De Bolswardsche Courant en Westergoo SINTERKLAAS GEARRESTEERD. De dagen worden korter... Stadsnieuws 8-7-6-0-0 No. 92 Weekkalender. F Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 Vrfldag 28 November 1941 37gg Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOES WARD wedstrijd I als AdvertentiBn per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no. 87926. volgen. U ziet, mijnheer Willems, zelfs Sinterklaas is verplicht, zich aan de bestaande voorschriften te houden.” Het proces-verbaal werd dien avond door een lachenden inspec teur van politie verscheurd. En Kees reed den volgenden dag zes keer op de fiets naar tante Willie, eiken keer had hij een zakje met precies vijf kilo aardappelen bij zich. Het moet mogelijk zijn in Bols ward 2000 leden te winnen. FILMAVOND IN DE DOELE. As. Zondagavond gaat in de 5 4 0 1 4 3 0 1 6 0 3 3 5 0 2 3 5 0 14 Bij het gehouden examen voor Schrijver 2de klas der registratie en domeinen is geslaagd IJ. H. de Jong te Sneek, thans tijdelijk schrijver ten kantore der registra tie en domeinen alhier. 1 EEN ST. NICOLAASVERB AAL door FRANCK VAN FALCKENOORT. UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van notaris F. J. Bruinsma te Bolsward werd finaal verkocht de burgerhuizing aan de Koemarkt aldaar, eigen aan den heer A Andriesma. Kooper werd de heer Petrus van den Berg, timmerman te Exmorra voor de som van f4012. CONCERT STED. MUZIEKCORPS „BOLSWARD”. Dinsdagavond hield ons Stede lijk muziekcorps onder leiding van den heer J. Negenman een uitvoe ring in de Doele met medewerking van het Lyts Frysk Toaniel. De heer Brandenburg opende de ze bijeenkomst met een kort woord van welkom. Deze jaarlijksche uit voering is thans iets vroeger in ’t seizoen dan vorige jaren. wat zijn oorzaak vindt in de bedoeling van het oude bekende liedje: Zie de maan schijnt door de boomen. Allereerst werkt het corps het muzikale programma af. Het eer ste nummer wordt zeer qorrect gespeeld. Het tweede, iets zwaar dere nummer, ook zeer goed. Een woord van hulde aan den piston blazer, dat was goed werk. Num mer 3 was iets minder gelukkig, 't zweefde zoo nu en dan wel even. Over het geheel heeft het corps getoond met goede ambitie te stu- deeren. Het Lyts Frysk Toaniel kaem mei twa «tikjes. „Hwer moat it hin- le. 2e. 3e. 4e. 5e. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. Het tweede elftal van R. E. S. moet een bezoek brengen bij L. S. C. III. Wij verwachten dat de Sneekers beide puntjes thuis weten te hou den. 1 R. E. S. I adsp. spelen thuis te gen L. S. C. I adsp. i f zak gedaan. Als haar man nu klaar was bij tante Willie, dan zou hij van zelf de cadeautjes vinden, die voor hem bestemd waren, want die lagen heel onderin. Verder waren er nog wat kleinigheden, o.a. voor Jaantje en haar verloofde. Prompt op tijd wias Kees, de verloofde, keurig zwart geschminkt aanwezig. Het rijtuig was om zeven uur besteld en mijnheer was bezig zich als een goeden Sint te ver- kleeden. Naast de zak met cadeaux stond een andere zak. waarin de Nadat procesverbaal van een en ander was opgemaakt, kon de uit gestelde reis van den Sint en zijn knecht voortgang vinden, maar zonder de dertig kilo aardappelen. En terug naar huis ging hij ook niet meer. Willems was razend. En de kinderen van Tante Willie hebben dien avond niet begrepen, waarom Sint er zoo boos uitzag. Ja, boos was hij vast en zeker, hoewel ze dit jaar nog wel zoo braaf geweest waren op school. Maar het werd nog mooier, toen Sint van zijn reis weer thuis kwam. „Waar is die zak?” vroeg zijn vrouw, die hem in den gang tege moet liep. „Kees heeft den verkeer den zak meegenomen. Er zaten geen aardappelen in. Hij heeft een zak met uien, die de groenteboer vanmorgen heeft gebracht meege nomen en den zak met aardappe len heeft die stommeling laten staan!” En ze wees op een zak waarin kennelijk de Friesche Bon ten vertoefden. „Stommeling?” kreet mijnheer Willems. „Een reuze kerel is die Keest Een geluksvogel! Kom op, naar het politiebureau om de uien terug te halen. Wat een ezels zijn wij, dat we nog niet eens even in dien zak hebben gekeken!” DE VIERING VAN HET ANTIKOMINTERNPACT. Woensdagmiddag om 12.30 is in de ambassatjeurpzaal der nieuwe rijkskanselarij de voor de wereldpolitiek be langrijke officieele plechtig heid voltrokken, waarbij uit naam van den Führer en de rijksregeering de rijksminis- ter van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop de vertegen woordigers van het in het antikominternpact vereenig- die staten heeft begroet evenals de vertegenwoordi gers van de regeeringen, die gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging tot toetre ding door de mogendheden die reeds lid waren van het pact. Nadat de vertegenwoordi gers van de verdragmogend- heden het protocol tot ver lenging van den geldig heidsduur van het antikom internpact met nog vijf jaar hadden onderteekend, maak ten de vertegenwoordigers van Bulgarije, Denemarken, Finland, Kroatië, Roemenië en Slowakije op plechtige wijze bekend, dat hun lan den toetraden tot dit pact tegen den bolsjewistischen wereldvijand. Vervolgens las de rijksmi- nister van buitenlandsche za ken een telegram voor van den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, dr. Tsoemin Jee, aan de rijksre geering, waarin werd mede gedeeld, dat de Chineesche nationale regeering eveneens toegetreden is tot het anti kominternpact. Behalve de in Berlijn vertoevende staats lieden der antikominternpact- mogendheden waren bij de plechtigheid aanwezig de le den der delegaties, het corps diplomatique der pactmo- gendheden en de vertegen woordigers van de binnen- en buitenlandsche pers. De dagen worden korter, de nachten langer; op de slag velden in het Oosten moeten de ambulances dubbel hard werken nu zij van het wei nige daglicht gebruik moeten maken om de slachtoffers van de strijd te hulp te snellen, Het wordt er voor deze menschen niet gemakkelijker op, maar men kan er van overtuigd ztfn, dat zjj niette min zich geheel en al voor hun taak zullen geven. Zulke mannen en vrouwen verdienen steun. Maaktgij, Nederlanders, dat als straks ook de Nederland- sche ambulance haar moei lijke taak heeft aangevangen zij zich gedragen weet door hetheele Nederlandsche volk. Steunt daarom de Neder landsche Ambulance. Stort uw bijdrage iets meer dan U kunt missen op giro rekening Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, ‘sdrauenhage. heer Willems, maar het is zoo, als deze ambtenaar zegt: U bent in overtreding, want meer dan vijf kilo aardappelen tegelijk moogt U niet vervoeren zonder bewijs. Voorloopig moeten we dan ook de aardappelen in beslag nemen, hoe wel ik niet geloof, dat in dit geval een strafvervolging zal volgen. Wellicht hebt U nog meer aard appelen thuis. Dan zou ik U aan raden, nog even naar huis terug te rijden en een zakje met vijf kilo mee te nemen, met een briefje er bij, dat er nog vijf maal vijf kilo’s Ten overstaan van den notaris Alma te Bolsward werd Zaterdag j.l. finaal verkocht: De huizinge aan de Hoogstraat no. 3 te Bolsward, in huur bij mej. van Houten. Kooper: de heer Joh. Hengst te Bolsward, voor f 1556. BEKRONINGEN. Op de vorige week te Wierin- gen gehouden Konijnententoon stelling behaalde onze stadgenoot D. IJkema met zijn inzending 5 eerste met 5 eereprijzen en 3 twee de prijzen. Daar de inzendingen uit ruim 400 konijnen bestonden mag dit wel een groot succes genoemd Om zeven uur was het rijtuig er en Sint stapte, beschermd door de verduisterde stad, op zijn gemak in hef rijtuig. Achter hem volgde Kees, heelemaal onzichtbaar met zijn zwarte gezicht in het donker, met de zak cadeaux. Nadat deze in het rijtuig was geplaatst, stak de Sint zijn hoofd uit het rijtuig en riep: „Denk je om den zak met aardappelen?” ,.Ik heb hem hier al, mijnheer,” was het antwoord. En nadat inge stapt was, werd de reis naar tante Willie, die aan het andere eind van ide stad woonde, aangevangen. En toen gebeurde het. Nauwe lijks was men honderd meter ver der, of er kwam een heer achter het rijtuig aan hollen en beval den koetsier halt te houden. Hij rukte het portier open en vroeg: „Mag ik dien zak met aardappelen eens zien?” In het donker kon mijnheer Wil lems niet zoo spoedig zien, door wie deze vraag werd gesteld en daarom was de wedervraag dan ook niet bepaald vriendelijk: „Wat dromel, wat hebt U daarmee te ma ken, mijnheer?” „Ik ben ambtenaar van den Cen- tralen Crisis Controledienst en met de opsporing van frauduleuze han delingen belast., Ik hoorde juist, vóórdat uw rijtuig wegreed iets over een zak met aardappelen! Hebt U dien in het rijtuig?” En gelijkertijd knipte de ambte naar een zaklantaarn aan, met welk schijnsel hij de enge ruimte bescheen. Op de beide zakken met cadeaux bleef het licht rusten. „Hier heb ik een zak met dertig kilo aardappelen?’ antwoordde de heer Willems, alias Sint Nicolaas, „hij is bestemd als Sint Nicolaas- geschenk voor mijn schoonzuster.” „Hebt U daarvoor een vervoer- bewijs?” „Een vervoerbewijs?” vroeg Willems verbaasd. „Natuurlijk niet. Het is toch een cadeau.” .Allemaal goed en wel), mijn heer, maar U moogt niet meer dan vijf kilogram aardappelen tegelijk vervoeren, dus als er in dien zak dertig kilo zitten, dan bent U in overtreding. Koetsier, rijdt naar ’t hoofdbureau van politie!” En voor de verblufte Sint, en de nog meer verbaasde Pietersbaas één woord hadden kunnen uitbren gen, was de ambtenaar reeds in het rijtuig gestapt en werd er naar het politiebureau gereden. En of mijnheer Willems nu al vertelde, dat het aardappelen uit zijn eigen tuin waren en dat ze bestemd wa gen lals Sint Nicohaascadeau, de ambtenaar verklaarde daartegen over, dat hij; slechts zij|p (placht moest doen. Het gaf niets. Het was een ietwat komisch ge zicht: de Sint met zijn zwarte knecht voor de balie in het politie bureau, gearresteerd wegens over treding van een der vele distribu tie- of economische besluiten. Wil lems wist het niet en wat de amb tenaar aan den inspecteur van po litie vertelde over een economisch sanctiebesluit distributiebeschik- king 1939 I en andere bepalingen, het klonk voor hem als Latijn. De Inspecteur bekeek de zaak van een gemoedelijken kant. „Het spijt me natuurlijk voor U, mijn- t jaar doen we niet aan St. dertig kil<> kleiaardappelen. Over dat „ergens heen gaan” was mevrouw Willems wel te spre ken, maar zij bedoelde het dan toch anders dan haar gemaal. Zij had haar plannetje immers al lang klaar. Jan kon mopperen zooveel hij wilde, maar zij had het nu een maal in 't hoofd gezet, dat er ca deautjes werden gegeven als ieder jaar en als Jan er dan niet veel zin in had, dan zou zij het wel op een andere manier in orde brengen. Maar in het gezin van de fami lie Willems echtpaar zonder kin deren ging het al precies zoo- als het in de meeste gezinnen ge schiedt: „Que femme veut, Dieu veutl” En zoo gebeurde het ook ditmaal. Precies twee weken voor Sint Nicolaas was mijnheer Wil lems zoover bepraat, dat hij dan toch wel „wat” wilde doen, mits het hém geen geld kostte. En pre cies één week voor Sinterklaas had mijnheer Willems een pracht van een handtaschje in een etalage ge zien, juist iets voor zijn vrouw en I niet bepaald duur. Dus, er werd dan toch wat aan gedaan, zij het ook op zeer bescheiden schaal. Na veel geharrewar en veel gemop per, was mijnheer Willems ten slotte bereid om toch maar weer voor Sint Nicolaas te spelen, zoo- als alle jaren. Het costuum hadden ze nu eenmaal en ze hadden ook nu weer de beschikking over het rijtuig van den broer van Jaantje, de dienstbode van huize Willems, tdrwijl de verloofde van Jaantje wel weer bereid was om als Zwarte Piet te fungeeren. Maar de cadeaux! Dat was me even een puzzle. Mijnheer had vooropgesteld, dat het dit jaar zoo min mogelijk geld moest kosten en mevrouw kon dat ook begrijpen. Willems had evenwel dit jaar een aardig stukje grond gehuurd en daarvan waren onder meer ook aardappelen afgekomen. Aangezien hij juist onder de minimum opper vlakte grond, die met aardappelen vtfas bdteeld, was gebleven, be hoefde hij dezen voorraad, die waarlijk niet slecht was, niet op te geven. Zelf hadden ze hun bon nen, ze waren geen groote eters en daarom besloten ze de helft van hun aardappeloogst weg te geven. Onder meer aan tante Willie, een Weduwe met twee kinderen, die ’t hief bepaald breed had. Tante Willie zou daarom dertig kilo aardappelen krijgen; dat was In ieder geval voor aezen tijd een zeer nuttig cadeau. Voor de kin deren was wat speelgoed en klei- ne| lekkernijen gekocht. Mijnheer had ook nog een doos fijne bon bons opgedoken, ergens bij een zakenrelatie en deze doos, werd met de tasch bestemd als cadeau voor mevrouw Willems. Zijn echt- genoote had in de rustige najaars- middaguren zitten breien aan een paar pullovers, waarvan er één voor tante Willie was en één voor haar man. Voorts was ze nog in het bezit gekomen van een kistje oude kwaliteit sigaren, zoodat het dit jaar nog al meeviel. En zoo naderde Sinterklaas avond. Mevrouw had tevoren alle cadeautjes al ingepakt en in een ne” Ss ’n earnstige toanieljskets, hweryn Annie de dochter tige goed wirk levere. ’t Twadde stikje wier fen ’n fleuriger karakter. De goede namme dy’t Barend en Marts; e in dizze omkriten haw- we, is ek dizze joun troch hjarren bifêstige. EEN IJSWEGENCENTRALE BOLSWARD-WO NSERADEEL. Maandagavond werd op de Bur gemeesterskamer een voorbespre king gehouden om te komen tot oprichting van een, IJswegencen- trale en hedenavond wordt in een tweede bijeenkomst de definitieve werkverdeeling vastgelegd. 1 In aansluiting op hetgeen we in ong Dinsdagnummer schreven, wil len we nog eens wijzen op het groote nut van een ijswegencen- trale. De zekerheid dat bij vrie zend weer zoo spoedig mogelijk de buitenbanen worden afgezet en schoongemaakt, is voor het schaatsenrijdend publiek van groot belang. Een ijswegencerutrale over ge heel Friesland zorgt hiervoor. Ook dat de baanvegers een behoorlijk dagloon verdienen, waardoor het gebedel om „baancenten” tot het verleden kan behooren. Voor één kwartje per jaar kan iedere schaatsenrljder(ster) lid van deze nuttige instelling worden en ook zij, die zelf niet meer van de ijs- sport genieten, kunnen door hun lidmaatschap deze belangrijke zaak steunen. Wanneer de volgende week de dames en heeren die zich voor de oprichting van deze ijswegencen- trale interesseeren, bij U aanklop pen om lid te worden, dan mag verwacht worden, dat allen, jong en oud, hun kwartje zullen offe ren, PAUL HUF ALS DECLAMATOR. Woensdagavond werd op ini tiatief van hef Nuf alhier een de- clamatie-cyclus gegeven docr den bekenden declamator Paul Huf. Ds. Vink opende deze goed be zochte bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond. Het onderwerp wat hedenavond behandeld zal worden staat in de Volle belangstelling. De heer Paul Huf verdeelde daarna de te behandelen stof in 5 deelen: Ons Godsvertrouwen; Gestalten uit het verleden; Het strijdende volk; Het werkende volk; Ons landschap. Uit de eerste cyclus meenen we uit de zeven gedichten in deze reeks zonder dat we daarmee de waarde van de andere ook maar in het minst willen verkleinen te mogen noemen het prachtige Smeekwoorden Mariae van Stal- paert van der Wielen en Hij droegh onze smerten, door Jacob Revius. Met een zeer mooi gedicht van Ja cob Cats wordt deze cyclus be sloten. In het tweede deel het prachtige gedicht Vondel van Jan Engelman en de Ode aan Rembrandt, door Jac. van Looy, dat zijn juweeltjes van dichtkunst. Het derde deel behandelt het strijdende volk; de bekende scheepspraet van Constantijn Huy gens en de Veldheer van Albert Verwey vormen hier het hoogte punt om niet te vergeten het prachtige slot in deze cyclus Nieuw Nederlandsch lied van Antoon van Duinkerken. In de twee nu volgende reeksen het werkende volk en ons land schap komen meer de nieuwere dichters aan het woord. Misschien ligt het aan persoonlijke smaak, maar zoo brillant van woordbouw als de( viorige reeksen zijn deze nieuwere dichters niet. Het rythme is voor ons gevoel iets onduidelij ker en de klankrijkdom minder groot. Toch viel ook hier nog veel te genieten. Noemen we slechts De lantaarnopsteker van Henri Bruning of Holland van E. Pot gieter, de bekende Boutade van de Genestet. Ds. Vink bracht aan het einde van dezen mooien avond ’n woord van dank aan den spreker, die een voorbeeld gaf van de liefde voor land en volk. VOETBAL. Zondag a.s. slechts één wedstrijd en wel C. A. B. III thuis tegen Arum I. De uitwedstrijd tegen Arum werd met flinke cijfers ge wonnen, zoodat de oude garde ook thans de beide punten wel thuis zal weten te houden. C. A B. III staat er momenteel uitstekend voor en prijkt zooals uit onderstaande competitiestantf blijkt, als no. 2 qp de ranglijst. Vooruit C. A B. Hl Zondag al len flink aanpakken, de vorige week waren er enkele spelers die het te gemakkelijk opnamen en juist dat kan een funeste uitwer king hebben. Zondag dus hef beste beentje voor, en het publiek kan een aan trekkelijke wedstrijd tegemoet zien. H. Z. C. 3 C. A. B. 3 Freno 2 Harlingen 3 Arum R. E. S. 3 5 5 0 0 10 35- 4 8 25- 3 6 12- 6 3 11-33 2 7-23 1 7-28 Naar we vernemen, zijn Leeu warden 6 en Freno 3 nog aan de ze afdeeling toegevoegd, het wordt dus nog een groote competitie. 1 Het eerste elftal van W. Z. S. van Sneek brengt een bezoek aan R. EL S. I. Deze Sneeker club, die vorige Zondag door Black Boys II van de bovenste plaats werd gedrongen, staat ook thans een zeer zwaren wedstrijd te wachten. Een gelijk spel is onze verwach ting. ZONDAG 30 NOV.: Zon op 9.24 - onder 17.32 Maan onder 5.31 - op 16.21 Voor één goede daad moet men honderd slechte vergeten. (Chineesch spreekwoord). MAANDAG 1 DEC.: Zon op 9.26 - onder 17.32 Maan onder 6.35 - op 16.46 Doe wel en men zal u benij den; doe beter en gij zult uw benijders beschamen. (Spaansch spreekwoord). DINSDAG 2 DEC.: Zon op 9.28 - onder 17.31 Maan onder 7.38 - op 17.15 Zij, die weinig of niets hebben te doen, klagen ’t meest over gebrek aan tijd. De arbeid zame heeft altijd nog wel tijd voor anderen over. WOENSDAG 3 DEC.: Zon op 9.29 - onder 17.30 Maan onder 8.38 - op 17.48 Volle maan 22.51. Hef geluk is slechts yoor hen, die innerlijk strijden en wor stelen, tot zij zich den vrede des harten veroverd hebben. DONDERDAG 4 DEC.: Zon op 9.31 - onder 17.29 Maan onder 9.36 - op 18.27 Geeft, wat ge geven wilt, vóórdat men er U om smeekt; slechts half geschonken is het geen men U heeft afgesmeekt. VRIJDAG 5 DEC.: Zon op 9.32 - onder 17.29 Maan onder 10.29 - op 19.12 Het fronsen der wenkbrauwen van een vriend is beter dan ’t lachen van een dwaas. ZATERDAG 6 DEC.: Zon op 9.34 - onder 17.28 Maan onder 11.15 - op 20.04 Datgene, wat de ziel tot rust brengt, is schoon. (Naumann). Doele voor de afwisseling als hoofd|ilm een komisch {gegeven, „De bruigom in angst”. Het is een verhaal van een vrijgezel, ver stokt vrouwenhater, maar die door verschillende wonderlijke situaties toch met het vrouwelijk geslacht in aanraking komt. Een dol-komische film die door Heinz Ruhmann met veel humor gespeeld wordt. Het lijkt ons goed er op te wij zen, gezien de geweldige toeloop bij deze bioscoopvoorstellingen, vooraf plaatsen te bespreken. worden. BENOEMING. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Oudeschoot, de heer B. Fokkens alhier. GESLAAGD. Bij het te Den Haag gehouden examen voor Candidaat-Commies der registratie en domeinen is ge slaagd J^ D. Schmidt, rijksklerk ten kantore der registratie en do meinen alhier. 3 1 Dit no. bestaat uit 3 bladen. Porto Binnenland 3 ct. Buitenland 5 ct. r 3 1 r 3 i i 1 HOOFDREDACTEUR A.J. OSINOA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. 'TAtmn wav*»*» Nicolaas.” Dat was voor mijnheer Willems een uitgemaakte zaak. ^Praat me er niet van,” had hij in een van zijn kribbige ochtendbuien tegen zijn vrouw gezegd, „want het gebeurt niet. Kinderen hebben we niet, dus die behoeven we niet teleur te stellen. En geld heb ik er niet voor te missen. Alles is schrik barend duur en mijn salaris is pre cies even weinig als twee jaar ge leden. Bovendien zou ik niet we ten, wat je nu nog voor St. Nico laas moet koopen. We kunnen be ter op Sint Nicolaasavond gezellig ergens heen gaan, dan kost het weinig geld en hebben we toch wat” 3 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1