„met Dullschland uoor een nieuw Europa”. nieuwjaarsgroeten De Bolswardsche Courant en Westergoo De dagen worden Koner... Weekkalender. Stadsnieuws Uit den omtrek 8-7-6-0-0 37_ Jaargang Vrjjdag 12 December 1941 iiiiiiiiiiiiiiinniniiiiiiiiiiiiii Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Seneca. Zon de spelen. INGEZONDEN. 9 Dec. H. ANDELA. Bolsward. Uit no. bestaat uit 2 bladei Porto Binnenland 1H et Buitenland 2J4 et Advertentiön per regel Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. ling uit Reinicus Fresinga’s Memo- rien door Mr. A. J. Andreae „ende wat int eerste niet gantz recht en is, mach van anderen daer nae rechter gemaect worden.” Ik hoop, dat, wanneer de heer Andela de dmlijsting van mijn stukje historie er nog eens op na leest, hij zich in zijn oordeel zal matigen. Moge hij zijn gerust gesteld door elftal van Freno juist in deze klasse uitkomt alhier, voor het diploma Zuivel- machinist. 10 December 1941. Benoemd tot gemeente-secretaris van Oostvoorne, de heer U. de Jong commies ter secretarie van Won seradeel alhier. 10 December 1941. Benoemd tot boekhouder van de Coöp. Zuivelfabriek te Witmarsum de heer Tj. Zijlstra, klerk aldaar. ARUM. 5 Dec. SINT NICOLAASVIERING In de Bewaarschool had het tradi- tioneele Sint Nicolaasfeest plaats. De goede oude man bracht vooraf een bezoek aan de O. L. School. Nadat hij in de bewaarschool was gearriveerd, deden de kinderen vele aardige spel letjes en zongen verscheidene versjes, Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. 1 Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. NOG EEN SINT NICOLAASVIERING. 5 Dec. De vrouwenclub van ,,’t Dorpshuis” vierde ook een genoeglijk Sint Nico laasfeest. De heilige man ontbrak ook hier niet op het appèl. De vrouwen BENOEMING. De heer S. Belksma, alhier woon achtig, is te Lollum benoemd in vasten dienst als ambtenaar der P. T. T. EEN JUBILEUM. A.s. Maandag is het 25 jaar ge leden, dat de heer R. Postma aan gesteld werd als brugwachter van de St. Jansbrug. Voordien was zijn vader 17 jaar brugwachter, zoodat deze post thans 42 jaar door de zelfde familie wordt vervuld. Met diepe ernst en warme be zieling teekende de spreker zijn hoorders den Redder der wereld, als de eenige Naam, die onder den hemel gegeven Hsj waardoor de menschen zalig worden. ’t Is God zelf, Die zich in Zijn Zoon neerbuigt tot de menschheid om die te brengen in Zijn liefde volle armen, om zondaars te ma ken tot kinderen Gods en dat al leen door te gelooven in Hem. W. D. Linthout. WOENSDAG 17 DEC.: op 9.45 - onder 17.27 Maan op 8.01 - onder 17.12 Men schaamt zich ’t Ispelen niet, maar ’t altijd door te Horatius. DONDERDAG 18 DEC.: op 9.46 onder 17.27 Netty, z’n vrouw Mej. L. de Jong. Vader en Moeder Verhagen, be scheiden oudjes, L. Bonnema en mej. T. de Jong. Compeer, departemfents-ambtenaar vader van Netty, MAKKUM. 10 December 1941. Voor de tweede maal in korten tijd trad alhier in hotel „De Zwaan” de Workumer Tooneelver. „Het Masker” voor een flink aan tal aanwezigen op. Het stuk „Ronkende motoren”, hetwelk men op 12 Nov. heeft op gevoerd, had zooveel bijval ver wekt, zoodat men nu ook vol ver wachting zich weer tot luisteren had gezet, naar het tooneelstuk „Scherven”. De tooneellelder, de heer Zo mers, sprak een kort openings woord, waarbij hij den wensch uit sprak, dat ook dit stuk als ook de opvoering evenals het vorige stuk, naar genoegen der aanwezigen mag zijn. „Scherven”, een tooneelstuk in drie bedrijven, werd opgevoerd door: Henk Verhagen, procuratiehouder, M. Bonnema. Geachte Redactie, Gelieve het volgende als inge zonden stuk te plaatsen. Bij voor baat mijn grooten dank. ONVOLDOENDE OBJECTIVI TEIT? De opvattytigen van den heer Andela en die van mij staan dich ter bij elkaar, als men uit het in gezonden stuk van den eerste mis schien zou vermoeden. Mijn ge achte opponent schrijft: „Het is in tijden ais deze meer dan ooit zaak, dat, wat eeuwen lang gescheiden van elkaar leefde, thans naar el kaar toegroeit. Voorzoover „geakunde” en ge schiedschrijving hieraan kunnen zaamheden op kantoor en in de modehuizen hebben, meedoen. Dit brengt natuurlijk de meest wonderlijke situaties. Het lijkt ons een film in het vroolijke genre. In het nummer van 31 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten tegen den prijs van 40 ct. voor op deze ^beeldspraak doorga. Ik l heb heelemaal niet beweerd een I huis te willen bouwen op het tot exploitatie hier klaarliggende bouwterrein. Elders bouwende leidt mijn weg er meermalen langs. Ziende hoe jaar in jaar uit dit bouwterrein vrijwel ongebruikt bleef liggen, heb ik gemeend de aandacht daarop te moeten vesti gen. Uit het ingezondene is me ge bleken, dat een buitengewoon goed onderlegd vakman in de buurt woont. Wanneer b.v. deze vakman de architectuur op zich zou willen nemen, dan zou zijn schepping zeer zeker mijn volle belangstelling hebben en ik zou me gelukkig prijzen, dat ik daartoe mede aan leiding zou hebben gegeven. Dat dit mijn bedoeling is ge weest, blijkt voldoende uit de in leiding van mijn eerste artikel, waar men kan lezen, dat ik1 hiertoe ben overgegaan „ten einde aan de directe belangstelling tegemoet te komen en bewerking van deze ma terie aan te moedigen.” Aan een behoefte wordt tegemoet g e- komenl Zoo is de zaak door mij gesteld. Ik matigde me geenszins aan zelfs maar te denken, dat in een behoefte werd voorzien. Hoofddoel was een aanmoedi ging voor degenen, die in staat zijn deze materie in behandeling te nemen. Ten einde dit te berei ken, zijn verschillende geschied kundige werken door mij geraad pleegd. In mijn artikel is bronver melding achterwege gelaten, ten eerste om er de leesbaarheid voor het gewone publiek door te ver- hoogen en ten tweede om een schijn van al te strenge weten schappelijkheid te vermijden. De heer Andela noemt de door mij geraadpleegde werken, noch absoluut betrouwbaar, noch be hoorlijk objectief. Inderdaad, dat Is zoo. Maar de ze onbetrouwbaarheid en gebrek a|an objectiviteit slaat m,l. meer Dp de wijze van belichting, dan I E. VAN GORKUM. I Leeuwarden. Ain t'w co rid: De toon van het bovenstaande is van dusdanige vredelievenden aard, dat door mij onmiddellijk moet worden toegegeven, dat van ^opziettelijke eenzijdigheid” geen sprake is geweest, maar tevens blijkt er uit. dat door de gekozen feiten wel sterk den i n d r u k van eenzijdigheid werd gewekt, zooals de heer van Gorkum toegeeft. Dit was de oorzaak van mijn grijpen naar de pen. Waf betreft de uitnoodiging om zelf de hand aan de ploeg te slaan, wensch ik mede te deelen, dat ik omtrent Wonseradeel en andere deelen van Friesland niet die al zijdige detailstudie heb gemaakt, welke hij bij mij veronderstelt, en voorts, dat mij momenteel de tijd ontbreekt om daaraan verder te werken, hoe gaarne overigens ook gewenscht. Ten slotte wil ik nog opmerken, dat eenige bronnenvermeldifig a 11 Ij d wenschelijk is, omdat daardoor het gebodene zoowel aan betrouwbaarheid als aan waarde wint. WITMARSUM. EEN ZWARE SNOEK. 6 December 1941. Toen de amateur visschers A. en D; Lemstra uit visschen gingen, wisten zij een snoek te bemachti gen van bijna 10 pond, het beest had een lengte van 89 cm. Dit was een mooi buitenkansje. LEZING. Zondagmiddag 1.1. hield de heer Rozendal van Den Haag wederom een Evangelieverkondiging in het Volksgebouw over het onderwerp „Zie de mensch”. Evenals de vorige maal was de bovenzaal geheel bezet. FILMAVOND IN DE DOELE. Een eigenaardige titel voor de hoofdfilm, die a.s. Zondagavond draait „Amsterdam bij nacht”. Misschien rijst bij sommigen de gedachte dat zal wel niet veel bij zonders worden, maar dan kunnen we u gerust stellen. Deze film heeft niets te maken met het Amsterdam- sche nachtleven, behoudens dan ’n enkele scène in een bar. „Amster dam bij nacht” is de titel van een scenarie-prijsvraag, waaraan ver schillende personen die hun werk- ZIEKENFONDS „STERK DOOR ONDERLINGE SAMENWERKING” 7 December 1941. In het Dorpshuis werd onder lei ding van den voofzitter, den heer M. Hidma, een buitengewone le denvergadering gehouden, welke door 40 van de 119 leden was be zocht. Na een kernachtig ope ningswoord van den voorzitter verkreeg de penningm., de heer Sj. Wijnalda het woord om rekening en verantwoording te doen. De secr., de heer P. Folkerts, was niet tegenwoordig. De inkomsten bedroegen f531.44 en de uitgaven f461.73, batig sal do f69.71. Op de spaarbank staat een bedrag van f 1449.03. O.m. is besloten, behoudens goedkeuring van hoogere autori teiten om eind Februari of begin Maart het 60-jarig bestaan eenigs- zins feestelijk te herdenken. Na een kort woord sloot voorzitter deze vergadering. Zon op 9.46 - onder 17.27 Maan op 9.13 - onder 18.08 Nieuwe maan 12.18 Houdt den geest bezig met prettige gedachten. Men heeft er geen idee van welk een schitterend paleis men van mooie gedachten kan bouwen, het zijn de huizen, zonder handen gebouwd, doch waarin wij met de ziel kunnen vertoe ven. VRIJDAG 19 DEC.: Zon op 9.46 - onder 17.28 Maan op 10.16 - onder 19.13 Aan het uitbundig lachen kent men den dwaas. ZATERDAG 20 DEC.: Zon op 9.47 - onder 17.28 Maan op 11.09 - onder 20.24 Een leven zonder tegenspoed is als een wagen zönder wie len; beiden zijn nutteloos. HOOFDREDACTEUR A.J.OS1NGA, JONGEMASTR. 8. BOLSWARD. RIEN. VERKEERSONGEVAL. 10 December 1941. Maandagmorgen heeft .alhier weer eens een verkeersongeval plaats gehad. Ongeveer 7 uur zou de brug wachter de heer O. Faber de boom sluiten voor het ophalen der brug. Tegelijkertijd kwam Dr. Hofstee van Oosterend met zijn auto van den kant van Lutkewierum en reed in volle vaart tegen de boom, waardoor deze in drie stukken ge broken werd. Hierdoor kreeg de heer Faber een klap tegen het been waardoor hij neersmakte. Aanvankelijk meende men dat alles nog goed was afgeloopen, la ter bleek echter dat het kuitbeen was gebroken, waardoor de oude heer gedwongen is eenigen ti|d rust te nemen. RADÏO-NIEUWS. Op bepaalde tijden vragen streekuitzendingen via de radio on ze speciale belangstelling. Zoo b.v. Dinsdag 16 Dec. zal over de zender Hilversum II in de serie „Vroeger en nu” een repor tage worden gebracht onder den titel: „Friesche boerderij en zui velbereiding”. Eerst wordt een bezoek ge bracht aan een oude Friesche boer derij, waar de zuivelbewerking be sproken wordt, zooals die vroeger op de boerderij plaats had, daarna bezoek aan een zuivelfabriek. Verslaggever is de heer D. Hid- dinga. De uitzending vindt plaats van 10.40 tot 11 uur. Donderdag 18 December om 14 uur optreden van een Friesch pia- no-trio Jacoba Kueter-Zwager, piano, Jan Elzinga viool en Klaas Kueter, cello. OOSTERLITTENS. TEEKEN DES TIJDS. 10 December 1941. Toen de knecht van de Fa. K. De dagen worden korter, de nachten langer; op de slag velden in het Oosten moeten de ambulances dubbel hard werken nu zij van het wei nige daglicht gebruik moeten maken om de slachtoffers van de strijd te hulp te snellen, Het wordt er voor deze menschen niet gemakkelijker op, maar men kan er van overtuigd zijn, dat zij niette min zich geheel en al voor hun taak zullen geven. Zulke mannen en vrouwen verdienen steun. Maaktgij, Nederlanders,dat als straks ook de Nederland- sche ambulance haar moei lijke taak heeft aangevangen zij zich gedragen weet door hetheele Nederlandsche volk. Steunt daarom de Neder landsche Ambulance. Stort uw bijdrage iets meer dan U kunt missen op giro rekening Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, s Grauenhage. VOETBAL. Zondag a.s. slechts 1 thuiswed strijd, n.l. C. A. B. IIILeeuwar den VI. Aangezien, naar wij meenen, ook de Leeuwarder ploeg uit oud-spe- lers bestaat, zullen we Zondag toch nog van een aardige wed strijd getuige kunnen zijn. Aan spanning zal het niet ont breken en zal het voor C, A. B. Ill geducht oppassen zijn, vooral nu eenige spelers niet van de partij kunnen zijn. C. A. B. II fietst naar Harlingen en zal het een heele toer worden orrj van H. Z. C. II te winnen. Niet temin het beste beentje voor C. A. B. II. C. A. B. I speelt uit tegen Aris tides, ook dit wordt een zware op gaaf. In de eerste plaats is A. thuis een moeilijk te bespelen te genstander en in de tweede plaats begint het er voor de Leeuwar ders zoo zoetjes aan donker uit te zien wat het bezetten der laat ste plaats betreft, zoodat A. dus Zondag a.s. ongewijfeld haar huid zoo duur mogelijk zal trachten te verkoopen. Daarom C.A.B.ers, Zon dag energiek aangepakt. W. Z. S. van Sneek ontvangt R. EL S. I en we blijven bij onze vorigê bewering, R. E. IS. moe(t zorgen minstens één puntje mee naar huis te nemen. R. E. S. III ontvangt Freno lil, Het is moeilijk op dezen wedstrijd vooruit te loopen, daar het derde anes ter eere van de verjaardag van i- 'de heilige man. Mej. A. Sinnema en haar helpster, Mej. Tr. van der Ploeg, hadden alle eer van hun werk. De kinderen kregen na afloop elk een cadeautje, terwijl zij verder op lekkernijen werden onthaald. Tevens werd er rijkelijk pepernoten gestrooid. Het was een prachtfeest. Voor alle medewerkers een woord van hartelij ken dank. M. Krol. Hubert Compeer, student, broer van Netty, G. Bonnema. Toon, arbeider, broer van Henk, W. Yntema. Gré, zuster van Henk, Mej. S. Pelle. Oom Barend, broer van moeder Verhagen, D. v.d. Meer. Marie, dienstmeisje, mej. S. de Jong. Het oude echtpaar Verhagen had hun zoon Henk een ,goede schoolsche opleiding laten geven, doch door zijn huwelijk met Netty, een zeer coquette dame, schaamde hij zich zijn eenvoudige afkomst al spoedig. De zeer gezochte om gang met menschen boven hun stand, bracht hen in korten tijd in financieele moeilijkheden en hui selijke scène’s en bracht Henk er toe om zich te vergrijpen aan het GEMEENTE-AVOND. 9 December 1941. In het lokaal der Ned. Herv, kerk had leen (gemeente,-lavond plaats, die door pl.m. 100 personen was bezocht. Na zijn openingswoord las Ds. K. H. Siccama het laatste hoofd stuk uit het Mattheus-evangelie voor. De aanwezigen zongen daarna, op ’t orgel begeleid door’de orga- niste, Gezang 102 1 en 2 uit de nieuwe bundel. Ds. S. Postma te Ried was over, gekomen om een film te vertoonen over Albert Schweitzer en zijn ar beid te Lombarene. Door het ge spreken (woord jvan Ds. Postma werd alles zeer verduidelijkt. Men zag Schweitzer als denker, schrij ver, musicus, architect, prediker en dokter. En men begreep wat voor stuk werk Schweitzer in Afri ka volbrengt. Ds. Postma legde alles uit in de Memmetael, waardoor alles nog meer waarde kreeg en tot ’t hart sprak. Ds. Siccama sprak een slotwoord en liet de aanwezigen zingen van Gezang 282 1 en 2 uit de nieuwe bundel. ten hoogste 4 regels. Elke regel meer 10 cent. Deze NIEUWJAARSGROETEN kunnen ook worden opge* geven aan onze Agenten. Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met ZATERDAG 27 DECEMBER 10 uur v m. eigendom van anderen. De liefde tusschen het jonge paar brak daar door als ’t ware aan scherven, doch ook het geknoei door Henk in de boeken zou spoedig kunnen wor den ontdekt. De heele familie Ver hagen werd zoo zoetjes aan met de omstandigheden van de jonge menschen bekend en alles werd beproefd om hen voor een groote openbare schande te bewaren. Niemand wist echter een uitweg om het tekort van f3000 te kun nen dekken, totdat ten slotte de zuinige eenvoudige ouders van Henk, gedreven door ouderliefde, hun spaarpenningen opofferden om hun zoon en schoondochter uit de pijnlijke omstandigheden te red den. Als uitgesloofde en als het ware uitgekleede oudjes lieten zij zich nu opnemen in een huis voor hulp behoevenden. Onder iden diepen indruk van de groote opoffering hunner ouders, beloofden Henk en Netty voortaan een ander leven te zullen beginnen, waardoor ook de andere familieleden zouden trach ten te vergeten en te vergeven. Een en ander werd opgevoerd op een wijze, waaruit bleek, dat al de medespelers flink studie van hunne rollen hadden gemaakt. De aandachtige stilte in de zaal was dan ook wel een bewijs, dat men als het ware meeleefde met de omstandigheden van de familie Verhagen. Ook het applaus na elk bedrijf sprak dit uit. Op Donderdag 11 Dec. werd dit stuk nogmaals opgevoerd. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde resp. te Utrecht en Arnhem onze stadge noot, de heer G. de Jong, machine bankwerker bij de Mij. Hollandia dat aan de feitelijke gegevens geen geloof kan worden gehecht. Be halve het werk van de door den heer Andela genoemde schrijvers, kan dat van Sminia, Andreae e. a. de basis vormen voor verder on derzoek en opbouw. Met het oog hierop heb ik dan ook van deze gegevens gebruik gemaakt. De beschuldiging, dat ik hierbij onvoldoende objectiviteit zou heb ben betracht, door opzettelijk een zijdige belichting van het verkeer de, wijs ik beslist van de hand. Het is verre van mij, ook maar iets te kort te doen aan de groote beteekenis, die de. kloosters voor deze streken hebben gehad, bijna op elk terrein des levens. Maar ook dat andere is er geweest. Wel degelijk hebben kloosters en ab dijen wereldsche schatten verza meld, getuige de vaak rijke kloos tergoederen en niet altijd was het tusschen de monniken pais en vre de. Wanneer ik dan alleen het min der gunstige noemde, wil dat nog niet zeggen, dat ik in waardeering voor het goede te kort zou schie ten. Men zou mij dit hebben kun nen verwijten, wanneer het hier een volledige beschrijving van het klooster- en monnikenleven gold. Dan zou het plicht zijn geweest het één tegenover het andere te stellen. Het waren evenwel slechts „enkele grepen uit het rijke verleden van het westelijk deel van Westergo.” Dit is duidelijk in het slot van het artikel gezegd. Men grijpt het één en laat het andere liggen. Het waren slechts flitsen om de aan dacht te trekken. En nu geef ik toe dat, teneinde dat doel te bereiken, in hoofdzaak de meest „daverende dingen dier dagen” door mij zijn gekozen. En daarom verheugt het mij, dat de heer Andela van zijn o hart geen moordkuil heeft gemaakt, meewerken, zullen deze het meeste daarbij denkende aan een aanha- .esultaten opleveren, wanneer we-1""""'' c derzijds de waarheid van het ver leden objectief en volledig onder oogen wordt gezien.” Dat beaam en ^onderschrijf ik ten volle. Ten aanzien van de be doeling, waarmee mijn artikel is geschreven, schijnt de heer Ande la me evenwel te hebben misver staan. Hij schrijft n.l.: „Hoe wil i ***j --j- o- men een huis bouwen zonder vol- mijn betuiging dat ook in wensch, doende fundamenten en bouwstee- dat het Friesche volk „rjucht en nen?” Houd mij ten goede, dat ik sljucht” worde voorgelicht. Na de gebruikelijke opening be paalde de spreker zijn gehoor al lereerst bij Joh. 19 de eerste zeven verzen, die ons een blik doen slaan in het meest tragisch feit van het wereldgebeuren. In deze enkele verzen bruisen haat en nijd op in het godsdienstig jodendom en ofschoon de rechter lijke macht nog eenigszins mede lijden poogt op te wekken in de harten van het volk, niets kan ba ten, het klinkt uit aller mond „Kruist Hem!” De spreker liet aan de hand van Gods Woord zijn aandachtig ge hoor zien, wie Hij was, waarvan Pilatus zei: „Zie de mensch”. Reeds Exodus 3 14 spreekt van Hem als de „Ik zal zijn die Ik zijn zal”. Jesaja 9 5 noemt Hem, in aansluiting op Richteren 13 16-18 Wonderlijk, Raad, Sterke God, Vredevorst. Jesaja 44 6: Ik ben de eerste en de laatste. Hierbij sluit zich aan Openbaringen 22 13-16 waarin Hij ons bekend wordt ge maakt als „de Alpha en de Omega” het begin en het einde, de eerste en de laatste. En Jezus Christus spreekt in Joh.. 10 van zich zélf als Godó Zoon. Hij, Jde ije|hova van het Oude Testament, de Christus van het Nieuwe Testament, staat daar voor Pilatus, gekroond met de doornen kroon, omhangen met dé spotman tel, gewillig om naar Golgotha te gaan. Hij, door Wien en tot Wien alle dingen zijn, Die niet van noo- de had jgediend jte woeden, Hij kwam om te dienen. Hij. de Schepper, liet Zich nage len aan het kruis. Die op Zich nam de zonde der geheele wereld! Die Zich zelf gaf ten behoeve van an deren! En dat alles uit liefde voor een geheele menschheid. ontvingen allen een kleinigheid. Vele practische presentjes, voor deze tijd niet te versmaden. Ook werd er ge- tracteerd op lekkernijen, terwijl er tevens dapper werd gezongen. ZONDAG 14 DEC.: Zon op 9.43 - onder 17.26 Maan op 4.04 - onder 15.17 De gelukkigste is hij, die het minst begeert. Men bezit al les, wat men verlangt, als men zich slechts beperkt tot het noodige. MAANDAG 15 DEC.: Zon op 9.43 - onder 17.27 Maan op 5.24 - onder 15.48 Voor de geloovigen is de dood een overgang van den avond in den morgen. DINSDAG 16 DEC.: Zon op 9.44 - onder 17.27 Maan op 6.43 - onder 16.26 Gods Woord is als een hamer; als ’t niet verbrijzelt, maakt het harder. No, 96 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1