De Oorlog Revue van de week. I I De Bolswardsche Courant en Westergoo Visdag 6 Februart 1942 f No. 11 Geldige bonnen voor Levensmiddelen Levendige gevechtsactie aan Sowjetfront Luchtaanvallen op Malta voortgezet. W. H. N. 3^2 Jaargang Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 451 i GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Advert en tiün per regel; Dlnsclugsnummer 10 cent 2h 5V4 GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN Giro No. 3.9. 5. 0.0. O. I i' 28 Dec. t/m 21 Febr. 19 Jan. t/m 7 Febr. ’42 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. 8 Febr. t/m 14 Febr. ’42 25 Jan. t/m 21 Febr. ’42 i V 1 Febr. t/m 9 Febr. ’42 07 Botar 07 Vet 0- 18 18 22 rants. 9 1 14 28 7 7 liter In tijdvak 1 l 1 rants. 250 250 250 250 gram 1 stuks 1 1 TOT en MET VAN 2 liter Petroleum 1 Eenh. Brandstoffen Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*4i et. Buitenland 2^ et. In den laatsten tijd hebben we weinig meer gehoord oVer de in het vorige jaar zeer dikwijls besproken mogelijkheid van 211 O G 15 26 j brood of geb. vleesch of vleeschwaren DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT. Sedert weken hebben de Bolsjewisten met sterke troepenmassa’s getracht op te rukken ten einde de in Leningrad inge sloten bolsjewisten te ontlasten. De Duitsche afweer gevormd door 01- denburgsche en Holsteinsche troepen, heeft echter tot volledig succes geleid. Den bolsjewisten werd de mogelijkheid ontnomen om het ingesloten Leningrad te ontlasten. De artillerie van het Duitsche leger zet de beschieting van voor den oorlog be langrijke doelen in de belegerde stad nog steeds voort. De troepenmassa’s der bolsjewisten hebben 123 maal in de af- geloopen weken storm geloopen op de Duitsche linies en zijn 123 maal met be bloede koppen teruggeslagen. Bij een koude van vaak 30 graden on der nul deden de Duitsche infanteristen in zware gevechten van man tegen man de bolsjewistische aanvalsgolven stran den, Het vuur van het Duitsche geschut verstikte elf andere aanvallen van den vijand reeds tijdens de voorbereiding. Bij de steeds herhaalde bestormingen heb ben vijf bolsjewistische divisies en twee bolsjewistische brigades bijzonder zwaar geleden. diverse data 31 Mrt. ’42 31 Mrt. ’42 30 April '42 30 April ’42 30 April ’42 30 April ’42 30 April ’42 30 April '42 30 April ’42 28 Febr. '42 28 Febr. ’42 30 April ’42 25C 250 100 500 rants. k.g. k-g. SPECIALE ORDER AAN DE TROEPEN VAN WAVELL. STOCKHOLM, 4 Febr. (A.N.P.). De Britsche opperbevelhebber in het Zuid westelijk deel van den Stilten Oceaan, generaal Wavell, heeft, naar de Britsche berichtendienst mededeelt, een specialer order tot zijn troepen gelicht met be trekking tot de verdediging van Singa pore. Daarin zegt hij, dat het hun plicht is tijd te winnen voor het zenden van ver sterkingen, waartoe Engeland en de Vereenigde Staten het voornemen heb ben. Verder wordt in dezen specialen order gezegd: wij moeten Azië redden, door de Japanners te bestrijden. Gij moogt geen duim gronds zonder taaien strijd prijsgeven en niets onvernield achterla ten, dat den vijand ook maar in het ge ringste van nut zou kunnen zijn. Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land* genooten op ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. 1 50 500 4 500 250 250 100 500 250 250 100 50u 500 4 250 250 100 500 500 4 kg. gram gram rants, gram gram gram gram gram liter Ten slotte willen we er In verband met de voedering vu ktukermfvri Elk der volgende bonnen 28 Dec. ’41 4 Jan. ’42 1 Febr. 42 1 Febr.’42 1 Jan.’42 2>/a 3’/a 7a Tl 7 j ÉS j? JS orr. m2 do - e- n- 4 Geeft recht op het koopen van DUITSCHLAND STRIJDT VOOREUROPA verklaart het blad, dan kan Singapore het minstens zes maanden volhouden. Wat de voedselvoorziening betreft, kan door rantsoeneeringsmaatregelen de voorwaarde geschapen worden voor ’n langen weerstand, ondanks de door de vluchtelingen sterk toegenomen bevol king. In Engeland begint men reeds te wij zen op de groote moeilijkheden, waar voor men bij de verdediging komt te staan. Indien «de Engelschen derhalve beslo ten hebben, zoo merkt het blad tenslotte op, Singapore hardnekkig te verdedigen, dan is dit meer een prestige-kwestie dan de hoop met kans op succes weerstand te kunnen bieden. naar Duitschland en het protectoraat uit gevoerd worden en dat driekwart in ons land blijft. Geheel anders is hef met de fabricage van melkwol, welk product, zooals men weet, wordt bereidt uit caseïne, waar voor de grondstof ondermelk is. Deze melkwol wordt geproduceerd in een fabriek te Ede en bedraagt onge veer 100 ton per maand. Natuurlijk speelt voor de ondermelk de voedsel voorziening een belangrijke rol. In de eerste pflaats wordt uit de ondermelk melkpoeder gemaakt, doch er zijn ook nog streken in ons land waar dit niet gebeurt jen hier wordt de caseïne-fa- bricage gestimuleerd. ELK DER VOLGENDE BONNEN Petroleum Petroleum 07 K F. Brandstof1) 05 t/m 07 H.K. Brandstof 13 en 17 H.K. Brandstof 08 H.K. Brandstof2) 12 t/m 20 C.V. Brandstof 23 t/m 28 C.V. Brandstof le t/m 8e Per. Brandstof Algemeen Zeep Toiletzeep L Textiel (mannen) 4 rantsoenen V* rantsoen 1 rantsoen V4 rantsoen P/4. K.G. aardappelen H K.G. aardappelen HOOFDREDACTEUR A. J. OS1NOA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. van 9 dagen GEEN OVERGAVE VAN SINGAPORE ZONDER STRIJD VERWACHT. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen” schrijft, zal slechts de strijd over het lot van Singapore beslissen. Het blad waarschuwt ervoor te mee nen, dat de Engelschen gedwongen zou den zijn wegens gebrek aan water en le vensmiddelen de vesting na eenigen tijd zonder strijd over te geven. De verhou dingen zijn hier anders dan b.v. te Hong kong, waar inderdaad het watergebrek tot de overgave heeft gedwongen, nadar de reservoirs bij de beschieting vernield waren. In Singapore bevinden zich twee of drie groote waterreservoirs. Bovendien is het eiland rijk aan grondwater. Als het dus alleen om het water gaat, zoo ’/s rants, boter */j rants, boter zond, reductie óf rants, margarine 193 Algemeen j 250 gram koffiesurrogaat 04B,04C,04DRes.| 1 stuks Eieren UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 Febr. (D. N. B.). Het oppeibevel van de weer macht maakt bekend: Aan het Oostfront levendige ge vechtsactie. Gevechtsvliegtuigen bombardeer den in den afgeloopen nacht ha veninstallaties in Zuidwest-Enge- land. In Noord-Afrika werden Indische strijdkrachten, die ter dekking van den Britschen terugtocht in hel veld waren gebracht, verslagen en teruggeworpen. Duitsche gevechts- vliegtuigformaties bestookten autocolonnes in het gebied van To- broek e|n materieelopslagplaatsen van den vijand bij Mersa Matroe met bommen. De luchtaanvallen op vliegtuig- steunpunten, afweergeschutstellin- gen en andere militaire installaties op de eilanden Malta en Gozzo werden voortgezet. Een van de meest belangrijke proble- men van onzen tijd mogen we zeker wel noemen de verzorging van orden van dagen Waarschijnlijk zullen enkele onder onze lezers de vraag stellen: gaat het van oudsher gebruikelijke karakter van de weekrevue voor ons blad met de bespre king van dergelijke problemen niet een beetje verloren? Deze opmerking is volkomen juist, maar men vergeet daarbij, dat er in den afgeloopen tijd heel wat meer en radi caler is veranderd. De taak van den journalist is in de nieuwe orde belang rijk gewijzigd, meer persoonlijk gewor den, met meer eigen verantwoordelijk heid. Bovendien zijn verschillende in vroe gere tijden actueele onderwerpen thans verdwenen en in het samenstellen van een weekrevue van allerlei ongelukjes of smokkel-affaires zit weinig opvoedkun- i ce~iwol-industrie. Nu de diverse wolproducten zoowat uitgeschakeld zijn, bestaat er natuurlijk groote belangstelling voor deze industrie die bij meerdere onder de naam melkwol beter bekend is. Gedurende proefperioden in ons land werd als grondstof voor de celvezel ge bruikt het cellulose uit Noorsche hout soorten. Nu deze veel moeilijker zijn aan te voeren zal als grondstof stroo worden gebruikt. Deze grondstof kan voldoende in ons land worden geproduceerd en kan be langrijk worden uitgebreid, door inten sieve cultuur in de IJsselmeerpolders. Naar de Directeur van de Algemeene Kunstzijde Unie dezer dagen in een vraaggesprek verklaarde, ligt het in de bedoeling in de nieuwe fabrieken, die in de omgeving van Arnhem worden ge. ibouwd, 30.000 kg celvezel per dag te produceeren, welke productie later tot het drievoudige kan worden opgevoerd. Wat de export betreft, aldus de heer Ir. van Schaik, zal er circa 25 A 30 ITALIAANSCH WEERMACHTS- BER1CHT. Opmarsch ten Oosten van Ci- rene in Cyrenaica. Gemotoriseerde Italiaansch-Duitsche pantserafdeelingen rukken ondanks den weerstand van den tegenstander op ten Oosten van Cirene. Luchtformaties zijn tusschenbeide gekomen in den slag, waarbij zij doeltreffend bommen wier pen op ravitailleeringscentra en materi- eeldepots van <Jen vijand, terwijl gemo toriseerde strijdmiddelen en vliegtuigen op den grond met mitrailleurvuur werden bestookt en in brand gestoken. De ongunstige weersomstandigheden hebben het offensief van de Duitsche luchtmacht op het eiland Malta niet ver traagd, waar vliegtuigen en haven-in- stallaties het voorwerp vormden van verscheidene aanvallen. Britsche vliegtuigen hebben in den af geloopen nacht aanvallen ondernomen op Napels en Palermo, zij wierpen eeni- ge brisant- en brandbommen. Onbelang rijke schade, geen enkel slachtoffer in Napels, drie gewonden in Palermo. TAMELIJK VEEL SCHADE TE SOERABAJA. Batavia tegen een te ugtocht naar Australië. Vrees voor Singapore’s lot Bij den reeds vermelden eersten lucht aanval der Japanners op Soerabaja is, naar de Britsche berichtendienst vol gens het A. N. P. uit Batavia meldt, tamelijk veel schade aangericht. In de nabijheid van het vliegveld zijn dooden en gewonden gevallen. Omtrent den Japanschen luchtaanval op Java maakt het te Batavia gepubli ceerde legerbericht bekend, dat 26 Ja- pansche bommenwerpers, geëscorteerd door tal van jagers, de vliegvelden in de Leesgcld fr. p. p. per half jaar i 1.W Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Le«g. p. looper 42 et. p. kwartaal. let :en en 21 I lg n- 8- en dige waarde. Meegaande met den nieuwen tijd en een courant kan nu eenmaal niet blijven stilstaan zullen we dus onze lezers moeten wennen aan een verandering in onze schrijfwijze. Zooals we de vorige week ’t vraagstuk van de jeugdwerkloosheid meer uitvoe rig hebben besproken, zullen we deze week een beurt geven aan den ouder dom. In ons Burgerlijk Wetboek is de ver plichting opgenomen voor kinderen eR kleinkinderen om hun behoeftige ouders of grootouders te ondersteunen. Dat de ze verplichting niet aan het gestelde doel beantwoordde, bewijst het indertijd door de Ned. regeering ingestelde ouder domspensioen. Hoe klein dit pensioentje ook is men denke zich eens even in dat men van 3 gulden per week zal moeten leven toch blijkt uit de instel ling hiervan, dat de gedachte, dat de zorg voor de ouden van dagen gemeen- schapsplicht is, door breede lagen van onze bevolking werd onderschreven. Toch is dit slechts een schuchtere stap in de richting van een goede en afdoende verzorging van onze ouden van dagen. Nu zal men mij misschien de op merking maken, dat voor hen die daar van niet rond kunnen komen onze te huizen van ouden van dagen openstaan, maar met alle respect voor deze prach tige stichtingen meenen we toch dat deze vorm geen regel, maar uitzondering moet worden. Wanneer duizenden werkers op hun ouden dag aangewezen zijn op par ticuliere of overheids-armenzorg is een toestand die dringend verbetering vraagt. Het moet een der groote takken van de nieuwe gemeenschap worden om leder die zijn volk en zijn land door noes ten arbeid gediend heeft die naar best vermogen getracht heeft zijn kinderen voor die gemeenschap op te voeden ©en onbezorgden ouden dag te waarborgen. Het moet in de nieuwe orde uitgeslo ten zijn, dat iemand, die zijn leven lang hard gewerkt heeft, die oude dag met zorg tegemoet ziet. Men schrijft in onze tijd wel eens van geborgenheid in eigen volk en deze ge borgenheid kan nooit beter tot uitdruk king komen dan in een goede verzor ging van onze ouden van dagen. De generatie die arbeidt behoort op haar sterke schouders ook de zorg te nemen van de generatie uit wier handen zij dezen arbeid heeft overgenomen, zooals zij straks op haar beurt de ar beid door zal geven aan en verzorging zal ontvangen van de generatie die weer later komt. Vanzelfsprekend komt de vraag naar voren is een dergelijke toestand uitvoer baar? Het Handelsblad gaf vorige week de volgende oplossing: In de practijk zal deze geborgenheid zich hoogstwaarschijnlijk manifesteeren in het bestaan van verplichts pensioen- verzekeringen voor vrijwel alle arbeiders (hoofd- en handarbeiders) en voor zelf standigen (ambachtslieden, middenstan ders), die daar behoefte aan hebben, met staatsgarantie en zeer behoorlijke pensioenuitkeringen. Overgangsbepa lingen zullen vermoedelijk zorgen, dat ook zij, die geen gelegenheid hebben gehad hun leven lang premie te betalen, een onbezorgden levensavond kunnen genieten. Daarnaast zullen Winterhulp en Volksdienst in al die gevallen hulp verleenen, waar dit nog noodig is. Ge zien de gecompliceerdheid der tegen woordige samenleving zal ook de vol- maakste wetgeving inzake ouderdoms pensioen den arbeid van deze instanties niet overbodig maken. Doch ook de hulpverleening door Winterhulp en Volksdienst zal, verre van den stempel „armenzorg” te dragen, vóór alles in het teeken staan van den wil van het volk om allen ouden werkers levensge luk en een onbezorgden ouderdom te verzekeren. Natuurlijk is zooiets niet mogelijk zon der dat de gemeenschapsgedachte wor tel schiet in ons geheele volk. Het indi vidualisme zal moeten verdwijnen voor het idee van de gemeenschap zonder echter te vervallen in een dor staats socialisme. Misschien dat sommige lezers zullen denken; allemaal goed en wel, maar voor Nederland een utopie. Dezulken vergeten dat we in Nederland In sneller tempo dan menigeen verwacht, naar deze uitbouw van een nieuwe orde heenschrijden. De levensmiddelenbonnen welker geldigheidsduur op Zondag aanvangt, mo gen reeds worden gebruikt op Zaterdag daaraanvoorafgaande, met uitzon dering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. Bonnen 195 Algemeen (Peulvruchten) blijven geldig t/m 21 Febr. 1942. Beschikbaar per persoon S 2«/a 3H van 4 weken 1 benevens verscheidene andere, kleinere vliegvelden. Daarbij is aanzienlijke scha de aangericht. Te Soerabaja hebben bo vendien de marine-installaties eenige i schade geleden. Ook talrijke water vliegtuigen zijn beschadigd. Volgens berichten uit Batavia heerscht aldaar groote ongerustheid over het lot van Singapore, aldus meldt het D.N.B. Men vreest, dat de Engelschen de ves ting zullen opgeven en volgens de mee- ning van militaire kringen te Batavia zou de geheele oorlog in jtien Stillen Oceaan daardoor een voor Japan gun stige, beslissende wending nemen. In Ned.-Indische kringen is men om deze reden beslist tegen een terugtocht naar Australië, want, zoo verklaart men te Batavia, de Japanners zijn uit de een maal ingenomen gebieden moeilijk te verdrijven. Volgens Domei schrijft de bekende Ja- pansche commentator Soegiama in het maandblad „Financiën” dat je val van Singapore aanstaande is. Hij voegt daar aan de voorspelling toe, dat Ned.-Indië het voorwerp van een „diplomatieke be slissing” zal worden, waarbij de ontwik keling van dien aard zal zijn, dat ver dere Japansche offers onnoodig worden. 08 A Brood 08 B Brood 08 A Vleesch 08 B Vleesch 08 A Aardappelen 08 B Aardappelen 197 Algemeen 05 C of 05 D Res. 198 Algemeen 199 t/m 202 Alg. 06 D—07 D Res. 203 Algemeen 209 Algemeen 210 Algemeen 204 t/m 208 Alg. 06 A t/m 09 A Melk 1 06 B t/m 09 B Melk I 1 k.g. suiker 50 gram cacao 500 gram jam 1 rants, bloem, brood of geb. 250 gram rijst 250 gram haverm. of peulvr. 250 gram gort 100 gram vermicelli of maïzena 100 gram kaas 3 Ti liter melk l’/4 liter melk DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen t’/4 i’/4 In tijdvak 1 50 500 4 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80°/0 50 gram Scheerzeep Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar 3 38 In tijdvak van één week I even op wijzen, dat aan deze nieuwe omgeving van Soerabaja hebb'en gebom? methode groote gevaren voor het vee bardeerd en wel Malang en Madioen, verbonden zijn en dus een waarschuwing in wijden kring zeer nuttig kan zijn. Wie wel eens netmagen heeft gezien van koeien van schillenboeren, die weet dat daarin te vinden zijn: messen, scha ren, spijkers, spelden, geldstukjes enz. Die voowerpen zitten dan gedeeltelijk vastgeprikt in de maagwand. Deze ar tikelen schijnen niet zoo funest voor een koeienmaag te zijn. Gevaarlijker zijn echter de naai- en stopnaalden en stuk jes ijzerdraad. Van het keukenafval voor veevoeder bestemd, vormen de aard appelschillen meestal het voornaamste bestanddeel. Juist daarom moeten deze met de noodige zorg worden bewaard en in een aparte kist of emmer opge borgen. Voor de schillenboeren verdient hef aanbeveling het keukenafval goed te zeven en zoo mogelijk met een sterke magneet te controleeren. Heel wat ge vaarlijke artikelen voor een koeienmaag kunnen op die manier worden verwij derd. Daarom mogen we nogmaals een dringend beroep doen op onze huismoe- ders om het keukenafval met de noodige zorg te behandelen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1