ttevue van de week. De Oorlog Maehl arbeid en veiligheid voor eiken Hederlanoer. IF De Bolswardsche Courant en Westergoo Sovieimissisciw aanvallen nonleuiv aloeslaoen. e I No. 19 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Recht van voorrang aan Poiitie-voertuigen. W. H. N. De Britsche luchtaanval op Parijs. K «P- het us- por ■ht- ho- De toestand op Java. Jaargang Vr^dag 1942 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 r I Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l1^ ct. Buitenland 2J/j ct. de en Op grond van de verkeersverordening voor het bezette Nederlandsche gebied heeft, zoowel de Duitsche als de Neder landsche politie met haar voertuigen recht van voorrang en moet alle verkeer dus ook het rijwielverkeer, bij het nade ren van politievoertuigen zich onmiddel- !ijk geheel rechts van den weg begeven en moeten de bestuurders hun voertui gen zoo noodig stop zetten. De bedoeling van deze verordening is zoo schrijft men ons, dat de politie bij het verleenen van hulp, ook bij druk Vcrüdiljnt DINSDAGS- nn VRIJDAGSAVONDS. Lccsgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 e. Voor 'net Buitenland f 7.35 per jaar. Letsg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. Hebt (H reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land* genooten op Giro No. 3. 9.5. O. O. O. ten name van Wintarhalp Neder land Prov. Barean Friesland. I 1 Dlncdaganinnmer 10 Vrljdagsnvmmer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 8792C. 1 cent cent ïnties DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Nu we toch zoo’n beetje aan het ver bouwen zijn, mogen we aan dit praatje even vastknoopen de verplichting, die aan vele landgebruikers is opgelegd om het zelfde onderscheiding naar leeftijd. Zij hebben respectievelijk inlegvellen L 1, L 2, L 3 of L 4 ontvangen. Aan de hand dezer inlegvellen zal de uitreiking der nieuwe bonkaarten ge schieden: houders van een inlegvel K 1 ontvangen een bonkaart K 101; houders van een inlegvel K 2 ontvangen een bon kaart K 201; houders van een inlegvel K 3 ontvangen een bonkaart K 301hou ders van een inlegvel K 4 ontvangen een bonkaart K 401. Voor houders van een vetkaart geldt hetzelfde, behalve dat de aan hen uit te reiken kaart de letter L draagt. 'I BRITSCHE BOMMEN HEB BEN ONTZETTENDE UITWERKING. VICHY, 5 Maart. (D. N. B.). Woens dagavond |heeft de adjudant van den plaatsvervangenden minister-president, commandant Fontaine, een ooggetuige- verslag gegeven van de gevolgen van den Britschen luchtaanval op de wes telijke voorsteden van Parijs. Fontaine is gisteren met admiraal Darlan uit de hoofdstad naar Vichy teruggekeerd. Wanneer wordt beweerd, zoo zeide Fontaine, dat de door de Britsche lucht macht gezochte doelen precie$ zijn uit gekozen, dan behoeft men tegenover die bewering slechts het hooge doodencijfer onder de bevolking te stellen. Voorts gaf spr. een uitvoerige schil dering) van den vreelselijken 'toestand, welken hij in de voorstad Boulogne ge zien heeft: vernielde huizen van zes ver diepingen hoog over een lengte van 300 tot 400 meter en talrijke branden. In het stadhuis van Boulogne, dat eveneens door een bom werd getroffen, heeft de bevolking onderdak gezocht en daarheen heeft men ook de eerste nog niet geïdentificeerde lijken en stukken van lijken gebracht. Toen ik aankwam zag ik een ver schrikkelijk Schouwspelweenend^ en hulpelooze vrouwen en kinderen, overal sporen van bloed en andere gruwelijke getuigen Van het (bombardement. Bij zonder tragisch is, dat geheele gezinnen onder de puinhoopen van de vernielde huizen om het leven zijn gekomen. Com mandant Fontaine gaf verder een opsom ming van de overige gebombardeerde Parljsche voorsteden waar, naar hij ver klaarde, geen fabrieken zijn. En dan ten slotte nog iets over distributie, een nuttig, noodzakelijk voor dezen tijd ook zeer gewaardeerd instituut. Wanneer in deze maand weer nieuwe levensmiddelenbonnen zullen worden uitgereikt, zal men weer extra moeten denken aan de kórt geleden afgehaalde inlegvellen. De nieuwe bonkaarten, die tusschen 2 en 21 Maart a.s. zullen wor den uitgereikt, zijn bestemd om te wor den gebruikt in de periode van 22 Maart tot en met 18 April, dus een pe riode van 4 weken. Aan ieder distributiegerechtigde zal worden uitgereikt één bonkaart, welke bestaat uit verscheidene kaarten. Zooals bekend, zijn in ’t tijdvak van 2 Februari j.l. tot en met 28 Februari 1942 zooge naamde inlegvellen voor de distributie- stamkaarten uitgereikt Houders van bo- terkaarten, die voor 2 Januari 1921 zijn geboren, hebben een inlegvel K 1 ont vangen. Houders van boterkaarten, ge borgen na 1 Januari 1921, doch voor 2 Januari 1928, hebben een inlegvel K 2 ontvangen, houders van boterkaarten, geboren na 1 Januari 1928 doch voor 2 Januari 1938, een inlegvel K 3 ontvan gen. Houders van boterkaarten geboren na 1 Januari 1938 hebben een inlegvel K 4 ontvangen. Voor houders van vetkaarten geldt de- graslantf te scheuren. Door den vroeg invallenden winter en ook de lange duur der vorstperiode is veel grasland <iiet omgewerkt kunnen worden tot bouwland. Thans is in de Staatscourant een nieuwe beschikking verschenen waarbij bepaald wordt dat allen aan wie scheurplicht is opgelegd, hieraan tot 10 April 1942 kunnen vol doen. Deze termijn geldt ook voor hen, die vrijwillig een oppervlakte grasland voor scheuren hebben opgegeven. Ge- bruiksgerechtigden, behoorende tot deze categorie kunnen voorzoover het betreft kleigrasland ontheffing van de plicht om voor 10 April te scheuren van den pro- ductie-commissaris verkrijgen. Zij zijn dan echter verplicht om voor 10 Augus tus 1942 te scheuren en bovendien voor 25 Aug. 1942 op het gescheurde gras land koolzaad te zaaien. De weersomstandigheden en de moei lijkheden bij de brandstoffenvoorziening hebben een geweldige vraag naar brand hout doen ontstaan. Voor hen, die het kunnen betalen is, zoolang er nog voor raad is, dat probleem niet zoo erg, maar voor de duizenden voor wie brandhout een onbereikbare luxe is, en die toch dag in dag uit zonder brandstof zitten, is de oplossing van dit probleem niet zoo gemakkelijk. We kunnen ons indenken dat er velen gevonden worden die het begrip van het mijn en dijn een beetje al te ruim opvat ten en daardoor ook is het te verklaren dat de houtdiefstallen hand over hand toenemen. In de Staatsbosschen en ook op de particuliere landgoederen wordt momen teel veel hout gestolen, maar het is niet alleen hout dat er ontvreemd wordt, ook levensmiddelen zijn ten allen tijde wel kom. Niet alleen individueel, maar zelfs geheele benden oefenen tegenwoordig dit beroep uit en niets is voor die graaiende handen veilig. In erge mate wordt het Brabantsche platteland afge- st/roopt, In Udenhout, Loon op) Zand, Tilburg, Vlijmen, Drunen, Oiersbergen, Sptlang^ enz. fcnz. worden bij diverse landbouwers levensmiddelen gestolen, maar ook in verschillende grensplaatsen als Baarle-Nassau, Hilvarenbeek, Nispen, Ossendrecht. Men vermoedt in dit laat ste geval dat sluikhandelaren en Belgen kans zien illegaal de grens te passeeren en hier deze praktijken uitvoeren. fel- 21 ll n- s- i I en <1 Binnen vier en een halve dag het le ger verslagen, regeering en vorstenhuis gevlucht, goud weg, alles weg waarop de politiek onmondige, rustige burger man in bonis en zonder idealen gesteund had. Maar het is nog goed afgeloopen. Aan >de revolutionnairen, de Neder landsche nationaal-socialisten, en aan ’t feit dat het juist nationaal-socialistische Duitschland van Adolf Hitler was dat ons overwon, dankt het Nederlandsche volk dat het nog goed afgeloopen is. Want het nieuwe Europa wordt reeds opgebouwd; het initiatief daartoe komt niet van ons. Het Duitsche volk respec teert ons echter om onze afstamming; het weet wat wij waard waren, het weet ook wat wij waard zullen zijn. De tien duizenden jonge nationaal-socialisten uit Nederland bewijzen Adolf Hitler dat het althans den Nederlandschen natio naal-socialisten ernst is; dat zij op leven en dood met hem verbonden zijn. Dank zij hun offervaardigheid zullen wij straks als gelijkberechtigden deelgenooten zijn van het nieuwe Europa. Onze geschiedenis bewijst, dat ons volk altijd in staat was zijn taak te ver vullen in Europa en in de wereld. Wij zijn echter op dit oogenblik niet groot door onze geschiedenis. Thans kunnen wij slechts groot zijn door de feiten te aanvaarden zooals ze zijn en deel te nemen aan de natuurlijke dynamische ontwikkeling van hen, die de leiding hebben. Het leven en de mogelijkheid om te blijven leven in deze door onze broe ders naar het ras geschapen ruimte-ver- deeling zullen wij nu verdienen door de taak, welke ons door onze geschiede nis en ligging is toegewezen, te vervul len. Of moeten wij straks, als anderen ons werk hebben moeten doen, hen ko men vragen of er voor ons ook nog een plaatsje is? Neen, wij zullen onzen plicht doen, vereenigd in een door de besten gelei den Staat. Wij zullen onze akkers bebouwen; ons vee verzorgen; het zwarte goud uit onze mijnen hakken. Wij zullen vlsschen en weven. Onze kunstenaars zullen waar lijk scheppend werk verrichten; onze geleerden zullen blijven vorschen. Want als een nieuw Euorpa wordt gebouwd, blijven wij niet achter: wij bouwen een nieuw Nederland. Wij strijden met Mussert voor nieuw Nederland in nieuw Europa. BERNARD VAN BUUREN. Het bedrijfsleven wordt in de laatste maanden door alle mogelijke beperkingen in den aanvoer van grondstoffen een beetje al te erg uit zijn voegen gerukt. Dat is het onvermijdelijke gevolg van een wereldoorlog, die ook ons land en ons volk niet onberoerd kan laten. Niet alleen de werknemer, maar ook de werk gever staat dikwijls voor onoverkome lijke problemen en menigeen bekruipt de lust het bijltje er maar bij neer te leg gen. Hoe verklaarbaar soms ook is deze mentaliteit niet die, welke we van den gemiddelden Nederlander kunnen ver wachten. Ons volk staat bekend om zijn ener gie, z’n vooruitzien; niet bij de pakken neerzitten, maar ondanks de moeilijkhe den vooruitzien. We hebben in onze taal dat mooie woord: achter de wolken schijnt weer de zon; en zoo ooit, dan heeft dit woord in dezen tijd een diepe betee- kennis. Wanneer dan ook in onzen tijd stemmen opgaan om te komen tot een betere bedrijfsgemeenschap, dan moeten we dit woord niet opvatten als iets wat nu maar direct in kannen en kruiken is, maar meer beschouwen als een onderhouw voor een nieuwe sa menleving die na dezen oorlog moet en ook zal komen. Dit fundament waarop in de toekomst de gemeenschap moet worden opge bouwd, is de sociale vrede. Wanneer het sociale probleem niet wordt opge lost, zal ook het economische probleem steeds hangende blijven. De Commissa ris van het N. V. V., de heer Wouden berg, heeft dezer dagen in een perscon ferentie de vraag behandeld, hoe dit te bereiken is. Die mogelijkheid, aldus de ze spreker, bestaat in de vorming van bedrijfsgemeenschappen, waarin het so ciale vraagstuk kan worden opgelost. De vorming van zulke bedrijfsgemeenschap pen is een kwestie van opvoeding met name van den bedrijfsleider, wien moet worden geleerd, het volk als een geheel te zien. In zoo’n bedrijfsgemeenschap moet een verhouding heerschen als van aanvoerder tot volgelingen, want het be treft menschen die in eenzelfde lotsge- meenschap staan, eenzelfde strijd strij den met hetzelfde einddoel. Dit is even wel niet een zaak die van bovenaf kan worden opgelegd. Zoolets moet groeien, wanneer de ernstige wil tot medewer king kan worden gevonden. Voor dit gedeelte van den opbouw van het nieuwe Europa zijn alle goedwillen de krachten noodig. Niet door sabotage of terreur kunnen we meewerken aan die nieuw? toekomst. Het komt nog maar al te dik wijls voor, dat overigens bezadigde lie den in bedekten vorm aansporen tot sa botage of dergelijke daden goedkeuren. We vragen ons af: wat tracht men hiermee te bereiken? Ieder kan toch we ten dat in dit tijdperk van gemechani seerde oorlogvoering elke opstand eener ongewapende burgerij in een bezet ge bied tot de onmogelijkheden behoort. Het opwekken tot dergelijke daden is meer dan misdadig tegover hen op wier goedgeloovigheid en verkeerd begrepen patriotism? men speculeert. Dat men dit in wijder kring leert inzien, is heusch geen overtollige weelde en dan gaan we van deze meer ernstige onderwerpen voor vandaag eens wat lichtere kost ne men, n.l. de vraag beantwoorden: hoe staat het met onze sigaar, onze tabak en sigaretten? Reeds meermalen is over dit onder werp geschreven, maar zoowat steeds komt men tot de conclusie, dat we mis schien tot Augustus of September nog met onze voorraden toe zullen komen. Nieuwe aanvoeren uit het buitenland zullen we wel nief op mogen rekenen en de teelt uit eigen land (waarover den laatsten tijd eveneens kolommen vol zijn neergepend) valt niet mee. Zelfs is in den laatsten tijd de suggestie gewekt of zouden we in onzen tuin op een zeer gemakkelijke manier de allerbeste ta bakssoorten kuinen kweeken. Tegen een dergelijke voorstelling van zaken moet ten zeerste worden gewaar schuwd. We! is 't mogelijk om uit zaad van diverse variëteiten in ons land ta baksplanten ze kweeken, maar men moef niet verwacïten, dat de kwaliteit, geur en smaak *an het zelf verbouwde pro duct even £oed zal zijn als hef product, gegroeid h de passende landstreek. Wanne«r met eenige moeite en een beetje geuk (een mooie zomer) de ta baksplanten geplukt kunnen worden, is het drojen van de bladeren afhankelijk van het weer. Treft men vochtig weer, dan za er vtel verrotten en In de zon mogen de bladeren niet gedroogd wor- In het Woensdag te Batavia gepubli ceerde communiqué wordt gesproken van de vaardigheid en den offensieven geest dej Geallieerde troepen. Het is den vijand echter gelukt op eenige punten tengevolge van zijn grootere getalsterkte vooral in de lucht, terrein te winnen. „Exchange Telegraph” bericht volgens „Radio Mundial” uit Bandoeng, dat de situatie op Java in Nederlandsche krin gen alg zeer ernstig wordt beoordeeld. Weliswaar is het den Geallieerden ge lukt op een punt bij Soebang 60 km ten Oosten van Batavia plaatselijke succes sen te behalen, doch op andere plaatsen is de toestand stationnair en in den sec tor van Rembang zelfs dreigend. Daar hebben de Japanners een aanmerkelijke vooruitgang in de richting van Soera- baja geboekt. De numerieke meerderheid der Ja- pansche luchtstrijdkrachten doet zich steeds sterker gevoelen. Het is den Ja panners gelukt een aantal tanks van tien ton aan land te brengen. De Nederlan ders kunnen hiertegenover slechts hun 5 ton-tanks stellen. Tot in details gaan de berichten zijn echter nog niet ontvan gen. Ook van Japansche zijde zijn de be richten zeer schaarsch. V. P. B. (Veree- nigde Pers-Bureaux) meldt in dit ver band uit Berlijn, dat het Japansche kei zerlijke hoofdkwartier ook vandaag (Donderdag) geen enkele mededeeling heeft gedaan over de operaties op Java. In de Japansche bladen verschijnen slechts eigen berichten en ook deze be vatten geen nauwkeurige gegevens om trent het verloop van den strijd. Men constateert slechts, dat de ver binding tusschen Batavia en Soerabaja definitief is verbroken en dat er tusschen de Nederlandsch-Indische troepen in h?t Oosten en in het Westen alleen nog maar radioverbinding bestaat. DUITSCH WEERMACHT BERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 Maart. (D. N. B.). Het opperbevel der weermacnt maakt bekend: Aan het omsingelingsfront van Sebastopol werden bolsjewistische strijdkrachten bij een poging door de Duitsche stellingen te breken, ingesloten en vernietigd. Bij hoo ge, bloedige verliezen van den vij and werden 940 gevangenen bin- hengebracht en 16 pantserwagens alsmede talrijke machinegeweren en granaatwerpers buitgemaakt. In het Donetz-gebied herhaalde de vijand zijn vergeefsche aanvallen. In een tegenaanval versloegen bergjagers, pantser- en luchtstrijd krachten in voorbeeldige samen werking een vijandelijk cavalerie- corps. Onze pantserwagens dron gen tot in de gelederen van den terugwijkenden vijand door en be rokkenden hem zware verliezen. Op verschillende plaatsen in den centralen en Noordelijken front sector ondernomen vijandelijke aanvallen hadden geen succes. Bij een eigen plaatselijke aanvalsactie werd de vijand uit zijn stellingen verdreven. Het SS-legioen „Vlaan deren” veroverde hierbij in verbit terde gevechten van man tegen man 25 vijandelijke bunkers. Op 2 en 3 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front in totaal 75 pantserwagens. Bij een gevecht tusschen Duit sche mijnenvegers en Britsche mo- tortorpedobooten in het Kanaal werd een vijandelijke m.t.boot door verscheidene treffers bescha digd. In Noord-Afrika werden de in stallaties van het in de woestijn gelegen vliegveld El Kabrit aan het Suez-kanaal ten Zuiden van het Groote Bittermeer in den nacht van 2 op 3 Maart door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. E|r ontstonden groote branden en hevige ontploffingen in vliegtuig- loodsen, brandstofdepöts en ande re inrichtingen van het vliegveld. Verscheidene vijandelijke vliegtui gen werden op den grond vernield. Militaire doelen in de haven van Alexandriö werden in den afge loopen nacht met bommen be stookt. De vijand drong in den afgeloo pen nacht tot de Duitsche bocht door en verloor een bombarde mentsvliegtuig. Voorts onderna men Britsche bommenwerpers nachtelijke aanvallen op het ge bied van groot-Parijs. De Fran- sche burgerbevolking leed zware verliezen aan dooden en gewon den. den. Dan is men er evenwel nog niet. Het product moet nog gefermenteerd worden, waaronder men verstaat het tot broei brengen van de geoogste tabak. Tijdens dit broeien hebben bepaalde om zettingen in het tabaksblad plaats, waardoor de tabak eerst rookbaar wordt. Deze bewerking is door ama teurs niet uit te voeren, daar is vakken nis voor noodig. Voor een deel is deze laatste moeilijkheid opgelost, doordat de tabakkers in Druten hun fermenteer- inrichtingen ter beschikken hebben ge steld van de amateurs. Reeds het vorig jaar zijn vele partijtjes tabak van parti culieren rookbaar gemaakt. HOOFDREDACTEUR A. J. OS1NOA, JONOEMASTR. 8, BOLSWARD. De „Völkische Beobachter” herinnert er aan, dat, toen in 1940 het militaire vliegveld Le Bourget door de Duitsche luchtmacht werd aangevallen de „Ti mes” vroeg: „Zullen de barbaren het wagen Parijs te bombardeeren?” Ver volgens verklaart het blad, dat het den Engelschen voorbehouden bleef Fran- sche burgers in Parijs van leven en ge zondheid te berooven. 1. GEEN GASTEN IN EIGEN HUIS. Het was een dubbeltje op zijn kant met ons, maar het is nog goed afgeloo pen. Jonge, arme volkeren waren in het nauw gebracht door den honger en het gebrek aan ruimte. Zij sloten zich aan een en verhieven zich. Andere, rijke en oververzadigde volkeren boden tegen stand; natuurlijk want zij waren en zijn behoudensgezind. Tot de laatste behoor de ons volk. De jonge volkeren liepen den tegenstand echter onder den voet en daar lagen wij, neergeslagen, berooid, kapot. Eigen schuld. Het waren niet de Duitschers, die de weerbaarheidsgedach. te verachtten en bespotten. Ons volk deed dat zelf, cn alles wat hier verkeerd en onzinnig was en onrechtvaardig, volksonteerend en corrupt was niet de schuld van de Duitschers, maar de schuld van ons volk. Binnen vier en een halve dag was het mis. Slechts kleine groepen hadden ge waarschuwd tegen den geest van laks heid, zatte burgerlijke zelfgenoegzaam heid en enge benepenheid, die geen re kening wilde houden met de dynami sche kracht, waarmede de jonge volke ren zich herstelden en opmaakten om desnoods te nemen wat hun toekwam. Die groepen, thans vereenigd in de N. S. B„ werden door de feiten in het ge lijk gesteld. straatverkeer, ongehinderd en snel voor uit kan komen. De politie zal meestal een dubbelto- nigen hoon gebruiken, die duidelijk hoorbaar is. De verontschuldiging dat men den hoorn niet gehoord heeft, geldt dan ook niet, evenmin heeft men recht op scha devergoeding, indien men door de poli tievoertuigen aangereden wordt. Daar entegen is men strafbaar, indien men sich niet onmiddellijk geheel naar rechts begeeft i St V, I I Lk an- jit- öti- iet :en eu DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomnn 'l I Q- 11 r'i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1