Revue van de week. De Oorlog I De Bolswardsche Courant en Westergoo .4 38~*® Jaargang Vrijdag.10 April 1942 No. 29 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 1. ward. r Brabant. 'l ARUM. Advertentieprijzen. 1 tot 15 :m,m. 100 ct. elke m.m. meer 6 ct. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro rio. 87926. Groningen Drente Friesland Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabanf Limburg BRITSCHE VLOOT IN GEVECHT MET JAPANSCHE OORLOGSBODEMS. Volgens United Press heeft radio-To- kio medegedeeld, dat Britsche oorlogs bodems en vliegtuigen in contact geko men zijn met de Japansche vlooteenhe- den, die in de Golf van Bengalen ope- reeren. Radio-Tokio verklaart, dat het de Ja- piartsche eenheden zijn, die den strijd hebben aangebonden. 4 April 1942. De heer S. Tj. Postma alhier behaalde het diploma aan de Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. pn- DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNENj Te Washington is officieel medege deeld, dat de Amerikaansche troepen op het schiereiland Balanga zich in den nacht van 7 op 8 April hebben terugge trokken op voorbereide defensieve stel lingen. n» ia e vitailleeringsscheepvaart hebben' Duit sche duikbooten nieuwe groote succes sen behaald. Zij brachten 16 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 104.000 brt tot zinken, waarvan 13 voor de Amerikaansche en de overige voor de Afrikaansché kust. V f>ti- iet ;.ten 'en 21 Hg niet in dien zin, dat zij deze bijv, in een staking zou omzetten, maar meer door het getal harer leden waardoor zij recht tot spreken ontleent. In dezen geest kan de nieuwe gedachte in de vakbeweging zeer ijuttig en heilzaam werken. DIPLOMA BEHAALD. 7 April 1.942. Aan de Rijkslandbotiwwinterschool te (Leeuwarden /werd het diploma toege kend aan onzen plaatsgenoot B. U. Yn- tema. VROUWENCLUB DORPSHUIS. 7 April 1942. Dd Vrouwenclub uitgaande van het Dorpshuis kwam door verschillende om standigheden in het afgeloopen halfjaar niet zoo trouw bijeen als andere jaren. Bij lichte maan kwam men ’s avonds bij een en anders des middags. De laatste avond in dit seizoen werd feestelijk ge vierd. Eenige bijdragen werden gegeven die zeer in den smaak vielen. Ook de verschillende tractaties werden op prijs gesteld. Wel voldaan gingen de dames naar huis met-het vaste voornemen de club het volgende seizoen weer trouw te bedoeken. Mevr. H. Postma-Janssen bracht een nauwkeurig verslag uit over het afge loopen seizoen. Wegens gebrek aan ma teriaal werd èr dit seizoen niet voor ’t Dorpshuis gewerkt, maar namen de vrouwen hun eigen werk van huis mee. KUIS WERD. ;ei-- jus- [oor cht- ho- TEGENSTELLINGEN IN DE OORLOGS- BERICHTGEVING. De Japansche marine-operaties die op 5 April des ochtends begonnen zijn met een aanval op Colombo, duren voort, naar van welingelichte zijde wordt me degedeeld. Er verluidt, dat de door den vijand tot dusver geleden verliezen reeds zeer aanzienlijk zijn. Het schijnt, dat de Britten hun vloot geleidelijk uit de Indi sche wateren terugtrekken, Aan Japan sche zijde zijn voor de operaties om In- dië ook duikbooten in den strijd gewor pen. In den loop van de marine-operaties op 5 en 6 April zijn, naar Domei verder meldt,-op den Indischen Oceaan twintig vijandelijke schepen tot zinken gebracht. Er zijn voortdurende S.O.S.- singnalen van vijandelijke koopvaarders opgevan gen. De Japansche bladen voorzien een groote uitbreiding van de operaties op den Indischen Oceaan. De „Mijako” meent te mogen verwachten, dat er binnenkort-belangrijke zeeslagen in de buurt van Indië zullen plaats hebben. Het is tevens waarschijnlijk, dat Enge land een sterke vloot zal zenden om de Japanners te weerstaan, zelfs ten koste van een verzwakking zijner vloten in den Atlantischen Oceaan en in de Mid- dellandsche Zee. DE STRIJD IN BURMA. Van het front 'in Burma meldt radio- Delhi, dat de Britsche terugtocht aan het front van de Irawady voortduurt. De Britsche’troepen hebben Thayetmyo en Allanmyo, 28 resp. 41 mijl ten^Noorden van Prome, ontuimd §n de petroleum- installaties vernield. Een stad in Noord-Burma is Dinsdag morgen door de Japansche luchtmacht hevig gebombardeerd. VLOOTOPERATIES IN DEN INDISCHEN OCEAAN. Het keizerlijk hoofdkwartier heeft Donderdagmiddag om 5 uur bekend ge maakt, dat Japansche strijdkrachten in den loop der vlootoperaties op den In dischen Oceaan tot 7 April een Britschen kruiser van de Londonklasse (9950 ton) en een van' de jpomwallklassie (9800 ton) tot zinken hebben gebracht. Voorts zijn 21 koopvaardijschepen met een. inhoud< van bijna 140.000 brt. tot zinken gebracht, 23 met een inhoud van bijna 102.000 brt. zwaar beschadigd en 60 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Drie loodsen, een reparatiewerkplaats en andere belangrijke Installaties van den vijand zijn ernstig beschadigd. Bij de operaties verloren de Japan sche strijdkrachten 5 vliegtuigen; zij hadden geen schade aan oorlogssche pen. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Het was voor de St. Franciscus- parochie alhier op Tweeden Paaschdag ’n feestdag toen een der Parochiezonen de WelEerw. Pater Hoekstra Ó.F.M. zijn eerste H. Misoffer in de parochiekerk opdroeg. Vooarfgegaan door een groote stoet bruidjes werd de Neomist door ’n drietal studievrienden en de pastoor der parochie naar het altaar geleid. Een familielid van pater Hoekstra hield een feestpredikatie en schetste in gevoelvolle woorden de groote taak van den priester als bemiddelaar tusschen God en de menschen. In de Doele werd ’s middags een druk bezochte receptie gehouden en om 4 uur in de kerk een plechtig lof tot dankbaar heid. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen hebben naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den nacht van 8 op 9 April boven het Noordweste lijk gebied van Duitschland bommen uitgeworpen. In woonwijken werd scha de aan gebouwen aangericht. De burger bevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens tot dusver ontvangen berich ten werden drie der aanvallende bom menwerpers neergeschoten. FILMAVOND IN DE DOELE. Zondagavond gaat in de Doele de be kende film „Verbannen” met Sarah Leander in de hoofdrol. „Verbannen” is een meesterlijke film die iedereen boeien zal. Van het begin tot het einde wordt de aandacht gespannen gehouden, door dat er telkens nieuwe onverwachte wen dingen ontstaan. Het Handelsblad schrijft over deze film: „Een rol van beteekenis en in een 4 April 1942. Onder voorzitterschap van den heer W. K. Postma werd Zaterdagavond de jaarverga dering gehouden van de kaatsvereen. „Kims- werd”. Het verslag van den penningm. luidde als volgt: Ontvangsten f 1134.95, uitgaven f 1060.52’/2> voordeelig saldo f 74.42'/2. De heer M. P. van Straten werd met algemee- ne stemmen als bestuurslid herkozen. Als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring werd benoemd de heer J. K. Westra. Aangaande de te houden wedstrijden werd het bestuur vrij mandaat verleend. waarin opgenomen po cent 7 cent tentieS Wanneef men als natuurliefhebber op een zonnige middag een wandeling door of langs de weilanden maakt, dan valt het onmiddellijk op, hoe vlug in de laat ste week de kleur van het gras begint te veranderen. Waar voor ’n dag of 10 geleden nog een bruingrijze kleur over- heerschte begint nu het jonge groen reeds aardig op te komen. Een nieuwe periode van zaaien en spitten en naar we hopen een voor spoedig oogsten is weer aangebroken en hoewel alles om ons heen nog conker en triest weinig uitzicht biedt •jp een rustig instellen in de voedsel voorziening voor mensch en dier zien we toch met geheel andere o^gen de toe komst tegemoet. De groote zorg van den strengen win ter is weggevallen en met de koesteren de zonnestralen komt over de mensch- heid een nieuwe energie, een wil tof werken, mogelijk ook eindelijk eens de ernstige wil tot samenwerking. Teveel hebben we in de afgeloopen jaren naast elkaar geleefd. De stad en het platteland, de patroon en den arbei der, de ambtenaar en den middenstand. Slechts een kleine groep begreep, dat ons volk zich moest aaneensluifpn, niet in hondera kleinere groepeeringen, maar In een massale volksgemeenschap, waar in al die voren genoemde objecten wel iswaar hun eigen taak hadden te ver vullen, maar dan doordrongen van de eene groote gemeenschapsgedachte voor het volk, door het volk. Dan is er geen rivaliteit mogelijk tusscjien stad en plat teland^ tusschen patroon en arbeider, omdat allen individueel doordrongen zijn van de gemeenschapswil: de wil tot samenwerking, doordrongen ook van de gedachte, dat we voor die gemeenschap moeten werken, maar ook moeten offe ren. Dat laatste vooral zal in dezen tijd nogal eens van de boeren gevraagd wor den, niet een offer in geld of goederen, maar een offer in ’t belang der Neder- landsche voedselvoorziening. Het is on tegenzeggelijk een offer voor elke boer die met zijn veestapel meeleeft te moeten meewerken aan een beperking van dezen veestapel, te zorgen dat er zooveel mo gelijk volle melk beschikbaar blijft om dnze vetpositi^ zoo lang mogelijk op peil te houden en niet meer vee op zijn bedrijf aan te houden dan hij voederen kan met op eigen bedrijf geteelde pro ductie. Ter wille van de voedselvoorziening is fer veel grasland gescheurd, ergo komt er dit jaar minder gras en dus minder hooi en de vraag met hoeveel stuks vee zal ik de komende winter doorkomen? moet reeds nu gesteld en in practijk ge bracht worden. Daarom ook is van re- geeringszijde de verplichting opgelegd alle kalveren die geen belofte voor de toekomst inhouden, nu reeds voor de consumptie te bestemmen. Men dient daarmee een tweeledig doel. Ten eerste blijft de melk die in veel gevallen voor de opfok van deze kalveren wordt ge bruikt, voor menschelijk voedsel be schikbaar en ten tweede beteekent min der kalveren, minder graseters in de wel de en dus ruimer voer voor het melk vee. Uit deze logische en eenvoudige fei ten spreekt duidelijk het groote belang Van een goede en gezonde boerenstand; dat is een noodzakelijke voorwaarde voor de toekomst van een volk. Reeds in 1930 heeft de Führer van het Duitsche rijk dit voor Duitschland voor zien en in de volgende bewoordingen vastgelegd: „Het Duitsche volk en het.Duitsche rijk k'an, in de toekomst slechts een boe renvolk. én een boerenrijk zijn of het zal weer óndergaan, zooals de rijken van de Hohenstaufen en de Hohenzollerns on dergegaan zijn, omdat zij vérgaten hun volksche en economische zwaartepunt in zich,zelf te zoeken. Alle slagen van het noodlot, alle crises kunnen slechts over wonnen worden, wanneer een gezonde, krachtige boerenstand de levenbrengen de grondslag van het volk vormt. Volken die hun boerenstand aan een volks vreemde geldzucht opofferden zijn nog in alle tijden uit de geschiedenis verdwe- nen.” De situatie hier geteekend voor het Duitsche rijk is in precies dezelfde vorm van toepassing ook op ons land. Dit pro bleem is van zoo diep ingrijpende be teekenis ook voor ons volk, dat we meerdere kolommen In ons blad noodig zouden hebben om het ontstaan., het wezen en de toekomst van deze zeer be langrijke vraag afdoende te belichten. We moeten dus noodgedwonen ons be perken, ten einde nog eenige ruimte JAPANNERS BEZETTEN ADMIRALI- TEITSEILANDEN. Een kleine formatie Japansche strijd krachten zou volgens den Engelschen nieuwsdienst de Admiraliteitseilanden (ten N.O. van Nieuw-Guinea) hebben bezet. WEER ZESTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. 13 voor de Amerikaansche, 3 voor de Afrikaarische kust. Hoofdkwartier van den Führer, 8 April. (D.N.B.)In voortgezette aanval- RECITEEREN. 7 Aprilt 1942, Op een reciteerwedstrijd te Makkum, uitgaande van een zangvereen. aldaar, behaalde in de afd. luim de heer M, J. Offringa een eerste prijs met de voor dracht „Omke, koe wol fytfce”. In de afd. ernst won mej. Lucie Bruinsma de eerste prijk met de- voordracht „Myn Fryske Sang”. De prijzen bestonden uit fraai Mak- kumer aardewerk. VOETBAL. R. E. S. I gaat een bezoek brengen bij Sneek III en gezien de stand van de competitielijst waar R. E. S., Sneek III en C. A. B. II de onderste plaatsen be- zettén, verwachten we een stevig par tijtje voetbal. Winnen onze stadgenooten deze wed strijd en daartoe achten wij hen wel in staat, dan valt er voor hen geen degra- datiegevaar meer te vreezen. R. E. S. III ontvangt Leeuwarden VI en gezien de stevige overwinning van de hoofdstedelingen op Harlingen III, vreezen wij het ergste. Ten slotte ontvangt het eerste adsp.- elftal van R. S. hun plaatsgenooten n.l. C. A. B. I adsp. De roodbroeken zullen hun prachtkans voor het kampioenschap in deze afdeeling niet verspelen. ENKELE GREPEN UIT HET RADIO PROGRAMMA VAN DE KQMENDE WEEK. Zondag 12 April. Hilv. I. 10.15. Zon dagmorgen zonder zorgen door de Duit sche Wehrmacht. Hilv. II. 10.30 uur. Gooisch strijkorkest. 20.15. Omroep Sym- phonie-orkest. 16.20. Lezing over de bijen in de volkskunde. Maandag 13 April. Hilv. I. 15.45 uur. Ernstige muziek. 15 uur. Kookles. 16.45. Luisterspfel voor de jeugd. Dinsdag 14 April. Hilyl I. 14 uur. Het kamerorkest „Ars nova et antiqua”. Hilv. II. 10.40. De zuivelbereiding voor heen en thans. Woensdag 15 April. Hilv. I. 13 uur. De bereiding van kaasr en boter. Donderdag 16 April. Hilv. I. 17.30 en 18J15. 'Luchtig programma tonder den titel „Varia”. 19.10. Concert Omroep Symphonieorkest. Vrijdag 17 April. Hilv II. 11.30. Ern stige muziek. 13 uur. iGevarieerd mid dagprogramma. Hilv. I. 19 uur. Pro ductieslag 1942. Zaterdag 18 April. Streekdag voor HET TREFFEN IN HET SKAGERRAK. Omtrent de in het weermachtbericht vermelde vernietiging van Noorsche schepen door Duitsche zeestrijdkrachten deelt hef opperbevel van de weermacht nog eenige bijzonderheden mede, waar uit blijkt, dat de in de haven van Go- tenburg liggende schepen probeerden naar Engeland over te steken. Zij werden buiten de Zweedsche ter ritoriale wateren door de Duitsche pa trouillevaartuigen in het Skagerrak aan gehouden. Deze brachten de tankboot Storsten en het schip Gudvang in een artilleriegèvecht tot zinken. De walvisch- vaarder Skytteren, de tankboot Bucca neer en het schip Charente onttrokken zich aan de aanhouding door zich zelf 1 tot zinken te brengen. De schepen Dicto en Lionel trokken zich in de Zweedsche territoriale wateren terug om weer Go- tenburg binnen te loopen. De tankboot Rigmor werd door de luchtmacht tot zin ken gebracht. De tankboot Newton ont kwam. Van de bemanningen der schepen, die overwegend'uit Britten bestonden, wer den door de Duitsche zeestrijdkrachten 235 man gered en gevangen genomen. Het succes tegen de gewapende Noor sche schepen is te danken aan het op treden van de patrouillevaartuigen - en aan de goede samenwerking met de luchtmacht. ITAL. WEERMACHTSBERICHT. Alexandria gebombardeerd. Het weermachtsberichf luidt: In het Oostelijk deel van Cyrenaica heeft de vijand onder den druk van onze afdeelingen enkele vooruitgeschoven stellingen ontruimd. Het viootsteunpunt Alexandrjë is in den nacht van 6 op 7 April door vlieg tuigen van de as hevig aangevallen. Talrijke bommen van het zwaarsje kali ber werden boven het havengebied uit geworpen en hebben aanzienlijke scha de toegebracht aan de militaire en in dustrieel inrichtingen, die herhaaldelijk getroffen en in brand gestoken werden. Opnieuw werden hevige luchtaanval len op Malta ondernomen. Duitsche es cadrilles plaatsten treffers op werkplaat sen en opslagplaatsen op het eiland en brachten enkele luchtdoelbatterijen tot zwijgen. Een torpedojager werd bescha digd. Bij een vijandelijken luchtaanval op Bengazi werden 10 Arabieren gedood of gewond. Een Engelsch vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut van Derna bij den in het weermachtbericht van 7 April gemelden aanval neergeschoten. Voorts hebben Duitsche jagers nog een En gelsch vliegtuig neergehaald ter hoogte van'Kreta. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn steunpunt,teruggekeerd. ro 8792$ d r f over te houden voor een ander niet min- i der belangrijk feit, n.l., het bevolkingsprobleem. i Vooral in onzen tijd is de vraag „hoe 1 zullen we onze 9 millioen tellende be- 1 volking kunnen voeden met de produc- ten van eigen bodem?” zeer actueel ge worden. De plotselinge verbreking van de overzeesche handel heeft dit vraagstuk nog veel actueeler gemaakt. Niet alleen de vraag: hoe moet deze bevolking wor den gevoed? maar ook: hoe moet deze aan het werk gehouden worden nu de aanvoef van grondstoffen stagneert? j Naast deze vragen rijzen dan weer an- dere als: zal de bevolking van ons land blijvend toenemen? hoe is het productie apparaat in verhouding tot de bevol kingsaanwas gegroeid? In het weekblad Economische Statisti sche berichten komt prof, de Vries tot deze conclusie, dat het bevolkingsvraag stuk een probleem is van nationale en internationale organisatie. De beheer- sching van de natuurkrachten door den mensch en zijn organisatievermogen zijn in tot dusver ongekende mate gestegen. Wanneer wij zouden kunnen leeren deze in dienst te stellen niet van vernietiging maar vaji gezamenlijke opbouw, wan neer wij in de verscheidenheid de een heid zouden hervinden, zou de gedach te aan plaatselijke overbevolking uit on ze gezichtskring verdwijnen. In ditzelfde tijdschrift geeft Jhr. mr. Schuurbeque Boeye eenige interessante cijfers over de bevolkingsgroei ,en de vejrdeeljng over) de; verschillende pro vincies.. Van 1 Januari 1900 tot 1 Januari 1941 was de toename in procenten 1941 in van 1900 146 169' 126 126 166 195 176 189 118 190 220 In enkele afzonderlijke deelen was die groei zelfs zeer sterk, zooals bijv, in de mijnstreek (477), het Gooi (371) in het Oostelijk industriegebied van Noord- Brabaht (363), daarentegen weer zeer langzaam in de Friesche Waddeneilan den (93) en de Noord-Friesche bouw- streek (108). In het artikel van dr. L. Bakker Schut en den heer Zeegers wordt'uiteengezet, waarom de groei der steden, de vesti ging van de industrieën en de ontginning van- gronden niet meer uitsluitend aan het particulier initiatief kunnen worden overgelaten. Terreinverkwisting moet worden tegengegaan, bevorderd moet worden, dat voor industrie gunstig ge- 1 legen terreinen niet voor andere doel einden in gebruik worden genomen en voorkomen moet worden dat de indus- strie zich neerzet op plaatsen, waar dit uit economisch en sociaal oogpunt onge- wenscht is. Zooals we in den aanhef van dit over zicht met een zeker optimisme het nieu we voorjaar begroeten, moesten we ook op sociaal terrein de nieuwe vorm, waar in de vakbeweging zich de laatste maan den ontwikkelt met belangstelling aan vaarden. Dat dit in alle kringen nog niet is doorgedrongen, mag voor een groot deel worden geweten aan onkunde en een zich angstvallig vasthouden aan oude ingeroeste doelstellingen. Voorheen was de vakbeweging meer het strijdorgaan, thans is de functie van de yakbeweging meer van socialen aard. We zouden dit eigenlijk zoo willen formuleeren,, dat de tegenwoordige vak beweging in zekeren zin de taak van het parlement als volksvertegenwoordi ging heeft overgenomen. Daardoor is zij van strijdorganisatie geworden een apparaat tot sociale ordening die de be langen van een groot deel van het wer kende volk dient te kunnen bevorderen. Als zoodanig is de vakbeweging van nu een volksvertegenwoordiging in den goe den zin van het woord. Zonder zich te laten leiden door partij-politieke tegen stellingen kan zij op haar terrein zeer nuttig werk verrichten. De meening is wel eens gelanceerd dat hef lidmaat schap daardoor aan belang heeft Inge boet, omdat zooals men dan verder re deneert de machtsmiddelen in de oude teieekenis niet meer meespreken. Dat len op de Amerikaansche en Britsche ra in de nieuwe vorm thans geen strijd meet kan worden gevoerd, beteekent evenwel niet, dat daardoor de activiteit van de vakbeweging verslapt. Er zijn ook nu nog weerstanden te overwinnen, waarbij de kracht van de massa wel degelijk Invloed uitoefent, HOOFDREDACTEUR j. D. OSINGA, NIEUWMARKT 29, BOLSWARD. film, die succes bij het groote publiek belooft.” De Maasbode oordeelt als volgt: „Het spreken en zingen van Sarah Leander is van een vreemde donkerte. De per soonlijkheid, welke van het witte doek tot ons spreekt is als een ondoorgrond- baar, mysterie.’* Verschijnt DINSDAGS-en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hali jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. teesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. i t r l I 1 C'.;> ►o e- n> et li s en SWARD DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1