Buit enlanüSGhe Revue. De Oorlog EM De Bolswardsche Courant en Westergoo CoDvooi getroffen bij Sidi Barrani. •J OUDERPROBLEMEN. JFT W. H. N. Dtasdag 24 FebruaM 1942 38? Jaargang No. 16 Bo- Bo- Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD H. G. G. C. 10 S. J. L R. H. 8. J. öng" L H< LUCTOR. 1.30 E. N. EN- Nam. Nam. Da. eet. met van ;eho- Tou- ir de« JAPANSCHE LANDING OP EILAND BANKA. Oostkust geheel bezet TOKIO, 22 Febr. (Domei). Het Ja- pansche hoofdkwartier meldt: Japansche strijdkrachten hebben, ge steund door oorlogsschepen, op 15 Fe bruari bij het aanbreken van den dag een geslaagde landing ondernomen in de nabijheid van Muntok op het eiland Banka. Op den avond van denzelfden dag hadden zij Pangkal Pinang aan de Oostkust geheel bezet. Het eiland wordt thans van geallieerde strijdkrachten ge zuiverd. (Het ten Oosten van Palembang bij Sumatra gelegen eiland Banka ia naar Nam. iorb.) r en lering r bre« BRIEVEN VAN NEDERLANDSCHE SOLDATEN IN HET OOSTEN. SS-Schütze A. V. H. van Maarseveen schrijft: Het is vandaag Allerzielen. Dat is altijd een bijzondere dag, nu zoowel als vroeger. Buiten sneeuwt het onafge broken en steeds hooger hopen de witte vlokken zich op. Het wordt een wonder baarlijke eindelooze vlakte. Dit witte kleed dekt vele, ja tallooze helden, die zich zelf hebben geofferd voor het va derland, voor geheel Europa. Deze dag stemt ons weemoedig. Niet omdat zoovele broeders vielen, want deze rouw dragen we met trots. Neen, we zijn weemoedig, omdat in ons eigen land nog zooveel menschen deze ontel bare offers, welke ook voor hen worden gebracht, niet waardeeren, omdat zij nog vastgeroest zitten in hun grenze loos egoïsme en verstard zijn in hun betweterij. Wij zijn weemoedig, omdat zij niet willen zien en niet willen hoe ren. Zij marcheeren niet mee in onze rijen, doch waar zullen zij morgen, wan neer de strijd voorbij is, staan, wan neer wij datgene bevochten hebben, waarop onze nakomelingen trotsch zul len zijn? Zullen zij zich dan niet hun F- I. H, D. J. lïde. D!nsd?.gsnunnneï- 10 cent Vrljdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. m. 3 R. uur ile). uur ds). am. Da. Ml Ook aan het Oost-Aziatische front treft men ditzelfde tekort aan. Wanneer men hier vooral in de sterke vesting Singa pore de beschikking had gehad over ’n voldoende luchtvloot, had men den te genstand veel langer kunnen volhouden. Nu is niet alleen dit machtige Engelsche steunpunt verloren gegaan, maar ook raakt Nederlandsch-Oost-Indië geheel in gesloten. De verovering van Singapore heeft voor de Japanners bovendien nog dit voordeel, dat de verbonden Engelsch- Amerikaansche troepen thans over geen enkel steunpunt in den Stillen Oceaan beschikken en bovendien de bedreiging van de Japansche vloot die in eert sterk verdedigd Singapore lag ingesloten, vrij, wel geheel verdwenen is. Ten slotte willen we dan nog even wijzen op de mogelijkheid van aanvoe- ren voor het Chineesche leger via de Golf van Bengalen, waarin thans Ja pansche zeestrijdkrachten kunnen ope- reeren en tevens dat door de bezetting van Singapore waarschijnlijk troepen vrijkomen voor operaties in Birma of zelfs in Mandsjoekwo. I /erschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. HOOFDREDACTEUR A. J. OSINOA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. Nu Singapore is gevallen en Sumatra is bezet, verschillende punten van Ti mor door de Japanneezen zijn ingeno men en Java voor een groot deel staat vernield te worden, is natuurlijk de stem ming in Engeland beneden het nulpunt gedaald. Het is voor den Engelschen oorlogsleider Churchill een zeer slechte tijd. Verschillenden onder onze lezers zullen misschien de vraag stellen: hoe is het mogelijk dat Engeland dezen leider blijft handhaven? Maar dezulken verge ten dat de Engelschman van een heel andere mentaliteit is dan b.v. de Neder lander of de Noor. De Engelschen zien, ondanks de groote tegenslagen der laat ste maanden, in Churchill nog steeds de verpersoonlijking van ten uiteindelijke overwinning. Een opwekkend woord, een klein stra tegisch voordeel, en de Engelschman, flegmatiek tot in zijn voetzolen, is reeds weer tevreden. Toch zal het niet moge lijk zijn met dergelijke kunstmiddelen de openbare meening in Engeland blijvend op peil te houden en het behoeft nie mand te verwonderen, dat men zich af vraagt of hij wel Je juiste man op de juiste plaats is. Aan die openbare meening heeft Chur chill dezer dagen een concessie moeten doen door je instelling van een oorlogs raad van zeven lederf Het zoo dikwijls door de Engelsche leiders bestreden leidersbeginsel was in den laatten tijd wel wat al te letterlijk door Churchill gecopieerd. De positie van het Engelsche wereld rijk wordt in deze dagen in zijn grond vesten geschokt. Het vecht zooals we dezer dagen in een beschouwing lazen, met den rug tegen den muur, maar de grootste handicap voor de Engelsche le gerleiding is wel dat deze muur aan alle kanten wordt ondermijnd of om het zon der beeldspraak te zeggen, het vecht met te zwakke krachten en dat is ten op zichte van een sterken tegenstander fa taal. De uitgebreidheid der verdedigingslijn noodzaakt de beschikbare krachten te verdeelen. Van het trotsche zelfbewuste Albion is in onze dagen niet veel meer over gebleven; meer en meer wordt En geland afhankelijk van Amerika. Als we reldmacht reeds uitgeschakeld, wordt het met den dag meer een welkome prooi van het bolsjewisme. Eenigszins in deze richting wijst het ontslag van Lord Beaverbrook en de be noeming van Sir Stappord Cripss in den oppersten oorlogsraad. Van deze laatste is bekend, dat hij met het bolsjewisme sympathiseert. Op het toppunt van zijn roem, n.l. de leiding van het Engelche volk in een tweede wereldoorlog, is het geen pret tige gedachte van Churchill zijn land naar den ondergang te voeren. De zwak ke plekken in de Engelsche oorlogsvoe ring worden voor een groot deel, zoo niet geheel veroorzaakt door een gebrek aan materiaal. Toen generaal Wavell in den winter van 1940-’41 de opdracht kreeg de veldtocht in Lybië te onder nemen, was dit streven wellicht met succes bekroond, wanneer niet tegelijker tijd troepen en materiaal moest worden afgezonderd voor den Balkan. Dit gebrek aan materiaal in Lybië had toen tot re sultaat, dat de terreinwinst In Lybië vrij §poedig verloren ging, maar ook bleek men niet sterk genoeg eenig succes op den Balkan te behalen, Integendeel Grie kenland en Kreta werd een debacle. maal hoort men door goede oude vak lui zeggen: „Wat jammer toch, dat ik zoo’n moeite heb met die teekening”, of: „Dat rekenen met letters is een dui velswerk voor me,” enz. Daarom moet elke jongen om deze te leurstellingen op later leeftijd te voor komen, de grondslag van zijn vak leeren op de Ambachtsschool. Hier wordt hem niet alleen practische kennis, maar ook de noodzakelijke theoretische vakkennis bijgebracht. Vooral in dezen tijd is het zoo noodig, alles te leeren, wat er te leeren valt, omdat, als straks de tijd van opbouw daar is, men kan zeggen: „Ik ben paraat.” De theoretische vakkennis is van groot belang voor de algemeene vorming en bij verkregen einddiploma is tevens de grondslag gelegd voor verdere studie, hetzij voor het toelatingsexamen voor de Middelbaar Technische Scholen, of voor de diploma’s gezel of meester en adspi- rant-bouwkundig opzichter, welke In verband met de vestigingseischen steeds meer en: meer in aanzien stijgen. Wanneer we dit alles even memo- reeren, dan komen wij ten slotte tot de conclusie, dat er feitelijk geen ouderpro- blemen voor de jeugd behoeven te be staan. Er zijn drie wegen voor den 14- jarige, die straks, over enkele weken, de schoolbanken gaat verlaten. Of hij gaat doorleeren op de U. L. O. of de H. B. S. of hij gaat meteen naar een baas. In dit laatste geval krijgt hij wel een practisch, maar mist een theoreti sche bekwaming. In de derde plaats kan men den 14-jarige naar een am- baschtsschool zenden. Daar krijgt hij èn practische èn theoretische vorming. En na deze school doorloopen te hebben, komt hij als 17- of 18-jarige bekwaam en berekend voor zijn taak in het maat schappelijk leven. Wanneer Zijn wil goed is, zal hij er zich doorheen slaan en be hoeft hij geen mislukkeling te worden. Daarom, ouders van de jongens van 13 len 14 (aren, denkt over jdit alles goed na. Maar niet te lang. Laat uw zoon spoedig inschrijven als leerling van een ambachtsschool in uw naaste omge ving. Denkt erom, dat gij nog verant woordelijk zijt voor de toekomst van uw zoon. En onze dochters, die straks van de school afkomen? Een vraag, die onge twijfeld door vele bezorgde moeders ge steld wordt na het lezen van dit artikel. Die vergeten wij niet. Daarover in een volgend artikel meer. fi:bt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land- genooten op Giro No. 3. 9. 5. O. O. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. u a waarin opgonomon Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel a Telefoon No. 451 Het gaat hier over een rapport van den Franschen gezant te Den Haag aan Daladier (gedateerd 12 October 1939) waarin deze mededeelt, dat de vroegere minister van buitenlandsche zaken Van Kleffens, plannen koestert om een aan slag te plegen op den Fhürer en op den Duitschen minister van buitenlandsche zaken en dat hij trachtte de Duitsche regeering omver te werpen. Het bekende grensincident te Venlo, waarbij de hoofdleiding van de Britsche Intelligence Service en de hun vergezel lende officier van de Ned. generale staf werden gevangen genomen, blijkt thans ook geheel te passen in het kader van deze onthullingen. In de D. Z. i. d. Niederlanden wordt de officieele tekst van de bewuste brief wisseling tusschen gezant Vibrolles en Daladier afgedrukt. Bij het rustig be schouwen van deze documenten komt men onwillekeurig tot de conclusie, dat elk geschreven stuk voor tweeërlei uit leg vatbaar is. We herinneren ons b.v, dat in de pe riode waarin deze zaken zouden zijn voorgevallen, hardnekkige geruchten in ons land de ronde deden over een vredes poging van Nederlandsche kant. Ook hier spreekt de boven aangehaalde brief zeer duidelijke taal. De Fransche gezant schrijft woordelijk: Van Kleffens wees met nadruk op het belang iets naders te vernemen over de concrete aard der garanties, did de Fransche en Engelsche regeering in overeenstemming met el kaar van Duitschland wilden eischen, voordat zij eenlgerlei onderhan delingen wilden beginnen. Dit vredesaanbod be helst dan In de eerste plaats: staking der vijandelijkheden en ontwapening van de tegenover elkaar staande partijen, on derhandelingen tusschen de vroegere vijanden en de belanghebbende neutra len op voet van volledige rechtsgelijk heid, zoodra rijkskanselier Hitler en Von Ribbentrop op de een of tmdere wjjza ultgeschakald zouden zijn. Handhaving van het Nationaal Socia listisch regime, dat alleen in staat is de massa bijeen te houden, doch een na tionaal socialistisch regime, dat verbe terd en menschelijker is. Overwogen moef worden dat derge lijke perspectieven, hoe onzeker zij ook zijn, toch door hun karakter bij ver schillende neutralen den wensch doen opkomen om de ontwikkeling van het huidige conflict in den geest van een politiek compromis te vergemakkelijken. Door een dergelijken wensch bezield, zouden deze neutralen er toe verleid worden (zonder twijfel fe goeder trouw) verschillende intriges te bevorderen, waarvan de draden niet allemaal aan den anderen kant bijeenkomen. Nu is het ons inziens mogelijk de aangehaalde zin „op de een of andere wijze” uit te leg gen dat hier misdadige bedoelingen in het spel zouden zijn, maar ook zou men de conclusie kunnen trekken, dat de goe de wil (misschien wat al te naief) een einde aan dit conflict te maken, tot deze bespreking heeft geleid. Rekening houdende met de werkelijk heid, waarin wij thans leven, heeft het weinig zin ons in een bespreking te ver diepen, hoe het wel had kunnen zijn en zullen we ons maar weer bezig houden met de dingen van den, dag. geheele leven schamen en spijt hebben? Zullen zij zich dan niet bedrogen voe len? cent cent ntieï WAT MOET MIJN ZOON WORDEN Op het moment, dat wij dit artikel schrijven, zijn in ons land vele scholen, tengevolge van de bijzondere omstan digheden gesloten, en dat beteekent, dat onze jeugd, df buiten zich vermaakt in de sneeuw, óf thuis zit! bij de kachel en moeder de vrouw tot wanhoop brengt. Waarschijnlijk zullen vele moeders in dezen tijd de verzuchting hebben ge slaakt: „Was het maar weer schooll” Want die roerige jeugd den heelen dag over huis in een tijd, dat ze op de schoolbanken behoorden te zitten, is nu juist niet plezierig voor moeder. Maar..weet moeder en vader niet te vergeten dat er spoedig een tijd komt, dat de 14-jarigen voorgoed van de schoolbanken gaan? En wat dan met hem? Door laten leeren of bij een baas? In een fabriek? Loopjongen? Och, het is niet zoo’n karwei, om den vol leerde aan werk te helpen, vooral niet wanneer hij pas 14 jaar is, want jon gens kan men ten allen tijd gebruiken. Maar.de 14-jarige wordt eens 15. 16 en nog ouder. Een 14-jarige loopjongen loopt de kans, dat hij op 17 of 18-jarl- gen leeftijd ontslagen wordt, omdat hij te oud wordt voor dat baantje. En dan is de jongen werkloos. Een vak heeft hij niet geleerd en hij dreigt een mislukking te worden in de maatschappij. Men ken nu wel zeggen: och, dat is voor later zorg, maar het is goed, nu reeds daaraan aandacht te schenken. Want he: duurt nog slechts enkele we ken en de lagere schooltijd is voor vele jongens afgeloopen. De eerste etappe van het leeren is volbracht en menige jongen :al zijn studie voortzetten op U. L. Oschool of H. B. S. Deze voelen zich in len regel niet aangetrokken tot een vak maar wenschen een positie op kantoor of iets dergelijks te veroveren. Voor hei is de toekomst in zooverre nog geen pobleem, omdat zij na hun veer tiende jaar nog een bepaald aantal schooljïen voor de boeg hebben. Het probleem wat moet mijn jongen wor den, is derhalve voor de jongelui, die doorleeen, niet bepaalt actueel. Er z' nechter ook vele jongens, die 't handwrk boven alles verkiezen en deze moetei dus een vak leeren. Wanneer men aartoe overgaat, dan moet als elsch esteld worden: het vak tot in alle finesse te leeren. De ijden zijn reeds lang voorbij, dat men en goed vakman kon worden door alleerpractich oefening. Een goed vak man fehoort zoowel theoretisch als prac tisch geschoold te worden. Hoe menig- Ruim baan voor de politie. VERPLICHTING VOOR WEGGEBRUI KERS, OM DEN RIJWEG VRIJ TE LATEN. ’s-GRAVENHAGE. De Duitsche politie in het bezette Nederlandsche ge bied deelt mede: In bepaalde gevallen is het nood zakelijk, dat de politie zoo snel moge lijk door de straten rijdt. Dergelijke gevallen doen zich vooral voor, indien ergens een algemeen gevaar moet wor den afgewend. Een snel vooruitkomen tijdens druk verkeer is slechts moge lijk, indien alle overige weggebruikers in dergelijke gevallen afstand doen van hun persoonlijke voorrechten en den rijweg onmiddellijk voor een ongehin derd snel passeeren van de politie vrij laten, inziende dat het algemeen be lang moet gaan voor het belang van den enkeling. De verplichting daartoe is vastgelegd in de verordening voor ’t verkeer op den weg voor het bezette Nederlandsche gebied van 8 Oct. 1941 in artikel 41 ten 3. pag. 831. In deze wettelijke bepaling,- die klaarblijkelijk nog niet voldoende aan de bevolking bekend is, wordt duidelijk gezegd, dat ieder weggebruiker reeds bij de nade ring van een politievoertuig, dat zich in het bovengenoemde geval door een bijzonder signaal bekend maakt, on middellijk door sterk naar rechts uit wijken en stoppen tot een politievoer tuig voorbij is, den rijweg moet vrij maken. Het geluidsignaal dat gegeven wordt, bestaat uit een opeenvolging van enkele tonen (accoord) die zoo luid zijn, dat zij door een ieder gehoord moeten worden; een uitvlucht, dat iemand dit zeer luide signaal niet ge hoord heeft, kan niet aanvaard wor den. Er zij op gewezen, dat degene, die bij het klinken van het signaal niet on middellijk den rijweg heeft vrijge maakt, indien hij daardoor een ongeluk krijgt, op geen schadevergoeding kan rekenen en bovendien nog wegens overtreding van de bestaande ver- keersverordening wordt gestraft. Alle politieambtenaren in het bezette Ned. gebied hebben opdracht zeer nauwkeu rig toe te zien op de naleving van dit in het algemeen belang gegeven voor schrift. In vrijwel alle dagbladen van de vo rige weejk werden kolommen vol ger schreden over de sensationeele onthullingen gevonden onder de papieren van den vroegeren Franschen minister-president Dalader. Het is een toevallige of niet toeval lige simenloop van omstandigheden dat deze onthullingen juist verschijnen op het mament dat in Frankrijk het proces tegen de leiders van de vroegere regee ring een; aanvang neemt. Daladier, Leo Blum, Gamelin en meer andere bekende mannen uit de jaren voor 1940 saan thans te Rion terecht om re kening en verantwoording te doen van hun verk gedurende den vooroorlog- scher tijd. Bovenstaande regeerders worefen door de openbare meening be- schudigd van grove nalatigheid in de vercédiging van Frankrijk. Voor het vor mei van een onpartijdig oordeel zou men mo:ten beschikkken over alle bijzonder- heien die over dit proces gepubliceerd kinnen worden, en dat is in dezen oor- Jcgstijd met zijn strenge censuur niet rogelijk. Waarschijnlijk zal eerst na dezen oor- ög de schuldvraag definitief worden npgelost. Geheel anders staat hef met de feiten, die we In eerste aanhef onder het vet gedrukte „aensationaele onthullin gen” bedoelen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Twee schepen tot zinken gebracht. Een derde maakte slagzij. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Febr. (D.N.B.). Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In ’t Oosten herhaalde de vijand in verscheidene sectoren van het front zijn |vergeefsche aanvallen, waarbij zijn strijdkrachten mee- doogenloos in den strijd werden geworpen en zware verliezen leden bij luchtaanvallen in het Donetz- gebied en in den noordelijken sec tor van het oostelijk front werden 26 treinen der bolsjewisten zwaar getroffen. De vijand verloor giste ren aan het oostelijk front 44 vliegtuigen. In het tijdvak van 1 Januari tot 20 Februari 1942 werden aan het oostelijk front 56.806 krijgsgevan genen binnengebracht De bloedi ge verliezen van den vijand bedra gen een veelvoud van dit aantal ge vangenen. In denzelfden tijd wer den 960 vechtwagens, 1789 kanon, nen en meer dan 8000 voertuigen van allerlei aard buitgemaakt of vernield. Verder werden nog talrijke vechtwagens, kanonnen, treinen enz. door luchtaanvallen achter ’t vijandelijke front vernield. De bol sjewistische luchtmacht verloor in denzelfden tijd 699 vliegtuigen in luchtgevechten, 159 door luchtdoel geschut en 331 door vernieling op den grond. Tegenover dit verlies van 1189 vijandelijke vliegtuigen staat een verlies van 127 Duitsche vliegtuigen. In Noord-Afrika activiteit van verkenningsafdeelingen in het ge bied van el Mekill. Italiaansche ja gers vielen met groot succes een vijandelijk vliegveld in het ooste lijk deel van Cyrenaica aan en ver nielden daarbij 15 Britsche vlieg tuigen. In het oostelijk deel van de Mid- dellandsche Zee vernietigden Duit sche gevechtsvliegtuigen overdag bij herhaalde stoutmoedige aan vallen ondanks krachtigen afweer van jagers en van luchtdoelgeschut een door torpedobootjagers be schermd Britsch convooi in het zee gebied ten Noorden van Sidi Bar rani. Zij brachten twee vrachtsche pen van tezamen 16000 brt. tot zin ken en beschadigden door bom- treffers ook hst derde schip van het convooi zoo zwaar, dat het met slagzij bleef liggen. Op het eiland Malta werden vliq|gvelden alsmede werfinstalla- ties en scheepsdoelen in de haven La Valetta door Duitsche gevechts- vllegers met succes gebombar deerd. De Britsche luchtmacht drong in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten het Noord-Duitsche kustgebied binnen. Twee Britsche bommenwerpers werden neerge schoten. F je n et lam. 2.30 lam. idea* i. Rb id. ■lam, leide len), ■tam. .005. de and. u E. erk- Wij- ue). A. E. 2.30 ea lam. ank- de r. DEJONG s NIEUWSBLAD Lesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 luiten de provincie t2.10; inn. 15 c. /oor het Buitenland f 735 per jaar. teesg. p. looper 42 et. p. kwartaal. ruikte ;suren naken ilsem! ng er- bltjft altijd: n*opl niddel ervoe- chralfl itram- aijnen. Jit- Öti- iet ■.en tn 21 ■i >g n- s- en vag iel- |ie s 1S- >or ht- ho-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1