Uit de Kerstrede van Mussert. Bull enlandsche Revue. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo Hongkong telt ruim 1 millioen inwoners. Churchill gelooft, dat er iets op komst is. W. H. N. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD r L 37^12 Jaargang Woensdag 31 December 1941 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 100 Daitsch Weermachtbericht s- - Advertentlln per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no. 87926. De Britsche kroonkolonie Hongkong bestaat uit een aantal eilanden en een schiereiland aan de Zuid-Oostkust van China. Het eigenlijke eiland Hongkong, waar- Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land* genooten op Giro No. 3.9. 5. 0.0. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. op de hoofdstad Victoria ligt, en waar op de laatste groote strijd is uitgevoch ten, is ongeveer 17^ km lang en 3 tot 8 km breed; de oppervlakte bedraagt 82 vierk. km. Het ligt vlak bij het vasteland waarvan het slechts wordt gescheiden door een zeestraat, die niet breeder is dan 400 meter. Dit eiland werd het eerst bezet en wel in Januari 1841. Bij het Verdrag van Nanking van 1842 werd het officieel aan Engeland afgestaan. De stad Kauloen op het vasteland werd verworven krachtens de conventie van Peking van 1860, en de daarachter ge lagen gebieden in. 1898. {Deze laatste gebieden, de „New Territores” genaamd die op een schiereiland in het zuidelijke gedeelte van de Chineesche provincie Kwangtoeng liggen, werden verkregen op grond van een pachtovereenkomst. De geheele kolonie omvat een gebied van ongeveer 1000 vierk. km. met ruim 1 millioen inwoners (in 1939). Hierbij zijn niet inbegrepen de Chineesche vluch telingen, wier aantal op een half mil lioen werd geraamd. Het aantal niet- Chineezen militairen buiten beschou wing gelaten bedroeg in 1939 23600. De hoofdstad van de kolonie is Vic toria aan de Noordkust van het eiland tegenover het vasteland gelegen. Tus schen dit laatste en de stad ligt de ha ven, een der mooiste ter wereld met een oppervlakte van ongeveer 44 vlerk, km. Zij bezit dokken, welke de grootste sche pen kunnen omvatten. Het eiland is zeer bergachtig. De hoogste top is Victoria Piek (600 m.), welks omgeving als woonwijk voor de Europeanen is gereserveerd. Het warme jaargetijde duurt van Mei tot October. Hongkong is het middelpunt van een uïtgebreiden handel in kamfer, kolen, katoen, meel, hulden, leer, metalen, rijst zijde, suiker, thee, tin, enz. Antwoord op een vraag in zake Duitech offensief aan nieuw front. Uit Washington wordt gemeld, dat in de gehouden persconferentie op het Witte Huis ook Churchill aanwezig was, die, volgens den Engelschen nieuws dienst, zeide te gelooven, dat het zeef moeilijk zou zijn, een oppersten bevel hebber voor de strijdkrachten der bond- genooten te benoemen. De oorlog omvat thans de geheele wereld. Naar Churchills meening kan niet één enkele man de functie van opperbevelhebber der we reld op zich nemen. Op de vraag of hij een Duitsch offen sief aan een nieuw front verwacht, zei de Churchill te gelooven, dat er iets op komst is. Hij kon echter niet zeggen, wanneer en waar. Op een andere vraag of hij zou In stemmen met een conferentie tusschen hemzelf, Roosevelt, Stalin en Tsjiang kal Sjek, antwoordde de Britsche minister president: ,Jn beginsel, ja.” Volgens Men Brltscheh nieuwsdienst heeft Churchill verder nog verklaard, dat hij zich wil uitspreken over de vraag stukken, welke na dezen oorlog zullen moeten worderi opgelost Bij al zijn be sprekingen te Washington neemt de cri sis van dit oogenblik de eerste plaats in. Hij voegde hieraan toe: Men zal beter in staat zijn, zich met de toekomst bezig te houden, zoodra de problemen van dit oogenblik zullen zijn opgelost. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg, p. looper 42 et. p. kwartaal. A. g- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Bet licht sdhijat in de duisternis. Wanneer straks de Kerstklokken lui den, niet alleen in ons vaderland, maar in geheel Europa van de Noordkaap tot over Sicilië en van de Oekraine tot aan den Atlantischen Oceaan, dan zullen naar ik hoop millioenen menschen denken aan de oude woorden zoo vol Inhoud: „Het licht schijnt in de duisternis en de duis ternis verzwelgt het niet.” HOOFDREDACTEUR A. J. OS1NOA, JONOEMASTR. 8, BOLSWARD. De tijd tusschen Kerstmi» en Nieuw jaar is voor vele zakenmenschen het ge» eigende moment de balans over het af- geloopen jaar op te maken, een soort tdrugbiik te werpen op het jaar, dat Spoedig weer achter ons ligt Wat leven we toch snel in onzen tijd, hoort men overal en geen wonder. Het wereldgebeuren was In dit afgeloopen jaar net een film; het flitst aan Je oog voorbij en wanneer je moeite doet een of ander belangrijk beeld vast te hou den, wordt je aandacht al weer getrok ken door andere niet minder belangrijke voorstellingen. Dat is waarschijnlijk ook de oorzaak dat we zoo vlug leven. Daardoor ook kunnen we de vele groote gebeurtenis sen en de belangrijke verschuivingen in het wereldgebeuren niet in alle finesses tn deze eindbalans opnemen. We zullen daarom trachten enkele der meest actueele punten nog even in uw herinnering terug te roepen. Nadat in het vorig jaar Polen, Neder land, België, Frankrijk, Noorwegen en nog enkele andere kleine staten tot het bezette gebied van Duitschland kwamen te behooren, ontstond er In Duitschland een drang te probeeren de altijd weer opkomende onrust in de Balkanlanden langs vredelievenden weg tot een oplos sing te brengen. Deze poging mislukte en het gevolg hiervan was de veldtocht tegen Joego-Slavië en Griekenland, wel ke vrij spoedig eindigde met de bezet ting van deze laatste landen. De Engelsche invloed werd daardoor in Europa voor een groot deel uitgescha keld, hoewel Rusland en Turkije nog steeds een onoplosbaar probleem vorm den. Vooral Rusland was voor Duitschland en Italië een onberekenbare factor. Het wereldcommunisme, de droom van Lenln als een testament aan Stalin vermaakt, vindt in deze laatste een waardig execu- teur-testamentair. Om deze bedreiging niet .alleen van Duitschland, maar ook van geheel Euro pa at te wenden, heeft de Duitsche leider in 't midden van dit jaar in een niet te stuiten opmarsch dat bolsjewistisch ge vaar tot achter Leningrad en Moskou weten terug te drijven. Wel trachtte Rus land, in samenwerking met Engeland, die opmarsch te keeren, doch alle moei lijkheden en die waren er niet weinige werden door het opmarcheerende le ger glansrijk overwonnen. Zoo stonden de zaken toen het weer in October het bijna onmogelijk maakte aan verdere opmarschen te denken. Thans heeft de winter zijn intrede ge daan en dit vormt een niet minder be langrijke hinderpaal. Volgens verklaringen van, het Duit sche opperbevel kan thans een korte rustperiode intreden, waarom de winter kwartieren moeten worden betrokken, die in sommige gevallen vele kilometers ver achter de thans bezette linies liggen De tijd zal nu moeten leeren In hoeverre de Russische legerleiding nog beschikt over voldoende reserves en goed voor deze winterveldtocht uitgeruste troepen om de door de Duitsche troepen ingeno men vaste posities weer in een bewe gingsoorlog om te zetten. Wat Turkije betreft, Is de toestand nog ongeveer precies gelijk als In het begin van dit jaar. Op de andere oorlogsfronten voltrok zich eveneens een groote verandering. Een Duitsch-Italiaansch offensief in N.- Afrika verdreef de Engelschen uit Ben- ghasi tot voorbij Solloem en dit is nu kort geleden door een Engelsch offensief bijna In zijn ouden toestand hersteld. De bedreiging van het Suezkanaal is daar door afgewenteld. Niet alleen aan de Afrllcaansche kant, maar ook aan de an dere zijde door de Engelsche bezetting van Irak en Iran. In AaÊB reive werden de tegenstellin- Bpraak gehouden, waaruit we enkele gedeelten pyernemen. Mijne volksgenooten, Het is Kerstmis 1941 en de wereld staat in vlammen. Het einde van 1941 nadert en 1942 wordt met groote zorg tegemoet gezien. Wanneer het straks Oudejaarsavond zal zijn en de bronzen stem zal twaalf malen geklonken hebben, dan zullen wij met Guido Gezelle kunnen spreken: „Het jaar is uit en f enden geleefd, gadegeslagen. Wanneer wij ons het voorafgaande geval op Kreta herinneren, mag de mogelijkheid van een krachtigen aanval door de lucht niet eenvoudig uiË geschakeld worden. De haat moet verder van ons wijken. En wanneer straks zal weerklinken ’t Oud-vaderlandsche „Eten zalig uiteinde en een gelukkig Nieuwjaar”, wanneer onze gedachten vertoeven bij hen, die zijn heengegaan In het afgeloopen jaar, bij hen, die ziek of gewond terneer lig gen, bij hen, die tn verre gewesten in groote bekommernis leven, laten wij ons dan opmaken om naar eer en geweten de natie en elkander te dienen in het nieuwe jaar, dat op den drempel staat. Honderdduizenden hebben reedt- met mij het geloof, dat als de vrede een maal gekomen zal zijn, dit nieuwe Eure- pa zich ontplooien zal beter en schoo ner dan het oude, dat van ons heenging en dat in dii nieuwe Europa ons Neder- landsche volk in vrijheid zal kunnen le ven. Wij gelooven, dat ons volk weer een volk van kerels zal worden, dat een voud, moed, werklust, eerlijkheid en trouw naast bekwaamheid de oud-vader- landsche eigenschappen zijn, die tot nieuw leven zullen komen in ons volk. Daardoor kunnen wij ons als volk weer een bestaan’vWóvéfCT. Gerechtigheid zal heerschen, blijmoedigheid en levens vreugde rullen terugkeeren. Het Is de moeite waard om daarvoor zijn leven in te zetten. Moge dit geloof gemeengoed der natie worden tn het Jaar 1942, opdat een leder daarnaar zal (handelen en de weder opstanding van ons volk zich In gelei delijkheid doch vastberadenheid zal vol trekken. Kerstmis f941 sta dan fn het tceken van het licht, dat schijnt In de duister nis. Oudejaar 1941 sta In het toeken van het geloof, dat bergen verzet. DE STRIJD OP SUMATRA. STOCKHOLM, 29 Dec. (D.N.B.). Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, wordt er op Sumatra in de buurt van Medan strijd geleverd tusschen Ned.-Indische strijdkrachten en de Japansche val- schermtroepen. Japansche vliegtuigen zouden boven dien eenige plaatsen op Celebes gebom bardeerd en met machinegeweervuur aangevallen hebben. Reuters militaire correspondent schrijft omtrent deze actie: De Japansche aanval op het vliegveld van Medan (Sumatra) en de landing van Japansche valschermtroepen in deze streek zijn bewijzen voor de voordeelen en hef initiatief van de Japanners in O.- Azië. Het is duidelijk, dat de Japanners hun superioriteit ter zee in de lucht tot het uiterste gebruiken, teneinde zooveel mogelijk „defensieve stellingen” in han den te krijgen, die dan in elke richting kunnen worden uitgebreid, naarmate het den Japanschen plannen het beste uitkomt. Met het oog op de groote po- tentieele kracht van de Japansche troe pen moet deze jongste bedreiging van Nederlandsch-IndW nauwlettend woidfin Een Amerikaansche correspondent seint het volgende uit Manilla: Voor de te Manilla wonende japanners en voor de bewoners van de Philippijnen is het zeer moeilijk in te zien waarom Japan, dat z.g. een economische ineen storting nabij was, het luchtruim volko men beheerscht, terwijl van den kant der Vereen. Staten altijd was beweerd, dat de Ver. Staten in staat zijn, maandelijks 2000 vliegtuigen te bouwen. Onder de inwoners der Philippijnen is een diepe teleurstelling ontstaan over de inactivi teit van de Vereen. Staten, terwijl onder de soldaten op de Philippijnen het feit zeqr IteleursVelJend’ heeft gewerkt, dat Japansche vliegtuigen ongestoord bom men kunnen laten vallen en Amerikaan sche vliegtuigen nergens te tien zijn. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Tn zijn weermachtsbericht no. ff74 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Een aanval van de vijandelijke infan terie, die werd gesteund door pantsen- strijdkrachten, is in de zone ten zuiden van Benghasi verijdeld. Wij brachten gen hoe langer hoe meer toegespitst De strijd tusschen Japan en China kwam geen stap nader tot een oplossing, eerder kunnen we zeggen, dat door Engelsche en Amerikaansche hulp de oorlog hier in een nieuwe phase ontbrandde. De verhouding tusschen Amerika en Japan werd in den loop van het jaar al lengs meer gespannen ;n is ten slotte in deze laatste maanden f>t een openlijken oorlog uitgegroeid. Resumeerende kunnen we dus de con clusie trekken, dat de balans dit jaar ’n zeer ongunstig beeld vertoont De geheele wereld is thans in oorlog en toch gelooven we dat bet perspectief voor het komende jaar iets gunstiger is. Zoowel Hitler jals Churchill hebben dezer dagen verklaard, dat de beslissen de phase van den oorlog thans is aan gebroken. Ook Von Ribbentrop, de Duit sche minister van buitenlandsche zaken, is van dezelfde meening. In verband met de zoogenaamde Duit sche proefbaionnetjes om vrede te Mos kou, zeide de minister: „Het is thans niet de tijd om over vre de te spreken, thans is het strijd, en nog maals strijd. De mannen die aan de vele fronten van het Driemogéndheden-pact over de geheele wereld staan, weten heel precies dat niet alleen zij verloren zijn, indien zij het niet bolwerken, doch dat een meedoogenlooze tegenstander hun vrouwen en kinderen en hun land zou vernietigen. Daarom, aldus de minister, zal even zcxer als de aarde om de zon draait, aan het eind van deze groote worsteling slechts de volstrekte overwin ning van Duitschland en zijn bondgenoo- ten komen. Tot slot dan nog even gememoreerd de situatF- in de Aziatisch-Amerikaan- sche hoek. Tegelijk met de intrede van den oorlogstoestand Aisschen Japan en Amerika, heeft Japan het oude spreek woord in praktijk gebracht: „De eerste klap is een daalder ^aard”. De Amerikaansche Vloot in den Stillen Oceaan heeft een zeer gevoelig verlies geleden en de resukaten van deze Ja- pansèhe actie teekei. n zich nu reeds bij Hongkong en de Philippijnen af. Voor een groot deel is deze laatste eilanden groep in Japansch bezit. Wanneer we de vorderingen van de Japansche marine in dezen Oceaan beschouwen dan blijkt daaruit, dat alle steunpunten op de ver schillende eilanden thans in Japansch be zit zijn. Hierdoor heeft Japan de bedreiging van het moederland voor eventueele vliegtuigaanvallen zoo goed als veilig gesteld. Dit is een niet te onderschatten voor deel voor de productie van het noodza kelijke oorolgsmateriaal. Bovendien heeft de Amerikaansche vloot een belangrijk verlies geleden. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat sedert het begin van de operaties door de Ame rikaansche vloot werden verloren: 7 slagschepen, 2 kruisers, 1 torpedojager, 9 duikbooten, 6 mijnenvegers, 8 torpe- dobooten en 10 koopvaardijschepen. De Japansche verliezen bedroegen daarbij 3 torpedojagers, 2 mijnenvegers, 5 duik booten en eenige transportschepen. Volgens de laatste berichten zijn thans ook Japansche troepen op Sumatra ge- j|andj waardoor hpt Ned.-Indische ge bied rechtstreeks in den oorlog wordt betrokken. Zooals de zaken thans staan is de oorlog voor Amerika ’n groote de bacle geworden en heeft de inmenging van Amerika voor wat Engeland betreft, nog geen enkel tastbaar resultaat opge leverd. Moge 1942 het zoo vurig verbelde ein de van dezen wereldkrijg brengen, op dat we met vereende krachten aan de opbouw van de thans geheel ontredder de wereld kunnen beginnen. Aan den vooravond Tan Kerstmis heeft met de jaloezie samen elke redelijkheid de leider van de N. S. B. een radio-toe- ontkent en eiken opbouw belemmert. De -naai en jjg jaiofisde die uit den duivel zijn. Waarlijk, redenen te over om meer nog dan in andere jaren, aan het einde van het jaar 1941 tot bezinning te keeren. Voortgezette strijd in Sovjet-Rusland. Britsche aanval op de Noordsche kust. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Dec. (D.N|B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van ’t Oostelijke front werd de vijand, die eenige plaatselijke aanvallen op onze stellingen gedaan had, door krachtige tegenaanvallen afgesla gen. Duitsche, Italiaansche en Slo- waaksche troepen, alsmede uit Deensche, Duitsche, Finsche, Vlaamsche, Nederlandsche en Noorsche vrijwilligers samengestel de divisie S.S. Wiking, hebben op nieuw goed slag geleverd. In den centralen sector van het Oostelijke front werden vrij krach tige vijandelijke aanvallen in zwa re gevechten tot staan gebracht. Zwakkere aanvallen van den vijand in den Noordelijken sector van het front werden eveneens afgeslagen. De luchtmacht ondersteunde op alle fronten de gevechten van het leger door krachtige aanvallen op troepenconcentraties, achterwaart- sche inrichtingen en spoorlijnen van den vijand. In de Straat van Kertsj zetten sterke formaties gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers de aanvallen op vijandelijke schepen voort. Zij bracht drie transport schepen van tezamen 2800 b.r.L tot zinken en beschadigden een kanonneerboot, alsmede vier ande re schepen. Aan de Oostkust van Engeland brachten gevechtsvliegtuigen in den nacht van 27 op 28 December een koopvaardijschip van 6000 brt tot zinken. Britsche zeestrijdkrachten pro beerden een onverwachte ma noeuvre te ondernemen op twee afgelegen punten van de Noorsche kust Na korte, hevige gevechten met de plaatselijke bewakings- manschappen van hef leger en van de marine, werden de Britsche lan dingstroepen verdreven. Zij trok ken zich op hun schepen terug. Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten van een vluchtende for matie oorlogsbodems een torpedo jager tot zinken en beschadigden een kruiser, alsmede een anderen torpedojager. In luchtgevechten en door lucht- doelartillerle werden tien vijande lijke bommenwerper# neergescho ten. Bij de nadering van den vijand werd het Duitsche patrouillevaar tuig Föhn door tal van Britsche bommenwerpers aangevallen. Het patrouillevaartuig schoot een vtj- andelijk toestel neer en ging toen onder in heldhaftigen strijd tegen het sterkere vuur van een Britschen kruiser en verscheidene torpedo jagers. Enkele Noorsche koopvaar ders, die zich vreedzaam met de kustvaart bezig hielden werden door de Britten overvallen en tot zinken gebracht. „Van al zijn oude ellenden en heeft „Den last het ons ontheven. „Het nieuwe jaar heeft van heden af aan „Voor elk en de een een schreden gedaan, „Wie zal het ten ’t enden leven?” Het is mij een behoefte, doch tevens een voorrecht om in dezen tijd langs de zen weg u te kunnen bereiken, die bereid zijt mij te beluisteren. Groote zorgen drukken ons en veree- nlgen ons. Het is goed deze uit te spre ken, lichter zullen zij dan te dragen zijn. Daar is dan de zorg om het te verdienen dagelijksche brood, een zorg rustend op ongetelde duizenden, drukkend lood zwaar. Daar is dan de schaarschte aan le vensmiddelen en kleeding. Een land als het onze net zijn enorme bevolkings dichtheid /an bijna driehonderd men schen op een vierkanten kilometer heeft het natuurlijk uiterst krap, wanneer nu, zooaje in 1917 en 1918 door de blokkade de jnvcer van overzee Is afgesloten. Het stelt eilchen aan allen, maar in het bij zonder Aan de huismoeders, den midden stand en de overheid. Boven de persoonlijke zorgen uit, rijst de bekommernis om de toekomst der natie. Velen zijn bezorgd om het vader land bier. Een zorg die ik begrijp, maar niet 'dëéToffidat ik het geloof en 'netTer- trouwen heb in een toekomst, beter en schooner dan het naaste verleden, om van het heden niet te spreken. Maar wat ons allen, de geheele natie, vereent, dat Ts de zorg om onze koloniën !n Oost en West, om de tienduizenden, volksger.ooten, die, afgesneden van het moederland, daar met hun gedachten hunkerend zijn bij ons hier In de lage tanden aan de Noordzee. Maar dit alles zon Helster te dragen rfjn, als er niet was die haat, die ver vloekte haat van volksgenoot tót volks genoot, de In een reeks van jaren zorg vuldig aangekweekte haat. De haat, die R. DE J O NGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1