Revue van de week. De* Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo I Verplichte veelevering W. H. N. Vrijdag 13 Februari 1942 No. 13 38^ Jaargang s e r ities Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD 1 ont- I 1 i l i i a 1 t jaar opgelegd zal worden. Hieromtrent kunnen thans nog geen nadere gegevens worden verstrekt. Doch wel kan er op gewezen worden, dat het aantal koeien, dat verplicht geleverd zal moeten wor- nieuw socialistisch Europa, waarin de Nederlanders als Germanen een gelijkge rechtigde plaats zullen innemen. retten overgebracht, die onafgebroken in de weer zijn. Om tien uur ’s avonds werden alle brandweren opgeroepen ter bestrijding van een grooten brand in de binnenstad. Ad v ut t SU tl 3a psr rsgsli Dlnsdngsnummer 10 cant Vrijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. f 1 Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land- genooten op Giro No. 3.9.5. O.O. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. :t Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1*4 ct. Buitenland 2lj et. F, ALS DE VORST UIT DEN GROND IS De noodzaak uit eigen bodem te voor zien in de eerste noodzakelijke levens behoeften brengt met zich mee, dat elk plekje cultuurgrond gebruikt dient te worden voor de voortbrenging van voedsel. Een niet onaanzienlijke opper vlakte cultuurgrond wordt echter in be slag genomen door parken, plantsoenen en bouwterreinen, wegen en wegbermen kanaajlbejrmen, tramwegen, jpartjculiej-e tuinen, enz. Derhalve heeft de commissie ter on dersteuning van de maatregelen, getrof fen voor de regeling van de landbouw productie (korter genoemd commissie dr. Posthuma) reeds voor eenigen tijd een onderzoek ingesteld naar het voorkomen van perceelén of van perceeltjes grond, welke met voordeel zouden kunnen wor. den gebruikt voor de voedselvoortbren- ging. Reeds zijn in vele gemeente aanzien lijke oppervlakten cultuurgrond aan de bestaande toegevoegd, in sommige ge meenten zelfs 300 A 400 ha. In andere gemeenten valt echter nog wel het een en ander te doen. Zoo gauw de vorst uit den grond is, dient alles er op te worden gezet tijdig met het scheuren, ploegen of omspitten gereed te komen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. teesg. p. looper 42 et, p. kwartaal. zal zijn dan het vorige jaar. Daarnaast i moet echter nog rekening worden ge houden met de leveringsplicht van een zeker aantal kg levend gewicht, waar door het treffen van een vergelijking met hetgeen in het vorige jaar geleverd moest worden minder gemakkelijk wordt Waar het streven er echter op gericht Is, de veestapel ongeveer op het peil te houden, dat verkregen is nadat de le veringsplicht over het vorige jaar vol bracht is, volgt hier reeds uit, dat de verplichte levering over dit jaar, ook rekening houdende met het te leveren aantal kg levend gewicht, in het alge meen kleiner zal zijn dan het overige jaar. Dit geldt natuurlijk niet voor dege nen, die bijv, in verband met bedrijfs- wijziging, het vorige jaar slechts met een gedeelte van een normalen aanslag werden belast en dit jaar een normale aansjag in de verplichte levering van rundvee verwachten kunnen. Men wachte verder de aanslag af, die, zooals hiervoor reeds werd opge merkt, in den loop der volgende maand tegemoet gezien kunnen worden. In zijn rede te Maagdenburg heeft de Commissaris van het N. V. V., de heer Woudenberg nog eens de aan dacht gevestigd op de komende mobili satie van den arbeid. Het te verwachten Duitsche voorjaarsoffensief vraagt in zijn voorbereiding de krachtsinspanning van de geheele natie, maar ook die der bezette gebieden, welke in dezen strijd worden betrokken. De moderne oorlog is ingesteld op een geweldig arbeids leger achter het front en nu Duitsch- land voor de laatste en beslissende slag elke man, die de wapens hanteeren kan voor het gevechtsfront noodig heeft, moeten de openvallende plaatsen door niet-Duitschers worden ingenomen. Dit Is een Europeesch belang. Wij hebben, aldus de heer Woudenberg, wel dege- I lijk met dezen, oorlog te maken. Wij Ter dood veroordeeld. Het bureau van den bevelheb ber der weermacht in Nederland deelt mede: Een laffe overval door vier Ne derlanders den tweeden Februari 1942 op een Duitschen soldaat ge pleegd, waarbij deze laaghartig werd doodgestoken vond reeds denzelfden dag door een Duitsche militaire rechtbank zijn vergelding. Twee der daders werdert ter dood veroordeeld, beide anderen tot langdurige tuchthuisstraffen. De doodvonnissen werden door den kogel voltrokken. „Bovendien werd een communis tische agitator gefusilleerd, die eveneens door een Duitsche mili taire rechtbank ter dood werd ver oordeeld.” DUITSCH WEERMACHT BERICHT Afnemende vorst aan bet Oostelijk front. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Febr. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De gevechten in het Oosten gaan bij afnemende vorst voort. Aan het Donetzfront heeft de vij and sinds gisteren alleen al in den sector van één Duitsch legercorps verloren: 1639 gevangenen, meer dan 7500 dooden, 8 tanks, 19 stukken geschut, 164 machinege weren en granaatwerpers en om vangrijk ander oorlogstuig. Aan onze eigen aanvalssuccessen in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front heeft een formatie Roemeensche skiërs groot aandeel gehad. Bij Leningrad zijn nieuwe uit- valspogingen van den vijand in ’t afweervuur van het Duitsche om- singelingsfront bezweken. Aan de Zuidwestkust van En geland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht met bom men twee koopvaarders van 7000 ton in totaal tot zinken gebracht. Een derde groote vrachtboot werd waarschijnlijk vernietigd, nog een schip beschadigd. Andere ge vechtsvliegtuigen, die voor een ge wapende vqrikenning waren ver trokken, plaatsten in scheervlucht bomtreffers van zwaar kaliber op een groote fabriek aan de Oost kust van Schotland. In Noord-Afrika zijn vrij krach tige verkenningsstrijdkrachten van den vijand teruggeslagen. Stuka’s en torpedovliegtuigen berokkenden den vijand aanzienlijke (verliezen aan rollend materieel. Ten Noord oosten van Tobroek vertoonde ’n lichte Britsche kruiser na een bom aanval van een Duitsch vliegtuig slagzij. Een vrij beperkte formatie Brit sche bommenwerpers heeft in den afgeloopen macht woonwijken in het kustgebied van Noord-west- Duitschland aangevallen. In de afweergevechten der laat ste dagen heeft Feldwebel Schmidt groepscommandant bij de eerste compagnie van het 119de regiment •infanterie, zich door persoonlijke dapperheid bijzonder onderschei den. ard, - SINGAPORE DOOR DE JAPANNERS BEZET. De Japansche troepen zijn Woensdag middag om twee uur (Japansche tijd is Woensdagochtend ongeveer 7 uur Ned. tijd)' het westelijke deel der stad Singa pore binnenjgedrongen. Het binnendringen van Singapore is geschied op den dag, waarop de stich ting van het Japansche Rijk vóór 2602 jaar heeft plaats gehad. De Tenno heeft Woensdagochtend uit eenzettingen van het hoófdkwartier over de situatie in Singapore aangehoord. Hierbij gaf hij uiting aan zijn vreug de en voldoening, dat juist vandaag, op den dag der stichting van het rijk aan de dappere Japansche weermacht een zoo overweldigende zege is beschoren. Geheel Japan wacht op de officieele bevestiging, dat de stad is ingenomen. Exchange Telegraph meldt uit Singa pore: De politiek der verschroeide aar de wordt onverbiddelijk voortgezet. Rub berfabrieken, een groote, uitgestrekte conservenfabriek en steeds méér andere industrieele bedrijven vliegen in de lucht en verlichten den hemel door hun vuurgloed. Van het front wordt gemeld, dat En- gelschen, Australiërs, Voor-Indiërs en Chineezen in een bijtenden rook een ver bitterden strijd voeren tegen een steeds grootere overmacht. De Japansche luchtmacht bevindt zich onophoudelijk in den aanval. Op het Raffles-vliegveld komen de eerste zwaargewonden van het front aan. Zij worden terstond naar de operatielaze- De za g voor de gezondheid In dezen tijd is de titel van een vlugschrift, uitgege ven door het InstEsAt voor preventieve geneeskunde^ Het doel van dit boek werkje is gebaseerd op het bekende spreekwoord „Voorkomen is beter dan genezen”. Vooral in onzen tijd heeft dit woord groote waarde, want de onder vinding uit den vorigen oorlog staat velen nog levendig voor den geest. Neem b.v. vlektyphus en schurft. Voor die in ons land weinig voorkomende ziekten, maar die op het einde van den vorigen oorlog nogal veelvuldig voor kwamen. Zonder aan de prachtige ar beid van de diverse kruisvereenigingen, de consultatie-bureaux voor zuigelingen ook maar iets te korf te willen doen, dient deze materie toch meer gecentra liseerd te worden en met name moet deze zorg zich meer dan voorheen uit strekken in de bedrijven en op de scho len. De schoolartsendienst zal zooals deze thans werkt, bij vele kinderen reeds kleine afwijkingen constateeren, die an ders eerst op lateren leeftijd zouden ont dekt worden, soms wanneer het kind reeds een beroep had gekozen waarvoor het minder geschikt was. Van groot belang Is dezen dienst voor de tuberculosebestrijding en voor de tandverzorging. Ook in de groote bedrij ven wordt thans meer en meer het rönt- genionderzoek to^gepast. In deze be drijven ligt een gunstig arbeidsveld voor de bestrijding van ziekte en bevor dering van de hygiëne. Waschgelegen- heden in de bedrijven zijn er veel meer dan vroeger. Douches worden niet al leen aangebracht, maar ook gebruikt en dit is in een tijd waar we terdege op moeten passen, voor vreemde ziekten ’n zeer gelukkig verschijnsel. actie voor onze voedselvoorziening met onverminderde kracht ter hand moeten worden genomen en hiervoor leveren de duizenden volkstuinders een niet te on derschatten bijdrage. Vooral in de cen tra’s van de grootere plaatsen zal men zich dit jaar meer gaan toeleggen op het kweeken van groenten, aardappelen en peulvruchten, temeer omdat deze winter en het komende voorjaar wel zul len geleerd hebben dat een kleine voor- raadvorming veel onaangenaamheden in de voedselvoorziening kan voorkomen. Zoo zullen b.v. in de omgeving van Amsterdam tweeduizend nieuwe volks tuinders aan den slag gaan op de boor den van den Ringspoorweg, op onge bruikte weidegronden bij, tuindorp Oost- zaan en op braakliggende bouwterrei nen. Voor een zeer groot deel zijn dit ondeskundige bouwers, maar de voor lichting die tegenwoordig alom gegeven wordt, zal voor velen de mogelijkheid openen uit den grond te halen wat er in zit. De grootte van een volkstuintje is zoodanig, dat de opbrengst voldoende is voor het eigen gezin, doch dat er niet veel overschiet om weggegeven of ver kocht te worden aan derden, want dat is de bedoeling niet. Korten tijd geleden heeft 4e tuinbouwvoorllchtlngsdienst van de directie van den Landbouw In ’t Stedelijk Museum te Amsterdam reeds een tentoonstelling gehouden, waarin den volkstuinders tal van practische wenken werden gegeven, maar waar ook eenige teeltplannen werden geëxposeerd Den beginneling werd daarin aangera den zoo eenvoudig mogelijk te beginnen, met cultures die niet te veel zorg eischen Dat daarin de aardappel de voornaam ste plaats inneemt, spreekt vanzelf. Voor schrift is dan ook dat tenminste een are met vroege of late aardappelen wordt beteeld. Mobilisatie voor den rattenoorlog. Felle strijd aangekondigd onde, leiding van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen Een dubbeltje per rat Reeds vele jaren geleden heeft de mensch ook de Nederlander den orlog verklaard aan de ratten, maar een beslissende overwinning is nooit be haald, omdat de strijd niet werd gevoerd op een gesloten front. De grauwe knaagdieren er zijn nog honderddui zenden in ons land zetten hun vernie lingswerk voort, en één zoo’n beestje consumeert jaarlijks voor circa een rijksdaalder en vernielt voor hetzelfde bedrag. Vijf gulden schade per jaar door één rat! Denkt aan Multatuli’s buffels en vermenigvuldigt. Men komt dan tot et telijke millioenen. Zijn de dieren onover winnelijk? Moet de vernieling door gaan? Neen, mits het geheele land de „wapenen” opneemt 1 Dat zal nu gebeuren! De Plantenziek- tenkundigen dienst te Wageningen gaat de bestrijding in het geheele land orga- niseeren. Hij begint met een uitgebreide studie te maken van de verschillende soorten ratten, hun levenswijze en voortplanting. Doode exemplaren wor den in ontvangst genomen tegen beta ling van 10 ct. per stuk. De landelijke leiding is opgedragen aan dr. L. W. D. Caudri. Wat de bestrijding der ratten betreft, in ons land hebben we hoofdzakelijk met twee soorten te maken n.l. de ijrijze of huisrat en de zwarte woelrat. De eerste, die bij de huizen en in het veld leeft en ’s winters geheel naar de huizen trekt, is een alleseter, dierlijke en plantaardige stoffen worden in iederen vorm geconsumeerd. De tweede, een groote muissoort, leeft bij voorkeur van plantaardig voedsel en blijft gedurende de vorst in den grond, waar zij leeft van haar hamstervoorraad. Hieruit volgt, dat de huisrat gemak kelijker is te bestrijden, door haar min dere kieskeurigheid. De bestrijding moet deskundig en op de juiste wijze geschieden. Hiervoor bestaat een scilla- preparaat, het z.g. Pararat, dat, met aas vermengd, in pakjes moet worden uitgelegd. De ratten, die hiervan eten, moeten dit onherroepelijk met den dood bekoopen. De doode ratten versteenen, zoodat daarvan geen gevaar voor de volksge zondheid te duchten is. Werd de Pararat vroeger met brood vermengd, thans zijn er proeven geno men met gemalen tuinboonen, welke uitstekend voldeden. Het mengsel wordt verpakt in krantenpapier, rolletjes van eenige centimeters lang, en daarna uit gelegd onder deskundige leiding. Waarom juist krantenpapier? Omdat de inktlucht de „menschenlucht”, welke bij de ratten gerechtvaardigd wantrou wen verwekt, overheerscht. Reeds zijn ruim twee maanden ver- loopein, sinds het eerste jaar van de ver plichte veelevering, dat liep van 1 De cember 1940 tot 1 December 1941, een einde nam. Het was echter na afloop van dit tijd vak niet aanstonds noodig met de nieu- we verplichte veelevering een begin te maken, daar immers de leveringsplicht over het voorgaande tijdvak nog lang niet volledig afgewerkt was. Thans wordt echter de verplichte levering over het vorige jaar in een vrij snel tempo 1 afgewerkt, zoodat het n'et lanS meer zal I duren, alvorens met de leveringsplicht 1 voor het seizoen 1 December 1941-1 De- i cember 1942 een begin gemaakt dient te worden. Nu de veehouders, zooals te begrijpen is, met belangstelling uit zullen zien naar de aanslagen in de leveringsplicht, die voor het thans loopende seizoen te verwachten zijn, kunnen wij meedeelen, dat deze aanslagen in bewerking zijn en vermoedelijk in den loop der volgen de maand tegemoet gezien kannen worden. De nieuwe aanslag zal er eenigszins anders uitzien dan die van het vorig jaar. Terwijl toen de levering van een zeker aantal dieren, waarvan het ge wicht boven een bepaalde grens moest liggen, werd opgelegd, is nu een leve ringsplicht te verwachten van een ze ker aantal kg rundvee (levend gewicht) waar dan nog bij komt, dat de levering van een bepaald minimum aantal koeien, die minstens eenmaal gekalfd moeten hebben, voorgeschreven zal worden. Een gewichtsgrens zal voor deze koeien niet gesteld worden. De koeien, die geleverd worden, tellen ook mee bij de bepaling van 'het levend gewicht, dat geleverd moet worden. Ter aanvulling van dit le vend gewicht heeft men verder de keuze uit alle soorten rundvee zooals nuchte- ren kalveren, graskalveren, hokkelingen, gust Jongvee enz. Ook mag wel een grooter aantal koeien dan het minimum geleverd worden, teneinde zoodoende tot de verplichte hoeveelheid levend ge wicht te komen. De veehouders zullen 'zich wel in de eerste plaats de vraag stellen, hoe groot de leveringsplicht zal zijn, die hen dit - 1 Hoewel het geheele witte sneeuwland schap, de met ijs bedekte straten en de voor een deel nog niet ontdooide afvoer buizen ons elke gedachte aan het ko mende voorjaar trachten te benemen staat toch de tijd niet stil en maakt voor zoover dit mogelijk is, de handel en de industrie zich op tot een nieuwe plooiing van haar activiteit. In voorgaande jaren was de Voorjaarsbeurs te Utrecht In voorgaande jaren was de deze zakelijke belangstelling en wie zou meenen, dat dit jaar met de beperkte mo gelijkheden en ook de beperkte grond stoffen de belangstelling wel tot 't vries punt zou dalen, heeft gerekend buiten de volharding van het jaarbeursbestuur maar ook buiten de onverwoestbare energie van den Nederlandschen fabri kant. Het is een verheugend feit, dat deze beurs (die door de verkeersmoeilijkhe den is uitgesteld tot na de Paschen) de drukste belooft te worden, welke ooit gehouden is. Alle gebouwen zijn tot de nok toe verhuurd en ook het buitenter rein is geheel bezet. Men moet hieruit nu niet direct concludeeren, dat er op deze jaarbeurs belangrijke hoeveelheden goederen te koop worden aangeboden. Voor heit meerendeel zal het in de bedoeling liggen, het contact met de af nemers gaande te houden, van voorlich ting te dienen en te propageeren. Dit laatste slaat dan voor een groot deel op de surrogaten of vervangingsmaterialen, die in groot aantal zullen worden geëx poseerd. Op de eerste verdieping wordt de ko loniale afdeeling vervangen door een zeer groote stand van de overheidszorg voor de voeding van het Nederlandsche volk. Op de tweede verdieping komt de hoofdgroep België en de afdeeling glas, porcelein en aardewerk. De derde afdee- ling wordt ingenomen door de afdeelin- jgen voedings- en genotmiddelen. De j vierde afdeeling is voor de confectie-in- i dustrie en de schoenfabrikanten die met den, in het algemeen belangrijk kleiner een uitgebrside stand v00r den dag ko. men. Op de vijfde afdeeling worden alle voorlichtingsdiensten geconcentreerd o.a. het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, het N. V. V., de Ned. Land stand, Vreemdelingenverkeer en het bu reau voor de statistiek. Aan al deze stands wordt de noodige zorg besteed, zoodat men vooral van de groote instellingen veel mag verwachten. Wat betreft de reisgelegenheid worden reeds thans door de directie onderhan- delingen gevoerd met het departement van Waterstaat. We noemden daar zoojuist het bu eau voor de statistiek. Zoo nu en dan citeeren we enkele be langrijke cijfers, welke door dit bureau worden gepubliceerd. In het statistisch zakboek, dat jaarlijks door genoemd bureau wordt uitgegeven, vinden we we derom enkele} belangrijke cijfers. Zoo heeft b.v. de meteorologische afdeeling uitgerekend, dat het geheee jaar door- eengenomen in 50 der waarnemingen de wind uit zuidelijke of westelijke of daartusschen gelegen windstreken komt. Gedurende de afgeloopen maanden lijkt dat er wel niet veel op. Onze lagere scholen, worden (om maar weer eens ’n ander feit te noemen) bevolkt door 1-2 millioen leerlingen, waarvoor 34000 man personeel noodig is. Rond 34 millioen bezoekers hebben in het afgeloopen jaar een filmvoorstelling bijgewoond. Wan neer de prijs gemiddeld gesteld wordt op 48 cent, dan is dit een bedrag van 10 millioen gulden. Van de 9 millioen inwoners van ons land zijn 1.4 millioen aangeslagen in de rijksinkomstenbelasting. Er is nog een ander verschijnsel, dat ons de gedachte aan het komende voor jaar levendig doet worden, n.l. de voor bereiding voor de uitgifte van de volks tuintjes. Daar zal dit jaar belangrijk meer dan staan er midden In. Daarbij wordt ook nog in het vorig jaar op worden gelet, beslist over het lot van het Nederland- dat geen enkel plekje cultuurgrond on- sche volk en den Nederlandschen arbei- gebruikt blijft Ook In dit jaar zal de der. Wij moeten meebouwen aan een Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 :ent I It •n- et b 5 r 1 I F I l i i a 2 i x it 1 It- 10- I' DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR. EUROPA .ut- ■5ti- iet ■.en en 21 i >g ri s en HOOFDREDACTEUR A. J. OSINOA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. w DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen ie

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1