Buitenlandsclie Revue. Het Schoenenprobleem voor de Schoolgaande Jeugd. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo Hl DENK AAN WINTERHULP! Dinsdag 20 No. 6 W. H. N. 38^ Jaargang Dinsdag 20 Januari 1942 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 ies I- l' LUCTOR. Reeds meerdere malen Is tr door de Advert ent I fin per regel: Dinsdugsiiuininer 10 cent Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land- genooten op Giro No. 3. 9. 5. O. O. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. beweging der tijds- beweging Dit houdt weer verband met het feit, dat de strijd in Europa no. 1 is. Wan neer Rusland moet worden gesteund dan moeten zooveel mogelijk de technische voorzieningen in het geheele gebied van het Oosten van de Middellandsche Zee tot de Kaspische Zee en de Perzische Golf in staat van verdediging zijn. De kortste weg voor de aanvoer is en blijft de Dardanellen en wanneer Turkije volhoudt in zijn neutrale houding, dus ook Engelsche aanvoer over het land niet toestaat, kon dit wanneer de nood het vereischt, dit wel eens ongevraagd ge beuren. DE KLOMP MOET VAAK REDDING BRENGEN. f J t- 0- kregen, kozen de meer voordeeliger, meer socialer en meer eenvoudiger weg, en kochten een paar klompen voor hun kinderen. En daar stappen ze nu, opge wekt en vroolijk als iedereen. Boven dien, klompen zijn in den winter veel warmer dan schoenen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgcld fr. p. p. per half jaar 11.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leeeg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. Over het algemeen heeft de strenge winter ook in Europa een zekere pauze in den strijd gebracht, een pauze, die al leen door de Sovjettroepen wordt benut om met massale aanvallen te trachten de Duitsche stellingen te doorbreken. Wanneer het de Sovjets gelukt enkele punten in het Oostfront zoogenaamd te veroveren, dan beteekent dit voorloopig nog geen groote winst, aangezien het Duitsche opperbevel ver schillende vooruitgeschoven “punten in dit front reeds uit eigen beweging had ingekort, maar deze posities niet zonder strijd in de handen van de Sovjet wil laten vallen. De Duitsche taktiek is'er op berekend, den vijand zooveel mogelijk schade te brulkt. Engeland zelve heeft achterhoede-gevechten afbreuk te doen over voldoende soldaten en materiaal en stations aldaar.” Keeren we dan nog even naar Europa I plet blijft, heeft men niet veel kans een terug, teneinde ock de verhoogde span- FEODOSIA IN STORMAAN VAL HEROVERD Omgeving van bolsjewisten ge zuiverd meer dan 4600 gevangenen gemaakt. GEVECHTSACTIE AAN HET DONETZ-FRONT UIT HET HOÖFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19Jan. Het opperbevel der weermacht maakt bekend Duitsche en Roemeensche troe pen onder opperbevel van den uen raai der infanterie von Man stein hebben in samenwerking met de eenheden, van den gene raal der vliegers Ritter von Greim na hardnekkige gevechten van verscheiden dagen de aan de Zuidkust der Krim gelandde So- wjet-strjjdkrachten teruggeslagen en door een vastbesloten aanval de stad Feodosia weer in bezit genomen. Tot dusver zijn er meer dan 4600 gevangenen gemaakt en 73 pantser-vechtwagens, 77 ka nonnen en veel ander oorlogstuig buitgemaakt. Aan het geheele front bij den Donetz deed de vijand met sterke krachten aanvallen de gevechten zijn nog aan den gang In den midden- en den Noor delijken sector heeft de vijand bij het voortzetten van zijn aan vallen opnieuw zware verliezen geleden. Bij een tegenaanval door formaties van Duitsche infanterie en pantservechtwagens op 17 en 18 Januari zijn in totaal 35 ka nonnen, 23 granaatwerpers, 45 machinegeweren en verder veel materieel buitgemaakt. De vijand verloor hierbij 430 dooden en 140 gevangenen. De luchtmacht beschadigde in de wateren voor Moermansk een groot vrachtschip met bomtreffers. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden haveninrichtingen aan de Engelsche Zuidwestkust en plaat sten bomtreffers op een munitie depot op de Shetlands. In Noord-Afrika werd bij sue-- cesvolle verkenningsondernemin- gen door Duitsche en Italiaansche troepen in Cyrenaica een aantal gevangenen gemaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen haven inrichtingen en vliegvelden aan de kust van Cyrenaica aan. In de groote Syrte werden bij een lucht aanval op een Britsch convooi verscheidene grootevrachtschepen door bomtreffers zwaar bescha digd. Bij de herovering van Feodosia heeftde Ridderkruisdrager kolonel Müller zich wederom door op vallende persoonlijke dapperheid, besluitvaardigheid en beleidvolle leiding van zijn regiment onder scheiden. AMBON ZOU ZIJN BEZET DOOR JAPANNERS. Nederlandsch garnizoen zou slechts kort tegenstand hebben geboden. Via Italië verneemt de Duitsche pers, dat de Japanners zijn gela’nd op het Nederlandsch-lndische eiland Ambon. Het kleine Nederlandsch-lndische gar nizoen heeft s'echts korten tijd tegen stand kunnen bieden en het eiland met de haven en de hoofdstad van denzelfden naam zijn bezet. ning rondom Turkije nog even in het kort te belichten. De besprekingen door den Engelschen minister Eden te Moskou gehouden, hebben naar zoo langzamer hand wel uitlekt, ook da Turksche kwes tie tot onderwerp gehad. Dat is heel verklaarbaar immers, het was en is nog steeds de droom van de Sovjet om de vrije beschikking te kun nen krijgen over de Bosporus en de Dardanellen. Vooral sedert het bondge nootschap van de -Engelschen en de Sovjets is deze kwestie actueel gewor den. Tot nu toe is Turkije aan beide zij den welwillend neutraal gebleven, een handelsverdrag met Duitschland wat vriendelijke woorden aan het adres van Engeland, maar daarmee lost men de kern van de zaak niet op. Het begint er nu eenigszins op te gelijken, dat er over Turkije heen tusschen Engeland en Sov_ oorlog te winnen. Voorheen was dit mis- j schien mogelijk door den tegenstander met het wapen der blokkade geheel uit te hongeren, maar sedert Duitschland door de inbeslagneming van de geheele Europeesche industriecentra’s de be schikking heeft gekregen over enorme hulpbronnen voor de oorlogvoering en bovendien de wetenschap voor ver schillende uit andere landen ingevoerde producten vervangingsstoffen weet te vervaardigen, we denken aan de syn thetisch» rubber en benzine, heeft de blokkade voor een groot deel haar waar de verloren. Wil men dus dezen oorlog binnen afzienbaren tijd winnen, dan zul len de Engelsch-Amerikaansche troepen binnen niet te langen tijd tot ’t offensief moeten overgaan. Dit zou dan ook kun nen verklaren de opduikende geruchten over troepenzendingen naar Engeland. Blijft dan natuurlijk de groote vraag Duitsche legerleiding op gewezen dat men in deze wintermaanden geen offen sief zal inzetten, maar de geheele kracht van de weermacht wil bewaren tot het voorjaar om dan opnieuw toegerust den laatsten tegenstand van de Sovjets te breken. Meermalen hoort men de meening ver kondigen, daf de nieuwe phase in dezen wereldoorlog n.l. de strijd tusschen Ame rika en Japan de aandacht van het Euro. peesche strijdtooneel zal aftrekken. In hoeverre het offensief van Japan en de reeds behaalde successen invloed op den strijd in Europa zullen uitoefenen zal de tijd moeten leeren, maar ook uit ver klaringen van Amerikaansche regerings kringen kan men opmaken, dat ondanks alles, de strijd in Europa primair is. Volgens “de bekende verklaring van den Amerikaanschen minister Knox is de vernietiging van Duitschland of in het algemeen gesproken, van de Asmogend heden, nummer één en daarbij staat de strijd in Europa op het voorste plan. Somtijds duiken enkele berichten op over Amerikaansche troepenverschepingen naar Ierland en Schotland, maar bijna even spoedig worden deze berichten te gengesproken. Men zou bij dergelijke geruchten ge neigd zijn de vraag te stellen: waarvoor die troepen dan wel moeten worden ge- 1 voor ver- ut- bti- iet .en en 21 ig n- s- en n- Wederom verkeersteekens op 23 en 24 Januari. Als dit geen winter is om de Win terhulp te helpen, dan weten wij niet welk een wintersche kou er nog zou moete.i komen om de burgerij warm voor de Winterhulp te helpen stemmen. Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Januari zal weder straatcollecte worden ge houden en dan zullen opnieuw de verkeersteekens waarvan de serie is uitgebreid als draagspeldjes worden aangeboden. In de meeste plaatsen van betee- kenis werkt de politie ijverig mede om deze inzameling, die tevens een goede propaganda van veilig verkeer is, te doen slagen. De gemachtigde voor de reorganisatie van de Neder- lindsche politie heeft hiertoe een be roep op de plaatselijke politiechefs gedaan, dat, naar men mag verwach ten, niet vergeefs zal zijn geschied. Politiebeambten zullen, terwijl zij zich hier en daar instrueerend onder het publiek begeven, tegelijkertijd als collectant optreden. De geheele week van 23—30 Januari zal worden dienstbaar gemaakt aan de verkeersveiligheid. Zoo zullen ver- keerspatrouilles van twee tot vier man optreden. Waar noodig zullen de „nieuwe verkeersregels”, uitgegeven door het Verbond van Vereenigingen van Veilig Verkeer met medewerking van het departement van Waterstaat,' worden ter hand gesteld, enz. De winterhulp rekent op volledige medewerking van alle weldenkenden. BELANGRIJKE GIFT. De N.V. Bataafsche Petroleum-Mij. te ’s-Qravenhage heeft aan de Winter hulp Nederland een gift van 250.000 gld. doen toekomen. BRITSCHE TROEPEN OMSINGELD. Volgens de jongste berichten van het front van Malakka hebben de Japanners na de verovering van Pand- sjang-Besar hun aanvallen voortgezet en belangrijke plaatsen op de zuid punt van Malakka bij Johore-Baroe bezet. In het geheel zijn er drieJapansche leger-corpsen opgerukt naar de Zuide lijke punt van Malakka. Door achter de Britsche posities bij Johore Baroe om te trekken, zijn volgens Domei 20.000 man Britsche troepen omsingeld en zijn de spoorweg- en wegverbindingen naar Singapore afgesneden. De Brit sche verdedigers worden nu uit het Westen en uit het Noorden samen gedrukt. Men neemt aan, dat het in de buurt van Johore Baroe tot een beslissenden veldslag zal komen, daar de vijand ongetwijfeld alles in het werk zal stellen om deze laatste verdedigings linie tegenover Singapore te behouden of althans de hem nog overgebleven strijdkrachten op hel versterkte eiland over te brengen. De strijd om het definitieve bezit van Malakka en om de verovering van Singapore, is daar mede begonnen. Volgens Radio New York worden er ten Noordwesten van Singapore reeds hevige gevechten van man tegen man geleverd. Het is den Japanners gelukt een bruggehoofd te vormen en de Britsche stellingen worden zoo doende in de flank bedreigd. Waar de Japanners dit bruggenhoofd hebben gevormd, wordt niet uitdruk kelijk vermeld. In een D.N.B-bericht uit Tokio wordt er echter op gewezen, dat de Japansche troepen na de inneming van de plaats Batoe Pahat Zaterdag over de gelijknamige rivier zijn getrokken en Singapore tot op 70 km. zijn ge naderd. zwarte markt en daardoor de volks gemeenschap benadeelde of die an dere moeder, die klompen kocht voor haar kroost? Het is heusch geen schande, wanneer ge niet voldoende schoenenbonnen kunt krijgen voor uw schoolgaande kinderen. Zit er niet over te piekeren, maar koopt een paar klompen voor Jan en Annie. Ze zullen er heusch niet slechter van worden. En na een paar dagen weten zij al niet beter meer of het hoort zoo. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ook het onderwijzend personeel in deze me dewerking moet verbenen. Het gebeur de in een groote plaats in Nederland, waar een hoofd een leerling naar huis terugstuurde omdat hij het durfde wa gen om met klompen aan de voeten op school te komen het was een H.B.S. moet U weten: „hoogere burgers" V—II ...4— J waren zoo verstandig om hun zoon van deze school te halen en naar een andere H.B.S. te brengen, waar het schoolhoofd minder dwaze denkbeelden huldigde en meer begrip had voor de moeilijkheden waarmee de moeders t.a.v. de schoenen te kampen hebben. Bij vele ouders schuilt nog een zekere valsche schaamte. Dat weerhoudt hen dan ook vaak om „hun” kinderen op klompen naar school te zenden. Liever betalen gij voor duur ge d een ‘paar schoenen op de zwarte markt inplaats van dat ze als eerlijk, sociaal-voelend 1 mensch de moeilijke omstandigheden van dit leven als een axioma aanvaarden. bonnen, hun kinderen een paar lekker warm zittende klompen koopen. Laat U die valsche schaamte; maar va len. Klompen dragen is geen schande! Onze Nederlandsche boeren, landbouwers en tuinders dragen ze toch ook. En zijn wij meer dan zij? Zij bewerken onzen bo dem en zorgen voor de voedselvoorzie ning. En wat voor hun voeten goed ge noeg is, is ook goed voor de voeten van onze jeugd. Zit dus niet in den put, wanneer U geen voldoende schoenenbonnen voor Uw kinderen kunt krijgen. En weest zui nig met de schoenen, die Uw kinderen nog hebben. Bewaar ze voor den Zondag en bijzondere gelegenheden. En in de week en naar school: klompen. Daar mede dient U tevens een volksbelang, want op deze wijze zijn we zuinig met ook nul op hun schoenenbonnenrequest i de beschikbare schoenen. En dat is I heusch heel noodig. En heel wat ver standiger dan het koopen van schoenen op de zwarte markt, omdat het toch niet aangaat, dat »Uw” kinderen op klompen loopen. waar dit offensief moet worden ingezet. jet-Rusland een besHssing is genomen. Het veel te lang durende offensief in Noord-Afrika doet ook zijn invloed gel den. Daardoor toch worden belangrijke Engelsche strijdkrachten vastgehouden, vooral zfeestrijdkrachten die voor den grooten Oceaan noodzakelijk gebruikt moeten worden. Geen enkel deel van deze wereldkrijg staat op zich zelf, maar alles beweegt zich in onderling verband. Hoewel dus de strijd in Europa nummer één is, mag men daarom den oorlog in Oost-Azlë niet onderschatten. De snelle opmarsch van de Japanners biedt naast groote materieele voordeelen ook enorme moreele perspectieven. De Britsch-lndische beweging die onder lei. ding van Ghandi het Etigelsche gouver nement reeds heel wat hoofdbrekens ge kost heeft, begint opnieuw haar actie te ontplooien. Nu Ghandi de leiding van het Al Indische Congres heeft overge dragen aan Jawaharlai Nehroe, een man met veel invloed in de partij, eenigszins meer Westersch getint dan Ghandi, oogenschijnlijk meer meegaande, maar Enbij gebré^^^ werkelijkheid op een sterk vrij Indisch standpunt staande, komt de geheele In dische beweging weer opnieuw in het 'brandpunt der belangstelling te staan. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de werkcommissie van het Al Indische Congres een door Nehroe voorgestelde motie aangenomen waarin o.a. wordt verklaard: slechts een vrij on afhankelijk Indië kan in staat zijn de verdediging van het land op nationale grondslag op zich te nemen. De geheele achtergrond van het Indische vraagstuk is vervuld van vijandschap en wantrou wen jegens de Britsche, regiering en zelfs de omvattendste beloften kunnen deze achtergrond niet veranderen en evenmin de Voor-Indiërs er toe brengen vrijwillig en bereidwillig het aanmati gende imperalisme te steunen, dat dient te worden onderscheiden van het fas cistische autoritaire stelsel. Deze beweging vindr niet alleen een groote aaphang in de aan Engeland be- hoorende Indische bezittingen, maar vindt ook zijn terugslag in Ned.-Indië. Ook daar is de Indische groeiende en door de drang omstandigheden wordt die eveneens krachtig gesteund. Hoe ook ’t verloop van die Azeatisch- Indische oorlog zal zijn, dan moet toch reeds nu met vrij groote zekerheid ge rekend worden op een geheel verander de verhouding ten opzichte van het moe derland. De vele stemmen, die men ook uit Ned.-Indië beluisteren kan, wijzen allen op een drang naar sociale hervormingen Alleen dit is juist het verschil met het Al Indische Congres in de 'Engelsche bezittingen de zuivere lijn en de krach tige persoonlijkheid van den leider ont breekt. Maar wat niet is kan nog komen. Ook wanneer er na dezen oorlog nog sprake is van een vrij Nederland en een onver anderd Ned.-Indië, zal er heel wat moe ten veranderen willen we ook (al is hef dan in bescheiden vorm) dat Ned.-Indië als een deel van het Moederland blijven beschouwen. In nog veel sterker mate is dit het geval voor Engeland, omdat de taak van het burgerlijk bestuur door de Engel schen schromelijk werd verwaarloosd. Neem eens als voorbeeld Malakka waarvan de Engelsche Daily Express zegt: „Het is de Augiusstal van het Em pire. Een troep whiskey-drinkende plan- tagebezitters en militaire trekvogels heeft bij haar voorbereidende maatrege len de bevolking van Malakka conse quent en bewust overgegeven en aan de Japanners uitgeleverd, tezamen met de berokkenen, zoo mogelijk door zware dedlging van haar eiland de beschikking voorraden van Penang en de radio es*1 de hier en daar aanvallende troepen, bovendien, wanneer men In het defen- L f*, i >- Wat dunkt U, lezer 'en lezeres? Welke van de beide moeders handelde in het algemeen belang? Zij, die verkeerde in Een van de vele problemen, waarme- betere kringen en schoenen kocht op de da de huismoeders tegenwoordig te kampen hebben, is zeker wel dat van de schoenen der schoolgaande jeugd. Weliswaar krijgt men tegenwoordig vlugger een bon voor kinderschoenen, vooral voor de opgeschoten en school gaande jeugd, maar dat neemt niet weg dat de kinderrijke gezinnen niet altijd even vlot de werkelijk noodige bonnen kunnen bekomen. Hierdoor zijn vooral de laatste maanden problemen ontstaan, die slechts op één manier radicaal zijn op te lossen: klompen. Vele ouders zijn er dan ook toe over gegaan om hun kinderen naar school klompen aan de voeten te geven. Niet alleen zijn hiermede de schoenenbonnen problemen meteen uit de wereld gehol pen, maar bovendien is een zekere be zuiniging verkregen op het budget van de huishoudelijke uitgaven. Want het dragen van klompen, vooral in dezen i schoolt De ouders van dezen jongeman wintertijd, Is veel economischer dan zchoenen. De aanschafkosten zijn goed- kooper en het slijtingspercentage is veel geringer. Ten slotte krijgt men de klom pen zondir bon, waardoor veel narig heden met het invullen en wegbrengen van aanvraagformulieren vermeden wordt. Toch zijn er nog een categorie ouders, die er een eigenaardige mentaliteit op na houden. Werkelijk waar; zij achten hun kinderen lees vooral „hun" kin deren te goed, om ze inplaats van schoenen, klompen aan de voeten te geven. Stel je voor! Mevrouw verkeert in de beste kringen van de gemeente erf dan zouden Loes en Wim op klompen naar school moeten gaan? Foei, toch, hoe affreus! Net als de boerenkinderen uit den polder! Nee, maar dét gaat toch niet. En mevrouw, die in die „beste” krin gen van de gemeente verkeert, dient een aanvraagformulier in voor schoenen voor Loes en Wim, maar de distributie- dienst constateert op de stamkaarten, dat er pas enkele maanden geleden aan beide kinderen een bon voor schoenen is verstrekt en wijst de aanvrage af. Er zijn dringender gevallen, die vóór gaan. Dan zoekt mevrouw contact met die „betere” kringen en in ruil voor veel geld krijgt zij buiten de distributie om voor Loes en Wim ieder een paar schoenen want zeg, stel je voor: op klompen. ...I, Andere moeders, die helaas geen con necties in die betere kringen hebben en e- n- I DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDREDACTEUR A. J. OS1NGA, JONGEMASTR 8, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1