KOUDE HIER EN ELDERS. u Buit enlandsche Revue. De Oorlog Duiischland is sedert laren de „lueretdaDOiiieeir. De Bolswardsche Courant en Westergoo I i p Briische en souiei-üussische uiiegiuigueriiezen. I W. H. N. Dinsdag 17 Februart 1942 No. 14 38^ Jaargang 1 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD i n* J 1 Hk. ken, ken. )chs I Celebes kunnen terugtrekken op Austra- 1IM Zooals thana de taken staan Is dat na- 1 S en” en.” tuurlijk niet mogelijk, maar dat was bij het uitbreken van het conflict niet direct te voorzien. Het zwaartepunt van de En- gelsche verdediging had dan waarschijn lijk niet moeten worden gezocht in de alleen aan de zeezijden versterkte ves ting Singapore, maar meer in Borneo of Celebes. Die kans is evenwel door het snelle opdringen van Japan voorgoed verkeken en daarom was van Engelsch standpunt gezien de oorlogsverklaring van Ned.-Indië aan Japan een daad die geheel paste in het Engelsche karakter van dezen geheelen oorlog, n.l. eerst de anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen voor men zelf de vingers brandt. 1913 69.7 goede, aangezien het „Patentamt” niet alleen de reihten van den uitvinder be schermt, maar ook op deskundige wijze beperkt en er voor zorgt, dat de Duit sche onderzoeker over de beste patent- literatuur ter wereld beschikt, waardoor de Duitsche uitvindingsgeest steeds ge prikkeld wordt. Eerst trachtte Engeland tevergeefs aan den Duitschen voorsprong op dit gebied een eind te maken. Thans wil Amerika met Duitschland als wereld- apotheek wedijveren. De Duitsche ge- neesmiddelennijveitheid heeft Amerika’s uitdaging aanvaard. Zij spoort tot nieu we ontdekkingslust aan. Duitschland gelooft den voorsprong te zullen behouden. Maar dit zal niet met stilzitten gelukken. Het zal moeten blij ven werken. A d v j z i j ;i t i 3 a per zegel Dinsdagsnummer 10 cent Vrijdagsnnmmer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. tsje i /ite, :sje, site. Men heeft meermalen in de bladen de bedekte vraag kunnen lezen, hoe is nu eigenlijk de houding van het Vaticaan in dit wereldconflict? Vooral in de laat ste weken werd deze vraag actueel toen bekend werd, dat de Amerikaansche ge zant Taylor meermalen een langdurig onderhoud met den Paus en de leidende persoonlijkheden ten Vaticane had. Veel wordt er over dat onderhoud niet gepubliceerd, maar toch weet de Ob- servatora Romano” te vertellen dat Tay lor bij den Paus heeft aangedrongen op een tegemoetkomende houding inzake de Sovjet-Unie. Dit is volgens genoemd blad absoluut van de hand gewezen. De Paus wil het eens ingenomen standpunt van een strikte neutraliteit zoolang het maar eenigszins mogelijk is, bewaren, maar bovendien kan van een tegemoetkomen de houding tegenover de bolsjewieken geen sprake zijn. Voor eenige jaren te rug heeft Paus Pius XI aan de Vicaris- generaal van Rome een brief geschreven waarin o.m. deze passage voorkomt: Het bolsjewisme bedreigt en bederft de jeugd, verleidt haar tot alle ondeugden en zondigt tegen de menschelljke natuur. SINGAPORE GEVALLEN. Britten geven zich cmvoorwaar- delijk over. Blijkens een D. N. B.-bericht uit Tokio Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land- genooten op Giro No. 3.9.5. O.O. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. s fen. ch... I i. ii I?, IE Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld ir. p. p. per halt jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. faeesg. p. loopar 42 et. p. kwartaal. oorlog had verklaard ons overzeesch bezit in de waagschaal te stellen. Wan neer Ned.-Indië neutraal was gebleven hadden de Japansche troepen geen aan val op onze eilanden behoeven te doen, ten einde aldaar het gevluchte of terug getrokken Engelsch-Amerikaansch leger te bestoken. Ons Indië had voorloopig onder een zelfstandig bestuur den tijd kunnen afwachten, dat de connecties met het moederland weer zouden worden aangeknoopt. Onze Nederlandsche schepen, onze Ne- derlandsche militairen behoefden niet te worden opgeofferd aan het prestige van Engeland, en ons mooi en met zooveel offers opgebouwd Indië werd nu niet het doelwit van de Japansche bommenwer pers. Wanneer we de ligging van alle Indische eilanden beschouwen ten op zichte van de Britsche bezittingen in den Stillen Oceaan, dan blijkt, dat Sumatra, Java en de Timor-eilanden de afsluiting vormden van deze eilandenreeks in den Stillen Oceaan. Een neutraal gebleven Indië had voor Japan minstens dezelfde waarde (zoo niet meer) gehad dan een Japansche bezetting van die eilanden groep. Wanneer Engeland zijn troepen uit Malakka had willen terugtrekken en het Ned.-Indische grondgebied was niet als toevluchtsoord beschikbaar geweest, cent cent htiei el fje ,p- iet at- .10- HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. Wij hebben getracht duizenden kinderen voor een gruwelijke hongerdood te be waren, maar men heeft onze helpers ge dwongen hun barmhartigheidswerk te staken, daar men er de voorkeur aan gaf duizenden in den dood te zenden, in plaats van hen door de Christelijke naas tenliefde te redden. Een dergelijke uit spraak heeft ook nu nog niets van zijn waarde verloren en maakt ook thans, nu er weinig verandering in de doelstel ling van het bolsjewisme is gekomen, elke tegemoetkoming ten opzichte van de Sovjet-Unie onmogelijk. Laten we dit artikel besluiten met nog een neutraal oordeel weer te geven over helt bolsjewisme, ‘n.l, uit het heutraie Zwitserland. Het is ook in dit land de R.-K. pers met name „de Courrier de Genève”, welke een uitgesproken anti- bolsjewistische houding propageert. Genoemd blad schrijft o.m.: „Dat Moskou de geheele aarde door de bajo net hoopt te overwinnen en voor alle Europeesche staten een gemeenschappe lijk gevaar is. Het staat vast dat een eventueele overwinning van de Sovjet- Unie zou worden begeleid en gevolgd door een golf van gruweldaden op het geheele vasteland van Europa en dat Engeland en Amerika geenszins in staat zouden zijn Moskou te remmen. Slechts ongeneeslijke naïevelingen kunnen aan de goede bedoelingen van de Sovjet-Unie gelooven.” Nog op een ander* punt vestigt de Zwitsersche pers thans de aandacht en wel de actieve neutraliteit. We kunnen dit woord het beste vergelijken met de positie welke Nederland heeft ingeno men tijdens den oorlog 1914-’18. Een ac tieve neutraliteit waardoor men tracht ’t leed, wat door den oorlog geleden wordt, zooveel mogelijk te verzachten. 5 dt- feti- let t ’-en 'eu 21 ’g s- Ml Het probleem van de verdediging van Ned.-Indië vormt thans het middelpunt Ier groote politieke beschouwingen. Algemeen is men ervan overtuigd, dat alleen de snel ste en me,est intensieve hulpverleening deze, Jaatst» linie zal kunnen redden. Aan de andere kant zal men echter in Japan ook zeer goed inzien dat ie te- I genstander geen moment rust moet ge laten worden. Het succes van de Japan- ners is tot nu toe steeds geweest het snelle toeslaan, terwijl op rekening van de geallieerden de factor tijd moet wor den geschoven. Dat de factor tijd een groote misrekening is geworden hebben de tot nu toe plaats gevonden feiten voldoende aangetoond. Zooals indertijd f lig brandenden kachel thuis. Maar hoe wij ook over dezen strijd denken, of wij anti- of pro zijn, een ding staat vast: mij moeten respect hebben voor die dappere soldaten, die met inzet van zichzelf strijden voor een nieuw Europa, trots het moordende winterweer ondanks ijzige sneeuwstormen, ondanks gestadige vorst van 25-30 graden. Een feit is infusschen, dat wij groote bewon dering hebben - en als we werkelijk nog een greintje menschelijk gevoel in ons hebben, dan erkennen we dit ruiterlijk, hoe we ook over dezen strijd denken voor die dappere soldaten. Wij zijn hen veel dank verschuldigd. Wellicht beseffen velen van ons dat op het oogenblik nog niet. Doch eens zullen we tot de conclusie komen, dat wij vroeger verkeerd zagen. Zoodra dat oogenblik Is aangebroken, zal ook ons land, dank zij den dapperen Diüitschen soldaat aan het Oostfront, een betere toekomst tegemoet gaan. Gedurende de laatste weken hebben wij in ons land weer eens ervaren, wat het zeggen wilde een „ouderwetschen winter” te beleven. Met stijgende zorg kijken wij deze weken naar onzen ko- lenvoorraad en wij hebben wellicht al meerdere malen met moeder de vrouw, die de scepter zwaait over de verschil lende distributiebescheiden, dus ook over de kolenbonnen, overleg gepleegd, om eens te berekenen, hoe lang we het onder de huidige bijzondere omstandig heden nog kunnen uitzingen met onze kolenbonnnen. We kunnen er allen van meepraten I Er heeft kou geheerscht, felle koude. In de bladen hebben we kunnen lezen dat in verschillende plaatsen van ons HET DUITSCHE RIJK. Geleerden werkten niet om geld te verdienen. Leiding der overheid. Duitschland is sedert jaren de „we- reld-apotheek”, aldus schrijft het „Ne derlandsche Perskantoor” uit Berlijn. Geen land ter wereld voert zoo veel ge neesmiddelen uit. De onderstaande sta tistiek spreekt voor zich zelf: Uitvoer in millioenen R.M. 1925 1929 1933 1935 1937 80.5 131.1 105.8 108.6 139.8 Wanneer men niet op de waarde, maar op de hoeveelheid let, is de vooruitgang nog grooter; want de prijzen werden in het algemeen lager. De Duitsche uitvoer van scheikundig samengestelde genees middelen was in het laatste vredesjaar grooter dan die van alle andere landen tezamen! In den loop van de vorige eeuw had de Duitsche scheikundige nijverheid reeds een hoog peil bereikt. Deze nijver heid bestaat thans omstreeks honderd jaar, maar Duitschland wist zijn voor sprong op de andere landen te behou den. Wel eischte Engeland in het Re port o fthe medical Research-Council” in 1938 te Londen verschenen, de op richting van een „National Institute for Medical Research”, om Engeland einde lijk van „vreemde landen” onafhankelijk te maken die „vreemde landen” wa ren dan in de eerste plaats Duitschland en voorts Nederland wegens zijn kinine- monopolie maar Duitschlands voor sprong werd sedert dit rapport nog groo ter. Waarom is Duischland de „wereld- apotheqk”? Ook f'andfere landen zjagen hun scheikundige nijverheid bloeien. Ook in andere landen waren knappe mannen van de wetenschap bereid, de scheikun dige nijverheid te helpen. De Duitsche geleerden en onderzoekers waren echter minder koopman dan hun vakgenooten in het buitenland. Zij werkten niet voor het geld, maar voor de wetenschap. Het geldverdienen lieten zij over aan de maatschappijen waarvoor zij werkten. Het ministerie voor Wetenschappen, Opvoeding en Onderwijs zorgde verder voor een algemeene leiding der Duitsche universiteiten, hoogescholen, proefsta tions en instituten van wetenschappelijk onderzoek. Hierdoor werkten deze in stellingen niet meer tegen elkaar en naast elkaar, maar kwamen er een practische werkverdeeling en harmonische samen werking tot stand, waarbij de eene in richting van de resultaten van de andere profijt trok. Ten slotte kwam ook de werkzaamheid van ’t „Reichspatentamt” de wetenschappelijke ondernemingslust der mannen van dq,| weften^chap ten en Finsche soldaat op den duur kan vol brengen. Maar genoeg hierover. Wij hebben hiermede willen aantoonen, welk een groote {moejllijkheden in dezen barren wintertijd de Duitsche en Finsche solda ten hebben te overwinnen. En wij zitten, dank zij de kolenbonnen, bij een gezel- aan het Oostelijk front te kampen heb ben. Wij spreken opzettelijk van „maan den”, want de winter in de Sovjet-Unie duurt wel even langer als bij ons. Meestal begint in October, begin No vember déj vórst en de sneeuwval en de temperaturen dalen in de verschillende deelen van dit onmetelijk groote rijk vaak in de maanden December en Jantr. ari tot 30 35 graden onder nul. Denkt U eens even in, wat dit beteekent. Der tig graden onder nul! Het Duitsche leger is grootendeels gemotoriseerd, zooals we zelf weten uit de Mei-oorlogsdagen. Vprst van 25 A 30 graden brengt alleen al'voor de motorrijtuigen groote moei lijkheden mede, want er bestaat geen antl-vries, die het koelwater in de radia- teur In zoo’n temperatuur vloeibaar houdt. De beste anti-vriesmiddelen wei geren den dienst bij een vorst van 12 13 graden. Speciale voorzieningen zijn dan ook noodlg om te voorkomen, dat de radiateuren van de legerauto’s in massa bevriezen en waardeloos worden. HOOFDKWARTIER VAN pEN FÜHRER, 15 Febr. (D. N. B.), Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten zijn gisteren de aanvallen van den vijand mislukt, die pp enkele plaatsen (aan het front steeds weer werden herhaald. Eigen aanvalsondernemingen ver liepen succesvol. Formaties ge vechtsvliegtuigen en Stuka’s van de luchtmacht deden ondanks on gunstige weersomstandigheden doeltreffende aanvallen op vijan delijke troepenbewegingen, vernie tigden verscheidene marcheerende colonnes van den vijand volledig en vernielden een groote hoeveelheid ravitailleerings-materiaal. In het hooge Noorden werden installaties van den spoorweg-Moermansk verwoest. In Noord-Afrika hebben Stuka’s van de Duitsche luchtmacht gemo toriseerde afdeelingen van den vijand in de omgeving van Am el Gazala gebombardeerd. In de wa teren ten Noorden van Benghazi beschadigden Duische gevechts vliegtuigen van twee geëscorteer de Britsche convooien nog twee vrachtbooten van 15000 ton in to taal zoo zwaar, dat ook deze sche pen vernietigd geacht kunnen wor den. Bovendien werden twee lich te kruisers, twee torpedojagers en een groote koopvaarder door bom men getroffen. Ten Oosten van Malta is een pa trouillevaartuig door een luchtaan val vernietigd. Een duikboot bracht aan de Afrikaansche kust ter hoog te van Mersa Matroe van een con- vooi twee schepen tot zinken. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in Zuidwest-Duitschland storingsaanvallen gedaan, die mi litair zonder succes bleven. De verliezen der Britsche lucht macht bij den strijd ter zee en In de lucht, die 12 dezer in ’t Kanaal werd geleverd, zijn tot 49 vlieg tuigen gestegen. Verwacht mag worden, dat in deze luchtgevechten nog 13 andere vijandelijke toestel len zijn neergeschoten. Bij deze gevechten onderscheiden zich de formaties onder het opperbevel van generaal-veldmaarschalk Sperrler aangevoerd doo generaal-vlieger Cöler en kolonel Galland, De Sovjet-luchtmacht heeft in de periode van 7 tot 14 Februari 153 vliegtuigen verloren. Daarvan wer den er 89 in luchtgevechten en 38 door luchtdoelartillerie neerge schoten, de rest werd op den grond vernield. In hetzelfde tijdsverloop gingen aan het Oostelijk front 25 eigen toestellen verloren. Bij de gevechten in den Noorde lijken sector van het Oostelijk front heeft wachtmeester Kirchner, stukleider bij een stormbatterij, zich bijzonder onderscheiden door in den loop van drie dagen 11 aan vallende tanks stuk te schieten, waaronder verscheidene bijzonder zware. zijn gebleven, bevangen door de felle koude. Wij weten van bakkers en melk- 1 boeren, die bevroren vingers en ooren hadden. Wij hebben zelf in de verslagen van den Elfstedentocht kunnen lezen, dat een der favorieten moest uitvallen, we- 1 gena bevroren teenen. Duizend-en-één ongemakken zijn ontstaan door deze felle koude, o.a. bevroren waterleidingen, be vroren centrale verwarmingen o.a. in kerken enz. enz. We behoeven niet verder in bijzonderheden te treden, we weten het immers allemaal. Zelf hebben we waarschijnlijk meermalen een koude neus, of een paar half bevroren handen gehad gedurende een der achter ons liggende dagen. En hoe diep de ther mometer vaak ’s nachts teruggeloopen is In het kort kan gezegd worden, dat wij, in Nederland, weer eens weten, wat winter is, wat koude is en welke narig heden en moeilijkheden voortvloeien uit een barren winter, als we thans bele ven. Wanneer we ons dit even realiseeren, lezer, dan zullen we ons eenigszins Ja, slechts eenigszins een beeld kun nen vormen van de ontzettend grootere moeilijkheden, waarmede de Duitsche soldaten en die van de verbonden mo- I gendheden reeds gedurende maanden Na de landing van de Japansche troepen op het eiland Singapore en de strijd om de vesting van dien naam die, gezien het voorloopige resultaat van de Japansche oorlogvoering wel in het voordeel van de japanners zal afloopen, komt Ned.-Indië geducht in de klem te zitten. Na de debacle voor de Ameri- kaansch-Engelsche vloot en de indertijd provoceerende houding van Amerika wat achteraf blijkt voor een groot deel bluf te zijn verwonderen we ons eens temeer over de onverantwoordelijke wij ze waarop de gevluchte Nederlandsche regeering met onze Indische belangen dan had men desnoods via Borneo en heeft gespeeld. Waarom zoo vraagt men zich af, is het noodig geweest nog lie. voordat Engeland aan Japan officieel den Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Een tweede probleem is het drinkwa ter. Bij een vorst van 30 graden bevriest elke bron. En toch moet het reusachtige leger aan het Oostfront te drinken heb ben. Ook dit is al een probleem op zich zelf. Een derde moeilijkheid is de verwar ming. De Duitsche soldaten bivak- keeren aan het Oostelijk front vaak da gen en weken achtereen in de open lucht. En dat bij een temperatuur van 30 graden. Denkt U zich eens in, wai dat beteekent. Vuur kan ’s nachts, wan neer de koude het felst is, niet aange stoken worden, want voor de Duitsche soldaten geldt de verduisteringsplicht ook net zoo goed als voor ons. Wan neer zij niet de beschikking hebben over land personen op straat plotseling dood gebouwen in verlaten dorpen, dan moe- - -■ ten zij huizen in loopgraven, dus onder den grond. Daar een vuur aanmaken is wel mogelijk, doch men kan zelf wel be grijpen, dat zulk een vuur nog wel eenig verschil uitmaakt met onze gezellig brandende haard. Daar komen nog bij de vreeslijke sneeuwstormen. Zij, die in ons land wel eens een felle sneeuwstorm hebben mee gemaakt buitenshuis, zullen zich eenigs zins kunnen Indenken, wat het betee kent. En dan in zoo’n sneeuwstorm door 1 metershooge sneeuw te waden en tegen qen h^rdnekkigen vijand dief aan het Duitschland niet heeft afgewacht tot de winterweer gewend is, te strijden, kan Sovjet-Unie de eerste slag zou toebren- alleen hij beoordeelen, die er zelf bij is gen, maar integendeel zelf tot het initia- geweest. Men moet zich voorstellen hoe tief overgegaan is, zoo heeft ook het is met door de vorst verstijfde han- Japan de consequentie getrokken uit de den het geweer en het automatische pi- zekerheid, dat dit land niet ongemoeid stool te bedienen of achter de mitrail- zou worden gelaten wanneer de gealli- leur te liggen en nog op te rukken, den eerden eerst den oorlog in Europa had- vijand te verslaan, gevangenen en buit den gewonnen en de met zooveel bluf maken het zijn schier bovenmensche- toegeworpen handschoen op 't voor dit lijke prestaties zooals alleen de Duitsche iand meest geschikte oogenblik op te nemen. Twee feiten waren hierbij voor Japan beslissend. Ten eerste dat de Duitsche weermacht door een geweldige krachts inspanning aan het Oostfront ie Sovjet- Unie als bedreiging in den rug van Japan had uitgeschakeld en ten tweede dat de Engelsch-Amerikaansche reserves niet naar Oost-Azië werden gezonden, maar naar Egypte en de Sovjet-Unie. Dat woord „tijd winnen” kan men nog dagelijks beluisteren in de Engelsche radio-uitzendingen, maar Bet heeft nog weinig resultaten opgeleverd, niet voor Polen, niet voor Noorwegen, noch bij Duinkerken, Joego-Slavië en Grieken land. Het is de Engelsche propaganda-leuze geworden, zonder een enkel tastbaar re sultaat. We zijn nog niet klaar, zoo zeg gen thans ook de Amerikanen, wacht maar, tijd winnen; en ondertusschen of feren we onze Nederlandsche matrozen, wordt ons mooie slndië een prooi van de alles vernielende oorlogsgod, en gaat waarschijnlijk dit geheele Ned. koloniale bezit voor het moederland verloren. De geheele Londensche pers kenmerkt zich door een groote mathei 1, waaruit deze conclusie kan worden getrokken, dat na den val van Singapore het moeilijk zal zijn Sumatra en Java te houden. De „Daily Mail” schrijft o.m.. De machtigste bouwwerken van staal en ce ment hebben bewezen achteloos te zijn, zooals verouderde volken onmachtig zijn tegenover superieure snelheid «n be weeglijkheid. Singapore valt omdat onze vloot de heerschappij verloor en lie ging op haar beurt verloren, omdat wij nooit een luchtmacht bezaten gelijk aan die der Japanners. rd, i p i i 3 in- i 5 1 je n et tl/. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomasi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1