Buitenlandsche Revue. „mei Duiischiand legen nel Bolsjewisme’’ OHZE ÜEOEHLftnüSGht RECHïSmuun. De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. 11 37= Jaargang Dinsdag 11 November 1941 No. 87 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD maanden Veenhuizen ol- Black Boys II-C. A. B. II 3-2. Veenhulzen Is niet meer het Veenhui zen van vroeger. Wanneer door zekere lieden Veenhuizen wordt beschouwd als een vacantieoord, dan wordt het hoog tijd, dat Veenhuizen althans voor deze lieden geliquideerd wordt. Straf is een noodzakelijke correctiemaatregel. Tijdens den straftijd moet de gestrafte tot de conclusie zijn gekomen, dat hij iets ver keerds heeft gedaan en dat zoolets nooit meer mag gebeuren. Fh na den straftijd mag de gestrafte niet losgelaten wor den, maar moet hij met moreele hulp weer in staat worden gesteld zijn oude plaats In de maatschappij als een waar dig lid In te nemen, want daarop heeft DE TWEE WEEZEN. Nog velen van de oude garde zullen zich de schouwburgtent van de familie Hart herinneren, wanneer deze geduren de de Bolswardsche kermis een reeks tooneelvoorstellingen gaf. Vooral blijft de herinnering levendig aan het altijd mooie tooneelspel „De twee Weezen”. Een stuk volksleven In de echte zin van het woord. We kunnen onze lezers mededeelen, dat het gezelschap Gerlach dit stuk Zon dag 23 November in de Doele komt spe len. De oude mevrouw Vink zal ook dan OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. „BOLSWARD EN OMSTREKEN”. Gedurende de maand October zijn uit de eigen bibliotheek 628 deelen uitge leend en uit die van Sneek 26, in totaal dus 654. Het aantal bezoekers bedroeg toen 148, t.w. 33 dames en 115 heeren. zin >d- vet :en 1 't na in- hij ge, Ier er nst in de rk- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. liet >u- ;ijn se- wd an het ;en er op le ien in- ian an el- fs- lan bij len al m- m- jd. :en ■an em het :an lar lat i u en, len tar em 5 U :n. ;r- :rk :oe ren ;n- H. Z. C. n-R. E. S. I o-o. Begunstigd door fraai weer ondernam R. E. S. I de verste reis in haar afdeeling naar Harlingen om de H. Z. (Preserves te bekampen. Het spel zat met de blauwwltten vast, zelfs de 2 nieuwe gezichten in de voor hoede deelden in de algemeene malaise. Alleen doelverdediger Verburgt blonk uif en het was dan ook aan hem te dan ken, dat met denzelfden stand werd ge ëindigd, waarmee werd begonnen. R. E. S. II-De Kooy III 3-3. De R. E. S.reserves is het niet mo gen gelukken de volle winst binnen te halen, al was een kleine overwinning FILMAVOND IN DE DOELE. Zondagavond een meer dan volle Doelezaal. De regelmatige filmavonden schijnen wel in de belangstelling te staan. Na een actueel voorprogramma waar in enkele suggestieve momenten uit de strijd in het Oosten niet ontbraken, en waarbij we met genoegen de film van de Nederlandsche jeugdherbergen-Centrale hebben gevolgd, werd een korte film ge draaid over het ontstaan van de Don- Kozakken. De imponeerende muziek van deze muzikale groep kwam bijzonder goed door en het was een werkelijk ge not naar deze sonore mannenstemmen te luisteren. De hoofdfilm „Het Paradijs der Vrij gezellen” is een leuke klucht met ver schillende dol-komische gedeelten. Er is hartelijk gelachen en dat is in dezen tijd soms nuttig en noodig. De nieuwe maatregel, het absolute rookverbod werd streng gehandhaafd en heeft naar onze meening een zeer goe de uitwerking. )VII IIAI iiijiai de grondgedachte is dan natuurlijk de strijd van het militaire doel op het eco nomische deel over te brengen en door een nog scherper blokkade de oude we reld aan de rand van den hongersnood te brengen. Deze poging, welke ongetwijfeld ten grondslag ligt aan de Amerikaansche omsingelingsgedachte, stuit evenwel door de groote afstanden die moeten worden afgedamd, op buitengewone moeilijkheden, waarbij men ook niet mag vergeten, dat de oude wereld door de ontsluiting van de Sovjetgebieden een rijke verscheidenheid aan mineralen en industrieele producten bezitten, die hen meer dan voorheen onafhankelijk maken van de toevoer uit overzeesche gewes ten. We zullen voor vandaag het eigenlijke ooriogstooneel even laten rusten, omdat we nog heel in het kort eens willen wij,- zen op een in den laatsten tijd een beetje vergeten landstrook, die wel op bijzondere wijze zoo langzamerhand in de knel begint te geraken. We bedoelen Ierland. De voortdurende druk waarin dit land zoowel van Engelsche ais van Amerikaansche zijde blootstaat maakt de neutraliteit uiterst moeilijk. Het lot van Ijsland heeft de Ieren geleerd, wat hun te wachten staat, wanneer ook hun eiland in de belangensfeer van Amerika en Engeland wordt betrokken. Zoo verklaarde De Valera dezer da gen, ter gelegenheid van een parade te Tralee, o.m., dat de gevaren, welke Eire thans bedreigen, even groot zijn als een jaar geleden. „Laat u niet in slaap wie gen door het feit, dat de strijd in de Sovjet-Unie op duizenden kilometers af stand van ons vaderland woedt,” riep hij zijn toehoorders toe, „dat is slechts een verplaatsing van de worsteling voor eenige maanden. Eire is en blijft tot- het einde van den oorlog in het centrum der krijgsverrichtingen gelegen. Zou er één man in Eire zijn, die zoo onnoozel zou zijn van een buifenlandsche mogend heid de verzekering van de afwending der gevaren te verwachten? Het eenige doel van een vreemdeling, die tot ons komt, om ons te beschermen, is slechts ons tot zijn eigen voordeel uit te buiten en wie anders daarover denkt is een dwaas 1” Op den achtergrond van de lersche houding jegens Londen blijft steeds het wantrouwen staan, dat in een eeuwen langen strijd is gegroeid en waaraan de toekenning van „Home Rule” wel een officieel einde heeft gemaakt, doch dat in de harten van de Ieren jegens de Engelschen traditioneel voortleeft. Nog steeds immers is er van een volkomen rechtsgelijkheid tusschen Londen en Du blin geen sprake. Groot-Brittannië houdt in Ulster een pand in handen, dat even tueel de Ieren vleugellam kan slaan. Van lersche zijde is men niet gerust op de Engelsche vriendschap, zoolang niet de eene en ondeelbare lersche staat het ge- heele lersche eiland omvat. Advertentifin per regel: Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. hij rechtI Laat de Staat zoo’n man aan zijn lot over, dan moet men zich niet verwonderen, indien hij te eenigertijd opnieuw struikelt, hoe goed zijn wil is om een oppassend mensch te worden. Opnieuw volgt er straf en hij heet dan, met een officieelen term: recidivist en dat wil zeggen: hij is iemand geworden, die voor geen verbetering vatbaar is. Al thans zoo heet het Is het dan te ver wonderen, dat dergelijke menschen na een derde en vierde veroordeeling geen afschuw meer hebben voor de „bajes” of voor Veenhuizen, maar dat dergelijke inrichtingen beschouwd worden als ,,’n Vakantieoord, die hele jaar deur’.’ Daar hapert iets aan onze Nederland sche rechtspraak, die gebaseerd is ge worden op heel andere omstandigheden, dan waaronder wij tegenwoordig leven en gemaakt is voor een tijd, die voorbij is en niet weer terugkomt I De rechter kon dezen man waarschijnlijk geen an dere straf opleggen, daartoe waren de rechtsmiddelen te beperkt. En daarom moet de Nederlandsche rechtspraak voor dergelijke menschen landloopers in de eerste plaats herzien worden. Eh zeer waarschijnlijk moet er ook in Veenhui zen iets veranderd worden, want wan neer Veenhuizen als een vacantieoord wordt beschouwd, deugt ook deze werk inrichting niet meer. In een ordelijke maatschappij zijn wer kers en klaploopers. De werkers verdie nen onze achting, de klaploopers moet aan het verstand gebracht worden, dat zij niet in de wereld zijn, om er de kant jes af te loopen, maar dat zij evenals alle andere menschen den plicht hebben om nuttig werk te doen. Gebeurt zulks niet langs den normalen weg, dan moet de Staat deze menschen op harde wijze aan het werk zetten en wel zoodanig, dat zij na verloop van een bepaalden tijd epn hardgrondigen afkeer krijgen van dien gedwongen arbeid. Een poosje har den dwangarbeid zou voor deze men schen uitstekend zijn. Kan dat niet in Veenhuizen gebeuren, dan dient Veen huizen te verdwijnen om plaats te ma ken voor een instelling, die in dezen tijd wel als een hard correctiemiddel kan dienen. Onze Nederlandsche rechtspraak zal daardoor weer een beter aanzien krij gen, het gilde der landloopers zal wor den gereduceerd tot een uiterst minimum want een jaar dwangarbeid zal niet meer als een tijd van „vacantie” worden be schouwd, maar de gedachte daaraan zal reeds voldoende zijn, om den ietwat luieren mensch ver van schuilkelders e.d. te houden. In de eerste plaats moet een strafmaatregel preventief werken, d.w.z. afschrikwekkend zijn. Dat kan men- op het oogenblik van Veenhuizen niet meer zeggen. Dus: weg met Veenhuizen; deze instelling heeft zijn tijd gehad, om plaats te maken voor een instelling van harden gedwongen arbeid. Een nieuwe generatie landloopers zal dan zeer waarschijnlijk niet meer ontstaan. een beschouwing gewijd aan de politieke en historische achtergrond van (dezen oorlog. In het kort hierop neerkomende: Het oude verdrag van Versailles, het toenemende geboortecijfer in Duitsch- land, waardoor dit land noodgedwongen meer levensruimte toekomt, het niet meer vrije gebruik van de zeevaart en de bol sjewistische bedreiging voor geheel Europa. Voor al deze vraagstukken breekt in dezen oorlog de vervaldag aan of wij willen of niet. Minister Goebbels besluit dit artikel met deze woorden: De kans, die het Duitsche volk thans is ge boden, is de grootste maar ook de laatste. Dat moeten wij ons van dag tot dag, van uur tot uur voor oogen hou den. Wij kunnen overwinnen en wij zul len overwinnen. Laat ons dan aan het werk gaan en strijden en arbeiden tot de zege ons is. Laat ons niet meer vra gen wanneer zij, komt. Laat ons er liever voor zorgen dat ze komt. Dan zal een maal het uur komen waarop het lot zich tot ons buigt en ons volk en degenen, die met ons vochten, de lauwerkrans op de slapen zal drukken. Als tweede in deze rij kunnen we de rede van Churchill noemen. Ook deze spoorde hdt Engelsche volk aan zich niet te laten ontmoedigen. Wij moeten een lange strijd en zware offers ver wachten, maar wij mogen ons niet door gevoelens van bezorgdheid laten af schrikken. Spreker behandelde de onder steuning van Engeland met materiaal uit Amerika en zeide, dat deze geen acht slaan, op het risico, dat voor hun sche pen en zeelieden met deze leveranties is verbonden. Ik heb nooit een snelle en gemakkelijke overwinning beloofd, aldus Churchill, integendeel, ik heb nooit iets anders beloofd dan de moeilijkste om standigheden, groote teleurstellingen en vele fouten; ik ben er echter zeker van, dat aan het einde voor ons op ons eiland alles goed zal zijn. Of Churchill met deze woorden zin speelt op een uiteindelijke overwinning valt nu niet direct uit deze woorden op te maken. Als nummer drie zouden we kunnen noemen de rede van Stalin, die gehouden is ter herdenking van de October-revo- lutie. Wij staan op den drempel van de be slissing, aldus Stalin. Het gevaar, waar in Rusland verkeert is groot. Geen an der land* heeft zoo groote beproevingen te doorstaan gehad als wij. Dat betee- kent, dat geen ander land de verliezen zou hebben kunnen dragen die wij heb ben geleden,. Stalin zeide| verder, dat het de taak van de bolsjewisten is, alle Duitschers, die op Sovjetgebied staan, uit te roeien. Ten slotte sprak hij nog over de hulpbelofte van Engeland en de Vereen. Staten, waarmede de Sovjet- Unie een groote coalitie heeft gevormd. In de volgorde, waarin we deze drie redevoeringen plaatsten, zit een eenigs- zins dalende lijn. Ten overvloede willen we hier nog aan toevoegen de korte inhoud van een rede door Roosevelt gehouden voor het internationaal vakvereenigingscongres, waarin de president onder meer ver klaarde, dat het Amerikaansche volk een onbeperkte verplichting op zich heeft genomen, opdat weer een vrije wereld zal ontstaan. Tegen deze verplichting kan, naar Roosevelt zeide, geen individu of groep van personen zich verzetten. Hij veron derstelde, dat een overwinning van Duitschland de vrije vakvereenigings- organisaties der Amerikaansche arbei ders zou vernietigen en vervolgde: De Amerikaansche arbeiders weten, dat de Vereenigde Staten aan Engeland, de Sovjet-Unie en China wapenen moe ten leveren en wel terstond. Dat is dan in diplomatieke taal, naar onze meening, de bevestiging van de veronderstelling, dat de ontknooping van het wereldconflict snel nadert, maar ook militair is de mogelijkheid van een be slissing niet uitgesloten. Wanneer we ons uiteindelijk bepalen tot den strijd, waaruit dit geheele con flict is voortgekomen, dus tusschen En geland en Duitschland, dan is een snelle beslissing, wanneer eenmaal de Sovjet- Unie is uitgeschakeld, onvermijdelijk. Het gaat nu tegen Engeland niet alleen meer om de zee-oorlog, maar veel meer om de luchtoorlog. Het vroegere speci fiek Engelsche devies, dat Engeland steeds de laatste slag wint, gaat nu niet meer op. De luchtoorlog heeft te dien opzichte heel wat veranderd. Misschien dat dit ook door de Engelsch-Ameri- kaansche strategen wordt ingezien en men nu tracht door een intercontinentale oorlog tusschen de oude wereld verbon den met Japan en de nieuwe wereld ver bonden met Engeland en diens bezittin gen, een langdurige oorlog te forceeren, C. A. B. INicator I 1-2* De verwachting wat de weersgesteld heid betreft was na de' stormachtige Vrijdag en Zaterdag niet hoog gespan nen. Het is evenwel buitengewoon mee gevallen, het was zelfs ideaal voetbal- weer. Jammer dat door de overvloedige regen het terrein erg glad was. Direct na de aftrap ontwikkelt zich een vlug op en neergaand spel. Van een meerderheid is nog geen sprake, wel is het aangeven en positiekiezen van Nica tor beter dan van C. A. B. Door een mistrap van een der C. A. B.backs krijgt Nicator een kans maar de bal gaat naast. Direct daarop een hooge bal voor doel, de C. A. B.keeper beoordeelt de bal, die de wind mee heeft, verkeerd en met een kalm rollertje verdwijnt de bal achter den keeper in het doel, 1-0. Meerdere aanvallen volgen, de meeste aan Nicatorkant, maar de keeper laat zich niet meer passeeren. Een bijna ze ker doelpunt weet onze C. A. B.keeper op bijzondere wijze te houden. We tel len voor deze eerste helft een z^sjtal corners, die evenwel geen resultaat op leveren. Even voor de rust krijgt Nica^, tor nog een prachtkans de voorsprong te vergrooten als de bal keihard tegen de paal terugstuit, een paar centimeter naar links en het was een onhoudbaar doelpunt geworden. De rust gaat in met 1-0 voor Nicator. Na de rust het bekende kwartiertje op leving bij C. A. B., de bal is regelmatig op de Nicator-helft en nu heeft C. A. B. verschillende corners te nemen, maar ook met negatief resultaat, dan een goe de aanval, de bal wordt keurig voorgezet en van Anholt maakt de gelijkmaker, 1-1. Nog een korte opleving en dan ver slaat het spel weer, waarvan Nicator handig gebruik maakt. Er is evenwel doordat ook de spil zich in de verdedi ging terugtrekt, geen doorkomen meer aan, tot in de laatste minuut door een opeenhooping van spelers voor het C. A. B.doel een der Nicatorspelers de kans ziet nog een goal te maken, 2-1. Direct daarop is het einde. De leiding was o.i. een beetje slap; de tactiek van verschillende Nicatorspe lers om de bal met een handbeweging te bewerken, ontsnapte veel te vaak aan de aandacht van den scheidsrechter. Over de steeds terugkeerende en al tijd weer actueele vraag: zal deze oorlog kort of lang duren, worden de laatste dagen verschillende meeningen verkondigd. Naar gelang men natuurlijk pro de een of andere kant georiënteerd is, zoekt men voor zich zelf de best bevredigende oplossing. Uit den aard der zaak, en niet in geringe mate versterkt door de beper kingen, die ons worden opgelegd, zijn de meesten graag geneigd een zoo kort mogelijlke duur van dezen wereldkrijg te voorspellen, maar met dat al gaan we nu reeds de derde oorlogswinter in. Toch zijn er teekenen die wijzen op een beslissing, die dan in het voorjaar van 1942 zal vallen. In de eerste plaats wordt er tegen woordig van beide partijen meer dan voorheen de nadruk op gelegd, dat de tegenstander aan het eind van zijn krach ten Is, waarbij men dan de waarheid maar in het midden moet laten. In de tweede plaats beluistert men uit de redevoeringen van de leidende figuren in dit wereldconflict een steeds scherper wordende toon, waardoor diplomatiek de indruk gewekt wordt, dat we zoo ongeveer ’t hoogtepunt te pakken heb ben. Voor ons-verborgen krachten zullen ook in dezen oorlog, evenals dat in bijna alle voorgaande oorlogen ’t geval was, werken aan de beslissing. In „Das Reich” heeft Dr. Goejbbels de belangrijke rol van madame Frochar^ spelen. We komen volgende week hier nog even nader op terug. GYMNASTIEK. Bij het Zondag te Groningen gehou den drie provinciën-tournooi onder lei ding van de Turnkring Groningen, waar aan 35 ploegen uit 22 vereenigingen deelnamen, behaalde onze Vereen. „Ly curgus” in de afdeeling knotsoefening de 4de prijs. Dezer dagen trof mij in een der bla den een verslag van een simpele recht spraak voor den Amsterdamschen poli tierechter, een geval, zooals er wellicht jaarlijks tientallen zijn; een agent van politie had iemand ontdekt in een schuil kelder (niet tijdens luchtalarm, dus in verboden tijd). De man had geen geld op zak, was zonder middelen van be staan en zonder vaste- woon of verblijf plaats, zooals dat in officieele bewoor dingen heet Derhalve was hij in hechte nis genomen wegens landlooperij. Het was een oude bekende van de Justitie en derhalve ook van Veenhuizen. Op de welwillende vraag van den Of ficier van Justitie: „wat zal het zijn?” antwpordde de zwerver: „,graa(g naar Veenhuizen”. „En hoeveel wilde u heb ben?” was de verdere vraag van den Of ficier. En prompt antwoordde de zwer ver: „Eén en zes (een jaar en zes maan den), dan ben ik er met den. zomer weer uit.” Aan ’s mans verlangen werd voldaan en hij werd tot drie dagen hechtenis plus een jaar en zes maanden Veenhuizen veroordeeld. Een simpel geval, zoo u ziet. De ver slaggever van genoemde zaak geeft geen verder commentaar op dit geval, may besluit: „In gezelschap van den maré chaussee verdween de man voor ander half jaar, bevrijd van de zorgen voor he* eten eri voor een comfotabeler slaap plaats, ’n Vakansieoord, die hele jaar deur Dit laatste is, zooals men zich nog wel herinnert, de tekst van een reclame voor Zuid-Afrika, die men voor den oor log in onze bladen aantrof. Hier is dan meteen het kardinale punt van dit ietwat zielige geval belicht. Want wat is Veenhuizen als opzet be doeld? Een strafwerkinrichting voor men schen, die te lui zijn om in de maat schappij te werken. Het spreekt natuur lijk vanzelf, dat de maatschappij be schermd moet worden tegen landloopers e.d. En daarvoor werd indertijd de Rijjcswerkinrichting Veenhuizen ingesteld De opzet van dezen maatregel was goed; wij constateerden dit reeds, maar. wanneer de landloopers Veenhuizen gaan beschouwen als ,,’n Vakansieoord, die hele jaar deur”, dan verandert dit de ra ak eenigszins en dan beantwoordt Veenhuizen niet meer aan het aanvanke lijk gestelde doel. Waarvoor worden straffen opgelegd? Als boete voor een gepleegd misdrijf te gen de openbare orde. Als zoodanig moet de strafrechtpleging nog worden gezien. Maar voor menigen landlooper e.d. is Veenhuizen geen straf meer en zeer zeker biet meer in dezen tijd maar een vacantieoord geworden. En dan deugt een strafoplegging van anderhalf jaar op-verzoek-van-den-landlooper na tuurlijk niet meer. Want over anderhalf jaar komt genoemde landlooper met een bescheiden uitgaanskas weer vrij. De centen, die hij In dat tijdvak heeft ver diend, zijn natuurlijk spoedig genoeg op en, wanneer er dan nog schuilkelders zijn, dafli zal de een of andere agent van politie hem opnieuw daar aantreffen „zonder middelen van bestaan en zonder vaste woon- of verblijfplaats’’^ zooals dat officieel heet en dezelfde comedie speelt zich binnen twee jaar opnieuw af voor den politierechter. Ongetwijfeld begrijpt men thans, waar hier een leemte zit. De strafmaatregel: anderhalf jaar Veenhuizen, is voor der gelijke menschen geen straf meer. En daarom moet er voor dergelijke men schen naar een andere, meer practischer straf worden omgezien. Rekent U maar eens uit, wat voor één zoo’n landlooper anderhalf jaar Veenhuizen den gemeen schap kostl Dat is ongetwijfeld een aar dige cent! Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 ST. MAARTEN. Vandaag lli November is het onze traditioneele St. Maartensdag. De ver plichte verduistering en de geringe hoe veelheid beschikbare kaarsen zal wel oorzaak zijn, dat ook dit jaar de lam pions niet in grooten getale op de Markt straat aanwezig zullen zijn. I hij Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1