NEGEN JAREN RIJKSKANSELIER. Revue van de week. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo Vidkun Quisling. No, 10 Extra bericht. Oi s Dinsdag 3 Februari 1942 38~ Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraai, BOLSWARD de voorganger zou i f Toen Adolf Hitler in Mei van het jaar 1919 als lid nummer 7 tot de „Deutsche naar een nen. In de redeneeering van Churchill be merken we alleen de hoop op een keer- ook Ame ika beleeft tot nu toe niet veel pleixier van Uit het Hoofdkwartier van den Führer maakt de Duitsche weer macht in een ext.a bericht bekend: In de Noord-Amerikaansche wa teren hqbben Duitsche duikbooten opnieuw 13 handelsschepen met ’n totale inhoud van 74000 brt in den grond geboord. Sedert het begin van de Duitsche duikbootactie in de Noord-Ameri kaansche wate en zijn in totaal 43 handelsschepen met in tot 302.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. „De Duitsch-Europeesche overwinning in de Sovjet-Unie en een Europeesch- continentale nieuwe ordening zullen aan de oorlogsvei wikkelingen op het Euro- peesche continent in dezen historischen tijd een einde maken en de basis vor men voor een vrede in Europa”. Uit zoo’n overtuiging, zooals hij deze eerst onlangs weer in een massa-betoo. ging in Oslo uitsp ak, leeft en handelt Quisling. Zijn strijd berust op het hel- AdvtirUnllSn pur rugcl: VliiNdiigHiiiiiiiiiicr 10 cent Vrljdagsntinimcr 12 cent Tusschcn de tekst clubb. prijs. Giro no. 87926. sti let et o- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld tr. p. p. per hal! jaar f 1.57 Buiten de provincie i 2.10; Inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. in Oostenrijk geboren. Zijn vader was ders. in jonge jaren ambachtsleerling geweest weinig vermoed hebben, dat deze pat tij plotselinge dood van zijn vader dwingt verdienen. In Weenen wil hij kunstschil der worden, maar zakt bij het toelatings examen voor de Kunst-academie, wordt los werkman, metselaar en dan teeke- naar. Hitler verliest zijn nationaliteit als hij, door omstandigheden een soort socialist, maar anti-marxist en hevig anti-semiet geworden, in Augustus 1914 als vrijwil-. Ijger in het Duitsche legqr treedt en Duitschland’s vijanden in de loopgraven moedig van zich afslaat. Kameraden, die in zijn onmiddellijke nabijheid gediend hebben, weten te vertellen, dat Hitler niet alleen een dapper soldaat was, maar ook toen reeds een eigenaardige per soonlijkheid. Hij zegt niet veel, en heeft eigenlijk geen intieme vrienden. Men heeft steeds het gevoel mijlenver van hem af te staan. Tot vertrouwelijkheden komt het niet. De man, die later in ge heel de wereld bekend zal worden, zwijgt onder de vreeselljke indrukken van den wereldoorlog. Tweemaal wordt hij gewond, steeds in hoogere rangen en bij keuze bevordetd. Een gasvergiftiging dreigt hem voorgoed blind te maken. Dan wordt hij met het Ijzeren Kruis eer ste klasse begiftigd, dat hij nog heden draagt, en tot officier benoemd. Als de wapenstilstand komt, is zijn gezondheid geschokt, maar zijn energie, zijn inner lijke drang naar hooger, naar een „mis sie” nog ongebroken. En dan, na den wereldoorlog, werkt Hitler aan zijn idee, dat eens de Duitsche natie uit zijn nederlaag zal opheffen tot grooter glorie dan eens te vorsn. Reeds in 1919 begint hij daarmede en het duur de 13 jaren, alvorens hij dit idee in zoo verre bereikt had, dat hij tot Rijkskan- selier van zijn volk, het Duitsche volk, wordt benoemd. En dan volgen de verschillende ge beurtenissen zich in een snel tempo op. dd uittreding uit den Volkenbond, - da aansluiting van Oostenrijk, later het Su- detengebied, de uiteenvalling van Tsje cho-Slowakije en ten slotte de opmarsch naar Polen en de stiijd met Frankrijk en Engeland. De bezetting van Dene marken, Noorwegen, Nederland, België, Luxemburg, de vernietiging van Frank rijk, van Yoego-Slavië, van Ori.kealand en de inval in de Sovjet-Unie. Wat is er al niet gebeurd in die negen jaren, dat Adolf Hitle- thans Rijkskanst- lier is van het Groot-Duitsche Rijk! En wat staat de wereld nog te wachten! Duidelijker is de missie van Adolf Hit ler geworden, toen zijn honderdduizen den soldaten op 22 Juni van het vorige jaar de Sovjet-Unie binnenvielen om den strijd aan te binden met de bolsjewisti sche horden. Duidelijker voor de ge- heele wereld en ook luidelijker voor ons. Want Adolf Hitler strijdt niet alleen meer voor een vrij, machtig Duitschland. maar voor een vrij en machtig Europa, waarin instede van haat en verdeeldheid, vrede en rust zal heerschen. In 1932 schreef Max Blokzijl in het Februarinummer van het „Haagsche maandblad” o.m. het volgende: „Het wa-e in hooge mate oppervlak kig, de Hitlerbeweging zonder meer in den ban te doen, alleen, omdat we niets voelen voor anti-clericalisme, anti-semie- tisme, anti-kapitalisme en andere din gen, die den Hitlerianen opgedrongen zijn. Voor een veel eerlijker „anti” in deze beweging: een st ijd op leven en dood tegen het bolsjewisme en vernieti ging van persoonlijke vrijheid, voor on derdrukking van de personlijkheid ter- die het midden van de vijftig reeds be reikt heeft. Energiek ziet deze voojma- lige majoor van het Noorsche leger en latere minister van defensie er uit, en men krijgt dadelijk de overtuiging: deze man weet, wat hij wil, hij weet, wat goed is voor zijn Noorsche vaderland. Wie hem ziet, weet echter ook: deze man is geen verrader van Noorwegens zaak, zooals de gevluchte Noorsche regiering, Engeland en de Joodsche machthebbers hem probeeren voor te stellen. Quisling heeft veeleer vanuit een hooger inzicht, met begrip voor het Europeesche toe komstige doel gehandeld, toen hij zich aan het hoofd van da nationale bewe ging van zijn land stelde en er sedert het binnenmarcheeren der Duitsche troe pen in Noorwegen voortdurend naar streefde, de samenwerking met de be voegde Duitsche instanties in Noorwe gen, zoowel als met het Groot Duitsche rijk zelf tot stand te brengen en deze samenwerking te verzekeren. TOESTAND IN LYBIE BLIJFT VOOR BRITTEN CRITIEK. Wai sch'mlijk rijden Duitsche pantse"wagens thans reeds met Engelsche olie en benzi e. In verband met het groote succes der HOOFüREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEM\STR 8, BOi SWARD. ■-Fr, punt in dezen st.ijd en de verbaten wil om de dreigende mislukking zoo lang mogelijk uit te stellen. Toch vindt men bij beide oorlogslei- ders ook punten van overeenstemming en we noemen allereerst het op zich ne men van de volle verantwoordelijkheid. Door den Führer toen hij in deze beslis sende ure voor het Duitsche volk aan het hoofd van het Duitsche leger wensch- te te staan, door Churchill toen hij in een vertrouwensmotie in h§t Engelsche parlement de goedkeuring eischte op de Engelsche oorlogsleiding. Hier staat dus, om het zoo eens te zeggen, dictator tegen dictator. Van de veel geprezen democratie blijft niet veel meer over. Het tweede punt van overeenstemming is, dat beiden voor de voortzetting van den oorlog onontbeerlijk zijn geworden. Bij Hitler is deze situatie gegrondvest op een reeks overwinningen. We noemen slechts Polen, Frankrijk, Griekenland, bij Churchill op een reeks mislukkingen zooals Duinkerken, Noorwegen, Kreta, enz. Aan den anderen kant staan weer be langrijke tegenstellingen. De Führer heeft steeds zonder eenig voorbehoud de doelstellingen van de Asmogendheden duidelijk en klaar ontschreven. Europa weet waaraan het zich houden kan wan neer het Duitsche leger overwint. Churchill heeft nog nimmer een dui delijk program laten hooren, hoe Europa er na een Engelsche overwinning uit zal zien en nu Engeland na de deelneming van Amerika aan dezen oorlog tot het tweede plan is afgezakt, en we gerust mogen aannemen, dat Amerika eventueel de lakens gaat uitdeelen, hoort men van die zijde nog weinig anders dan een copie van het nationaal socialistische program. Wanneer Roosevelt als een der eerste punten Van dit' wereldprogram aankondigt de vrijheid en hef recht voor ieder op arbeid, dan doet het ietwat vreemd aan, dat Amerika onder het be stuur van dezelfde Roosevelt een steeds grooter wordend percentage werkloozen telde. Dat zijn nuchtere feiten, geachte lezer eq zeker de overdenking waard. We bezien 't wereldgebeuren van Ne- derlandsch standpunt, onbevooroordeeld en zonder de bedoeling bij de een of an dere richting in het gevlei te komen. Het is om de beschikbare ruimte niet mogelijk zelfs maar een deel van de rede van den Führer over te nemen, temeer nu voor ons buitenlandsch overzicht an dere belangrijke punten op een korte be spreking wachten. Allereerst is daar het nieuwe offensief in Lybië door de Duitsch-Italiaansche troepen. ke voor het voeren van een oorlog noo- komst slechts veilig kan zijn, dig zijn. Het tijdschrift Berlijn-Rome-Tokio schrijft onder den titel „Europa voor de Europeanen, Oost-Azië voor de Oost- Aziaten” o.m.: Dit is wat na vijf weken oorlog van het reservoir van de democ.atie der we reld is geworden. Niet slechts de grond stoffen worden schaaisch, maar ook de volken en menschen die zich vjjwillig voor dit ideaal willen offeren. Thans tracht Noord-Amerika jde grondstoffen van het Zuid-Amerikaansche continent in dienst van het Amerikaansche kapita lisme te stellen. Aan de ontwikkeling van dezen oorlog zal ook deze episode niets veranderen. Naast het militaire probleem bestaat er met deze oorlog voor Japan ook een economisch probleem in de veroverde gebieden. Verschillende berichten uit Japansche bron wijzen er reeds op, dat men te Tokio reeds een geheel schema heeft uitgewerkt om zoodra na deze oorlog (of zelfs nog in deze veldtocht) een nor maal leven mogelijk is, de Japansche economische belangen in de bezette ge bieden met kracht aan te vatten. Dit zal natuurlijk buitengewone inspan ning kosten, maar bovendien is voor de verwezenlijking van dit doel een meer dan normale koopvaardijvloot noodig en Ter gelegenheid van de verjaardag van het overnemen der macht door het nationaal socialisme heeft de Führer een rede gehouden, terwijl eenige dagen daarvoor £hurchill In het Engelsche Lagerhuis eveneens in een korte rede ’n balans opmaakte van den tot nu toe gevoerden strijd. van schouwt en door welks ver-aad Noorwegen hij zijn vaderland in het grootste gevaar gebracht zag. Noorwegens weg zal in de toekomst aan de zijde van Duitschland naar het komende Eu-opa voeren. Deze grond stelling zette Vdikun Quisling eenigen tijd geleden in een redevoering duidelijk uiteen. Hü bewees eerst, dat Noorwegen in den huidigen strijd slechts voo- Dultschland, dus te^en Engeland stelling nemen kan. Want het is absoluut ónmo gelijk, dat, waar het om het lot van het gehee’e continent en zHn bewoners gaat, zich heden nog een staat In Eu-opa af zijdig zou houden. Maar de hoop b'ilft, dat, na het beëindigen van het conflict met de wapens, het inzicht doo-breekt en de volkeren van het Noo-den samen werken. en dan eindelük de lang ge- wenschte en on verschillende wHze voor- be-eide eenheid in de Scandinavische ruimte verkregen wo>-dt. Daaruit vloeien niet alleen voor Noorwegen, maar voor geheel Scandinavië in hef nieuwe Europa groote mogeliikheden vooH. Wanneer eens de geschiedenis al die mannen noemen zal, die in het bewtrst- (j«n liuimurv auvp/v uai uil viuui nuuuig vu hoewel Japan in de laatste jaren zijn 7’in van de gevaren, die Eurona be- d einden hun volksgenooten tot Hen ge- meenschannelüken strij-f onrienen. dan zal ook Vidkun Quisling genoemd wor den. En zeker niet als laatste. de Japansche oorlogsverklaring. We kunnen uit de soms tegenstrijdige berich ten niet precies de situatie peilen, maar toch mag met eenige zekerheid de con clusie worden getrokken, dat Japan met zijn overwinning op de Engelsch-Ame- rikaansche strijdkrachten in Oost-Azië de heerschappij ter zee en in de, lucht heeft bevochten. Door deze overwinning is Japan in het bezit gekomen van de rijkste grond- stofbronnen ter wereld. Reeds nu is dat in Amerika merkbaar. Men verzamelt thans ook daar oud papier, oude meta- -- -j- - len, oude rubber, en al die stoffen, wel- jdere inzicht, dat ook Noorwegens toe- -- *'1- !,s~ wanneer het bolsjewisme, dat ook voor Noorwe gens poorten stond,, uitgeroeid wordt. Tegelijkertijd geldt echter zijn geheele strijd Engeland, dat hij „als den vijand de nieuwe orde in Europa” be- aan Maar Dolf voelde niets voor dit carrière, heeft aanleg voor teekenen en ziet zich Arbeiterpartei” toetrad, zal hij zelf wel reeds als een kleinen Rembrandt. De weinig vermoed hebben, dat deze paitij plotselinge dood van zijn vader dwingt de voorganger zou worden van de N. S. hem de school te verlaten en geld te D. A. P., waarvan hij zelf de Führer zou zijn. Er is nog heel wat water door den Rijn gestroomd, alvorens het zoo ver was en zeer weinigen in de wereld zullen in 1919 veel aandacht geschonken hebben aan den soldaat van het voormalige Beiersche Scherpschuttersregiment no. 41 waarbij Adolf Hitler tijdens den wereld- oojog diende en waarin hij zich op bij zondere wijze heeft onderscheiden. De weg van de „Deutsche-A.beiters- partei” naar de „Nationaal Socialistische Demokratische Arbeiters Partei” was lang en.... bloedig. Maar roem,ijk. Op 4 November 1921 hadden de eerste ge vechten plaats van de Sturm-Abteilung (S. A.) in die dagen nog „Ordner- truppe” genaamd in de zaal van het Münchener „Hofbrauhaus”, gevolgd door de zoo bekende straatgevechten voor de „FeldheiYihalle” op 9 November 1923, waarbij de eerste 16 dooden onder de nationaal-sociallsten vielen. En nog nie mand vermoedde toen, welk een ontzag lijke beweging eenmaal In Duitschland zou ontstaan onder leiding van den 1de- allstlschen Führer Adolf Hitler. Alleen hijzelf was wellicht overtuigd van het feit, dat zijn partij eens „de” partij van Duitschland zou worden en dat onder zijn leiding een nieuw Duitschland zou opstaan, gevreesd in de geheele wereld. Nog gingen er vele jaren overheen, alvorens Hitler eenige zeggenschap kreeg. Eerst op 20 Mei 1928 kregen de Duitsche Nationaal Socialisten bij de verkiezingen voor den Rijksdag voor het eerst als gesloten partij 12 mandaten. Weliswaar bestond er reeds een Natio- naal-Socialistische „Freiheitspartei”, welke reeds op 4 Mei 1923 32 mandaten in den Rijksdag verkreeg. Deze partij sloot zich later aan bij de N. S. D. A. P. De straatgevechten op 9 November 1923 luidden toen het zegevierend begin van de N. S. D. A. P. onder de haken kruisvlag in. Zelfs het vonnis in het pro ces tegen Hitler c.s„ waarin de Führer tot 5 jaren vestingsstraf werd veroor deeld een straf, die reeds in Decem ber van dat jaar (1924) werd afgebro ken vermocht niet de zegevierende opmarsch van Adolf Hitler en zijn natio- naal-socialisten tegen te houden. In 1930 deed de eerste nationaal-so- cialist intrede in de regeering van Duitschland. In Januari werd Dr. Frick benoemd tot minister van binnenland- sche zaken. In dat jaar verkregen de nationaal-socialisten bij de verkiezingen ■een groote winst en 107 geunifo meerde leden van de N. S. D. A. P. deden in October intrede in de Rijksdag. In 1931 beleeft de N. S. D. A. P. een geweldige toename in aanhang en lang zamerhand gingen de oogen in de wereld open: Adolf Hitler zou eens de leider van het Duitsche volk worden. Dat werd meer en meer duidelijker. Het nationaal- socialisme was voorbestemd om vanuit Duitschland een zegevierende opmarsch te beginnen. En toen kwam de gedenkwaardige 30ste Januari van het jaar 1933: Adolf Hitler werd Rijkskanselier. De geboorte van het nieuwe Groot-Duitsche Rijk was 'een feit geworden. Uit het in 1918 ter neergeslagen Duitschland was een nieu we staat opgestaan, onder de bezielende Ifeiding van Adolf Hitler. Negen jaren leidt Adolf Hitler thans het Duitsche volk en dit volk zal op dezen dag zeer zeker met groote dankbaarheid naar hem opzien. Hitler heeft van het verslagen Duitschland van 1918 een zegevierend Groot Duitsch Rijk van 1942 geschapen en door de geschiedschrijvers der toe komst zal hij zeer zeker als de grootste diplomaat, veldheer en leider der we reld beschreven worden. DUITSCH WEEHMACH TBEFUCH T HOOFDKWAR'l IER VAN DEN FÜHRER, 1 Febr. (D.N.B.). Het op- perbevel der weermacht deelt me- d-: In het Oosten duren de wissel vallige gevechten voo.t. Ondanks hevige sneeuwstormen uitgevoerde eigen aanballen leverden bij onge woon groote ve,liezen voor den vijand verdere plaatselijke succes sen op. Talrijke vijandelijke tanks en kanonnen we. den buitgemaakt. In de wateren om Engeiand heeft het luchtwapen bij aanvallen over dag en des nachts op afzonderlijk varende schepen en convooien vijf groote vrachtschepen met bommen beschadigd. De vernietiging van 2 schepen kan worden aangenomen. Andere gevechtsvliegtuigen hebben ove.dag in scheervlucht ravitail- leeringsbedrijven van een haven aan de Oostkust van Schotland in brand doen vliegen en hebben van nacht militaire installaties in het Zuiden en Zuidoosten van ’t piland met bommen bestookt. In Noord-Afrika verdere succes volle gevechtshandelingen. Met voltreffe s van bommen op het vliegveld Luka op Malta werd een groot aantal vijandelijke vlieg tuigen op den grond vernield. Bij aanvalspogingen van Brit- sche bommenwerpers aan de kust van de bezette Westelijke gebieden heeft de vijand twee vliegtuigen verloren. In den tijd van 21 tot 30 Januari verloor het Britsche lucht wapen 38 vliegtuigen, waarvan 15 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen G oot- Brittannië 18 eigen vliegtuigen verloren. koopvaardijvloot belangrijk heeft uitge breid, zal deze bij lange niet kunnen voldoen aan de abnormale behoefte. Bovendien moeten we niet vergeten, dat ook Japan in dezen oorlog belang rijke verliezen aan scheepsruimfe zal boeken. Voorloopig valt er aan nieuw bouw wegens gebrek aan bepaalde grondstoffen niet te denken, tenminste niet in die mate dat daardoor de be staande tonnage nog vermeerdert. Wanneer men van de veronderstelling uitgaat dat de militaire operaties vol gens wensch verloopen zullen, zal ’t toch nog geruimen tijd duren voordat Japan een begin zal kunnen maken met dit eco- Generaal Rommel heeft, ondanks het nomisch program Dit schiint men zich in moordende klimaat van de Afrikaansche Japan dan ook terdege bewust te zijn, woestijn en de nummeriek sterkere te genstander, de Engelsche troepen op nieuw uit Benghasi verdreven. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe is het mogelijk geweest na het grootsch opge zette offensief van de Engelschen, dat er nog een dergelijk initiatief voor de Duitsch-Italiaansche troepen overbleef? Het Handelsblad gaf dezer dagen een zeer voor de hand liggende oplossing. Doordat gene aal Rommel vroegtijdig in gelicht door diplomaten en journalisten wist, dat een Engelsch offensief werd voorbereid, heeft hij vérstrekkende voor bereidingen get.offen om een geheel ver rassend soort woestijnoo.log te voeren, waardoor de Britsche aanvallende troe pen weliswaar niet konden worden ver slagen, maar wel geweldige verliezen zpuden leiden. Daartoe iwerden onder leiding van geologen, landmeters, astro nomen en wichelroede-loopers groote hoeveelheden levensmiddelen, wapenen, munitie en olie in den bodem verborgen, i zoodat de flantsertroepen zonder hin- Wanneer we beide uiteenzettingen aandachtig lezen, dan bemerken we in de eerste rede een vasten wil en ook een vast vertrouwen dat deze oorlog zal worden gewonnen, teneinde eens en vooral voor geheel Europa den weg volkomen vrijheid af te bake- Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 Wie Vidkun Quisling, den leider van de „Nasjonai Samling”, de groote Noorsche vernieuwingsbeweging,, ziet, heeft niet 1* mVcötaaTmoêten we Wgitros' en zondeïve ïtadln- Idea indruk een man voor zien te hebben ata deTaartoe getomeTS Adoli gen met achterwaartsche depots zeer be- -te h., midden van d. „.n. ha. Hitler wellicht de hand reiken. weeglijk zouden kunnen opereeren. Hij Die tijd is thans, nadat hij negen jaren .hij, puttende uit zijn verborgen depots, [op de meest onverwachte en uiteenlig- vijand versterkingen kreeg, weer even onverwachts in de woestijn te verdwij nen. Aan den anderen kant moet men ook rekening houden met het feit, dat En geland op meer f-onten heeft te strijden en doordat de situatie in Oost-Azië min der gunstige perspectieven vertoonde, een deel der Afrika-troepen zullen zijn overgebracht naar Singapore of een der andere momenteel in de knel zittende Engelsche bezittingen. Het is echter niet alleen Engeland, dat in Oost-Azië zware klappen te verduren krijgt, gen met achterwaartsche depots zeer be weeglijk zouden kunnen opereeren. Hij Rijkskanselier van’het herboren Duitsche beweeghjke carroussel-oorlog, waa-bij Hitler werd in 1889 te Braunau a.d. Inn Rijk, gekomen, ook voor ons, Nederlan- t"’ -in. - -j_ Tot dit besef dienen we spoedig te ko- Sende plaatsen opdook om, wanneer de en werd later Oostenrijksch tolbeambte, men. Het zal in het belang zijn van de A Adoif zoü „hooger op”, moest trachten toekomst van ons volk en ons land, van beambte, ambtenaar te worden en werd naar de H. B. S. te Linz gestuurd. :en en 21 ig n' X» e- n- t r I Sm. - s DUITSCHLAND STRIJDT VOOk tUROPA i *- - DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen s- an

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1