:n Buit enlandsche Revue. „met Duitschland tegen het Kapitalisme”. De Bolswardsche Courant en Westergoo f Een intervieuw met Sinterklaas. Stadsnieuws. I Uit den Omtrek. X Dinsdag 25 November 1941 37??2 Jaargang No. 91 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ien. [JK. 1 1-3. - leid ts. ts. ts. m m m t op i. m m m m 941 942 941 941 942 941 941 942 942 942 941 941 941 dat ge- Hlj HEEFT NIET ZOOVEEL TE GEVEN ALS ANDERE JAREN MAAR..,-- HIJ HEEFT CADEAUX. -:- bewijzen, dat de Duitsche weermacht te vreden kan zijn. Een gebied van 1.7 millioen K.M2 ver overd terrein beteekent een oppervlakte welke 50 maal zoo groot is als Neder land. Daarnaast heeft Stalin 75 millioen onderdanen verloren, terwijl zijn weer macht met ca. 8 millioen strijdbare man nen is verminderd, van wie er bijna 3.8 millioen in Duitsche krijgsgevangenschap zijn geraakt. De buit is zóó groot, dat zij, volgens Duitsche deskundigen een onherstelbare aderlating voor de Sovjet- weermacht vormt, waarbij nog moet ge rekend worden met het verlies van drie vierde deel der industriegebieden. CONCERT STEDELIJK MUZIEKKORPS. We vestigen nog even de aandacht op ’t concert van ’t Stedelijk Muziekkorps op hedenavond, met medewerking van het Lyts Frysk Toaniel (Barend en Martsje). De goede naam van ons corps en eveneens die van ’t Lyts Frysk Toaniel waarborgt ons Stedelijk corps naar onze meening een volle Doelezaal. Advertentlfin per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. ning tusschen Amerika en Japan z’n moeilijkheden mee. Zoowel Australië als Ned. Indië heb ben toegezegd, dat zij in geval van oor log onmiddellijk aan de zijde van Ame rika zullen deelnemen, zoodat verwacht mag worden,, daft bij dei economische blokkade die thans reeds is ingevoerd ’n militaire steun gevoegd zal worden. In hoeverre deze voor Amerika van eenig belang geacht mag worden, zal de tijd moeten leeren. De laatste dagen lan- ceeren er telkens berichten, dat de En- gelsche vloot in dit deel van den Oce aan wordt versterkt. Dit zou er dus op kunnen wijzen dat de onverzoenlijke hou ding van Amerika het gevaar voor een uitbreiding van den oorlog dichterbij brengt. Wanneer we dan ten slotte nog even terugkeeren tot het Europeesche oorlogs- terrein, dan moeten we constateeren, dat ondanks de groote en geweldige moei lijkheden waarmee de Duitsche legerlei ding in het onbegaanbare Rusland in de zen tijd van het jaar te worstelen heeft, de opmars'ch gestadig verder gaat. De laatste berichten melden, dat Ros tov genomen is. De cijfers van de in vijf maanden te- b r iste laar aar. pen )en. >od, oot. g k S ian, i: :ren -en! je, RT ge- ten lan! ;t ien, m m ten, n, wen ven, wit t in t; atie atie ren; r, :t aar; i... r i. I. i 5 - Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie 12.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 et. p. kwartaal. EEN IJSWEGENCENTRALE VOOR BOLSWARD en WONSERADEEL. Naar ons uit goede bron wordt mede gedeeld bestaan er ernstige plannen om te komen tot oprichting van een ijs- wegencentrale. Het initiatief zal geno men worden door onzen heer Burge meester. Wanneer we ons de vraag zouden stellen: is deze nieuwe ijsvereeniging nu nog noodzakelijk? dan zouden we wil len antwoorden, dat is de nuttigste ver- eeniging die men zich in een eventueele ijsperiode kan denken. Hoe dikwijls be luistert men bij strenge vorst, welke meestal gepaard gaat met sneeuwbuien, de klacht: waf jammer dat nu de banen er niet door zijn. Immers, elke rechtge aarde Fries doet niets liever dan afstan den rijden. Maar wanneer de banen er door moeten, is dit werk van de baan vegers en we kunnen het die menschen niet kwalijk nemen dat ze liever niet op risico dit werk zullen verrichten. Zie, daarvoor zorgt nu de IJswegencentrale en natuurlijk voor nog veel meer. We hebben alleen dit argument wil len gebruiken om, wanneer te zijner tijd gevraagd zal worden lid van deze IJs wegencentrale te worden, het voor nie mand een bezwaar zal zijn de baancen- ten die anders in enkele dagen worden uitgegeven, in één keer voor dit lidmaat schap te besteden. Elke ijsliefhebber jong en oud zal graag die kleine contributie (’k meen 25 cent per jaar) willen betalen. We hopen binnenkort nog eens deze zaak terug te kunnen komen. HOOFDREDACTEUR A. J. OSINOA, JONOEMASTR. 8, BOLSWARD. t p f FILMAVOND IN DE DOELE. Zondagavond wederom een uitver kochte Doelezaal. Het journaal deze keer niet zoo uitgebreid als vorige keer, be vat veel sportgebeurtenissen en actueele flitsen van het Oostelijk oorlogstooneel. De hoofdfilm „Moeder” is een heel oude film, maar weet toch door het zui ver menschelijke gegeven steeds te boeien. De opofferende moederliefde wordt door Kdthe Dorsch op innemende wijze weergegeven. Het spel van de vier kin deren is ontroerend van kinderlijke na ïviteit. Ook de vroolijke momenten ont breken niet, maar toch heeft de ernst de overhand. Een mooie film met een gelukkig slot. Het nieuwe Engelsche offensief in Lybië heeft voor een oogenblik de belangstelling, ook van een groot deel Nederlanders, getrokken, niet zoozeer uit positieve overwegingen, maar meer met een negatief doel. Dit laatste culmineert zich dan in de hoop dat het nu eindelijk eens aan die Engelschen moge gelukken eenig tast baar resultaat te boeken. Een offensief aan de Westkust is door verschillende Engelsche schrijvers als onmogelijk ge schetst, althans voorloopig niet (en de meesten onder ons koesteren nog altijd de hoop, dat deze oorlog geen jaren meer zal duren) zoodat men zich in de afgeloopen maanden wel eens de vraag stelde, of er dan heelemaal geen initiatief meer zit in de Engelsche legerleiding. Officieel is dit nieuwe offensief door deren hebben ingeslagen. Dus wat dit Churchill in het Lagerhuis aangekondigd waarbij hij er op wees, dat het 5 maan den was voorbereid. De toestand aan dat front, aldus de Engelsche premier, kan het beste vergeleken worden met de oorlog ter zee. In den tijd van 24 uur kan alles voor de een of andere partij beslist zijn. Alles hangt af van de ont wikkeling van den slag die nog steeds gaande is. Een dergelijke officieele verklaring in het Engelsche Lagerhuis wekt verwach tingen die moeten worden bevredigd. Zoo langzamerhand zal het Engelsche volk geen genoegen meer kunnen ne men met al maar door terugtrekken en verliezen lijden. Er is dus thans ook een prestie-kwestie voor Engeland mee ge moeid en misschien ook dat de goede indruk in Amerika noodzakelijk een beetje versterkt moet worden. Heeft dit offensief ook eenige betee- kenis voor den strijd in Europa? zoo vragen wij ons af. Militair gesproken, zeer weinig. Het Duitsche Oostfront be hoeft in geen enkel opzicht ontlast te worden, behoudens dan misschien een deel van de luchtmacht. Het zal boven dien wel niet de bedoeling van Stalin’s vraag naar een tweede front geweest zijn, dat dit ver van het Europeesche oorlogstooneel gevormd zou worden. 1 Naar alle waarschijnlijkheid heeft Stalin bedoeld een front in ’t Westen, omdat dit alleen een directe ontlasting van het Oostfront zou kunnen worden. De Duitsche en Italiaansche bladen beoordeelen dit nieuwe offensief zeer kalm. Van Duitsche zijde maakt men de opmerking, dat uit verschillende voorbe reidingen van Engelsche kant reeds dui delijk merkbaar was, dat hier een nieu- 1 ST. NICOLAAS IN BOLSWARD. De traditie getrouw zal ook dit jaar St Nicolaas zijn bezoek aan Bolsward brengen. Nu Woensdagmiddag 2 uur aankomst per tram aan het tramstation alhier. Evenals vorige jaren veronderstellen we, dat een groot aantal kinderen bij deze intocht tegenwoordig zal zijn. Op dien Woensdagmiddag houdt St. Nico laas dan verder zitting in de Haweko. betreft behoef ik de kinderen niet teleur te stellen, want ik kan in ieder geval speelgoed geven, poppen, blokkedoozen, spelen, prenteboeken, knikkers, tollen, spoortreinen, serviesjes, en zoo voorts. Ik heb een dikke portefeuille meegeno men, wel niet zoo dik als andere jaren, want bij ons in Spanje kunnen wij het ook wel merken, dat er oorlog is. Dus vertel de menschen maar, dat het wat minder zal zijn dan andere jaren. maar ik hoop.” „Dat zal de Nederlandsche kinderen veel genoegen doen.” „En ik zal natuurlijk ook wel zorgen voor wat snoeperij. De moeilijkheid is natuurlijk de bonnen, want daarvan heb ik ook niet te veel. In ieder geval zal ik zien, wat ik doen kan. Wat koek zal er in leder geval wel over kunnen schieten, en ook nog wel wat gebak. Ik zal wel eens kijken, in jullie banketbakkerijen, wat er alzoo voorhanden is.” „En de ouderen, Sinterklaas?” „O, dat zal ook nog wel meevallen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ik dit jaar zooveel mogelijk nuttige cadeaux geef. Wat kleeding betreft, zit ik na tuurlijk ook met de textielpunten, maar allicht zal er wel een klein cadeautje voor vader en moeder kunnen over schieten. En dan hebben we nog de leer- waren, die er niet op de bon zijn. Ver der de sieraden en bovendien zijn er ook nog wel andere nuttige gebruiksvoor werpen vrij van de distributie te koop. Ik denk zoo bijv, aan een aardig asch- bakje of een eenvoudig meubelstuk, een klok, een rljwlellamp, een boodschappen- tasch, een servies, ’n mooie vaas. Och, met een beetje goeden wil zal ik ook dit „Sinterklaas is onderweg naar Hol land en als je nu heel vlug bent, dan kun je hem net bij de grens oppikken voor een interviewje.” Aldus de bood schap van den hoofdredacteur. En als je krantenman bent, dan wil je er graag bij zijn als er een beroemd man de gren zen nadert Dus ging ik zoo spoedig mo gelijk naar de grens. Ditmaal was het niet: „Zie ginds komt de stoomboot”, maar „Zie ginds komt de sneltrein uit Spanje weer aan”. Want in verband met den oorlog had de Sint er de voorkeur aan gegeven om maar met den trein te komen. De begroeting op het station was heel hartelijk. En ik reisde met hem mee, verder het land in. „Leuk, dat U toch gekomen bent. Sin terklaas,” zei ik. „Menigeen vreesde al, dat U dit jaar zou wegblijven.” „Wat is dat nu voor onzin,” bromde de Sint in onvervalscht Spaansch. „Heb ik ooit één jaar overgeslagen? Oorlog of geen oerlog, ik kom. Denk je, dat ik al die tienduizenden Nederlandsche kin deren wil teleurstellen? Geen denken aan.” „Dat vinden wij natuurlijk heel aardig van U,” vervolgde ik. „Maar wij ba seerden ons vermoeden, dat U niet zou komen, op de schaarschte van de ver schillende Sinterklaas-artikelen. U weet, nietwaar, dat verschillende gebruikelijke Sinterklaaslekkemijen op het oogenblik niet meer zoo gemakkelijk te verkrijgen zijn als vroeger.” „Natuurlijk,” antwoordde de Sint, „dat weet ik. Maar ook dat is voor mij geen beletsel om te komen. Want als ik het een niet kan koopeny dan koop ik wat anders. Je hoeft me niets te ver tellen, jongeman. Ik weet precies, hoe de zaken er in Holland voor staan. En als ik dit jaar misschien minder boter letters en speculaas kan geven dan an dere jaren en wellicht heelemaal geen chocola, dan geef ik wat anders.” „En wat had U dan gedacht dit jaar aan de kinderen te geven?" informeerde Ik heel onbescheiden. Sinterklaas had me door. „Ja, ja,” lachte hij, „dat zou je wel willen we ten, hè? Om het dan morgen of over morgen in de krant te zetten. Nee man netje, die vlieger gaat niet op. Maar. ik wil je niet heelemaal teleurstellen, en ik kan je in ieder geval wel wat vertel len.” „Heel graag, Sinterklaas,” verzekerde ik. „Kijk eens hier. Ik weet, dat jullie in Holland eigen speelgoedfabrieken hebt en ik weet ook, dat de winkels een mooie sorteering speelgoed voor de kin- we slag werd voorbereid. Duitschland kon dus rekening houden met dit nieuwe offensief en speciaal een deel van zijn luchtmacht disponibel houden. Italiaan sche persstemmen leggen de nadruk op de propaganda, die van Engelsche kant voor deze nieuwe onderneming wordt gemaakt. De beweerde terreinwinst in de Marmarische woestijn bestaat in een aantal kilometers Niemandsland tusschen de Engelsche en Italiaansche stellingen. Het element der verrassing kunnen we ook gevoegelijk uitschakelen. De lucht macht is in dezen oorlog wel zoo goed uitgerusj, dat /troepenbewegingen van den vijand niet ongemerkt kunnen wor den uitgevoerd, vooral niet wanneer ’t een actie van eenigen omvang betreft Ook zijn deze Italiaansche bladen van meening, dat de strijd aan het Lybische front niet beantwoordt aan ’t verzoek van Stalin om een tweede front, want dat dit afleidlngsfront voor den strijd in het Oosten alleen en uitsluitend een lan ding aan de Westkust beteekende. Wanneer we dan buiten al die pro paganda om het positieve doel van dit nieuwe offensief willen zoeken, dan lijkt ons dat in de eerste plaats een steun verlening aan de ingesloten vesting To- broek. Verder een zoo mogelijk veilig gen de Sovjet-Unie bereikte resultaten steilten (van de route door| het Suez- 4.* kanaal en een deel van de Middelland- sche Zee, noodig voor den aanvoer van het Engelsch-Amerikaansche oorlogsma teriaal voor Rusland. Ten slotte heeft dit offensief dan nog beteekenis in verband met de blokkade van Europa en hiermee zijn we dan ook direct ge komen aan het tweede punt van dit overzicht: de blokkade. We weten zoo langzamerhand allen wat dit woord ons te zeggen heeft, maar bovendien we ondervinden het ook da gelijks. Wanneer er geen thee meer is, geen zuidvruchten, het brood van een geheel gewijzigde samenstelling, enz. enz., dan kunnen we al die kleine onge makken terugbrengen tot dat eene stop woord: Blokkade. Dit economische wapen sedert het be gin van den oorlog tegen Duitschland en de bezette gebieden gebruikt, past wonderwel in de Engelsche oorlogsvisie, niet de rechtstreeksche aanval op een strijdend leger, maar de stelselmatige Uithongering van de burgerbevolking, waardoor uiteindelijk onrust wordt ge zaaid die niet bevorderlijk is voor een massaal verzet. Dat deze blokkade deze keer niet dat directe succes heeft van den vorigen oerlog, kan verklaard wor den uit het feit, dat de As-mogendheden in de verwachting van deze blokkade vroegtijdig hun maatregelen hebben ge nomen. Ook ten aanzien van Japan heeft Ame rika naar dit oude Engelsche recept ge grepen. Ondertusschen gaan de onder- handelingen tusschen Japan en Amerika ongestoord verder. De Japansche pre mier heeft drie eischen geformuleerd als basis voor verdere onderhandelingen. Ie. De uitschakeling van de pogin gen van een derde mogendheid, het pro gram der regeling inzake China te ver storen. 2e. De liquidatie van vijandelijke ac ties zooals de economische blokkade van Japan door buitenlandsche mogendhe den en het herstel van normale interna tionale betrekkingen. 3e. De uitbreiding van den Europee- schen oorlog tot het Verre Oosten met alle middelen te verhinderen. Ten aanzien van de Japansch-Ameri- kaansche onderhandelingen, verklaarde Tojo, dat het Japansche standpunt thans duidelijk is gemaakt. De regeering van de Vereen. Staten moet inzien, dat zelfs van technisch gezichtspunt geen nood zakelijkheid bestaat voor langdurige be sprekingen. In geval men thans niet tot een vergelijk komt, verzekerde Tojo, dat Japan aan iedere ontwikkeling, die ’t Ja pansche rijk bedreigt, of Japans prestige als groote mogendheid in gevaar brengt, vastberaden het hoofd zal bieden. Waarschijnlijk zijn de Japansche am bassadeurs Koeroeso en Nomoera in Washington gearriveerd om deze pun ten te bespreken. Zoowel Roosevelt als Huil hebben reeds betoogd, dat deze voorstellen geen basis voor de onder handelingen kunnen vormen. De Veree- nigde Staten zijn tot geenerlei compro mis bereid, zelfs niet op minder belang rijke punten. Te Washington is men al gemeen van oordeel, dat het Amerikaan- sche departement van buitenlandsche za ken waarschijnlijk een algemeene rege ling in den Stillen Oceaan van de hand zal wijzen, zoolang de Duitschers kans hebben om te overwinnen en Japan niet bereid is met de As te breken. Ook voor Ned.-Indië brengt de voortdurende span- jaar nog wel een keuze voor iedereen kunnen doen.” „U bent en blijft altijd optimistisch, Sinterklaas.” „Natuurlijk en waarom niet? We moe ten er in oorlogstijd van maken, wat er van te maken is. We moeten een beetje geven en nemen in dezen tijd.” „Ik ben blij, dat U het zoo bekijkt, Sinterklaas,” antwoordde ik, „heel wat menschen zijn van plan om er dit jaar maar heelemaal niets van te maken.” „Dom, heel dom,” verzekerde Sinter klaas. „In ieder geval mogen de kinde ren er niet onder lijden. Kunnen zij het helpen, dat er oorlog is? Neen toch ze ker? En daarom kom ik, oorlog of geen oorlog, dit jaar toch in Nederland. En wat de ouderen betreft, kan ik wel zeg gen, dat ik hen evenmin zal vergeten. Ik ga eerst eens op mijn gemak rondkijken wat er alzoo te koop is en bovendien zal ik jullie krant wel eens een paar weken ijverig naslaan, want je weet, ik koop de cadeautjes voor jullie inwo ners steeds bij de winkeliers in jullie plaats.” „Dat weten we. Sinterklaas!" „Vertel dat de menschen maar en zorg er voor, dat ik tenminste behoor lijke advertenties in jullie krant vind, want ik heb geen tijd om alle winkels af te gaan en zeker niet nu, met die korte dagen en die donkere etalages na zonsondergang. Ik begin dus met de advertenties in jullie krant na te pluizen en wie niet adverteert, moet me maar niet kwalijk nemen, maar daar kan ik natuurlijk niet koopen. En ruk nou uit, want ik heb nog heel wat te bespreken met Piet Adieu, tot vijf December;” LUCTOR. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel jö Telefoon No. 451 C. A. B. IISneek Ui 3-0. Een van beide kanten slecht gespeel de wedstrijd vooral in de voorhoedes. Over het algemeen is C. A. B. sterker, krijgt een grooter aantal kansen, maar weet deze niet te benutten. De oorzaak lag dikwijls aan den linksbuiten die te lang treuzelde met de bal. Ook was het onderling verband in de voorhoede te veel zoek. De keeper en middenlinie wa ren vrij goed, voor de eerste zelfs een heel goede wedstrijd. De Sneekploeg stelde over de geheele linie teleur. Het onderling verband was hier hopeloos zoek. Sneek I adsp.-C. A. B. I adsp. R. E. S. n—Black Boys UI 3-5. Opnieuw bleef de thuisclub tegen een der leidende clubs in haar afdeeling met leege handen zitten. Het pechvogeltje speelt R. E. S. de laatste wedstrijden wat parten, een gelijk spel was niet on verdiend geweest. Reeds de eerste tien minuten weten de zwartjes tweemaal te doelpunten.* Maart voor rust weet de R. E. S.-midvoor den stand nog op 1-2 te brengen. Na rust maakt de thuisclub al spoe dig gelijk uitt den mooie voorzet van rechts. Wij denken R. E. S. de leiding te zien nemen als de linksbinnen er al leen van doorgaat, maar de doelverde- diger der Sneekers stompt ’t fraaie schot even fraai over. Uit een vrijtrap voor een dubieus geval neemt Black Boys de lei ding, al spoedig gevolgd door een vierde en vijfde doelpunt, dit laatste doelpunt o.i. in zuivere buitenspelpositie. Dit wordt de thuisclub te bar en ze weten den achterstand te verkleinen door hun aanvoerder, die met een laag schot in de hoek den doelverdediger geen kans geeft. Nog driemaal kreeg R. E. S. een kans, maar ze werden niet benut. Toen de scheidsrechter einde floot, had den de geel-witte reserves opnieuw een nederlaag te pakken. R. E. S. m—C. A. B. DJ 1-3. In een sportieve wedstrijd, waarin geen wanklank werd gehoord, is het de C. A. B.-oud-strijders gelukt het jonge R. E. S.ploegje met 3-1 te verslaan, een uitslag die goed de verhouding weer geeft. C. A. B. was in beide helften iets meer in den aanval, toch dachten wij R. E. S. het eerst te zien doelpunten als de linksbinnen een hard schot inzendt, dat de doelverdediger bijna ontkwam en waarbij’ dé bal vanaf de doellijn nog wordt weggewerkt. Even voor rust neemt C. A. B. de leiding als de jonge R. E. S.doelman die een goede wedstrijd speelde, uit een scrimmage van dichtbij wordt gepas seerd. Met de stand 0-1 wordt gedraaid. Na rust heeft de thuisclub al spoedig succes, als de rechtsbinnen een tegen stander passeert en de doelman van 'dichtbij onhoudbaar het nakijken geeft. Direct na de aftrap geeft de roodwitte rechtsbuiten met een vliegend schot C. A. B. opnieuw de leiding. Er wordt fel, doch fair gespeeld, waarbij C. A. B. ten slotte nog een doelpunt weet te scoren. C. A. B. won verdiend en R. E. S. be hoeft met dit jonge ploegje de toekomst niet donker in te zien, succes zal in de toekomst niet uitblijven. Wij spreken de hoop uit, dat verder alle pfpatseljjke ontmoetingen in dejze goede sportieve geest mogen worden ge speeld. WONSERADEEL. GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1942. Nu de memorie van toelichting op deze begrooting verschenen is, willen wij hier ■t 0 s 1 i 3 l. i; i i. I i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1