De Oorlog Revue van de week. Jij Regels voor het verkeer. Vele advertenties 7 "5 i De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 I W< 1 I 7 Stadsnieuws. ui 1 H Vr^dag 20 Ma&pt 1<M£2 No. 23 Jaargang ie 1. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Ernstige waarschuwing. ge- Hilv. I. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland m et. Buitenland 2J^ ct. Ac 1.1111.1 j c i; pu icgd; Dinsikgwunuiiet lü etui Viijdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. dige momenten. Een eerst gelukkig hu- welk wordt door allerlei kleine dingen voor de betrokkenen tot een knellende band, maar het slot is weer een geluk kige hereeniging. Meer zullen we maar niet vertellen om de spanning, die ongetwijfeld in deze film zit, niet bij voorbaat weg te nemen. PROPAGANDA-JOUN. De Folk- en Geakursus to Boalsert jowt Woansdei 25 Maert in propaganda- joun. De wirklist fen dizze joun wirdt forsoarge troch leden fen ’e kursus to Boalsert, fen ’e kursus to Jorwert en de broerren Steensma, wylst de Fryske spylfilm „Kar üt twa” draeidt wirdt. Der wirdt op oanstien, det de minsken hjar sa gau müglik fen kaerten forsjug- ge, om’t it oantal kaerten net sa botte great m ear is. 4 Meermalen hoort men in de dagelijk, sche omgang de klacht over de onwen nigheid van het nieuwe geld. Niet alleen de grootte, maar vooral de kwaliteit speelt bij die zoogenaamde onwennigheid een groote rol. Onwillekeurig brengt ons deze tegen stand tegen het nieuwe materiaal waar van de pasmunt is gemaakt op de ge dachte: wat zien de meesten onder ons in het geld? of om het meer concreter uit te drukken: wat is de jol van het g»ld? Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lwsgeld ir. p. p. per half jaar f 1.57 Butteu de provintis f2.10$ inn. 15 c. Voor bei Buitenhmd f 7.35 per jaar. Keesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. I e- n- FILMAVOND IN DE DOELE. Zondagavond 8 uur gaat in de Doele »De geprolongeerde echtenoot” met in de hoofdrol de zeer bekende filmkomiek Heinz Rühmann. Reeds de naam van dezen artist zegt ons, dat we hier een Tobisfilm te zien krijgen in het kluchtige genre. Het scenario is eenvoudig maar DUITSCH WEERMACHTBERICHT. Weer een aantal schepen vernietigd. Hoofdkwartier van den Führer, 18 Maart. (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werden nieuwe vijandelijke aanvallen deels af geslagen, deels bij de voorbereiding door artillerievuur en bestrijding vanuit de lucht verijdeld. Aan het overige ge deelte van het Oostelijke front viel de vijand ook gisteren op enkele plaatsen met vrij sterke strijdkrachten zonder succes aan. In de periode van 15 tot 17 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front in totaal 131 pantserwagens. De bolsje/wistijsche luchtstrijdkrtachten ver loren gisteren 89 vliegtuigen, waarvan In het kader van het voorgaande deel van deze weekrevue, die zoowat geheel gewijd i|S aan het probleem van den ar beid, willen we tot slot een korte be spreking houden over den Noord-Oostpolder. Nu zoo langzamerhand de winter ons gaat verlaten zal ook het werk in dezen polder met kracht worden aangevat, wat in verband met de voedselpositie van ons land dringend noodig is. Het was de bedoeling voor den win ter eerj zestiende deel van den geheelen polder, zoo ongeveer 3000 h.a. met rog ge te bezaaien. Door den strengen win ter is dit plan mislukt, zoodat momen teel slechts 1000 ha is ingezaaid. Het overige gedeelte zal nu na den winter ter hand moeten worden genomen. Ook het aantal tewerkgestelde arbei ders is door den invallenden winter ver traagd, maar zal in de komende maan den belangrijk toenemen. Men beluistert getallen van 6000 en meer. Hieruit valt af te lelden, dat de be drijvigheid in dezen polder dit jaar be langrijk grooter zal zijn dan in 1941, maar ook hier geldt dezelfde maatstaf die we boven ten aanzien van andere arbeid stelden, n.l. alleen vakbekwame arbeiders zullen geplaatst kunnen wor den. Door de Friesche Commissie voor den Noord-Oostpolder is in de afgeloopen jaren voor de Friesche boerenzoons heel wat gedaan en ook dit jaar zullen weer heel wat Friezen in dezen polder aan den slag kunnen komen. Allereerst is daar voor noodjg een algemeene ontwikke ling. Een veehouder die niet bekwaam is in het bouwbedrijf heeft in den Noord- Oostpolder weinig kans. Ook hier Is ont wikkeling op zoo ruim mogelijke basis een eerste eisch. 1 fl cent V cent yentieé n- j Het eenige rationeele antwoord is: een vak is, dat geleerd moet worden, onge meisjes, die direct van de Jagere school in een „dienst” worden geplaatst, brengen er dikwijls bitter weinig van terecht, zeer tot ongerief van de me vrouwen maar tot groote schade van ’t meisje zelve. Een mislukte dienst drijft deze kinderen naar de fabrieken. Ook hier zien we weer hetzelfde verschijnsel als bij de jongens, n.l. de schuld ligt voor een groot deel bij de ouders. We geven onmiddellijk toe, dat de beschei den inkomsten van deze jonge kinderen vooral in een groot gezin, dubbel wel- <om zijn, maar juist daarom ligt ook hier voor de gemeenschap een taak, heit aan deze jonge meisjes mogelijk te ma ken een opleiding voor huishoudelijk werk mee te maken. De Nederlandsche Vereeniging ter Opleiding van Gezinshulpen te Den Haag beijvert zich al sedert 1928 om meisjes van 14 tot 21 jaar in. de gelegenheid te stellen om een opleiding te volgen aan een huishoudschool en tegelijk bij een mevrouw werkzaam te zijn, jie zich ver bind!! om hun de voorkomende huishou delijke werkzaamheden practisch te lee. ren verrichten. De meisjes, die zich voor een oplei ding volgens dit leerlingstelsel, dat sinds 1939 ingevolge de Nïjverheidsonderwijs- wet door een rijkssubsidle ondersteund wordt, opgeven, mogen kiezen of zij in een gezin met dan wel zonder kinderen willen komen. Zij zijn dan des morgens in zoo’n gezin werkzaam, terwijl zij des middags een huishoudschool bezoeken. Dit leerlingwezen heeft boven een op leiding aan een huishoudschool, behal ve dat zij een directe verdienste voor de meisjes oplevert, ook dit voor, dat ze het op de school geleerde dadelijk in de practijk keren toepassen, waardoor een gunstige wisselwerking tusschen theorie en practijk ontstaat en de meisjes bo vendien een aangename afwisseling in hun dagindeeling hebben. JAPANNERS BEZETTEN BASSEIN. Japansche troepen zijn thans ook de Birmaansche havenstad binnengetrokken nadat de zich daar bevindende Britsche strijdkrachten zich naar het N.W. heb ben teruggetrokken. Met Bassein verliezen de Britten de laatste zeeverbinding aan de Zuid-Bir- maansche kust. De Japanners rukken langs de Irrawadi en tegelijkertijd ook in het dal van de Sittang naar het Noor den op. In het gebied van Toungoo en Prome spelen zich op het oogenblik hardnekki ge gevechten af. Britsche strijdkrachten in Birma heb ben zich, ,naar de Britsche berichten dienst meldt, uit Tharrawaddy (ten N. voor Rangoon gelegen) teruggetrokken. Na president Roosevelt voor deze hulp te hebben bedankt, voegde hij er aan toe, dat Engeland ongelukkigerwijze in een strijd op leven en dood met Duitsch- land en Italië was gewikkeld en bijge volg niet in staat was om op doelmatige wijze bij te dragen tot de operaties in het gebied van den Stillen Oceaan. geld is ruilmiddel. Geld is in zekeren zin alles en het is ook weer niets. Geld heeft zoo weinig reëele waarde, dat wanneer het bijv, mogelijk zou zijn al het geld dat er is op de wereld aan munt en papier op één schip te laden en dat schip ergens op den oceaan te laten zinken, de wereld in wezen niets armer zou zijn. We zien deze waarheid momenteel, nu voor de oorlogsuitgaven honderden milliarden worden uitgegeven Zonder dat er nu werelddeelen bankroet gaan. De betrekkelijke waarde van het geld ondervinden we allen dagelijks, nu geld zonder bonnen ieder machteloos maakt en men heel dikwijls voor geld niets kan koopen en toch is geld ook weer alles. In onze kapitalistische samenleving i speelt geld een geweldige rol. We heb ben gezien hoe door monotaire crisis geheele staten en volken in elkaar zijn gestort, hoe door bankspeculatie volks huishoudingen ontwortelden en millioe- nen menschen aan pauperisme werden prijsgegeven. We hebben den tijd be leefd, dat millioenen menschen slechts hadden te gehoorzamen aan de geld mannen, hoe alles buigt en kruipt voor het geld. Zelfs in onzen tijd met zijn nieuwe ideeën, zijn nieuwe orde, speelt de geldbezitter nog steeds een machtige rol. Wat is hiervan de oorzaak? Deze, dat we het geld dat op zich zelf niets anders is dan ruilmiddel hebben toegestaan over ons (niet alleen stoffelijk, maar ook cultureel en zelfs geestelijk) te laten heerschen. We heb ben verzuimd den waren bron van onze rijkdom en van alle menschelijke geluk, dat is arbeid, naar volle waarde te schatten. Wanneer uit dezen tijd met zijn drang tot ordening, met zijn zoeken naar nieu we banen, het besef levendig mag wor- 1 den, dat de waarde van den arbeid en den arbeider meer zal worden erkend, zullen we niet tevergeefs de beproevin gen van dezen tijd doorleefd hebben. Wanneer dus de waarde van den ar beid een belangrijke factor is in de ko mende nieuwe tijd dan is ook de oplei ding van den arbeider een vraagstuk I van de eerste orde. Het probleem van onze honderdduizenden werkloozen is ten nauwste saamgeweven met een betere vakopleiding. Men zou bijna geneigd zijn de stelling te poneeren dat bij een tijdige omscho ling van werklooze arbeiders het leger der werkloozen belangrijk kleiner was gebleven. Voor goede vakarbeiders is er altijd nog goede plaats geweest en dat zal in de toekomst steeds beter worden. Met de vakopleiding door middel van gemeentelijke werkloozencursussen zijn in de laatste jaren zeer goede resulta ten bereikt. Die opleiding omvat zoowel die voor kantoorbediende als voor an dere vakken. De praktijk heeft evenwel geleerd, dat er altijd een groep blijft, die opgroeit tot ongeschoolde> arbeiders en aan deze ca tegorie heeft de arbeidsmarkt geen be hoefte. Zij komen voort uit de loopjon gens en anderen, die geen vak leeren en die op zekeren leeftijd te oud worden voor het bedrijf waar zij werkzaam zijn. De schuld ligt in veel gevallen bij de ouders, die alleen maar zien naar het geld, dat de kinderen inbrengen en zich niet bekommeren over de vraag: hoe moet mijn jongen of meisje, wanneer ze ouder worden, genoeg verdienen om een eigen huishouding te stichten? Hier ligt een groote taak voor de ge meenschap. De kosten, welke dit nee zal brengen zullen na enkele jaren bun nen worden gekort op de anders onver mijdelijke steunuitkeering. Naast dt geldelijk voordeel is er ook een belang rijke cultureele factor aan deze kwesie. Een goede vakarbeider kan een gode positie verwerven, voor zich persom- lijk een bron van arbeidsvreugde en oor het stichten van een eigen gezin een noodzakelijke voorwaarde. In Amter- dam wordt naast de opleiding vooijon geren ook getracht voor ouderen i den leeftijd van 35 tot 40 jaar iets tedoen. Gedurende de eerste 13 weken stalen rijk en gemeente een bijslag vai 75 gedurende de weken 14 tot 20 27 in de weken 27 tot 39 25 inde we ken 40 tot 52 12>/2 Daarn komen de arbeiders wier volledige opJlding 52 weken duurt, geheel voor rekking van den werkgever. Maar niet alleen voor de nannelijke jeugd, ook voor de vrouwdjke jeugd wordt in de laatste jaren mer dan ge wone arbeidsbelangstelling gevraagd. Het dienstboden-vragstuk was ook reeds voor deze oorlog een belangrijk probleem. Te vfl is over het hoofd gezien dat beroep dienstbode omdat er geen ruimte meer was. Elk nummer is gebonden aan een bepaald aantal pagina’s, Dinsdags 4 pagina's en Vrijdags 6 pagina’s. Is deze ruimte vol, dan moeten de laatst inge komen advertenties blijven liggen voor een volgend nummer. Zendt Uw advertenties steeds DpNDERDAGS in. Advertenties, welke voortaan Vrij dags, wegens plaatsgebrek, niet kun nen worden opgenomen, zullen in het daarop verschijnende Dinsdagsnum- mer worden geplaatst. DE UITGEVERS. 56 in luchtgevechten. Een eigen vlieg tuig wordt vermist. Aanvaren overdag en ’s nachts op Malta van Duitsche gevechtsvliegers Veroorzaakten groote branden en hevi ge ontploffingen in vliegveldinstallaties en havenwerken. In de Middellandsche Zee viel een Duitsche duikboot ten Oosten van To- broek een krachtig beschermd convooi aan en bracht een tankschip van 8000 b.r.t tot zinken. Aan de Amerikaansche kust brachten Puitsche duikbooten vijf vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 41000 b.r.t en een kust- wachtschip van de Amerikaansche ma rine tot zinken. Hierbij heeft de duikboot onder bevel van luitenant-ter-zee 1ste klasse Rostin zich bijzonder onderscheiden. Een enkel Britsch vliegtuig heeft over dag onder bescherming van de laag hangende wolken een militair nutteloo- zen aanval op West-Duitsch gebied, ge daan. De Duitsche politie deelt mede: Bij de contröle van het verkeer is vastgesteld, dat de bestuurders van auto’s in de bezette Neder landsche gebieden zich niet hou den aan du hoogst toelaatbare rij snelheid. De desbetreffende bepalingen zijn vervat in de verordening van den secr.-generaal van het ministe rie van Waterstaat no. 193 van 8 October 1941. Volgens deze bepa lingen mogen automobielen, ge heel onverschillig van welke soort, binnen de bebouwde kom niet sneller rijden dan 40 km per uur. Dit wil niet zeggen, dat deze snel heid voortdurend gehandhaafd moet worden, doch deze snelheid is het maximum, dat bij een gun stige toestand van het verkeer be reikt mag worden. Hieruit volgt, dat werkelijk aanzienlijk langza mer gereden moet worden. Daar naast bestaat de verplichting, dat de rijsnelheid telkens moet worden aangepast aan de bestaande ver- keerstoestand, d.w.z. dat bij druk verkeer de hoogst toelaatbare snel heid van 40 km per uur niet mag worden bereikt. Buiten de bebouwde kom mo gen personenauto’s tot en met 8 zitplaatsen en motorrijwielen de maximum snelheidsgrens van 80 km per uur niet overschrijden. Alle overige auto’s, dus vracht auto’s, omnibussen en andere spe ciale voertuigen, mogen buiten de bebouwde kom niet sneller rijden dan 60 km per uur. Er wordt in het bijzonder op gewezen dat deze maximum snel heid ook op autowegen in geen geval mag worden overschreden. De bepalingen van artikel 41 van de genoemde verordening worden hierdoor niet getroffen. De Duit sche politie zal er voor zorgen, dat aan deze zoo belangrijke bepalin gen, die zoowel in het belang van allen als ook in het belang van een zuinig verbruik zijn, nauwgezet de hand wordt gehouden. Een ieder dient zich duidelijk te realiseeren, dat hem bij een overtreding van deze bepaling niet alleen een stren ge straf, doch ook een intrekking van het rijbewijs te wachten staat. In dit verband wordt er nog maals aan herinnerd, dat overeen komstig artikel 8 van de genoem de verordening iedere bestuurder van een voertuig, hiertoe behooren ook in het bijzonder de wielrijders de uiterste rechterzijde van den rijweg moet gebruiken. Wielrijders die door gemakzucht of door an dere niet steekhoudende redenen midden op den rijweg met auto’s in botsing |<omen, kunnen Igjaen schadevergoeding verwachten. Wil een bestuurder van ’n voer tuig zijn voertuig ergens neerzet ten om te parkeeren, dan is hij verplicht z’n voertuig aan de uiter ste rechterzijde van den rijweg, wanneer daarnaast ruimte is op die plaats neer te zetten, opdat t overige rijverkeer zoo min moge lijk gehinderd wordt. Geconstateerd is, dat de be stuurders van bakfietsen (melk boeren, groentehandelaren, bloe- menkooplieden enz.) hun voertui gen uit gemakzucht midden op den rijweg neerzetten. Tegen deze verkeerszondaars zal met alle scherpte worden 'opgetreden. De uitvlucht, dat de bovengenoemde bepalingen iemand onbekend zijn, wordt niet aanvaard. Iedereen heeft de gelegenheid zich met de desbetreffende geldende verkeers maatregelen vertrouwd te maken en wie dit nalaat, loopt gevaar be straft te worden. OPERATIES OP TIMOR GE-EINDIGD. De Japansche strijdkrachten, die 12 Maart waren geland aan de Noordoost kust van Sumatra, hebben in zes dagen tijds 500 km afgelegd en op 18 Maart de belangrijke stad Padang bereikt. De op de Philippijnen opereerende Japansche troepen, die 27 Februari op het eiland Mindoro zijn geland, hebben het steunpunt San José in het Zuiden van Mindoro bezet en het aldaar gele gen vliegveld veroverd. In frontberichten wordt gemeld, dat de Japansche strijdkrachten op het eiland Timor op 12 Maart haar opera ties hebben voltooid met beëindiging van de actie tegen de resten der gealli eerde troepen, die in den Westelijken sector der hoofdstad van Portugeesch Timor, Dilli, bescherming hadden zocht ENKELE GREPEN UIT HET RADIO PROGRAMMA VAN DE KOMENDE WEEK. Zondag 22 Maart. Hilv. II. 12.15. Rot- terdamsch A Capella Koor. Hilv. I. 19.10. Omroep symphonieorkest. 15.45. Lichte muziek. Maandag 23 Maart. Hilv. I. 19.10. Viool, cello en piano-trio. Om 13 uur. Practische wenken aan boer en tuinder. Dinsdag 24 Maart Hilv. I. 14 uur. Arnhemsche orkestvereen. 10.15 uur het Utrechtsch strijkkwartet. Hilv. II. Re portage over de avondscholen voor vol wassenen. Hilv. I. 14.30. Een vlot, luchtig programma. Woensdag 25 Maart. Hilv. II. 14.45. Bij den klompenmaker op bezoek. Om 13 uur reportage van een bezoek aan een model-melkbedrijf te Katerveer. Donderdag 26 Maart. Hilv. II. 17.30. Liederen van Schubert en Brahms. Hilv. II. 21 uur. Cabaret-programma. Vrijdag 27 Maart. 14 uur. Kamer orkest Ars nova et antiqua. Hilv. I. 13 uur. Ir. J. K. Groenewolt spreekt over Rassen-keuze op gescheurd grasland. Zaterdag 28 Maart. Hilv. I. 12 uur. Nederlandsche liederen door de Zang- klassqn der vereen. ..Zanglqst”. 19.30 uur. Lichte muziek bont programma. 15.45. A. J. Herwig: „Hoe zaaien we in April in den groententuin?” OPROEP VAN GÖRING AAN DE BOEREN. BERLIJN, 18 Maart. (D.N.B.). Rijks- maarschalk Hermann Görich heeft heden in een oproep tot de Duitsche boeren namens het geheele Duitsche volk zijn dank uitgesproken voor de gewel dige volbrachte prestatie ter waarbor ging van de voedselpositie. Voorts riep de minister het boeren volk op tot onvermoeiden arbeid, om dit jaar nog grootere prestaties te volbren- J gen. In de dringende behoefte aan ar- laat ^Idoende mogelijkheden tot kod- beidskrachten voor den landbouw zal worden voorzien door ’t betrekkken van bruikbare hulparbeiders uit de bezette gebieden in het Oosten en door het in schakelen van vreemdelingen en krijgs gevangenen. Ook is er gezorgd voor het beschik baarstellen van meststoffen en zaaigoed. Ook de aanvoer van vloeibare brand stof is ten gunste van den landbouw geregeld en bijzondere contingenten grondstoffen zijn verleend aan de in dustrie van landbouwwerktuigen, ten einde de vervaardiging van de benoodig- de landbouwmachines te verhoogen. Uw arbeid aldus minister Göring, is even belangrijk voor de beslissing van den oorlog als de strijd en overwinning van den Duitschen soldaat ginds tegen over den vijand. Vervult derhalve uw taak met volle toewijding en den grootsten ijver, opdat ook voor de toekomst de voeding van het Duitsche volk is gewaarborgd. NIEUWE LUCHTAANVALLEN OP PORT DARWIN EN PORT MORESBY. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Port Darwin opnieuw door Ja pansche bommenwerpers aangevallen. Uit Canberra wordt gemeld, dat Port Moresby eveneens door zware Japan sche bommenwerpers is aangevallen. De aanval heeft een half uur geduurd en was gericht op de havenwerken. Er zouden 40 bommen zijn gevallen. Voorts hebben Japansche vliegtuigen ge vlogen over eilanden nabij Kaap York. Men gelooft, dat zij schepen hebben aangevallen, maar er wordt geen mel ding gemaakt van schade. AUSTRALISCHE VLIEGERS IN AMERI KAANSCHE EENHEDEN. Australische vliegers worden thans, naar uit Canberra wordt gemeld, bij Amerikaansche eenheden ingedeeld. Het aantal der onder het tot dusver voor het Britsche rijk geldende oplei dingsplan van Australië naar Canada gezonden vliegers wordt verminderd. In een officieele verklaring heeft de Australische premier, Curtin, gemeld, dat aanzienlijke Amerikaansche troe pencontingenten in Australië zijn ont scheept Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 ivard, F UfP- niet rus- joor cht- ho- an- u;- iet ;en eu 21 s- LTl t I t Bt l HOOFDREDACTEUR A. J. OSINGA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen jit- bti- iig n-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1