De Bolswardsche Courant en Westergoo Weekkalender. V VICTORIA Uit den Omtrek Stadsnieuws 37?!g Jaargang Vrijdag 10 October 1941 No. 78 (Gallus). MAKKUM. Advertentiën per regel: Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs.. Giro no. 87926. einde en het spel vooral open hou den. J. Rinia-D. Lemstra K. Broersma-K. v. d. Eems een brik was gespannen en waarin zich een drietal kinderen bevond, tot staan te brengen. De verduistering. Licht, dat aan de achter zijde van Uw woning zicht baar is, is even gevaarlijk als dat, wat uit onvoldoend afgeschermde ramen in den voorgevel van Uw woning schijnt. Controleer Uw woning oofc aan den achterkant en helpt Uw buren een nalatigheid herstellen door hen te waar schuwen als er licht zicht baar is. 0-2 0-2 om mei eigen krêften under lie- ding fen de hear Dyksma in stik to spyljen. As ’t kin, de 2e Kryst- joun. De hear Hidma lies foar fen de Wünser reis. De hearen joh. v. Zandbergen en M. Huizenga scille de oare le- degearkomste in stik jaen moatte. De rounfrage brocht neat op. De 3 gasten üt Wytmarsum ka men dêrnei oan if wird. Forskillen- de fragen waerden hj arren stelt en troch hj arren biandere oer it toa- niel det As allegearre nei oan ’t hert leit. De sluting troch de foarsitter wier koart. Hy hope, det wy alle gearre As bilangstelling for it Frysk Seiskip geande hSlde meije en ’t yn eare hSldde. Wy wolle mei arbeidzje om it moaije yn ’t Fryske 14n to hSlden. De krêft fen it Fryske folk, dér steunt Fryslin op. It is in lyts folk en lÊn, mar hat reden fen bistean en bliuwt ek bistean. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. 2-0 2-0 1-1 witmarsüm’ De cursus is begonnen met 27 leerlingen en staat onder leiding van den heer P. van der Laan, landbouwonderwijzer, hoofd van de Chr. Nat. school te Witmarsüm. Wie binnen zit, bemerkt zijn fout niet. Een vriendelijke waarschuwing kan een pro- ces-verbaal voorkomen. Wij staan allen voor dezelfde moeilijkheden, waarom zou den we dan elkaar niet helpen >it no. besjtaui >il 2 Porto Binnenland el Buitenland WOMMELS. GEMEENTEAVOND. De Vrijz. Herv., Vereeniging „Paulus hield in de naai- en breisch'ool een gemeente-avond, onder voorzitterschap van den heer J. Boonstra. Nadat de voor- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ét. p. kwartaal. VOETBAL. Zondag a.s. speelt C. A B. I in Leeuwarden tegen Rood Geel I. Dit wordt weer een moeilijk pro bleem, doch wanneer we de laat ste wedstrijd in oogenschouw ne men, gelooven we, dat er tenmin ste wel één puntje in de wacht ge sleept kan worden, mits allen zich natuurlijk voor de volle 100 ge ven. Rood Geel speelt meestal een ver doorgevoerd kort spel, wanneer C. A B. daartegenover een vlug en daarbij open spel speelt, gelooven we zelfs, dat C. A. B. een goede kans op de overwinning zal ma ken. Zondag j.l. hebben we gezien 'dat zelfs Bergum, die tot één der sterksten gerekend wordt, abso luut niet sterker is, dus waarom zou GAB. dit seizoen dan ook niet een ernstig woordje meespre ken. Drie kostbare puntjes zijn ver loren gegaan, doch nu C. A. B.ers moet het parool zijn: doorzetten en nog eens doorzetten, het moet en kan.nog beter. Zondag tegen Rood Geel dys di rect aanpakken, doorzetten tot het Friesland, werd de hoogste premie f200, toegekend aan den heer P. A. Hibma alhier, met het veulen Palmgra van w’ieringermeer, V. Egard van Wieringermeer no. 89080, M. Benita K 23929. Fokker is de heer J. P. Diele- man te Middenmeer. PINGJUM. KIND TE WATER. Dinsdagmiddag geraakte het 3- jarig dochtertje van den arbeider Atze Kooistra alhier in de vrij die pe dorpsvaart. Het ongeval werd echter opgemerkt door den heer Jochem D. Sieswerda. welke zich terstond gekleed te water begaf en het genoegen smaakte het kind, dat reeds zinkende was, te red den. De vorige week wist genoemde de heeren werden met algemeene S. een hollend paard, hetwelk voor stemmen aangenomen. Toen volgde behandeling huis houdelijk reglement, hetgeen nog al wat tijd in beslag nam. ’t Be stuur kreeg opdracht om met het Witmarsumer Nut in overleg te treden om dan gezamenlijk de nieuwe reglementen te laten druk ken, met het oog op bezuiniging. Betreffende de wintercampagne werd het Bestuur vrij mandaat ge geven. De rondvraag leverde weinig nieuws op, waarna de Voorz. met een kort woord de bijeenkomst sloot. 8 October 1941. De damclub „Makkum” nam he denavond weer een aanvang met hare winteroefeningen. De uitslag hiervan is als volgt: 1ste klas: J. Wieling-T. Smid KI. Poepjes-B. v.d. Eems H. Bruinsma-D. Blanksma afgebr. 2de klas: ZONDAG 12 OCT.: Zon op 8.onder 18.53. Maan op 23.23, onder 14.33. Meer werkt de rede uit dan het blind geweld. gesproken, werden de notulen door secretaris F. Wiefsma naar voren gebracht, welke onveran derd werden goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens werd be stuursverkiezing gehouden, waar- de heer Tj. Pebesma me VRIJDAG 17 OCT.: Zon op 8.08, onder 18.42. Maan op 3.46, onder 17.27. Wat lang moet duren, zij lang overwogen. Grillparzer ZATERDAG 18 OCT.: Zon op 8.10, onder 18.40. Maan op 5.02, onder 17.54. Wel dwaas is hij, die zich de dwaasheden van anderen aantrekt. (Voltaire). 8 October 1941. In een der lokalen van de open bare lagere school alhier is dezer dagen een 2-jarige algemeene landbouwcursus begonnen, uit gaande van de afd. Zuidelijk Won- Na deze inleiding kreeg de seradeel van de Friesche C. B. T. B. Secr., de heer Dr. D. Danes, het woord en las een uitgebreid maar mooi verslag voor. Daarna kwam de penn., de heer Joh. L. Hilarides aan beurt om verslag van het financiëel beheer te doen. De inkomsten waren f 1539.311/2, de uitgaven daarte gen f 608.73. Voordeelig saldo f930.611/2 De heeren J. Gros, W. Dijksma, en D. Douma controleerden de be scheiden van de penn., welke in uitstekende orde waren. Vervolgens werden 4 nieuwe le den voorgesteld, n.l. de heeren Tj. A. de Boer, H. Hogenhuis en A. van Kleffens, allen te Arum, en L. Bierma te Kimswerd. Genoem- ARUM. DEP. „ARUM-ACHLUM-KIMS- WERD” VAN DE MIJ. TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. 5 Oct. Ten huize van den heer D. Luk- kes alhier werd de gewone jaar- lijksche ledenvergadering gehou den van b.g. Nut. De opkomst was gering; er waren slechts 10 per sonen op het appèl van de 74 le den. De heer S. L. Hilarides, voorZ., te Arum, opende deze bij eenkomst met een gepast woord, daarbij zeggende, dat hij als jong ste Bestuurslid de hamer moest hanteeren, en zijn best wilde doen ten dienste van het Nut. Ook werd de oud-Voorz. win. den heer L. Joh. Hilarides herdacht voor het vele, dat hij aan het Nut had op geofferd. Verder wierp de Voorz. nog een blik op de vorige winter- J. de Hoop-E. v. d. Kooij campaghe en sprak er zijn af keu- ring over uit, dat er in Achlum, toen Ds. Westmijse daar sprak, zoo weinig belangstelling was. Slechts een 10-tal personen waren aanwezig. Hij meende, en terecht, wanneer er zulke eerste klas spre kers optreden, de leden present moeten zijn. STEL NIET UiT.... „Stel niet uit tot morgen, wat ge heden nogdoen kunt zegt een oud-Hollandsch spreekwoord. Die ouwe-Hollanders wisten het wel en heel wat van hun moderne nazaten kunnennog wel een lesje van hen leeren. Stel niet uit Hoe dikwijls hebt U zich voorgenomen de Nederland- sche ambulance te steunen En steeds maar weer uitge steld. Neem, wat uw voorvaderen zeiden dan ter harte. Stort dan nu vandaag nog uw 'bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage 8 Oct. ’41. Van de premiën voor ingevoerd Vr. fokmateriaal veulens, uitge loofd door de Vereeniging ,',Het Nederlandsiche Trekpaard”, afd. C. A. B. II speelt thuis tegen Black Boys II. Dit kan een aan trekkelijke wedstrijd worden, voor al nu C. A. B. II naar we hopen, volledig kan uitkomen. Jammer, dat vorige week verloren werd, doch ja, met eenige invallers en zonder de elfde man was er ook geen bolwerken tegen. Nu beter opgepast, C. A B. II. Het elftal is: H. Visser a Hagenius v Naaykens E. de Jong - S. de Jong - H. Zijsling van Nus - Timme - Groenhof - Schukken Spoelstra. C. A B. III speelt om 12 uur ook thuis en wel tegen Harlingen III. In deze ploeg van oude spelers zijn 2 nieuwe spelers opgenomen, we ho pen, dat dit een (aanwinst voor deze ploeg zal zijn. Het beste beentje voor, C.A.B. III thans moet en kan er een puntje veroverd worden. R. E. S. I speelt thuis tegen Sneek III, en hoewel Sneek, even als L. S. C., steeds over goede re serves beschikt, geven we R.E.S. een goede kans om beide puntjes te veroveren. Deze profetie gaat niet op bij R. E. S. II die ook op eigen terrein moet spelen tegen het derde elftal van Black Boys. Of denken zij er anders over? Verder spelen R. E. S. I en II adspiranten resp. tegen L. S. C. I en Black Boys III adsp. MAANDAG 13 OCT.: Zon op 8.02, onder 18.50. Maan op 0.20, onder 15.16. L.K. 14.52. De rede bedriegt ons, het ge weten nooit. DINSDAG 14 OCT.: Zon op 8.04, onder 18.48. Maan op 1.24, onder 15.54. Niet de kracht maar den duur van het diepe gevoel maakt den diepen mensch. (Nietzsche). WOENSDAG 15 OCT.: Zon op 8.05, onder 18.46. Maan op onder 16.28. Sommige menschen weten het gewin te maken tot een bron, waaruit een stroom van edele daden voortvloeit. DONDERDAG 16 OCT.: Zon op 8.07, onder 18.44. Maan op 2.32, onder 16.58. Het leven is een droom, maar droomen is geen leven. (Huygens). OOSTERLITTENS EEN UNICUM. 6 Oct. In den tuin van den heer Johs. B. alhier troont een zonnebloem, waarbij aan den stengel niet min der dan 25 bloemen gegroeid zijn, terwijl ook nog enkele knoppen zich beginnen te vertoonen, welke echter wegens het vergevorderde seizoen vermoedelijk niet meer tot bloemen zullen volgroeien. Zeer zeker een ..unicum onder haar soortgenooten. DAM- EN SCHAAKCLUB. 8 Oct. Gisteravond werd in café Th. v. d.' Meer de jaarvergadering ge houden van de dam- en schaak club „Ontwikkeling”, tevens ope ning van het seizoen, onder lei- ding van den heer J. K. Bosma. Blijkens het jaarverslag van den HOOFDREDACTEUR A.J. OSINOA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. werd de heer Gerben Posthumus te Burgwerd v. d. som van f2189. Perc. IV. Eene Woning no. 8, achter het Postkantoor te Bols- ward, in gebr. b. d. Wed. J. Loe- nen, waarvan kooper werd de heer Klaas Faber te Huizum, v. d. som van f376. Perc. V. Drie onbewoonb. verkl. Woningen nos. 4, 5 en 6 daarbij gelegen, eigen a. d. fam. D. Zwa- ga, waarvan koper werd de heer dr. M. ten Cate aldaar voor de som van f593. Perc. VI. Eene onbew. verkl. Woning no. 18 b. d. Kampensteeg aldaar, waarvan kooper werd de heer Cornelis H. Lammertsma al daar voor de som van f 82. Perc. VII en VIII. Twee Wonin gen nos. 27 en 29 door een steeg uitk. a. d. Witheerenstr. aldaar, in huur bij L. Bleeker en A. Draai- sma, waarvan kooper werd voor resp. f 319.en f 423.de heer Pier Agema te Franeker. Perc. IX. Het huis no. 16 a. h. Gr. Kerkhof te Bolsward, in huur bij S. Ruiter, waarvan' kooper werd de heer Johannes G. Dijkstra aldaar v. d. som van f 910. algemeene stemmen werd herko zen. Door mej. C. A v. d. Hoven, godsdienstonderwijzeres, werd een inleiding gehouden, met als on derwerp „Gemeentewerk”, het geen op onderhoudende wijze ge schiedde. spreking omtrent het behandelde, wat aller instemming had. Ten slotte volgde nog een fragment van Heijermahs, wat eveneens een aandachtig gehoor vond en naast de interessante inhoud bovendien leerzaam was. Na de rondvraag werd de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze besloten. Deze was door ruim 40 personen bezocht. LUTKEWIERUM. Vorige week had alhier een ver gadering plaats, met tot doel, het oprichten van een Vrijz. Herv. Vrouwenvereen. Ds. Wagenaar van IJsbrechtum had zoo langzamerhand een war me belangstelling gaande gemaakt onder de dames hier en nadat tij dens de vergadering Mevr. Vink van Bolsward in gloedvolle woor den het doel en nut der vereeni ging uiteen zette, werd besloten, de vereeniging op te richten. In de pauze volgde een nabe staande de vergadering traden 18 dames als lid toe. Als bestursleden werden geko zen de dames: H. Spannenburg -Kooistra, G. Boelens-Zwierstra en R. Jellema-Dijkstra. LEDENDAG BROEREKERK. Woensdagmiddag werd in de Brcerakerk alhier del jaajrlijksche ledendag gehouden. De voorzitter van het comité opende de bijeenkomst door te la ten zingen Ps. 100 1, 2 en 3 en ging voor in gebed. Daarna las hij 2 Cor. 3. Na een kort openingswoord en het zingen van Ps. 43 3 en 4 verkreeg Ds. Bolkestein van Hommerts ’t woord om te spreken over: „De kerk”. In de 12 Artikelen des Geloofs staat één zinsnede waar we geen weg mee weten, n.l. Ik geloof één heilige, algemeene Christelijke Kerk Wat doet nu de kerk in de belijde nis? Het geloof in God, de Vader is belangrijk. Het geloof in God den Zoon kan niet worden gemist. Ook het geloof in God den Heiligen Geest hoort er bij, maar dan de kerk? Is de kerk ook een voorwerp van ons geloof? Wij stellen dat vanmiddag aan de orde. Wij stel len vast: God hoort bij de kerk. x Slechts in de kerk is er geloof in God. Buiten de kerk om is er geen heil. Waar Jezus Christus is, daar is de kerk. De kerk gaat uit van Jezus Christus. Hij beschermt en onderhoudt haar, heeft haar saam- geroepen en roept nog samen. Wie het woord van Christus wil hooren moet met de anderen vergaderen. Wie God als Vader heeft, heeft de kerk als moeder. In de vorige eeuw sprak men veel over de onzichtbare kerk en ontstond er heel veiel buiten de kerk om. Nu verricht deze kerk weer haar moederlijke taak. Nu is de kerk als zichtbar^ kerk weer ontwaakt. Buiten deze zichtbare kerk geen gemeenschap met Chris tus. Wij leven in een strijdende en lijdende kerk. De kerk leeft uit het geloof. Christus geeft haar predi king en Avondmaal als Zijn zorg op den weg. Zoo is ook de kerk in geloof vast te houden. Nadat nu gezongen was Gezang 156 1 verkreeg Ds. van Niel van Burgwerd het woord om te spre ken over: „De kerk en wij”. Wij kunnen met dit onderwerp op een afstand gaan staan. Aan de eene kant de kerk, anderzijds de jeugd. Voor de jeugd is het van zelfsprekend dat er kerken jzijp, maar ze hebben zich er niet druk over gemaakt. Andere zaken acht men belangrijker dan de kerk. Onze vraag van dezen middag is: Wat dunkt u van de kerk? Wat doet zij in de wereld en onder ons vijlk? De stem der kerk is zwak. De oude schoonheid is verloren ge gaan. De uiterlijke verschijning van de kerk laat veel te wenschen over, maar ook het innerlijk leven beantwoordt niet aan de verwach tingen. Zwakte naar buiten, verval van binnen. Als we alles overwe gen willen we ons teleurgesteld af wenden. Om andere uiterlijke dm- gen blijven we misschien nog trouw, maar in wezen is er dan een kloof tusschen ons en de kerk. Bij de R.K. jeugd is er een groote feer- bied en liefde tot de kerk. Bij hen staat de kerk op de eerste plaats. FRYSK SELSKIP. 8e fen Wynmanne. It Frysk Selskip „Arum” hSld- de hjar jierlikse ledegearkomste Ander lieding fen de foarsitter, de hear M. Hidma, by de hear D. Lukkes. Oanwêzich wieme 11 le den en 5 gasten. Nei in krêftich iepeningswird fen de foarsitter, lies de skriuwster, jiffer Lucie Bruinsma, de oanteikeningen en it jierforslach. Ut it jierforslach hearde men, det it Frysk Selskip 58 leden telt en det Ander lieding fen de he^r W. Dyksma spiele wier „It WAnder’’ fen Y. C. Schuitma ker. De ponghÊlder, de hear Joh. v. Zandbergen hie ynbard, mei yn- bigrip fen it saldo fen ’t foarige jier, f 92.49i/2. Utjown f86.60. Oerskot f 5.89^. It bisit is f 57.76 J^. De hearen M. Huizenga zifter een kort openingswoord had en C. Hidma, dy’t de rekkens nei- seagen, seinen det alles yn oarder bifoun wier.. De öfgeande foarsitter waerd op 'e nij als bistjürslid keazen. It punt Winterjounenocht waerd dêrnei bispritsen. Bisletten waerd bij de heer Tj. Pebesma met bijna secretaris, den heer F. Felkers, be- Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 451 Moeten wij nu doorgaan met onze critiek? God wil ons in de kerk sa menbrengen. De kerk is ons aller moeder. Zij houdt ons in Gods ge meenschap. De kerk heeft de be waring van den schat van het Evangelie. Ga de kerk binnen en zie de opengeslagen Bijbel, zie het Doopvont. Door de kerk is de H. Schrift bewaard, verklaard en ,uit- gelegdr De kerk is het middel, waarvan de H. Geest zich bedient. In de, kerk wil Christus met de zondaren samenwonen. Daarom moeten we de kerk hoogachten. Wij behooren bij de kerk door Doop en Avondmaal. Het gaat er voor ons om of we zijn: het licht der wereld. We moeten ootmoedig leeren buigen. Dan krijgen, we de kerk lief; we werken ervoor; we bidden ervoor. Wij kunnen in de kerk alles vinden tot vervulling van onze wenschen. Zoo blijve het, de kerk en wij. Dan wordt de boodschap Göds doorgedragen in deze donkere wereld. Dan wordt ook door ons werk op onze vereenigingen in dezen winter een zegen verspreid. Nadat nog gezongen werd Ge zang 3 6 sprak Ds. Lefeber van Exmorra een kort slotwoord, waar, mee deze goed geslaagde 13e le dendag met het zingen van Ge- ftng 50 1 werd besloten. CONCERT VAN STADGENOOTEN Eenige Bolswardsche muziekbe oefenaars waren Donderdagavond in de Doele bijeen om voor een zeer goed bezette Doelezaal een proeve van hun kunnen te geven. Het mu zikale gezelschap bestond uit de heeren A Alt en J. Faber, orgel en piano, mevr. G. Andela-Ruijter so praan, mevr. P. Steensma-Hof- meester, mezio-sopraan en een mannenkwartet bestaande uit de h.h. A. Slippens, V. ten Brink, 1. Ettema en J. Visser. Door de fa. Timmer alhier was een Rippen-piano en een orgel dis ponibel gesteld, welke instrumen ten in niet geringe mate bijdroegen tot het succes van dezen avond. Natuurlijk bevredigde het eene nummer van het programma beter dan het andere, maar over hët al gemeen was het talrijke publiek zeer gul met het applaus. We zullen niet elk nummer af zonderlijk bespreken. Enkele kleine opmerkingen meenen we ter lee ring te mogen maken. Het man nenkwartet zou zich ons inziens wat meer moeten toeleggen op de juiste afstemming der stemmen. De dames-solisten beheerschen de ademhalingstechniek niet voldoen de, waardoor de zang op sommi ge momenten niet rond en vol ge- nieg wordt. Overigens viel er veel te waardeeren en was hef een mooie avond. De heer Alt was tot conferencier gepromoveerd en kweet zich van die taak op de hem eigene vlotte wijze. FILMAVOND IN DE DOELE. Zondagavond draait in de bios coopzaal de Doele de film „Een hopeloos geval”. Naar het oordeel van de Neder landsche pers is deze film een echte amusementsfilm. Het Hbl. schrijft b.v.: Een echt menschelijke historie, gezonde hu mor. De Tijd: Een zeer amusant ge val, prettige onderhoudende film. Nieuwe Rott. Crt.: Een vlotte en pittige comedie. Een film die voor iedereen een boeiend amusement zal vormen. De Gelderlander: Een film, waarnaar men met genoegen zal kijken. UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van notaris F. J. Bruinsma werden j.l. Zaterdag finaal verkocht: Perc. I. Het Burgerhuis no. 12 a. d. Heeremastraat te Bolsward, eigen aan mej. wed. N. B. de Jong, waarvan koopsters werden de da mes Baukje en Akke Mulder al daar, v. d. som van f 3332. Perc. II. Het Woon- en Winkel huis n. 11, hoek Heeremastraat- Hengstepad, eigen a.d. fam. Jelle J. Adema, waarvan koopster werd mej. Aukje Sieswerda aldaar, v. d. som van f2661. Perc. III. Het huis no. 7 a. h. Stadsstreng aldaar, in huur bij Fr. v. Spanning, waarvan kooper O DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1