De Bolswardsche Courant en Westergoo Aan onze Adverteerders Stadsnieuws SS?* O0km“StS intriges welke tegen de favorites aan het Hof gesmeed worden. De hoofdpersoon van dit stuk is wel de verloopen musicus Narciss Ra meau, de man met de groote geest, de geweldige satirische spot, die op de hem eigene en geestige wijze de hofkliek haar leeg en hol leven voor oogen houdt, maar ook is deze Narciss de eerste man van Mada me de Pompadour. Een prachton- derwerp voor de hofintriges, die dan ook met alle mogelijke midde len wordt uitgesponnen. Prachtka- rakters heeft de schrijver getee- kend. Naast Narciss de man van het fijne gebaar en de scherpe op merkingen, vertrapt door de we reld, zien we de hertog 4e Choi seul, de ijdele gunsteling bij de gratie van de Pomjadours en dan mogen we niet vergeten de Pom padour zelve. Doris Qunialt, de actrice maar ook de vrouw die ge heel te goeder trouw zoowel Nar ciss als de Pompadour ten val brengt. Over het spel door artisten als Jan Musch, Annie Verhuist, Mary Smithuizen, Paul Huf en al Weekkalender. V VICTORIA Uit den Omtrek Doodstraf voor saboteurs. ordende arbeidsbemiddeling, die in werknemer. dit feit wordt een feestje'gehou- U kunf U zelf zonder extra moeite een genoe Advertentiën per regel:* Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. lof. Dit was van het begin tot het eind subliem. Wat de creatie van Narciss door Jan Musch aangaat, het grijpt je vast, ontroert je tot in je ziel. Niet minder de pracht- ultbeelding van de lijdende Pom- R. van der Schaaf. P. de Wit. A. Nieuwenhuis. J. van der Zee. Tj. v. d. Hauw. J. Molenaar. B. Wolthuizen. W. Leurink. Vondeling. Er ontspint zich een genegenheid tusschen Juda en de bankier, welke na veel moeilijkhe den ten slotte in een gelukkig hap py end eindigt. Tot de artisten die deze film vertolken behooren de bekende filmsterren als Lily Bouwmeester, Paul Storm en meer bekende na men. verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. padour door Annie Verhuist, of het fijne spel van een Mary Smit- huljzen als de actrice Doris Qui- nailt of het zrillante weergeven van de moeilijke rol van de hertog de Choiseul door Paul Huf; och eigenlijk moesten we alle mede werkenden stuk voor stuk noemen. Ongetwijfeld Hebben de talrijke bezoekers, evenals wij, met volle overgave genoten van deze kunst, die werkelijk nu eens met een groote K kan worden geschreven. 2-0 0-2 afgebr. 2-0 verordening no. 195/1941 betref- FRYSKE KURSUS KRITE BOALSERT. It Kritebistjür tinkt in kursus to hélden yn Folk- en Geakinde, lyk as dy op in bulte plakken al hélden wirde. Yn ’e stêd fen Gysbertom scil der ek wol bilangstelling for bistean, wolle wy hoopje. Dy’t der ihear fen wlitte /wol, forwize wy nei de adfortinsje yn dit blêd. 2-0 1-1 0-2 2-0 Blijkens de in dit blad voorko mende advertentie levert ons bij kantoor andermaal het bewijs, dat het ernst is met de uitvoering van de doelstelling van de arbeids- bureaux om werkgever en werkne mer behulpzaam te zijn resp. bij ’t aanwerven van arbeidskrachten en Wegens de verduiste- rings-voorschriflen zijn wij genoodzaakt vroeger met het afdrukken van ons blad te beginnen, teneinde te bereiken, dat zooveel mogelijk de abon- né s vóór donker de krant ontvangen. Aan dé be zorging na het invallen der duisternis zijn bezwa ren èn gevaren verbonden Daarom: Gaarne steeds Maandags en Donderdags Uw ad- vertentie-opdrachten in ons bezit. Overlijdens berichten (en dergelijke kunnen worden aange nomen tot u i t e r I ij k Dindags en Vrijdagsmor- gens 10 uur. Voor plaat sing van advertenties, die ons later bereiken, kan niet worden ingestaan. Voor Uw medewerking wordt U bij voorbaat dank gezegd door DE ADMINISTRATIE it n<> besruui nt 2 «lüib i’orto Binnenland Buitenland 2J4 W. H. N. Het gironummer van het Provinciaal Bureau voor Friesland voor Winterhulp Nederland is 395000. VADERTJE LANGBEEN. Een echt Nederlandsche film gaat Zondagavond in de Doele al hier. Het is een verhaal van het wees meisje Jude Aalders. Met een meer dan gewone begaafdheid, waar door zij uiteindelijk een betere stu- dieopleiding krijgt, bekostigd door de rijke bankier Albert van Wou denberg. Bij een wedstrijd voor ARBEIDSBEMIDDELING. Het bijkantoor Bolsward van het van de heden in werking getreden Gewestelijk Arbeidsbureau Leeu- warden meldt ons: KEES PRUIS IN DE DOELE. Woensdagavond geeft het gezel schap Kees Pruis een vroolijke en den. Tijdens een vacantieverblijf gezellige avond in de Doele. ons personeel en vooral: onze lezers (waar toe ook U behoort). We vragen slechts Uw mede werking in de vorm van vroege Inlevering der advertenties En nu is de wensch van u allen of een groot gedeelte van u, aldus de heer Br., om alhier een eigen afdeeling op te richten. Wanneer er 20 of meer personen voor zijn, kunnen wij tot de oprichting wel besluiten. Alle aanwezigen stemden hier mee in. waarna dan ook direct een plaatselijk bestuur werd gekozen, hetwelk bij schriftelijke stemming tot gevolg had, dat de volgende personen waren gekozen: A, van den Akker, voorz., H. W. de Vries, secr. en R. D. Reitsma, penningm. De heer Brandsma wenschte de nieuwe afdeeling en in het bijzon der het ^gekozen bestuur geluk en hoopte, dat men door goede sa menwerking, de belangen van de bouwvakarbeiders ook in deze stre ken zou kunnen bevorderen. We merkten onder de nieuwe leden ook eenigen op; die lid waren geweest van éen confessioneele bond, doch daar deze bonden practisch zijn opgeheven, meenden zij noodgedwongen in het belang van hun gezin daarvoor Iets an ders in de plaats te moeten zoeken. Er werd ten slotte .nog gelegen heid gegeven besprekingen te voe ren van algemeenen aard. Hieruit vernam men dat er nog al wat grie ven waren betreffende het slechte of geheel ontbrekende onderdak op hét werk, als schuilplaats bij re genachtig weer. De spreker merkte daartegen op dat er dan door de werkgevers werd gehandeld in strijd met de wet op de arbeidsinspectie waar tegen men klachten kon indienen. Bij redelijke werkgevers zal men echter niet zulke toestanden vin den. Ruim half tien werd de verga dering gesloten. OEFENAVOND DAMCLUB. 22 October 1941. 1ste klas: H. Bruinsma-B. v.d. Eems J. Wieling-J. Schilstra C. v.d. Meer-D. Wieling D. Blanksma-K. Poepjes 2de klas: J. de Hoop-K. Bljlsma K. v.d. Eems-H. Visser D. Lemstra-D. Vuist R. Broersma-J. Rinia NARCISS. Dit romantisch tooneelspel in 6 bedrijven, van A. E. Brachvogel, ging Dinsdagavond voor ’n stamp volle zaal in Antfcitia te Sneek. We zijn eenige uren verplaatst geweest in dd Fransche salons in ’t tijdperk van Lodewijk de veertiende. De salons van madam de Pompadour, van een baron Holbach. We ma- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Leesgeld fr. p. p. per halt jaar i 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor net Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct, p. kwartaal. H. Z. C. II van Harlingen gaat op bezoek bij R. E. S. I. Indien R. E. S. niet direct op winst gaat spelen, m.aw. de mid- denliniei niet direct achter de voor hoede staat en er dus een open veld tusschen haar en de backs komt, waardoor een aanval van de tegenpartij dubbel gevaarlijk is, dan voorspellen wij hen een zege. R. E. S. I adsp. speelt tegen het eerste adsp. elftal van BI. Boys. Het wil niet recht vlotten met deze jeugdige ploeg, en ook nu zullen de gasten de beide puntjes wel mee naar Sneek nemen. GEVONDEN VOORWERPEN over de maanden Juli, Augustus en September 1941 Eenige beurzen met inhoud, eeni ge zilverbons, sierketting, dames- regenmantel, gouden hangertje, sjaal, heerenstrik, zilveren arm band, heerenhoed, padvindersmes, zilveren armbandje met steentje, kinderhoedje, ceintuur, broche met steentjes, 2 leeren handschoenen, dameshandschoen, medaille m. lint, kindertaschje met inhoud, dek kleed. Inlichtingen omtrent deze voor werpen zijn dagelijks te bekomen aan het bureau van politie te Bols ward. fende het afweren van sabotage- handelingen gekenmerkt. Hij, die een volgens de geldende rechts voorschriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft of wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven, wordt op grond het verkrijgen van arbeid, van artikel 1 van deze verordening als saboteur met den dood ge straft. In de toekomst kan derhalve in Naast de bekende zanger en( hu morist zullen ook optreden Emmy Post de bekende voordrachtkunste nares, een jongleur, een gooche laar en een accordeonist. Een zeer varieerend gezelschap dus. dat wel in staat zal blijken de aanwezigen een gezellige en leuke avond te bezorgen. We wijzen er op, dat de aanvang Voor nadere bijzonderheden is bepaald op 7.30. ONTHOUDERS VISCHCLUB. Bovengenoemde club hield j.l. Zondag haar 7de en tevens laat ste vischwedstrijd in dit seizoen. Door de slechte weersgesteldheid van Zaterdag was de stemming Zaterdagavond niet erg hoopvol. Toch heeft de club het Zondag uitstekend getroffen. De vangst was niet bijzonder groot. Slechts 23 baarzen boven de wettelijke maat werden gevangen. Tijdens de laatste wedstrijd der het openbare leven, in het bijzon der de ongestoorde economische ontwikkeling, den arbeidsvrede, de grondstoffen- en verzorgingsposi- tie der bevolking in gevaar te brengen. Met betrekking tot den strijd, dien het Duitsche Rijk voor een nieuw Europa tot de eindover winning voert, heeft de Rijkscom- missaris maatregelen getroffen om alle dergelijke pogingen tot sabo tage onverbiddelijk neer te slaan. Daardoor wordt de beteekenis is, daar artikel 1 der verordening alle strafbare feiten omvat. De nieuwe verordening schept de ge- voltooit'jude haar eerste boek: De legenheid o mtegen ernstige delic ten van alle soorten, voor zoover het sabotagedaden zijn, met de strengste straf op te treden, welke het strafrecht kent. Volgens de bepalingen der ver ordening kan de doodstraf niet al leen worden toegepast op den sa boteur zelf, maar eveneens op uit- lokkers, mededaders en waarop in het bijzonder de aandacht ge vestigd zij medeplichtigen. In de eerste plaats echter staat den- gene, die in eenigerlei vorm tot sa botage uitlokt of aanspoort, de doodstraf te wachten. Het maakt ook geen verschil of een voltooid strafbaar feit of slechts een straf bare poging bestaat Hierbij worden in het bijzonder ouders en opvoeders gewaar schuwd, dat krachtens de Duit sche, in het bezette Nederlandsche 20 October 1941. Hedenavond werd alhier in de Nutsbewaarschool een vergadering gehouden door een groep leden van den Algem. Ned. Bouwvakarbei- dersbond, afd. „Wonseradeel”, al len woonachtig te Makkum of in naastbij gelegen omtrek. Daar er in Makkum geen afdee ling van den A. N. B. bestond, stond de vergadering onder leiding van een districtsbestuurder, den heer C. Brandsma van Huizum. Deze deelde eerst in korte trek ken mede, dat de arbeidersorga nisaties door de groote wereldge beurtenissen in andere omstandig heden waren gekomen, doch dat niemand behoefde te vreezen, dat he(t nu vërloren spel was, want direct wees de spreker ook op de verbeteringen, welke reeds waren ingetreden bij de werkverschaffing (thans werkverruiming) en bij de loonuitkeeringen in verschillende bouwvakbedrijven. HOOFDREDACTEUR A.J.OS1NGA, JONOEMASTR. 8. BOLSWARD. AFLOOP VERKOOPINGEN. Ten overstaan van Notaris Alma te Bolsward, werden publiek verkocht: Te Bolsward: de Burgerhuizin- ge aan den Sneekerweg te Bols ward, in huur bij den heer J. Steensma. Koopers: de minderjarigen Ger lof, Ynte Jan, en Hinke Dijkstra te Sneek, voor f 6204. Te Burgwerd: De Burgerhui- zinge aan den Sjongerdijk te Burgwerd* in eigen gebruik ge-* weest bij wijlen mej. de wed. H. M. Bruinsma. Koopers de heeren W. P. v. d. Velde en G. J. de Vries, beiden te Bolsward, voor f 3313. VOETBAL. Een wedstrijd, die zeer zeker belangstelling zal hebben, vindt Zondag plaats op het C-A-B.-ter- rein. C.A.B. III speelt om 2 uur tegen Freno II, en wij gelooven, dat, ge zien de prestaties van de vorige wdstrijden, de puntjes thuis kun nen blijven. Er zitten goede krachten in dit elftal. Of zijn wij te optimistisch? C.A.B. II adsp. spelen daarvoor een wedstrijd tegen het tweede adsp. elftal van R.E.S. FRYSKE TOANIELJOUN. De Krite Boalse'rt sell in toaniel- joun hélde en wol op Snjeon 1 Nov. de jouns 7.30 üre yn ’e Doele. Dit wirdt in hiel bütengewoane joun, hwent -it eigen kritetoaniel komt net op ’e planken (dit scil Krysttlld wer wêze) mar it sa ginstich bikend steande Ljouwer- ter (Toaniejseljskip scil opfiere it nije en tige moaije toanielstik „De Kening Skaek” fen Abe Brouwer. Dit hawwe hjarren mei tige great sukses yn Ljouwert en Grins op- fierd en de pars wier tige by tige to sprekken oer stil en spyljen. It Kritebistjür het miend goed to dwaen om de leden en ek de bi- langstellenden’ ek ris hwet oars oan to bieden en hj aforwachtsje den ek in folie DoeleseaL Mei it each op it bütenfolk is der rekkening hélden mei de Ijocht- moanne. NIEUWE VERORDENING. ’s-GRAVENHAGE, 17 Oct. ’t Rijkscommissariaat deelt mede: Het Duitsche Rijk strijdt voor de toekomst van Europa tegen vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddelijk neer slaan van alle pogingen tot te genwerking. De in ’t buitenland hun misdadigen arbeid verrichten de ooriogsophitsers, tot welke mo menteel ook de vroegere leidende Nederlandsêhe persoonlijkheden behooren, hebben hun laatste hoop op den aanval der bolsjewieken te gen het Duitsche Rijk gevestigd. Op misdadige wijze trachten zij de bewoners der onder de be scherming der Duitsche weer macht staande gebieden tot sabo- tagehandelingen op te hitsen, om daardoor de kracht van het Rijk in den huidigen strijd, die beslissend is over de toekomst der Europee- sche cultuur en beschaving te ver zwakken. In het algemeen heeft de Ne derlandsche bevolking haar be zonnenheid bewaard. Eenige on verantwoordelijke, opgehitste en misleide élementen hebben zich evenwel in den laatsten tijd er toe laten verleiden om strafbare feiten te plegen, welke tot oogmerk had den of aanleiding konden geven de ook tegen jeugdige personen bo ven de 16 jaar de doodstraf kan worden toegepast. Tot kennisneming van sabota- handhaving van rust enorde, van sche hooggerechtshof ingestelde bijzondere rechtbank bij uitslui ting bevoegd, behoudens de be voegdheden der krijgsraden of SS-rechtbanken volgens de alge mene voorschriften. De bijzon dere rechtbank zal onmiddellijk in werking treden en volgens een zeer verkorte procedure werken. Tegen zijn vonnissen staan geen rechtsmiddelen open. De nieuwe verordening dient ter handhavong van rust en orde, van de ongestoorde binnenlandsche openbare orde en de veiligheid van econom>sche ontwikkeling, van de beveiliging der voedselpositie en van een rechtvaardige verdeeling der belangrijkste goederen. Zij dient daarom in de eerste plaats de belangen der vredelievende en arbeidzame bevolking, die er recht op heeft onvoorwaardelijk en on der alle omstandigheden tegen sa boteurs beschermd te worden. Naast de gewone bureau-uren hebben we reeds een speciaal zit- tingsuur op iederen Maandagavond van 7-8 uur voor hen die niet in de alle gevallen de doodstraf worden gelegenheid zijn tijdens de gewone 1 kantooruren ons bureau te bezoe ken. Een vakkundig ambtenares houdt iederen Vrijdagmiddag van 2.30 tot 3.30 uur zitting op ons bureau, speciaal voor de werk geefsters é/n werkneemsters, dus voor de dames, en thans weer een zitting te Wltmarsum, lederen Dinsdagmiddag van 2-4.30 uur. Een bewijs van de service die de ar- beidsbureaux willen geven. Laten werkgevers en werkne mers beseffen, dat de arbeids- bureaux zijn opgericht ten behoe ve van hef bedrijfsleven en de werkkrachten die daarbij betrok ken zijn. De ambtenaren van de arbeids- bureaux willen U behulpzaam zijn en van voorlichting dienen. Door inschakeling van de ar-„ ZONDAG 26 OTOBER: Zon op 8.24, onder 18.24. Maan op 14.37, onder 23.54. Wie de kunst verstaat het goede in de menschel ij ke na tuur bij anderen op te wek ken, en te laten spreken, kan groote dingen doen, ook in kleinen kring. MAANDAG 27 OCTOBER: Zon op 8.26, onder 18.22. Maan op 15.17, onder 1.03. E.K. 19.52. Zoover Uw zelfbeheersching gaat, zoover gaat Uw vrij heid. DINSDAG 28 OCTOBER: Zon op 8.28, onder 18.19. -Maan op 15.51, onder Begeer geen dank; wees te- vreden als gij geen ondank oogst. WOENSDAG 29 OCTOBER: Zon op 8.30, onder 18.17. Maan op 16.18, onder 2.11. De groote levenskunst is zichzelf te vinden. DONDERDAG 30 OCTOBER: Zon op 8.31, onder 18.15. Maan op 16.43, onder 3.19. Gij geeft al veel, al geeft gij niets dan een goed voorbeeld. VRIJDAG 31 OCTOBER: Zon op 8.33, onder 18.14. Maan op 17.07, onder 4.26. Naarmate de stemming van zijn gemoed is, beoordeelt de mensch hetgeen hem omringt. ZATERDAG 1 NOVEMBER: Zon op 8.34, onder 18.12. Maan op 17.29, onder 5.32. Helderheid is voor diepe ge dachten een sieraad. (Vauvenargues). Duitschland wint voor Europa op alle fronten. daar dan de kampioenen naar vo ren komen. Dit jaar werd als kam pioen uitgeroepen J. Molenaar, die het meeste aantal punten wist te behalen over alle 7 wedstrijden die hiervoor de kampioensmedaille ontving. De grootste baars 26 c.M.werd dit’ jaar gevangen door Joh. v. d. Schaaf, die hierdoor houder werd van den wisselbeker voor dèn tijd van één jaar. In deze laatste wedstrijd werd de 1ste prijs gewonnen door G. v. d. Zee met een baars van 25>/2 C.M., die hiermede een schitterend schil derij ontving, aangeboden door de fa. J. B. van den Oever. 2de prijs: R. Nieuwenhuis. 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de FILMAVOND IN „ONS GEBOUW”. Woensdagavond wordt in „Ons Gebouw" ten bate van de Chr. de andere spelers, onze grootste Drankbestrijding de film „Herwon- nengeluk” gedraaid. Ook het bijprogramma voor de zen avond Is met zorg gekozen. We herinneren even aan de kin dervoorstelling, die ’s middags 4.15 zal worden gehouden. uitgesproken, wanneer de daad naar haar uitwerking de openbare orde of de veiligheid van het open bare leven dermate in gevaar brengt, dat de dader als algemeen gevaarlijke saboteur beschouwd moet worden onverschillig of hierbij sprake Is van bijv. Dultsch- vijandige handelingen, of van het vervaardigen of verspreiden van Duitsch-vijandige geschriften of andere Duitsch-vijandige voor werpen, van strafbare benadeeling va'n de ongestoorde economische ontwikkeling, van de vernietiging of beschadiging van belangrijke bedrijfsinstallaties of van inrich tingen of zaken, die bestemd zijn voor fndustriëele-, landbouw- of verkeersdoeleinden. Hetzelfde geldt voor het in strijd met de voorschriften achter- peidsbureaux krijgen we een ge houden van voorraden of de niet- ordende arbeidsbemiddeling, die in inlevering van voorwerpen die tot het belang Is van werkgever en algemeen gebruik dienen en waar- van de aflevering verplicht is en evenzoo kan de oneconomische vernietiging of onbruikbaarma- king van dergelijke voorraden of voorwerpen, de overtreding van prijsvoorschriften, overmatige be voorrading (hamsteren), verboden slachtingen, zwarte handel, of on geoorloofde handel in distributie bonnen en - kaarten, als mede ver- valsching daarvan, het uitspreken der doodstraf ten gevolge hebben. Er zij uitdrukkelijk op gewezen, het schrijven van een kort verhaal dat deze opsomming niet volledig wint Jude de prijs en ter eere van ARUM. BENOEMING. 23 Oct. Onze dorpsgenoote mej. L. de Jong, is benoemd tot vakonderwij- zeres (nuttige handwerken) aan de Chr. school te Pingjum. MAKKUM. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 I I •I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1