Buitenlandsclie Revue. V=VICTORIA De Bolswardsche Courant en Westergoo BET OPGROLIEND GESLACHT. Stadsnieuws. Dinsdag 14 October 1941 No. 79 37— Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD an” <oe, f Sm. Het nieuwe offensief in het Oosten is, aanneemt, om het i t i i i r Duitschland wint voor Europa op alle fronten ou? ien, ien. r t r r Waarschuwende woorden van een Inspectrice bij de Kinderpolitie. BEDENKELIJKE STIJGING DER JEUGDCRIMINALITEIT. Advertentiën per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. st ar,” 11” de ijke ep- H. i.V. 'iek nen ge lijk age ial- vei- .akt met 4u”‘ gen ital ge ver ikt, ten, oo- 1 is 941 ?en tike In- t Is ven im- |ur- oor ive- in- ■ant dit dit dad tear :n irou hjir F= VICTORIE=DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN! Wij bieden hier onze lezers en lezeressen een artikel aan, dat een schril licht werpt op den huidigen toestand van een deel van het op groeiend geslacht. Het is zeer noodzakelijk, dat de ouders van oudere kinderen en vooral de on derwijzers dit artikel met aandacht lezen. Voor commentaren en bree- dere inzichten over deze kwestie houdt de redactie van dit blad zich bizonder aanbevolen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. HOOFDREDACTEUR A. J. OS1NOA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. ruilmiddel maar een credietinstru- ment. Natuurlijk is het ook nog ruilmid del i— het wordt immers steeds in den ruil aangenomen maar wanneer de rullmogelijkheden hoe langer hoe be perkter worden, zoodat men het niet kin besteden, dus moet sparen, treedt het karakter van credietinstrument sterker op den voorgrond. Crediet is het leveren van goederen en diensten onder uitstel der tegenprestatie. Dit geschiedt bij de tegenwoordige oorlogsfinanciering op groote schaal. „Achter den gulden en de Rijksmarksaldi”, zoo schreef de „Deut sche Zeitung” onlangs, staan reusachtige productiviteiten der toekomst” dus niet van het heden. Hieruit blijkt duidelijk het c r e d i e t-element, dat in de tegen woordige geldcreatie schuilt. Het spreekt vanzelf, dat we dit belang rijke probleem niet uitvoerig in onze re vue kunnen belichten, maar slechts ter loops enkele gedachten uit dit belang rijke artikel kunnen ovememen. van mej. Eijkman voor alle ouders en opvoeders een aansporing moet zijn, om dubbel waakzaam te zijn over hun kroost. Juist in dezen moeilijken tijd heeft het opgroeiende kind, jongen zoowel als meisje, in ieder opzicht een goede lei ding noodig. Het mag niet alleen gela ten worden. Zooals een kloek haar kui kens tot zich roept, wanneer er gevaar dreigt, zoo moeten ook wij, ouderen, in dezen tijd van gevaar voor de jeugd, doch vooral in den geestelijken zin van het woord. Zorgt er voor, dat ge het volle vertrouwen van Uw kind hebt en behoudt! Want dat is een eerste voor waarde voor een goede leiding. Zorg er voor, dat er steeds een goede harmo nie is thuis, dat het er gezellig is, want anders zoekt het kind dat, wat het thuis mist, op straat, met alle funeste gevol gen daarvan. jDe straat is nooit een goede leerschool geweest en zij is het zeer zeker in onze dagen niet. De ouders, de opvoeders en ook de onderwijzers hebben in dezen tijd een ontzaglijk verantwoordelijke taak te vervullen. Laat men allereerst eens tot dit besef komen en wanneer men boven staande waarschuwende woorden van de Rotterdamsche Kinderpolitie-inspec- trice gelezen heeft, zal men ongetwijfeld tot de slotsom komen, dat dit zeer noo dig is. En laten wij vooral onze kinderen Ouders, opvoeders, waakt over Uw kinderen! In dezen tijd gaan ze spoe diger ten gronde dan ooit, moreel zoo- opzichten goed uitgeruste troepen van dezen Russischen generaal verslagen zijn, blijft er van het zoo hooggeroemde roode leger niet veel strijdbaars meer over. Daaruit moet men nu niet direct de conclusie trekken, dat de geheele weer stand van de Sovjets nu ineens gebro ken is. Ook locale acties zullen aan de Duitsche legermacht nog heel wat scha de kunnen berokkenen, maar zooals de zaken nu staan, is voor een groot opge zet offensief van die kant geen plaats meer. Deze opvatting kan men ook beluiste-’ ren in de Engelsche pers. Over het geheel genomen begint men zich nu toch eenigszins ongerust te ma ken over de defensieve kracht van de Sovjets. De Londensche bladen spreken met bezorgdheid over den toestand in de Sovjet-Unie en over de weinig daadwer kelijke hulp door Engeland aan de bol sjewieken. De Daily Mail doet b.v ’n beroep op zijn lezers om de optimistische voorstel ling der gebeurtenissen niet meer te ge- looven en de feiten onder de oogen te zien. De regeering moet het land nu ein delijk op den totalen oorlog instellen. Ook andere bladen wijzen er op, dat het hoogtepunt van den oorlogscrisis nu is bereikt. Niets wijst er echter op dat Churchill tot iets heeft besloten, of dat Groot-Brittannië in staat is iets te on- damejnen wat de Duitsche |opmarsch kan vertragen. In militaire kringen te Berlijn wijst men er op, dat (zooals Dr. Dietrich, de Duitsche perschef reeds mededeelde) in den strijd tegen het bolsjewisme de be slissing is gevallen. Er zijn natuurlijk nog groote gebieden, die in het Oosten moeten worden bezet, en ook militaire operates zullen nog worden uitgevoerd, teneinde de Sovjet -Unie voor zoover dat noodig is, stevig in Duitsche handen te krijgen. Of de Sovjets in( staat zullen zijn in den loop van den komenden winter of tegen het komende voorjaar aan de andere zajcicr venr/veneen nieuw te stellen, wenscht men in militaire krin gen niet te voorspellen. In elk geval zou voor de vernietiging daarvan geen groot Duitsch leger noodig zijn. In de allereerste plaats komt thans de vraag, welke gevolgen dit Duitsche suc ces heeft op hei verloop van de geheele situatie aan het Oostfront en dan denken we natuurlijk allereerst aan Turiqe en Japan. Tot nu toe iud men in Turkije een sterke pro-Engdsche strooming, die evenwel door de groote overwinningen op de Sovjets alfengs minder werd. Een streep door de Eigelsche berekening op de sympathie vai de Turken is nu weer de onderteekenin; van 't Duitsch-Turk- sche handelsverdag. Reeds gedurene de Duitsche veldtocht in den Balkan heft Turkije angstvallig zijn neutraliteit bwaard, hoewel er ook toen reeds een terke druk van Engel sche kant merkbar was. Na de alliantie tusschen Elngelad en de Sovjets werd die druk niet rnider, omdat practisch de geheele Engech-Russische invloeds sfeer het land mvatte. Men zou den toestand evenwethans kunnen typeeren met de bewerin; dat de militaire suc cessen van Duitsie kant thans ook poli tieke vruchten bginnen af te werpen. Een zeer belajrijke factor was daar bij dat Engelandiet aan Turkije de ga rantie kon geve van een ongestoorde invoer van die aikelen, waaraan Turkije dringend behoehheeft. De nieuwe over eenkomst met Dtschland die loopt tot Maart 1943 omt een bedrag van 200 millioen mark .an goederen, welke Duitschland naaTurkije en omgekeerd zal uitvoeren. Door Duitschid worden alle Indu strieproducten leverd, die voor Tur kije van grooteeteekenis zijn, zooals producten van d|zer- en staal-industrje waarbij ook oogsmateriaal, Turkije daarentegen lev grondstoffen en le vensmiddelen wronder katoen, tabak, olijfolie en delfsfen. We noemden in de twee plaats Japan. Ook voor dit ld hebben de jongste Duitsche succes groote beteekenis. Door de ineensting van de Sovjet- weerstand is Jap in den rug gedekt en krijgt vooral 1 Drie-mogendheden- pact Duitschlandlië-Japan weer reëele beteekenis. In everre deze nieuwe situatie voor Anka bijzondere proble men oproept, zae komende tijd moe ten leeren, maaeker Is het, dat de Engelsche positii de dicht bij de Ja- pansche invloedsr liggende gebieden niet rooskleurigs geworden. In geen enkele der doongeland bezette ge bieden zooals infië, Irak en. Iran kun nen de Engelschen zich beroemen op de sympathie van de bevolking. )Nu fiet Donetzbekken geheel door de Duitsche weermacht wordt bedreigd, is het voor de Engelschen noodzakelijk geworden ’n verdedigingslinie aan te leggen, die Br.- Indië en het Suezkanaal moeten bescher men. In de Britsche pers heeft men deze linie de Wavell-linie gedoopt We mogen gerust de conclusie trek ken, dat het handelsverdrag van Turkije en Duitschland door Engeland als een onvriendelijke daad wordt bestempeld en waarschijnlijk een. veranderde onderlinge verhouding teweeg zal brengen. We hebben ons in de afgeloopen maanden dikwijls de vraag gesteld: waarom hebben we nu eigenlijk oorlog? Waren de tegenstellingen in deze we reld dan zoo hoog gestegen, dat alleen een oorlog daarin verbetering kon bren gen? En bovendien heeft men zich wel voldoende rekenschap gegeven van het onherstelbaar leed dat de bevolking op gelegd wordt? We betwijfelen dat deze overwegingen voldoende hebben gegol den, toen men het besluit nam door een oorlog een oplossing van de bestaande problemen te forceeren. Verschillende groepen in onze samen leving huldigen de stelling, dat oorlogen onvermijdelijk zijn. Het is van de oudste tijden zoo geweest en daarom.het zal wel zoot blijven. Maar na" elke oorlog blijkt weer op nieuw, dat de behaalde resultaten bij lange niet opwegen tegen het geleden verlies. Oorlogen worden onvermijdelijk, wanneer de staatsliedep de tusschen de volkeren1 bestaande tegenstellingen en spanningen niet langs den weg van min nelijke schikking en vreedzaam overleg weten op te lossen. Dit zal dan het geval zijn, wanneer werkelijke levensbelangen der volken op het spel staan, die zóó zwaar wegen, dat zij een schikking niet toelaten. We zullen ons niet in de vraag verdiepen, of dat voor deze oorlog het geval was. Daar zal de tijd of beter gezegd de toe- Konisr over moeien ooruvcivii. toj Kun nen we dat niet, ook al omdat ons ont breekt de nuchterheid om de feiten te beoordeelen en op hun juiste waarde te schatten en veel van wat voor een onbevangen oordeel noodig is ons wordt onthouden. Een der bitterste tegenstel lingen van dezen tijd, zoo lazen we de zer dagen in het Handelsblad, is wel die tusschen de kleingeestigheid, de kleinheid (van vele met vooroordeelen overladen menschen, en de geweldige historische beteekenis van hetgeen zich in deze dagen om ons heen afspeelt. De weg naar de werkelijkheidszin is dAAr smal en moeilijk, waar men zich nog moet bevrijden van hetgeen een opper vlakkig oordeel aan ballast heeft meege geven. Hij opent (aldus deze schrijver) ech ter wijde perspectieven dAAr, waar men de blik vrij laat gaan over eeuwen en over werelddeelen. Haat en angst zijn slechte raadgevers omdat zij het be wustzijn vernauwen en den blik beper ken. Een blijvende vrede van deze oor log kan alleen tot stand worden ge bracht, wanneer allen willen samenwer ken. Dit kan nooit worden bereikt door het stelsel van overwinnaars en over wonnenen, maar alleen door de men schen van goeden wil, die de samenwer king als devies in hun vaandel hebben geschreven. Een belangrijk Internationaal probleem is ook nog de kwestie van het gotfd. In het verleden en in het heden be- heerschte dit probleem de samenleving en ook in de toekomst zal het goud zijn functie blijven verrichten, maar meer dan tot nu toe naast den arb.eid. Onder den (titel: ,/Geld speelt geen rol”, bespreekt een financieele mede werker van het Handelsblad de jongste rede van den Duitschen rijksminister voor Economische Zaken. Er is in de laatste jaren wel Iets in de functie van het geld veranderd. Het komt niet meer aan op de beschikking over een groote hoeveelheid geld, maar op arbeid. De staat moet zich evenwel die arbeid verschaffen en daarvoor Is geld noodig. Dat was vroeger metaal- geld, dat slechts door arbeid kon wor den verkregen, thans is dit papiergeld, dat in onbeperkte mate kan worden aan gemaakt. Het geld, dat als ruilmiddel wordt aanvaard, door dengeen, die het in ruil voor eten prestatie weer om te zetten In goederen en dien sten, kan dan een andere beteekenis krij gen, wanneer het niet meer als zoodanig te gebruiken is, d.w.z. wanneer men er niet de begeerde goederen of diensten voor kan bekomen. Het wordt dan geen R.K. MOEDERDAG. De afd. Bolsward van de R.K. Vrou wenbond vierde Vrijdagavond de jaar- lljksche moederdag met een feestavond 1n het St Josephgeb'ouw. Pastoor Nielen hield een toespraak over het Onderwerp: „De Katholieke moeder in dezen tijd”, terwijl een aantal jongedames met veel succes een; tooneel- stuk opvoerden. Den volgenden morgen, Zaterdag, wei het feest kerkelijk gevierd. vol voor de Duitsche legerleiding ver- loopen. Na een zeer grondige voorbereiding, waarbij vooral de organisatie achter het front tot in de kleinste bijzonderheden werd voorbereid, is het Duitsche leger er in geslaagd een groot deel van het Sovjet-leger te omsingelen. De zwaarste druk is voor dit offensief uitgeoefend op de midden-sector met Moskou als doel. Het wordt nu nog een kwestie van korteren of langeren tijd dat dit doel bereikt kan worden, maar dan kan men ook gerust zeggen, dat de weerstand van de Sovjets geheel is ge broken. Tot nu toe stonden de Sovjet- legergroepen onder leiding van Timo- sjenko er in de midden-sector het beste voor, maar wanneer ook de nog in alle FILMAVOND IN DE DOELE. Voor een meer dan propvolle Doele- zaal draaide Zondagavond de film „Een hopeloos geval”. Het is niet alleen hopeloos, maar ook een leuk geval, zoodat de komische mo menten nogal dikwijls voorkomen Een goed gespeelde, aardige film die hét tal rijke publiek wel kon amuseeren. Het voorprogramma staat in het tee- ken van de tijdsomstandigheden. Itali- aansche monumenten, de strijd in het Oosten, en de actueele gebeurtenissen der laatste weken in ons land. Als mooiste nummer uit dit voor-pro- gramma meenen we te mogen noemen de 2e Rhapsodie van Lizt. Jammer dat de keurig overgebrachte muziek door een overgroot gedeelte der aanwezigen niet werd gewaardeerd. „NARCISS”, HET GROOT ROMAN TISCH TOONEELSPEL. Dinsdag 21 October, ’s avonds half 8 zal men van een zeer bijzondere foo- neelvoorstelling kunnen genieten in Aml- citia te Sneek. Onze bekende groote auteur Jan Musch speelt ‘de titelrol,' tedwijjji (madame de Pompadour gespeeld wordt door mevr. Annie Verhuist. Ook in de kleinere rol len treffen we zeer bekende artisten aan. We veronderstellen, dat voor deze bij zondere tooneelavond uit Bolsward en omgeving groote belangstelling bestaat en daarom meenen we te moeten wijzen op de extra tram die na afloop naar Bolsward rijdt. Spoedige aangifte hiervoor is ge- wenscht. of in de café’s in de volksbuurten te gaan om de waarheid hiervan bevestigd te zien. Gij zult zelf aanschouwen, hoe jong de meisjes zijn, die in de buurt van café’s in de portieken staan te wachten, totdat iemand haar mee naar binnen neemt, of met mannelijke bezoekers uit het café komen en in de duisternis verdwijnen. Het aantal meisjes van 14 jaar en ouder, dat wegens geslachtsziekten in de ziekenhuizen verpleegd wordt, is schrik barend. Het loopt op het bureau af en aan van ouders, die komen klagen over het wangedrag van hun dochters, velen ook, omdat de meisjes ’s nachts niet thuis komen. De schaamteloosheid en onbeschaamd heid van dit soort meisjes is ook wat nieuws. Zij zijn over het algemeen on verschillig en cynisch en hebben een houding van „jullie maken me niets”. Er Is haast geen zachte plek te vinden om deze meisjes te naderen.” Tot zoover enkele grepen uit dit arti kel. Overdreven wij, toen wij constateer den, dat de jeugdcriminaliteit een zeer bedenkelijken kant opgaat? Heeft men ooit in de geschiedenis der wereld wel eens zulke ontzettende toestanden t.a.y. de jeugd meegemaakt? En dat nu, in onze beschaafde en verlichte twintigste eeuw! Dit artikel van Mej. Eijkman is een waarschuwing, die gericht is tot alle ouders en alle opvoeders van jongens en meisjes tusschen 13 en 18 jaar. Want dit blijkt op het oogenblik de gevaarlijke leeftijd te zijn. Het mag niet zoo zijn, dat het thans opgroeiend geslacht straks, - - ------ -n als het grooter is geworden, en als vol- volgens de laatste berichten, zeer succes- wassene alleen den strijd om het bestaan zal moeten beginnen, de dupe wordt van den huidigen toestand. Want wij dragen del verantwoordelijkheid voor hun af dwalingen! Zelf zijn wij op het oogen blik ook min of meer uit het lood ge slagen. Is het dan nog te verwonderen, tiat de jeugd, die juist in de moeilijke jaren tusschen 13 en 18 leiding noodig heeft, eveneens en in veel ergere mate bandeloos dreigt te worden? Nu weten wij wel, dat toestanden on der de jeugd, zooals Mej. Eijkman die t.a.v. de Rotterdamsche jongens en meisjes schetst, niet overal in het lanc zoo zijn. Wij weten eveneens wel, dat de gevaren het meeste in de groote ste den dreigen. Maar dat alles neemt niet weg, dat da waarschuwende woorden Dezer dagen werd onze aandacht ge vestigd op een belangwekkend artikel vai\ de hand van Mej. A. R. Eijkman, in spectrice bij de Kinderpolitie te Rotter dam. Dit artikel geeft ontstellende cij fers weer t a. v. den huidigen toestand en wel meer in het bijzonder over de jeugdcriminaliteit, die vooral in de groo te steden ’n bedenkelijke groeit vertoont. Wij weten allen zeer wel, dat de hui dige oorlogstoestand tamelijk funest werkt op de opvoeding van onze jeugd. Als de ouderen in dezen tijd eenigszins uit het lood zijn geslagen, dan ligt het voor de hand, dat de jeugd, en dan meer in het bijzonder: de ietwat rijpere jeugd heelemaal bandeloos dreigt te worden. En het is daarom noodig, dat hierop in breeden kring de aandacht wordt ge vestigd. De feiten, die genoemde inspec trice naar voren brengt, zijn dan ook in hooge mate verontrustend. De lezer oordeele zelf, als wij bet volgende ci- teeren: „De kinderen zijn uit het lood gesla gen, er zijn geen grenzen aan hun fan tasie, alle remmen op hun gedragingen zijn weg. Bij de jongens uit zich dit in de lust tot avonturen, zwerven en spij belen. De wildste plannen worden ge maakt, al mislukken zij gewoonlijk bij gebrek aan organisatievermogen. De kinderen staan aan grootere verleidin gen bloot dan ooit. Het begrip van mijn en dijn vervaagt. De feiten, waarvoor de jongens met de politie in aanraking komen, zijn ernsti ger dan voorheen, de diefstallen op veel grooter schaal. Waar in de jaren «^Ar den oorlog de criminaliteit onder de jongens toenam, wijzen de statistieken uit, dat zij thans meer dan verdubbeld is. Wat de meisjes betreft, zijn het thans vooral de meisjes van 14 tot 16 jaar die o u moreel ten gronde dreigen te gaan. Men I Wei als physiek. Rotterdam moge het hoeft slechts ’s avonds naar de parken afschrikwekkende voorbeeld zijn. Uit de -- jeugd van heden zullen de leiders der toekomst gevormd worden. En wat kan er van de toekomst terecht komen, als de jeugd reeds als jeugd niet meer bij machte is zichzelf te remmen? Wij dra gen de verantwoordelijkheid van de toe komst van ons land en ons volk. Wij hebben het vorige geslacht ervan beschuldigd de oorzaak te zijn van den huidigen revolutionnairen toestand. De vredestichters van 1918 zijn de oorlog sdichters van 1939 geweest. Laten wij er voor zorgen, dat men ons later niet een dergelijk verwijt zal kunnen maken. Nog Is het niet te laat! Daarom, nogmaals: ouders, opvoeders, waakt over Uw kin deren! Het is een dure plicht! Brjansk en Wjasma reeds achter het front. Toenemend aantal gevangenen in den centralen sector. Hoofdkwartier van den Führer, 12 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend De zware vernietigingsslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjetweermacht zijn toegebracht, hebben geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de Zee van Azov tot het Waldaigebergte ten Zuid oosten van het llmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 km. zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder ach ter het front. Ondanks wanhopigen tegen stand, voortdurende uitbraakspo- gingen en de hoogste offers aan bloed, vermogen de hier inge sloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevange nen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 i i i i i i i ’t an- met Lij-—4^- omringen. Ook dat is een eerste voor waarde voor het welslagen van de op voeding. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1