HEI HUIDIGE GEDUCHT. BuilBnlanilscÈeHevue. V=VICTORIA De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 i S* LIIHUIS Stadsnieuws. 37^ Jaargang A Duitschland wint voor Europa op alle fronten Advertentifin per regel: Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. wanneer economisch en financieel trouwen is teruggekeerd en dat gaat niet op korten termijn. Ten tweede is de we---._b~.....x..& reldhandelsvloot in deze oorlog dermate terugkeerende filmavonden veel belang- lyöfm-F-fckn UzvA de geweldige verliezen weer o_. mate zijn aangevuld. Dat dwingt dus Europa ook na dezen oorlog tot een zeer streng doorgevoerde zelfhelp en dit xwelke uropa HOOFDREDACTEUR A. J. OSINOA, JONQEMASTR. 8, BOLSWARD. INGEZONDEN COLLECTE BLINDEN. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende Inrichting, Pt Middenlaan 64, te Am sterdam. De Vereeniging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zoo veel mogelijk in ’t maatschappelijk le ven te kunnen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen ge voelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden I loon uitbetaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De vereeniging beschikt tevens over een Internaat voor alleenstaande vrouwelij ke blinden. Voor het uitkeeren van bo venbedoelde loonen te veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt ge daan. De vereeniging hoopt dat de in woners van Bolsward met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. Dezer dagen wordt de collecte gehou den. volkeren van Europa (ook en niet in het minst Nederland met zijn geweldige mogelijkheden voor agrarische en in- dustriëele productie) zich in te stellen op deze komende ontwikkeling. Dat wil dus ook zeggen, dat nu reeds de grond slag moet worden gelegd, niet uit dwang maar uit welbegrepen, eigenbe lang. Aanpakken moeten we, niet uit stellen. Dit is de basis waarop we kun nen medewerken aan de Europeesche opbloei. FILMAVOND IN DE DOELE. Een tjokvolle Doelezaal Zondag avond. Er blijkt voor deze regelmatig X_ -4-1- - - - - stelling te bestaan. Ook voor bezoekers uit omliggende dorpen. Het voorpro gram was ook nu weer goed verzorgd. De film over het verstandefijk vermo gen van dieren was zeer leerzaam en werd met groote aandacht gevolgd. De hoofdfilm Vadertje Langbeen is een echt Nederlandsche film, waarin Lily Bouwmeester de hoofdrol vervult op de haar eigene, charmante wijze. Een mooie film met een humoristische en toch ook weer zeer menschelijke strekking. Het gaat om de toekomst van de jeugd, om de toekoinst van ons volk. K. over het A B C D front tegen Japan en velen zullen zich afge- eerstvolgende jaren r - .- x - vraagd hebben, wat beteekenen deze terwijl men in de steden meer en meer |etfers nu eigenlijk. Het antwoord is heel meent, dat het leven pas leven is, wan- eenvoudig. A dat is Amerika, B ’t Brit- neer men avond, aan avond uit kan gaan, sche Ernpire)’c. het nationale China en ook al zim de opgroeiende kinderen D Nederlandsch Oost-Indië in het En- dan geregeld aan zich zelf overgelaten. gelsch Dutch East IndieSi De deelneming van Nederlandsch Oost-Indië aan het A B C D front op instignatie van de gevluchte Nederland sche regeering brengt buitengewone ge varen voor onze koloniale bezitting met zich mede. Waarschijnlijk heeft deze Engelsch georiënteerde regeering geen andere keuze gehad, maar volgens onze be grippen had men voor Ned. Indië door een strikt neutrale houding meer bereikt dan nu. Niet alleen economisch heeft Ned. Indië de Engelsch-Amerikaansche politiek overgenomen, maar ook militair zich aan ------ nu de situatie tot het uiterste is toege spitst, begint de Amerikaansche pers er de nadruk op te leggen, dat zonder uit- v J - -ÏV1VUUV1U Vil Ned. Oost-Indië niet op den ingeslagen versleten. Het transportprobleem is niet weg kan doorgaan, omdat Japan daar- door wordt gedwongen tot militair in grijpen tegen een economische oorlog- I voering, welke tot oogmerk heeft Japan te isoleeren. Dit brengt zooals gezegd voor Ned. Oost-Indië buitengewone ge- de geweldige taak die wacht, varen met zich mede, zelfs in die mate, l._l ,w. dat we zelfs het gevaar niet denkbeeldig logsche tijd ligt. Reeds nu dienen de achten, dat de eerste strijd in dit we relddeel juist In ons Ned. Oost-Indië zal uitbreken. Dan is natuurlijk hulp van Amerika en Engeland noodzakelijk en misschien concludeert een deel van onze lezerskring met een zekere voldoening dat de hulp reeds nu verleend wordt, maar dan mogen we niet vergeten, dat tot nu toe die groote mogendheden die hulp steeds geven met een zekere bijbe doeling. In dergelijke groote conflicten te bescherming van de kleine naties een Dinsdag 28 October 1941 No 83 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. Bovendien heeft men hier het voor deel, dat men elkaar tot in wijden om trek kent. En het: „Wat zouden de menschen er van zeggen”, hoe funest dit voor een en keling kan zijn, vormt een toezicht, ook op onze opgroeiende kinderen, dat van een niet te onderschatten waarde is. Maar dit neemt niet weg, dat het onze eerste plicht blijft, als ouders te zorgen onze kinderen van hun prille jeugd af te leeren, ons gezag te eerbiedgen. En als we daarnaast zorgen, door een vriendschappelijke, verstandige manier van optreden, het vertrouwen ook van de rijpere jeugd te houden, zal het niet gemakkelijk voorkomen, dat een meisje van 14 of zelfs van 16 jaar, het in haar hoofd haalt, met misschien wildvreem de kerels tot diep in de nacht de café’s af te loopen, of zelfs heelemaal ’s nachts Hier wreekt zich het verkeerd toepas-.1 niet thuis te komen. Zulke dingen zijn niet mogelijk in een gezin waar de ouders hun plicht jegens hun kinderen verstaan, en hun gezag weten hoog te houden. Er dreigt gevaar voor onze kinderen, en wij hebben de roeping hen voorzoo- ver het in onze macht ligt, daarvoor te behoeden. Laten we dan onze plicht verstaan. En onze plicht is, de vriend of de vriendin te zijn van onze opgroeiende f noodig is, ons gezag weten te doen gel den. Alleen dan zullen we onze groote kin deren tot steun kunnen zijn, ook in een nen van het Idnd te moeten maken, wat| Gjd vol gevaren, zooals thans. Als puntje bij paaltje komt mag een onderwijzer waarschijnlijk niet eens een leerling voor straf na laten blijven, om nog maar niet eens te spreken van een bengel, die het meer dan verdiend heeft een draai om z’n ooren te geven, of bij wijze van uiterste middel zijn broek eens een beetje warm te maken. In de practijk valt het natuurlijk wel wat mee, maar dit neemt niet weg, dat --i onverstandige ouders misbruik makend van het totale gebrek aan tuchtmidde len in de school, hun lieve zoontjes zonder dit misschien opzettelijk te doen vrij mandaat geven hun onderwijzers dag aan dag te treiteren. Stelselmatig wordt zoo èn in ’t gezin èn in de school, het gezag der opvoeders uitgehold. Zijn wil was wet, En als dan de kinderen tot rijpere ijn bevelen vanzelf- leeftijd komen, als ze zich groot voelen worden, missen we voor een groot deel ons overwicht op hen. Op het platteland zijn de toestanden, zooals die in de steden heerschen, voor- o zoover ik weet, gelukkig nog onbekend. Men leest de laatste tijd dikwijls Hier is het gezinsleven minder ont wricht dan in de stad. Hier zoekt men, gelukkig, nog meer zijn genot in huis, waarin opgenomen de kans, dat we juist het beste en het edelste in zijn aanleg verstikken. Opvoeden moet zijn als het werk van de tuinman, hier een wilde loot uitsnij den, daar een goede, maar zwakke spruit een steuntje verleenen, hier een tak een weinig ombuigen, meer in de goede richting, ginds één wegnemen die de groei belemmert, enz. Dat wil dus zeggen, leiding geven aan de ontwikkeling van de natuurlijke aanleg van het kind, en eerst dan in grijpen wanneer het goede steun noodig heeft, of het slechte moet worden te gengegaan. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor dan zekere vrijheid voor het kind noodig is. En het is juist deze vrijheid, die mis verstaan is. Vrijheid sluit geen gezag uit Vrijheid houdt dit juist in. Alleen deze mensch is vrij, die zich gebonden weet, en laat leiden door een hoogere wet. En pas dan, wanneer men een kind geleerd heeft, zich te buigen voor het gezag van zijn opvoeder, kan er sprake zijn van een vrije ontwikkeling van zijn gaven naar geest en hart. Dit gezag is het, dat in onze tijd ho peloos zoek is. Zoo werd vrijheid tot lesbandigheid. Zelfs de Staat heeft daartoe in de laatste jaren meegewerkt. Want hoe staat het op de scholen? - r-o-- De meeste onderwijzers zijn gelukkig len in de verschillende landen. Niettemin genoegzaam voor hun taak berekend om de orde onder hun troep te kunnen handhaven, met de hun daartoe ten dienste staande middelen. Maar tuchtrechtDe wet onthoudt R. E. S. I—H. 4 C. II 0-1. Was ’s morgens het terrein in goede conditie, de buien in den voormiddag hadden het terrein glad gemaakt, neem daarbij de harde wind, die dwars over het veld stond en wij hebben met twee factoren te doen, die goed spel niet best mogelijk maken. Als is afgetrapt zien wij al gauw dat de partijen aan mekaar gewaagd zijn, en dat met deze soms stormachtige wind de factor geluk een woordje zal mee spreken. De verdedigers van beide elftallen blijven de aanvallers voor rust de baas, beurtelings waren de doelen in gevaar, maar de doelverdedigers waren op hun post. Na de limonade krijgt R. E. S. al spoe dig een prachtkans, de H. Z. C.keeper is gepasseerd, maar het tamme schot gaat tegen den paal, waarvoor de bal blijft liggen en wordt weggewerkt. De thuisclub is in deze periode ’t meest in den aanval, maar voör doel is het geluk hen niet mee. Zooals meer gebeurt kwam een doelpunt aan den anderen kant. Uit een hoekschop weet de H. Z. C.-llnksbinnen laag in den hoek te schieten. Nog een kwartier is te spelen en alles is nog mogelijk. Wij denken H. Z. C. de score op 2-0 te zien brengen, tot twee- 1 maar wordt weggewerkt, bij de 3de keer Is buitenspel geconstateerd en zoo kruipt R. E. S. door het bekende oog van den naald. Door R. E. S. wordt alles op den aan val gezet, wij denken reeds aan de ge lijkmaker, maar het-kalme schot van den rechtsbuiten gaat voor R. E. S. althans langs de verkeerde kant van de paal. 1 Als het eindsignaal klinkt, heeft H.Z.C. 2 puntjes binnen; voor het fietsen on der deze slechte weersomstandigheden hadden ze dlf ook wel verdiend, maar een gelijk spel had de veldverhoudlng beter weergegeven. R.E.S. I adsp.-BL Boys I ad»p. 1-2^ Om 12 uur kwamen de adsp. In het veld en de R. E. S.ploeg bleef opnieuw met leege handen zitten. Een kans op een gelijk spel hebben ze gehad, als bei de strafschoppen waren benut. Echter was een Black Boys-overwinning ver diend te noemen. In de achterhoede zijn hel de doelverdediger en kleine Unk»- Onze jeugd is in gevaar. Het artikel van Mej. Eykman, inspec- trice bij de kinderpolitie .te Rotterdam, stelt ons dit op waarlijk angstwekkende wijze in het licht, y Ook van andere zijde is onlangs op deze, voor ons volk zoo belangrijke zaak, de aandacht gevestigd. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar boodschap, die Zondag 12 Oct. j.l. van alle kansels is afgelezen, met ernst gewezen op het gevaar dat onze jeugd bedreigt, en de ouders opgewekt, hun zorg en waakzaamheid ten opzichte van de rijpere jeugd vooral niet te laten verslappen. Het boven aangehaalde ar tikel bewijst ondubbelzinnig, hoe ern stig de toestanden sonte zijn, en hoe dubbele zorgen en dubbele waakzaam heid geboden is. Natuurlijk komt deze verwildering voor een deel voort uit de oorlogstoe stand. Het geheele leven is ontwricht en het is vanzelfsprekend, dat ook de jeugd daarvan de terugslag ondervindt. Tal- looze vaders moeten noodgedwongen el ders hun arbeid zoeken, wat ook al niet bevorderlijk is voor de goede gang van zaken in menig gezin. Maar het zou% dunkt me,wel een beetje te naief zijn wanneer we de toe standen, zooals Mej. Eykman die be schrijft, maar gingen schuiven op de bijzondere omstandigheden, waaronder we tengevolge van den oorlog verkee- Wanneer het tegenwoordige geslacht hu”,00^ maar het geringste tuchtmiddel. Men voelt dat onafwendbaar "het beslis^ de plicht en de roeping die het heeft ten opzichte van het opgroeiende, op de juiste wijze verstond, zou het stellig in staat zijn geweest de rijpere jeugd zoo danig te steunen, en in de hand te heb ben, dat een groot deel van wat in bo venaangehaald artikel onze ontsteltenis, ja ons afgijzen wekt, ongeschreven had kunnen blijven. Niet de oorlog is de oorzaak van de schrikkelijke losbandigheid der jeugd, er gevallen genoeg voorkomen waarbij die vormt slechts de aanleiding. De oor- zaakt ligt elders, die moet men zoeken bij het huidige geslacht. Dit geslacht schijnt te vergeten, dat het bezit van kinderen ernstige verplich tingen met zich mee brengt. Er is een tijd gewest, dat de vader de heerscher was in het gezin. Als hij'binnen kwam stonden de kin deren eerbiedig op. Zijn wil was wet, het uitvoeren van zijn sprekend. Ik wil niet graag beweren, dat de toe stand toen ideaal was, maar ’k vraag me toch af of we niet van dit uiterste in een ander zijn gevallen, dat misschien veel erger, en voor de kinderen veel ge vaarlijker is. Hoeveel ouders hebben nu,- in deze tijd, nog werkelijk ontzag over hun kinderen? Het is me gebeurd, terwijl ik ergens op bezoek was, dat een dreumes van 4 jaar kalmpjes over de tafel kroop. De moeder schonk er heelemaal geen aandacht aan. Pas toen een der kopjes een mooie kans maakte om te sneuve len,. liet ze een zwak protest hooren. Maar haar veelbelovende spruit re ageerde er totaal niet op. Elders maakte ik het mee, dat een zesjarige bengel een bezoeker, zeker bij wijze van aardigheid, maar zoo, zonder de minste aanleiding met een krant in z’n gezicht sloeg. En de vaderOch die veront schuldigde zich, met te zeggen dat het jongetje nog zoo klein was. Later zou hij wel wijzer worden. Later ja, als hij hem heelemaal boven het hoofd gewassen was, zeker. Deze beide gevalletjes, die ik hier signaleer, is maar niet iets dat op zich zelf staat, het is veeleer een symptoom. Een verschijnsel, dat algemeen dreigt te worden. Toen we in ons vorig weekoverzicht bij de bespreking van de spanning tusschen Japan en Amerika van een hoogtepunt spraken, hadden we niet kunnen vermoeden, dat gedurende de afgeloopen week er zoo weinig zou veranderen. Feitelijk is de toestand pre cies gelijk als een week geleden, alleen, men kan nu de situatie even beter over- welke wijze deze bok zal eindigen, zien. Na de Kabinetswijziging in Japan mers het handelsverkeer tuss- was de algemeene toestand iets ondui- werelddeelen kan na deze oorlog p< delijk, wat mede veroorzaakt werd door de gewenschte omvang worden ht de nog niet bekende reactieverschijnse- wanneer economisch pn finnnpi«u i-J- blijft de spanning voortduren en vraagt men zich in Amerika niet zonder be zorgdheid af op welk punt de oorlog in den Stillen Oceaan zal uitbreken. Te Singapore heerscht groote opwinding. De correspondent van de V.P.B. te Berlijn meent evenwel op grond van be trouwbare mededeelingen te kunnen be vestigen, dat Engeland van plan is on- tniddellijk in te grijpen wanneer Japan iets tegen Ned. Indië zou ondernemen. sen van een goed opvoedingssysteem. De aartsvaderlijke verhoudingen in het gezin, die ik daar even naar voren bracht, lieten niet na hun fouten te toonen. Een kind is geen vormlooze stof, waaruit de opvoeder naar believen kan maken wat hij wil. Een kind is een levend schepsel met eigen aanleg en eigen ontwikkelings mogelijkheden. I - upgivcicuuc En nu kan men de ontwikkeling wel kinderen, maar zoo, dat we ook als het tot zekere hoogte dwingen in de richting --J‘~ van een ideaal, dat we ons voor oogen hébben gesteld, maar als de opvoeding zoo wordt ingericht, wanneer wij mee- wij daarvan willen hebben, beloopen we mooi gebaar, maar in de praktijk niet veel waard. De geschiedenis bewijst dat talrijke overzeesche bezittingen van kleinere staten, op die manier verloren gingen, en ten opzichte van Amerika behoeven we heusch geen andere maat staf aan te leggen, als tegenover Enge land. Het liefst hadden wij Ned. Oost- Indië voor den oorlog gespaard, temeer nu we werkloos moeten toezien, hoe Ba tavia en Bandoeng vanuit Amerika en Engeland wordt voorgeschreven hoe men moet handelen en deze politiek, naar onze begrippen onafwijsbaar moei voeren naar een oorlog. De blokkade van Engeland speelt geheel in de kaart van de politiek der Asmogendheden. Dit te een uit spraak die een beetje vreemd aandoet, vooral voor hen die tot nu toe gemeend hadden, dat juist der’ blokkade Enge- land’s sterkste wapen was. We zuilen trachten in een kort bestek die uitspraak te motiveeren. Door de Engelsch-Ameri kaansche blokkade is Europa thans ge heel van het overige deel van de wereld afgesloten en zal daardoor voor levens middelen en industrieele grondstoffen zich zelf moeten helpen. Dit zal ook het geval zijn na dezen oorlog, hoe en op ---o Im- het handelsverkeer tusschen as in tervat ver- o1 op korten termijn. Ten tweede is de we- 1o getroffen, dat het jaren zal duren voor eeniger- dezen oorlog tot nu past volkomen in de ordening de Asmogendheden zich voor Eu._r_ tot doel hebben gesteld. Over de moge lijkheden welke voor dit oogenblik in de eerste jaren na den oorlog aanwezig zijn heeft dezer dagen de leider van de „Wirtschaftskammer Hessen” prof. Dr. Düer te Frankfort a. d. Main een voor dracht gehouden, waaruit verschillende waardevolle gedachten geput konden worden. Het Europeesch gebied, aldus deze deskundige, omvat buiten Enge land en Ierland een bevolking van onge veer 320 millioen zielen welke voorzie ning vragen van hun levensbehoefte. Onder de daartoe beschikbare arbeids krachten zijn ongeveer 45 millioen in- dustrie-arbeiders. De productie waartoe deze arbeidskrachten in staat zijn vormt de grens van het door de Europeesche industrie bereikbare. Tot nu toe is die Europeesche economische samenwer king in die mate nog nimmer beproefd. De Britsche blokkade drijft een ver- eenigd Europa geheel in deze richting. Maar bovendien is er ook geen andere keuze. Wil men de oorlogsjaren en de i na dien tijd zoo goed mogelijk doorkomen, dan is die Europeesche samenwerking onontbeer lijk. Daarmee wordt een ontwikkeling ingeluid, die voor de eerste maal in de geschiedenis van Europa leidt tot een geconcentreerde arbeid der gezamen lijke arbeidskrachten voor de gezamen lijke behoeften. Reeds nu zijn verbluf fende resultaten bereikt. Het Duitsche rijk heeft de taak op zich genomen die economische samenwerking tot stand te brengen en dit Duitschland heeft er geen belang bij de economische en vooral in- dustrieele activiteit van andere volken te verlammen. Zij weet uit eigen erva ring dat de welvaart van de een die van de andere bevordert. Er zal na de oor log een zeer belangrijke taak moeten worden verricht. De wereld handelsvloot v&igciiviiicu, maai uuk mmiair i is voor een vierde deel vernietigd en ^^1 toe ligt de bal op de doellijn deze groep gebonden. Thans, voor herstel zal de arbeid van alle Euro- xi- peesche werven noodzakelijk zijn. Bo vendien is het geheele industriëele ap- paraat door gebrek aan de noodige ver- gebreide steun van Amerikaansche zijde vangingsmiddelen geheel verouderd en rvx—i T_Jlu -J-x j. 1 minder groot en zal zeer spoedig om een oplossing vragen. De Europeesche ver keerswegen zullen eveneens aan maxi male eischen moeten voldoen. Dit is slechts zeer in het kort een schema van l' DEJ O N G s NIEUWSBLAD --IA J-A-- -• sende moment in aantocht is. Zoo gaat het eveneens met Nederlandsch Indië, Australië en meer andere eilanden in de Indische Oceaan. Zoowel Australië als Ned. Indië leggen de nadruk op de pa raatheid voor de oorlog en dit is steeds een bedenkelijk teeken. Ook Japan maakt zich voor den strijd gereed. Ja- pansche troepenconcentraties aan de grens van Indochina en Thailand. Groote hoeveelheden vliegtuigen naar Saigon en een deel van de Japansche vloot ligt in de Golf van Siam. Aan de Engelsche generaal Brooke Popham werd de vraag gesteld of in het geval van een Japansche aanval op Ned. Oost- Indië de Engelsche vloot onmiddellijk hulp zou verleenen en het antwoord luidde, dat de regeering te Londen daar eventueel over moet beslissen. wxxx.fcx. xxxxxxx viiv w cv,, i, maar ook het perspectief wat er voor de nar-oor-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1