De Oorlog Kme van tie week. r /i De Bolswardsche Courant en Westergoo No, 25 i; Stadsnieuws. Voor alle lezers! 38BLe Jaargang I. yard, Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD DE UITGEVERS. het Dindidagsnununer moeten worden geplaats te weinig voor zijn product, Of de con sument betaalt te veel. We zouden dit voorbeeld ook op an dere levensmiddelen kunnen toepassen. Het genoemde orgaan voegt hieraan toe: Arbeidskracht is het kapitaal van het nieuwe Europa en wij hebben deze zorgvuldig aan te wenden. Daarom is een ordening van den tusschenhandel ’n dringende eisch teneinde de inproduc- tieve arbeidskracht elders te kunnen ge bruiken. rijk gekomen is, zoodra de Britsche heerschappij in den Indischen Oceaan niet meer bestaat, aldus Hiraide. AANGENOMEN. Het beroep naar de Ned. Herv. ge meente alhier is aangenomen door Ds. G. A. van Dijk, thans voorganger van de Evangelische Unie te ’s-Gravenzande. Agv ii tcutiën per tegel: Dinsdagsnummei 10 cent Viijdagsnummci 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 00 cent 1 7 cent VELDSLAG IN BURMA. Vliegveld ten Noorden van Toengoe bezet. De Britsche nieuwsdienst geeft het of- ficieele legerbericht uit Burma weer, volgens hetwelk de toestand aan ’t front van Toengoe Woensdag zorgwekkend was. 1 teristen had Dinsdagmiddag de Chinee- sche troepen aldaar omsingeld en het vliegveld ten Noorden van Toengoe be zet. Volgens andere berichten woedt al daar sinds ^Woensdagochtend een he vige veldslag. Dinsdag hebben gecom bineerde Japansche afdeelingen infante rie en cavalerie den weg van Toengoe naar Mandalay bij Jodashe, ongeveer 30 km ten Noorden van Toengoe, afgesne den. BENOEMING GEM.-SECRETARIS HEERENVEEN. Tot gemeente-secretaris van Heeren- veen is dezer dagen benoemd de heer H. Huisman, thans hoofdcommies redac teur. De heer Huisman, een oud-Bols- warder, was tot 1937 werkzaam ter ge- meente-secretaire alhier. K> e- n- et GESLAAGD. Voor het Bakkersdiploma (vakbe kwaamheid) slaagden dezer dagen onze stadgenooten de h.h. S. J. Steensma en D. de Boer. Om 2 uur speelt de kampioen-candi- daat, de oude garde C. A. B. III tegen de mede-gegadigde voor de kampioens titel Freno II. C. A. B. III verloor slechts 1 wed strijd en wel tegen ditzelfde Freno II, er zal dus a.s. Zondag wel alles op haren en snaren gezet moeten worden om deze 2 punten uft het vuur te sleepen. Opgepast C. A. B. m er kan en moet gewonnen worden. Wanneer het weer ’n beetje mee werkt, zullen we, zooals we reed8 boven opmerkten, van een pittige en aantrekkelijke wedstrijd getuige kun nen zijn. C. A. B. I moet naar Grouw, hoe zal het eerste overwinterd zijn? Wet hopen op een goed resultaat, alhoewel Grouw thuis een (moeilijk te bespelen tegen stander is. Hurry up, C. A. B. I. ANDAMANEN HEBBEN ONVOOR WAARDELIJK GECAPITULEERD. Officieel wordt bevestigd, dat Japan sche troepen de Andamanen in de Golf van Bengalen hebben bezet De Japansche strijdkrachten zijn in de vroege morgenuren van 23 Maart op Zuid-Adaman bij Port Blair aan land gegaan. De Britsche tnoepfen hebben, toen zij de nutteloosheid van verder ver zet inzagen, onvoorwaardelijk gecapi tuleerd. De Andamanen, die door hun ligging aan den oostelijken rand van de Golf van Bengalen van buitengewoon strate gisch belang zijn, behooren tot Britsch- Indië. Zij bestaan uit de vier hoofd eilanden Noord-, Midden-, Zuid- en Klein Andaman en uit ca. 200 kleinere eilanden; de groep heeft een totale op pervlakte van 6500 kmJ. en een bevol king van ca. 18000 zielen, hoofdzakelijk Indiërs. De eilanden zijn door dichte oer wouden bedekt, waaruit o.a. ebbenhout voor den uitvoer wordt gewonnen. Op ’t DE TAAK DER JAPANSCHE MARINE. Opmerkelijke verklaringen van kapitein Hiraide. Kapitein Hideo Hiraide, de leider van de persafdeeling voor marine-aangele- genheden in ’t keizerlijke hoofdkwartier heeft in de Nitsji Nitsji Sjimboen ver klaard dat de Japansche marine nog het volle gewicht van haar verschrikkelijke offensieve kracht moet bewijzen. De Ja pansche marine is vastbesloten, den oorlog niet slechts overal in de wateren van den Grooten en den Indischen Oce aan te voeren, doch, wanneer het noodig zou zijn, in alle wereldzeeën. De opzienbarende Japansche overwin. ningen ter zee sedert het uitbreken van den oorlog zijn slechts een begin. De tijd is voor de strijdkrachten der marine gekomen, haar werkelijke macht te ont plooien. Volgens Hiraide is niet te verwachten, dat de openbare meening in de Vereen. Staten kalm blijft als alle Amerikaan- sche schepen van de Zuidzee verdreven en verscheidene steden aan de Westkust van Amerika verwoest zouden worden. Engeland beleeft thans, nu het Indi sche vraagstuk zijn voornaamste aan dacht opeischt, het critiekste oogenbljk van zijn geschiedenis. Men kan redelij kerwijze aannemen, dat de tijd voor de ineenstorting van het Britsche wereld- VOETBAL. Eindelijk, na 12 weken van voetbal verstoken te zijn geweest, zullen de vele voetballiefhebbers waarschijnlijk Zon dag a.s. hun hart weer eens kunnen op halen. Om 12 uur speelt het eerste elftal der adspiranten tegen de Sneek I adsp. Dit wordt een zware opgaaf en zal het voor de C.A.B.ers een moeilijken strijd wor den. Het adsp.elftal maakt nog een uit stekende kans op het kampioenschap, doch een eerste vereischte i8 dan, dat er Zondag gewonnen wordt. Aanpakken boys, fel op den bal zitten en nooit één moment loslaten, alleen dan is er kans op succes. Wanneer de lente in het land is, be ginnen! zeer velen onder on8 reeds weer te denken ENKELE GREPEN UIT HET] RADIO PROGRAMMA VAN DE KOMENDE WEEK. Zondag 29 Maart: Hilv. II. 10.30. Het Slabat mater van Boccherini. Maandag 30 Maart: Hilv. I. 19.10. Het Rotterdamsch Philharmonisch orkest 15 uur. Voor de vrouw, Paasschotels. Dinsdag 31 Maart. Hilv. I. 13 uur. Een Brahmsprogramma. Hijv. II. 15.30. Zonnestralen in ziekenzalen. 18.30. De fabricatie van houten zolen en sandalen in Friesland. Woensdag 1 April: Hilv. II. 16 uur. Gewijde muziek. 18.15 uur. Over Hilv. I idem. Donderdag 2 April: Hilv. II. 17.30. Die sieben Worte Jesu Christi. Hilv. I. 13 uur. Iets over de tuinderij. Hilv. II. 18.30. Een vraaggesprek over de prijs- beheerschlng. 15 uur. De legende „De zweetdoek van de heilige Veronica”, van Selma Lagerlöf. Vrijdag 3 April: Hilv. I 11 uur en 14 uur. De Passie-muziek naar het evan gelie van Mattheus, van Joh. Seb. Bach, uitgezonden uit de Groote Kerk te Naar den. Zaterdag 4 April: Hilv. I. 16.20 uur. Vondel’s Krulsbergh, door het Rotterd. Kamer-ensemble. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. DE VERHOOGING VAN DE LUISTERBIJDRAGE. In aansluiting op het bericht over de verhooging van de luisterbijdrage deelt het Staatsbedrijf der P. T. T. nog mede: Houders van een eigen ontvangtoe- steld betalen over 1942 van Mei tot en met December 25 cent meer per maand. De radiozegel, waarmede de luisterbij drage maandelijks kan worden voldaan op de luistervergunning zal dus 1 Mei a.s. van 75 ct. op een gulden worden ge bracht. Aangeslotenen op de rijksradiodistri- butie betalen de luisterbijdrage tegelijk met de contributie, de prijs van ’t abon nement op de distributie zal met ingang van 1 Mei echter evenveel worden ver laagd als de luisterbijdrage is verhoogd, zoodat de aangeslotenen op de Rljks- radiodistributie evenveel blijven betalen. BOND VAN OUD-LEERLINGEN DER CHR. HUISHOUDSCHOOL. Onder leiding van de presidente, me vrouw Verhoeven vergaderde bovenge noemde bond in „Ons Gebouw”. De opkomst der leden was zeer goed. Na de gebruikelijke opening werd het programma vlot afgewerkt. 14 nieuwe leden werden ingeschreven. De diverse verslagen waren in een aardige samen spraak opgesteld en oogstten een harte lijk applaus. Verschillende improvisaties slaagden uitstekend en een viertal prijzen waren beschikbaar gesteld. Aan de presidente werd een mooie plant aangeboden voor het vele werk dat zij voor de vereeni- ging gedaan heeft. ALLE ZANOVEREENIGINGEN IN NE DERLAND IN 1 BOND OPGENOMEN. De president van de Nederlandsche Cultuurkamer en de commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maken bekend, dat krach tens een door laatstgenoemde op grond van artikel 1 eerste lid der verordening no. 41-1941 genomen besluit, alle zang- vereenigingen in Nederland met ingang van 15 Maart 1942 worden geacht te zijn aangesloten bij den Ned. Bond van Zangverenigingen, waardoor zij auto matisch |zijn opgenomen in de |gsoep volksmuziek van het muziekgilde der Ne derlandsche Cultuurkamer. Vereenigingen, welke zijn aangesloten bij bovengenoemden Nederlandschen Bond van Zangvereeniglngen, benevens vereenigingen welke aangesloten zijn bij den Nederlandschen Bond van Dillettan- tenorkesten, behoeven zich niet nader bij de Nederlandsche Cultuurkamer aan te melden. JUS- loor tht- an- bu- Jpti- Iet zen eu 21 en aan de vacantie. Wanneer we maar vroeg onze voor bereidingen treffen, zoo redeneeren ze, dan is er dezen zomer van de vacantie nog wel iets te maken en men begint met plaatsbespreken in hotels en pen sions. met het huren van zomerhuisjes en met het inkoopen van niet aan be derf onderhevige goederen. De Haagsche Post heeft het oordeel gevraagd van den Directeur van het Bondsbureau van Horecaf en dit is als volgt samen te vatten: Het is niet de bedoeling, de drang naar vacantie te beteugelen, maar wel mag een waarschuwend woord worden gericht tot hen, die meenen dat het plat teland het zooveel royaler met de voed selvoorziening heeft dan de stad. Men zal het, wat de |hoeveelheiden betreft, zeker niet ruimer mogen verwachten dan thuis het geval is. Het eenige, zij het niet te versmaden' verschil, kan zijn, dat de hotelkok met gebruik van dezelfde ingrediënten smakelijker schotels weet te bereiden. Indien men daarbij rekening houdt met een beperkte keuze in de ge rechten en zijn eischen niet al te hoog stelt, is zijn kans op een teleurstelling sterk gereduceerd. De hoteliers en restaurateurs zullen natuurlijk hun uiterste best doen, maar de voorraden verminderen hard, de dranken worden zeldzamer en het keu kengerei en de serviezen kunnen bijna niet meer vervangen worden. Van weerskanten is dus medewerking drin gend noodig. Vë leven tegenwoordig wel in den tijd van surrogaten. Het theetekort wordt» overbrugd door •en legio aantal thee-surrogaten, waar van een (zeer grtoo’t deel net zooveel overeenstemming met echte thee ver toont als een citroen met een sinaas appel. Het is voor het grootste deel oloemengeur en bladerentooi. Het tekort aan vet’ probeeren we aan te vullen met jusblokjes en de verscheidenheid is zoo groot dat we alle dagen een nieuwe pi- kante(?) jus op tafel krijgen. Zelfs de aardappel is voor onze Friesche smaak dikwijls surrogaat, maar.we leven gelukkig nog en mogen in de kleinere plaatsen en op het platteland heusch niet mopperen. Wanneer men eens een enkele keer een bezoek brengt aan een onzer hoofd plaatsen, dan waardeert men pas hoe goed we het nog hebben. Daarmee wil- j len we natuurlijk niet zeggen, dat er ook ten onzent geen armoede wordt ge leden, en de voeding voor heel veel van het opgroeiende geslacht maar juist vol doende is. Voor een deel moet men daarvan de oorzaak zoeken in de tijds omstandigheden, maar ook voor een ze ker deel in een zeker conservatisme, waardoor nieuwe voedingsmethoden bij ons zoo moeilijk ingang vinden. Waarschijnlijk heeft ook de groote verscheidenheid van surrogaten het pu bliek wat sceptisch gestemd en zeker moet er in dezen tijd een scherpe con trole worden uitgeoefend over de veel heid van surrogaten. Nu telkens nieuwe surrogaten-fabrikanten zich bij het pu bliek gaan aandienen, wordt het tijd, dat de overheid strenge maatregelen neemt om te voorkomen, dat het koo- pend publiek de dupe wordt van dik wijls waardelooze mengsels. Ook de prij8 speelt naast de samenstelling een belangrijke rol. Om eens één voorbeeld te noemen bevat een der vele in den handel gebrachte justabletten evenveel werkzame stof als een gewoon ouder- wetsch maggi-blokje, maar de prijs is 4 tot 5 maal hooger. Met de in den handel verkrijgbare zeeptabletten is het haast nog erger ge steld om van de vele thee-surrogaten dan maar te zwijgen. Een eigenaardige kwestie wordt dezer dagen in de Landstand besproken, n.l. het prijsverschil valn vele levensmiddelen op tien weg van producent naar consument, waar bij de marge van den tusschenhandel dikwijls niet in verhouding staat tot den kostprijs. Als voorbeeld noemt dit blad aller eerst de taptemelk, waarvoor de boer slechts 2'/2 cent per liter ontvangt en waarvoor in de steden 8 tot 10 cent moet worden betaald. De oorzaak van deze veel te groote winstmarge die (we geven het onmiddellijk toe) niet alleen in de zakken van den melkslijter ver dwijnt, wordt dus veroorzaakt door een distributie-apparaat dat veel en veel te duur is. Wanneer (om maar eens bij dit voorbeeld te blijven) een melkslijter eenige klanten moet bezoeken in de Hol- landiastraten en ook een aantal aan den Sneekerweg en zijn collega doet precies hetazelfde, dan is dat oneconomisch en moeten er middelen kunnen worden ge vonden dat de een de eerstgenoemde klandizie krijgt en de ander de tweede groep. Een van tweeën óf de boer krijgt 1 van den Archipel, Port Blair, dat sedert 1856 al8 strafkolonie dienst doet. Volgens een bericht van den Engel- schen nieuwsdienst uit Colombo heeft de staatsraad een voorstel tot invoering van den militairen dienstplicht met 22 tegen 17 stemmen verworpen. De geslaagde landing van Japansche strijdkrachten op de eilanden der Anda manen wordt door de Japansche bladen als een operatie van vérstrekkende be- teekenis zeer groot opgemaakt, gepu bliceerd. De bladen schrijven eenstemmig, dat deze operatie het eenige juiste en ver staanbare antwoord is op het intrigse- rende spel van Cripps in Britsch-Indië en wijzen er vervolgens op dat door de verovering van de Aandamanen de druk op Britsch-Indië aanmerkelijk is ver zwaard. Engeland’s zorgen om zijn kroonko lonie Indië zullen hiermee dus aanzien lijk stijgen. Het bezit van deze eilanden is voor de verdere operatie8 in de Golf van Bengalen en in den geheelen Indi schen Oceaan van beslissende beteeke- nis. De eerste buitenpost van Britsch-Indië i8 daarmee reeds in Japansche handen gevallen. Naar Domei meldt, verklaart men in militaire kringen, dat de bezetting van Port Blajr door de Japanners de eerste stap is op den weg naar verovering van den Indischen Oceaan. De Andamanen vormen de eenige hin dernis tusschen Malakka, Ceylon en Br.- Een duizendtal Japansche infan- Indië. de Friesche taal op de lagere school. De heer W. Terpstra, inspecteur bi het L. O. te Utrecht en leider der afdee- lifng L. O. bij het opvoederSgilde, formu leerde dit dezer dagen in een rede over „Opvoeding en onderwijs in den nieu wen tijd” als volgt: „Wanneer men zich op het volksche standpunt stelt, zal men begrijpen dat het onderwijs in Friesland niet tot zijn recht kan komen, wanneer men aan het onderwijs in de Friesche taal niet die aandacht schenkt, waarop het recht heeft. Ik juich het streven dat in dit op zicht in Friesland te onderkennen is dan ook van harte toe. Het toekomstig be stuur van deze Staat zal een open oog hebben voor de ontwikkeling van de Friesche taal op de openbare scholen.” alsook in het onderwijs^ Dit laatste vooral zal zich meer en beter aan de geheel veranderde tijds omstandigheden moeten aanpassen. De leerstof is lang niet zooals wij wel zou den wenschen. Het zelfstandig denken en doen wordt te veel verwaarloosd. Wij moeten een leerstof hebben, die aange past is aan het psychologisch kunnen Nu de omvang van alle lieuwsbla- den buitengewoon is ingekrompen, is ook de beschikbare ruimte xxrr adver tenties zeer beperkt en noeten alle advertenties zoo beknopt nogelijk op gesteld worden. Advertenties kunnen skchts worden opgenomen, zoolang de beschikbare ruimte dat toelaat, zodat plaatsing nimmer kan worden gegarandeerd. Voorrang hebben fanilie-, culturee- le en overheidsadvertmties en vraag en aanbod. Is de toejewezen ruimte vol, dan moeten de (verblijvende ad vertenties wachten to het eerstvolgen de nummer. Zendt steeds de advertenties zoo vroeg mogelijl in. Aan de enkele .ezers, die zich tot heden nog nét ebonneerden op het Qinsdagsnunmer, adviseeren wij dit} vanaf 1 April a.s. wel te doen, omdat vanaf heden vele advertenties, waar- onder ooi distributie-advertenties, in van den leerling. De lagere school en „rvo+o*. niet de middelbare zooals tot dusver het geval was, moet bepalen hoever de leer ling gebracht zal kunnen worden om op genomen te worden door het middelbaar onderwijs. Ook aan de opleiding van de leerkrachten moet veel verbeterd wor den. De beroepskeuze moet nu op te jeugdige leeftijd worden gedaan. Boven dien is de eenzijdige opleiding dikwijls de oorzaak, dat men niet meer een an dere richting uit kan en dan noodge dwongen maar bij het onderwijs blijft hangen. Dat dit schadelijk is èn voor den on derwijzer én voor den leerling behoeft geen nader betoog. Natuurlijk is daar ook nog de belooning. Een te laag be ginsalaris is funest voor het goed be oefenen van dit ambt en zeker niet in overeenstemming met de verantwoorde lijke positie van den onderwijzer. Het ambt van onderwijzer moet weer wór den een eereambt, immers aan hen is de taak toevertrouwd de jonge gene ratie op te voeden tot volwaardige Ne derlanders, met een juiste kijk op nieu we verhoudingen en nieuwe toestanden. Een belangrijke invloed ten goede zal in dit gewest ook kunnen uitgaan van Onze nieuwe tijd vraagt nu eenmaal die ordening, zoowel in handel en am bacht UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Maart. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werden vrij zwakke vijandelijke aanvallen afgesla gen. In het Donetsgebied strandden aan vallen van den vijand, die ten deele door vechtwagens werden gesteund in ver bitterde gevechten van man tegen man op den hardnekki ;en tegenstand van Duitsche en Roemt ensche troepen. In verscheidene sectoren van de rest van het oostelijke front werden bij aan houdend dooiweer vijandelijke aanvallen in voor een deel verbitterde gevechten eveneens af^esjagen. Plaatselijke aan- valsacties verliepen met succes. Op 24 Maart bombardeerden ge vechtsvliegtuigen in een haven aan de Kaukasische kust een koopvaardijschip van gemiddelde grootte in brand. Een Duitsche duikboot bracht ten Oosten van Solloem een torpedoboot- jager en een stoomschip van 5000 brt. egan(j Zuid-Andaman ligt de hoofdstad die deel uitmaakten van een krachtig be- - - - - - -- - - schermd Britsch convooi, tot zinken. Duitsche gevechtsvliegers vielen met goede uitwerking de haven van La Va- letta op Malta aan. Voor de baai Marsa Scirocco kreeg een Britsch pa trouillevaartuig een bomtreffer. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht met bommen van zwaar kaliber op het havengebied van Dover en voor de oor logvoering belangrijke doelen in deze stad veroorzaakten groote schade. Een gevechtsvliegtuig, dat op verkenning was, heeft overdag boven de Zuid-Oost- kust van 'Engeland een Britsch jacht vliegtuig neergehaald. De vijand wierp in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op ver scheidene plaatsen in West-Duitschland. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Storingsvluchten van enkele vijandelijke vliegtuigen voer den tot in het Zuiden van het Duitsche rijk. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten acht der aanvallende bommen werpers neer. Hierbij behaalde de eerste luitenant Becker zijn 15e en 16e nach telijke overwinning. Kapitein Ihkefeld schoot op 24 Maart zijn 70en tot 74en tegenstander in lucht gevechten neer. Vr^dag 27 Maart Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel a Telefoon No. 451 I ■Z i HOOFDREDACTEUR A. J. OSINOA, JONGEMASTR. 8, BOLSWARD. tenties l* rtfp- Miet SWARO 8792$ t F, jit- lig Ti DE JONG’S NIEUWSBLAD waarin opgenomen n- 1 r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1