Buitenlandscbe Revue. De Oorlog I U. Belangrijk GAAN WE ZELF TABAK VERBOUWEN Gemeente Bolsward. voor alle lezers 0 Ml Dinsdag 34 Maajïi No. 24 I. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Advertectitn pur ngd: 'U n V. S. LEGGEN WEG AAN DOOR ALASKA. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. lii BESLISSINGEN VAN DEN BURGEMEESTER. X' :1- ii LUCTOR. ris Dinslajsriuminer 10 cent VrljdagTminimcr 12 cent Tusarrben de tekst drfA. prjja. Giro K>. 87936. at ari >or re- ■e- rg or iet de nd e- ot ik- :e- »n. tie de lat le ien is. ar de in- in ri al n. in ö- n- :n :r. ;n ii- ig ï- :e ui s- 13 ie u r- it o al a g d :n n 1- the gjP- Tiet 'US- loor pht- ho- te i- ■d ;r !e it al ijl :n at BT» Ik. k- de :n. en e- f te n et te 5- ai t- d 'g ar g e. Uit Washington wordt gemeld, dat ’t Amerikaansche ministerie van buiten- Ifcndisdhe zaken de overeenkomst met Canada betreffende den weg door Alas ka gepubliceerd heeft. De overeenkomst berust op de aan bevelingen der gemeenschappelijke ver. dedigingscommissie, die door Canada den zesden Maart zijn aanvaard. De Vereenigde Staten zullen den weg aanleggen en hem gedurende den oorlog onderhouden. Na den oorlog zal het in Canada gelegen deel in ieder opzicht in het Canadeesche wegennet worden op genomen, met de beperking, dat geen discrimineerende bepalingen voor het Amerikaansche civiele verkeer gemaakt zullen worden. SWARD 8792$ an- jit- jftti- let :en 'eu 21 lig n- :s- en Als gevolg van de nieuwe bepalin gen, betreffende den omvang van de nieuwsbladen, zullen ook wij beperkin gen moeten toepassen ten aanzien van de advertenties. Alle advertenties moeten zoo be knopt mogelijk worden opgesteld. Dit geldt ook voor distributie- bureaux, vergaderingen» uitvoeringen enz. Advertenties kunnen slechts worden opgenomen, zoolang de beschikbare ruimte dat toelaat, zoodat plaatsing nimmer kan worden gegarandeerd. Is de toegewezen ruimte vol, dan moeten de overblijvende advertenties blijven liggen tot het eerstvolgende nummer. Wij adviseeren onze adverteerders hunne advertenties zoo vroeg mogelijk in te zenden en de enkele lezers, die zich tot heden niet abonneerden op 't Dinsdagnummer, dit thans wel te doen omdat vanaf heden vele advertenties in het Dinsdagnummer zullen moeten worden geplaatst. DE UITGEVERS. f- Ltesgeid fr. p. p. per half jaar i 1.57 Buiten de provincie f 2.10$ tan. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. loopw 43 «t. p. kwartaal de door hem gekweekte tabak goed te fermenteeren. Het beste is dan ook, dat hij dit door vaklieden zal laten geschie den. De beroepstabakstelers zullen zich er te zijner tijd gaarne mee belasten. Een goede oogst tabak moet na het oogsten zorgvuldig behandeld worden. Mien ziet, er zit nog wel het een en ander aan vast. In ieder geval is het telen van tabak een veel moeilijker kar wei als bijvoorbeeld het kweeken van tomaten. De vakman gaf dan ook als zijn meening te kennen, dat een leek, die zelf tabak wil verbouwen op zijn grond, het beste doet om op bescheiden schaal te beginnen en zeer zorgvuldig om te gaan met zijn tabakskweekerij. Zelf zijn we leek en wij geven dan ook gaarne het oordeel van dezen in sider ten beste. Men doe er zijn voordeel mede, want vast staat, dat het kwee ken van tabak door een amateur een moeilijke opgave zal zijn. Wat de beweegredenen zijn, om zelf dit jaar tabak te gaan kweeken, is be kend. Ons rookertje wordt met den dag schaarscher. Doch dat wil nog niet zeg gen, dat wij binnenkort heelemaal niets meer te rooken zullen hebben. Integen deel. Uit zeer goeden bron weet schrij ver dezes mede te deelen, dat er steeds eenige voorraad tabak in ons land zal zijn, aangevuld uit Frankrijk, de Fran- sche koloniën, de Balkan en zoo mo gelijk: Turkije. Er zijn reeds maatrege len getroffen om In het komende voor jaar en zomer de aanvoer van sigaret tentabak naar ons land te verzekeren. Hierbij moeten vele moeilijkheden wor den overwonnen. Een der grootste is o.a. het vervoer. Doch vast staat in ieder geval, dat we niet zonder ons roo kertje zullen komen. Heeft men geen verstand en geen in teresse van de tabakskweekerij, dan is het zeer zeker het beste om er in het geheel niet aan te beginnen. Den leek zal het in ieder geval niet meevallen. Benut Uw grond liever op een nuttiger wijze door hem te betelen met voedsel, als aardappelen, boonen of groenten. Dan hebt U minder kans op mislukking als wanneer U begint te experimenteeren met tabak, een cultuur, die in ons land zeer veel zorg vereischt en zelfs aan vaklieden zeer hooge eischen stelt. ke taak heeft gehad, is door niemand minder dan Rijkskanselier Hitler zelve gezegd in zijn rede op de Heidengedenk dag. Ook minister Goebbels heeft in Das Reich een beschouwing aan dit onder werp gewijd. Op zeer openhartige wijze heeft Dr. Goebbels toegegeven dat de strenge winter voor de Duitsche troepen uiterst moeilijk is geweest. De massa-- aanvallen der bolsjewisten met het uit- emdelijk doel een wig te drijven in de Duitsche verdediging, zijn voor ’n groot deel mislukt, maar bovendien Is de ge- heele militaire kracht van de Duitsche natie dezen winter ingezet als voorbe reiding voor het komende voorjaars offensief. Dat dit niet alleen de militaire, maar ook de economische en politieke problemen omvat, kan men uit de zeer weinig tot ons komende berichten vol doende opmaken. Het ware onzinnig, aldus Dr. Goeb bels, in het boven aangehaalde artikel, voor te wenden als ware deze wi,nter kinderspel geweest, maar wie een be proeving zegevierend doorstaat wordt innerlijk hechter, krachtiger, gestaald en gelouterd. Zoo is het de legers aan het front en de gemeenschappen der strijdende vol ken achter het front gegaan, de doorge stane vuurproef heeft nieuwe, onver wachte zielskracht opgewekt. Thans is er nog maar één parool: niets kan ons meer afschrikken van het eens doel: de volledige overwinning. Er is nog een belangrijk punt in die rede op den Heidengedenkdag, n.l. de passage over het proces te Riom. Alweer moeten we den niet regelma tig zijn buitenlandsch nieuws behouden den lezer even op gang helpen door In zijn geheugen: terug te roepen de eigen lijke bedoeling van dit proces. Dit was nu eens precies na te gaan wie er ver antwoordelijk moest worden gesteld voor de Fransche oorlogsverklaring aan Duitschland. Van Fransche zijde is dit hoofdmotief telkens op den achtergrond gedrongen en zoodoende zijn de verhoudingen tus- schen Frankrijk en Duitschland den laat- HOOFDRBDACTEUR A. J. OSINGA, JONQEMASTR. 8, BOLSWARD. n- ‘i- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Maart .(D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Ook in verscheiden andere sectoren van de rest van het Oostelijke front leven dige, wederzijdsche gevechtsbedrijvig- heid. Offensieve ondernemingen van 'Duitsche troepen hadden succes. De be schieting van voor den oorlog belang rijke installaties te Leningrad werd met waargenomen uitwerking voortgezet. De luchtmacht bombardeerde de ha veninstallaties van Kertsj en mengde zich vooral in het Donetz-gebied, in den tentralen sector van het Oostelijke front en ten Zuiden van het Ilmenmeer doel treffend in den strijd op den grond. Bij luchtaanvallen op spoorweginstallaties werden 24 intendancetreinen der bolsje wisten zwaar getroffen en werden ver nielingen veroorzaakt op los-stations. Gisteren verloor de vijand aan bet Oostelijk front 51 vliegtuigen. Aan het front aan de Swir vernielden Finsche luchtstrijdkrachten Vrijdag ge motoriseerde vijandelijke colonnes. In Noord-Afrika zijn Britsche strijd krachten teruggeslagen bij een poging om zich toegang te verschaffen tot de Duitsch-Italiaansche stellingen. Door bommen en beschieting uit vliegtuigen werd een vrij groot aantal Britsche ver- kenningspantserwagens vernield, twee batterijen werden buiten gevecht gesteld en verscheidene vliegtuigen werden op den grond beschadigd. Op Malta hebben sterke formaties Dutósche duikbommenwerpers den ge- heelen dag militaire installaties aange vallen. Hierbij werden de vliegveldin- stallaties van La Venezia zwaar ge troffen en zes Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Vijer andere vijande lijke toestellen werden in luchtgevechten neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een krachtig bevei ligd Bfitsch convooi aangevallen en voor Solloem een torpedojager van de „Jervis”-klasse tot zinken gebracht. Bij de ondernemingen tegen vijande lijke oorlogs- en transportschepen, ter hoogte van Cyrenaica, heeft de onder zeeër onder bevel van den luitenant-ter. zee der eerste klasse Kraus zich bijzon der onderscheiden. We hebben in ons vorig weekover zicht de verwachting uitgesproken, dat met de komst van de lente de bedrijvig heid aan de Europeesche oorlogsfronten zou toenemen en dat ook verwacht mag worden, dat het Duitsche leger dan op nieuw tot het offensief zou overgaan. Wanneer men gedurende deze afge- loopen maanden de ondertoon van heel veel gezelschapsgesprekken beluisterde, dan verwondert men zich wel eens over de kinderlijke naïviteit, waarmee sommi ge verhalen die door een bepaalde in stantie worden rondgebazuind, telkens en opnieuw weer worden opgewarmd. Het gaat goed in Rusland zoo zegt men dan tegen elkaar. Ze heb ben weer 500 dorpen veroverd, zooveel divisies in de pan gehakt, enz. enz. zon der zich nu eens te realiseeren dat in het ontvolkte Rusland een aantal van 500 dorpen de Sovjets toch minstens aan de Poolsche grens had moeten brengen. Wijselijk verzwijgt men de namen van die dorpen te noemen, zooals men zegt om tactische redenen. Een beetje meer critisch aangelegde toehoorder gaat zijn kaart zoo nu en dan raadplegen en be merkt a lheel spoedig, dat in de omge ving van Leningrad, bij Moskou, bij Se bastopol en meer bekende plaatsen tot waaraan de Duitschers voor het invallen van dezen winter gekomen waren, de Duitsche legers maar zeer weinig zijn terug geslagen. Wel werd dezer dagen van Duitsche zijde volmondig toegegeven, dat het front aan het Oosten niet is een zuiver getrokken lijn, maar een grillige zigzag met hier een vooruitgeschoven post aan de eene en daar weer aan de andere zijde. De ijizet van het voorjaarsoffensief zal het bewijs moeten leveren in hoeverre deze vooruitgeschoven posten kunnen worden benut. Dat het Duitsche leger aan het Oostfront gedurende de afge- loopen wintermaanden geen gemakkelij- VOOR DEN LEEK ZAL HET NIET MEEVALLEN! Den laatsten tijd hebben we in vrijwel ieder streekblad advertenties kunnen lezen, waarin tabakszaad te koop werd aangeboden tegen een betrekkelijk lagen prijs. Men kon kiezen uit Amerikaan sche, Engelsche, pijp- of pruimtabak. Een handleiding krijgt men erbij, dus het wordt den aspirant- tabaksteler zoo ge makkelijk mogelijk gemaakt. En het lijkt ook heel eenvoudig. Niet waar? Je stort een bepaald aantal kwar tjes op de girorekening van den tabaks handelaar en na enkele dagen krijg je prompt je pakjes zaad thuis, plus de handleiding. Je bestudeert de handlei ding nauwkeurig, je volgt de daarin ver vatte voorschriften op, je zaait het zaad en over een klein half jaar groeien de sigaren en sigaretten aan je tabaks boom. Wie doet je wat? U lacht? Inderdaad, U hebt me begre pen. Het is werkelijk zoo eenvoudig niet. Wij spraken dezer dagen eens met een tabakskweeker uit de Betuwe, een man, die zijn sporen in dit vak reeds verdiend heeft (in ieder geval meer spo ren als geld, want de tabakskweekerij in ons land is helaas tot nu toe slecht loo- nend geweest). Een man van het vak in ieder geval, dus hij kan het weten. Wij legden hem de vraag voor: Wat dunkt U van de tabakskweekerij in ons land door de leeken? Onze kweeker had ook de adverten- t es in de bladen gelezen en hij gaf als volgt zijn meening te kennen: Ongetwijfeld zullen vele rookers er dit jaar toe overgaan zelf eens tabak te kweeken op hun grond. Nu zijn er ama teurs en amateurs. Er zijn volkstuinders die jaar en dag hun land bewerken en vaak betere vruchten telen dan een vak man. Zoo zullen er dit jaar ongetwijfeld se rieuze tabakstelers zijn, die werkelijk succes en tabak oogsten en wel licht zelfs een zeer goeden oogst heb ben. Veel zal afhangen van het weer, want de tabaksteelt is zeer afhankelijk van gestadig weer. Te veel regen of te veel zon en de teelt mislukt gedeeltelijk, zelfs bij vaklieden. Men kan dan be grijpen, dat het den amateur heelemaal niet zal meevallen. Daarbij komt nog ’t fermenteeren, een uiterst nauwkeurig werkje. Men kan wel zeggen: het voor naamste werk in de tabakskweekerij. Een leek zal het niet mogelijk zijn zelf sten tijd sterk beïnvloed door een onder ling wantrouwen. De Fransche regeering heeft tot nu toe zeer weinig gedaan om het eens gege ven woord: mede te werken aan den op bouw van het nieuwe Europa, ook ge stand te doen. Zoodoend^ is ook dit proce8 te Riom uitgegroeid tot een met echt Fransche luchtigheid opgevoerde operette. De werkelijke verhoudingen tusschen Frankrijk en Duitschland worden van Fransche zijde al te dikwijls uit het oog verloren. De feiten zijn nu eenmaal zoo, dat Frankrijk den oorlog heeft verloren en de gevolgen die daaruit voortvloeien, te dragen heeft. Doet men dit niet, dan behoeft het niemand te verwonderen, dat de verhoudingen slechter worden. De geest van het proces te Riom illus- streert geheel den geest van een groot deel van het Fransche volk. Elk blijk van daadwerkelijk medeleven ontbreekt en wanneer Duitschland tracht door be paalde concessies die geest wakker te schudden, dan verschuilt men zich ach ter motieven die met de groote zaak waar het om gaat, niets uitstaande heb ben. Het behoeft dan ook niemand te verwonderen, dat de verhoudingen tus schen deze twee landen niet erg bevre digend is. De passage in de boven aan gehaalde rede van den Führer moet dan ook worden beschouwd als een laatste waarschuwing aan Frankrijk. Men moet nu niet meer schermen met woorden, maar met daden toonen, dat het Fran sche volk ernst maakt met haar aandeel in den opbouw van het nieuwe Europa. Het verlies van Ned.-Indië en daarmee samengaande het verlies van bijna onze geheele vloot, de koopvaardijvloot voor een groot deel inbegrepen, heeft bij ve len de gedachte doen postvatten dat de positie van Nederland op de wereld zeeën totaal vernietigd is. We gelooven niet, dat men de zaak in het algemeen zoo pessimistisch moet opvatten. Het Nederlandsche volk is een zeevarend volk en zal die traditie ook wanneer er weer andere tijden aanbreken, handha ven en bovendien de verhoudingen zul len na dezen oorlog geheel anders wor den. In djt thans afgesloten tijdperk was van een vrije toegang tot de wereldzeeën alleen sprake voor die landen welke met Ehgeland en Amerika een vriendschap pelijke politiek volgden. In de nieuwe verhoudingen, waarin we na dezen oor log zullen leven, kan er geen sprake meer zijn van een zeeënbeheersching door een bepaald land, maar zal de vrij heid der zee gelden voor elk volk en elke levensruimte. Dat is ook een der grondbeginselen van dej nieuwe orde. Hier is dus geen sprake van groote of kleinere naties, maar van elke levens ruimte en op die gronden maakt dus ook Nederland recht op een zeker deel van die „See geltung” zooals prof. dr. Zech- lin ter gelegenheid van de tentoonstel ling „Gross Deutsland und die See” in een zijner stellingen proceerde. Daarom is het ook van groot belang in ons land een open oog te hebben voor alle as pecten van den tegenwoordigen strijd ter zee. Het Handelsblad formuleerde dit de zer dagen als volgt: „Nederland met zijn groote tradities ter zee zal in de toekomst een groote (rol kunnen spelen in het belang van Europa. Wanneer het volk der lage lan den de beteekenis der huidige kentering der tijden doorschouwt, zich geestelijk weet te bevrijden uit de band eener eeuwenlange Britsche overheersching ter zee en zich als Europeesche taak voor Europeesche belangen, inzet voor den strijd voor orde en vrijheid, ook ter zee. JAPANNERS DRINGEN OP IN BURMA Plaatsen in Noordelijke richting bezet De Japansche troepen in Burma blij ven Noordwaarts optrekken langs de Sit- tang en hebben Britsche verdedigings- stellingen ten Zuiden van de stad Toen- goe bezet, ongeveer 250 km ten Noor den van Rangoon. Een andere Japansche afdeeling trekt op langs de Irawady en bezette denzelf- den dag Letpadan, een belangrijk spoorwegknooppunt aan de lijn Ran- goon-Prome. De stad Toengoo, die door 6000 man Britsche troepen verdedigd wordt, wordt thans ernstig bedreigd. Aan de gemeente Wonseradeel is in eigendom, onderhoud en beheer overge dragen het gedeelte trekweg langs de BolBtwarder-Le^UMjardervaart, gelegen iri het dorp Burgwerd, tegen een toegift van f800. Aan het openbaar verkeer is onttrok ken een strook grond ter oppervlakte van 8 M2., uitmakende een deel van het Klein Hengstepad, welke strook grond daarna in eigendom is overgegaan aan M. ten Cate. Het door de gemeente van het St. An thony Gasthuis aangekochte perceel tuingrond gelegen aan de Parkstraat- Cnossenlaan is als bouwterrein ingé bracht in het grondbedrijf voor een in- brengwaarde van f8414.95. De ziekteregeling, geldende voor de in dienst der gemeente werkzaam zijnde arbeidscontractanten en opgenomen in 't abeidsovereenkomstenbesluit is aange vuld en in overeenstemming gebracht met de bepalingen der ziektewet Aan den Secr.-Generaal van het Departement van Sociale Zaken is verzocht de ge meentelijke ziekteregeling, krachtens art. 25 der Ziektewet goed te keuren. In dien deze regeling wordt goedgekeurd, zal de gemeente zelf het risico dragen voor de ziekte van haar arbeidscontrac tanten. Aan R. Postma alhier is voor den tijd van 1 jaar, ingaande 12 Mei 1942, op nieuw onderhands verpacht ’t recht van de invordering van de bruggelden voor de St. Jansbrug voor de som van f 50. Besloten is voor het financieren van den dienst 1942 een kasgeldleening aan te gaan tot ten hoogste f200.000.— en tegen een rente, welke niet hooger is dan het promessendisconto van de Ne derlandsche Bank. De legesverordening is gewijzigd voorzooveel betreft de rechten te beta len voor huwelijksvoltrekking op een bijzonder uur. De Leges bedragen thans voor een huwelijk, te voltrekken op Zaterdagmor gen tijdenls de ’bureau-u^en voor den burgerlijken stand f 10.behalve Za terdagmorgens 11 uur (de z.g. koste- looze hwelijksvoltrekking). Op Donderdagmorgen om 9 uur en om 11 uur zal een recht verschuldigd zijn van f 10.en op alle andere dagen tijdens de bureau-uren voor den burger lijken stand f 20.terwijl voor het vol trekken van een huwelijk op uren, waar op het bureau van den burgerlijken stand niet geopend is f25.verschul digd zal zijn. In het belang van de volksgezondheid zijn, na ingewonnen advies van den in specteur voor de volkshuisvesting een 36-tal woningen onbewoonbaar ver klaard. Op verzoek van de wed. D. Feenstra alhier, is de ontruimingstermljn van aan haar in eigendom behoorende onbe woonbaar verklaarde woningen Harlin- gerstraat 21 en Hoogstraat 60 en 61, opnieuw met 6 maanden verlengd. Besloten is voor het vervolg een strengere naleving van de voorschriften der woningwet t. a. v. onbewoonbaar verklaarde woningen, waarvan geen ver lenging van de ontruimingstermijn werd verzocht toe te passen. Als gevolg hiervan zullen de wonin gen, waarvoor geen verlenging van de ontruimingstemijn werd verzocht, moe ten worden ontruimd. Door de directie van de N. V. Ned. Tramweg Maatschappij te Heerenveen, aan wie indertijd door den gemeenteraad reeds een reductie werd verleend van 90 van het aan de N. V. verstrekte renteloos voorschot Is thans, aan de betrokken provinciën en gemeenten ver zocht met haar een regeling te willen treffen voor de aflossing van dit gere duceerde voorschot. De N. V. stelt voor het voorschot af te lossen in 40 gelijke jaarlijksche ter mijnen, waarbij zij’ het recht heeft te allen tijde, met een opzegtermijn van 3 maanden, een jgrooter bedrag ctf 'wel het geheele voorschot af te lossen, waar bij de contante waarde van de extra-af- lossing zal worden berekend naar een rentepercentage van 4 per jaar. Om de N. T. M. te helpen aan een ge zonde basis voor de voortzetting van haar bedrijf is in verband met de be langen, welke zij dient, ook voor Bols ward, is besloten met de voorgestelde regelihg accoord te gaan. Het borgstellingsfonds voor de pro vincie Friesland verzocht de aansluiting Fo 00 cent 7 cent tentieé DE J ON G s NIEUW SB»EAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1