„mei Duiischiand legen hel Bolsjewisme” De Bolswardsche Courant en Westergoo h Weekkalender. Stadsnieuws O, wat worden die Avonden lang! 37?!? Jaargang Vrijdag 7 November 1941 No. 86 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 j, er Totaal f 035.76 f935.76 een en Uitgaven. Rente aflossing Onderhoud Drukwerk Vergaderingen Electra, waterl. Belasting enz. Prijzen Huur Diversen Batig saldo 30.92 47.95 17.49 16.20 hadden mag wel eens eeji dringend beroep worden gedaan op deze opgroeien de jeugd het eigendom van een an der wat meer te ontzien. Wanneer de daders worden gevonden en daar bestaat heel veel kans op, zal een strenge straf hier op zijn plaats zijn. Met een woord van dank wordt ten slotte deze geanimeerde verga dering gesloten. W. H. N. Het gironummer van het Provinciaal Bureau voor Friesland voor Winterhulp Nederland is 395000. f 203.79 f 181.62 f f f f f Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. veel geld, niet veel tijd en het is I ten slotte een bizonder prettige be zigheid, die je als het ware spelen de kunt doen.” JAARVERGADERING IJSVEREEN. „BOLSWARD”. De belangstelling voor deze jaar vergadering was wel zeer matig. De voorzitter B. Falkena opende deze bijeenkomst met een kort woord van welkom. Notulen worden gelezen goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secr. den heer C. Osinga, stippen we aan Totaal Namens de financieele commis sie brengt de heer H. Kingma een woord van lof aan den penningm. voor diens accuraat beheer. Hierna geeft de.heer A. Blauw een uitvoerig verslag van de ver gadering van den Frieschen Ijs bond te Leeuwarden, waarvoor hem door den voorzitter dank ge bracht wordt. Betreffende de beschrijvingsbrief voor de te houden vergadering te Leeuwarden krijgt de arfgevaar- digde vrij mandaat. Bespreking wedstrijden: Het bestuur komt met de volgen de plannen: le. Een koppel wedstrijd voor leden; deze had het vorig jaar veel succes. Hieraan is te verbinden ’n afvalwedstrijd. 2e. Een wedstrijd voor vrouwen onder de snelste rijdsters. Het be stuur wil reeds vroegtijdig de noo- dige stappen doen. 3e. De verdere wedstrijden aan het bestuur over te laten. De vergadering gaat met deze voorstellen accoord. De aftr. bestuursleden A. Blauw, C. v. d. Witte en O. Zijsling wor den met algemeene stemmen her kozen en nemen deze benoeming aan. Vier aandeelen groot f 25. worden uitgeloot; het zijn de num mers 76d, 79a, 59a en 76a betaal baar gesteld bij Kingma’s Bank. In bestuursvergadering is de idee besproken van een 11-dorpen-tocht De heer Idsinga heeft hiervoor een tocht uitgestippeld van ongeveer 60 km, eventueel 42 km. De heer Kingma is van oordeel, dat we niet moeten copieeren, maar voor Bolsward met iets origineels moeten komen. Ook de P. F. C. heeft reeds in dit voorjaar deze gedachte besproken. Het resultaat van deze bespreking is thans dat er een vergadering gehouden zal worden van IJsvereen., P. F. C. en Bond van L. O., teneinde tezamen deze plannen uit te werken. Bij de rondvraag wees de heer Idsinga op fle baldadigheid van de jeugd.' Dezer dagen heeft de ijsbaan het weer moeten ontgelden. Er 33.55 57.39 f 20^32 f 64.90 f 92.65 IK HOU VAN VIER VROUWEN. In Amicitiatheater te Sneek werd Dinsdagavond voor een zoo goed als uitverkochte zaal bovenstaand blijspel van den Hongaarschen schrijver Johan van Bokay in de Nederlandsche vertaling van Jan van Ees gegeven, door het Neder- landsch tooneel, onder leiding van Cor Hermus. Als geruststelling voor een even- tueele onjuiste voorstelling moet djrect worden .gezegd, dat deze vier vrouwen in één vrouw veree- nigd zijn. In „Ik hou van vier vrouwen” is de vrouw naast echtgenoote, vrien din, kamermeisje en secretaresse en in deze hoofdrol was de be kende actrice Annie van der Lugi Melsert-van Ees zeer bijzonder op haar plaats. Natuurlijk mag men van een dergelijk blijspel geen ge degen moraal verwachten. Het is alles wat luchtig, wat oppervlak kig, soms wel een tikje te naief. Het oude spreekwoord: de boog kan niet altijd gespannen blijvan, geldt zoowel voor artisten als toe schouwers. Te veel degelijke kunst is niet goed, zoo nu en dan moet er een beetje luchtiger kost door heen en wanneer deze gemakkelijk verteerbare kost wordt voorgezet door actrices als mev. van Eesr of een Co Hermus, dan is het menu door actrices als mevr, van Ees, speelde de lang niet gemalckelijke rol zeer vlot en beheerscht Een bijzonder woord van waar- deering moeten we wijden aan de tooneelaankleeding, die vooral in het eerste bedrijf veel bijdroeg tot het succes. VOETBAL. Zondag a.s. staat C. A. J3. I de belangrijkste thuiswedstrijd van het seizoen te wachten en het is weer, evenals 2 jaar geleden tegen de favoriet Nicator. Ook toen was Nicator bijna kam pioen, met nog 2 wedstrijden te gen C. A. B. te spelen, was slechts één puntje noodig om zich kam pioen te kunnen noemen. Echter C. A. B. haalde het stoute stukje uit, de Leeuwarders, zoowel thuis als uit met 2-0 te verslaan. Door dit fraaie resultaat werd C. A. B. toen kampioen inplaats van Nica tor. Nu is de situatie al even anders, er hangt nog geen kampioenschap in de lucht, maar het is wel eigen aardig, dat C. A. B. weer tweemaal achtereen tegen N. moet spelen en ook weer 4 punten op de leiders achter is. Zal zich hetzelfde weer hertalen als voor 2 jaat terug, voor C. A. B. hopen we het, doch zelfs de grootste optimist zal hier op niet ja durven knikken. Wanneer C. A. B. wil winnen, zal er met een geweldig enthou siasme gespeeld moeten worden, terwijl alle spelers, vooral in dezen wedstrijd, het eigen ik thuis moe ten laten. Denk er toch om, en dit geldt vooral voor de midvoor, wanneer een medespeler een betere kans heeft, geef dan de bal direct door. Van dezen wedstrijd hangt immers zooveel af, dus.nie mand neme risico. Uitkijken, fel op de bal zitten en het spel open houden, moet Zon dag het parool zijn, alleen dan is er kans op succes. Wanneer het weer ons niet in de steek laat, zal het Zondag, even als voorheen, weer een gezellige drukte aan den Sneekerweg geven. HET PARADIJS DER VRIJGEZELLEN. Onder deze titel gaat Zondag- f488.— f 147.95 f 7.— f290.— f 2.81 NAZORG. De vereenlging Volksonderwijs belegde Woensdagavond voor de leden van de afdeeling een verga dering in het Convent De waarn. voorzitter, de heer A. J. Poelstra, heette de aanwezigen welkom en leidde den spreker in. Hij wees er op, dat de school voor Buitengewoon Onderwijs te Sneek in Bolsward niet onbekend is bij de afd. V.O. Vele kinderen in deze plaats maken van de school te Sneek gebruik en dank zij de me dewerking van het „Weeshuis” is de betaling der vervoerkosten op een voor de ouders en de gemeente gemakkelijke wijze geregeld. Voor drie jaren werd een lezing gehouden over het „Zorgenkind”. Een en ander maakt, dat het Bui tengewoon Onderwijs te Bolsward niet onbekend is. Hierna gaf spreker het woord aan den heer J. Bakker van Sneek, hoofd der school voor B. O. die het woord voerde over: „Nazorg”. De heer Bakker z’n bedoeling was de nazorg te propageeren. Deze nazorg geldt een groot deel van de kinderen, die de school voor B. O. verlaten. Een rapport van de vereeniging voor Spraakgebrekki- gen en achterlijke kinderen te Am sterdam, uitgebracht door de pro fessoren Bouman en Herderschee, bepleit de nazorg op verschillen de gronden, waarvan de volgende de voornaamste zijn. Eenmaal 22.67 zwakzinnig, blijft zwakzinnig en onderwijs voor zwakzinnigen is be langrijk, opvoeding is belangrijker en maatschappelijke nazorg is het belangrijkst. Men moet begrijpen, dat zonder nazorg de belangrijke kosten, aan B. O. verbonden, vrijwel wegge gooid geld is. B. O. is niet in de eerste plaats om de lagere school van minder gewenschte leerlingen te verlossen. In de eerste plaats zijn de scholen er in het belang van 't kind zelve. Van elke leerling wordt een individueel register bijgehou den en de feiten opgeteekend, die de leerkracht van belang oordeelt. Deze voordracht over nazorg is een eerste stap om te komen tot een organisatie van dit onderdeel voor Sneek en omgeving. Omtrent dit punt werd te Sneek reeds een rapport uitgebracht aan den Bur gemeester. De gemeente Winschoten heeft met 11 omliggende gemeenten reeds een district gevormd voor buitengewoon onderwijs en heeft evenzeer de nazorg voor haar reke ning genomen. In Sneek is dit niet het geval. Deze winter zal te Sneek een vereeniging worden opgericht en voor andere gemeenten is*dan de gelegenheid geopend om mee te doen. Met meerdere voorbeelden gaf spreker aan hoe de toestand in ver schillende andere plaatsen is ge regeld. In 1923 heeft Amsterdam de ambtenaar overgenomen van de Vereeniging voor Spraakgebrekkl- gen en volgens Dr. Voorthuizen is de proef die daar genomen wordt, zeter belangrijk, Deze ambtenaar informeert steeds op regelmatige tijden naar de resultaten van elke plaatsing bij werknemer en werk gever. Zonder dat zou iedere plaatsing van een leerling van het B. O. van korten duur zijn, want de moeilijkheid is juist een baas te houden. De contróle duurt 2 jaar. Een belangrijke groep, die de na zorg moet behandelen, vormen de sociaal ongeschikten. Deze zullen nooit in staat zijn zich te handha ven en hieronder vallen ook de imbecilen. Verreweg het grootste deel van deze menschen komen in Inrichtingen terecht. Vermindering van kosten voor deze is het gevolg van het verschaffen van werk aan detzej menschenJ Werkloosheid is voor kinderen van deze soort zeer Advertentifin per regel: Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. verkeerd en regelmatige arbeid is een zegen. Na de pauze behandelde de spre ker de jayondverzonging^ Hierbij wees hij op omschrijving, die vooral het woord avondschool ver mijden moet. Het gaat niet in de eerste plaats om schoolsche vor ming en aanbrengen van kennis bij de nazorg. Bedrijfskennis is wel noodig. Het gevaar voor afdwalen is groot bij de leerlingen, daarom ook geen ge woon onderwijs. De leerlingen zijn onbedachtzaam ten opzichte van hun vijanden en, tevens ten opzich te van eigen begeerten en driften. Paedagogische en moreele verzor ging vormt het doel van het sa menzijn in de avonduren. Ook de verhouding van den leerling tot ’t milieu ontgaat niet aan de nazorg. Ten gevolge van uitbreiding der arbeidscontracten zal er voor de minderwaardige arbeidskrachten steeds minder plaats in de bedrij ven zijn. Wat de vakopleiding be treft, zal op de ambachtsscholen aan de kinderen, afkomstig van ’t B. O. een minder hooge eisch ge steld moeten worden wat de theo retische kennis betreft. Is voor de school voor B. O. aanpassen een eerste eisch om te kunnen opvoeden, de nazorg komt tot |in(passen d.w.z. het plaatsen van de leerlingen in de maatschap pij. Al mag de leerling onvolwaar dig zijn, de gekozen arbeid moet tot volle tevredenheid worden af gemaakt. Tot slot opperde de spreker de mogelijkheid in Bolsward tot een instantie te komen, welke de na zorg voor de Bolswardsche kinde ren op zich neemt. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakt de vergadering een bescheiden gebruik. De heer Bur gemeester, S. W. de Jong, ver klaarde zich een voorstander van B. O. en van nazorg en ontwik kelde zijn gedachten er over tot een werkplan voor onze gemeente. De voorzitter zegt overweging van een en ander toe. Hij dankt den Burgemeester voor zijn aan wezigheid en den spreker voor het geen geboden is. avond in de Doele deze Ufa-film, met als hoofdvertolker de bekende filmspeler Heinz Rühman. De hoofdinhoud van deze film draait om een ambtenaar van den burgerlijken stand die vele jong gehuwden goede raad geeft Wan neer hem per slot de belofte wordt afgedwongen niet weer in het hu welijksbootje te stappen, tracht hij zich te beveiligen door het paradijs der vrijgezellen te gaan betreden met nog twee andere vrienden. Verschillende dol-komische scè nes beleven ze hierbij, maar uit eindelijk speelt Amor ook nu weer in de kaart. Een echt leuke film met sprankelend gelukkig slot. HOOFDREDACTEUR A.J. OSINGA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. wat die cursussen betreft, dat is ook nog niet zoo’n gek idee. Juist de lange winteravonden zijn bij uit stek geschikt om er nog wat bij te leeren. Het spreekwoord zegt immers: Kennis is macht en het is tegenwoordig altijd meegenomen, als je ook theoretisch goed op de hoogte bent. Ik ga straks even in- koopen doen, dan weet ik de avon den tenminste goed te besteden.” „Dan zou ik maar niet te lang wachten,” adviseerde ik, „want het is nu kwart voor zes en om zes uur gaan de winkels dicht, zooals je weet.” „Ik ben al weg, adieu, en be dankt voor je tip. En denk Vrijdag om je krant, want ik moet vooral kijken, of ik op billijke wijze nog aan die cursussen kan meedoen!” ,,’t Komt in orde. Zeg, hoor eens, heb je misschien nog een sigaret bij je?” Maar hij was de deur al uit. LUCTOR. ,Ja. dat is zoo. Ik geloof dat ik dan ook nog maar een cursus in machineschrijven zal beginnen. Ik geloof, dat ik in de krant al een advertentie heb gelezen van iemand, die jongelui opleidt in ma chineschrijven.” „Kijk eens aan, dan ben je ook in dit opzicht al klaar en ben je volgend voorjaar niet alleen een practisch, maar ook een theoretisch onderlegd zakenman. En nu de ontspanning, want dat heeft een mensch ook noodig. Vc®r de avonden, dat je niet leert, neem je een boek. Ga maar eens neuzen in de boekwinkels, want er komen tegenwoordig nog heel wat mooie nieuwe boeken op de markt en een boek is de beste vriend van de lange winteravonden. Er wordt te genwoordig heel wat gelezen, meer dan vroeger. Dat komt ook, omdat een boek ontspant. Je raakt weg uit je leven met zorgen en beslom meringen en ’t verhaal dat je leest, beleef je ook.” „Ik heb al een paar aardige boe ken In de etalage van de boekwin kels gezien. Ik geloof, dat ik er straks maar een paar ga koopen.” „Dat is een goed besluit. En als je eens geen zin hebt om te lezen of het is een regenachtige of kou de Zaterdagmiddag, waarop je lie ver niet naar buiten gaat, jzorg dan in het bezit te zijn van een paar gezelschapsspelen, zooals „Mensch erger je niet”, of het al oude, steeds nieuw blijvende Do mino. Daar kun je zeker plezier mee| hebben en je huisgenooten ook. Vind je die spelen misschien wat kinderachtig of ouderwetsch, neem dan een paar andere, want er is verscheidenheid en sorteering genoeg in de winkels. Je staat er gewoonweg verbaasd over, zoo vindingrijk de menschen tegen woordig zijn t.a.v. de gezelschaps spelen. Ook zoo’n spel ontspant en je hebt er in den komenden winter vast en zeker veel pleizier van.” M’n vriend dacht even na en zei toen: „Ik geloof warempel, dat je nog gelijk hebt ook. Jullie menschen van de krant weten altijd weer iets anders te bedenken.” Eigenlijk is het juist andersom: het is net: o, wat zijn de avonden lang, maar: wat fijn, dat de lange avonden weer komen. Ik denk, dat ik maar eens naar den boekhandel ga om een paar romannetjes te i en dan ga ik tevens een EN WAT MOET JE DAN EIGENLIJK DOEN? Deze verzuchting, lezeres en le zer, werd dezer dagen geslaakt door een vriend van mij, die van louter lusteloosheid even bij me aan kwam wippen en juist kans zag om m’n laatste sigaret uit m’n pakje op m’n bureau weg te ka pen. Nadat hij de vlam in het roo- kertje had gezogen en ik een tikje weemoedig naar m’n laatste siga ret zat te kijken het was pas Woensdag en vóór Zaterdag be hoefde ik niet meer op een nieuw pakje te rekenen, had m’n winke lier me verzekerd! vervolgde hij: „Vroeger waren de avonden wel leuk. Je ging eens een straatje om, zag een paar kennissen en anders bekeek je in den najaarstijd de ver lichte etalages in de straat. Of je maakte een praatje met deze of gene op den hoek. Maar nu.ba! Als het geen heldere maan is, is het om acht uur al pikkedonker en als je niet noodzakelijk op straat moet, blijf je thuis. .En dan maak je het jezelve thuis zoo gemakkelijk en gezellig mogelijk,” vulde ik aan, want ik ben in die dingen nu eenmaal on verbeterlijk optimist. „Thuis gezellig,” bromde mijn vriend; ,,’t zou wat. Je zit elkaar verveeld aan te kijken en de eenig- ste afwisseling is, dat je eens geeuwt. De radio' is niets meer aan tegenwoordig en aan de krant nog minder.” „Daartegen protesteer Ik," ant woordde ik, „want de krant geeft toch maar alles wat ze tegenwoor dig geven kan en je kan het den Nederlandschen Omroep niet kwa lijk nemen, dat ze vroeger moeten sluiten, want we leven nu eenmaal In oorlogstijd.” „Nu ja,” gaf hij toe, „dat is wel waar, maar de avonden zijn tegen woordig toch niet meer zoo gezel lig als voorheen. Wie gaat er nu ’s avonds nog de deur uit?” „Maar m’n besté jongen,” be toogde ik, „dan blijf je thuis. Als je zegt, dat het thuis niet gezellig is, dan ligt dat aan je zelve. Je bromt: ba, wat worden die avon- 6- -... den weer lang, maar je vergeet, dat I koopen je juist die lange avonden zoo nut- paar gezelschapsspelen halen. En tig kunt besteden.” „Dan moet jij me maar eens ver tellen op welke wijze,” mopperde hij. „Dat zal ik dan ook. Hoe staat het met je middenstandscursus? Ben je er nog niet mee bezig?” „Jawel, maar dat is maar een paar avonden in de week.” „Juist. Maar als aanvulling zou je mooi dezen komenden winter kunnen benutten om een speciale cursus boekhouden en handelsre- kenen te gaan leeren. Dat is voor een zakenman dat wil je toch worden altijd goed. Zoo’n cur- sus kost niet veel en je hebt er je heele leven plezier van." Hij dacht eens na. „Daar zeg je zoowat, ik geloof dat je gelijk hebt en dat ik het maar zal doen. Maar hoe kom ik daaraan?” „Stel je met de plaatselijke mid- denstandsvereeniging in verbinding of zie anders de advertentierubrie- ken van je krant na. In dezen tijd zie je altijd we! aanbiedingen van cursussen. Bovendien is het ook van groot belang, mede met het oog op de toekomst, dat je moder ne talen kent. Hoe staat het daar mede?” „Sinds mijn schooljaren heb ik er niets meer aan gedaan.” „Dan wordt het hoog tijd. Stel alvast maar een programma vast: twee avonden middenstandscursus, één avond boekhouden en handels- rekenen en twee avonden talen, dan ben je de week al ongeveer door.” „Dan heb je nog de Zaterdag en de Zondag." „Juist. Daarover straks. Verder Is het ook voor jou van belang, wanneer je een cursus gaat volgen In machineschrijven. Dat kost niet dat reeds voor de Kerstdagen de baan kon worden opengesteld. Jammer dat de dooi zoo spoedig inviel. Op 6 Januari werd een wedstrijd van mannen gehouden. Op 11 Jan. een ledenwedstrijd. De Blomke- wisselbeker werd definitief gewon nen door den heer Roode. De kop- pelwedstrijd onder de leden is goed geslaagd. Voor het houden-van een groote wedstrijd voor vrouwen is contact gezocht met een commissie uit de burgerij, waardoor ’t mocht gelukken een waarborgfonds te vormen. Jammer, dat door het slechte weer de helft der reeds aangegeven snelste rijdsters niet opkwam. Ook ’t bezoek aan de baan werd daar door beïnvloed. Toch is het bewijs geleverd, dat een dergelijke rljderij hier kan sla gen. Met waardeer ende woorden maakt het jaarverslag melding van het overlijden van het eere-lid, den heer Sj. Molenaar. Hij heeft voor de ijssport In Bolsward veel ge daan. De Paardensportvereen. heeft in de maand Augustus weer gebruik gemaakt van de baan. Het is jam mer dat de onderlinge verstand houding tusschen deze twee veree- mgingen niet beter is. Uit het financieel overzicht van den penningm., den heer O. Zijs ling, vermelden we: Ontvangsten: Contributies Entree’s Inleggeld Pacht Rente ZONDAG 9 NOV- Zon op 8.50 - onder 17.58 Maan op 22.11 - onder 13.15 Het zoogenaamde noodlot zit gewoonlijk meer in ons zelf, dan dat het ons van buiten overvalt MAANDAG 10 NOV.: Zon op 8.52 - onder 17.56 Maan op 23.10 - onder 13.55 Wie een luxe auto begeert, moet allereerst over een krui wagen beschikken. DINSDAG 11 NOV.: Zon op 8.53 - onder 17.55 Maan op -onder 14.29 Het grootste geluk is: te kun nen wat men wil en te willen wat men moet. WOENSDAG 12 NOV.: Zon op 8.55 - onder 17.53 Maan op 0.15 - onder 15. Laatste kwartier 6.53. Voor hem die leeren wil, is overal een school. DONDERDAG 13 NOV.: Zon op 8.56 - onder 17.52 Maan op 1.25 - onder 15.27 Niets is moeilijker te verdra gen, dan een reeks gelukkige dagen. VRIJDAG 14 NOV.: Zon op 8.58 - onder 17.50 Maan op 2.37 - onder 15.53 Wie eens heeft beproefd kwaad met goed te vergelden, zal nooit meer een andere „wraakneming” begeeren. ZATERDAG 15 NOV.: Zon op 9.-onder Maan op 3.53 - onder Sommige jongelieden beter het verstand dan ’t geld van hun vader kunnen erven. i >lt no. bestaal UI 2 ölau< Porto Binnenland cl Buitenland 2J^ ei. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1