Revue van de week. De Oorlog Wegens storing in het electrisch net, juist op het moment dat onze pers begon te draaien, is het ons onmogelijk alle courantenpakken nog op tijd te verzenden. Wanneer abonné’s hun courant dus later ontvan gen dan normaal, dan is dit de oorzaak. De Bolswardsche Courant en Westergoo I Onwrikbare muur W. H. N. Ui Vrijdag 30 Januari 1942 38S!S Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD mate de kunst en het kunstgenot binnen Duitsch Weermachtbericht Nederland, Koninginnegracht 22 te Den Haag. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland Ct. Buitenland 2J^ ct. Sovjet-Russische landings* strijdkrachten op de Krim teruggeworpen. democratie en het recht der volkeren om over zich zelf te beschikken, zou strijden. Het lersche volk hield hem aan zijn AdvcrtanHïn per regel: Dlnsdagsnuninier 10 cent Vrijdagsnummcr 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. DE OORLOG IN OOST-AZIE. JAPANNERS NADEREN ZUIDPUNT VAN MALAKKA. TOKIO, 28 Jan. (D.N.B.). Naar Domei Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoef ige land* genooten op Giro No 3. 9. 5. O. O. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. ard( let :en en 21 ig n- B- sn afgedankte fabrieksarbeiders vormen het leger der permanent werkloozen. Jonge mannen zonder arbeidslust, wier gehee- le bestaan is ingesteld op een schamel :...i dappere 'publieke en openbare liefdadigheid op Tot deze categorie behoort dan ook zijn er immers nog tal uitsluitend in Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgcld fr. p. p. per halt jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Letsg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. TROEPEN DER VER. STATEN IN NOORD-IERLAND. De Valera p otestee t. Niet geraadpleegd. Het departement van Oorlog te Was hington deelt in een communiqué mede, dat Amerikaansche troepen in Noord- lerland zijn geland. Zij staan onder be vel van den divisie-generaal Ha.tie. Uit Dublin meldt de Brilsche berich tendienst, dat De Valera in een Dinsdag avond gepubliceerde verklaring heeft geprotesteerd’ tQgen de aankomst van Amerikaansche troepen in Noo.d-Ierland. Hij verklaart, dat zijn regeering noch door de Britsche noch door de Ameri kaansche regee.ing geraadpleegd is. Naar de Engelsche nieuwsdienst om trent het protest van De Valera tegen de aankomst van Amerikaansche troepen in Noord-Ierland nog meldt, aldus A.N.P. uit Lissabon, heeft de lersche minister president o.a. het volgende doen uitko men: Twintig jaar geleden werd de lersche natie door de Britsche regeering tegen de uitdrukkelijke wensch der bevolking uiteengescheurd. Toen de Ver. Staten j aan den vorigen oorlog deelnamen, ver- Plaatselijke Duitsche aanvallen aan het Oostelijk front. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Jan. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Een aan de Zuidkust van de Krim gelande groep vijandelijke strijd krachten is in gevechten van ver scheidene dagen teruggeworpen en met uitzondering van slechts klei ne resten vernietigd. Op talrijke plaatsen aan het Oos telijke front hebben de Duitsche troepen met succes plaatselijke aanvallen ten uitvoer gelegd. Tanks kanonnen en ander ooJogstuig werden buitgemaakt of vernietigd. Voor Leningrad hebben forma ties van «de Waffen-S.S. bij een actie van stoottroepen 58 vijande lijke kazematten en gevechtsstel lingen vernietigd. Het luchtwapen heeft doeltref fende aanvallen gericht op troe penbewegingen, ravitailleeringsco. Jonnes, spoo.treinen en luchtsteun punten der bolsjewisten. In Noord-Afrika wederzijdsche verkenningsactiviteit. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben barak kenkampen en concentraties van vrachtauto’s der B.itten in Noord- Cyrenaica gebombardeerd. Overdag en des nachts uitge voerde aanvallen van Duitsche ge- vechtsvliegers waren gericht op haveninstallaties op het eiland Mal ta. Voltreffers met bommen van zwaar en allerzwaarst kaliber rich ten vooral op de staatswerf schade aan. Bij het afweren van een aanval van Britsche bommenwerpers op Duitsch gebied in den ^acht van 26 op 27 Januari heeft een eskader nachtjagers onder leiding van ka pitein Lent en van den eersten lui tenant prins zu Lippe-Weisenfeld zijn honderdste vijaiidelijke vlieg tuig neergeschoten. onafhankelijkheid uit. Desondanks is de oude lersche natie gescheiden gebleven, hetgeen een der gruwelijkste onrecht vaardigheden vormt, welke tegen een volk kunnen worden bedreven. Het ler sche volk koestert geen gevoelens van vijandschap tegen de Ver. Staten. Het hoopt derhalve, dat het niet op de een of andere wijze tot een conflict met de Vereen. Staten genoodzaakt wordt. los werkman aanduidt. Ook voor hen ontbreekt de vaste basis en de kinderen uit zulke gezinnen worden maar al te dikwijls op jeugdigen leeftijd in de fa briek gedreven om het gezin financieel te steunen. Hoeveel jonge mannen met gezonde hersenen zouden na voldoende vakopleiding tot bruikbare vakmenschen opgroeien. Wanneer de ouders in~de jeugdjaren van hun jongens en ook meisjes zich nog eenige offers wilden getroosten door niet allereerst te zien naar eenige verdienste, maar foo mogelijk met steun van de overheid, hun kinderen te zenden naar een am bachtsschool. Het probleem der jongeren zonder vakkennis is een der grootste en moeilijkste vraagstukken voor de over heid en eischt dringend oplossing. Met steun van de overheid, laten we even vet afdrukken, omdat o.i. hier een taak van zeer groote beteekenis ligt. Het is voor de overheid beter eenige jaien door een bepaalde subsidie de jongens van de daarvoor in aanmerking komen de gezinnen te steunen dan later jaar in jaar uit een vast steunbedrag aan de werkloozen uit te keeren. Voor vakbe kwame arbeiders was en is zeker in de toekomst een goed loon te verdienen. We moeten ten slotte nog even wijzen pel is het hart van het eilandenrijk in den Zuidelijken Pacific en dus in politiek en strategisch opzicht van de giootste be teekenis. Derhalve heeft Austrauë te Ra- baul een sterke luchtbasis opgericht, welke het centrum van het luchtverkeer tusschen de Ver. Staten, Hawaii, Austra lië, Singapore en Nedeilandsch-Indië vormt. De Japansche vloot is geleidelijk met de uitschakeling van ver vooruitge schoven eiiandstellingen van den vijand de voornaamste stelling Rabaul gena derd en staat thans reeds voor de poor ten van Australië en Nieuw-Zeeland, welke voor de laatste steunpunten van Engeland en Amerika doo.gaan. Ver- lichtingspogingen van den vijand acht het blad in de practijk buitengesloten. In het Oosten is een onwrikbare muur opgericht, waartegen de herhaalde aan vallen, ondernomen door de wanhopige bolsjewistische horden te pletter loopen. In feil» koude staan millioenen dappere strijders op wacht en verdedigen de Westersche beschaving tegen de massa’s die, opgezweept door politieke commis sarissen, trachten den muur te forceeren en Europa onder den voet te loopen-. In dat Europeesche front tegen het bolsjewisme staan ook landgenooten, Naar verluidt is de belangrijk» plaats t van Malakka door de Japansche troepen bezet. Van het oorlogstooneel op Malakka o.i. gewenscht, in zoo ruim mogelijke wordt nader gemeld, dat Japansche troe- mate de kunst en het kunstgenot binnen pen aan de Westkust over da rivier de het bereik der groote massa te brengen. I Moear zijn getrokken en in een verras- Men kan de kleine inkomstentrekkers senden aanval de stad Moear hebben in gerust daarvoor laten betalen. I genomen, welke stad krachtig verdedigd werd. i Vierduizend gevangenen, 260 auto’s en talrijke stukken geschut vielen in Japan sche handen. De Japansche troepen dron gen langs da Westkust naar het Zuid oosten en vormen een verbinding met de in het begin van de week bij Batoe Pahat ten Zuidoosten van Moear gelande Ja pansche strijdkrachten. LANDINGSPOGING OP DE KRIM VERIJDELD. BERLIJN, 25 Jan. (D.N.B.). Aan de Zuidkust van de Krim is in den nacht Ivan Donderdag op Vrijdag een nieuwe bolsjewistische landingspoging met suc ces afgeslagen. In den rug der Duitsche troepen, dia Sebastopol omsingelen trachtte de vijand onder bescherming van den nacht een afdeeling van een twee honderd man aan land te zetten; de Duitsche kustbeveiliging nam evenwel de Sovjet-schepen 200 doeltreffend on der vuur, dat zij hun plan niet ten uit voer konden leggen, maar naar zee moesten terugkeeren. Da thans nog voortwoekerende we reldoorlog heeft ook voor Nederland speciale problemen naar voren gebracht, die op korten termijn om een oplossing vragen. Enkele van die problemen kun nen we als een directe’ oorzaak van de bezetting van ons land kwalificeeren, zooals b.v. de geldcirculatie en de waar debepaling van het geld of de geheel ge wijzigde economische verhoudingen. Er zijn ook problemen, dia lang voor dezen oorlog reeds om een oplossing vroegen en een van deze belangrijke objecten is de steeds verder om zich heen grijpende jeugdwerkloosheid. In elke plaats van eenige beteekenis kan men ze vinden, de groep jongeren, wier eenige bezigheid bestaat in het slenteren langs da straat en zoo mo gelijk het rooken van een sigaretje; zoo nu en dan wordt er een of ander kar weitje opgeknapt, liefst in zoo kortst mogelijken tijd en met zoo groot moge lijke verdienste, en voor het overige is het dan een zalig nietsdoen. Bestaat er dan onder onze jeugd geen arbeidslust? Natuurlijk wel, maar zoo moet men hef probleem niet stellen. De bovengeschetste mentaliteit is niet van den laatsten tijd, maar langzaam aan ge groeid. Beginnen we met den landbouw- stand, dan zien we, dat lang niet alle boerenzoons en lang niet alle jongens van den boerenarbeider in het bedrijf een plaats tkunne(n /krijgen. Elen klein deel van den beter gesitueerden boeren stand gaat naar de H. B. S. of een andere school en weet zoodoende een goede positie te verwerven; een ander deel be geeft zich in den handel, maar het groot ste deel der jeugdige boerenarbeiders stand gaat naar de steden en komt daar op de fabrieken terecht. Ook een deel van de arbeiderskinde ren uit de groote steden komt in de fa briek, soms op jeugdigen leeftijd en liefst daar waar een behoorlijk loon be taald wordt om zoodoende het niet al te ruime inkomen thuis iets te vermeer deren. Slechts een klein deel van deze arbei- DE ADMINISTRATIE De „Nederlandsche volkshuishouding” I schreef over dit onderwerp dezer dagen als volgt: Het zal o.i. op den duur niet te ver mijden zijn, wederom meerdere grond- 1ver- bruikpgoedérenindustsrieën ter beschik king te stellen. Het is alles goed en wel die menschen tot sparen aan te sporen, en men kan hen dit door belastingfa- ciliteiten, hoogere rentevergoeding e.d. ongetwijfeld nog aanlokkelijker ma ken. Maar ook de spaarwil kent gren zen. Hiermede wil echter niet gezegd zijn, dat men zou moéten beginnen, de zwe vende koopkracht in verminderde mate weg te zuigen. Zoolang daartegenover geen meerdere goederen kunnen worden geplaatst, beduidt ieder geldbedrag, dat niet op de een of andere wijze w< weggezogen, een bedreiging van r lande wel aanleiding de vraag te over- DE ORGANISATIE VAN DE MELKVEE- HOUDENDE BOER EN DE FABRIEK MATIGE ZUIVELBEREIDING. Uit dit keurig uitgevoerde boekje door Dr. Posthuma aan de Nederlandsche Landstand aangeboden, nemen we on derstaand artikeltje over: De boer en zijn gezin. Wanneer wij over den boer en zijn ge zin spieken, dan moeten wij ons hem en zijn gezin voorstellen als de as waarom de geheele organisatie van den meikvee- houdenden boer in de toekomst zal draaien. Na gewezen te hebben op de plichten van den boer ten aanzien van de weide en de daar te winnen producten en van het vee dat door hem gehouden wordt, vervolgt de schrijver: Heeft hij nu zijn weide op peil en is zijn vee zoo goed als men dit op de be treffende boerderij mag verwachten, wint hij zijn melk op de juiste manier en zorgt hij, dat deze in den best mogelijken toe. stand bij den bewerker komt, dan ko men wij in het domein, waar hij zijn rechten mag doen gelden omdat hij deed wat hij kon en zijn gezin, stond hem daarbij trouw ter zijde om een grond stof te verkrijgen waaruit het mogelijk is eerste klas producten te maken. Hij mag nu de eisch stellen dat de bewerker van zijn melk eerste klas producten maakt. Is die bewerker van de melk zijn eigen vrouw of een andere huisgenoot, waarbij ik op het oog heb de zelf kaas- makende boeren, dan moet hij maar zien, dat hij met dezen maker of maakster van het product tot een zoo goed mogelijke eenheid komt. Beiden zullen in deze het belang van een eerste klas product wel begrijpen en ook wel alles doen om dit te verkrijgen. Voor hulp staat hier al wéder de be- drijfsvoorlichtingsvereeniging ter be schikking en de zuivelconsulent of een assistent van dezen zal hem ongetwij feld helpen moeilijkheden te overwinnen. Is de bewerker een fabriek, dan liggen de verhoudingen minder eenvoudig. De ze fabriek krijgt de melk te bewerken van vele boeren en zijn goede melk kan dus wel eens met de melk van een an der tezamen een grondstof vormen, die niet van dien aard is, dat de fabriek slechts eerste klas producten kan maken. Hier liggen moeilijkheden, doch deze klaarde Wilson, dat Amerika voor de moeten overwonnen worden, want ik *s-1.-1 n --1 herhaal het. Als de boer alles heeft ge- daan om eerste klas melk te winnen, kan hij eischen, dat er eerste klas pro- woord en sprak zich in 1918 voor de 1 ducten van worden gemaakt. HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONOEMASTR 8, BOLSWARD, nen. Slechts vijf spoorwegstations schei den de Japansche voorhoede nog van de Zuidpunt van het schiereiland. In berichten van het front wordt ver der gezegd, dat de Japansche operaties in Johore thans Zeer vergemakkelijkt worden, doordat de Engelschen daar niet meer over vliegvelden beschikken en de vier vliegvelden van Singapore feitelijk onbruikbaar zijn door de voor durende Japansche bombardementen. De Jap(ansche opmarsch wordt zelfs niejt meer gehinderd door aanvallen van klei ne afdeelingen Britsche vliegtuigen. De Japansche colonne, die langs de Westkust van Malakka op.ukt, heeft den rand van Benoet, 50 km ten Noordwes ten van Johore Baroe, bereikt. Daar wordt verbitterd gevochten. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 MILITAIRE INSTALLATIES TE SINGAPORE VERNIELD. TOKIO, 25 Jan. (D.N.B.). Volgerfs de ordt1 laatste berichten van het tront naderen het vernietigingsgevechten tegen onge- prijspeil. Doch er is voor ons hier te veer 15000 BJtsch-Indiërs, Australiërs en i Engelschen ten Zuiden van gClang op wegen of het wel raadzaam is, iedere I Molakka hun einde. Deelen van den vei. nog beschikbare arbeidskracht (bij ons i slagen vijand trekken, achtervolgd dooi „1 van werkloozen) Japansche gemotoriseerde eenheden, te- de goederenproductie-1 rug op Jahore-Baroe. De Japansche sfeer in te zetten en of het niet beter I luchtmacht bombardeert de wegen, ware, deze „zusStzliche” arbeidskrach- waarlangs de vijand terugtrekt, en de ten in te schakelen in den sector der I vesting Singapore, verbruiksgoederen-industrieën. N— Daarnaast behoort de volle aandacht Mersing aan de Oostkust te worden geschonken aan den culturee. I len sector onzer samenleving. Het ware ders ziet de kans als vakman een goede ten stijgen. Men ziet hieruit, dat het eene positie te verwerven. Het grootste deel probleem nauw verwant is aan het an- blijkt als een stuk van een machine niet dere. verder te komen dan enkele handgre- pen. Ze hebben ook geen lust iets ver der te zien; eens iets meer te doen; de vrije tijd te benutten voor eigen ontwik keling. Worden dezulken wat ouder, dan gebeurt het dikwijls, dat zij huwen met stóffen en arbeidskrachten voor de een der meisjes van de fabriek, die, doordat ze van jongs af aan in de fa briek is geweest, niet veel begrip heeft over een huishouden en zeker niet bij machte van een schraal inkomen op fat soenlijke wijze rond te komen. Spoedig begint dan de ontevredenheid; de lust tot den geestdoodenden arbeid in de fa briek begint te verminderen. Men vraagt een hooger loon, wat de fabriek aan der gelijke ongeschoolde arbeiders niet kan geven en het gevolg is, dat de vrijgeko men plaats weer door een jongere wordt ingenomen en de hierboven geschetste opdat ook ons land een deel zal zijn en kringloop begint opnieuw. Vele van deze vzat mear zegt, ook deelgenoot zal zijn van het nieuwe Europa, opdat ook ons volk in dat nieuwe Europa een gelukkige toekomst tegemoet zal gaan. Om dat te steunbedrag, vermeerderd* jnet wat de bereiken trotseeren duizenden 1^’^7oe7ee"ft."’~ Nederlandsche kerels nu die felle koude. Zij zullen straks, als het weer lente' is, de groote schare^dte men. met de naam mede oprukken om de rest van Stalin’s legerscharen te vernietigen of terug te werpen tot achter den Oeral. Onwrikbaar staan onze mannen in de barre vlakten injiet Oosten en wij hier in Nederland, wat doen wij? Inderdaad, tienduizenden begrijp m, welke offers onze mannen daar aan het Oostelijk front brengen, maar er zijn nog honderdduizenden, die geen besef hebben hoe groot die offers zijn en hoe nood zakelijk voor onze toekomst. Het is mo gelijk, dat de ouderen onder hen te zeer zijn afgestompt, om nog eenige liefde voor ons vaderland te voelen. Deze ge neratie is dan onbruikbaar en het natio- naal-socialisme zal in Nederland worden gegrondvest zonder en ondanks haar. Maar van de jongeren wordt verwacht, dat zij over zoo veel idealisme en wer kelijkheidszin beschikken, dat1 zij wel beseffen wat daar in het /Oosten ge beurt. Van hen wordt verwacht dat hun eergevoel er tegen in opstand komt nog langer te aarzelen*. Van hen wordt ge vraagd hun plicht te doen, mee te hel pen een nieuwe toekomst voor ons land en volk te bouwen, dus aan te treden Op een ander gevaar en wel de paupers- in de gelederen van hun kameraden en mentaliteit. Dat is de mentaliteit die in zich te melden bij het Vrijwilligerslegioen i arbeid uitsluitend het middel ziet om het noodzakelijke levensonderhoud te i verdienen. Bij dezulken bestaat geen prikkel om door noesten arbeid eens wat verder in de wereld te komen. Het is een mentaliteit die voor de maatschappij in zijn geheel absoluut geen waarde heeft, menschen zonder idealisme, waarmee men in het maatschappelijke leven niets bereikt. Het gevaar bestaat, dat deze mentaliteit overal waar de omstandighe den er gunstig voor zijn en niet snel ge noeg wordt ingegrepen, belangrijk zal uitbreiden. Een oplossing van dit pro bleem moet worden gezocht in de vak opleiding der jongeren met steun van de overheid, dit kan en dit moet. Nu en vooral in de toekomst is en blijft er vraag naar geschoolde arbeidskracht. We hebr ben dit probleem iets langer behandeld dan eigenlijk in onze weekrevu» de ge woonte is. Meestal springen we van de hak op de tak, maar de belangrijkheid van dit onderwerp geeft ons de vrij moedigheid voor één keer van de oude gewoonte af te wijken. We hebben in het begin van dit week overzicht terloops genoemd de geld-cir- culatie en de waardebepaling van het geld. Zeer nauw aan dit onderwerp ver want is het probleem van de zwevende koopkracht. Wat is dit nu weer voor een vreemd woord? zult ge misschien zeggen. We willen dit woord met een zeer bevatte lijk voorbeeld duidelijk maken. In een handelszaak wordt regelmatig van den ouden voorraad goederen verkocht, zon der dat deze firma in staat is een be hoorlijke hoeveelheid nieuwe goederen daarvoor in de plaats in te koopen, het gevolg is dat er een zekere surplus aan geld ontstaat, waarvoor men niet direct plaats kan vinden. Een deel daarvan wordt gereserveerd voor den tiid na den oorlog, wanneer weer ruimer goederen kunnen worden ingekocht. Het resfeeren- de deel wordt besteed aan niet direct noodzakelifke uitgaven. Het is dat deel van het geld wat met de naam zwevende koopkracht wordt aaneeduid. Dit is zoo als ieder wel kan begrijpen een abnor- malen toestand en het is alwee - de over heid, die middelen zal moeten bedenken op welke wijze men in de sfeer der ver- buiksgoederen weder tot een al is sche weermacht behee.scht thans de^ge- het dan aanvankeliik s’echts matige heele Zuidelijke Stille Zuidzee, schrijft prodiictieverhooging zal kunnen komen. „Tokio Asahi Sjimboen”; met de bezet- om meerdere grondstoffen kunnen krii- march-Archipel heeft Japan de sïeutel- de Britsche strijdkrachten in Johore gis- JAPANSCH OFFENSIEF NADERT AUSTRALIË EN N.-ZEELAND. TOKIO, 27 Jan. (D.N.B.). De Japan- hef dan aanvankeliik slechts matige heele Zuidelijke Stille Zuidzee, schrijft prodiictieverhooging zal kunnen komen. „Toklu Aoalil Sjimbuen"; mei üe bezet- i - ->-- - Wanneer de verbruiksindustrieën weder- ting van den vroegeren Duitschen Bis- van het front van Malakka meldt, zijn .- r, gen kan tevens het aantal arbeidskrach- positie in handen gekregen. Deze archi. .teren den algemeenen te.ugtocht begon- ri. se- Bt I- >r t- o- itieS DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen i- e Q’ 4 -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1