Buit eniandsche Revue. De Oorlog Perspectieven voor de vleeschvoorziening. De Bolswardsche Courant en Westergoo (I M' SI W. H. N. //I Dinsdag 6 Januari 1942 No. 2 38— Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD AdvertentlBn per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. schietschijf voor de Japansche duikboo- ten in den Stillen Oceaan dienst te doen. Waar blijft nu de alles beheerschende Engelsch-Amerikaansche vloot? Bestaat deze alleen op papier of zullen we nog eens de tijd beleven, dat er door die zoogenaamd de wereldzeeën beheer schende vloot opmerkelijke resultaten worden geboekt? Vooralsnog blijft het ren valt, niet alleen van de democratieën van de andere zijde van den Oceaan, maar ook van de Sovjet-Unie wier tra dities vreemd en in zeker opzicht zelfs afstootend zijn. ENGELSCHE TROEPEN OP MALAKKA TREKKEN VERDER TERUG. Een door den Britschen nieuwsdienst Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land- genooten op Giro No. 3.9.5. O.O, O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. Minder positief is het geluid uit de anderen hoek. De Engelsche oortogsleider Churchill heeft zich nog in geen enkele redevoe ring aan een termfijn gewaagd. Wel is van Amerikaansche kant dikwijls 'de meening verkondigd, dat pas in 1943 de beslissing zou kunnen vallen, maar deze gedachte is waarschijnlijk gelanceerd in het besef, dat men voor 1943 met de eigen bewapening niet klaar is. Verschillende in de laatste weken voorgevallen feiten bevestigen dit laatste vermoeden, maar ook de onverantwoor delijkheid voor het drijven naar een oor log, waarvoor men in de verste verte niet klaar was. De met veel moeite en veel kosten door Amerika en Engeland in den Stillen Oceaan aangelegde steunpunten zijn voor het meerendeel door de Japanners in enkele weken veroverd. Malakka is voorj het grootste deel bezet, evenals de Philippijnen. Aan den anderen kant van deze eilandengroep, de vooruitsprin gende hoek van het vasteland, Honkong, waardoor de bedreiging van de Engel sche zeehaven Singapore tot de moge lijkheden behoort. Dat de Japansche ma rine en weermacht in zoo korten tijd deze opmerkelijke resultaten wist te bereiken is een bewijs temeer, dat Amerika op geen stukken na klaar was voor dezen oorlog, hetzelfde verschijnsel wat men in de afgeloopen jaren met Engeland con stateerde. Het is Amerika niet meer mo gelijk de oude beproefde Engelsche taktiek van eerst een ander de kastanjes uit ’t vuur te laten halen, toe te passen om de eenvoudige redenen, dat er geen landen meer gevonden kunnen worden, die zich voor deze taak beschikbaar willen stel len. U vergeet Ned. Indië, zoo zullen mis schien verschillende lezers denken. Ja, dat is jammer genoeg, dat onze Neder- landsche en inlandsche jongens weer moeten worden opgeofferd voor de be langen van Amerika en Engeland. Het was toch niet noodzakelijk, dat Ned.- Indid direct na het uitbreken van de vijandelijkheden tusschen Japan en Ame rika haar strijdmacht moest inzetten voor de bescherming der Amerikaansch. Engelsche belangen. Een strikt neutraal gehouden Ned.-Indië vormde nooit een bedreiging voor Japan en men had onze daar gestatlonneerde vloot kunnen ge bruiken voor de beveiliging van het eigen bezit, een betere taak dan nu als VOORTGEZETTE STRIJD AAN DE BAAI VAN MANILLA. Naar uit Manilla wordt gemeld, mar- cheeren steeds nieuwe Japansche troe pen de stad binnen, terwijl andere zich reeds verder op marsch bevinden in de kuststreek van de baai van Manilla waar de omsingeling van de verslagen vijandelijke troepen vordert De Ameri kaansche troepen hebben vóór hun vlucht de olietanks en kazernes in het centrum van Manilla in brand gesto ken. De chef der persafdeeling van het hoofdkwartidr höjeft verklaard, dat de bezetting van Manilla de beheersching der Philippijnen beteekent, aangezien Manilla in ieder opzicht het centrum van het eilandenrijk is. De Amerikaansche troepen, aldus ver volgde hij, zijn echter nog niet vernie tigd. Een groot deel daarvan Is ontkomen naar het vestinggebied in de baai van Manilla. Daarom zijn de Japanners on middellijk overgegaan tot nieuwe aan vallen om de overgebleven Amerikaan sche strijdkrachten volkomen te vernie tigen. Dat zal dank zij de militaire meerderheid van Japan, weldra geschie. den. A an- i (biet (kunnen miskennen,, dat 'de MM JAPANNERS GEBRUIKEN SPECIALE ONTPLOFBARE STOF. De Japan Times and Advertiser schrijft, dat bij het tot zinken brengen van de Prince of Wales, het best ge pantserde slagschip ter wereld, een bij zondere Japansche ontplofbare stof een rol van beteekenis heeft gespeeld. Tot 1908 betrok Japan zijn ontplofbare stoffen uit Engeland, daarna produceer de het ze zelf. Thans kan het in korten tijd en in overvloed een buitengewoon krachtige ontplofbare stof vervaardigen, hetgeen van reusachtige befteekenis is voor den oorlog. Het zal blijken, dat ook de speciale duikbooten een nieuw wapen vormen, welks effect alle verwachtingen nog zal overtreffen. «nt :ent lies in verband met de inkrimping van den melkveestapel kleiner zal zijn dan an ders, maar bovendien zal door de min dere voedermogelijkheden de hoeveelheid vleesch per dier lager uitvallen. Stellen we de door ieder dezer factoren veroor zaakte daling in de vleeschpoductie op 10 dan volgt daaruit, dat de totale rundvleeschproductie in het komende jaar ongeveer 110 millioen kg zal bedra gen. Bij een rantsoen van 250 gram per week per hoofd is voor onze eigen be volking per jaar reeds 117 millioen kg vleesch noodig. Deze hoeveelheid moet dan nog verhoogd worden met de be hoefte der Wehrmacht. Hieruit blijkt reeds, dat we er ook bij dit verminder de rantsoen met rundvleesch alleen niet zouden komen. Gelukkig komt er jaar lijks een kleine 10 millioen kg schapen- vleesch ter beschikking, terwijl nog een niet te verwaarloozen aantal paarden, alsmede eenige tienduizenden varkens (laatste als hulsslachting) worden ge slacht. Al met al zullen we er dus waar schijnlijk wèl komen, vooral omdat er behoorlijke reserves zijn. Dit neemt echter niet weg, dat er van een overschot van productie geen spra ke is, óók niet wanneer het lagere rant soen is ingevoerd. Waarschijnlijk is het zóó, dat straks de zaak precies rond zal loopen. Nu zijn er bij het taxeeren van de vleeschproductie altijd onberekenbare factoren in het spel. Het kan b.v. best zijn, dat straks in het weideseizoen de vleeschopbrengst per dier erg meevalt. We mogen dus nog de stille hoop koes teren, dat de overheid over een maand of zes. zeven in staat zal zijn het rant soen weer wat te verhoogen. Voorloo- pig zullen we het evenwel met een wat kleinere portie moeten doen. vleesch ter beschikking komt. Onder de Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7-35 per jaar. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het front van Agedabia hebben wij plaatselijke aanvallen afgeslagen en detachementen pantserwagens van den vijand verstrooid. Bij Solloem en Halfaja wordt gevochten. Afdeelingen Italiaan sche en Duitsche vliegtuigen hebben tal rijke aanvallen op de vijandelijke ach- y terhoede gedaan en batterijen en ha venwerken te Tobroek op doeltreffende wijze gebombardeerd. De vijand verloor vier vliegtuigen, waarvan twee door het afweegeschut werden vernield. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee heeft een Italiaansch ver kenningsvliegtuig den strijd aanvaard met drie vijandelijke jagers. Het schoot één toestel neer en slaagde er in zich te bevrijden. De vijand heeft zonder resultaat een luchtaanval op Tripolis gedaan. Op een dorp in Lybië werden eenige bommen geworpen, waardoor twee slachtoffers te betreuren zijn. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht heeft operaties tegen militaire installa ties en vliegvelden op Malta in versterk te mate voortgezet. Eenige vliegtuigen werden op den grond vernield. Men nam talrijke ont ploffingen waar. Een munitie-opslag- plaats, die rechtstreeks getroffen werd, vloog In de lucht. verspreid officieel bericht uit Singapore over den militairen toestand op Malakka meldt, dat de Engelsche troepen zich in den loop van den nacht van Zaterdag op Zondag verder Zuidwaarts hebben terug getrokken. Japansche pantserwagens achtervolgen hen. Singapore is in den nacht van Zater dag op Zondag opnieuw door Japansche bommenwerpers aangevallen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de be kende Japansche vlieger linoema, die in April 1937 met zijn toestel de „Wind Gods” een vlucht naar Europa maakte, op Malakka is gesneuveld. Het gelukte hem zijn machine op haar basis terug te brengen, doch hij stierf na de lan ding. GENERAAL TER POORTEN OVER DE VERDEDIGING VAN NED.-INDEE. Vliegtuigen en vechtwagens uit Vereen. Staten noodig. Naar de „Times” meldt, heeft gene raal H. ter Poorten, de opperbevelhebber van Ned.-Indië te Bandoeng verklaard, dat de vedediging van Ned.-Indië afhan kelijk is van de vraag, of de Vereenigde Staten vliegtuigen zullen sturen. Honderd vliegtuigen in de volgende weken zijn voor de strijdkrachten in het Zuidelijk deel van den Oceaan van meer waarde dan duizenden vliegtuigen in latere we ken. De Japansche luchtaanvallen plaatsen Ned.-Indië voor een zeer ernstig vraag stuk, niet alleen, doordat de Japansche vliegtuigen van goede kwaliteit zijn en hun bemanningen goed geschoold zijn, maar ook, doordat de Japanners er in geslaagd zijn de superioriteit in de lucht in 'hqt Zuidelijk deel van den Stilten Oceaan te veroveren. De Japansche bomaanvallen op Neder- landsch-Indisch gebied zijn zeer nauw keurig uitgevoerd. Het zou een groote fout zijn, zoo verklaarde generaal Ter Poorten, indien de Japanners werden onderschat. Een ander tekort in de verdediging van Ned.-Indië noemde de generaal het Ontbreken van vechtwagens. De Vereen. Staten -hebben weliswaar beloofd deze te zullen leveren, doch tot dusver fs er nog geen enkele aangekomen. De In vroeger tijden veel gebruikte slagzin. Groote gebeurtenissen werpen haar schaduw vooruit, heeft ook voor onzen tijd zijn beteekenis nog geenszins verloren. De meeste menschen zouden ook nu graag willen vooruit zien om te kunnen weten wat de naaste toekomst voor onze oogen verbergt en speciaal op het terrein van de tegenwoordige wereldoorlog Is men buitengewoon nieuwsgierig naar den tijd, waarin we weer in vrede onze werkkracht kunnen ontplooien en ook naar de einduitslag. Voor bepaalde groepen in onze sa menleving is die einduitslag geen ver rassing meer, maar ten opzichte van den tijd leven allen nog In duisternis. Wan neer we ons de voorlaatste rede van Hitletl herinneren, dan viel daaruit op te maken dat dit jaar de beslissing kan vallen. In de Nieuwjaarsboodschap Is dit geluid niet zoo positief, maar wordt meer de nadruk gelegd op de gewel dige eischen, welke dit jaar aan front en binnenland zullen worden gesteld. Toch sluit ook deze nieuwjaarsboodschap de gedachte, dat met dit jaar het einde van dezen oorlog zou kunnen komen, niet geheel uit. Het vaderland zal, aldus Hit ler, als nationaal socialistische volksge meenschap zoo noodig ieder offer bren gen. Mannen en vrouwen zullen werken voor de voeding van ons volk en voor de beveiliging en versterking van onze bewapening. Voor het front zal het uur komen, waarop weer wordt aangetreden om te voleindigen wat begonnen werd. En dan aan het slot van deze rede zegt de Führer: Het jaar 1942 zal, daar om willen wij allen bidden, de beslissing brengen voor ons volk en de met ons verbonden volken. huidige omstandigheden zal deze hoe veelheid echter wel niet worden bereikt. Niet alleen, dat het aantal slachtingen afwachten, maar dat is het nu juist. We kunnen en we willen liever niet al te lang meer wachten; we verlangen zoo vurig naar den vede en daarom grij pen we elke mogelijkheid die de vrede zou kunnen bevorderen met beide han den aan. Hoe is de meening van de Japansche militaire leiders over den tijdsduur van dezen oorlog? De Nieuwjaarsboodschap van minis ter-president Tojo onthult ons daarover iets. De tegenwoordige groote oorlog, aldus deze spreker, zal niet alleen het lot van Oost-Azië, doch dat van de ge- heele wereld beslissen. Hij zal lang du ren, daar Engeland en de Vereen. Staten fot instandhouding van de oude orde vertwijfelde tegenacties hebben onderno men. Voor Japan is er echter geen alter natief van dezen oorlog door te zetten om het groote ideaal te bereiken, dat Japan sedert zijn stichting nastreeft en om Oost-Azië en de geheele wereld een duurzame vrede te brengen. Er ligt voor het Japansche volk nog een lange en moeilijke weg tot op alk gebieden de groote taak voor nieuwe orde en pacificatie van Oost-Azië zal zijn volbracht en de invloed van Enge land en Amerika uit alle hoeken van Oost-Azië zal zijn verdreven. Wanneer we de balans over den toe stand in de Indische wateren eens op maken, dan komen we tot deze conclusie dat de Philippijnen in hun geheel ern stig worden bedreigd, dat de verbinding met Noord-Borneo is afgesneden. Op Malakka zijn de belangrijkste rubber- en tingebieden bezet en het Nederlandsche eiland Sumatra komt, evenals Singapore vrij dicht bij het strljdtoonecl te liggen. Het is, volgens de Engelsche militaire deskundigen zelfs mogelijk dat de Japan ners door aanvallen uit de lucht zullen pogen de Britsch-Amerfkaansche leve- ringen voor China en Rangoon af te snijden. Wanneer de gevechtshandelin gen overslaan naar Ned.-Indië, wordt de rubber-pfasitie van Engeland en Ame rika belangrijk verzwakt. Een moreel en ook militair succes van de Japanners mag nog genoemd worden de inneming van Manilla, de hoofdstad van de Phi lippijnen. Hiermede wordt het lot van de Amerikaansche strijdkrachten op Luzon zoo goed als bezegeld. Er wordt in dit verband op gewezen, dat de bezetting van Manilla de keten van sterke Ame rikaansche steunpunten waardeloos heeft gemaakt. Tot deze keten rekent men dan het versterkte eiland Corregidor, het marinesteunpunt Cavite, het marine. reparatiestation Olongapo en de vlieg velden Nlcholsfields en Clakfield. Keeren we nu na de wel wat lange omzwervingen In verre landen even te rug tot Europa en vragen we ons dan af wat voor nieuws er te vermelden valt, dan is het niet zoozeer de oorlogshan delingen, die onze aandacht vragen, dan wel de diplomatieke actie. De reis van Eden naar Moscou heeft het probleem van de oplossing van deze wereldkrijg opnieuw aan de orde gesteld. Wat komt er van Europa terecht, wanneer de overwinning toch nog eens aan de Duitsche legers mocht ontglip pen? De Russische Izwestia geeft daar op het volgende antwoord: In het vuur van den ocrlog tegen Hit ler zullen de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië zich ontwikkelen en versterken en verder, dat de kwestie van de na-oorlogsche orga nisatie van den vrede en van de veilig heid de hoofden van de vrijheidlievende volken niet behoeft te verontrusten. Dat is dus een duidelijke voorspelling dat over het lot van Europa door de Sovjet-Unie en Engeland zal worden be slist. Wanneer we dan verder redenee- ren, dat de deelneming van de bolsjewis. ten aan dezen oorlog door Engeland met een goeden prijs betaald moet worden, dan bestaat er een zeer groote moge lijkheid, dat in dit laatste geval de Sov- jet-invloed in Europa belangrijk grooter zou worden, dan door de meesten ge- wenscht wordt. Dat deze mogelijkheid niet moet wor den onderschat bewijst ook de Engel sche „Times” met de volgende uit spraak: „Dat menschen met eenige fan tasie menschheld In dezen oorlog evenzeer gaat door het vuur van sociale omwen telingen als door dat van de totale oorlog en dat er voor Engeland nog veel te lee- Krachtige luchtaanvallen op vyandelijke doelen bij Feodosia (Krim) Talrijke schepen op ver schillende plaatsen ver nield of beschadigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Jan. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den centralen sector van het Oostelijke front werden weer tal rijke vijandelijke aanvallen met succes afgeslagen. In de overige sectoren slechts plaatselijke ge- vechtsactie. Aanvallen van sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen wa ren gericht op vijandelijke stellin gen en schepen in het gebied van Feodosia (Krim). Vijf groote scheven geraakten na bomtreffers in brand. Twee torpedojagers en een groot koopvaardijschip wer den door voltreffers zwaar be schadigd. In het bestek van de gewapende verkenning tegen Groot-Brittannië vielen gevechtsvliegtuigen overdag havenwerken en radio-installaties op de Faer Qer- en de Shetland- eilanden alsmede industrieele in stallaties aan de Oostkust van En geland met succes aan. Duikbooten brachten op den At- lantiGchcn Oceaan, in de Noorde lijke Ijszee en in de Middelland- sche Zee vier schepen tot zinken, waaronder een groote tankboot. Deze vaartuigen hadden een ge- zamenlijken inhoud van 20.000 brt. Twee andere schepen werden door torpedotreffers beschadigd. In Noord-Afrika vonden geen gevechtshandelingen van beteeke nis plaats. Formaties van de Duit sche luchtmacht vielen Britsche vliegvelden, pieren en stellingen luchtdoelgeschut bij Benghasi aan en bestookten den kustweg op doeltreffende wijze met bommen. In luchtgevechten werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Op het eiland Malta werden de luchtaanvallen op Britsche vlieg velden met succes voortgezet. Pogingen van afzonderlijke Britsche bommenwervers, om het Noord-Duitsche kustgebied aan te vallen, hadden geen succes, de burgerbevolking had eenige ge wonden. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Um HM voor de Hei Handelsblad schreef dezer dagen ojh.: Het zal daarom wellicht verwondering wekken, dat de overheid toch heeft be sloten om met ingang van 5 Januari het vleeschrantsoen iets te verlagen van 300 gram tot 250 gram per hoofd per week. Bij de beoordeeling van dit besluit, dat velen teleurgesteld zal hebben, moet men wel goed in het oog houden, dat alle middelen, die worden toegepast om uit de voortbrengselen van eigen bodem de vleeschproductie op te voeren, toch nooit in staat zullen zijn om het uitvallen van onzen krachtvoeder-lmport te com- penseeren. Deze was daarvoor veel te groot. Het gevolg is geweest, dat de varkensstapel noodgedwongen moest worden ingekrompen tot slechts een kern van fokvarkens. Deze laatste moet tot lederen prijs gehandhaafd worden, om dat hierop straks na den oorlog onze varkensstapel weer opgebouwd kan worden. Ook onze melkveestapel die trouwens de laatste jaren nogal belang rijk uitgebreid, maar daarnaast ook ver ouderd was heeft een veer moeten la ten en is in den loop van dit jaar met 20 Ingekrompen. Wat wil dit nu zeggen vleeschvoorziening? in de e^rdtej plaats is de varkens- vleesch-productie, die vroeger ongeveer de helft van het vleeschverbruik dekte, vrijwel geheel weggevallen; practisch worden er alleen nog varkens als huls slachting door landbouwers geslacht. Momenteel komen er nogal wat schapen aan de markt, omdat ook voor deze dier soort een verplichte levering is inge voerd. Het grootste deel van het jaar zijn we echter aangewezen op het slachtvee, dat door onzen rundveestapel wordt uitgestooten. In normale jaren bedraagt deze uitstoot ongeveer 410.000 runderen, 500.000 nuchteren kalveren, 125.000 vette kalveren en 80.000 gras kalveren, waaruit circa 135 millioen kg 4 i I 4 I HOOFDREDACTEUR A. J. OSINOA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. t- e- Q- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA y L lit- ni- iet en eu 21 ig I n" B- m i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1