De Bolswardsche Courant en Westergoo Weekkalender. V VICTORIA 1 i Stadsnieuws Uit den Omtrek I r 1 1 37gl£ Jaargang Is :s >- 1- a (Vondel). 7 PINGJUM. V. I J boden. 1 !1 Advertentiën per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. in De verduistering. Licht, dat aan de achter zijde van Uw woning zicht baar is, is even gevaarlijk als dat, wat uit onvoldoend afgeschermde ramen in den voorgevel van Uw woning schijnt. Controleer Uw woning ook aan den achterkant en helpt Uw buren een nalatigheid herstellen door hen te waar schuwen als er licht zicht baar Is. komst onder de huidige verduiste ring. 16 October 1941. Een 20-tal leden van de B. V. O. L., afd. Witmarsum kwam bijeen bij Hofstra. ter gezamenlijke be spreking over de nieuwe bestuurs functies en het voortbestaan van de afd. Witmarsum, nu het voor malige bestuur gemeend heeft haar functies neer te moeten leggen. Na eenige Inleidingen over de toedracht en waarom het feitelijk gaat over de gemeenschap en sa menwerking met alle plattelands vrouwen, werd ten slotte de afd. gehandhaafd. Uit eenige verslagen vernamen we, dat leder absoluut vrij staat tegenover het Ned. Agrarisch Front De Toanielforiening „Nim ’t sa ’t is” kaem Woansdeitojoun mei hjar wirkjende leden byien Onder foarsitterskip fen de hear S. Fa ber. It ledetal wier gelyk bleaun dit jier en üt it forslach fen de skathSldster bliik, det de foriening dit jier goed bistien hie. Prebearre scil wirde dit jier wer in ütfiering to organisearjen. It is to winskjen, det der mear mSnljue hj arren bi- skikber stelle scille om mei to dwaen, as op dy forgearringe wierne, oars liket it tsjuster. Am- peroart 11 Öre slute de foarsitter de tige sellige bijienkomst 3 s OVERPLAATSING. De ontvanger der registratie en domeinen, E. H. J. Reepmaker van Belle, is verplaatst van het kan toor der registratie en domeinen athidr naar heft kantoor der re gistratie en successie te Roermond. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. 1-1 2-0 2-0 t; ff MAKKUM. DE f500.000 REEDS GEPAS SEERD. 15 October 1941. Dat de visscherij te Makkum van groote beteekenis begint te wor den, blijkt wel uit het feit van de totale omzet van dit jaar reeds, tot bovengenoemde datum. Voor een half millioen gulden hebben de ge zamenlijke visschers reeds aan de Gemeentelijke vischafslag aange voerd. Uit een gesprek met den directeur van den Vischafslag ver namen we, dat deze groote aan voer in hoofdzaak is te danken aan de intensieve fuikvisscherij op pa ling, die vooral in de herfst langs de afsluitdijk wordt uitgevoerd. Dat een en ander aan de haven kant een gezellige drukte teweeg brengt, laat zich gemakkelijk be grijpen. Zoo heeft men in haven plaatsen toch altijd nog kans, dat, wanneer de eene bedrijvigheid ver loopt, ze wordt vervangen door een andere. 8 r- g n n Ie NED. CHR. VROUWENBOND. Op Donderdag 9 Oct. j.l. verga derde de afdeeling Wommels van bovengenoemden bond. De presidente opende op ge bruikelijke wijze. Spreker voor de zen avond was de heer S. Hibma te Bolsward. die een lezing hield over: „Stille kracht”. De vergadering was fljrik be zocht Twee aanwezige gasten traden toe als lid, waardoor het le dental van de afd. steeg tot 61. De spreker sloot deze welge slaagde avond. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. C.A.B. 2 adsp. speelt thuis te gen Black Boys 2, dit wordt weet een harde dobber, boysl Aanpak ken zal de boodschap zijn, wie weet, wordt er dan niet een puntje veroverd. gasten zullen zeer waarschijnlijk beide puntjes mee naar huis ne men. Het wil niet recht vlotten met het derde elftal. Terwijl wij dit schrijven plenst de regen gestadig neer. Zal het een voetballoozen Zon dag worden? UITSLAG DAMOEFEN1NG. 15 October 1941. 1ste klas. H. Bruinsma-Kl. Poepjes J. Schilstra-D, Wieling C. v.d. Meer-T. Smid J. Wieling-B. v.d. Eems 2dc klas- H. Visser-Kl. Bijlsma J. Rinia-K. v.d. Eems R. Broersma-D. Lemstra WOMMELS. COLLECTE W. H. N. 15 Oct. De eerste collecte W.H.N. heeft in de gemeente Hennaarderadeel opgebracht de som van f231.47 en wel verdeeld over de dorpen als volgt: Wommels f 74.30; Oos- terend f26.35; Hidaard f3,65; Kubaard f9.50; Waaxens J12,1O; Baijum f 10,10; Welsrijp f 23.40; Spannum f24.45; Edens f6.75; Itens DRANKBESTRIJDING. 15 Oct. De afdeeling „Wommels en om streken” hield een ledenvergade- ZONDAG 10 OCT.: Zon op 8.12 - onder 18.38. Maan op 6.22 - onder 18.21. Wij hadden- veel te weinig moeite, indien wij nooit on- noodig moeite hadden. MAANDAG 20 OCT.: Zon Maan op OOSTEREND. JIERGEARKOMSTE. Woansdei 8 Okt. j.l. waerd yn ’e Aid skoalle de jiergearkomste hAl- den fen it Kristlik mingd Sjong- selskip „Hallelujah” to Easterein. De foarsitter, de eale hear J. B. de Vries, iepent de joun op win- stiche wize. Dernei wirdt songen Ps. 150 1 en lézen Ps. 98, hwer- nei de foarsitter in iepenings- en wolkomstwird sprekt ta de greate geerkomste dy’t net allinne bistiet üt de leden fen 'e sang en in pear gasten, mar ek üt de leden fen it famkeskoar, det yn 'e simmer fen 1941 oprjuchte is en lyk as it sjongselskip stiet finder lieding fen de eale hear A Kornelis. De traktaesje is in meifaller en hja, dy’t hjirfor soargen, komt in wirdt fen tank ta. Nei in pear sjongnfimers is it wird oan ’e skriuwer, de eale hear Jac. S. Bergsma. Hwet de risseltaeten oangiet, kin min tige tofreden wêze oer it jier det foarby is. Hwet jammer is, is de greate wikseling fen leden. Om- trint alle tenoaren en bassen, en in great part fen ’e frouljue moast as lid bitanke, omdat hja üs gea forlieten. Lokkich hawwe hjar hwer inkelde nele leden oansluten en wy scille heapje op hwer in flinke en krêftige bisetting by de manljue- stimmen. Hjirnei komt de skathAldster, jif- fer H. Scheepsma, foar it boerdtsje. D’r is noch al hwet nije mesyk oanskaft en dit brocht heger üt- jeften mei, sadet de pot (sa as tsjinwirdich sahwet alle potten) leech wier. Ja, der wier In lyts tokoart. It totael fen ütjeften en ynkomsten bidroech sa’n f 160. In finansjeele kommjsje waerd gearstald en ynstallearre troch de foarsitter en dermei teagen dizze mannen oan it wlrk om de boeken fen ’e skathAldster nel to sjen. Hjlr mankearre nou neat oan, sadet ien fen ’e leden fen ’e kom- secretaris, den heer P. Tippersma, misje, de eale hear Jelle Bergsma, Irijmoedigchheid foun om yn in krêftlch wird dit oan 'e gearkom- ste mei to dielen. Hy spriek nochal hwet „op it gemoed”, wiswier in gave dy’t net eltsenien hat en ek de foarsitter, howol oandien, ön- ütkard to wêzen de skriuwer Jac. S. Bergsma, en as alg. adj. jiffer H. Wybrandi. Beiden namen hjar taek op hjar en nou gau hwer fier der. Nei hwet sjongen, foardracht en gearspraek wier it 11 fire. It wier in echt gesellige joun west en it bistjür det him nochal hwet moeite makke hie, om alles for elkoar to krijen, kin tige foldien dizze 39e jiergearkomste yn oantinken hél de. Op winstiche wize, nei it sjongen fen ’e Jounsang en tankbea, waerd de joun bisletten. Voor de kemvergadering, welke in Bolsward zal worden gehouden, bestaat als het reisbaar weer is, flinke belangstelling, een 10-tal personen gaven zich reeds op. Ook werden de leden opgewekt om vooral de federatie-vergadering op 2 November te bezoeken. In de Blauwe maand zal ge tracht worden een gezellige avond te beleggen, waarop dan tevens aan een lid het insigne voor het 25-jarig lidmaatschap kan worden uitgereikt. De voorzitter las deze keer een drietal aardige bijdragen uit „In hAnfol leren” en uit „Breek baan”. Bij de rondvraag werd in het midden gebracht om ’t een of an der boek op de vergaderingen in de komende winter voor te lezen. De heer P. Sieswerda zal de vol gende keer voor een bijdrage zorg dragen. De voorzitter sloot met een woord van dank tot de aanwezi gen te half tien de vergadering. ding tusschen haar als handwerk- onderwijzeres en was dankbaar voor de jarenlange vriendschap pelijke omgang. Meester Werkhoven las een hu moristisch eigengemaakt gedicht voor en een aardige Vlaamsche vertelling. - Namens de Oudercommissie sprak de heer Joh. Piersma woor den van erkentelijkheid en dank voor alles wat juffr. Bergsma hier voor het onderwijs was geweest. Namens de oudercommissie meen de hij haar dank te moeten zeg gen, waarna volgde ’t aanbieden van een prachtig theeblad. Thans was het woord aan het Hoofd der school. Na op een keu rige wijze de 10 jaren welke juffr. Bergsma aan de school was ver bonden geweest, de revue te heb ben laten passeeren, en vervolgens meer persoonlijk tot juffr. spre kende, voelden we allen welk een leegte juffr. B. in school en dorp zal achterlaten. Meester De Vries wenscht haar in Sneek en in haar volgend leven, het allerbeste en bood haar toen namens het personeel een kran tenbak aan. Zichtbaar onder den indruk van dezen avond dankte juffr. B. voor alles en aller beste wenschen. 11 uur sloot meester De Vries deze avond en namen velen met een welgemeenden handdruk af scheid van juffr. Bergsma. De kinderen hadden haar des namiddags een leeslamp aange- lo October 1941. Hedenavond hield de afd. Wit- marsum-Pingjum van het Nut een ledenvergadering onder voorzitter schap van den heer Dr. A Kroon. Een 9-tal leden waren aanwezig. Uit het verslag van den penn. den heer Graafsma, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f694.de uitgaven f647.57, ba tig saldo f46.43. Op verzoek werden de beschei den nagezien door de h.h. Tj. de Vries en J. Werkhoven. Het bestuurslid de heer A. van Popta werd herkozen. Voor de nutsgronden werd herkozen der heer I. A. Bierma. Bespreking winterprogramma. De 1ste avond zal worden ge houden te Witmarsum, hiervoor zal aangezocht worden Frits Bouwmeester e. a. De 2de avond zal worden ge houden mits Februari, hiervoor kreeg het bestuur vrij mandaat. Verder zal weer een kleine sub sidie verleend worden aan de lees bibliotheken te Witmarsum en te Pingjum. Van de rondvraag maakte nie mand gebruik. STEL NIET UIT.... .Stel niet uit tot morgen, wat ge heden nogdoen kunt zegt een oud-Hollandsch spreekwoord. Die ouwe-Hollanders wisten het wel en heel wat van hun moderne nazaten kunnennog wel een lesje van hen leeren. Stel niet uit Hoe dikwijls hebt U zich voorgenomen de Nederland- sche ambulance te steunen En steeds maar weer uitge steld. Neem, wat uw voorvaderen zeiden dan ter harte. Stort dan nu vandaag nog uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Ncderlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage Wie binnen zit, bemerkt zijn fout niet. Een vriendelijke waarschuwing kan een pro- ces-verbaal voorkomen. Wij staan allen voor dezelfde moeilijkheden, waarom zou den we dan elkaar niet helpen voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastge steld. Bij de bespreking Blauwe Maand-actie werd besloten 200 blauwe Treffers te verspreiden, getiteld „Als je jong bent”. 20 OOSTERLTTTENS. TOANIELFORGEARINGE. Okt De toanielforiening „In goed Bigjin” hAIdde hjar jierforgearrin- ge by P. de Boer, tinder lieding fen ’e hear J. Bruinsma. Oanwêzich wierne njuggen frouljue en êlve mSnljue. De foarsitter iepenet de gearkomste mei in koart tapaslik wird. De skriuwer, de hear O. Ni colai lést !t jierforslach, op rym gearstéld; dit wirdt goedkard en wier ek tige yn oarder. De skat- DE UITBETALING DER INGE- UVERDE METALEN. Het is een eigenaardig verschijn sel, dat <en groot aantal Bolswar- ders verbeten heeft de vergoeding voor de mgeleverde metalen op te halen. Teneftde nu nog voor ieder de mogelijheid te scheppen alsnog die bedagen te incasseeren, wordt alleen iu Zaterdagvoormiddag op de geieente-secretarie de gele- genhei opengesteld deze bedra gen tinnen. Nadezen datum, dus na Zater dag 8 October, is het recht op deze’ergoeding verbeurd ren” en 125 exemplaren van „De Goede Raadgever”. Verder werd besloten één of meer vergaderin gen in deze omgeving bij te wo nen. Na de behandeling dezer huishoudelijke zaken werden en kele strijdliederen gezongen en volgde nog een bijdrage van mej. G. Dijkstra. Na de rondvraag sloot de voor zitster deze gezellige bijeenkomst met dank voor de geanimeerde be sprekingen en een behouden thuis- ring onder leiding van mevr. Y. Lammertsma-Hillebrand. In haar openingswoord drukte de presi dente haar spijt er over uit, dat slechts een 12-tal leden waren op gekomen, terwijl de agenda be langrijke punten bevatte. Vervol gens werden de notulen door den RIEN. Zondagmiddag 4 uur ontdekte de bejaarde vrouw Kamstra dat ten huize van haren zoon L. Kam- stra, bij wien zij sinds eenigen tijd inwoont, de schuur vol rook was. Bij nadere inspectie bleek, dat de schoorsteen had vlam gevat. Reeds was een gedeelte doorgebrand. Onmiddellijk ging zij hulp halen en met vereende krachten toog men aan het blusschen. Aan het kordate optreden van het oudje is zeker te danken, dat erger onheil is voorkomen. W. K Hoekstra, Groenhof, S. Bosma, H. v. d. Meer, J-de Jong, R. E. S. n ontvangt Renado. Het krachtverschll tusschen deze bei- ds ploegen zal oj. niet groot zijn. brieven te bestellen „Voor Jonge- derstreepte ien en oar ek noch mei iok jn gefoe[jCh wird. Nel dizze plechtigheid dronken hja hwet en songen de bem In pear «tikjes. Fral de moaije nö- mers fen Catharine fen Rennes loe ien tige yn ’e smaek. De foarsitter Tortelde fis, det wy om 11 öre ophAlde moasten. De wlrkllst wier noch tige lang en de tlid koart en.d’r moast ek noch „stimd” wirde. Nei stimming en nochrfs stlm- men (sok opbouwend wirk) blieken hAldster hjar forslach wiist üt oan op 8.13 - onder 18.36 7.44 - onder 18.52 Nieuwe maan 16.20 Een hart, dat grof voelt, vindt nogal eens een hoofd boven zich, dat dom denkt. DINSDAG 21 OCT.: Zon op 8.15 - onder 18.34 Maan op 9.06 - onder 19.27 Besluit uw wensch tot doel te maken, dan wordt uw wilsdaad sterk. WOENSDAG 22 OCT.: Zon op 8.17 - onder 18.31 Maan op 10.26 - onder 20.06 Men heeft veel logens om een logen te bewimpelen. DONDERDAG 23 OCT.: Zon op 8.19 - onder 18.29 Maan op 11.42 - onder 20.52 Hij, die wacht, eer men. hem zijn taak wijst, zal sterven, eer zijn boodschap is ver vuld. VRIJDAG 24 OCT.: Zon op 8.21 - onder 18.27 Maan op 12.51 - onder 21.47 Deugd is de stevigste band der maatschappij en de bron van alle orde. (Frederik de Groote). ZATERDAG 25 ,OCT.: Zon op 8.22 - onder 18.25 Maan op 13.49 - onder 22.48 Gelukkig is de hulck, waer, midden in de baeren, een stuurman zit te roer, die wijs is en ervaeren. Lutkewierum f 26.67; f 19.75; Hennaard f4.45. Het elftal van C.A.B. I ziet er als volgt uit: R. v. d. Zee. S. Bangma J. Stormen G. Draaisma, P. de Vries, C. Westenborg. N. V. VERGADERING. 12 October 1941. De afd. „Pingjum” der N. hield op Vrijdag 10 Oct. j.l. een huish. vergadering ten huize van mej. A van de Witte. Aanwezig waren 15 leden. De voorzitter opende met een kort woord de vergadering en heette in het bijzonder welkom ons nieuw lid R. de Vries. Verder deelde hij nog mede, dat sinds de vorige vergadering ook 1 lid uit een andere afdeeling naar ons werd overgeschreven, zoodat we twee leden rijker zijn gewor den, waartegenover we wegens vertrek één adspirantlid verloren. De secr. las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens werden de ingekomen stukken behandeld, waarvan de mtededeefllngen van de V. A. |S. voor kennisgeving werden aange nomen. Voor het eeuwfeest der Ned. Ver. werd besloten te werken. Verder werden voor de colportage besteld 125 ex. van De Goede Raadgever, 6 ex. van de Kantekleer-kalender en 25 ex. van de Blauwe Treffer „Als je jong bent”. Een gelijk spel kan het resultaat «n het afdeelingswerk gewoon zal zijn. kunnen doorgaan. Freno II gaat op bezoek bij het Als voorloopig bestuur werd ge- derde elftal van R. E S., en de', kozen, mej. R. Noordenbos, Bols ward, voorzitster, mevr. D. Faber- v. d. Wijk, secr.esse, Makkum en mevr. A Hoflstra-Belksma, Wit marsum, penn.esse. Het nieuwbenoemde bestuur nam direct zitting en werden de werk zaamheden voor de volgende ver gadering vastgesteld. Een ieder, die het belang der plattelandsvrouw wil dienen sluite zich aan. BENOEMING. Tot deurwaarder bij het Kanton gerecht te Amersfoort is benoemd de heer H. Volbeda, tot dusver on bezoldigd deurwaarder bij de rechtbank te Leeuwarden, met standplaats Bolsward. VOETBAL. Zndag a.s. twee thuiswedstrij- dern,l. C.A.B. I—Aristides I en v CJB. 2 adspir.—B.. Boys adspi- volle woorden de prettige verhou- raien, terwijl QAJL 3 een uitwed- - strd heeft tegen Arum 1. /anneer we de uitslagen in ogenschouw nemen, moet C.A.B. va Aristides kunnen winnen, dch zooals we reeds eenige jaren vten, zijn de wedstrijden tegen <ze Leeuwarder ploeg steeds ver- fvan gemakkelijk., Ook vorig sei nen gaven we C.A.B. de beste ans, en wat geschieddemet -1 ging C.A.B. ten onder. Nu vormt de C.AB.-ploeg wel iswaar een beter geheel, doch wanneer de spelers op revanche zinnen, zal van begin tot eind hard gevochten moeten worden, wil men de overwinning uit het vuur sleepen. Axistides, dat momenteel in de gevaarlijke zöne opereert zal na tuurlijk alles in 't werk stellen de beide puntjes mee naar huis te ne men; daarom C.A.B. wees op uw hoede 1 Ongetwijfeld zal deze wedstrijd zeer spannend worden en zijn we werkelijk benieuwd, wat in dezen de uitslag zal zijn. Aanpakken, open spel en de bal vlug afgeven, zal Zondag een eerste vereischte zijn. Denk er om, C.AJ3.I De oude garde, C.A.B. 3 die Zondag een daverende 11-0 zege op Harlingen 3 behaalde, gaat op bezoek bij Arum. Ook thans geven we C.A.B. de beste kansen, doch op een groote zege zal het niet uit- loopen. Vrijdag 17 October No. 80 waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeei en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat BOLSWARD A Telefoon No. 451 WITMARSUM. 15 October. Ouderavond van de Openb. la gere school. Alhoewel het nog vroeg in het seizoen was, meende de Oudercommissie een ouder avond te moeten houden, ook al mede, omdat de onderwijzeres, juffrouw Bergsma, die ruim 10 1 jaar aan deze school haar beste krachten had gegeven, de school ging verlaten, wegens vertrek naar Sneek. Het hoofd der school opende deze avond en sprak er zijn vol doening over uit, dat een zoo groot getal ouders aanwezig waren. Vervolgens werden de notulen en het jaarverslag voorgelezen door den secretaris J. D. Yntema, welke in een keurig overzicht de verrichting van het vqrig seizoen voorlas. Daarna kwam het volgende punt van de agenda, verkiezing bestuursleden, wegens vertrek van Mevr. v. d. Meulen, Hiervoor werd gekoien Mevr. Ypeij-de Boer en voor de heer Posthumus de neer B. Hoogeveen. Nadat deze punten van de agenda waren afgewerkt, kwam het afscheid van Mej. Bergsma. Namens de ouders sprak de heer H. Hoogeveen ’n dankwoord en zei o.a., dat we juffr. niet gauw zouden vergeten. Vervolgens sprak mevr. Yntema -v. d. Sloot en vertelde in gevoel- 12 October 1941. Bij de heden gehouden tentoon stelling, uitgaande van de Kyno- logenclub „Friesland” behaalde on ze dorpsgenoot de heer S. Huizin ga met zijn dwergkeesje (reu) oud 6 maanden, een eerste prijs. 3- 5- i 3 i” 3 3 fe tt le n g L r afgebr. 0-2 2-0 1-1 ir 3 i- it i. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. ilt no bestaal itt 2 bluu Porto Binnenland i Buitenland 2ks HOOFDREDACTEUR A.J. OS1NGA, JONOEMASTR. 8. BOLSWARD. o DE JONG s NIEUWSBLAD I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1