Buit enlandsche Revue. De Oorlog A 'te I - n De Bolswardsche Courant en Westergoo KWAKZALVERIJ DE I W. H. N. Z 4 I r ha Mo 4 Dinsdag 13 Januari 1942 38£2 Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Dingen die ons omringen LUCTOR. 1 De Engelsche torpedoboot- jagers vernietigd Eén op den Oceaan en één in de Middellandsche Zee. EEN GEVAAR VOOR DE VOLKS GEZONDHEID, DAT RADICAAL UITGEROEID DIENT TE WORDEN. lans zou worden opgemaakt, ten einde op levensverzekeringtechnische basis te berekenen, hoe groot het kapitaal der fondsen zou moeten zijn om hun ver plichtingen te kunnen nakomen. Het) be drag, dat er tekort was, zou dan als sub sidie van hef Indische gouvernement uit gekeerd worden. Intusschen liepen voor de Indische schatkist de lasten enorm op en toen in 1929 Indië in ’n crisis kwam te verkeeren, kon het dat subsidie 'eenige jaren daarna j'n’iettj meer betalen. Men zocht daarom naar een minder bezwa rende regeling, die echter uiteraard ook minder voordeelig voor de fondsen was. De pensioenfondsen voor landsdiena ren beschikken over een kapitaal van pmstreeks 375 millio-an gulden, welk be drag in hoofdzaak in Nederland is be legd. Per jaar is thans in Nederland om streeks 34 millioen gulden noodig voor uitbetaling van de eigen pensioenen en de uitkeeringen aan weduwen en wee- zen, welk bedrag voor een groot deel uit de rente en de bijdragen kan worden betaald. Daar het aantal gepensionnear- den hier te lande, zoolang de verbinding met Indië is verbroken, geleidelijk klei ner wordt, vermindert het bedrag, dat jaarlijks voor de uitbetaling der pen sioenen noodig is, in gelijke mate. DE STRIJD IN EN OM BORNEO. Het Nederlandsch-Indische legerbe- richt van Zondag 11 Januari 1942 luidt In den nacht van 10 op 11 Januari heeft de vijand het eiland Tarakan in het Noord-Westen van Borneo aange vallen. De Japanners zetten des nachts troepen aan land. De bezetting bood den aanvallers verbitterden tegenstand. Tegelijkertijd zette de vijand troepen aan land bij de Minahassa In het Noorden van Celebes, waarbij hij ge bruik maakte van parachute-troepen. HEVIG BOMBARDEMENT OP BRITSCHE TROEPEN IN Z.-MALAKKA. Naar het Keizerlijk hoofdkwartier mededeelt, zijn bij een verrassenden luchtaanval op een vijandelijke vloot in de Straat van Malakka twee duik- booten zwaar beschadigd en verschei dene treffers geplaatst op twee vracht schepen van 7000 en 3000 ton. Men neemt aan, dat het een vijan delijk convooi betreft, dat zich op weg NIEUW BRITSCH BEROEP OP EIRE. Uit Londen wordt gemeld de „Daily Telegraph’’ maakt melding van nieuwe Britsche pogingen om van Eire het recht te krijgen tot gebruikmaking van steunpunten. De Valera heeft tot dusver echter iedere discussie hierover van de hand gewezen. Ook de „News Chronicle" meldt, dat de lersche regeering nieuwe voor stellen betreffende het ter beschikking stellen van steunpunten heeft ontvan gen. In politieke kringen wordt aan genomen, dat het recente bezoek van den Noord-Ierschen premier aan Lon den in verband heeft gestaan met de laatste aanbiedingen aan De Valera. Het lijkt thans, aldus het blad, nood zakelijk de in 1936 aan Eire uitgele verde havens weer te kunnen gebruiken. HOOFDREDACTEUR A. J. OSINOA, JONOEMASTR. 8, BOLSWARD. Advertentiën per regel: Dlnsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land- genooten op Giro No. 3.9.5. O.O. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. t ties ird. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 11.57 Buiten de provincie 12.10; inn. 15 c. Yoor het Buitenland f 7.35 per jaar. L«e«g. p. looper 42 ct. p. kwartaal. DU1TSCHLANP STRIJDT VOOR EUROPA Het gevaar, door de politiek van Lon den en Batavia opgeroepen, heeft thans tastbaren vorm gekregen. Oost-Indië is nu niet een bljfront, maar een hoofdfront geworden, waar zware strijd en groote offers verwacht kunnen worden. Zooals uit de verschillende berichten valt op te maken, is men vastbesloten door Oost-Indië en in Oost-Indië tot het uiterste weerstand te bieden en typische samenloop van de omstandigheden, hier beleven we wederom een verlengstuk van de aloude Engelsche politiek die voor verschillende landen in Europa zul ke funeste gevolgen heeft gehad. Geen wonder, dat men in Ned.-Indië een beetje sceptisch staat tegenover die hulpverleening. Men heeft te veel spre kende voorbeelden voor oogen. Van ver schillende kanten wordt den laatsten tijd de opmerking gemaakt: hoe komt dat nu met de uitbetaling van de Indische pensioenen? Hoewel dit geen zuiver bui- tenlandsch onderwerp is, meenen we toch dat het antwoord in een bulten- landsch overzicht op zijn plaats kan zijn. Gedurende den (oorlog zullen, aldus verneemt het A. N. P. van bevoegde zijde deze pensioenen vast en zeker worden uitbetaald, maar over den toestand na dezen oorlog kan men en dit is ook verklaarbaar thans nog geen oplos sing geven. Een tweede vraag is dan natuurlijk: uit welke fondsen worden deze pensioenen betaald? Ook hierover geeft het A. N. P. de volgende verklaring: Met de bedoeling, de pensioenen der Indische landsdienaren veilig te doen zijn, zijn In 1918 door verschillende groepen van na 31 December 1916 aan gestelde of aan te stellen landsdienaren pensioenfondsen opgericht. Die fondsen bezitten rechtsperoonlijkheid en hebben dus een eigen vermogen. Zij staan met de reeds vroeger in het leven geroepen Weduwen- en Weezenfondsen en met het in 1922 tot stand gekomen pensioen fonds voor Europeesche locale ambtena ren onder één directie, welke te Den Haag Is gevestigd. De oorspronkelijke opzet was, dat eens pert vijf jaren een wetenschappelijke ba- ii: I e [||IL V. 1 J 3 Dezer dagen kon men in de bladen lezen, dat een Groningsche handelaar in kruiden, die aan lijders van maag- en nierziekten kruiden heeft verstrekt, ter wijl hij hun ook een bepaald dieet zou hebben voorgeschreven, wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde veroordeeld is tot een geldboete van iso.subs. 50 dagen hechtenis. Behalve aan de hierbedoelde patiënten heeft deze kruidendokter ook kruiden verstrekt aan een paar lijders aan sui kerziekte, van wier er een, een jongen man, eenigen tijd later is overleden. Het betreffende bericht besluit aldus: „Ter zake hiervan staat verdachte wellicht nog een vervolging wegens veroorzaken van dood door schuld te wachten.” (Spa- tleerlng van den schrijver). Dit is één geval uit tientallen recht zaken, die er jaarlijks zoo voorkomen. Dergelijke rechtbankverslagen lezen wij tegenwoordig niet meer zoo veel als vroeger, omdat de bladen nu eenmaal vanwege de papierbeperking alleen maar het belangrijkste nieuws opnemen. Doch de argelooze mensch zou hieruit kunnen concludeeren, dat het tegenwoordig met de kwakzalverij wel gaat en dat het lang zoo erg niet meer is als vroeger. Daarom is het dan ook, dat wij dit artikeltje schrijven, want niets is minder waar: de kwakzalverij tiert nog welig In' ons landje en honderden zwendelaars die zich den min of meer goedklinkenden naam van „kruidendokter” hebben laten aanmeten, opereeren er nog, vooral op het platteland, waar de menschen nog niets geleerd hebben en de zorg voor hun vaak broze gezondheid in handen leggen vart gewetenlooze kwakzalvers inplaats van een bevoegde arts te con- sulteeren. Hoe groot het risico is, wanneer men een kwakzalver gaat raadplegen, blijkt weer 'eens overduidelijk uit het door ons geciteerde krantenbericht. Ergens in het Noorden van ons land is een jongeman, die aan suikerziekte leed, na de behan deling van zoo’n kruidendokter overle den. Wellicht staat dezen kwakzalver nog een vervolging te wachten wegens het veroorzaken van dood door schuld; wellicht, staat er, dus het is nog niat eens zeker. Onze Nederlandsche recht spraak vraagt nu eenmaal een wettig overtuigend bewijs en een handige ad vocaat zal het misschien nog klaarspe len om dezen gewetenloozen speler met 's menschen gezondheid vrij te pleiten. De man komt er dan af met een boete van f 150 en kan verder gaan met zijn zwendelpraktijken. Want er blijven altijd menschen, die zoo’n „kruidendokter” willen consulteeren, vooral als de mid deltjes, die hun arts hen heeft voorge schreven, niet spoedig genoeg helpen. Het wordt daarom ook hoog tijd, dat onze overheid voor eens en voor goed een einde maakt aan dat gezwendel met kruiden. Zulke menschen, kwakzalvers, kruidendokters, handopleggers en hoe ze meer mogen heeten, zijn een voortdurend gevaar voor onze volksgezondheid en daarom dient dit kwaad radicaal uitge roeid te worden. Het is nu eenmaal zoo, dat de men schen tegen zich zelf beschermd moeten worden, wanneer zij zich zelf niet kun nen beschermen. En zoolang er nog één mensch in ons land is, die voorkeur geeft aan een behandeling door een kwakzalver, boven een vertrouwden ge neesheer, is het de dure plicht van de overheid, om hiertegen te waken en maatregelen te nemen, die leiden tot 't onmogelijk worden van de uitoefening der kwakzalverij. Onze huidige Neder landsche rechtspraak blijkt onmachtig te zijn, het kwaad afdoende te bestrijden. Bovenstaande bericht is daarvan het beste bewijs. Zegt U niet: het is zoo erg niet. Voor namelijk op het platteland: op de Ve- luwe, in Drenthe, Noord-Brabant en zelfs in de omgeving van grootere plaatsen, zijn er nog duizenden menschen, die, on danks de waarschuwingen in de bladen tegen dit soort lieden, toch nog hun ver-, trouwen schenken aan kruidendokters e.d. en met hun kwalen en gebreken naar zulke kwakzalvers gaan, in de hoop baat en genezing te vinden. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat tientallen plaatselijke bladen advertenties opna men van het befaamde leas: beruchte Staphorster Boertje, die in verschil lende plaatsen van ons land zitting hield. Pp zijn spreekuur heeft hij nooit over /gqbrek aan klanten te klagen gehad. Maar er is nog nooit iemand geweest, die ^van een werkelijk ernstige kwaal door dezen kwakzalver radicaal genezen werd. We leven op het oogenblik in een tijd, waarin vele moeilijkheden in een handomdraai uit de wereld geholpen kunnen worden. Wij vragen dan ook de aandacht van onze overheid voor dit kwaad: de kwakzalverij. iLaat men krasse maatregelen nemen, opdat aan dit En niet schromen strenge straffen toe heid geworden, te passen, wanneer de kwakzalvers toch zouden doorgaan met hun gevaarlijke practijken. De volksgezondheid zal er mede gediend zijn en de mensch zal op den duur vergeten, dat er eens lieden ge weest zijn, die met wat gegoochel met kruiden goedgeloovige menschen in den waan brachten, lat zij op deze wijze van £iun| kwalen 'en gebreken verlost zouden kunnen worden. RIDDERKRUIS VOOR GESNEU VELDE VERDEDIGER VAN EUPATORIA UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Jan. Het oppercommando der weermacht maakt bekend De gevechten in den midden- sector van het Oostelijke front en in het gebied van Waldai duren voortin de overige sectoren geen belangrijke gevechtshande lingen. Een vèr-dragende batterij der oorlogsmarine beschoot Dover treffers waren zichtbaar. Onder- zeebooten brachten op den Atlan- tischen Oceaan een Engelsche torpedojager tot zinken en torpe deerden een andere in de Mid dellandsche Zee. In Noord-Afrika levendige ver- kenningsactieDuitsche gevechts vliegtuigen bombardeerden den kustweg van Cyrenaïca en Engel sche vliegvelden op Malta. Van 1 tot 10 Januari heeft het Engelsche luchtwapen 42 vlieg tuigen verloren, waarvan 19 bo ven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika in dezelfde periode zijn negen onzer vliegtuigen in den strijd tegen Groot-Brittannië verloren. Bij de in het weermachtsbericht van 7 Jan. vermelde poging der Sowjetstrijdkrachten om te Eu patoria op de Krim te landen liet de vijand in hardnekkige gevech ten in straten en huizen 600 doode soldaten en 1300 „partisanen" op het strijdtooneel achter, 203 gevan genen vielen in onze handen. Dit succes is vooral aan het stout moedige optreden van den eersten luitenant Von Boddien te danken die als commandant van de ver- kenningsafdeeling eener infante- rie-divisie, in dezen strijd is ge sneuveld de Führer en opper bevelhebber heeft dezen dappe ren officier posthuum het eiken loof van het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. Volgens een voorbereid plan werd overgegaan tot de uitvoering van uit gebreide ^verwoestingen. Volgens berichten uit Batavia, aldus verneemt de „Deutsche Ztg, in den N.”, zijn de Japanners op drie punten op Celebes geland, nadat verscheidene groote Japansche transportschepen onder bescherming van kruisers het eiland waren genaderd. Het Zweedsche blad „Svenska Dag bladet” meldt volgens het D.N.B. uit Batavia, dat de Nederlandsch-Indische troepen verbitterden tegenstand boden. De Minahassa is een vruchtbaar gebied, dat koffie, rijst en cocos oplevert. GEEN SPRAKE VAN MEER DAN 1 FRONT OP MALAKKA. Het Japansche keizerlijke hoofd kwartier maakt bekend, dat de voor hoede der Japansche troepen via Kwala Loempoer in de nabijheid van Kwala Klang (in de naaste omgeving van Port Swettenham) is gekomen. Andere af- deelingen zijn tot bij Rawang opgerukt. DE OORLOG IN OOST-AZIE. KWALA LOEMPOER DOOR JAPAN NERS GENOMEN. De op Malakka opereerende Japan sche troepen hebben Kwala Loempoer veroverd. Omtrent de inneming van Kwala Loempoer, de belangrijkste stad in het sultanaat Selangor, verluidt, dat de Japansche troepen reeds Vrijdagavond een vier km. ten Zuidenwesten daar van gelegen vliegveld bezetten. In de vroege ochtenduren van Zaterdag werd toen het algemeene offensief op het Zuidelijke deel der stad geopend, met welker val een strategisch uiterst be langrijke hindernis op den weg naar Singapore is weggenomen. De Engelschen trekken zich terug in de richting van de havenplaats Malakka, aan de Zuidwestkust van het schiereiland. Voorts wordt uit Tokio bericht, dat Japansche troepen ook het vliegveld van Kwala Kaboe, 60 km. ten Noorden van Kwala Loempoer, hebben bezet, na de achterhoede der Engelsche strijd krachten omsingeld te hebben. De aJgelmeene verwachtihg, dat de winterperiode gedeeltelijk een pauze in de oorlogvoering zou beteekenen, kan misschien voor wat we ’t Oostfront noe men, bewaarheid worden, maar voor an dere fronten gaat de strijd met onver minderde hevigheid verder. Ofschoon de strijd in Rusland niet meer dat geweldige offensieve ka rakter heeft van eenige maanden gele den, moeten we toch niet de conclusie trekken, dat er aan dit front weinig of niets gebeurt. Er wordt in sommige sec toren nog hevig gevochten en wanneer we ons eens een oogenblik indenken wat het zeggen wil, bij meer dan 20 tot 30 graden vorst, in sneeuw en ijs, in een totaal onherbergzame streek te moeten vechten, dan kunnen we medelijden, maar ook bewondering hebben voor de heldenmoed die daar door elk persoon lijk wordt betoond. 1 Wie nog over een greintje naasten liefde beschikt en niet zoo verblind en bevooroordeeld is, dat hij zijn naaste alleen aan een bepaalde richting weet gebonden, zal er zich over verheugen, dat de hier niet direct noodzakelijke wol in welken vorm dan ook, wordt afge- staaii voor hen die in bittere koude trach ten de chaos in Europa te keeren. Wanneer we de ontwikkeling van de diplomatieke oorlog die altijd samen gaat met de strijd met de wapenen objectief beschouwen, dan komen we na de reis van Eden naar Moskou toch wel sterk onder den indruk, dat de hoera- roepers, ook in ons Nederland, na de deelneming van de bolsjewieken aan de zen oorlog op een verkeerde kaart ge wed hebben. Veronderstellen we eens een oogen blik, dat d'i Duitsche legers niet in staat zullen zijn die bolsjewistische bedreiging van Europa te keeren, en zooals nu reeds door het Engelsche blad de „Times” is toegegeven, dat Rusland een strafexpe ditie tot over de Rijn wil inzetten, wie zal dan dit bolsjewistisch gevaar kee ren en zoo mogelijk den kop indrukken? Engeland natuurlijk, zoo zeggen er zeer velen, maar men vergeet hierbij ’n kardinaal punt en wel, dat ook Engeland na afloop van d'ezen oorlog danig ver zwakt is. Een expeditiecorps van eenigen omvang op het vasteland van Europa sa men te brengen die eventueel die Russi sche stormwals zou kunnen keeren, Is dan even onmogelijk als dit nu het ge val Is om ten opzichte van Duitschland een nieuw front te scheppen. Ja maar, zoo zullen misschien velen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel a Telefoon No. 451 naar Singapore bevond. Zooals in de officieele mededeeling wordt gezegd, zijn nadere bijzonderheden over dezen aanval nog niet beschikbaar. Verder wordt hier officieel medege deeld, dat Zondag massa-aanvallen van bombardementsvliegtuigen van het Ja pansche leger hebben plaatsgevonden op de Britsche troepen, die in het Zuidelijk deel van Malakka op den terugtocht zijn. Deze aanvallen hebben opmerkelijk succes gehad en groote verwarring gesticht onder de strijd krachten van den tegenstander. Er werden daarbij 24 vrachtauto’s vernield, terwijl treinen met militairen, die in Zuidelijke richting reden in de nabijheid van het spoorwegknooppunt Tampin met groot succes werden ge bombardeerd. MINISTER KNOX OVER DEN TOESTAND. Amerikaansche minister van onder onze lezers zeggen, bij die rede- neering vergeet men, dat Rusland en En geland bondgenooten zijn en zich dus niet zullen bestrijden. Dacht U nu werkelijk, dat dit bondge nootschap uit angst en zelfbehoud gebo ren, na dezen oorlog eenige waarde had? De deelneming van Rusland is voor En geland een welkome afleiding geweest; eerstens om de eigen verdediging die aan het begin van dezen oorlog op geen stukken na klaar was, geheel in orde te brengen en tevens paste die deelneming van Rusland geheel in het kader van de Engelsche buitenlandsche politiek de kastanjes zoo lang mogelijk door ’n an der uit het vuur te laten halen. Voor deze hulpdienst vraagt de Sovjet natuur lijk een vergoeding die Engeland, wan neer dit eventueel daartoe in staat is, zal moeten inlossen. Wat is nu logischer dan dat de eerste wissel die door England gehonoreerd moet worden, de uitbreiding van het bolsjewisme naar het Westen. De erfe nis van Lenin is de droom van Stalin geworden en deze droom moet kost wat het kost, verwezenlijkt worden, niet al leen voor hun eigen land, maar ook voor geheel W.-Europa strijden dus thans de Duitsche en daarmee verbonden troepen in de barre Russische winter, in sneeuw én Ijs. Aan de andere kant van het wereld- halfrond in Engelsch-Indië, Ned.-Indië en de Amerikaansche bezittingen in de Stille Zuidzee, staat de positie van de Anglo-Amerikanen, w.o. men den laatsten tijd sedert de deel neming van Amerika aan dezen oorlog de verbonden Amerikaansche en Engel sche belangen aanduidt, er evenmin rooskleurig voor. In nog geen volle vier weken hebben de Japansche strijdkrachten de eerste linie, welke van China via Malakka en Br.Borneo naar de Philippijnen liep, met j Hongkong als vooruitgeschoven post, veroverd. Volgens de laatste berichten wordt z-elfs de sterke Engelsche oorlogshaven Singa pore ernstig bedreigd. Maar wat voir ons Nederlanders van meer en grooter be lang is, dat is de positie van Ned.-Indië in dit conflict Zooals we reeds 'eerder mededeelden heeft de uitgeweken Nederlandsche en Oost-Indische regeering onnoodig over haast aan Japan den oorlog verklaard. De toen jioor velen direct geivreesde mogelijkheid, (dat daarmee Ctost-jlndië als bolwerk tegen Japan zou kunnen groote gevaar voor goed een einde komt worden gebruikt, is thans reeds bewaar- *i e- n- 5t L - Jit- I i>th iet ;en eu 21 ig n- s- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1