huit enlandsche Revue. „Mei Duitschland tegen het Kapitalisme”. SINT NICOLAAS staat voor een beperkte keuze. De Bolswardsche Courant en Westergoo VDITEAL Stadsnieuws. 37*22 Jaargang No. 93 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Dinsdag 2 December 1941 UITSLAGEN z Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel thans le. L 2e. 3e. 5 ft ;s> LUCTOR. g r - Dlt no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland m ct. Buitenland 2^ ct. zijn, vernield zijn. Ook wanneer hierdoor onverhoopt Amerikaansche belangen in gevaar worden gebracht. Wanneer be paalde groote mogendheden, aldus de Finsche gezant Procope, het recht mee nen te hebben verdedigingsbases op dui zend mijlen afstand te bezetten, dan kan nummers, die zeer in den smaak vielen en door enkele nummers uit den bundel „Kun je nog zingen” uitgevoerd door een groepje kinderen, voor piano, orgel, blokfluiten, accordeons en zang. Deze laatste nummers vielen bij ’t pu bliek ook buitengewoon in de smaak en Advertentiön per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. e e n r blijkens de animo waarmede zij door de kinderen werden uitgevoerd, leken zij ons zeer geschikt om de ambitie tot sa men musiceeren bij kinderen op te wek ken. Het zal de meesten wel gespeten heb ben dat het slotnummer wegens gebrek aan tijd in verband met het sluitingsuur moest vervallen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor 'net Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. t d n P r C. A. B. III-Arunt 7-0. Een van de weinige gespeelde wed strijden op het C. A. B.-terrein. Het was wel koud deze Zondagmiddag, maar het t n 1 0 e 0 It e EN TOCH VALT HET NOO WEL MEE! - F n. MEISJE TE WATER. Na een boodschap te hebben gedaan bij slager S. geraakte de vorige week op het Zand een meisje van 10 jaar te water. Het was nog vrij donker, zoodat met licht gezocht moest worden in de richting vanwaar het hulpgeroep kwam. De heer D. Adema, kaaskOopman, be dacht zich echter geen oogenblik en sprong direct te water. Het mocht hem gelukken het kind spoedig op het droge te brengen. Hulde aan den moedigen redder. Naar wij vernemen, is dit reeds de 27e keer dat Adema deze koene daad stelde en daardoor zooveel menschen heeft ge red. Nog enkele dagen resten ons en het is weer Sint Nicolaas: vijf December. Zel den zullen we eert SSnt Nicolaasfeest te vieren gehad hebben onder zulke be narde omstandigheden als dit jaar. Ook in de oorlogsjaren ’15, ’16 en ’17 was de keuze voor Sint Nicolaasgeschenken en -lekkernijen tamelijk beperkt, doch toch nog niet in die mate, als thans het geval is. Om maar eens één enkel voor beeld te noemen: de chocoladeletters zullen we dit jaar moeten missen. Met de vrijers en vrijsters van speculaas en taai-taai zal het mondjesmaat gaan, ter wijl eveneens de banketletters min of meer schaarsch zullen zijn. Voorts zijn de andere lekkernijen ook niet in zoo ruime mate aanwezig, als andere jaren tegen dezen tijd. Met marsepain zal het nog wel gaan; borstplaat is er ook al minder en speculaas bekomen w? alleen maar alweer in beperkte mate op de bon. Men ziet: de keuze in de traditioneele Sint Nicolaaslekkernijen is tamelijk be perkt. Veel zal men dan ook dit Iaar moeten missen. En toch is zulks niet zoo erg. Het zijn tenslotte allemaal slechts lekkernijen, die een mensch gevoegelijk kan missen, al Is het aan den anderen kant natuurlijk jammer, dat we onze vrienden, familie leden en kennissen dit jaar niet op on beperkte wijze kunnen verrassen met een speculaaspop of een boterletter. FILMAVOND IN DE DOELE. Voor een goed bezette Doelezaal draaide Zondagavond de film: „De brui gom in angst”. Zooals gewoonlijk ook nu een ver zorgd voorprogramma, het journaal gaf een overzicht van de meest actueele be levenissen uit de laatste weken en het oorlogsnieuws vormt reeds een vaste ru briek. De hoofdfilm is een komisch gegeven. Buitengewoon aardig was de inleiding van deze film. De orgelman doet ons denken aan de oude kermisprent van de moord van Raamsdonk of het vrouwtje van Stavoren. De film zelve is een aan eenschakeling van leuke momenten, die wel in den smaak vielen. HOOFDREDACTEUR A. J. OS1NOA, JONOEMASTR. 8, BOLSWARD. Dat is allemaal maar een beetje fan tasie, lezer, maar fantasie, die getoetst is aan de werkelijkheid. Wij wilden met dit artikeltje enkel maai aantoonen, dat er met een beetje goede wil en wie heeft dat tegenwoordig niet? heusch wel een prettig Sint Nicolaasfeest van te maken Is. Immers, als het een niet te koop is, dan nemen we wat anders. De keuze wordt bij U thuis bezorgd: kijkt U dit blad maar eens na, dan zult U zelf verstomd staan over de groote keuze, die er nog in verschillende Sint Nicolaas. cadeaux is. En dan ziet U tevens, dat wij in de opsomming van deze cadeaux nog bij lange na niet volledig zijn ge weest, want dan zouden we nog wel een kolom vol kunnen maken en dat gaat nu eenmaal niet. De beste raad, die ik U dan ook aan den vooravond van het Sint Nicolaasfeest geef is: Kijk zelf Uw krant na. Onge twijfeld zult ook U dan uw keuze kum nen maken voor al uw huisgenooten, uw kennissen, uw familieleden, uw vrienden en verwanten en Uzelf. Slaagt u daarin, waaraan wij overigens niet twijfelen, in dien U tenminste niet al te veeleischend bent, dan is onze moeite met dit artikel al ruimschoots beloond. Tenslotte nog één ding: Koop zooveel mogelijk overdag. Dat is prettig voor de winkelier en immers ook voor Uzelf. Dan behoeft U ook niet in het donker de straat op. En, voor alles: blijft optimist: viert vroolijk Sint Nicolaas 1 Gedurende dit weekend zijn de twee meest markante punten in het wereld gebeuren nog geen stap nader tot een oplossing gekomen. Naar onze meening zijn deze twee belangrijke doeleinden: le. het Woestijnoffensief van Elngelsche kant en 2de de nog steeds voortdurende onderhandelingen tusschen Amerika en Japan. Misschien dat sommigen onder onze lezers ons willen wijzen op de staatslie- den-conferentie in Berlijn ter gelegenheid van de viering en verlenging van het Antikominternpact, een ongetwijfeld be langrijke conferentie maar die op het verloop van den oorlog toch geen betee- kenis heeft en daar gaat het per slot van rekening toch om. Elke opbouw van Europa welke thans wordt voorbereid, krijgt pas zijn groote beteekenis, wan neer alle beschikbare krachten zich op rustige wijze kunnen ontplooien en dat kan natuurlijk niet volkomen tot zijn recht komen, zoolang alles nog geba seerd is op oorlog. Allereerst dus het Engelsche woestijn offensief. We zullen dit offensief moeten bezien in verband met de geheel Ooster- sche verhouding. Het front in Lybië is daarvan een onderdeel, evenals het front in Syrië en het front in Irak-Iran. Het hoofddoel van dit nieuwe offensief dat in eerste instantie gericht was tegen Tobroek, teneinde de daar ingqsloten Engelsche bezetting te hulp te komen, blijkt achteraf toch van een verdere strekking te zijn. Bescherming en veiligstelling van de Suez-kanaalzöne en zoo mogelijk de eco nomische ring rondom Europa geheel te sluiten. Daarvoor is noodig, dat niet alleen Tobroek weer wordt vrij gemaakt, maar ook de andere belangrijke kustplaatsen aan de Afrikaansche kust der Middel- landsche Zee weer in Engelsche handen komen. De Engelsch-Amerikaansche strategie streef naar ,alle( waarschijnlijkheid naar een beheersching van het Z.-Ooste. lijk deel van de Middellandsche Zee wat natuurlijk ook van belang is voor den aanvoer van Amerikaansche oorlogspro- niemand Finland de aanmerking maken, wanneer het strijdt voor het bezetten van bases, die op slechts enkele kilo meters van hun grenzen liggen. Finland, zoo verklaarde Procope ver der, heeft volkomen onafhankelijk den strijd voor zijn veiligheid en vrijheid aan vaard en het Antikominternpact 'onder- teekend om de sinds lang bestaande af keer van het bolsjewisme tot uiting te doen komen. Zoo komen we als vanzelf op de in de aanhef van dit overzicht even genoemde diplomaten-conferentie te Berlijn. De minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, heeft op deze conferen tie een toespraak gehouden, waarbij de nadruk gelegd werd op de plicht tot sa menwerken tusschen de Europeesche sta ten onderling. Voor Europa is thans meer dan ooit het uur van eenheid of ondergang aangebroken. Militair on aantastbaar en economisch beveiligd kunnen wij, aldus von Ribbentrop, ons werelddeel politiek organiseeren alsof er vrede heerschte. In feite zou Europa thans zoo noodig een 30-jarige oorlog kunnen voeren zonder dat ons wereld deel ooit ernstig in gevaar kan gera ken. Dat is wel niet een aanlokkelijk beeld, maar de mogelijkheid dat deze oorlog veel langer zal duren dan de meesten onder ons mogelijk en gewenscht achten is blijkens deze rede van von Ribbentrop aanwezig. Zeer waarschijnlijk heeft daarbij de gedachte rondgezweefd, dat niet een oorlog tusschen de landen onderling, maar een strijd tusschen continenten met name tusschen de Angelsaksische mo gendheden en het vereenigde Europa. Wanneer men deze conclusie aan vaardt, dan zal men het er ook over eens moeten zijn, dat reeds nu die opbouw van Europa moet worden voorbereid, maar dan ook met alle beschikbare mid delen. Een geheel veranderd Europa zal er moeten komen. De wereldoorlog 1914- 1918 is niet in staat gebleken de be staande tegenstellingen te overbruggen en de volkeren van de noodzaak eener algemeene revisie te overtuigen. Dit moet thans mogelijk zijn. Duitschland is er vast van overtuigd, dat het tijdperk van een nieuwe lente zeer spoedig zal aanbreken. Daar staat echter tegenover, dat, al is de keuze in deze dingen beperkt, er toch nog wel keuze gedaan kan wor den uit Sint Nicolaascadeaux, al zullen de cadeaux dit jaar zeer waarschijnlijk hoofdzakelijk moeten bestaan uit nuttige gebruiksvoorwerpen. Laten we zoo eens even datgene, wat vrij van bon is, de revue laten passee- ren. We beginnen dan bij de boeken. Daar in is nog zeejr zeer groote keuze en mede door de lange winteravonden ten gevolge van de verduisteringsplicht. waardoor er veel meer menschen des avonds thuis blijven dan in normale om standigheden, is er een nog steeds stij gende belangstelling voor goede lectuur. De verschillende boekwinkels hebben dan ook gezorgd voor een zeer groote sorteering in lectuur op allerlei gebied: ontspanningsromans, studielectuur, we tenschap, cultuur, techniek, onderwijs, godsdienst, wat al niet meer. En niet te vergeten: de kinderboeken. Ook daarin Is nog een groote keuze, zoowel voor de jongeren, als voor de rijpere jeugd. Over de jeugd gesproken. Ook voor hen is er nog een bonte verscheidenheid in cadeaux. We denken in de eerste plaats maar eens aan het speelgoed: poppen, wiegen, serviesjes, spoortreinen, bouwdoozen, mondorgels, kinderstoel- tjes, kleurpotlooden, schetsboeken enz. Men ziet, de jeugd behoeft er in geen geval onder te lijden en een nuttig stuk speelgoed is waarschijnlijk wel wat meer waard dan snoeperij I Voor de ouderen wij memoreerden het reeds is er ook nog wel het een en ander. Al zal vader dit jaar geen kistje sigaren en groote broer geen doosje fijne sigaretten en grootvader geen pond rooktabak cadeau krijgen, voor alle drie is er ook nog wel wat anders. Vader’s portefeuille is misschien wat oud geworden? Geen nood: er is in portefeuilles, portemonnaies, etui’s en andere leerwaren nog volop te koop. Groote broer prefereert misschien een scheer-apparaat ’n mooie das (voor één punt der textielkaart) of een ver- duisteringszaklantaarn. Die had hij net noodig, want verleden week kreeg hij nog een waarschuwing, dat hij met een gewone zaklantaarn, die wit licht uit straalde, buiten liep. Vader, die wilde immers zoo’n aardig kalendertje hebben voor zijn bureau! En we geven hem er gelijk nog een mooie vloeiroller er bij en een stel boekensteu nen. Groote zus. Wat zullen we die geven? Ook geen probleem. Ze heeft immers trouwplannen? Dan zijn we met haar gauw klaar: een ontbijtservies dat LEERLINGENAVOND. J.l. Donderdagavond had op de bo- venzaal van hotel „jde WJijnberg”', de jaarlijksche uitvoering plaats van de piano- en orgelleerlingen van den heer J. Faber, Deze uitvoeringen, die we al velje ij aren (bijwodnden hebben iln het Bolswardsche muziekleven zich al sedert lang een goeden naam verworven. En niet ten onrechte. Oo. kdeze laatste uit voering heeft weer bewezen, dat er on der goede leiding veel is te bereiken. In dien wij critik zouden willen oefenen dan zouden wij er op willen wijzen dat het de avond niet zou schaden indien er wat minder jongere leerlingen voor het voet licht kwamen. Voor hetgeen deze jonge leerlingen reeds presteerden, hebben we over het algemeen overigens wel lof, of schoon het optreden van enkelen hun ner misschien beter nog een jaar had kunnen worden uitgesteld. Van de prestaties der jongeren willen wij speciaal noemen do stukjes voor piano 6-handig, die zeer muzikaal wer den voorgedragen. De ouderen gaven over het geheel veel goeds te genieten, zoowel voor piano als ook een enkele voor orgel. Wij noemen o.a. de Sonate voor piano 4-handig van Diabelli, de Sonate met de variaties van Mozart, de wals uit Faust van Guunod „Waldandacht” naar het’lied van Abt, het praeludium van Chopin. Er werd ook nog een stuk gespeeld voor orgel en piano door een der leer lingen met den leeraar samen. Jammer voor de correcte en muzikale uitvoering dat de instrumenten niet zuiver samen stemden, waardoor de indruk eenigszins werd bedorven. Verder werd de avond, die een zeer gezellig karakter droeg, af- welke dicht bij de Finsche grens gelegen ^gewisseld door een viertal solo-zang- JAARVERGADERING SPIEGELGLAS VERZEKERING BOLSWARD. Maandagavond werd in de Wijnberg deze jaarvergadering gehouden. Voorzitter F. J. Bruinsma opende de slecht bezochte bijeenkomst met een woord van welkom, waarna notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Uit de rekening van den penningm., den heer Th. Mulder, vernemen we, dat de ink. bedroegen in totaal f2302.241/2, de uitgaven idem met een kassaldo van f280.Aan contributie is ontvangen ongeveer f500.en aan glas betaald f643.zoodat er dit jaar een tekort op de exploitatierekening is. Het reservefonds bedraagt f 8063.871/2. Dezd rekening ls nagezien door de h.h. A. H. van de Ven en J. D. Osinga, en accoord bevonden. De voorzitter brengt een woord van dank aan den penningm. voor diens ac curaat beheer. Hierna leest de secr., de heer D. Ban ning. het jaarverslag, waaruit blijkt, dat de glasreserve dit jaar heel wat moest worden aangesproken. 20 spiegelruiten zijn vernieuwd, waarvan 11 uit eigen glas De glasprijs is dit jaar belangrijk ge stegen. Het aantal polissen bedraagt thans 243 vorig jaar 250. Met een woord van dank voor het uit voerig jaarverslag wordt dit goedge keurd. Het periodiek aftr. bestuurslid, de heer D. Banning, werd met algemeene stem men herkozen en neemt deze benoeming weer aan. Het bestuur is van meening, dat, hoe wel dit jaar de exploitatierekening niet klopt en de verwachting mag worden uitgesproken, dat de glasprijs nog hoog zal blijven, toch dit jaar niet met een verhooging van de premie te moeten ko men, maar eventueele grootere schokken door het waarborgfonds te laten opvan gen. Een der leden brengt namens de ver zekerden het bestuur dank voor deze royale houding, temeer nu andere maat schappijen de premies reeds belangrijk verhoogd hebben. Bij de rondvraag werden nog enkele punten van algemeen belang besproken. mooie met die roode randjes wilde ze immers hebben !i ent een electjisch theelichtje. Een foto-aldum, waarin ze al die kiekjes van haar verloofde, die de zen zomer zijn genomen, kan plakken, krijgt ze er tenslotte ook nog bij. Al weer klaar. En nu nog wat voor ons allemaal. Even kijken naar een paar leuke winter- avondspellen en o ja, dat zouden we haast vergeten: broer zijn fietslamp is immers stuk en zei hij ook niet, dat de dynamo zoo’n slecht licht gaf? Gauw nog even een nieuwe fietslamp met dy namo er bij koopen en we zijn voor het geheele gezin klaar. Een snoepje voor den Sinterklaasavond, na afloop van de pakjespret en dan zal het toch nog wel een leuke avond worden I A Telefoon No. 451 ducten voor Rusland. In hoeverre nu de eerste opzet van dit offensief gelukt is, kunnen we uit de spaarzame berichten niet al te duidelijk opmaken, maar wel is het feit te constateeren, dat van een snelle opmarsch, zooals indertijd door generaal Wavell in Cyrenaica en de even snelle opmarsch der Duitsch-Italiaansche troepen onder generaal Rommel, geen sprake is. De Duitsch-ftaliaansche te genstand is sterker gebleken dan waar schijnlijk verwacht was, maar bovendien heeft een woestijnoffensief nog deze moeilijkheid dat bij een tegenaanval, in dien de tegenstander daartoe in staat is, de aanvaller het gevaar loopt gevoelige klappen te krijgen. Vooralsnog lijkt het er niet op, dat de eerste doelstelling van dit door Churchill officieel aangekondig- de offensief is bereikt, maar blijven de verbitterde gevechten voortduren, met plaatselijk resultaat. Het tweede belangrijke punt is de diplomatieke strijd tusschen Amerika en Japan. Nadat de Japansche woordvoerder verschillende besprekingen met de Ame rikaansche regeering voerde, komt plot seling uit Amerikaansche bron het be richt, dat geenerlei regeling mogelijk is, wanneer Japan niet genegen is: uit het bondgenootschap met de As te treden; zijn troepen uit China terug te trekken: zijn steun te onttrekken aan de regeering van Wang Tsjing Wei. Deze vermoedelijke tekst die in zeke ren zin een ulimatum-karakter heeft, wordt thans, volgens berichten uit Tokio nauwkeurig bestudeerd. De woordvoer der voor het bureau van inlichtingen te Tokio weigerde iets naders te zeggen over den inhoud van het Amerikaansche document. Op de vraag of er een Ja- pansch antwoord zou worden gegeven, was het bescheid: Daar is nog niets van bekend. Het Japansche agentschap Domei meent, dat met de overhandiging van deze Amerikaansche nota de houding van Amerika definitief is vastgesteld. De meeste Amerikaansche bladen zijn van meening, dat de besprekingen thans op het beslissende punt zijn aangekomen en deze meening wordt ook door de Japan sche pers gedeeld. Verschillende mili taire voorbereidingen wijzen ook op een verscherping van den toestand. In de Thailandsche gebieden vinden sterke troepenconcentraties plaats, de haven van Singapore is met mijnen afgesloten Engeland mobiliseert belangrijke strijd krachten aan de grens tusschen Thailand en Malakka. Volgens een Japansche correspondent bedraagt het aantal hier bijeengebrachte troepen meer dan 100.000. Al deze dingen wijzen dus op de mo gelijkheid van een uitbarsting en het be hoeft ons niet te verwonderen, dat Ame rika tracht zich zoo ver mogelijk veilig te stellen door het inrichten van bepaal de steunpunten en voor de voorziening van het Amerikaansche oorlogsapparaat noodzakelijke grondstofgebieden. Dat daarmee de belangen van de kleine sta ten wel eens in het gedrang komen heb ben we dezer dagen kunnen lezen in de bezetting van de bauxietmijnen van Su riname. Deze vanouds Nederlandsche bezitting is thans door Amerika in be scherming genomen. Wat wil dit zeggen? De voorbeelden uit de geschiedenis geven het afdoende antwoord. Herinneren we slechts aan de overdracht van Malakka aan de Engel- schen in 1795 door de naar Engeland gevluchte stadhouder, later koning Wil lem I. Hier hebben we een zuiver pen dant van de nu door de gevluchte Ne derlandsche regeering goedgevonden overdracht In het vorig jaar van Cura sao, en nu van Suriname. Teruggeven is in de diplomatieke taal der groote mo gendheden een woord, dat niet in hun |voolrdenbo«(k /voorkomt. Deze keer is Nederland het kind van de rekening ge worden, een volgende keer is misschien de beurt aan Finland. Op het Amerikaansche communiqué aan Finland waarbij aangedrongen werd op een staking van den strijd tegen de Sovjet-Unie heeft Finland het eenige voor een vrij land waardige antwoord gegeven, „dat Finland de strijd tegen de Sovjet Unie zoolang zal voortzetten, tot dat de bolsjewistische militaire bases, i i i i- i- 8 T n e n n i.i p Jf 3- ■g 3 E E DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1