WONSERADEEL „mei Duiischland legen hei Kapitalisme”. De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek Vrjjdag 21 November 1941 37^2 Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Weekkalender. r 1 c Stadsnieuws Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 90 L r k EEN BELANGRIJK VERLEDEN. s a.s. r van van hun l Dit no. bestaal uil 2 bladen. Porto Binnenland ct. Buitenland 2H ct. 518 517 515 517 509 513 517 116 514 516 503 woordige vereenigingen op land bouwgebied. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen, werd druk gebruik gemaakt en door den spreker zoo veel mogelijk naar genoegen be antwoord. De voorzitter dankte in hartelij ke woorden den heer Blink voor hetgeen hij hier naar voren had gebracht. Hierna werd namens het bestuur door den voorzitter met een gepast woord aan den oud-secretaris. den heer M. Jansen, als stoffelijk blijk van waardeering voor hetgeen deze in de 22 jaren dat hij het secretariaat had waargenomen, ’n vulpen overhandigd, welke in dank door den heer Jansen werd aange nomen. Na de rondvraag volgde sluiting. 18 November 1941. Ds. A. A. de Bruyn, Ned. Herv. predikant alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Etten (Gld.) aangenomen. ONGEVAL. 18 November 1941. Een dezer dagen ging het echt- 19 November 1941. Onder leiding van den voorzit ter, den heer J. F. Bergsma Jr., hield de ijsclub „Makkum” heden avond haar ledenvergadering in „Ons Gebouw”. Op de gebruikelijke wijze wer den allen welkom geheeten, doch in het bijzonder zij, die bij dezen donkeren avond, zich van uit verre omtrek naar Makkum en ter ver gadering hadden begeven. Het 'streven van de ijsclub alhier, al dus de voorzitter, is om de ijs- sport zooveel mogelijk te bevorde ren. Daarom hopen wij steeds te zorgen dat de banen zoo goed mogelijk in orde zijn en wanneer de omstandigheden het weer toe laten, bij avond de ijsbaan vol doende te verlichten. Wij hebben reeds de ervaring opgedaan dat de belangstelling het grootst is. bij de rijderijen, waarin attractie zit, zooals bijv. Estafette, paren, achter sleden en kinderwedstrij- den. Daardoor is volgens onze mee- ning, het ledental In korten tijd opgevoerd tot 288. Na deze inleiding las de secr., de heer S. J. Attema, de notulen der laatst gehouden vergadering en deelde in zijn jaarverslag mede, dat er den vorigen winter 14 wed strijden hadden plaats gehad. Een en ander werd met groote instem ming goedgekeurd. Uit enkele mededeelingen bleek, dat de opruiming van eenige ha- den (vroegere stroomgeleide dam men) door het bestuur van het MAKKUM. KERKELIJKE VERKIEZING. November 1941. Bij de stemming voor leden in het kiescollege voor de Herv. ge meente te Makkum en Cornwerd welke heeft plaats gehad op Maan dag 17 November, zijn de volgen de personen herkozen: Siemon de Witte, Joh. H. Werkhoven, Ruurd Bokma en Willem Martens. Gekozen werden in de plaats der aftredenden J. Jansen, C. Kooi- stra en J. Hoekstra. Advertentlfin per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. E. VAN GORKUM. Leeuwarden. ONBEGAANBARE WEGEN! LANDMIJNEN HINDERLAGEN l Steunt de Nederlandsche Ambu lance van het Oostfront. Koninginnegracht 22. Giro 87600 Den Haag. n n t e f J n Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. VROEGER EN NU. n g Mi WITMARSUM. 18 November 1941. Hedenmorgen had in café Hof- stra de vergadering plaats van le den der afdeeling „Witmarsum” van de F. M. van L. De leiding berustte bij den voor- OPENING NIEUWE WINKEL. 19 November 1941. De heer J. Adema heeft zijn win kel laten vertimmeren wat in han den was van den heer F. Dijkstra alhier. We zagen het interieur nu het geheel af is en het bleek, dat alles zeer geriefelijk en practisch is gemaakt. De etalage is keurig verzorgd. Aan de muur zit een glazenkast, waarin manufacturen stofvrij kun nen worden bewaard. Een andere ruimte is geheel in vakjes verdeeld W. H. N. Het gironummer van het Provinciaal Bureau voor Friesland voor Winterhulp Nederland is 395000. ZONDAG 23 NOV.: Zon op 9.14 onder 17.38 Maan op 13.17 - onder 22.48 Of niet ondernemen, óf vol brengen. Ovidius. del heeren:’ E. F. Laagland W. de Boer >Ezn. E. Statema J. S. Theunissen mevr. F. Scheffer-de Boer Joh. Couperus Ei. de Jong Tj. Radelaar P. Idsinga L. Roode Sr. Joh. Y. de Boer Rechtzinnigen: P. Oord H. Kuiper J. Visser J. van Slageren S. Punter L. Zittema J. Hoekstra S. Hibma J. Elzinga J. Koch 420 426 420 420 419 420 428 425 422 413 zitter, den heer N. Ozinga, te Pingjum. Aanwezig 35 leden. Mededeeling werd gedaan dat een boekhoudcursus zal worden gehouden en geleid door den heer P. van der Laan, Landbouw-on- derwijzer alhier. Ook voor den cursus Landbouwwerktuigen zal vrij zeker genoegzame deelneming zijn. Als plaatselijk deskundige van het pachtbureau in de plaats van wijlen den heer L. J. Hilarides werd benoemd de heer J, L. Hila rides. De agenda van de algemeene waterschap, in het belang der ijs banen zullen worden opgeruimd, waardoor de felheid van scherpe oostenwinden geen invloed meer heeft op het genot der ijssport. We zijn echter nog niet tot waar we hopen te kunnen komen, doch geven eerst de penningm. O. de Jong, gelegenheid rekening en ver antwoording te doen. Hieruit bleek dat de ontvangsten f743.76 en de uitgaven f636.58 hadden bedra gen. Door de heeren W. Attema en H. F. de Vries was een en ander reeds vooraf gecontroleerd en door laatstgenoemde werd verklaard, dat men de zeer uitgebreide admi nistratie keurig in orde had ge vonden. Met dank voor zijn werk werd den penningm. decharge verleend. Tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering te Leeuwarden werd met bijna algemeene stem men gekozen de voorzitter de heer J. Bergsma, die zich deze benoe ming liet welgevallen. Nu volgt bestuursverkiezing. Aftredend was de heer R. NL Reitsma. Na enkele vrije stemmin gen en een eindherstemming werd in diens plaats gekozen de heer C. Tjeerdema, die deze benoeming aannam. Er waren 98 leden aanwezig. De voorzitter wenschte hem ge luk en hoopte ook met den nieuw gekozene een prettige samenwer king te zullen krijgen, waarna hij de aftredende nog hartelijk dankte voor alles wat deze voor de ijs club heeft gedaan. Hierna volgen eenige bestuurs voorstellen. Ie. Om een donateurschap in te voeren en dit te stellen op f 2. per jaar, waarvoor 2 vrije toe gangskaarten (op naam) zullen worden verstrekt. Een tegenvoor stel om de contributie op f 1.te stellen met één vrije kaart, werd na eenige besprekingen aangeno men. Door de menschen te bezoeken KERKELIJKE VERKIEZING. J.I. Woensdag werd in het Con vent een verkiezing gehouden van notabelen en gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier. Uitgebracht waren 950 stemmen waarvan op de Vrijz. candidaten PAARD OP HOL. Woensdagmorgen omstreeks half 12 geraakte door het breken van een as een wiel van het zooge naamde trouwcoupeetje onklaar. Deze ongewone situatie was oerzaak, dat het paard schrok en het op een loopen zette. Het ging in razende vaart de Appelmarkt over waar verschillende voetgan gers zich bijtijds in veiligheid kon den stellen. Achter de Smeden gelukte dit niet zoo gemakkelijk aan den tot bespreking, wel zal door het bestuur van de F. M. gewezen worden op de wenschelijkheid de prijzen der Landbouwproducten te verhoogen in verband met de zeer verhoogde uitrgaven van loonen enz. in den landbouw. Als afgev. werd benoemd de heer Joh. Hoogland, als pl.v. afgev. de voorzitter. Hierna kreeg de heer Blink, secr. F. Mij. van Landbouw het woord over het onderwerp: „De huidige toestand op Landbouwgebied”. Op de bekende, duidelijke wijze gaf spr. een beschouwing over de voedselvoorziening, grasland scheuren, daarbij wijzende op voordeelen van grootere vet- en voedselproductie teeltregeling voor het volgend jaar, inkrimping van de veestapel, de aanstaande herziening pachtwet en ten slotte de ingevoerde landstand en de be- teekenis daarvan voor de tegen- !die zeer veel bergen, zooals Ata, Vim. kachelpoets te veel om op te noemen. Een losse stander met al lerlei maasgaren en naaigaren neemt ook een plaatsje in. De toon bank is voorzien van een glasvi trine, waarin luxe artikelen zijn te kijk gesteld. Het geheel is in mooie, warme kleuren geschilderd door den heer Joh. Glazema alhier. De hoofd kleur is crème met als afwerking rood en zwart. Zooals al gezegd is alles keurig in orde en het betee- kent, dat Arum er een mooie win kel bij gekregen heeft. We wenschen den heer Adema veel succes. ouden heer Van H., die op straat werd gesmakt en met een hoofd wonde bij den heer v. d. K. werd binnengedragen. Achter op de Nieuwmarkt werd het paard ge grepen, waardoor verdere onge lukken werden voorkomen. ARUM. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. 16 November 1941. Hedenmiddag had in het Con- sistoriegebouw van de Ned. Herv. kerk onderstaande verkiezingen plaats en wel: van 1 kerkvoogd, 4 notabelen (gew. vacature), 1 no tabel buitengewone vacature, 1 lid van de bewaarschool-commissie en 1 bestuurslid van de kiesvere niging. De aftr. kerkvoogd, de heer J. Broersma, werd herkozen. De aftr. notabelen waren de heeren P. Vel- linga, J. Helfrich, H. Bouma en H. Jansma. Daar de eerste twee ge noemde heeren bedankten, werden in hun plaats gekozen de h.h. W. A. Sinnema en A. van Kleffens. De beide andere notabelen werden herkozen. Voor de buitengewone vacature, win. de heer J. L. Ynte- ma is benoemd de heer W. Dijk- sma. Als bestuurslid van de bewaar- schoolcommissie is herkozen mej. Lucie Bruinsma en als bestuurslid van het kiescollege de aftr. voorz. de heer J. Broersma. 113 leden maakten stemrecht gebruik. Dan lag er drie kwartier ten noord-oosten van Arum de state Beyem, ook wel Beymastate ge noemd. Hier woonde omstreeks 1496 Seerp Lieuwes van Beyem. In dat jaar werd deze state bele gerd door Juw Juwinga, ingenomen en verbrand. Verder was hier nog aan dezelfde kant maar meer onder de rook van het dorp de Sytzama- state. En ten slotte noemen we nog Minnemastate en Allingastate. Naast de trotsche bewoners van de talrijke states in deze streek verzamelden de kloosters en ab dijen er hun wereldsche schatten en oefenden er macht uit. Maar daardoor werd het ook terrein van strijd als deze machten in onder ling misgunnen tegen elkaar botsten. Zoo werd de 4 Juli 1380 nabij Arum een veldslag geleverd tus schen de monniken van de in 1157 te Achlum gestichte abdij Ludinga- kerk en die van het in 1191 nabij Hartwerd gestichte Oldeklooster. Veertig jaar later tastten de monniken van dit laatste klooster Ludingakerk aan. Ze werden ver dreven. In Arum hielden afgesla- genen stand en sloegen daar een aantal vervolgers neer. De edelen Sicke Gratinga en Gale Hania wer den zwaar gewond naar Ludinga kerk teruggebracht. en HOOFDREDACTEUR A.J. OSINOA, JONOEMASTR. 8. BOLSWARD. Meer dan ooit is er thans aan dacht voor het verleden van eigen omgeving. Dit is waarschijnlijk ook de reden, waarom het bestuur van het dep. „Bolsward” van de „Mij. tot Nut van het Algemeen” een cursus in geschiedenis, onder lei ding van Dr. Guibal, heeft geor ganiseerd. De dissertatie, waarop deze do cent is gepromoveerd, wettigt het vermoeden, dat bij de behandeling van de Friesche geschiedenis ook de meer locale (in dit geval Bols ward en omgeving) niet zal wor den vergeten. Dit is van groot be lang, want veel te weinig is het verleden van deze streek onder zijn bewoners bekend. Dit laatste is geen wonder, omdat een geordende beschrijving ontbreekt. Voor met historische zin begaafden ligt hier nog een belangrijk terrein braak. Voor 't opstellen van het histo risch deel eener „gea-kunde” vindt r^in een voor deze streek bij uit- sti. y<rijk materiaal verspreid in oude documenten, kerkelijke rechterlijke archiefstukken, even- tueele dissertaties, reducties, e.d. Ten einde aan de directe belang stelling tegemoet te komen en een nader onderzoek en bewerking van deze materie aan te moedigen, bood de Redactie van dit blad ons de gelegenheid een en ander uit de geschiedenis van Wonseradeel te publiceeren. Wonseradeel! Hier klopte eens het hart van het (kwartier Westergo. Want, voordat de ze tel van 't bestuur van dit gebieds deel te Franeker was gevestigd, werden de Landsdagen, waar de volmachten der grietenijen samen kwamen, gehouden te Hartwerd. Toen de rechtdagen nog gehouden werden onder den open hemel, be kend onder de naam van weerstal, was Wons de plaats van samen komst, waar recht werd gedaan. De Wonserweerstal had een vrij groote vermaardheid. ïn het midden de 14de eeuw was Kornwerd, thans in het oog der wereld een onbelangrijk dorpje, een der drie marktplaatsen, waar, volgens één in die tijd gesloten verdrag, de Hollanders alleen mochten komen om koophandel te drijven. Was Kimswerd niet de woon plaats van de legendarische figuur van Groote Pier? Als wraak voor geleden verlies en hoon, hem aan gedaan in 1515, toen Kimswerd door Bourgondische benden in de asch werd gelegd, formeerde hij de, wegens tal van koene bedrijven bekend geworden „Arumer Zwarte Hoop”, een legertje van 600 man. Te Kimswerd ploegde eens deze Kimswerder eigenerfde, die later onder den titel van „Admiraal der Zuiderzee” de Gelderschen hielp de Hollanders en Bourgondiërs zooveel afbreuk te doen. Wonseradeel 1 Hoevele namen in deze gemeente, die herinneren aan een roemrucht verleden. Menig boerderij was eens ’n adelijke sta te, waarvan thans, alleen nog de naam is gebleven, pover overblijf sel van vroegere grootheid en macht. We hopen later hierop te rug te komen Als oud-ingezetene van Arum moet het ons evenwel van het hart dat er oudtijds onder het behoor van dit dorp een vijftal belang rijke states zijn geweest. Allereerst noemen we de Cam- minghastate, ook wel Hooghuistra- state genoemd. Deze state lag te- gen de buurt van het dorp en is sedert lang in een boerderij veran derd. De gracht dateert nog uit vroe ger eeuwen. Een honderd jaar ge leden, toen deze boerderij het eigendom was van de erven Eysin- ga, bestond nog de oude poort. De oude poort, die eens toegang gaf tot de state, indien men kwam als vriend, doch die werd verdedigd, als In onrustige tijden de vijand er poogde binnen te dringen. Wonseradeel! Bakermat van ’n belangrijke godsdienstige richting! Menno Simons, ii^ 1496 te Witmar sum geboren, in 1524 te Pingjum kapelaan geworden, begon in 1536 zijn vrienden te stichten en te ver manen in een kleine woning te Witmarsum, dat door Schotanus op zijn' kaart van Wonseradeel werd genoemd: „Menne Siemmens oud preechuis”. Kort voor het verlaten van pas torie en pausdom, had in deze streek een gewelddadige actie plaats door de Wederdoopers, die hun doel door geweld poogden te bereiken. Menno stelde zich met kracht daartegen te weer, had een paar malen een samenkomst met de hoofden dezer beweging, doch al zijn vermaningen baatten niet. De opgeruide menigte greep naar het zwaard. Te Tjum versloegen ze 200 krijgsknechten en trokken toen naar het eerder genoemde Olde klooster. Ze lieten de monniken ongehinderd gaan en versterkten zich daar als in een vesting. Bele gerd door de krijgsmacht van den stadhouder Schenck van Touten- burg, streden zij moedig, doch moesten eindelijk zich overgeven. De meesten sneuvelden of boetten op andere wijze hun leven. Hier onder behoorde de broer van Men no Simons. Sommigen werden te Leeuwarden onthoofd, anderen in het Hempenzermeer verdronken; anderen ontkwamen, of werden om hun eenvoudigheid losgelaten. Wonseradeel! Land van golvend graan, van akker- en tuinbouw, maar meer nog een land van groene greiden! Eén der grootste gemeenten van Friesland met 27 meer of minder belangrijke plaat sen. In het hart van dit land, n.l. te Wons, werkte als onderwijzer eens de dichter Salverda. Het was de geboortegrond van de dichters Cynthia Lenige en van den schilder Groenia. Beide laatsten werden te Makkum geboren. Ziehier een greep uit de rijke historie van het westelijk deel van Westergo. FILMAVOND IN DE DOELE. Zondagavond wordt de reeks bioscoopvoorstellingen in de Doele vervolgd met de. meer ernstige film „Moeder” met in de titelrol Kathe Dorsch en Paul Hörbiger. Een film, die ons de groote waarde van een goede moeder doet zien, haar opofferingen en haar strijd om de kinderen een goede positie te doen verwerven. Een vlotte dialoog met een blij einde. Evenals vorige keeren is ook nu het voorprogramma goed ver zorgd. UITSLAG VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris F. J. Bruinsma werden finaal verkocht: 1. De Huizing no. 7 hoek Hoog- straat-Elandslaagte te Bolsward. in huur bij Sijbren Bangma, waar van kooper werd de heer Dirk Vel- linga voor de som van f 1571. 2. Het woon- en winkelhuis no. 78 bij „Hollandia” a.h. einde der Harlingerstraat aldaar, in huur bij Johs. Oppenhulzen, waarvan koo. per werd dé heer Anne Dijkstra aldaar, voor de som van f 1808. 3. Een woning no. 3 aan de KI. Hoogstraat aldaar, waarvan koo- per werd de heer Johs. Hengst al daar. voor de som van f 918. paar de B. naar een) vergadering in het dorp. Het was erg donker en tevens stond er een hevige wind. Ter hoogte van de hoek Pingju- merweg meenden ze een auto te hooren en weken nog meer uit naar rechts in de tramrails. Op hetzelfde moment kwam de heer B. tot de ontdekking dat het niet een auto was waarvoor ’werd Uitgeweken, maar de tram. Met groote tegenwoordigheid van geest gaf de B. zijn vrouw een duw, zoodaf ze op den weg terecht kwam. Hoe het precies is gegaan wist men eigenlijk niet, maar vergadering gaf geen aanleiding hoogstwaarschijnlijk is de B. van de tramrails afgesprongen en zoo in de sloot. Toen de tram was gepasseerd, deden ze van elkaar de gelukkige ontdekking dat alles nog goed was afgeloopen. Met een nat pak en de schrik is men er af gekomen, wat wel een groot geluk mag heeten. VOORDRACHTAVOND. Woensdag 26 November wordt er vanwege het Dept. Bols ward der Mij. tot Nut van het Al gemeen een voordrachtavond ge geven door den bekenden tooneel- speler en declamator Paul Huf. In de betreffende advertentie in ons blad vindt men daarover nade re bijzonderheden. Wij willen de aandacht onzer le zers op deze belangrijke kunst avond vestigen. Er is zoo zelden gelegenheid in Bolsward om van goede kunst te genieten. Nu kan dat. En het onderwerp is actueel: Ons Volk, een Karakteristiek ifi Verzen. Wij wenschen den heer Huf en het Nutsbestuur een volle zaal. VOETBAL. Het eerste elftal van R. E S. heeft deze Zondag rust. Het tweede krijgt bezoek Black Boys lil en wij moeten ons sterk vergissen indien dit niet een overwinning wordt voor onze stad- genooten. Dit mag geen teleurstelling wor den. Van het derde elftal, dat de strijd moet aanbinden tegen C. A. B. Ill kunnen wij geen optimisti sche klank laten hooren. De gasten zullen zeker met de eer gaan strijken. MAANDAG 24 NOV.: Zon op 9.16 - onder 17.37 Maan op 13.53 - onder 23.59 Hoeveel verdriet hebben de rampen ons gekost, die nooit over ons kwamen? DINSDAG 25 NOV.: Zon op 9.17 - onder 17.36 Maan onder -op 14.23 Eerste kwartier 19.52. Liefde kan groot zijn in klein formaat. WOENSDAG 26 NOV.: Zon op 9.19 - onder 17.35 Maan onder 1.40 - op 14.50 Plant een bloem met zorg en misschien zal zij niet op groeien; steek een wilgentak op goed geluk in den grond en hij zal een zware schaduw geven. DONDERDAG 27 NOV.: Zon op 9.20 - onder 17.34 Maan onder 2.16 - - op 15.13 De man, die bij moeilijkheden niet den moed verliest, die steeds tot arbeid bekwaam, op zijn hoede en bescheiden van gemoed is, hem valt steeds geluk ten deel. VRIJDAG 28 NOV.: Zon op 9.21 - onder 17.33 Maan onder 3.22 - op 15.36 Ouderdom is als een kaars in den wind; gemakkelijk uit te blazen. ZATERDAG 29 NOV.: Zon op 9.23 - onder 17.33 Maan onder 4.27 - op 15.58 Overmatige voorzichtigheid is niet veel beter dan dwaasheid. i r i r k i- ?t n k n I DE JONGs NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1