uacaniie en distrïbuiieuid. t Buit enlandsclie Revue. De Oorlog I De Bolswardsche Courant en Westergoo De Distributie-ophaaldienst 'i r en 1 1 38^ Jaargang Dinsdag 7 April 1942 No. 28 r 1. ijvard, Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD ren I 560 ÏOO 35 end, ïe« Advertentieprijzen, 1 tot 15 m.m. 100 ct. elke m.m. meer 6 ct. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. JA, 191 IOA 155 J50 65 air an as kje ert de ike Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. iooper 42 ct. p. kwartaal. tek« en et- ns- -I :r to bel- we c ;us- joor fcht- «o- dag in een periode, welke elders wordt doorgebracht, dan is het rjoodzakelijk, dat men zijn distributiestamkaart niet meeneemt op reis, omdat nieuwe distri butiebescheiden thans alleen kunnen worden afgehaald in de plaats van in woning en niet in de tijdelijke verblijf plaats. Kan men zelf niet aanwezig zijn, dan dient men deze te laten afhalen, doch het risico is geheel voor eigen re kening. Ook het reizigersvervoer schept in deze tijd, nu allereerst gedacht moet worden aan het vervoer van grondstof fen, levensmiddelen en andere zaken, voor de spoorwegen een nieuw pro bleem, waardoor het kan voorkomen, dat een plotselinge stroom van reizigers niet direct verwerkt kan worden. Is het vervoer dan al mogelijk, dan moet men z’n vacantiegenoegens maar niet laten bederven door een staanplaats in volle trein of autobus. Zooiets is in deze ab normale tijd nu eenmaal onvermijdelijk. Dan de voorkeur voor vele vacantie- gangers voor een bepaalde streek schept soms eigenaardige moeilijkheden. Het vorig jaar heeft zich de merkwaardig heid voorgedaan, dat de meeste vacan- tiegangers o.a. de Veluwe als vacantie- oord hadden gekozen, hoewel er in Ne derland tal van andere mooie plekjes zijn, die even rustig en even gezond zijn. Bepaalde streken zooals in Zuid Limburg, Noord-Brabant, de Gelder- sche Achterhoek, Twente, Drente, Fries land en de kuststrooken, komen als ya- cantieoord evengoed in aanmerking. Opeenhooping van menschen in slechts enkele streken, brengt niet alleen moei lijkheden bij het vervoer, maar ook ten aanzien van de bevoorrading van de winkeliers. Ten slotte nog deze raad aan kam peerders en zomerhuisjebewoners: tracht zoo mogelijk voor eigen brand stof te zorgen, want petroleum of spi ritus is nergens meer te krijgen. Het voor en tegen. hebben gezegd: geen ophaaldiensten meer in mijn kring. De menschen, die de distributie-ophaaldiensten hebben geor ganiseerd, en zoodoende een aardige bijverdienste, vaak zelfs een redelijk weekloon hebben, protesteeren op hun beurt tegen dezen maatregel. Het is zelfs zoover gekomen, dat het Centrale Distributiekantoor te ’s-Gravenhage deze kwestie ter oplossing werd gegeven. Maar, voor zoover wij hebben kunnen nagaan, is er nog geen oplossing aan, de hand gedaan en in verschillende ge meenten moeten de menschen van den ophaaldienst voor elk gezin opnieuw achter in de rij gaan staan, een situatie, die niet te verantwoorden is. Is er geen betere regeling? Zeer zeker. Met een beetje medewerking van de hoofden van de distributiekringen zelfs een zeer goede. Laat de man van den ophaaldienst met het hoofd van den dis- tributiekring een bepaalden tijd afspre ken voor Ihet afhalen van de nieuwe bonkaarten voor zijn klanten. Dan heb ben de andere menschen, die zelf hun bonnen halen, er Immers geen last van. Met een klein beetje medewerking van de diverse distributle|diensten is zoo’n regeling immers best mogelijk. Men kan toch den ophaaldienst bijvoorbeeld van 9 tot 10 ’s morgens gelegenheid geven de bonkaarten voor zijn klanten op te halen en vanaf 10 uur de uitreiking be ginnen voor het overige publiek. Wan neer de menschen zelf hun bonnen zou den halen, dan zou dat immers toch ook op de voorgeschreven tijdstippen ge beuren. Wat het tijdstip betreft, blijft ’t voor den distributiedienst hetzelfde, of de ophaaldienst voor een honderd ge zinnen bonnen haalt, of dat deze gezin nen de bonnen zelf in ontvangst gaat nemen. Eén ding moet hier echter nog aan toegevoegd worden. Laten de onderne mers van een bonnenophaaldienst zich realiseeren, dat zij een zeer verantwoor- delijk werk hebben. Zij moeten in het uitreiklokaal teirdege; controleeren, dat zij alle bonnen ontvangen, waarop zij Zijn deze kwaliteiten aanwezig, dan is er o.l. niets tegen om dergelijke op haaldiensten te sanctionneeren, mits zij op een speciaal uur de* bonnen kunnen halen. Zoo kunnen wij ze dan ook aan bevelen. Maar anders.kunnen we toch beter zelf de refs naar het uitreik lokaal maken, al moeten we yaak lang wachten en soms een lange reis maken 1 LUCTOR. inrichting, evenals zulks voor leder huis gezin geldt, een beperkt verbruik van gas en electriciteit opgelegd. Het ver dient bovendien aanbeveling, dat de va- cantieganger zijn- distributiebonnen meeneemt en behalve de regelmatige weekbonnen ook die voor langeren duöi zooals boter en suiker. Het maken van uitstapjes uit een centraal punt, waar van men ’s avonds terugkeert, verdient in elk geval de voorkeur boven het trek ken van plaats tot plaats met zijn onge makken met de consumentenbonnen en het inslaan van levensmiddelen. Ook dient men rekening te houden met de ondoordachte slijtage van Wee ding en schoeisel. Zoo mogelijk neme men enkele artikelen in natura mee en vergete vooral niet enkele bonnen in re serve te houden, desnoods door in dé week voorafgaande aan de vacantie, wat zuiniger te leven. Dit geldt in het bijzonder voor zo mergasten, die niet in hotels en loge menten gaan logeeren, maar b.v. hun vacantie in zomerhuisjes willen door brengen, of voor kampeerders, daar het aankoopen van levensmiddelen voor h'en wellicht moeilijkheden kan opleveren. Een niet minder belangrijk punt is het afhalen van de nieuwe distributie bescheiden, waarvoor sinds korten tijd een nieuwe regeling geldt. Men moet rekening houden met den dag waarop deze moeten worden afgehaald. Valt die sterkt en van de npodige voorraden voorzien om vandaar uit met succes de nieuwe aanval te kunnen ondernemen. Deze aanval op Australië moet komen, omdat juist dit land voor de Japansche levensniimte van buitengewoon belang is. Natuurlijk worden deze plannen niet aan de groote klok gehangen en blijft het voor ons een gissen naar de eigen lijke bedoeling van de Japansche leger leiding, temeer nu in de laatste week een verhoogde actie in Birma merkbaar wordt \yanneer U even een kaart be ziet, dan zien we dat er wel degelijk verband bestaat tusschen de Engelsch- Russische versterkingen van Iran en Br.- Indiö, de steun aan Tsjang Kai Sjek en de Japansche aanvallen op Birma. De Birmaweg was tot nu toe de groo te aanvoerweg, waarlangs het Chinee- dche Ifegefr ivan Tsjang Kat Sjek van voorraden werd voorzien. De instand houding van dit leger is voor de gealli eerden noodig, omdat daardoor/ Japan een groot deel van zijn weermacht in China moet vastleggen; dit kan dus niet elders worden gebruikt, maar ons in ziens zit achter deze kwestie toch meer het diplomatieke belang. Nu de missie van Cripps gedeeltelijk Is mislukt, omdat het Indische congres de Engelsche voorstellen aan Britsch- Indiö voorstellen die inhielden een voorloopige toezegging van zelfbestuur aan Britsch-Indië althans na den oor log met 37 tegen 16 stemmen heeft verworpen, moet er op dat Indische volk zoo spoedig mogelijk pressie worden uitgeoefend en dit kan natuurlijk naast de diplomatieke actie ook gebeuren door successen van de Japansche weermacht. De Indische Nationalistenpartij speelt in de afwijzing van de Engelsche voorstel len een belangrijke roL In een officleele verklaring van deze partij wordt gezegd: „De Indische Nationalistenpartij is defi nitief van meening, dat de voorstellen van Cripps niet alleen niet in overeen stemming zijn met de eischen van den toestand, doch ook in velerlei opzicht vol gevaarlijke verwikkelingen voor de toekomst van het land zijn. Zij is er derhalve van overtuigd, dat de eenige weg, die den Indischen nationalisten ■onder deze omstandigheden nog over blijft Is, de voorstellen te verwerpen.” Niet minder positief Is de afwijzing van de Engelsche voorstellen door den opvolger van Ghandi als leider van het Br.-Indische volk. Deze Soebbas Cham. dra Bo|s9 heeft vorige wedk voor de Japansche radio o.m. verklaard: Voor Jndie beteekent deelneming aan dén oorlog van Engeland niet slechts deelneming aan de nederlaag van Groot- Brittannië, doch ook, dat een rijk en bloeifend land in een woestenij zal ver anderd worden. De Britten vertellen ons sedert September 1939, dat de Asmo gendheden plannen koesteren voor een aanval op Indië. Daarom moesten Indi sche soldaten naar Frankrijk, Afrika en het Nabije Oosten worden gezonden. Thans zou plotseling Japan ons bedrei gen en zou Indië zich daarom op den strijd tegen Japan moeten voorbereiden. De overwinning van Engeland zal voor ons de vereeuwiging van de Indische slavernij beteekenen, terwijl1 onze hoop slechts op de overwinning van de mo gendheden van het pact van drie kan zijn gegrond. Voor wat de balans in deze Paasch- week van het Europeesche oorlogstoo- neel betreft, kunnen we eenzelfde maat staf aanleggen als voor het niet-Euro- peesche deel. De voorbereidingen voor het groote Duitsche voorjaarsoffensief zijn nog in vollen gang. De strenge win ter is nu In Rusland ook zoowat gewe ken, maar voordat de wegen weer eenlgszins begaanbaar zullen worden na de modderperlode die thans aanbreekt, kan er diplomatiek nog heel wat gebeu ren. We hebben In ons vorig weekover zicht gewezen op de verhoogde activi teit in de Balkan en de druk op Turkije en gedurende de afgeloopen week is daar nog in geen enkel opzicht verande ring gekomen. Zoowel te Berlijn als te Ankara worden besprekingen gevoerd en het is nu eenmaal een verdienste van de diplomatie dat men pas, als alles in kalk en cement zit, van de genomen beslis singen kennis krijgt. Dat is niet democratisch zult ge mis schien zeggen. Op die manier wordt niet dóólr, maar óver het volk (geregeerd. Volkomen juist, maar onze voor-oorlog- sche tijd heeft wel aangetoond, dat de groote massa niet kan regeeren, maar dat steeds in den vorm van dictators heeft gedaan, ook in de z.g. democra tische periode. Als sprekend voorbeeld voor deze stelling Houden w« willen wijzen op Voor de Ned. toerist is ook dit jaar het buitenland afgesloten, zoodat men bij het maken van vacantieplannen op het binnenland is aangewezen. Dit zal voor velen geen bezwaar opleveren, juist omdat ons land nog veel schoons te ge nieten geeft. Het Nederlandsche land- schap is zeer aantrekkelijk en velen be seffen niet half, hoeveel ontspanning in eigen land te vinden is. Deze meening kan nu aan de praktijk worden getoetst en ondanks de bijzon- dereomstandigheden kan men verwach ten dat de reis- en treklus't niet minder groot zal zijn dan voor den oorlog. Men zal echter terdege rekening moe ten houden met de distributie, de ver- voers- eri logiesmogelijkheid. Er zal wel geen vacantieganger zijn, die vergeet, dat we in oorlogstijd leven. Maar toch is hij licht geneigd zijn zorgen over boord te gooien, zonder aan de moeilijk heden van anderen te denken. Juist daarom is het goed die moeilijkheden van te voren aan te stippen. Allereerst zullen de maaltijden in ho tels, logementen en pensions soberder zijn dan het vorig jaar. Verschillende artikelen worden niet meer gedistribu eerd of zijn erg schaarsch geworden. Zonder bon is haast niets meer verkrijg baar. Bovendien is aan iedere logeer- HOOFDREDACTEUR NIEUWMARKT 29, Noorwegen, waar thans de National Sammling een buitengewoon gunstige positie inneemt. Het is een typisch ver schijnsel geweest, dat toen Vidkun Quis ling zijn program publiceerde, de massa, der boeren verklaarde, „dat Is wat wij' altijd gedacht, en gewenscht hebben.” Het is juist eigenaardig dat deze be weging in Noordwegen zoo’n groote vlucht heeft genomen omdat 97 van de bevolking behoort tot de Luthersche Staatskerk. De echtgenoote van den be- rQemden Noorschen schrijver Knut Ham sun heeft op een persconferentie te Den Haag verklaard, dat men in Noorwegen vier groepeeringen onder het volk kan onderscheiden: a. degenen, die bij de National Samm ling zijn aangesloten; b. degenen, die er mee sympathiseeren, doch nog niet tot aansluiting kwamen; c. de neutralen en d. de besliste tegenstanders. De groep van besliste tegenstanders is echter zeer klein. Daarentegen zijn de beide eerste groepen, de bij de beweging aangeslotenen en degenen die tot de sympathiseerenden Jtunnen worden ge rekend, op ongeveer de helft van het volk te schatten, zoodat de positie der beweging zeer gunstig kan worden ge acht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front mislukten ver scheidene plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten. Bij een eigen aanval in de centrale frontsector werd de vijand in gevech ten van verscheidene dagen uit 69 plaat sen verdreven. Hij verloor daarbij behal ve honderden manschappen aan gevan genen en dooden, 47 kanonnen, 27 gra naatwerpers. 132 machinegeweren en talrijke handviiurwapenen. Aan hef Oostelij|c front werden 46 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevech ten neergeschoten of op den beganen grond vernietigd. In Noord-Afrika werden hernieuwde aanvallen van sterke .Brifsche verken- ningsafdeellngen op de Mechili afgesla gen. De spoorlijn Alexandrië-Mersa Ma- troe wferd door bomtreffers gestagneerd. Overdag en 's nachts weden hevige aanvallen op Malta ondernomen door groote Duitsche formaties die de vlieg- veldinstallaties van La Venedia, Halfar en Luka krachtig bestookten, waarbij zij talrijke toestellen op den beganen grond beschadigden en batterijen en zoeklich ten vernietigden. JAPANSCHE AANVAL OP COLOMBO. Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat luchtstrijdkrachten van de Japansche marine de 5e April krach tige aanvallen hebben ondernomen op Colombo, waarbij zware schade is aan gericht De aanvallen waren gericht op borlogs- en koopvaardijschepen, instal laties van dé luchtmacht, alsmede op de voornaamste werken in het gebied van Colombo. PROCES TE RIOM VERDAAGD TOT 14 APRIL. VICHY, 2 April. (D.N.B.). Het proces te Riom is verdaagd tot Dinsdag 14 April Den 24sten dag werd generaal Mares- caux als getuige verhoord. Deze ver klaarde, dat er voor de luchtafweer geen eigenlijke verantwoordelijke was ge weest. Hij weerlegde daarmee de bewe ring van beklaagde Daladier, dat de chef der artillerie de verantwoordelijk heid voor het idchtafweerwapen zou ge dragen hebben. Generaal Marescaux verklaarde ver der, dat ofschoon 5900 stukken geschut noodig waren geweest, er in feite slechts 1400 aanwezig waren. Hij wees er ver volgens op, persoonlijk Daladier en Ga- melin herhaaldelijk op de gebreken in den luchtafweer opmerkzaam te hebben gemaakt Al deze stappen waren echter zonder succes geweest. Daladier zelde vervolgens, in 1938 den generalen staf te hebben gedwongen mo dern luchtafweergeschut te bestellen. Hij ontkende niet medé verantwoordelijk voor dezen toestand te zijn. Ten slotte verklaarde hij, dat men niet had geloofd aan de effectiviteit van duikaanvallen .van bommenwerpers en daarom niet tij dig voor overeenkomstige afweermidde len had zorg gedragen. „Misschien,” zoo zeide Daladier aan het slot van het este deel der zitting, „is dif feit wel beslissend voor den oorlog geweest” In verschillende plaatsen van ons land kennen we op het oogenblik z.g. distri- butie-ophaaldiensten. Deze diensten zijn georganiseerd door menschen, die van de gedachte zijn uitgegaan: er zijn heel wat huismoeders, die niet altijd in de gelegenheid zijn om op den aangegeven dag de nieuwe bonnen van het distri- butie-bureau te halen, met als gevolg moeilijkheden. Want niét altijd heeft er een na-uitreiking plaats en steeds zijn er menschen, die nog niet de nieuwe bonnen hebben, wanneer ze reeds zijn geldig verklaard. Dan volgt er een plot- selingen gang naar het distributiebureau waan de nalatige man of vrouw de bon nen plus een standje in ontvangst kan nemen. JDeze menschen kunnen rustig thuis blijven, wanneer zij een klein be-’ dragje over hebben voor iemand anders, die voor hen de bonnen van het distri butiebureau haalt In die plaatsen, waar dergelljke distri- butie-ophaaldiensten zijn, maken reeds heel wat menséhen gebruik van deze service en bovendien hebben de men schen, die dezen ophaaldienst georgani seerd hebben, ook nog een boterham. Dat is, in zooverre voor de belang hebbende huismoeders, die over weinig tijd beschikken of tamelijk ver van het uitreiklngslokaal wonen, een voordeel. Maar er Is ook een zelfkant aan dit systeem. Neem als voorbeeld een op haaldienst, die een honderd klanten heeft. De njan gaat op de uitreikingsdag een vijftig klanten langs, neemt de stam kaarten en de formulieren, waarop ven. klaard is, dat men niet meer dan de maximum toegelaten hoeveelheid aard appelen in voorraad heeft, in ontvangst en gaat daarmede naar'het ultreikings- lokaal. De man gaat op zijn beurt in de rij staan en wacht, tot hij aan de beurt te. Doch nu komt het. De man is aan ds beurt en deponeert zijn stamkaarten en formulieren op tafel. Néem aan, dat leder gezin, waarvoor hij de bonnen op haalt, gemiddeld uit drie personen be staat, dan komt hij met 150 stamkaar ten op tafel en moet dus 150 nieuwe bonkaarten in ontvangst nemen. Dat is voor de ambtenaren, die de bonnen van de stamkaart-lnlegvellen moeten af scheuren, de nieuwe bonkaarten moeten overhandigen en daarvan aanteekening moeten maken, een karweitje van op zijn minst drie kwartier. Maar achter den man van dej. ophaaldienst staan nog meer menschen te wachten. En deze protestveren, heel begrijpelijk overigens, tegen het feit, dat zij voor dezen mijn heer een drie kwartier moeten wachten. Het logische gevolg is geweest, dat verschillende distributlediensten hebben gezegd: wij hebben geen bezwaar tegen een dlstrlbufieophaaldlenst, maar voor teder gezin, waarvoor hljj de bonkaarten haalt, moet hij opnieuw achter aan de rij gaan staan. Dat zulks voor den man tn kwestie’ practisch onmogelijk Is, ligt voor de hand, want zoodoende zou hij zeker een heelen dag werk hebben, als het niet langer is. Andere distribude- dlensten zijn nog radicaler geweest en po cent 7 cent 1 Wanneer we afgaan op de weinige berichten die gedurende de laatste da gen van de verschillende oorlogsfronten tot ons komen, dan zou men haast de conclusie trekken, dat er een zekere Paaschvacantiejstsmming over pe oor logvoerenden is gekomen. Het Is eigen lijk absurd de Paaschstemming in ver band te brengen met den oorlog. Het feest der opstanding met den gee- sel der vernietiging. Twee tegenstellin gen, die naar onze begrippen nooit ver- eenlgbaar zijn. De eerste boodschap, de eerste groet van den verrezen Zaligma ker aan Zijn apostelen was het „Vrede zij U”. Na 19 eeuwen heeft dit Woord nog hiets van zijn beteekenis verloren, maar de volkeren luisteren niet meer naar dit Goddelijk Woord. De hoogmoed en het egoïsme hebben den vrede uit deze wereld verdreven en het schijnt dat alleen een groote ver drukking de menschheld weer tot Inkeer zal kunnen brengen. Wat wij thans kun nen doei) en wat ook onze eerste plicht is, dat is: bidden en werken aan de opbouw, geestelijk en economisch van onze samenleving, die ook in dezen oorlogstijd zoozeer de goedwillende krachten noodig heeft. Nu het eigenlijke oorlogsnieuws erg krap is, zoekt men natuurlijk voor een weekoverzicht op ’t diplomatieke en econofriische terrein naar onderwerpen, die een bespreking waard zijn. Daaruit moet men nu niet concludeeren, dat er In de verschillende frontenl den verstarring <ls in getreden, een soort stelllngsoorlog, zooals men dat wel eens noemt. Integendeel, er zit nog steeds beweging in de millioenen- legers, maar om bij één voorbeeld te blijven, de geweldig snelle opmarsch van de Japansche troepen heeft nu Ned. Indië zoowat geheel bezet is, niet die voortgang, die men op grond van de eerste weken ook verder had mogen ver wachten. Er is hiervoor een zeer ver klaarbare reden. De verzorging en be voorrading van de zeer groote troepen macht welke Japan heeft Ingezet tot ver overing van Ned. Indië, eischt, nu bijna alles over zee moet worden aangevoerd, een belangrijk aantal schepen en boven dien is de lange verbindingsweg over zee zeer kwetsbaar. Ook is nog lang niet alles wat ligt tusschen Ned. Indië en Japan, volkomen in Japansche handen. Op de Philippijnen wordt nogf voortdu rend gevochten, op Nieuw-Guinea even eens; op Sumatra schijnt ook niet alles rustig te zijn en ten slotte schijnt de ver sterking van Australië thans door Ame rika goed te worden voorbereid, zoo dat ook voor deze nieuwe Japansche actie de steunpunten op de reeds ver overde eilanden moeten worden ver- Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 in- i l >0 •S' te Ite I t ten i ido- am am 42. nigï iti rei t !t an Mn an ttf aa jit- jpti- iet ven eu 21 l>g n' :S- en i- O" ri et 130 SWARD ro 8792$ L D. OSINGA, BOLSWARD. ii- 1 I f r I recht hebben. Want als later blijkt, dat er één of meer bonkaarten tekort zHn> dan zal verhaal daarop vrijwel niet mo gelijk zijn. En dan zijn immers de klan- ten van den ophaaldienst gedupeerd. De ondernemers van een bonnen-ophaal- dienst zullen zich hiervan goed reken- schap moeten geven. Zij moeten Immers levensmiddelenbonnen voor hun klanten J halen en die zijn op het oogenblik meer waard dan geld, Een groote dosis ver- antwoordelijkheidsgevoel en nauwgezet heid is voor hen, die een bonnenophaal- djenst exploiteeren een eerste vereisch- te. tcntieS DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1