Revue van de week. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 Massale soviei Russische aanvallen aigesiagen. I Vr^cteg 13 Maart 1042 W. H. N. il 5922 Jaargang No. 21 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD getrokken. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1M at. Buitenland 2H et. slacht en om hen die na ons komen. Alg volksgemeenschap dienen we kennis te nemen van de nieuwe ideeën, van de nieuwe idealen en het ig onverantwoor delijk onze kinderen op te voeden in haat en afgekeerdheid. De oude tijd keert niet terug, onze kinderen zullen moeten vechten om hun bestaan, meer misschien dan wij ouderen ooit gedaan hebben en in die moeilijke strijd past geen haat of afgekeerdheid en is het onze plicht hen de behulpzame hand te bieden. DUITSCH WEERMACHT BERICHT DERDE JAPANSCHE LANDING OP BRITSCH NIEUW-GUINEA. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Sydney meldt, hebben Japansche troepen hun derde landing op Britsch Nieuw- Guinea verricht en wel te Finsch-haven tusschen Straat Dampier en de Golf van Huon. In bevoegde Londensche kringen ver klaart men dat men over den tegen stand, die deze Japansche landingstroe pen op Nieuw Guinea ondervinden, geen duidelijk beeld heeft. GROOT JAPANSCH OFFENSIEF OP DE PHILIPPIJNEN VERWACHT. Naar de zender Schenectady meldt, ziet men in militaire kringen te Was hington in de benoeming van generaal Jamasjito tot opperbevelhebber der Ja pansche strijdkrachten op de Philippijnen een bewijs, dat de Japanners thans voor nemens zijn, generaal Mac Arthur en zijn troepen te verpletteren. Dezelfde zender heeft er voor gewaar schuwd de Japansche vliegers en vlieg tuigen niet te onderschatten. Indien be paalde Japansche machines misschien niet al te snel zijn, dan hebben de Ja pansche piloten een zeer groote vaar digheid getoond, die naar de zender meent, het geheim der Japansche vlie gers is. VLOOTCONCENTRATTE TE GIBRALTAR. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat daar een sterke concentratie van Engelsche vlootstrijdkrachten plaats vindt en dat in de Straat van Gibaltar een druk ver keer heerscht Hebt gij reeds Uw bijdrage ge stort voor Uw behoeftige laad* genootea op Giro No. 3. 9. 5. O. O. O. ten name van Winterhulp Neder land Prov. Bureau Friesland. volk en vaderland; niet anders weten in te brengen dan ,,eert uw vader en moe der”, mogen het in zekere gevallen eer lijk ert goed meenen, ze spelen toch een niet ongevaarlijk spel, aldus Blokzijl in zijn laatste radlo-praatje. Het gaat In dezen tijd niet meer alleen DE „TIMES” OVER PRESTATIES DER NED.-INDISCHE WEERMACHT. Omtrent hetgeen de Ned.-Indische weermacht heeft gepresteerd, schrijft de „Times” o.a.: De Nederlanders hebben hun kleine vloot op dappere wijze in den strijd ge worpen in een vertwijfelde poging, de Japanners van Java weg te houden en toen de schepen dit heldhaftige optre den met den ondergang hadden bekocht kon niets den Japanners beletten, over weldigende strijdkrachten aan land te zetten. Wat de vliegtuigen betreft, wa ren de Japanners reeds van den aanvang af in de meerderheid. Toen de toestand op Malakka critiek werd, hebben de Nederlanders geen mo ment geaarzeld den in het nauw ge- brachten bondgenoot met vliegtuigen te helpen. De verliezen, die zij daar heb ben geleden waren ook de oorzaak van hun zwakheid in de laatste phase van den aanval op Java. De Nederlandsch-Indische opperbe velhebber genjeraal Ter Poorten heeft meegedeeld, dat de troepen op Java met alle beschikbare middelen tot het uiter ste zouden vechten. Hij heeft zijn be lofte vervuld en daarbij een moed ge toond, die in dezen oorlog zonder weer ga is. Naar in den Britschen berichtendienst is meegedeeld, hebben de geallieerden sedert het begin van den oorlog in O.- Azifi de zwaarste klappen gekregen. e- n- JAPANS POSITIE IN STILLEN OCEAAN UITERST GUNSTIG. Met de bezetting van Java en Ran goon heeft Japan thans, naar de „Japan Times and Advertiser” meldt, de alge- heele contróle over alle gebieden in het Zuid-Westelijke deel van den Stillen Oceaan verkregen. Japan bevindt zich thans in een uiterst gunstige strategische positie. Bijzonder opmerkelijk, zoo schrijft het blad, is het feit, dat Australië en Nieuw-Zeeland to taal geisoleerd zijn, daar hun verbin dingswegen met de Vereenigde Staten en Engeland feitelijk zijn verbroken. Daarenboven bevindt Japan zich thans in het bezit van de geweldige voorra den grondstoffen in Ned.-Indië, Birma, Malakka en de Philippijnen. De exploi tatie van deze voorraden zal Japan in staat stellen den oorlog te winnen, ge heel onverschillig hoe lang hij zal du ren. Tevens zijn de Vereenigde Staten en Engeland beroofd van de leveranties uit deze gebieden. De gevolgen hiervan zullen binnen niet al te langen tijd dui delijk merkbaar zijn. Pearl Harbor, 200 werd gezegd, heeft ons geschokt. Singapore heeft ons on gerust gemaakt over onze eigen fouten. Java doet ons leed zooals bijna niets anders ons leed heeft gedaan. Java had zich lang voorbereid op den Japanschen aanval en toen het ©ogen blik daar was, twijfelden de trouwe Ne derlanders en hun geallieerden geen oogenblik aan het resultaat JAPANSCHE PERSSTEM OVER HOU DING DER NED.-INDISCHE REGEERING. De capitulatie der geallieerde strijd krachten op Java, zoo schrijft de „Ja pan Times and Advertiser” beteekent ’t einde van het Nederlandsche koloniale rijk. De bevrijde volken van Oost-Azië kun nen thans worden gelukgewenscht. Ja pan heeft er herhaaldelijk op gewezen, dat het zich den steun van alle volken van Groot Oost-Azië ten doel had ge steld, opdat deze vrede en welvaart ge nieten en zich overeenkomstig hun rechtmatig nationaal lot zouden kunnen ontwikkelen. Had de Nederlandsch-Indische regee- ring slechts de natuurlijke positie van Oost-Indië als deel van Groot Oost-Azië ingezien en meegewerkt aan de politiek van opbouw der andere volken in dit gebied, dan zouden de Nederlanders thans hun heerschappij over Ned. Oost- Indië verder uitoefenen. In haar kortzichtigheid heeft de Ne derlandsche regeering zich echter alg werktuig van Groot Brittannië en de V. S. laten gebruiken met het resultaat dat zij ten slotte alles heeft verloren. varend volk reeds zoozeer voelden aan- I om eere en om gehoorzaamheid, maar I ook om da toekomst van ons jonge ge- Zooals we diit overzicht hebben inge zet met een zeer belangrijk probleem, willen we het ook besluiten met een niet minder actueel punt, n.l. de houding van onze jeugd in dezen veelbewogen tijd. Wanneer wij ouderen eens een ©ogen blikje tot ons zelf keeren en terugdenken aan onze jeugdjaren dan herinneren we ons verschillende problemen, die we zelf moesten oplossen, uitvechten, om de eenvoudige redenen dat onze ouders ge heel anders stonden tegenover de tee- kenen van de toen zich baanbrekende nieuwe tijd. Dit mogen vele ouders wel eens be denken, nu hun kinderen in een tijds gewricht van ontzaggelijke spanning hun weg moeten zoeken. Geven wij ook nu aan onze kinderen een eerlijke kans kennis te nemen van den nieuwen tijd? Geen sprake van. In honderden, neen duizenden huisgezinnen wordt de lectuur uitgebannen, de radio afgezet enz. enz. De ouders, die tegen de kinderen met hun brandende twijfel en hun geweldig Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; mn. 15 c. Voor net Buitenland 1 735 per jaar. heesg. p. looper 42 et. p. kwartaal. A i-i S Dtasdagsaammsz Vrijdagsnummer Twjrhtu de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. merking gemaakt, dat men dan maar niet zoo mild had moeten omspringen met de Zondagen in het begijn van de compatitie. Er zal, wanneer met een paar weken de voetbal weer kan rollen geen sprake meer kunnen zijn van uit stel van wedstrijden. Er zal aan één stuk moeten worden gewerkt. Ook misschien op door de weeksche dagen alsi dat mo gelijk is. Vooral de kampioenswedstrij den zullen dit jaar misschien wat moe ten ingekort, wat natuurlijk de kans op meer dan gewone (inkomsten voor de clubs teniet doet, maar dan moet vol gens genoemd blad het amateurbestuur van dezen amateursvoetbalbond maar eens heenstappen over die geldelijke be zwaren en een resultaat trachten te ver- krijgen door middel van een reeks wed strijden, die veel minder tijd vraagt Jan de volledige competitie. Nood breekt nu eenmaal wetten. Tegenover de andere takken van sport, de speciale zomersporten is men thans verplicht het gesloten seizoen te handhaven. HOOFDREDACTEUR A. J. 0S1NGA, JONOEMASTR. 8, BOLSWARD. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE VOOR HET OOSTFRONT. Woensdagnamiddag zijn op het Bin nenhof te Den Haag ongeveer 160 vrij willigers voor de S.S. die als artsen officieren, onderofficieren, verplegers enz. dienst gaan doen aan het Oostelijke front bij de Nederlandsche ambulance, ingelijfd en beëedigd. Zij legden den eed van trouw aan den oppersten bevelhebber der Duitsche weermacht af in handen van den bevel hebber van het Vrijwilligerslegioen, gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt. X cent entiei Ook als een zuiver Nederlandsche zaak wordt het verlies van Nederlandsch-Indië door de geheele pers in verschillende artikelen behandeld. De ondertoon van al die artikelen is die van een groote ramp voor ons volk en daarnaast een gevoel van groote te leurstelling. De meest verstokte anti’s en pro’s beginnen zich nu toch eindelijk te realiseeren dat we met de aan ons be loofde hulp toch maar leelijk in het moeras komen te zitten. In goed ver trouwen op die hulp hebben we aan de Grebbe gestreden en hebben nu weer duizenden Nederlanders en Indische on. derdanen hun leven gegeven. Wanneer we geheel op eigen kracht waren aangewezen geweest, had waar schijnlijk geen van onze Nederlandsche en Indische leiders er aan gedacht de te genstand tegen een vooraf bekende over macht vol te houden.maar het heeft weinig zin thans daarover na te kaar ten. De feiten liggen nu eenmaal zoo, dat Nederland bezet gebied is en Ned.- Indiö (ook bij een eventueele vrede waarin Nederland misschien ’n zelfstan dige plaats wordt opengelaten) voor ons verloren is. We hebben in ons buitenlandsch overzicht aan de hand van verschillen de cijfers aangetoond welk een onher stelbare ramp ook in economisch op zicht het verlies van Indië voor ons be- feelkent. We willen dat "vandaag niet herhalen, maar trachten een conclusie uit die cijfers te trekken. Onwillekeurig komen ons dan enkele zinnen in de gedachte, die we vinden in de radio-rede van den leider der N. S. B. Het heeft geen zin, aldus deze spr. speculatieve beschouwingen ten beste te geven, noch in optimistische, noch in pessimistische zin. Diep is onze val als natie. De bodem van de put is bereikt. Nu zijn er twee mogelijkheden. De eene is ondergang als volk, maar dan ook totaal. De andere is opgang, een moei zame maar trotsche worsteling tot de herrijzenis. Wij gelooven aan deze herrijzenis, omdat ons volk met millioenen eerlijke, werkzame, fatsoenlijke en begaafde wer kers een volk met een groote traditie en een schat van ervaring en bekwaamheid te goed is om ten gronde te gaan. We behoeven de oogen niet te sluiten voor het feit, dat Nederland straks na den oorlog beroofd en arm in deze wereld staat. Groot zal het aantal zijn wier be staansmogelijkheid staat of valt met het lot van Indië, maar juist dat geeft ons de plicht vooruit te zien naar de kansen die nog voor ons open liggen en die kansen liggen in het nieuwe Europa. We mogen en kunnen niet afwachten tot er over ons wordt beslist, maar we moe ten doelbewust den weg wijzen naar een toekomst waarin ook de Nederlandsche stem nog eenige kracht heeft. In een Haagsche correspondentie in de Leeu warder Courant lezen we deze rake ty- peering. Wie weet, zullen wij straks weer de zeeën bevaren en weer uitzwer men naar vreemde landen, om aldus het erfdeel onzer vaderen, zij het dan mis schien niet ongerept, toch voor latere geslachten te bewaren. Maar dan zullen we ons een andere, een voorloopig slechts Europeesche instelling eigen moe ten maken en Engeland en Amerika zelf hun oorlog laten voeren. Het eenige wat ons thans rest is ar beid, maar dan ook arbeid tot bereiking van de Etiropeesche levensruimte, het eenige wat ons nog rest. Het gaat er nu om, aldus de N. R. Ct.” om van den grond af opnieuw te begin nen. Laat men zich toch niet wijs maken dat we ook nu nog kunnen afwachten. Thuis bezorgd krijgt men in de wereld politiek niets en van niemand. Ook wanneer wij nu alle krachten in spannen voor den opbouw van het nieu we Europa (een levensruimte waarop wij door het verlies van onze overzee- sche gewesten meer dan ooit zijn aange wezen) dan zal het ons, een klein volk, met een hooge en door zijn verleden ook gerechtvaardigde dunk van -zich zelf, donflict, stiptq gehoorzaamheid jegens heel wat meer arbeid kosten om niet al- de ouders of moedig meestrijden voor leen een plaats, maar ook nieuwe wel- vaart te verwerven, dan wanneer wij i met de overzeesche uitbreiding van ons rijk voor dit nieuwe Europa de schakel tnet andere wereldruimten hadden mo gen blijven waartoe wij ons als zee- Zou het nu eindelijk voorjaar willen worden? Dat is de vraag, die velen bezighoudt, nu de koude gelukkig minder wordt en het zonnetje reeds aardig kracht begint te krijgen. Een gezellig lekkende dak goot en gesprongen waterleiding, lek kage hier en overstrooming daar, mod derige staten en schoonmaak-allures krijgende huisvrouwen, het zijn allemaal voorjaarsboden. Ook het vogelleven, de heesters verkondigen ons de intrede van het voorjaar. De elzen in het moerassige land hebben zich de laatste week reeds vol glanzende katjes gezet. Het land komt weer onder de sneeuwlaag weg en kleurt weer onder de verwarmende stra len van den middagzon. Voor bouw en greide zal het evenwel nóg geruimen tijd duren voor de eigenlijke werkzaamhe den een aanvang kunnen nemen en toch is dit hard noodig. We zullen dit jaar een voorspoedige oogst moeten hebben willen we een eventueele derde oorlogs winter voor ons land zonder al te groo te schokken doorkomen. Voor de particuliere tuinbouw be staat er ongetwijfeld zeer groote belang stelling. Elk stukje grond zal wel zoo veel mogelijk worden benut tot een zoo hoog mogelijk opvoeren van de produc tie. Het oude spreekwoord: vele kleintjes maken een groote, ls zeker van toepas sing op de volkstuinders, maar dit neemt niet weg, dat er ook heel wat lapjes bouw door onkunde niet die opbrengst hadden welke men zich had voorgesteld. Raad en voorlichting is noodig en wordt in onzen tijd gaarne gegeven en gelukkig ook veel gevraagd. Wat ook op het komende voorjaar wacht n» de sport en speciaal de voet balsport. Zooals men weet is het vorig jaar voor verschillende wintersporten, waaronder men ook de voetbalsport mag rekenen, een gesloten seizoen afgekon- digd, gesteld oip 15 Juni. Nu heeft de lange winter het onmogelijk gemaakt de competitie regelmatig af te werken, zoodat het zeer veel moeite zal kosten met alles op tijd klaar te komen, bijge volg gaan er stemmen op om ook na 15 Juni nog enkele wedstrijden te spelen. In de Revue der Sporten wordt de op- VREES VOOR EEN INVASIE IN AUSTRALIË. Volgens een door „Dagens Nyheter” gepubliceerd bericht van United Press uit Melbourne zou in de wateren van Nieuw-Guiinea een in de richting van Port Moresby varende Japansche trans- sportvloot zijn waargenomen. Reeds enkele dagen geleden hebben Australische verkenningsvliegtuigen waargenomen, dat de Japansche tran sportschepen in de wateren van Sala- maua werden geconcentreerd. De Japan sche schepen werden, naar in het United Press-bericht wordt beweerd, door Australische vliegers aangevallen. De Australische luchtstrijdkrachten hebben geprobeerd den aanval op de strategisch belangrijke haven van Port Moresby te verhinderen of te vertragen. Officieele instanties te Canberra heb ben tot dusverre geweigerd de berich ten over de nieuwe Japansche transport- vloot tegen te spreken of te bevestigen. Het Japansche hoofdkwartier beves tigt, dat op 8 Maart Japansche troepen bij Salamaua en Lae op Britsch Nieuw- Guinea aan land zijn gegaan. Verder wordt gemeld, dat Japansche troepen tijdens een vijandelijken lucht aanval op de bezette gebieden in Nieuw Guinea, toen verscheidene vijandelijke formaties ter sterkte van in totaal zestig vliegtuigen verschenen, vier van deze toestellen neergeschoten en de overige Verdreven hebben. Bij de Japansche landingsoperaties zijn twee gevorderde schepen en ’n troepen- transporttschlp j(ot zinken gebitacht of aan den grond gezet, voorts liepen twee torpedojagers, een kruiser en drie ande re door de Japanners gerequireerde schepen lichte schade op. n* 41 ENGELAND GAAT OUD PAPIER VERZAMELEN. Fabrieksafdeellng schijnbaar In bedrijf toen Koning op be zoek kwam. Het Zweedsche blad „Göteborgs Handels och Sjöfartstidning” verneemt uit Londen, dat Maandag eenige maatre gelen van kracht zijn geworden, die een rechtstreeksch gevolg zijn van de ont wikkeling in Oost-Azië. O.a. zijn er strenge bepalingen uitgevaardigd be treffende het verzamelen van oud papier De rantsoenen conserven, rijst, sago, e.d. zijn verminderd. Voorts verwacht men een vermindering van de rantsoenen bo ter en kaas. Cacao, koffie, kruiden en sauzen zullen waarschijnlijk worden be trokken in het distributie-puntensysteem Voorts meldt het Zweedsche blad, dat de ‘Labour-algevaardigde iPititt in een rede te Cambridge een geval heeft ge noemd, waarin een stilgelegde fabrieks- afdeeling oogenschijnlijk in bedrijf werd gesteld, nadat een bezoek van den Ko ning was aangekondigd. Na het bezoek werden de machines weer stopgezet en de arbeidsters, die hadden moeten doen alsof zij werkten, keerden naar de can- tine terug. ïn een bericht uit Genève maakt het D. N. B. melding van artikelen in twee Engelsche maandbladen, volgens welke het land een nieuw bestuursapparaat noodig heeft. Het blad „Nineteenth Cen tury” schrijft, dat deze oorlog zeer wel kan worden verloren door de Geallieer den. Succes valt slechts te verwachten van een geheel andere regeering dan de tegenwoordige. Geheel Engeland lijdt onder overijlde regeermgsbesluiten. Ook de „Empire Review” is over de kabi netswijziging onvoldaan, evenals de an dere maandhladAn ward. K #p- friet ms- foor :ht- Jho- iet [ten eu 21 s- en HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Maart (D. N. B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het zuidelijke deel van het Oostelijke front werden vijandelijke massale aanvallen onder hooge. bloedige verliezen van den vijand afgeslagen. Ook op enkele plaat sen in het centrale en het Noor delijke deel van het front onderna men de bolsjewisten vergeefsche aanvallen. In voortdurende zware afweergevechten heeft zich de Brandenburgscne 76e divisie in fanterie bijzonder onderscheiden. In Noord-Afrika werden in het gebied van Mekill Britsche verken- ningstroepen teruggeworpen en gemotoriseerde vijandelijke colon nes gebombardeerd. Bij luchtaanvallen op vliegtuig- steunpunten op het eiland Malta werden bomfreffers geplaatst op hangars en startbanen. De vijand verloor in luchtgevechten 5 en door vernielii|ng op den beganen grond 6 vliegtuigen. In de wateren der Shetlands brachten gevechtsvliegtuigen over dag een koopvaardijschip van 2000 brt. tof zinken, terwijl zij vlieg- veldinstallaties op deze eilanden groep met bommen van het zwaar ste kaliber bestookten. In het tijdvak van 1 tot 9 Maart verloor de Britsche luchtmacht 68 vliegtuigen, waarvan 43 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittan- nië 19 eigen vliegtuigen verloren. De vijand verscheen in den af- geloopön "macht boven West- Duitschland en wierp voornamelijk op woonwijken bommen. Eenige burgers werden gedood of ge wond. Nachtjageite en afweerge schut schoten drie der aanvallen de vliegtuigen neer. In de gevechten van 5 Maart on derscheidde de eerste luitenant Ca- banis, compagniescommandant in het infanterie-regiment Groot- Dultschland zich door bijzondere dapperheid. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Ji Telefoon No. 451 et 1 r i' fi DU1TSCHLAND STRJJDT VOOR EUROPA cent JU cent 12 cent B sel- .111- f»ti- DE JONG s NIEUWSELAD waarin opgenomsn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1