Proclamatie BELOONING De Bolswardsche Courant en Westergoo V VICTORIA Uit den Omtrek Weekkalender. Stadsnieuws 37?!g Jaargang Vrijdag 31 October 1941 No. 84 MAKKUM. u De Secretaris-Generaal van het departement van De van De r r Hit no. bestaat Mil 2 biaoi i Porto Binnenland Buitenland 2H v Advertentifin per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tubschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. IK HOU VAN VIER VROUWEN. Een ietwat eigenaardige titel voor een tooneelspel dat Dinsdag KEES PRUIS IN DE DOELE. Het was zeer juist getypeerd door den heer Kees Pruis, toen hij bij het begin van den avond zijn dank bracht aan het niet talrijke publiek voor de betoonde moed door het hondenweer naar De Doele te komen. Inderdaad heeft dit gezelschap het wel buitenge woon slecht getroffen. Niettemin bleek dit niet van invloed op de stemming. Met een bewonderens- waardig optimisme heeft het ge zelschap getracht de stemming er den geheelen avond in te houden en dit is volkomen gelukt, ’t Was EEN KRANIGE REDDING. Dinsdag j.l. viel een dochtertje van den heer van der H. in het wa ter langs de Dijlakker. De jonge heer E. Hollander sprong zonder zich ook maar even te bedenken in het koude water en bracht de drenkelinge spoedig weer Óp den wal. Bij de tegenwoordige tempera tuur van het water mag deze spon tane redding zeker met een woord van hulde worden gememoreerd. VOETBAL. C. A. B. I gaat Zondag a.s. bij H. Z. C. op bezoek. Oppassen zal ook thans weer de boodschap zijn. Er zal van begin tot eind hard ge werkt moeten worden, aangezien H. Z. C., vooral thuis, steeds een moeilijke tegenpartij is. Vijf wed strijden heeft C. A. B. thans ge speeld, de resultaten zijn goed en worden steeds beter, denk er dus om C. A. B.ers, dat ook Zondag de goede indruk van de voorgaan de wedstrijden opnieuw bevestigd wordt. Wanneer de wedstrijd doorgaat, zal het te hopen zijn, dat de weers gesteldheid iets beter zal worden, daar de spelers anders voor een dubbel moeilijke taak zullen komen te staan, vooral nu alle afstanden per fiets afgelegd moeten worden. C. A. B. II speelt thuis tegen Bi. Boys II, wat zal de uitslag zijn? Het 2de elftal is wel eens veel min der sterk geweest en toch willen de overwinningen maar niet ko men. Vooruit C. A. B. II Zondag eens terdege aangepakt, er kan dan beslist gewonnen worden. C. A. B. III houdt C. A. B. I ge zelschap en fietst ook naar Har lingen, om daar den strijd aan te binden tegen Harlingen III. Thuis werd met groóte cijfers (11-0) gewonnen en wanneer we hierop afgaan, zal het toch vreemd moe ten loopen, als ook thans niet de volle buit veroverd zal worden. de gemeente voor de finandeele offers en aan de Vrijz. Propagan- da-Commissie. Bij beide diensten was het kerk gebouw vol. 0-2 2-0 a.s. in Amicitia te Sneek wordt ge speeld, onder regie van Cor Her- mus. Tot de meespelenden behoort onder meer onze bekende Neder- landsche actrice mevr. v. d. Lugt- Melsert, beter bekend als Annie v. Ees. Ongetwijfeld wordt dit een avond van goede toöneelkunst. We vestigen even de aandacht op de extra tram die bij genoeg zame deelname na afloop rijdt. ONS STED. MUZIEKKORPS. Reeds geruimen tijd wist het be stuur van bovengenoemd corps, dat de Directeur, de heer G. de Ko- ning, op dokters advies enkele der verst gelegen corpsen moest opge ven. Zoo is dan ook deze week af scheid genomen van den heer De Koning als kapelmeester. In een hartelijke toespraak werd gewezen op de zeer goede ver standhouding tusschen corpsleden en directeur. Slechts noode ziet het corps deze actieve kapelmeester vertrekken. Als aandenken) wetid hem een schilderij van de muziek kamer aangeboden. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. 1-1 0-2 0-2 1-1 1-1 afgebr. KIMSWERD 27 October 1941. Ds. Bekius van Leeuwarden, die het beroep naar de Ned. Herv. ge meente alhier heeft aangenomen, is Zondagmorgen in zijn ambt be vestigd door Ds. van Veen van Tzummarum. In de middaggodsdienstoefening deed Ds. Bekius zijn intrede met als tekst voor zijn predikatie Lu cas 15 11 tot en met 24: „En Hij zeide, een zeker mensh had twee zonen.” Na deze met bezieling en over tuiging uitgesproken predikatie richtte Zijn Eerw. zich tot den ker- keraad, kerkvoogdij, koster, orga nist, vrouwenclub en meisjesclub en tot zijn catechisanten. Voorts werden nog toespraken gehouden door Ds. van Veen na mens den kerkeraad en door den kerkvoogd, den heer Hoogeveen, die woorden van dank bracht aan ENSEMBLE FERRY IN DE DOELE. Het is de laatste weken maar druk met diverse (Cabaretgezel schappen. Nu a.s. Dinsdag komt het gezel schap Ferry met de cabaret-revue „Lach je zorgen weg”. Een passenden titel voor den te gen wourdigen tijd, nu men onwil lekeurig wel eens met distributie- en andere zorgen zit te piekeren. Wanneer de gelegenheid bestaat die zorgen, al is het dan maar voor een avond weg te lachen, moet men hiervan zooveel mogelijk profitee red heer R. Jorritsma, op de gedachte een tweedeelige winkel te ontwer pen, voor voor WOMMELS. VRIJZ. HERVORMDEN. October 1941. Nu het winterseizoen wederom is aangebroken, werd door het be stuur der Vrijz. Herv. Vereeniging „Paulus” besloten hare werkzaam heden weer te hervatten, daar dit werk ’s zomers sterk wordt geboy cot door fraai weer en bovendien OEFENAVOND DAMCLUB. 20 October 1941. 1ste klas: H. Bruinsma-D. Blanksma v.d. Eems-J. Schilstra J. Wieling-P. Eringa D. Wiellng-J. Tijmstra D. Blanksma-P. Eringa H. Bruinsma-T. Smid 2de klas: H. Vlsser-D. Lemstra B. v.d. Eems-D. Puist CURSUS. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer van ons blad aan- g^kondigde cursus vanwege (het Dept Bolsward der Mij. tot Nut van ’t Algemeen over ^Friesche Geschiedenis” door Dr. G. J. Guibal van Leeuwarden. We twijfelen niet, of iri dezen tijd van oplevende belangstelling in eigen nationale verleden zal deze cursus door velen met sym pathie worden begroet en veie be zoekers trekken. Oct Nu wij de herfst weer zijn inge treden en de herfstwindvlagen zich ook reeds hebben doen gelden, komen ook de herfst of wintervo gels zich naar deze streken bege ven. Tegenwoordig ziet men hier op de Waard groote aantallen kloekzwanen die wellicht van uit Australië of Argentinië om het kli maat of om hun voedsel naar hier zijn overgekomen. Men kan ’s avonds als men op de zeedijk staat, duidelijk hun eentonig ge roep hooren. Overdag is het een prachtig gezicht, hen met hun reuze vlerken over de wateropper vlakte te zien zwieren. Men beweert wel eens dat der gelijke verschijningen een strenge winter voorspellen; dit zou bij de tegenwoordige brandstoffenrege ling niet zeer wenschelijk zijn. We zullen maar weer afwachten zoo- als we reeds op velerlei gebied afwachten hebben geleerd. wekte het publiek op de N. C. G. O. V. te steunen, bood daartoe ge legenheid en liet den Avondzang zingen. Hij sloot met gebed. De heer L. verzorgde op ver dienstelijke wijze de begeleiding van de samenzang. HOOFDREDACTEUR A.J. OSINOA, JONOEMASTR. 8. BOLSWARD. en er is hartelijk gelachen om de vele kwinkslagen die de heer Pruis weet te debiteeren, om de aardige (soms ook stemmige liedjes) de leuke een-actèrs, de aardige goo chelaar en muzikale accordeonist. We hopen, dat een volgende keer dit gezelschap op een volle Doelezaal mag rekenenZe heb ben dit zeker verdiend. 26 Oct. Reeds sedert lang werd alhier de wenschelijkheid en de behoefte be sproken en gevoeld, om bij de Ned. Herv. Gemeenten van Mak- 1 kum en Cornwerd een hulppredi ker aan te stellen, daar de gees telijke verzorging in twee gemeen ten, door één persoon, nogal een moeilijke taak was. Begin Oct. dan werd in de kerk afgekondigd dat als hulpprediker was benoemd de Weleerw. heer R. H. van Apeldoorn te Leiden. Hedenmor gen werd de heer Van Apeldoorn tot den dienst ingeleid door den Weleerw. heer Ds. A. E. van Baaien. Als tekst voor de predi katie had Ds. Van Baaien geko zen 1 Samuël 21 8 het laatste gedeelte, waar we lezen: Dewijl de zaak des Konings haast had. Na de preek werd de hulppredi ker in het kort door Ds. v. B. al dus toegesproken: Het is mij een voorrecht U te mogen (inluiden en ik hoop van harte, dat wij veel aan elkandei zullen hebben in de samenwer king in de zaak des Konings. Ik hoop dat Uw arbeid tot rijken zegen moge zijn in de gemeenten, en dat wij in oprecht broederlijken zin onzen arbeid zullen verrichten. Wel zullen wij soms verschil van 1 inzichten hebben, doch dit be- behoeft voor ons geen bezwaar te zijn om bewust te werken in den dienst des Heeren. Na deze korte toespraak heeft Ds. van B. aan Ds. Van Apeldoorn de gelofte voor, welke gebruikelijk is bij het bevestigen van geestelij ke leiders en door den heer Van A. werd afgelegd met de woorden: Ja ik, van ganscher harte. Tot slot werd nog gezongen Gezang 96: Hallelujah eeuwig dank en eere, enz. ’s Middags in den dienst van halfdrie, hield de heer Van Apel doorn zijn intree preek. Na de ge bruikelijke zegenbede liet Z.E.W. eerst zingen Ps. 95 1 en 4, las daarna de bekende geloofsbelijde nis, ’t welk door de gemeente werd beantwoord door het zingen van Gezang 52 13, daarna werd nog voorgelezen Ps. 95 en uit Open baring 3 vanaf vs. 14 tot het ein de. Vervolgens sprak hij de ge meente ongeveer met de volgende woorden toe. Ik ben mij diep be wust van het vertrouwen, dat de Kerkeraad in mij heeft gesteld. Ik hoop U het woord Gods te bren gen alleen tot Zijn Eere. Ook dank ik Ds. Van Baaien en Mevrouw Van Baaien, die vanaf het eerste oogenblik dat wij kennis met el kander maakten, hunne vriend schap aan mij hebben betoond. Ik hoop, dat onze samenwerking een zal zijn in den naam des Heeren. Ik bid U Gods zegen toe. Gemeen te, wij staan op den drempel van een nieuwe tijd. Wij staan voor veel vragen. Gij verlangt van mi] een programma. Gij zult dit heb ben. Wij staan voor nieuwe be grippen die door anderen worden verlangd. De maalstroom tijdens de gebeurtenissen geven ons geen VERBOUW WINKELZAAK. Door ons bijna dagelijks per soonlijk contact met het kantoor van De Jong’s Nieuwsblad heb ben we de verbouwing van de win kel van de fa. Osinga van dag tot dag kunnen volgen. Nu morgen, 1 Nov., deze nieuwe winkel zal worden geopend, meenen we een korte beschrijving van deze ver bouw te moeten geven. Het eigenaardige feit, dat tus schen de zoldering van de oude winkel en die van het bovenhuis bijna een meter hoogte was weg gebouwd bracht de architect, de Nederlanders. Het welzijn van het Nederlandsche volk eischt, dat een ieder op de hem gewezen plaats zijn plicht vervult. Daarbij zullen de in het bezette Nederlandsche gebied geldende wetten en voorschriften on voorwaardelijk moeten worden nageleefd. De oorlogsomstandig heden plaatsen ons voor vele harde feiten, welke aanvaard moeten worden. Wanbegrip voor hetgeenzdeze tijden ook van ns Nederlan ders eischt, leidt alleen tot verderf. Helaas zijn er nog landgenooten, die blijk geven den ernst van den toestand niet te beseffen. In hun verblinding meenen zij door sabo- tagehandelingen de bezettende macht te kunnen schaden, terwijl zij in werkelijkheid slechts het Nederlandsche volksbelang benadeelen. Wie gelooft, door het in brand steken van voorraden van landbouwproducten of door het vernietigen van landbuwwerktuigen een daad te verrichten, waardoor eenig Nederlandsch belang gediend wordt, is het slachtoffer van een verderfelijke dwaling. Elk verlies, dat op dit gebied wordt toegebracht, treft ons eigen volk, onze eigen volkshuishouding. Elke overtreding van de distri butiebepalingen, als clandestiene slachtingen, vervalsching van dis tributiekaarten, prijsopdrijving en dergelijke, zijn sabotagedaden, gericht tegen het Nederlandsche volk. Deze kunnen niet toegelaten worden. Het is ons aller belang dat aan het bedrijf der elementen, die deze praktijken uitoefenen, zoo spoedig mogelijk een eind worde gemaakt. Schaadt bij sabotage van de voedselvoorziening het Nederlandsche volk in zijn geheel rechtstreeks zichzelf, zoo hebben aanslagen, die zich richten tegen de bezettende overheid, overeenkomstig de krijgs wetten, de scherpste maatregelen ten gevolge en treffen zij zoo doende indirect onze landgenooten. Aanslagen op goederen der weermacht, het verborgen houden van neergeschoten vliegers hebben reeds de terechtstelling der schuldi gen en de gevangenneming van een aantal gijzelaars ten gevolge gehad. Tracht dezen tijd te verstaan. Begrijpt, dat de Duitsche overheid een verkeerde houding van het Nederlandsche volk niet kan dulden en beseft vóór alles, dat door een enkele onbezonnen daad veler leven in groot gevaar wordt gebracht. Vandaar ons dringend beroep op allen: Helpt mee, opdat ons volk niet benadeeld wordt door de daden van onbezonnen en misdadige elementen. Brengt anderen zoo min als uzelf in niet te overziene moeilijkheden. Wij kunnen niet gelooven, dat men dit woord onopge merkt aan zich voorbij zal laten gaan. Wij blijven vertrouwen op het gezonde verstand van ons volk. De overheid maakt aanspraak op uw aller medewer king. De Directeur-Generaal van Politie looft een belooning uit van f 1000.voor iederen Nederlander, die omtrent ernstige vergrijpen tegen de belangen van de voedselvoorziening of de Duitsche weer macht zoodanige aanwijzingen geeft, dat deze tot arrestatie van de(n) schuldige(n) leidt. Deze premie wordt uitgeloofd om te ver hinderen, dat onschuldige landgenooten door de misdadige dwaling van een enkeling geschaad zouden worden. De directeur-generaal doet een dringend beroep op alle Neder landsche staatsburgers om er toe mede te werken deze schadelijke elementen te doen arresteeren. Justitie, J. J. Schrieke. Secretaris-Generaal van het departement Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, H. M. Hirschfeld. Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, K. J. Frederiks. W. H. N. Het gironummer/van het Provinciaal Bureau voor Friesland voor Winterhulp Nederland is 395000. tijd om tot bezinning te komen. Het eerste wat van U en .mij en van ons volk gevraagd wordt, dat is om gewillig te berusten, maar ook om te luisteren naar wat Go I van ons vraagt. Wij zitten vaak bij onze stukgeslagen verwachtingen en durven dan soms nog roepen, is dat nu een God dit dit alles toe laat? Wij moeten echter dankbaar zijn, dat God niet reeds voor 20 eeuwen heeft ingegrepen. Mijn programma zal voor U dan ook zijn, dat ik U hoop te verkondigen de woorden van den grooten Ko ning. Als tekst koos Z.E.W. de woorden uit Openbaring 3 20 Zie ik sta aan de deur en ik klop. Hiermede is bedoeld, dat Jezus klopt aan de deur des harten van de menschen. Na de verklaring der tekst werd gezongen Ps. 118 12, 13 en 14 en vervolgens werd nog gezongen Gezang 48 10. Daarna bad Z.E.W. het „Onze Vader”, waarna als slot nog werd gezon gen Gezang 50 vs. 1 en 4. Hiermede was de plechtige en gewichtige dag voor de gemeen ten van Makkum en Cornwerd ge ëindigd. Het bovenste deel, speciaal de boekhandel en beneden de vele andere artikelen in deze branche. Het resultaat heeft ten volle aan de verwachting be antwoord. Niet alleen dat men de beschikking kreeg over het volle daglicht, maar ook het overzicht over de ruime keuze boeken is ver gemakkelijkt. Een gemakkelijke trap achter in de winkel voert naar deze boekengalerij. Ook be neden is de nieuwe winkel keurig ingericht en doet het geheel met z’n lichte zoldering en lambrizee- ring en afwerking in Old finish zeer rustig aan. Ook de verlichting is naar een geheel nieuw systeem ontworpen door den heer L. de Haan. Vermelden we ten slotte nog, dat de vertimmering is uitgevoerd door de fa. H. Jorritsma, het schil derwerk door de fa. Van der Meer. GERRITSMA. ZONDAG 2 NOVEMBER: Zon op 8.36 - onder 18.10. Maan op 17.52 - onder 6.36. De mensch is al te dikwijls dwaas voor zich zelf, verstan dig, waar het anderen geldt; hij heeft raad voor iedereen, slechts niet voor zich zelf. (Goethe). MAANDAG 3 NOVEMBER: Zon op 8.39 - onder 18.07. Maan op 18.16 - onder 7.41. Wie vruchten wil plukken, moet de bloesem ontzien. DINSDAG 4 NOVEMBER. Zon op 8.41 - onder 18.06. Maan op 18.42 - onder 8.44. Volle maan 4.—. Liefde en achting zij de ouders van het vertrouwen. WOENSDAG 5 NOVEMBER: Zon op 8.42 - onder 18.04. Maan op 19.13 - onder 9.46. De avond des levens ontleent zijn licht en schoonheid aan den dag, die haar vooraf ging. DONDERDAG 6 NOVEMBER: Zon op 8.44 - onder 18.03. Maan op 19.48 - onder 10.45. In de kleine wereld, waarin kinderen leven, wordt niets zoo fijn opgemerkt en zoo fijn gevoeld als een onrechtvaar digheid. VRIJDAG 7 NOVEMBER: Zon op 8.48 1 onder 18.01. Maan op 20.29 - onder 11.40. Heb eerbied voor den ziel van Uw kind en het zal gemakke lijk zijn uw kind op te voeren tot eerbied voor U en anderen. ZATERDAG 8 NOVEMBER: Zon op 8.48 - onder 18. Maan op 21.16 - onder 12.30. Heb den moed critiek uit te oefenen over U zelf, teneinde U de vernedering te besparen, die van anderen te moeten aan hooren. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 FILMAVOND. De afdeeling Bolsward van d; Nat. Chr. Geheel Onthouders Ver. kon bij monde van den heer Corn. Kuiper een zeer talrijk publiek welkom heeten. Er waren stoelen te weinig. Na gemeenschappelijk gezang en gebed, waarin genoemd bestuurslid voorging, volgde lezing van ’n Schriftgedeelte. Het was de geschiedenis van den barmhartigen Samaritaan. De.heer Kuiper paste de gelijkenis van de mannen, die het slachtoffer zagen, toe op zijn gehoor en meende, dat een slacht offer van de drank niet zonder meer voorbij gegaan kan worden. Niet de houding van den priester zal voldoening wekken, maar de handeling van den Samaritaan. Op grond van dit Bijbelsche beeld meent spreker zijn gehoor te mogen wijzen op de juistheid van het optreden der drankbestrijders. Zij helpen de slachtoffers van den drank op alle mogelijke wijze. Na deze sobere, maar door zijn juistheid krachtige opwekking nam de filmvoorstelling een aanvang. De bollenvelden gaven een in druk van het fotografisch kunnèn. Al werd dan het geluid niet op de filmhand vastgelegd, de [kleuren van de bollenvelden doen het. De Alkmaarsche kaasmarkt liet de toe schouwers watertanden bij het zien van zooveel glimmende 40 plusjes. De sportopnamen uit de Dolomie ten waren verrassend mooi. Niet alleen het voortsnellen op bobslee en ski. Maar ook de witte berg toppen tegen de strakdonker blau we lucht, de besneeuwde sparren en dennen, de grillige rotsvormen trokken de aandacht. De hoofdfilm „Herwonnen Ge luk” was goed. Al zal een drinker er niet dadelijk door bekeerd wor den, den matigen drinker kan hij een rem en den afschaffers een prikkel tot volhouden zijn. Naar de costuums te oordeelen heeft deze film reeds vele jaren e!n?u:I_te^_eivv1(?°n aV0"d zijn goede invloed uitgeoefend. Dat behoeft geen bezwaar te zijn, maar de ziekenauto ontlokte aan de jeugdige toeschouwers vooral een spotlach. En dat was niet in over eenstemming met de bedoeling op dat oogenblik. De film speelt in de Jordaan en de toeschouwers kre gen een indruk van het beeld, dat de Nederlander zich dank zij too- neel en boek van die buurt heeft gevormd. De heer Veen, die meegekomen was om de film ts projecteeren, i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1