De Oorlog I I Revue Van de week. I Sterke Sowiellormatles inaesioten. De Bolswardsche Courant en Westergoo If ïi I Belevenissen van een collectant. W. H. N. •1 r 38S? Jaargang Visdag 20 Februari 1942 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel a Telefoon No. 451 Ne, 15 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD i 3de. Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land- genooten op Giro No. 3.9.5. O.O. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. ITALIAANS CH WEERMACHTS- BERICHT. ROME, 18 Febr. (Stefani). Hef weer- machtsbericht luidt. In het gebied ten Zuidoosten van Mekili gevechten tus- schen wederzijdsche verkenningsafdee- lingen: een tiental vijandelijke pantser wagens werd vernield. Italiaansche en Duitsche luchtforma ties bombardeerden de vesting Tobroek en een vliegveld in de buurt van Mersa Matrpe,schoten met machinegeweren en plaatsten bomtreffers van klein kali ber op autocolonnes, die troepen en ma teriaal vervoerden. De vijand werden aanzienlijke verliezen aan manschappen en materiaal toegebracht. Vier onzer ja gers, die aan de bovengenoemde acties hadden deelgenomen, zijn niet terugge keerd. Als gevolg van een gisteren op Beng hazi ondernomen luchtaanval hebben eenige gebouwen onbelangrijke schade gekregen. De vliegvelden op Malta zijn opnieuw en doeltreffend door Duitsche vliegtui gen gebombardeerd. Een Wellingtontoe. stel werd bij een luchtduel neergescho ten. E!en Britsche kruiser van de Cairo- klasse (4300 ton), waarvan in een vorig weermachtsbericht was gemeld, dat hij door ’t optreden van een onzer torpedo- vlüejgtuigen 'tegen fconvooien was be schadigd, is later gebleken te zijn gezon ken. BATAVIA WIJST OP DEN ERNST VAN DEN TOESTAND. De regeering van Nederlandsch-Indiö aldus verneemt V.P.B. (Vereen. Pers- Bureaux) via Berlijn uit Batavia, heeft de bevolking via de radio gewezen op den ernst van den toestand. Nu de Ja- pansche troepen Palembang hebben be zet, staan zij voor de poorten van Java. Java wordt slechts door de 20 mijl breede Straat Soenda van Sumatra ge scheiden en in verband met den Japan- schen opmarsch in het Zuiden van dit laatste eiland, is de bevolking van Java op het ergste voorbereid. Vooral voor de burgerbevolking zal de strijd zwaar zijn en de kracht der militaire verdedi ging is voor ’n deel afhankelijk van de hulp, welke Amerika alsnog zal sturen. In verband hiermede deelt United Press volgens V.P.B. mede, dat sterke Japansche strijdkrachten gereed staan voor den aanval, nu zij eerst bij Palem bang een militair steunpunt hebben in gericht. Dit militaire steunpunt ligt slechts enkele uren vliegen van Batavia verwijderd. Het oppercommando der Geallieerde strijdkrachten onder gene raal Wavell en het Ned.-Indische opper bevel houden er rekening mede, dat de aanval ieder oogenblik zal beginnen. FORT OP DE PHILIPPIJNEN VERNIELD Japansche marinetroepen hebben,, in samenwerking met strijdkrachten van ’t leger in den veldtocht op het schier eiland Bataan tegen de belegerde Ame- rikaansche troepen van generaal Dou glas MacArthur op 15 Febr. een fort aan gevallen en vernield, evenals andere mi litaire installaties te Lamao op de O.- kust van het schiereiland ten Zuiden van Limay. ■V!t’ pe? regel: Dlnedagsnummer 10 cent Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. V1 .11 I «r wing van opvoeding en onderwijs, die nen we, voordat we enkele gedachten uit deze rede ovememen nogmaals een antwoord te geven op de vraag: Wat verstaan we nu eigenlijk onder ’t woord volksch? Laten we voorop stellen, dat er veel andere woorden en voor onze begrip pen veel gemakkelijker woorden als b.v. warm of hard niet direct kunnen wor den gedefinieerd, maar ons door de te genstellingen duidelijk worden. In deze twee genoemde woorden geeft het le venloos voorwerp de zuivere definitie. Wanneer de kachel flink brandt, dan is deze warm en een stuk ijzer is hard. Scherpere en directe tegenstellingen vin den b.v. in grootsteedsch, plattelandse!), alledaagsch tegenover zeldzaam. Met het woord „volksch” is dit niet zoo gemakkelijk. Hier kunnen we alleen fr, |- humanisme, dat sedert eenige honderden jaren de West-Europeesche cultuur heeft be- heerscht. Wil hierin verbetering ge bracht. worden, dan moet het onderwijs op volksche grondslag worden ingericht, dus om hier even terug te grijpen naar onze eerste definitie: het onderwijs moet doordrongen worden van de gemeen schapsgeest, enz. enz. De groote gedachte, aldus prof, van Oenechten, moet zijn dat de mensch slechts een deel is van het geheel en niet dat het individu het middelpunt is. De grondslag van onze opvoeding moet berusten op de cultiveering van de na tuurlijke gevoelens van den mensch en dit zijn: 1ste. 2de. SLECHTS 3000 A 4000 MAN ZOUDEN ZIJN ONTKOMEN UIT SINGAPORE. STOCKHOLM, 19 Febr. (D.N.B.). De Australische regeering heeft volgens den Britschen nieuwsdienst bekend gemaakt, dat Port Darwin is gebombardeerd. De omvang van de vernielingen is nog niet bekend. Zoodra dit mogelijk is, zullen nadere bijzonderheden worden gepubli ceerd. Volgens berichten uit Singapore zijn reeds Japansche marine-eenheden in de haven van Palembang op Sumatra aan gekomen. Omtrent de sterkte van deze marine-eenheden zijn nog geen berich ten ontvangen. In Ned.-lndische militaire kringen is men er niet zeker van, of ook heL twee de vliegveld van Palembang reeds door de Japanners is bezet. Het feit echter, dat geen radio-contact meer met dit vliegveld mogelijk is, doet vreezen, dat het óf door de Japanners is bezet, óf onbruikbaar is gemaakt. De „Java-bode” schrijft, dat de val van Singapore het begin is van het ein de van het Britsche wereldrijk in zijn te- genwoordigen vorm. De capitulatie van de eilandvesting, aldus het blad, moet voor ons allen een waarschuwing zijn, dat wij ons nooit moeten verlaten op hulp van anderen. We herinneren ons, dat we ten vori- gen jare in een der weekoverzichten ge tracht hebben een zoo goed mogelijke definitie te geven van het woord volksch. Sedertdien is er i r nieuwe woord geschreven, zonder dat dailie. De voortdurende zorg voor de huis- VOORNAAMSTE LINIE VOOR RANGOON DOORBROKEN. TOKIO, 19 Febr. (D.N.B.). In Straat Gaspar (tusschen Banka en Billiton) is een Geallieerde torpedobootjager door Japansche bommenwerpers tot zinken gebracht. Een tweede torpedobootjager liep aan den grond. Voorts werden twee groote vrachtschepen tot zinken ge bracht, nadat zij vergeefs getracht had den te ontkomen. De aanval op deze schepen vond plaats in het kader van uitgebreide ope raties, welke de Japansche marinevlieg- dienst na den val van Singapore boven de gebieden ten Z.O. van de eilandves ting en in het bijzonder boven Straat Banka (tusschen Banka en Sumatra) en Straat Gaspar heeft uitgevoerd. Hierbij werden de twee torpedobootjagers als mede verscheidene transportschepen waargenomen en terstond door de bom menwerpers aangevallen. Eten der tor pedobootjagers werd zóó zwaar getrof fen, dat hij binnen een minuut zonk, ter wijl de tweede een treffer kreeg en strandde. „Ja, maar er wordt zooveel ge vraagd. en onderwijl hoor ik reeds de bekende cassa-bel en wordt me één gulden in de hand gestopt. „God loone het u mevrouw, hier rust bepaald zegen op.” Het gaat goed, denk ik, maar direct daarop als een koude douche het be scheid van een zelfgenoegzaam mensch: „We hebben onze eigen armen.” Ik denk bij het weggaan: wie is toch mijn naaste? Al wat gij den minste der Mijnen hebt welgedaan, hebt gij aan Mij gedaan. Een volgende winkelbel gaat over en klingelt geruimen tijd na. Ik sta verwon- werd om me heen te zien. Allemaal le dige vakken. Waar moeten deze men- schen van leven? en toch met een blij moedig gebaar wordt me een gift toe geschoven. „We sturen niemand weg, mijnheer,” is het bescheid. Een vertrouwen, dat niet onbeloond zal blijven. Heerlijk, dat opti misme. Hier spreekt weer het echte mee leven met de nood in ons volk. Ik bezoek ook deftige zaken en par ticuliere huizen. Met een vriendelijk ge baar wordt de lijst mee naar binnen ge nomen en als ik weer op straat sta is het vakje achter den naam van dezen man van standing.blanco. Bij een volgend bezoek geef ik mijn lijst af. Het duurt nogal lang en onder wijl zie ik (je kunt je oogen toch niet in de zak steken) vanuit de winkel in de salon, moderne clubjes, dikke tapijten, enz. enz. Goed spul, denk ik. De lijst komt terug en met een onbeholpen ge baar geeft de dienstbode me één dub beltje, 10 heele centen voor de honder den arme sloebers, die zonder brand stof, zonder voldoende dekking, zonder voldoende eten ook dezen strengen win ter door moeten scharrelen. 10 centen, je kunt er hoogstens een oud brood voor koopen. Dit wordt me te machtig en beneemt me alle lust voor vandaag verder te col- lecteeren. Weet u wel, zoo peins ik onder hst naar huis gaan, dat Winterhulp Neder land ook met Uw dubbeltje niets kan doen en tóch er moet geholpen worden, veel en vlug. Och waarom moet de eene hand altijd weten wat de andere doet. Waarom kunnen we niet met elkaar on ze schouders zetten onder het wsrk van Winterhulp Nederland, dat zonder on derscheid des persoons de nood in ons volk wil lenigen? EEN COLLECTANT. Een ©eresaluut aan onze huismoeders in dezeni distributietijd, dat was het op schrift, dat we enkele weken terug plaatsen boven een gedeelte van ons weekpraatje. We gaven daarin onze be wondering weer voor het moeilijke werk eiken dag opnieuw (met de dikwijls be perkte middelen) drie maal per dag een maaltijd op te disschen, die de niet ge ringe „trek” in dit koude jaargetijde eenigszins kan bevredigen. Er is evenwel nog dikwijls over dit ook e£n anderp Ikant aan ddze mem men er in slaagde een voor allen be- De voortdurende zórg voor de huis- vredigende en ook voor allen bevatte- houding maakt het noodzakelijk, dat de lijke uitleg te lanceeren. Nu dezer dagen huisvrouw meer dan voorheen, zich zelf prof, van Genechten voor de afdeeling belast met de inkoop, zelf de contróle Rotterdam van het opvoedersgilde ge- neemt over de bonnen, zelf gaat rekenen •Broken heeft over de volksche vernicu- en uitrekenen, zelf die voorzorgen neemt het woord onvolksch tegenover zetten. Zoo komen we dus tot de conclusie, dat „volksch” een eigen beteekenis heeft, in het kort, hietrop neetrkomendej, dat volksch is het goede in de ware volks gemeenschap en in alles wat die volks gemeenschap aangaat. Gemeenschapszin is dus volksch, waarde van den arbeid idem, zorg voor de gezondheid van het individu eveneens, naastenliefde, kunstbescherming, eerbied voor den ouderdom, voor het huisgezin enz. enz. Al die dingen dus He in een goed geordende samenleving tot de din gen van den dag moeten behooren. Alles wat dus met het volksbelang ten nauw ste samenhangt, is volksch, zoowel op geestelijk als op stoffelijk gebied. In het licht van deze uiteenzetting be zien, kunnen we ons indenken, waarom pjrof. 'van; Genfochten spreekt van een volksche vernieuwing van opvoeding en onderwijs. Reeds meerdere jaren is door opvoe ders en onderwijzers het feit geconsta teerd, dat onze jeugd zoo moeilijk warm te maken is voor een of ander ideaal en daarvoor eens een offer te brengen. Bo vengenoemde spreker somt een drietal fouten op, die kenmerkend zijn voor de mentaliteit onder onze jeugd. Ten eerste 's er ’n groeiend sceptimisme, ten tweede een storend gebrek aan discipline en ten derde de drang naar een gemakkelijk leven. Wanneer de stelling nu juist is, dan kunnen we ook zeggen, dat de boven geschetste levenshouding van de jeugd, ook die is van zeer vele ouderen en dus in het algemeen gesproken van de Ne- derlandsche mensch. Genoemde spreker geeft de schuld aan het DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. BERLIJN, 18 Febr. (D.N.B.). Behalve de reeds in het weermachtbericht ge melde vernietiging van een bolsjewisti sche strijdgroep in het centrale gedeel te van het Oostelijke front, maakt de omsingeling van nieuwe bolsjewistische formaties en haar vernietiging verderen voortgang. Op 16 Febuari werd in het centrale gedeelte van het Oostelijke front de ring om de bolsjewistische strijdkrachten, die reeds sinds verscheidene dagen zijn in geloten, nog nauwer toegehaald, waar bij de wanhopige tegenstand van de in gesloten bolsjewisten met zware, bloe dige verliezen voor den vijand werd ge broken. Terwijlf deze gevechten voortduren^ werden in andere sectoren van het cen trale gedeelte van ’t front sterke bolsje wistische aanvallen die deels met steun van pantserwagens, artillerie en ge- vechtsvliegers werden ondernomen, met succes afgeslagen. Alleen op één plaats ondernam de vijand in den loop van 16 Februari in totaal dertien aanvallen, zonder echter de Duitsche stellingen te kunnen indrukken. Alle aanvallen stort ten reeds voor de Duitsche linies door het doeltreffend afweervuur der infan terie en artillerie met zware bolsjewis tische verliezen ineen. Gevechtsvliegtuigen van de Duitsche luchtmacht mengden zich Dinsdag even eens met succes in den strijd te land. Britsche duikboot en patrouillevaartuig tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Febr. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden tal van aanvallen van den vijand afgeslagen. In den centralen front sector zijn nog andere sterke dee- ien van den vijand ingesloten. Zij werden ondanks wanhopige uit- braakpogingen in een zoo nauw mogelijk gebied samengedrongen en gaan hun ondergang tegemoet. De bolsjewieken verloren gisteren 44 vliegtuigen, slechts één eigen vliegtuig wordt vermist. In Noord-Afrika aan weerskan ten activiteit van verkenners. In de wateren om Engeland be schadigden gevechtsvliegtuigen overdag een groot koopvaardij schip door bommen en brachten een Britsch patrouillevaartuig tot zinken. Duitsche marinevaartuigen brachten voor de kust van Noor wegen een vijandelijke duikboot tot zinken. Britsche vliegtuigen, die den af- geloopen nacht de Duitsche Bocht binnenvlogen, werden door het vuur van de luchtdoelartillerie ge noodzaakt terug te keeren. Lucht doelgeschut haalde een vijandelij- ken bommenwerper neer. hebben vertegenwoordigd. Thans zijn ontwerp en uitvoering opgedragen aan een volkomen onbekende op dit gebied. Zelden zag ik armoediger gebruiksvoor werpen, getuigend van zulk een gebrek aan smaak en vakbekwaamheid. Grof en armoedig van vorm is elk ornament, el ke letter, i elk cijfer. Een leerling van de lagere klassen van de academie zou om zulke proefstukken wegens gebrek aan fantasie en beeldend vermogen den raad krijgen zich op iets anders te gaan toeleggen. Daar ben ik zeker van. De schuld ligt hier niet aan het mate, riaal, want ik zag nog weinige weken geleden in Dultschland prachtige in zink uitgevoerde werkstukken. Juist het noodzakelijke gebruik van ’t min-edele metaal zink had moeten doen besluiten de allerbeste kunstenaars op dit gebied aan het werk te z'tten. Dan zou de sobere adel van vorm en versie ring deze munten tot echte kunststukken hebben kunnen stempelen. Een vinnige Oostenwind en gladde fneeuwstraten lokten nu niet bepaald uit te collecteeren. Temeer nu thuis de kachel nog lekker brandde. De stimu- leerende gedachte echter, dat ik door een paar uurtjes op te offeren voor de minder bedeelde broeders (die misschien reeds zonder brandstof en te weinig eten deze strenge winter zoo goed mogelijk moeten doorkomen) wat zonneschijn kon brengen in dit sober bestaan, deed me alle bezwaar overwinnen. Vrijmoedig ging ik op pad en mijn eerste bezoek aan een paar bejaarde menschen was niet ontmoedigend. „Er wordt zooveel gevraagd,” is het bescheid, „maar.een kleinigheid heb ik er wel voor over.” Een oud vrouwtje stopt me 5 centen in de hand. Ik kijk niet naar de hoegrootheid van deze gift, maar naar de bevende handen en de schuchtere blik waarmee deze gave ver gezeld gaat. Dat is het penningske van de weduwe. Ik bel aan een andere deur. „Collecte Winterhulp, mevrouw." „Daar doen we niet aan. „Maar mevrouwtje, denkt U eens even in dat er honderden met dit weer zonder brandstof zitten, zonder dekking, soms zonder eten?” „{Ja, maar leiding te willen geven; zich aan die discipline te willen onderwerpen de gedachte van de gelijk waardigheid. Er dient inzicht te komen in het feit, dat diegenen, die meer kunnen prestee- ren naar voren moeten worden gehaald. De idee van beurzen zooals dat nog te veel bestaat, is glad verkeerd. Boven dien moet er een geheels verandering komen in de geestelijke gesteldheid van den mensch. Het humanisme, zoowel als het kapitalisme, hebben ook hier in Ne derland afgedaan. niet alleen voor den dag zelve, maar ook voor morgen en overmorgen. Voorheen werd die zorg dikwijls overgelaten aan de dienstbode en wanneer de kolenkist weer leeg was, even per telefoon nieu we voorraad besteld. De telefoon func tioneert nog wel en ook de kolenhande laar is er nog, maar de kolen worden niet bezorgd zonder bon, dus de huis vrouw moet reeds lang van te voren uitrekenen hoeveel kolen per week of per dag mogen worden gebruikt. Zoo gaat het met brood, vleesch, suiker, jam, enz. enz. Die zorg brengt verantwoordelijk heidsgevoel, en maakt de taak van de huismoeder niet gemakkelijk. „Het Vaderland” schreef dezer dagen over dit onderwerp o.a.: Elke maand brengt voor de huishouding nieuwe pro blemen, maar er zich een groote licht kant aan, het komt haar verstand ten i goede; de vlugsten, de pientersten, de handigsten winnen den eersten prijs en zij porren de gemakzuchtigen op. Vraagt ge dergelijke huismoeders of zij het nu veel moeilijker hebben dan voorheen, dan zullen zij U met een glimlach de verze kering geven, dat het niet meer is als een staaltje van haar plicht, wanneer de vrouw haar beste beentje voorzet om de dikwijls zware wagen, gesteund door de arbeidsverdiensten van den man, in het rechte spoor te houden. Samen trekken, samen werken, <3at geeft het beste resultaat. Het is voor moeder de hoogste belooning, wanneer man en kinderen kunnen zeggen: ’t is nergens zoo goed als bij ons thuis. De dag der Duitsche politie is te Amsterdam op zeer origineele wij ze gevierd door meer dan drieduizend Amsterdamsche kinderen te laten genie ten van een overvloeiigen maaltijd. On der het motto, wij offeren om te helpen hadden deze politiemannen gezorgd dat het extra rantsoen voor deze feestdag aan de Amsterdamsche kinderen ten goe de kon komen. Aan keurig gedekte tafels in de benedenzalen- van Krasnapolsky werden driemaal achtereen duizend kin deren genoodigd, die zich konden ver zadigen aan de dampende bruine boo- nensoep met vleesch. Het was feest voor de jeugdige gasten en het is te begrij pen dat de muziekkapel van het lucht wapen, het koor van de Duitsche po litie, het strijkje en de harmonicaspelers veel tot de goede stemming bijdroegen. De misère van het kleingeld is door de aanmaak van de nieuwe zinken mun ten nog wel niet geheel, maar dan toch voor een groot gedeelte ondervangen. Er zullen maar weinigen zijn onder de regelmatige gebruikers, die eens met aandacht de opdruk hebben beschouwd. Gewoonlijk maakt de groote massa zich niet druk over vorm, kleur en uitvoering Er is evenwel ook een andere categorie die de nieuwere munt critisch beschouwt en het oordeel van deze groep is niet onverdeeld gunstig. Zoo schrijft b.v. de propagandist Er nest Voorhoeve in „Volk en Vaderland”: Ons volk beschikt over de beste munt en penningkunstenaars van de wereld. I Door hen ontworpen en uitgevoerd zou den de nieuwe munten ons volk waarHig t i Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1*4 ct. Buitenland 2J4 ct. i li et DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA 1 1 cent cent pties an- .iit- Sti let :en en 21 j >g n- s- en HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. tg* yard, el- iie ip- jet is- >or ht- fto- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1