Met Duitschland naar nieuwe vrijheid Buit enlandsche Revue. December: De maand voor hel Kind. „mei nuiischiand voor een nieuw Europa”. De Bolswardsche Courant en Westergoo MJtTCAL 9 UITHAEEN Stadsnieuws. Uit den Omtrek. No, 97 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIlillllli lllllllllllllllllllllllllllllllllillililll llleiiwlaarsüroeien 37?!£ Jaargang Dinsdag 16 December 1941 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD „Hbl.” Advertentifin per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hali jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. WOMMELS COLLECTE W. H. N. 13 December 1941.’ De op 5 en 6 December j.l. gehouden lijstcollecte voor W. H. N. heeft voor brengsten der toeslagen, wordt nu ver deeld over de ongeveer 350 stichtingen en inrichtingen, die er op het oogenblik in Nederland werkzaam zijn. De ver- deeling geschiedt percentsgewijze met dien verstande, dat een gesticht met b.v. 400 kinderen meer krijgt dan een inrich ting met 50 kinderen. Ongeveer twintig jaren nu worden er steeds in de maand December kinderpostzegels verkocht en de opbrengst was gelukkig ieder jaar stijgende. Zelfs verleden jaar, toen de actie voor de kinderpostzegels onder ta melijk ongunstige omstandigheden plaats vond, was de opbrengst nagenoeg niet minder dan een jaar tevoren. Zoo hebben wij op eenvoudige wijze uiteengezet: het doel van de kinderpost- zegel-actie. Laten wij er nog aan toe voegen, dat alle inrichtingen en stichtin gen, onverschillig of het katholieke, pro- testantsche, neutrale of joodsche instel lingen zijn, een deel van de opbrengst van de kinderpostzegels krijgen. Wan neer wij dan ook hier in groote trekken hebben weergegeven hoe het jaarlijksche bedrag van de kinderpostzegels, aange wend wordt, dan zal het toch duidelijk geworden zijn, dat het bedrag van de totaalopbrengst van de kinderzegels voor allen die een uitkeering ontvangen, van bijzondere beteekenis geacht moet worden. En daarom willen wij dit arti kel besluiten met den wensch, dat ons volk ditmaal op ruime wijze de actie voor de kinderpostzegels zal willen steunen. Dat dit thans, onder de huidige omstandigheden, meer dan ooit nood zakelijk is, behoeft geen betoog. Als iedere Nederlander slechts éénmaal in deze maand aan de arme, misdeelde jeugd denkt, dan zal dat beteekenen een zonnestraal in de dikwijls zoo moeilijke financieele omstandigheden van vele in stellingen, inrichtingen en gestichten, die zich in weerwil van die moeilijkhe den, zoo goed mogelijk van haar taak kwijten 1 Daarom, lezers en lezeressen: koopt deze maand de bekende kinderpostze gels, ten bate van het misdeelde kind. Sm. R. E. S. m-Freno Hl 3-3. De derde elftallen van R. E. S. en Fre- na hielden het vandaag bij de drie en scoorden beide 3 doelpunten. Een uitslag die de verhouding goed weergeeft. R. E. SI was gedurende het eerste kwartier het meest in den aanval, waar- In het nummer van 31 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten tegen den prijs van 40 ct. voor FILMAVOND IN DE DOELE. Zondagavond draaide in een goed be zette Doelezaal de Nederlandsche film „Amsterdam bij nacht”. Een leuke, lollige film, waarbij je zoo nu en dan hartelijk kunt lachen. Ook een voorrecht in dezen tijd. Verschillende koddige tooneeltjes vooral in de scène’s met den .ouden boekhouder, kwamen zeer goed tot hun recht. Het voor-programma was ook nu weer goed verzorgd. De voorfilm, „de scarra- tee” werd bijzonder op prijs gesteld. Men heeft de maand December we| eens de „maand van het kind” genoemd en dat is niet te verwonderen, want de eerste dagen van deze wintermaand staan immers in het teeken van het Sin terklaasfeest, waarin de goede oude hei lige de geheele kinderschaar van Neder land pleegt te verrassen met geschenken en versnaperingen. Bovendien is het Kerstfeest immers ook een feest, gewijd aan het Kind, het Kindeke Jezus. Geen der twaalf maanden van het jaar heeft daarom zoo diepe beteekenis voor het kind in het algemeen, dan de maand December, want er is nog een derde factor van belang, waarom we deze maand de „maand van het kind” zou den kunnen noemen. Immers, vanaf 1 December zijn er tel ken jare in het geheele land de befaam de Kinderpostzegels verkrijgbaar. U kent ze wel, die mooie zegels met de bekende kindergestalte er op, ieder jaar een ander beeld. Het is indertijd dan ook ’n goede gedachte geweest van het Comité, om juist in de maand December de kinderpostzegels uit te geven. In de eerste plaats is deze maand min of meer gewijd aan het kind en in de tweede plaats is er vrijwel geen maand in het jaar, waarin er zooveel post: brieven, briefkaarten en felicitaties worden ver zonden, want der traditie getrouw ver zenden wij óf met Kerstmis óf tegen Nieuwjaar gelukwenschen en daarop plakken we immers een postzegel. En de Centrale Propaganda-commissie voor de| Kinderzegels hoopt dan ook ieder jaar, dat men voor deze post zooveel mogelijk kinderzegels gebruikt. Er zijn nog altijd menschen in ons land, die niet weten welk een groot so ciaal doel behartigd wordt met den ver koop van de bekende kinderpostzegels, ondanks al de reclame, die er ieder jaar voor wordt gemaakt. In het kort willen wij hiervan dan nog eens eenige bijzon derheden vertellen. De kinderzegels dit jaar verkrijg baar in de waarden van iy2) 2y2, 4, 5, en 7y2 ct. kosten meer dan de waar de, die er op aangegeven is. Zoo kost ■bijv, een kinderzege! van 11/2 niet lh/2 maar 3 cent, en de zegel van 5 cent kost 8 cent. Er is dus een toeslag op. Wat wordt er nu met dit geld gedaan, dat opgebracht wordt door de toeslagen op de zegels? Misschien hebt U wel eens gehoord van blindeninrichtingen en van doofstom meninstituten. Van stichtingen voor idiote kinderen en zwakzinnigen. Van opvoedingsgestichten voor verwaarloos de en misdadige jeugd. Van de inrich tingen voor Maatschappelijk Onvolwaar dige Arbeidskrachten. Wellicht weet U ook, dat dit vrijwel alle particuliere ge stichten zijn, of gestichten, die uitgaan van een bepaalde vereeniging. De exploi tatie van dergelijke inrichtingen kost vooral in dezen tijd veel geld. Dit geld wordt opgebracht door contributies, subsidies van het rijk en vrijwillige bij dragen, legaten, schenkingen, enz. Maar de meeste dezer stichtingen en inrich tingen hebben jaarlijks met een deficit te kampen, want de uitgaven overtreffen in den regel de inkomsten, vooral gedu rende de laatste jaren, waarin het aantal vaste contribuanten der diverse stich tingen nu niet bepaald vooruitgegaan is. Jaren geleden is er in ons land een comité opgericht, dat in samenwerking met de P. T. T. des winters de z.g. kin derpostzegels uitgaf. Het geld, het batig saldo dus, overblijvende van de op antwoorden. In de eerste plaats heeft men in Amerika de kracht van Japan onderschat, precies zooals Engeland de Duitsche kracht telkens onderschatte. Vier groote schepen van de Ameri- kaansch-Engelsche vloot zijn in deze eerste week vernietigd en dat is een moeilijk te herstellen verlies. Van de Amerikaansche vloot de West-Virginia en de Oklahoma en van de Engelsche vloot de Prince of Wales en de Repulse en verder enkele kleinere schepten en vermoedelijk nog een kruiser. De Ned.-Indische en Australische ma rine kunnen dit verlies niet goedmaken, omdat deze over zwakkere vlooteenhe- den beschikken. Wil dus de Engelsch- Amerikaansche ,vl|oot wéér op oude sterkte komen, dan zal deze aanvulling alleen kunnen komen van den Atlanti- schen Oceaan en een verzwakking van die strijdkrachten is wel het laatste waartoe men zal besluiten. In de tweede plaats heeft Japan de strijd direct op Engelsch-Amerikaansch gebied gebracht Idoojr de bezetting van vel schillende eilandjes, die als vlootstëun- punjpn zeer; veel; waarde hebben. De verst naar Japan vooruitgeschoven Ame rikaansche post is het eiland Goeam, on geveer 530 vierkante kilometer groot, waarop sedert het uitbreken van den oorlog in Eluropa een Amerikaansche versterking is gelegd. Hoewel dit eiland nog 4000 km van Japan verwijderd is, heeft de Japansche legerleiding voor alle zekerheid de eerste aanval gericht op deze post en na korten strijd het eiland bezet. Het tweede steunpunt is Wake en we zouden hierbij kunnen noemen het eiland MidwayJ onbewoonde koraal riffen, maar voor den modernen oorlog en met de moderne hulpmiddelen op den duur zeer geschikte landingspunten. Het eiland Wake ligt 3600 km ten Oosten van Goeam, terwijl Midway weer 3300 km ten Noorden van Wake ligt en 1700 km ten (Noordwesten van Honoloeloq. Deze eilanden heeft Japan steeds als zijn invloedssfeer beschouwden tegenstelling met de Hawaii-eilanden, waarvoor Japan weinig interesse had, daar deze teveel Oostelijk liggen. Wat is nu de beteekenis van de Japansche bezetting der boven genoemde eilanden? Allereerst de Engelsch-Amerikaansche verbindingen langs den kortsten weg tusschen Hawaii en de Philippijnen te onderbreken en ten tweede de bezetting van de Philippijnen en op Malakka mo gelijk te maken. Tot nu toe is het initiatief geheel aan Japansche kant waarmee ten overvloede weer eens bewezen wordt, dat ook Ame rika de kracht van jden tegenstander heeft onderschat. Volgens de laatste berichten heeft de Japansche legerleiding zelfs een ultima tum gericht tot de Engelsch-Amerikaan sche strijdkrachten in het gebied van Hongkong teneinde deze tot overgave te dwingen. In de komende weken zal nu moeten blijken, op welke manier de En gelsch-Amerikaansche belangengemeen schap de kans ziet, de Japansche bedrei ging van zich af te schudden. De nieuwe phase in deze wereld oorlog heeft ook voor Nederlandsch-Indië en daarmee ook voor Nederland groote beteekenis. Hoe ook de uitslag van dozen strijd zal zijn, vast staat nu reeds dat bij een Ja- pansch succes rekening zal worden ge houden met de belangrijke strategische positie van Ned.-Indië. Eveneens zou bij een eventueele Engelsch-Amerikaansche overwinning wel eens een kleine correc tie van deze Nederlandsche bezitting plaats kunnen vinden. Dat heeft de tijd na den vorigen wereldoorlog ons wel geleerd, dat Amerika profijt weet te trekken van den financieelen nood, waar in sommige staten na een oorlog ver- keenen. JNia den Spaansch-jAmqrikaan- schen oorlog kocht Amerika de Philip pijnen voor 20 millioen dollar en eenige jaren later eveneens het eiland Goeam. In al deze duisternis rondom ons is er misschien een klein lichtpuntje, n.l. dat we thans het laatste stadium van den oorlog zijn ingegaan. Deze nieuwe wor steling kan nooit jaren duren, de fron ten zijn thans allen in beweging en een rustperiode is menschelijker wijze ge sproken niet meer mogelijk. Toch zullen we niet alleen In de oor logvoerende landen, maar ook in de neu trale landen en de bezette gebieden nog een zeer moeilijken tijd tegemoet gaan. We spreken daar juist over neutrale landen. Is dit nog mogelijk in dezen wereld- krijg? Tot nu toe hebben nog enkele Europeesche staten die neutraliteit kun nen handhaven. We noemen zonder 'ge heel volledig te zijn Zweden, Portugal, Spanje, Turkije, maar of deze landen in staat zullen zijn tot het einde toe buiten dit wereldconflict te blijven, valt te be twijfelen. Voor Spanje en Portugal spe len in dat geval de overzeesche bezit tingen een belangrijke rol. We denken hier aan de Azoren en de Kaap-Verdi- sche eilanden. Nu zijn Spanje en Portu gal ideologisch aan de As-mogendheden verwant; hun eilandenbezit is in uitste kende staat van verdediging, zoodat het Amerika in de tegenwoordige omstan digheden niet zoo gemakkelijk zal vallen beslag op deze eilandengroep te leg gen. Voor Turkije staat de zaak even anders. Dit land ligt midden in ’t strijd gewoel en naar Turksche gewoonte wacht men hier rustig af (zoolang het nog kan) aan welke kant de weegschaal dreigt door te slaan. Zoo komen we dan ten slotte op het terrein van de diplomatie, waartoe we allereerst de groote Rijksdagrede van den Duitschen Rijkskanselier Hitler moeten rekenen. Veel nieuwe gezichts punten heeft deze rede niet opgeleverd. Voor een deel vinden we een herhaling van reeds eerder meegedeelde feiten, waartoe we de passsage over de bevei liging van het Europeesche contingent mogen rekenen. Van Kirkenes tot de Spaansche grens HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. strekt zich een gordel van steunpunten uit. Tallooze vliegvelden zijn aangelegd. Vlootbases hebben onkwetsbare be schermingen voor duikbooten gekregen. Meer dan 1500 nieuwe batterijen staan in dienst der verdediging. Weggen en spoorlijnen beveiligen, onafhankelijk van de zee, de verbinding tusschen de Spaan sche grens en Petsamo. Er zijn installa ties aangebracht die in niets achterstaan bij de Westwal. Zij worden vastberaden verder versterkt. Dit Europeesche front kan door geen enkele) vi|and| worden aangevallen. Uitvoerig heeft de Führer de houding van Amerika en speciaal den Amerikaan- schen president Roosevelt aan de kaak gesteld. Het slot van deze rede behelst dan de tekst van de overeenkomst tus schen de drie As-mogendheden Duitsch- land-Italië-Japan. In deze 4 artikelen komt de onwrikbare wil tot uiting dezen oorlog tot een zege vierend einde te brengen, geen afzonder lijke vrede of wapenstilstand te sluiten en na de victorieuze beëindiging van de zen oorlog ten nauwste samen te wer ken met het doel een rechtvaardige re organisatie tot stand te brengen in den zin van het drie-mogendheden-verdrag, zooals dat op 27 September 1940 door hen is gesloten. Ier de van God gegeven Germaansche leider is, die tot roeping heeft, de Ger maansche volken uit den nood en de bedreiging van het heden te leiden naar een lichtende toekomst, en ten slotte: dat hij Mussert, de onwrikbare over tuiging heeft, dat Adolf Hitler, als Ger- maansch leider, nooit iets zal eischen, dat in strijd zou zijn met de eer, de waar digheid of de belangen van het Neder landsche volk, waaruit hij ten slotte als consequentie trekt: „de verbondenheid op leven en dood”. Als taak voor de toekomst gaf Mus- sert op: actieve, doelbewuste deelneming aan de samenwerking van alle Germaansche volken tot veiligstelling van Europa; deelneming van het Nederlandsche volk aan de kolonisatie en exploitatie van de Oost-Europeesche gebieden; hef verkrijgen van volkomen gelijkbe rechtigdheid in de Europeesche levens- ruimte en |het zoeken ten vinden van emplooi voor den ondernemingsgeest en de arbeidskracht van ons volk in Euro pa; voorkomen van het wegkwijnen en voortvegeteeren van ons volk in een te nauwe levensruimte. nu alle wegen van overzee zijn afgesloten; z^delijke, geestelijke en lichamelijke verheffing van ons volk; organlseeren der levenskringen van ons volk, waardoor de enkeling tot zijn recht kan komen en een dam wordt op geworpen tegen gelijkschakeling en staatsabsolutisme organlseeren en tot leven wekken van den komenden Nederlandschen Ger- maanschen nat. socialistischen staat, waarin wij in vrijheid kunnen leven. Tenslotte deelde Mussert mede, dat de N. S. B. op 5 Januari weer wordt open gesteld voor nieuwe leden, die na ge bleken ernst en bereidheid tot dienen, zullen worden toegelaten uit de kringen der sympathiseerenden. DE RIJKSCOMMISSARIS EN MUSSERT VOERDEN HET WOORD OP DE HER DENKINGSBIJEENKOMST TE UTRECHT TER GELEGENHEID VAN HET TIENJARIG BESTAAN DER N. S. B. Belangrijke mededeelingen. Zondag is te Utrecht het tienjarig be staan kan de Nationaal ^Socialistische Beweging in Nederland herdacht in een groote bijeenkomst, welke gen sober maar plechtig karakter droeg. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart hield een rede, waarin hij mededeelde „de conclusie te hebben getrokken uit het besluit van Mussert, om hem en zijn Beweging te betrekken in de gemeen schap, die op leven en dood heeft ge zworen. een nieuw, beter geordend en gelukkiger Europa te stichten.” Aan deze conclusie is vorm gegeven door het besluit van den Rijkscommis saris, „om in Nederland nog slechts één politieke wilsvorming te dulden en wel die in en door de Nat. Socialistische Beweging onder haar leider Mussert, zoodat derhalve alle andere vereenigin- gen of bewegingen met politiek karak ter, die in Nederland nog aanwezig zijn, zijn ontbonden, voor zoover zij dit niet, met inzicht van de noodzakelijkheid daarvan, uif eigen beweging doen.” De leider der N. S. B. deelde mede, dat hij „na de bezetting van Curasao en Suriname en na de onverantwoordelijke, ja Waan^fnnijge ^(Nederlandsche”! oor logsverklaring aan Japan, zich verant woordelijk heeft gesteld voor de toe komst van ons volk en naar den Führer is gegaan. Hij heeft dezen, niet als par ticulier, doch als leider van de N. S. B. gezegd: Dat naar zijn meening het welzijn en voortbestaan van ons volk alléén kan worden gewaarborgd in het lotsverbon- den samenhouden van alle Germaansche volken, benevens, dat hij het geloof heeft, dat Adolf Hit ten hoogste 4 regels. Elke regel meer 10 cent. Deze NIEUWJAARSGROETEN kunnen ook worden opge geven aan onze Agenten. Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met ZATERDAG 27 DECEMBER 10 uur v.m. Un onjsj vorilg weekoverzicht hadden we nog juist gelegenheid het uitbreken van den oorlog in den Stillen Oceaan te vermelden en thans, nu deze strijd in zijn vollen omvang is ontbrand, kan men de slachtoffers weer bij duizenden tel len. Met een zekere bezorgdheid vraagt men zich in deze dagen af. in wat voor een wereld leven we nu eigenlijk? Het schijnt, dat er geen andere en betere bezigheid bestaat, dan vernietigen, men- schenlevens tellen niet meer mee, ma teriaal wordt er met koortsachtige haast verwerkt tot oorlogstuig, om toch maar in den kortst mogelijken tijjd) zooveel mogelijk naar den bodem der zee te jagen. In dat opzicht is een zee-oorlog nog radicaler dan een landoorlog. In het laatste geval blijft er tenminste nog oud roest over dat nog eenige waarde heeft. De oorlogsgod heeft thans de geheele wereld in zijn meedoogenlooze greep ge vat en met angst en vreezen stelt men allerwege de vraag: Quo Vadis? Waar moet dit heen? Donkere wolken drijven er langs ons werelddeel, geen enkel lichtpuntje valt er te bespeuren. Men zou het liefst zich in de huiskamer opsluiten, zonder radio, zonder krant, om zoo den tijd af te wachten, dat het gezond verstan 1 gele genheid krijgt naar de oppervlakte te ko men. Zou deze gemoedsgesteldheid ons een betere wereld kunnen brengen? Neen en nog eens neen. Ieder van ons heeft thans een taak te vervullen. Meewerken moeten we aan den opbouw van een betere samenleving, waarin geen plaats is voor den waanzin die we thans bele ven. In de situatie waarin we thans leven lijkt dit nog,een ijdele hoop, maar wie weet, hoe spoedig de zon doorbreekt en we weer in rust en vrede kunnen bou wen op het fundament dat thans in bloed en tranen is gelegd. Wanneer we na deze eerste week oor log tusschen Amerika en Japan eens de balans opmaken en de vraag stellen: is deze Amerikaansche inmenging een ver sterking van Engeland’s positie? dan moeten we deze vraag ontkennend be- bij diverse aanvallen door buitenspel verloren gingen. De R. E. S.backs drin gen ver op, de Freno-midvoor gaat er alleen van door, de doelverdediger ver laat te laat zijn heiligdom en Freno heemt bij den eersten aanval ook direct de leiding. Voor rust blijft R. E. S. een tikje sterker en weet de stand op 2-1 te brengen, het laatste doelpunt was een fraaie kopbal uit een hoekschop. Na rust krijgen de bezoekers den wind iets mee en weten al spoedig gelijk te maken. Ook de thuisploeg zit niet stil en weet met een lage bal van dichtbij de stand op 3-2 te brengen. Beurtelings zijn de doelen in gevaar, maar de jonge keepers zijn voor hun taak berekend en zijn voor een smerige broek niet bang. Een fraaie kans voor R.E.S. om de score te verhoogen gaat verloren als de midvoor van dichtbij een kalm schot inzendt dat de Freno-keeper weef te verwerken. Uit een hoekschop maakt Freno in het laatst nog gelijk. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel J» Telefoon No. 451 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1