De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo l I I I Distributienieuws Engelsch-Russische betrekkingen. f No. 3 38^2 Jaargang Europa overgeleverd aan het bolsjewisme De „Times” J Vrijdag 9 Januari 1942 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD a Telefoon No. 451 over de AdV3rtentl 8n per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no. 87926. DE OORLOG IN OOST-AZIE. EEN NIEUWE ZEESLAG? Volgens berichten van den zender van San Francisco, die te Saigon zijn opge vangen, zou er op 600 mijl ten Oosten van Mindanao een slag hebben plaats gevonden tusschen twee Amerlkaansche slagschepen en verscheidene Japansche torpedobootjagere. Eén der slagschepen zijn geregeld, wordt itfet ondersteund door het Atlantische charter, dat met de grootste uitvoerigheid ver uitgaande boven het gebruik der wapens dreigt of wellicht dreigen zal. Een positief einde zal niet alleen door 'een onderdrukking zonder meer bereikt kunnen worden. De taak van den opbouw van een nieuw Europa vereischt zoowel een militaire, alsook een economische organisatie. Bo vendien wordt daartoe het grootste staatsmansbeleid vereischt. naar blijkt uit Woensdagavond te Tokio ontvangen berichten van het front. De tegenstanders maken gebruik van de rimboe en van hooge bergstellingen om den Japanscren opmarsch tegen te houden. PAP OP DE GORTBON. Ook als zij van andere grond stoffen Is bereid. De secr.-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherlj maakt bekend, dat de ter verkrijging van gort Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA zou tot zinken zijn gebracht, het tweede bechadigd zijn. Ook vliegtuigen zouden aan den strijd hebben deelgenomen. Voorts verluidt, dat hier sprake is van de slagschepen New Mexico en Missis sippi, die op weg naar Port Darwin door Japansche oorlogsschepen ontdekt en aangevallen werden. Dit bericht is te Tokio nog ni-et bevestigd. WINTERBEVOORRADTNG VAN AARD APPELEN NU STOPGEZET. Eenigen tijd geleden is voor particulie ren de mogelijkheid geschapen om, voor de vorst intrad, een wintervoorraad aardappelen op te doen. Tevens werd daarbij medegedeeld, dat zij, die niet tot opslag zouden overgaan, er van verze kerd konden zijn, op hun bonnen het ge bruikelijke rantsoen aardappelen te kun nen betrekken. Om deze laatste belofte gestand te kunnen doen, zijn bij de bevolkingscen tra groote reserve-voorraden aardappe len opgeislagen, die thans reeds voor iedere stad voor ten minste vier weken toereikend zijn, terwijl de aanvoeren voor de dagelijksche behoefte normaal blijven doorgaan. Door particulieren in de dichtbevolkte consumptiecentra is een veel grootere wintervoorraad gevormd dan gebruike lijk was. Dit komt niet doordat zij, die vroeger ook gewend waren wintervoor raad te maken, nu zooveel meer hebben opgeslagen, maar omdat veel meer huis gezinnen tot voorraadvorming zijn over gegaan. Het aantal gezinnen, dat, gezien de afstempeling der bonnen, alsnog voor raadvorming wenscht, is evenwel zoo groot, dat, indien daaraan voldaan zou worden, 'de watervoorraad vele, vele malen dien van normaal zou overtreffen. Dit nu moet om verschillende redenen ongewenscht geacht worden. Daardoor zou o.m. onze kleiaardappel- voorraad te veel worden aangetast. De kleiaardappelen vormen onze meest houdbare aardappelen en die moeten we voor de algemeene consumptie in de laatste paar maanden van het seizoen bewaren. Daarbij kwam, dat ook reeds in September en October kleiaardappelen moesten worden verstrekt. Door ’t sterk invallen van de aardappelziekte in Aug. en September konden de veen- en zand- aardappelen het lange transport niet verdragen; ook onder de kleiaardappelen waren er, dite gedurende den geheelen winter niet houdbaar zouden zijn. bruggen e. d. tot staan te brengen, zijn zij klaarblijkelijk in het Zuiden voorne mens om,, door gebruik te maken van de voor dit deel van het schiereiland karak teristieke hooge bergketens, hardnekki- gen tegenstand te bieden. Zij koesteren blijkbaar van dit bergachtige terrein groote verwachtingen, want de weg naar Singapore leidt door talrijke ravijnen, welke een handig manoeuvree- rend vijand betrekkelijk goed beheer- schen kan. Na een krachtigen opmarsch door de bergengten aan de grens tusschen de sultanaten Selangor en Perak hebben de Japansche strijdkrachten Woensdagoch- HOOFDREDACTEUR A. J. OS1NOA, JONQEMASTR. 8, BOLSWARD. AMERIKAANSCHE STEUNPUNTEN IN ENGELAND. Mededeelingen van Roosevelt Associated Press meldt uit Washing ton, dat president Roosevelt in een rede voering voor het Congres o.a. bekend heeft gemaakt, dat land-, lucht- en zee- strijdkrachten van de Vereen. Staten zouden worden gestationneerd op de Britsche eilanden. De strijdkrachten van de Ver. Staten, aldus Roosevelt, worden niet alleen gebruikt ter verdediging van het Westelijk halfrond, doch ook buiten dit halfrond en derhalve moeten zij dien overeenkomstige steunpunten betrekken. De Ver. Staten zullen in dezen strijd wellicht een hoogen prijs moeten beta len. Vervolgens maakte Roosevelt bekend, dat voor het oorlogsprogram van het nieuwe financieele jaar 56 milliard dol lar noodig zal zijn. I n* s- ;n ten einde de voorraden der badoelde grondstoffen bij de papbereiders te rui men. De hoeveelheid pap of vla, waarop de bon recht geeft, behoeft niet terstond in eens te worden gekocht: na de afgif te van teen bon kan de hoeveelheid op verlangen in gedeelten worden afgele verd, bijvoorbeeld een liter per week in de vierweeksche periode gedurende welke dte voor gort aangewezen bon gel dig is. Voor de hierboven genoemde pap- en vlasoorten geldt dus dezelfde distributieregeling welke is getroffen voor gortpap. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Nieuwe bonnen aangewezen. De secr.-generaal maakt bekend, dat gedurende het tijdvak Donderdag 1 Jan. tot en met 30 April de bonnen genum merd „13 H.K.” en „17 H.K.” van de brandstoffenkaarten J. en K., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die hun wo- Bloedige gevechten aan het Oostfront. Aanvallen der Sowjet- troepen afgeslagen. Duitsche luchtmacht actief. Artillerievuur bij Solloem. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Jan. D.N.B. Het opperbevel der weermacht deelt mede. In het centrale en Noordelijke deel van het Oostelijke front her haalde de vijand ook gisteren on der bloedige verliezen zijn aan vallen; op enkele plaatsen zijn de gevechten nog aan den gang. De luchtmacht heeft kade-installatites en scheepsdoelen in de haven van Feodosia met succes aangevallen. In de overige frontsectoren zette zij de doeltreffende bestrijding van de aanvallende Sovjets voort en bombardeerde zij achterwaartsche verbindingen van den vijand. Voor de Schotsche kust hebben gevechtsvliegtuigen overdag een koopvaardijschip van 6000 brt. tot zinken gebracht; een ander schip werd door bommen zwaar be schadigd. In Noord-Afrika levendig vijan delijk artillerievuur in het gebied van Solloem; in de overige secto ren van het front geen belangrijke gevechtshandelingen. De luchtaan vallen op Engelsche vliegvelden op het eiland Malta werden met suc ces voortgezet. In de vroege ochtenduren van den 7den Januari hebben eenige Engelsche vliegtuigen lukraak bommen op plaatsen in West. Duitschland en in het Noord-Duit- sche kustgebied geworpen; er ont stond geen schade. „191” van de bonkaart Algemeen in den vervolge tevens recht zal geven op het koopen van een hoeveelheid haver moutpap, tarwebloempap of rijstpap dan wel een hoeveelheid in flesschen ver pakte vla, waarin resp. 250 gr. haver mout, tarwebloem, rijst, maïzena, cus tard of aardappelmeel is verwerkt. De voorraden van dte voor deze pap en vla benoodigde grondstoffen bij de papbereiders zijn gering, zoodat boven genoemde producten waarschijnlijk slechts gedurende korten tijd en niet bij alle papbereiders verkrijgbaar zullen zijn. De beschikbaarstelling geschiedt, Van bevoegde zijde merkt men hierbij op, dat ln( het TimesartikeJ wel zeer sterk naar voren komt, dat de Sovjet unie het onbestrijdbare recht en de volle toestemming der Angelsaksen verwor ven heeft om bij teen toekomstige her ordening van Europa een belangrijk woord mede te spreken. Deze conclusie moet voor de neutrale landen wel zeer beteekenisvol zijn. Voorts heeft de gewezen U.S.A.-gêzant Earl in Boedapest voor zijn vertrek uit Sofia verklaard, dat Churchill en Roo sevelt het plan hebben Bulgarije van de landkaart te doen verdwijnen. Bovendien Is het het voornemen van deze beiden in het geval van een geal lieerde overwinning geheel Oost- en MMden-|Eüropa tot aan den Rijn aan Stalin over te laten, die deze gebieden bij wijze van straf bezetten zal. Deze uitlatingen en het Times-artikel zijn samen even zoovele bewijzen, dat Eden te Moskou Europa aan het bolsje wisme heeft verkocht. Tevens is een en ander een merkwaardig symptoom van den noodtotestand waarin met name Gr.- Brittannlë zich bevindt, nu het zulke concessies aan de Sovjet-Unie moet doen. Duidelijk is ook, dat de dusge naamde strafbezettlng niet bij den Rijn halt zou maken, doch dat Nederland, België en Frankrijk dan geheel door het bolsjewisme zouden worden over stroomd. PEULVRUCHTEN THANS OP BON 195. De secr.-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt be-, kend, dat gedurende de periode van Donderdag 8 tot en met Zaterdag 24 Januari tegen afgifte van den met ,>195” genummerden bon van de bonkaart Al gemeen de peulvruchten mogen worden afgeleverd, welke gedurende het tijdvak van 15 December tot en met 3 Januari besteld zijn door afgifte van den met „169” genummerden bon van de bon kaart Algemeen. Uitsliujtend degenen, dia bon 4169” hebben afgegeven ten einde peulvruch ten te bestellen, kunnen deze peulvruch ten dus thans bij hun leverancier, waar die bon werd ingeleverd, verkrijgen te gen afgifte van bon „195” van de bon kaart Algemeen. Per bon kan 250 gr. peulvruchten ge kocht worden. De aandacht wordt er op gevestigd, ^e.d. aangewezen bon "dus thans bon dat personen, die hun maaltijden betrek ken bij Centrale 'Keukens, jbon „195”1 niet bij hun leverancier maar bij de be trokken keukens moeten inleveren. z f BRITSCH SLAGSCHIP ZWAAR BESCHADIGD. Tevens een kruiser gezonken. Weersgesteldheid belemmert de strijd in West-Cyrenaica. In zijn weermachtsbericht no. 585 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 17 December waren aanvalsstrijdkrachten van de Italiaan- sche vloot de haven van Alexandrië bin nengedrongen, waar zij een aanval heb ben gedaan op twee Engelsche slag schepen die voor anker lagen. Thans heeft men de bevestiging ontvangen, dat een slagschip van de „Valiant’-klasse ernstig beschadigd is en in het droog dok van Aadoeb ligt; voorts hebben onze eenheden kunnen vaststellen, dat de En gelsche kruiser „Phoebe” door drie tor pedo’s van onze vliegtuigen voor To- broek getroffen waarvan melding is gemaakt in ons weermachtsbericht no. 548 gezonken is. De Samoen (een verstikkende wind) die zich met kracht deed gelden, verhin derde krijgsverrichtingen van beteeke- nis in Westelijk Cyrenaica, de vijande lijke druk op de versterkingen van Sol loem en Haifaia werd met hevigheid voortgezet. De luchtmacht ontwikkelde een zeer beperkte activiteit, ten gevolge van het slechte weer. Onze luchtmacht deed aanvallen op ravitailleeringscentra, waar branden uitbraken. De vijandelijke luchtmacht liet bommen op Tripolis val len, waarbij onbeteekenende schade aan gericht werd; de actie in de lucht van de strijdkrachten van de as op het eiland Malta werd voortgezet. ’s-GRAVENHAGE, 7 Jan. In aan sluiting op de radiorede van Eden na diens tqrugkeer dit Moskou houdt de „Times” zich in een hoofdartiktel bezig met de betrekkingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie, De Sovjet-Unie, zoo schrijft het Lon- densche blad, vormt een onvoorwaar delijk noodig belangrijk onderdeel van het groote bondgenootschap tegen het Hitlerdom in al zijn uitwerkingen. De „nauwe politieke samenwerking” tus schen Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie, waar Eden over gesproken heeft, vormt het pendant tot de nauwe samen werking, die zich zoo snel tusschen En geland en de Vereen. Staten ontwikkeld heeft. De grondslagen voor een derge lijke politiek kunnen thans gelegd wor den. Door den krachtigen stimulans van den oorlog neemt zij reeds thans vasten vorm aan, immers, zij moet stevig ge grondvest zijn op een bondgenootschap van Engteland met de Vereen. Staten en de Sovjet-Unie, dat door den oorlog tot stand is gekomen. Elke gezonde toekom stige politiek moet Engeland in staat stellen, met Europa eenerzijds en met overzeesche landen anderzijds de nauw ste betrekkingen van vriendschap van practische samenwerking te onderhou den. Deze tweeledige politiek vindt haar uitdrukking in het verbond der drie groote mogendheden, welker vereende kracht alleen in staat is het hoofd te bieden aan Hitler uitdaging en een nieu we wereld van geordende vrijheid op te bouwen, wanneer de aanvallers zullen zijn verslagen. Het is daarom in hoogste mate ge- wenscht, dat de latere organisatie van Europa nog tijdens den oorlog door de Britsche en Russische staatslieden en na. tuurlljk niet door dezen alleen, ernstig zal worden overwogen en besproken. De gevaarlijke veronderstelling te aanvaar den, dat dit vraagstuk reeds uitsluitend door het uit den weg ruimen van de Duitsche militaire macht voor altijd zou CAVITE DOOR JAPANNERS BEZET. Cavite, het steunpunt van het Amerl kaansche. Oost-Aziatische eskader in de baal van Manilla, is reeds op 2 Januari zonder strijd door de Japanners bezet, naar de Tokio Asahl Sjimboen uit Ma nilla meldt. JAPANNERS OPENEN NIEUW OFFEN SIEF OP MALAKKA. De laatste frontberichten van Malakka malden, dajt ,'ln Zuid-Ma^akka belang rijke beslissingen voor de deur staan, waarvan het lot van Singapore en daar mede van den geheelen Maleischen veld tocht afhangt. De berichten wijzen eensluidend op de geographische verschillen In Noord- en Zuld-Malakka. Terwijl de Efigelschen in het Noorden getracht hebben den Japan- schen opmarsch door het vernitelen van I nlng door middel van haarden en kachels verwarmen, elk recht geven op het koo pen van een eenheid vaste brandstoffen. Gedurende bovengenoemd tijdvak ge ven de bonnen „23 C.V.”, „24 C.V.”, „25 C. V.”, „26 C.V „27 C.V.” en „28 C.V.” van de brandstoffenkaart L, welke aan verbruikers is uitgereikt, die hun huis door middel van een centrale verwar ming verwarmen, eveneens elk recht op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen. De bonnen „21 C.V.” en „22 C. V.” van de kaart L. zullen niet worden geldig 'verklaard ien jkunnen derhalve worden vernietigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de overblijvende bonnen van de tend het algemeene offensief geopend, kaarten J., K. en L. of van de periode bonstellen in geen geval vernietigd mo gen worden. Tevens geven gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met 30 April de met de woorden „brand stoffen een eenheid zevende periode” en „brandstoffen een eenheid achtste pe riode” gemerkte bonnen van de periode- bonstellen, recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Zooals bekend zijn de periodebonstel- len uitgereikt aan verbruikers, die voor een extra rantsoen van ten minste 12 eenheden in aanmerking komen, of aan klein-verbruikers in de groepen B. C. en D. , wier rantsoen ten minste twaalf een heden bedraagt. Voorts zal in de maand Januari wor den overgegaan tot het uitreiken van de toewijzingen voor de zevende en achtste periode aan groote verbruikers in de groepen B., C. en D. en aan de in aan merking komende verbruikers in de groep E. De plaatselljke distributiedien- sten zullen het tijdstip van deze uitrei king nader bekend maken. UITREIKING NIEUWE ZEEPKAARTEN VOOR KINDEREN EN TOESLAG KAAR TEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID VOOR DE TWEEDE PERIODE VAN 1942. De secr.-generaal van de Departemen ten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Zeepkaarten voor kinderen. In het tijdvak van Donderdag 15 Jan. tot en met Vrijdag 23 Jan. a.s. zal de uitreiking plaats hebben van nieuwe zeepkaarten voor kinderen. De nieuwe kaarten zijn, in tegenstel ling tot die, waarvan thans de laatste bonnen in gebruik zijn, slechts bestemd voor een tijdvak van drie maanden en bevatten elk drie bonnen. Ten behoeve van kinderen, die op 1 Februari 1942 nog geen twee jaar oud zullen zijn en dus zijn geboren 1 Februari 1940, wordt één kaart voor zeep en één voor toiletzeep uitgereikt. Ten behoeve van kinderen, die op 1 Februari 1942 den leeftijd van 2 jaar zullen hebben bereikt, doch nog niet dien van 8 jaar en die dus zijn geboren nó 1 Februari 1934, doch vóór 2 Februari 1940, wordt één kaart voor zeep uitge reikt. Belanghebbenden dienen bij de uitrei king de distributiestamkaarten der be trokken kinderen te toonen enworden voor wat betreft den dag van uitreiking verwezen naar de bekendmaking van den distributiedienst in de gemeente hun ner inwoning. Toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid. Tevens zullen op nader door de plaat selijke distributiediensten bekend te ma ken dagen gedurende het tijdvak van 15 Januari tot en met 22 Januari a.s. dte toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid voor de tweede periode van 1942 wor den uitgereikt. Voor de uitreiking (gelden dezelfde normen als tot dusverre. Zij, die recht kunnen doen gelden op een toeslagkaa^ voor langdurigen arbeid, doch tot nu toe rantsoenbonnen hebben ontvangen, zul len teen toeslagkaart ontvangen, indien sedert het tijdstip van uitreiking dier bonnen dertien weken verloopen zijn. Van de thans in gebruik zijnde toe slagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid zal een der aardappelbonnen niet worden aangewezen. In verband hier mede komen op de betreffende nieuwe kaarten vijf inplaats van vier bonnum- mers voor, namelijk „05” tot en met „09”, zoodat de bon, welke extra wordt gegeven, in de komende periode recht zal geven op het koopen van het rant soen, dat in de eerste periode niet wordt verstrekt. De regeling voor zelfverzorgers blijft ongewijzigd. Degenen op wier distribu- tiestamkaart het vakje K 1 of L 1 geda teerd is, komen niet voor toeslagkaarten in aanmerking. Eerst bij de uitreiking voor de vierde periode zal men wederom kunnen kiezen of men van de zejlfvdrzorgeflsregeling gebruik wil maken dan wel toeslagkaar ten wil ontvangen. Dit is dus thans niet mogelijk. DISTRIBUTIE GESMOLTEN RUNDVET. De secr.-generaal van het Depane- ment van Lanbouw en Visscherij maakt bekend, dat de met „03” genummerde bón van de vetkaart en de met „vet ¥2 rantsoen 11-17 Januari” gemerkte bon nen, welke zijn uitgereikt aan personen die zwaren en zeer zwaren arbeid ver richten, nog tot en met Zaterdag 10 Jan. bij dte slagers mogen worden ingeleverd ter verkrijging van gesmolten rundvet. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt zal dit gesmolten rundvet eerst gedu rende de periode van 15 tot en met 23 Januari oor de slagers mogen worden afgeleverd. Een rantsoen gesmolten rundvet bedraagt 200 gram. Degenen, die boter in plaats van spijs- vet wenschen te koopen, kunnen boven genoemde bonnen daartoe tot de voor deze bonnen aan te wijzen periodes be- waren. «nt gnt I )ii- i 21 <3 lit- i iet en en C- Q-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1