Buit enlandsche Revue. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo I I Belevenissen van een collectant. Bescherming van de jeugd tegen zichzelf. Dinsdag 10 Maart 1942 38?ig Jaargang No. 20 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD W, H. N. X I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 1. EEN COLLECTANT. f VERNIETIGENDE SLAGEN BIJ BOVEN-WOLGA TOEGEBRACHT. tief: den arme gegeven, is Gode ge leend. VERKLARING VAN RADIO-BANDOENG Den onmiddelijk voor de deur staande val van de nieuwe Ned.-Indische hoofd stad Bandoeng voorspellend, gaf radio- Bandoeng voordat tot de vernieling van het radio-station werd overgegaan, Vrij dagnacht een kort overzicht van de tot dusver in Ned.-Indië gevoerde krijgs operaties, waarin steeds weer verwijten opklonken over het niet aankomen van de geallieerde versterkingen. Radio-Bandoeng verklaarde voorts: Nederlandsch-Indië heeft op grond van de beloften der geallieerden in afwach ting van versterkingen een groot risico op zich genomen. Er zijn overeenkom sten gesloten, volgens welke een spoe- rige aankomst van versterkingen werd toegezegd, die echter niet zijn aangeko men. Op het oogenblik wordt nog ge streden. Het is echter zeer de vraag of men nog langen tijd zal kunnen door vechten als gevolg van den steeds ster ker wordenden Japanschen druk en de volkomen beheersching van de lucht door de Japanners. cent I cent ienties DE KEERZIJDE VAN DE MEDAILLE. Hadden we in een vorig artikeltje de gelegenheid enkele indrukken weer te geven over het oolltectewerk, dus het moeilijke en vaak ondankbare deel van dif werk, thans willen we de keerzijde van deze medaille even belichten en wel het gevende deel: de uitreiking der waardebonnen. Het oude gezegde: het is zaliger te geven dan te ontvangen, had voor ons geen beteekenis, omdat onze gaven die we de armen kwamen brengen niet iets persoonlijks had, maar een uitbetaling van wat andere milde gevers hadden bijeengebracht. Wat een tegenstellingen in deze we reld, dat is de eerste gedachte wanneer je in een huishouding komt waar -Va der, Moeke en een aantal kinderen rond de nauwelijks brandende kachel hunke ren naar wat warmte. Het bedrag dat je namens Winterhulp Nederland op ta fel kunt uittellen geeft geen directe kachelwarmte, maar toovert toch een te_ Hebt gij reeds üw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige land- genooten op Giro No. 3. 9. 5. O. O. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. DE STRIJD OP JAVA. De ieder oogenblik te verwachten in eenstorting van de Nederlandsche verde diging op Oost-Java, aldus het D.N.B. uit Tokio, was reeds sinds verscheidene dagen te voorzien, toen de Japansche KABELVERBINDING MET NED.-INDIE NOG NIET HERSTELD. Naar de Britsche berichtendienst meldt is de sinds Zaterdag verbroken kabel- verbinding met Ned.-Indië nog steeds niet hersteld. 6 j r Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Vbör het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 et. p. kwartaal. We denken er niet aan, Java aan het Nederland, welks regeering machteloos is, we alleeh maar denken aan de verschil lende voor de oorlogvoering noodzake lijke producten als rubber, olie, enz. Een bevriende en in alle opzichte mee werkende bevolking kan de productie opvoeren, een lijdelijk verzet kan alleen schadelijke gevolgen hebben. 1 duitschland strijdt VOOR EUROPA rond en ondertusschen worden duizen den jonge mannen opgeofferd; het mo reel van het volk vergiftigd, cultureele en godsdienstige waarden vernietigd tot dat. Ja totdat de Schepper van het heelal het verlossende woord zal spre ken: tot hiertoe en niet verder. I vreden glimlach op de gezichten van ouders en kinderen; of m’n bezoek aan een keurig nette huishouding waar de moeder door de zorg van dezen tijd niet meer op verhaal kan komen. Wanneer dat vrouwtje me de hand drukt met de woorden: „Ik ben er toch zoo blij mee”, dan moet ik zien weg te komen, ’t wordt me te machtig en op straat staande be kruipt me de vraag waarom kon ik niet meer brengen? Aan U, lezer, het antwoord wanneer binnenkort weer een beroep op uw aal moes wordt gedaan. Schenk toch geen geloof aan alle mogelijke verdachtma kingen; ga een keer mee op bezoek niet alleen bij de allerarmsten, maar ook bij de stille armoede en ge zult uw bijdra ge verdubbelen. Ik kom bij een arme man, dik in de tachtig, leeft geheel alleen van zijn ouderdomsrente en een beetje ondersteu ning. Ik behoef niet te vragen of de bons welkom zijn. Het heeft me bijna een half uur gekost dit bezoek. Och, U kent dat verhaal misschien ook wel van toen ze nog jong waren en van 8 gulden in de week een huishouding stichtten. Daar hadden ze nog wat van overgespaard voor den ouden dag, maar door ziekte van de vrouw is alles opgeteerd. Eigenlijk moest Winterhulp niet één keer in de maand, maar alle weken bij deze oude, kromgewerkte menschen een bedrag kunnen brengen om hun levens avond van financieele zorgen vrij te hou den. Ik zou nog veel meer Indrukken kun nen neerpennen, maar laat dit genoeg zijn om U duidelijk te maken, dat ook het geld wat U aan de collecte Winter hulp geeft, goed besteed Is, zonder on derscheid, gedachtig aan het mooie mo- HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. r van een dezer steden dergelijke radicale verordeningen heeft uitgevaardigd. Voor vele ouders zullen deze maatre gelen wellicht te radicaal lijken. Immers, zoo zullen velen zeggen: ze tasten onze vooral in de groote steden van het land, gulden vrijheid aan. Wellicht kunnen mede ten gevolge van de oorlogsom- Pietje of Jaantje, die beiden 17 jaar zijn, standigheden van thans, de misdaad en het vandalisme onder de jeugd schrik- Wat nu het eigenlijke oorlogsnieuws aangaat, i|s voor wat Europa betreft, weinig nieuws. Dat klinkt misschien een beetje vreemd, wanneer er ondertus schen weer heel wat schepen verloren gingen of wanneer door een bombarde ment op Parijs zooveel dooden en ge wonden te betreuren zijn, dat de dag der begrafenis als een nationale rouwdag zal worden beschouwd. Als onvermijdelijk gevolg van den oorlog hebben dergelijke feiten natuur lijk beteekenis, maar als een bespoedi ging van den wereldkrijg niet. Er zijn per slot van rekening twee factoren die de beslissing zullen brengen, de econo mische of de militaire. Wanneer we de eerste mogelijkheid bezien dan is de toe stand nu geheel anders dan in den vo- rigen oorlog. Het Europeesche vasteland vormt voor driekwart deel een gesloten eenheid, waarin de nood;ge grondstof fen voor de economische behoeften aan wezig kunnen worden geacht. Syntheti sche rubber vervangt de echte, de gas generatoren de benzine-motor. Dat we met koffie, thee en tabak gerantsoeneerd worden, is minder prettig, maar het zijn ten slotte geen noodzakelijke levensbe hoeften. De kans waarop Engeland ook nu weer loerde, om door een economi sche blokkade het vereenigd Europa te dwingen zich nog eens onder die Engel- sche ^heerschappij te ^stellen, is voor goed verdwenen. Wanneer dus de eco- nomisce blokkade een fiasco is en dit geldt niet alleen voor Europa, maar ook voor Japan, dan blijft er alleen maar de militaire factor over. Wil men evenwel met eenige kans op succes een aanval wagen, dan moet men allereerst beschikken over een luchtvloot die de bestaande luchtvloot der As-mo- gendheden overtreft en bovendien een landleger organiseeren en ook over zee kunnen vervoeren, welke in getalsterkte en uitrusting eveneens die der As-mo- gendheden verre overtreft. Daar is evenwel tijd voor noodig en die tijd zal dan ook weer door de As mogendheden worden gebruikt hun pro- ductie-apparaat tot in alle finesses te verzorgen. Zoo draait men In een cirkel F Finsche successen aan front in Karelië. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 Maart (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend In het Oosten zijn verscheidene aanvallen van den vijand afge slagen, de luchtmacht ondersteun de eigen aanvalsoperaties door vernietigende slagen toe te bren gen aan vijandelijke stellingen en troepenconcentraties aan de boven-Wolga, zoowel als in den sector van Lowat. Finsche luchtstrijdkrachten dre ven aan het Kareiische front met formaties gevechtsvliegtuigen en jagers koionnes en troepencon centraties van den vijand uiteen. In de periode van 25 Februari tot 5 Maari heeft de Sowjetiucht- macht 197 vliegtuigen verloren, waarvan 165 in luchtgevechten en 16 door luchtdoelartillerie, de rest op de grond. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 31 eigen toestellen verloren. In Noor d-A f r i k a hebben Duitsche troepen een geslaagden verkenningstocht ondernomen. Stuka s en formaties lichte ge vechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht bestookten in Oost- Cyrenaica tentenkampen, auto parken en benzine-opslagplaatsen van den vijand. Bij de aanvallen op Britsche luchtbases en spoor- wegdoelen in Noord-Egypte werd 5 Maart ook een groote vracht boot ten Oosten van Mersa Matroe door bommen beschadigd. Op Malta hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met bommen van het zwaarste kaliber de citadel en ankerplaatsen van de haven La Valetta getroffen. Ten minste twee onderzeeërs werden zwaar beschadigd. We zouden gevoegeiijk ons artikel hiermede kunnen besluiten, doch dan vergaten wij nog iets. Want aan het bo venstaande kunnen andere burgemees ters zich spiegelen, ook op het platte land. Of wilt u soms beweren, dat de plattelandsjeugd niet baldadig is? Dat zij niet vaak tot tien uur ’s avonds rond slentert in het dorp? Leiden’s burgemeester heeft het goe de voorbeeld gegeven. En, gedachtig aan t oud-Nederlandsche spreekwoord, zouden wij kunnen zeggen: als er één burgemeester over den dam is, volgen de anderen ook. Wij zullen tenminste ho pen, dat er nog burgemeesters zijn, die het wel meenen met de jeugd in hun gemeente. Doen ze dat, dan zullen ze niet lang dralen, maar dergelijke veror deningen voor hun gemeente uitvaardi gen, natuurlijk aangepast aan het karak ter van de bevolking en de gemeente zelvet (Maar (jen landelijk verbod om café’s te bezoeken na 7 uur voor de jeugd beneden 18 jaar, zou al heel heil zaam zijn. Van Leiden is in dezen de victorie begonnen. Wij zijn werkelijk benieuwd, welke ge meenten thans zullen volgen. LUCTOR. r, t B s p? 72^=1 10 osnt Vrijdagsniimmer 12 cent Tusschen de tekst dübb. prijs. Giro no. 87926. ooit terug te geven. Deze woorden, gesproken door den Japanschen militairen woordvoerder te Tokio, kolonel Akinayma, overschadu wen alle oorlogsberichten die uit de In dische wateren tot ons komen. Deze ver klaring is voor de toekomst van ons land van zoo vérstrekkende beteekenis, dat elk ander oorlogsbericht daardoor op den achtergrond wordt gedrongen. Nu kan men nog redeneeren dat de laatste der Ned.-Indische eilanden nog niet definitief in Japansch bezit is over gegaan, maar voor wie de oorlog in 0.- Azië met onbevangen blik bekijkt, is dit verlies voor Nederland nog slechts een kwestie van enkele dagen. Het is jammer, aldus deze woordvoer der, dat Ned.-Indië, waarvan Japan (slechts economische samenwerking heeft geëlscht, zich tot werktuig van het Anglo-Amerlkaansche Imperialisme heeft laten maken. Daardoor is het voor altijd van het moederland los gescheurd. We hebben reeds eerder de vraag gesteld en beantwoord, of het noodig was dat de uitgeweken Nederlandsche regeering aan Japan den oorlog verklaarde nog voor Engeland zulks deed, en wetende, dat we niet over de middelen beschikten dezen strijd met eenige kans op succes te voeren. Onze conclusie was, dat men evenals de Engelsche regeering zulks deed, de militaire kracht van Japan heeft onderschat. Nu plukken we de wrange vruchten van deze grootheidswaan. Waarschijnlijk zullen er onder onze lezers velen gevonden worden die zich niet direct kunnen realiseeren waarom het verlies van Ned.-Indië als een natio nale ramp moet worden beschouwd. Voor hen willen we den toestand iets na_ wanneer de minderjarigen zich bij hun ouders of meerderjarigen bevinden, of wanneer zij bewijzen kunnen van een catechisatie e.d. te komen. Verder is het meisjes beneden 18 jaar verboden café’s te bezoekken en na 7 uur In bioscopen of verlofzaken te komen. Ook hierop zijn uitzonderingen mogelijk. Deze verorde ning treedt 17 Maart in werking. Leiden’s burgemeester rekent op de medewerking van de ouders. Wij hopen voor hem, dat die mede werking zal gegeven worden, doch twij felen daaraan. Wij kennen Leiden. Er zijn drie steden in Nederland, waar de baldadigheid van de jeugd steeds het grootste is geweest: Rotterdam, Den Haag en Leiden. Deze drie steden doen weinig voor elkaar onder. En het is jvard, Ml .el- 'iie fciP- Hiet rus foor cht- pho- 21 ,ig en fc' n- f LEIDEN’S BURGEMEESTER GEEfT HET GOEDE VOORBEELD. Eenigen tijd geleden schreven wij ’t daarom goed, dat de burgemeester een en ander naar aanleiding van de stijgende criminaliteit onder de jeugd aan de hand van gegevens door de poli- tie-inspectrice, Mej. van Eijck, uit Rot terdam. Een feit is het dan ook, dat vooral in de groote steden van het land, zeer goed op zich zelf passen, doch dat neemt niet weg, dat ze in Leiden al- barend toenemen. Wij schreven toen ook thans aan de verordeningen de hand zul- dat het noodzakelijk was, als de over heid gepaste maatregelen zou nemen, om de jeugd tegen zich zelf te beschermen. Hoewel wij liever gezien zouden heb ben, dat de overheid een landelijke ver ordening in ’t leven had geroepen, jui chen wij het desondanks toch toe, dat waar de overheid in haar geheel tot nu toe nog geen maatregelen nam Leiden’s burgemeester het initiatief ge nomen heeft ten deze. Weliswaar heb ben reeds een paar andere burgemees ters, o.a. die van Haarlem, enkele be perkende bepalingen uitgevaardigd voor de jeugd, ten aanzien van h*t bezoeken van café’s e.d., maar de verordeningen van den burgemeester van Leiden, den heer Mr. R. N. de Ruyter van Steveninck zijn meer afdoende. In het kort komen ze hierop neer: Het rondhangen op hoeken van straten tegen huizen en in portieken is verboden, evenals het heen en weer slenteren in een tweetal straten (Stationsweg Steen straat). Ook is het verboden als meisje en jongen te zitten of te liggen aan de landelijke straten en wegen in de bui tenwijken der stad. Deze verordening is 20 Februari in werking getreden. Een tweede verordening is nog radi caler. Daarin is het verboden voor per sonen beneden 18 jaar zich tusschen 20 en 24 uur op straat te bevinden (deze uren zijn voorloopig en kunnen worden gewijzigd). Er zijn uitzonderingen, b.v. het voor ons kleine land met zijn nijvere bevolking een groote toekomst ligt. Niet alleen voor Nederland, maar ook voor Engeland heeft de veranderde situ atie in Oost-Azië vérstrekkende gevolgen. Reeds jarenlang is in Britsch-Indië ’n feilen strijd gevoerd om wat meer zelf standigheid. Een bekende figuur als Ghandi heeft (zij het dan meer op gods dienstige basis) langen tijd de vrijheids lievende Indiërs opgewekt zich massaal aaneen te sluiten en de voor de Indiërs knellende banden van het Engelsche im perialisme af te werpen. Sedert deze lei der zich heeft teruggetrokken ten gun ste van Nehroe is in de doelstelling van de Indische partij weinig veranderd. Mogelijk is Nehroe iets meer Engelsch georiënteerd, maar het zal de vraag wor den of hij over voldoende invloed bij z’n rasgenooten beschikt om in dezen span nenden tijd dezelfde lijn als zijn voor ganger te volgen. Temeer nu een der medewerkers van Ghandi openlijk ver klaart, dat het Indische volk lang ge leden heeft onder de vernederingen van een vreemd juk. Het is geestelijk, eco nomisch en cultureel geruïneerd. Daarom (aldus deze Chandra Bose, 'n Intiemen vriend van Ghandi) zullen in dezen tijd alle vrijheidslievende Indiërs van ganscher harte samenwerken met allen die ons helpen den gemeenschap- pelijken vijand neer te slaan. Het uur der verlossing is voor Indië gekomen. Dergelijke taal moet natuurlijk weer klank vinden in de harten der Britsch- Indiërs, speciaal onder de jeugd en het behoeft ons niet te verwonderen, dat onder druk der nieuw opkomende na- tionaiiteitsgedachte de tegenwoordige leider der Indische partij Nehroe in een verklaring publiceert, waarin de onaf hankelijkheid van Br.-Indië wordt ge- eischt. Aan deze eisch zal Engeland om de zelfde redenen die we hierboven ten aan zien van Ned.-Indië opsomden, ni^et kun nen voldoen. De weinige animo tot sa- I menwerking met de Engelsche regeering speelt natuurlijk een belangrijke rol in der beschouwen. Het gaat in de eerste den strijd in Oost-Azië; met een passie- plaats om de groote petroleum-, rubber- ve Indische bevolking wordt de strijd tabak-, thee-, suiker-, kina- en talrijke voor Engeland veel moeilijker, wanneer andere ondernemingen; het gaat om scheepvaartmaatschappijen en luchtver bindingen. Denkt U eens even in, onze K. L. M. na den oorlog zonder Indië. Het (gaat ook om den pioniersarbeid door Nederlandsche kolonisten in moei- zamen arbeid opgebouwd. Alleen dit verlies is niet te becijferen, maar boven dien: Wat is Nederland zonder Indië? Ons kleine land met zijn buitengewo ne dichte bevolking kon dit relatief te groot aantal menschen dragen door het groot koloniaal bezit, door de scheep vaart, de handel en de beleggingen, die zich daarin ontwikkelden. Wat dit verlies beteekenf kunnen we misschien ;met enkele cijfers duidelijk makers Ten aajnzien van de wereld productie brengt Ned.-Indië 30 van alle rubber, 20 van alle tin, 21 van alle tabak, 19 van alle thee, 27 van alle copra, 11 van alle suiker, 92 van alle peper, 90 van alle kinabast, benevens nog groote hoeveelheden sisal, tapioca, kapok, koffie, enz. Alleen op Java komen 57 suikerfabrieken met bij- behoorende plantages voor, 46 thee- ondernemingen, 86 rubberplantages en 8 tabaksondernemingen. Van de gezamenlijke op de Amster- damsche beurs genoteerde Indische maatschappijen liggen op Java 224 on dernemingen en op Sumatra 160. Voor ongeveer 23 is het Nederlandsche ver mogen belegd in Indië met ’n opbrengst van 68 Met deze cijfers voor oogen begrijpt ge misschien eenigszins wat het verlies van Indië voor ons gaat beteekenen. Of dit tijdelijk of voorgoed zal zijn, is mo menteel van weinig invloed, omdat al leen reeds door de nieuwe politiek der verschroeide aarde (waarmee ook de In dische regeering tracht dit bezit voor an deren waardeloos te maken) de revenue van het Indisch bezit jarenlang voor ons verloren zijn. Is de conclusie, welke we uit deze cijfers moeten trekken, dan deze, dat we nu maar met de handen in de schoot móeten afwachten tot zich een andere mogelijkheid voordoex om W uit elkaar 'geslagen evenwicht te herstellen. Natuurlijk ni,et. Het Nederlandsche volk heeft reeds eerder getoond uit die pen druk zich weten op te werken en ook thans zullen knappe koppen ons den weg moeten wijzen naar de nieuwe toekomst. Kan dit niet meer door middel van ons overzeesch bezit, dan zullen we die levensruimte moeten zoeken in een in opbouw zijnd Europa, waarin ook len moeten houden. En wat dat woord: vrijheid betreft, laten wij daar niet te veel mee schermen. Wat is vrijheid fei telijk? Dr. J. van Ham geeft daarop in het jongste nummer van „De Schouw” een atnwoord, als hij schrijft: „Er be staat geen vrijheid zonder verantwoor delijkheidsgevoel. Vrijheid zonder ver antwoordelijkheid is chaos. De hoogste vrijheid bezit dan ook alleen hij, die het grootste verantwoorde^ kheidsge voel bezit” En de ouders, die werkelijk verant woordelijkheidsgevoel bezitten, zullen niet zeggen: deze verordeningen tasten onze vrijheid aan, maar ze zullen er dankbaar voor zijn, omdat.het gaat om de bescherming en de bevordering van de zedelijkheid en de tucht onder de jeugd. En daarom kan deze verorde ning dan ook niet anders dan met vol doening begroet worden. I t I 6- n- et jit- |pti- I iet l:en 'eu i B. DEJONG8 NIEUWSBLAD waarin opgenomen w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1