„mei Duiischiand legen hei noisleuiisme De Bolswardsche Courant en Westergoo I Weekkalender. Uit den omtrek Stadsnieuws I Vrijdag 14 November 1941 37= Jaargang No. 88 UITSLAG VERKOOPING. Uit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland cl. Buitenland ci Advertentiën per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. R. E. S. I krijgt Zondag een zeer zware wedstrijd tegen W. Z. S. te spelen. Dit is een moeilijke op gave. Eerlijk gezegd bleef hef eerste elftal in de laatste wedstrijden beneden onze verwachting. Wij bedoelen hiermede voorna melijk de voorhoede. De Kooi 3 ontvangt R.E.S. 2, en ook nu zien wij de mogelijk heid, dat de jongens met een punt je thuis zullen komen. WOMMELS. NED. CHR. VROUWENBOND. November 1941. COLLECTE BLINDENKRING. De collecte tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden heeft opgebracht de som van f 110.34. EXMORRA 13 November 1941. Ds. P. A. Lefeber Jr., predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het beroep naar Rijsoord (Z.-H.) aangenomen. GESLAAGD. Zaterdag 25 Oct. j.l. werd een examen gehouden, uitgaande van de Ver. van Leeraren in Steno- en Dactylografie „Speed”. Namens ’t Centraal Bureau slaagden voor: Kantoorstenografe B (130 let tergrepen p. min.), mej. P. Ter- braak, Bolsward. Typist(e): Mej. G. Statema en de heeren J. D. H. Haitsma, E. Hiemstra en A. J. Rasenberg, allen te Bolsward, A. Horjus en H. Vis ser, beiden te Makkum en D. IJn- tema te Witmarsum. Allen werden opgeleid door Hil- lie de Jong, Leerares Steno en Ty- .pen, Bolsward. BENOEMING. Benoemd tot leden van de gem. Commissie voor de Lichamelijke opvoeding da h.h. H. A. J. Alma en J. D. Osinga. Den heer U. de Boer, hoofd van school I alhier, is met ingang van 15 Febr. 1942 alszoodanig ontslag verleend. OPBRENGST COLLECTE. De in deze gemeente op 25 Oct. j.l. gehouden Roode Kruis-collecte heeft opgebracht f61.15. afgebr. 1-1 2-0 0-2 2-0 2-0 0-2 2-0 KUB AARD. 12 November 1941. Bij de heden gehouden verkie zing van kerkeraadsleden van de Ned. Herv. kerk werden herkozen als ouderling A. Bos en als diaken P. Noordmans. W. H. N. Het gironummer van het Provinciaal Bureau voor Friesland voor Winterhulp Nederland is 395000. IJTENS. KERKELIJKE VERKIEZING. 11 November 1941. De (gecombineerde Ned. Herv. gemeente Ytens-Hennaard hield gisteren van 10 tot 13 uur hare jaarlijksche verkiezing van drie ge machtigden in het kiescollege. Door de lidmaten werd ook dit maal wederom trouw hun plicht gedaan. De uitslag der verkiezing Het verslag van den penningm. wees uit, dat er een batig saldo in <as is. Twee leden der vereeniging zullen de boeken en bescheiden van den penningm. hierop nazien. De „mölketsjettel” doet nog, evenals de koek en koekjes, ver schillende malen de ronde. De schenkers werden dan ook ten vol le „in eere hersteld” dezen avond. De bestuursverkiezing had als uitslag, dat de heeren R. E Rien- stra als voorzitter, J. P. Bergsma als seen en J. Cnossen als penning meester werden benoemd. Dezen bedankten voor het in hen gestelde vertrouwen en nemen hun be noeming dan ook aan. De eventueele bonnen worden door den nieuwen secretaris vol ijver geïnd. Er bleken ruim vol doende te zijn, zoodat dit vraag stuk ook alweer was opgelost. De suikerbon was er wel niet, maar de suiker was in de melk, zoodat hieraan ook een mouw werd ge past. De muziekstukken, die niet meer worden gebruikt, werden hierna in geleverd en hierna werd nog een gedeelte uit het laatste correspon dentieblad voorgelezen door den voorzitter. De rondvraag leverde niet veel medr op. Afgesproken werd dat voortaan om half negen vergaderd zou worden. De aftr. secretaris, die wegens drukke werkzaamheden had be dankt, brengt nog een woord van dank aan de vereeniging voor de prettige samenwerking die hij had genoten en hij hoopte dat hij zoo gauw als mogelijk is, weer in de vereeniging kan terugkeeren. De voorzitter sprak hierop nog eenige toepasselijke woorden tot den secretaris, waarna de verga dering, die een zeer gezellig en aangenaam karakter droeg, werd beëindigd met het zingen van „Dankt, dankt nu allen God” en dankgebed van den voorzitter. Kooper de heer R. Huisman te seizoen, Donderdagavond 6 Nov. Bolsward voor f 5371onder voor- j.l. een winterlezing gehouden in behoud zijn lastgever nader te het kerkgebouw van de Herv. ge- noemen. VOETBAL. Zondag speelt C. A. B. Ill weer eens een wedstrijd thuis, en wel tegen Arum. De oude garde doet het uitste kend, en ook thans geven we haar een goede kans op de overwinning. Doorzetten C. A B. III, er is een goede kans op het kampioenschap dus.Zondag beide puntjes in de wacht gesleept. C. A. B. I speelt de returnwed- strijd tegen de leider Nicator. Dit wordt een zeer moeilijke opgaaf. Zooals Nicator Zondag j.l. speel de, was zij ongetwijfeld iets ster ker, doch daartegenover staat dat C. A. B.’s voorhoede ver beneden haar kunnen speelde. We hopen en vertrouwen dat allen Zondag hun uiterste best zullen doen, en wan neer de voorhoede thans beter op schot zal zijn, is e- ook absoluut geen reden om te wanhopen. Hurry up, C. A. B. Ten overstaan van nots. Alma te Bolsward werd Woensdag j.l. finaal verkocht de Burgerhuizin- UITSLAANDE BRAND. Hedenmorgen ongeveer half 12 ontstond brand in de huiskamer achter den winkel van de Nieuwe Bazar op de hoek van de Nieuw- narkt In enkele minuten stond de ka mer geheel in brand en ook op de eerste verdieping lekten de vlam men spoedig uit de ramen. Aange- wakkerd door den feilen wind was het even voor de brandweer arri veerde, een geweldige vuurzee. De naast dit pand gelegen modezaak werd uit voorzorg ontruimd, maar BEKRONINGEN. 12 November 1941. Op de clubtentoonstelMng v^n raskonijnen te Leeuwarden be haalde onze plaatsgenoot de heer F. R. Andela de volgende prijzen: Vier eerste prijzen met witte VI. Reuzen; twee eereprijzen voor de mooiste voedster, groote reuzen; een zilveren medaille voor de mooiste collectie, van één ras en kleur. Zooiets kan men een mooi suc ces noemen. D. Blanksma-J. Wieling T. Smid-B. v. d. Eems D. Blanksma-D. Wieling afgebr. C. v. d. Meer-J. Wieling H. Bruinsma-T. Smid 2e klas: R. Broersma-D. Fuist K. v. d. Eems-J. de Hoop Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Lang. p. looper 42 ct. p. kwartaal. De presidente opende op gebrui kelijke wijze. Spreker voor dezen avond was Ds. Meister van Wommels, die een lezing voor ons hield over: „De roeping der Christenvrouw in de zen tijd”. Deze vergadering, welke zeer goed bezocht was, werd door Ds. Meister gesloten met dankzegging. SCHRAARD. WINTERLEZING. Ie November 1941. WITMARSUM. 11 November 1941. Bij het Zondag te Groningen ge houden drie provinciëntournooi on der leiding van den Turnkring Groningen, behaalde de dames-af- deeling van de gymnastiekvereen. „V. en O.” alhier in de afd. knots oefening een 2de prijs. Een mooi succes voor leeraar en gymnasten. AFSCHEID BURGEMEESTER. 11 November 194}. Hedenmiddag werd door den burgemeester dezer gemeente in intiemen kring van het gemeente- personeel afscheid genomen in verband met het op 12 dezer in gaan van het aan hem verleende eervol ontslag alszoodanig. Hartelijke woorden van dank en waardeering werden over en weer gesproken. Als herinnering werd daarbij aan den scheidenden bur gervader aangeboden enkele foto’s van het interieur van het verbouw de gemeentehuis, terwijl vanwege de gezamenlijke leden van den Raad in ruste een bloemenmand werd overhandigd, vergezeld van een op rijm gesteld afscheids woord. Een en ander werd door den burgemeester met hartelijken dank aanvaard. Na een uurtje van gezellig sa menzijn werd door ieder met een handdruk van den scheidenden ma gistraat afscheid genomen. OOSTEREND. MUZIEKCORPS „HhLD MOED”. 8 November 1941. Bovengenoemd muziekcorps ver- gjaderde gisteravond in de oude school alhier. De voorzitter, de heer R. E. Rien- stra, liet om half negen beginnen met het laten zingen van Gezang 184 1 en 5. Hierna werd voorgelezen uit de Heilige Schrift en wel Ps. 103, het welk in de Friesche taal geschied de. Hierna ging de voorzitter voor in gebed en sprak vervolgens een kort openingswoord. Spreker heet te allen hartelijk welkom en zei, dat er alles in het werk was ge steld om nog een tractatie te kun nen geven dezen avond, iets wat ook gelukt was, dank zij het vele werk dat de plaatsverv. seer., de heer J. P. Bergsma, hiervoor had gedaan. Hij hoopt, dat de bespre kingen vruchtbaar en het samen zijn gezellig mag zijn. Na deze woorden werd eerst op een kopje heerlijke chocolademelk getracteerd, iets, wat er vooral in dezen tijd best invalt en dan ook op hoogen prij£ werd gesteld, ge zien het dankbare gebruik dat er van gemaakt werd. De secretaris J. Leverink las ver volgens eerst het verslag van de jaarvergadering van 5 Oct. 1939 en daarna van den tijd 1939-1940-’41. Uit dit laatste verslag vermelden we. dat de heer S. W. de Boer in dertijd als directeur had bedankt, waarna de heer De Koning van Huizum als muziekleider optreedt. De leden der vereeniging die in oorlog zijn geweest, zijn allen be houden teruggekeerd. De heer Komelis heeft nog een tijd de vereeniging gedirigeerd, wegens ziekte van den directeur. Er is evenwel met moed voortge gaan, maar de vereeniging is niet naar een concours geweest. Spre ker memoreert nog den secr. van den Bond, de heer J. B. Dijkstra, de man die zooveel heeft gedaan voor het welzijn van dit instituut. Nadat nog was vermeld, dat de naam der vereen, van Wilhelmina was veranderd In JHftld Mioed” besloot de secretaris zijn verslag met den zegen van God te vragen voor het nieuwe muziekjaar. De voorzitter besprak hierop nog het een en ander het jaarverslag betreffende, en brengt den secr. hulde voor het werk, dat hij voor vaar voor uitbreiding spoedig ge weken. Een in de garage staande auto kon op tijd worden gered. Naar de bewoner ons mededeel de is de brand vermoedelijk ont staan door de kachel in de woon kamer. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. De materieele schade aan huis, winkelinventaris en inboedel is zeer groot ARUM. DORPSHUISVERGADERING. 8 November 1941. De vereen. „Het Dorpshuis” hield in het Dorpshuis haar jaar vergadering, waarbij 11 van de 33 leden, aanwezig waren. Door bedanken van den voorzit ter Ds. K. H. Siccama fungeerde voor dezen avond als voorzitter de heejr Sch. Hilarides. Het verslag van de secr.esse mevr. H. Gros- Havinga werd goedgekeurd. De penningm., de heer K. Werkhoven, gaf een overzicht der financiën. In kas van vorig jaar f 180.78/j. Met genoemd bedrag was nu in kas f444.84, uitgaven f 317.71), saldo f 127.13. Op Spaarbank f 101.22 en bezit aldus f228.35. De kascom missie, bestaande uit mevr. H. Postma-Jansen en de heeijen G. Epema en B. Elzinga, bracht bij monde van laatstgenoemde een gunstig rapport uit. Aan den pen ningm. en de kascommissie werd dank gebracht voor het gedane werk. Het aftr. bestuurslid, mej. Lucie Bruinsma, werd opnieuw herkozen Mevr. H. Postma-Jansen bedankte als lid der kascommissie. In haar plaats werd de heer Joh. van Zand bergen gekozen. Van de rondvraag werd door eenige leden gebruik gemaakt. In een vóórvergadering waren de lei ders en leidsters van het Dorpshuis samengekomen. De clubs werden allemaal uitgezet met 54 kinderen. Er zullen 3 jongens en 3 meisjes clubs worden gehouden. Verder zal er eens per maand of eens in I de 14 dagen een leiders- en leid- sterbijeenkomst zijn, waar ver schillende dingen zullen worden gemaakt, De vrouwenclub is deze week weer begonnen. Eenmaal per week komt men bij elkaar. De kin derclubs zullen hoogst waarschijn lijk de volgende week een aanvang nemen. De waarnemend voorzitter sloot deze vergadering met een kort woord. HOOFDREDACTEUR A.j. OSINGA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. Bruinsma te ‘Bolsward werd j.l. Woensdag finaai verkocht het Woon- en Winkelhuis aan hef Schildwijk aldaar, in huur bij den heer C. Damsma. Koopster daarvan werd de fa. P. Haagsma te Bolsward voor de som van f3784. GESLAAGD. Voor het kruideniersexamen slaagden te Groningen onze stad- genooten mej. R. van Oorschot en de heer J. Adema. meente. De bijeenkomst stond onder lei ding van Ds. M. Feitsma, Geref. predikant te Schettens-Schraard. Spreker was dit keer Ds. A D. Oskamp, Ned. Herv. pred. te Har- l” lingen. Ds. Feitsma opende de bijeen komst met het laten zingen van Ps. 25 2 en 6, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens las hij Efeze 6 10-18 en knoopte daaraan een kort inleidend woord vast, om daarna het woord te geven aan Ds. Oskamp. Ds. Oskamp begon zijn onder werp „Waarom godsdienstig?” met op te merken: de vraag naar gods dienst is de vraag naar God. Dit werpt al dadelijk de vraag op: be staat God? Spreker zeide verheugd te zijn, te kunnen antwoorden: Ik kan het bestaan van God^iiet be wijzen. Maar ook de ongeloovige kan ’t niet-bestaan van God even min bewijzen. Ons menschelijk be grijpen is beperkt. Ware dit niet het geval, en wij zouden Gods be staan kunnen bewijzen of begrij pen, dan was God „God” niet meer. Aan de hand van een serie ant woorden, door een ongeloovige en een geloovige gegeven op enkele belangrijke vragen omtrent het ontstaan van de wereld, de regel maat en orde daarin, enz., conclu deerde spreker, dat het antwoord van den geloovige, n.l. dat achter alles Gods scheppende en onder houdende genade staat, het meest bevredigt Daarom is godsdienst eigenlijk natuurlijk, zelfslogisch. Vandaar dat er bij alle natuurvolken een meer of minder ontwikkelde gods dienst bestaat. Verder bestreed spreker de be kerde bolsjewistische stelling, dat „godsdienst opium voor het volk” is. Ook toonde hij aan de hand van verschillende uitspraken van groo te geleerden aan, dat beschaving en wetenschap niet altijd van God Af, maar zelfs dikwijls naar God tóé leiden. Ten slotte besprak Ds. Oskamp de groote steun, die de werkelijke dienst van God den mensch biedt in onze veel bewogen tijden. De wetenschap dat God eeuwig God blijft, is de grootste troost. Hem dienen beteekent; verootmoediging, vertrouwen en aanbidding. Alleen het geloof aan Gods onwankelbare trouw en barmhartigheid houdt den mensch staande. Ten besluite liet spreker zingen Ps. 27 7 hef bekende „Zoo ik niet had geloofd dat in in dit leven,” enz. Deze boeiende en bijzonder goed voorgedragen rede werd tot aan ’t einde onder ademlooze stilte aan gehoord. Ds. Feitsma bracht Ds. Oskamp dank voor het gebodene, en wees vooral de Jongeren nog eens op den God hunner Doop, die ook de God van hun Belijdenis wil wezen. Na het dankgebed liet Ds. Feit sma nog staande zingen Ps. 89 vers 7 en 8. Hiermede was deze eerste win terlezing van dit seizoen beëin digd. Vanaf deze plaats mogen de organiseerende vereenigingen een bijzonder woord van dank gebracht- worden alsmede het publiek voor de groote belangstelling, bij de op komst op dezen avond betoond. MAKKUM OEFENAVOND DAMCLUB. Ie klas: J. T1jmstra-H. Bruinsma Ten overstaan van notaris F. J. K- Poepjes-J. Schilstra ZONDAG 16 NOV.: Zon op 9.02 - onder 17.47 Maan op 5.12 - onder 16.48 Niets van het leven moogt gij schuwen of verwerpen. Gij moet alles verreinen. MAANDAG 17 NOV.: Zon op 9.04 - onder 17.45 Maan op 6.33 - onder 17.19 Wacht nooit het gunstige oogenblik af, maar schep het. DINSDAG 18 NOV.: Zon op 9.06 - onder 17.44 Maan op 7.55 - onder 17.56 Slechts wat gij zijt, bepaalt uw waarde; niet wat gij hebt. WOENSDAG 19 NOV.: Zon op 9.07 - onder 17.43 Maan op 9.14 - onder 18.39 Nieuwe maan 2.04 Doe of onderneem niets, zoo lang ge toornig zijt. Ge zoudt immers ook niet in zee steken, zoolang de storm nog woedt? DONDERDAG 20 NOV.: Zon op 9.09 - onder 17.42 Maan op 10.30 - onder 19.30 Is het geluk iets anders dan een hoog en edel levensdoel gevonden te hebben? VRIJDAG 21 NOV.: Zon op 9.10 - onder 17.41 Maan op 11.36 - onder 20.31 Voorwaarts moeten we, of we willen of niet; onze tred zal vaster zijn, als we steeds vooruit, niet achteruit blikken. ZATERDAG 22 NOV.: Zon op 9.12 - onder 17.40 Maan op 12.32 - onder 21.38 Alleen naar de boomen, die vruchten dragen, werpt men steenen. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 LEZING ROZENDAL. Zondag 9 Nov. hield de heer Ro zendal van Den Haag de eerste Evangelie-verkondiging in dit win terseizoen. Door de tijdsomstandigheden was deze samenkomst ’s middags 4 uur. Niettegenstaande het ongewone uur waren alle plaatsen op de bo venzaal van het Volksgebouw van Kingma bezet Na de gebruikelijke opening be paalde de spreker zijn aandachtig gehoor allereerst bij het feit, dat we in den Bijbel verscheidene brieven hebben. Deze brieven, al len geïnspireerd door den Geest van God, spreken over Jezus Christus. De laatste brieven in Openba ringen zijn brieven van Jezus Christus aan de gemeenten. Waaruit bestaat de gemeente van Jezus Christus? zoo vroeg de spreiker. Het antwoord kan (niett anders zijn dan: uit zondaars, uit genade zalig geworden. Geen an dere naam komt bij God in aan merking. God onderkent drie soorten menschen: Joden, Grieken (of Hei denen) en kinderen Gods. Kinderen Gods zijn zij die voor zich zelf persoonlijk gelooven in het volbrachte werk van Jezus Christus ten behoeve van een ver loren wereld. Alles is volbracht door den Hei land, Die de weg tot God heeft geopend. 1 Jobs. 5 vers 1 zegt het zoo duidelijk: „Een iegelijk die ge looft dat Jezus is de Christus, die is uit God geboren.” Daardoor is hij ingeschreven in de gemeente van Jezus Christus. Zoo ziet God de gansche ge meente van Zijn Zoon hier op aar de. Wel jammerlijk verdeeld door allerlei menschelijke theologie. Wel spreekt men van één heilige, alge- meene Christelijke kerk, maar daarmee veelal hun eigen kerk be doelende. Het verdeel en heersch is in den loop der eeuwen zoo doorgedrongen in de gemeente van Jezus Christus, dat heden ten dage die gemeente, die Hij verwierf door Zijn eigen bloed, niet zicht baar is. Als thans, evenals in de dagen van den apostel Johannes op Pat mos, door den Geest van God een brief tot de gemeente van Jezus Christus in deze of gene stad zou worden gericht, zou zulk een brief onbestelbaar zijn. Wel dienen vele groepen zich aan als de gemeente, daardoor anderen uitsluitende, maar het Woord van God in 2 Cor. 6 11-18 is nog heden ten dage het richt snoer voor ieder kind van God. En djie gemeente is het eenig orgaan, waarin God door Zijn Geest werkzaam wil zijn. Tot die gemeente te behooren geeft blijd schap, vrede en rust. Zou thans die brief onbestelbaar zijn, door Gods genade en liefde noodigt Hij thans nog ieder uit om Jezus Christus te aanvaarden als hun persoonlijke Zaligmaker. Dan is men Ingeschreven in de gemeente van Jezus Christus. En in die gemeente kan openbaar wor den wat staat in het Woord van God in Efeze 4 4-6. „Eén lichaam is het en één Geest, één Heere, één geloof, één doop, één God en Va der van allen”. Met groote belangstelling werd deze rede aangehoord. nadat de brandweer een klein kwartier met eenige waterstralen de vlammen bewerkte, was het ge- ge aan de Harlingerstraat 35 te Bolsward, eigen aan den heer U. R. de Boer. Donderdag 6 Nov. j.l. vergader de de afd. Wommels van den Ned. Chr. Vrouwenbond. mer dat hij wegens werkzaamhe den niet geregeld aanwezig kan ztya. was als volgt: Uitgebracht waren 117 stem men en wel op de aftr. leden de Op initiatief van de Herv. en Geref. JongeLvereenigingen ter plaatse werd, evenals in het vorige DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1