Buitenlanttscne Hevue. De Oorlog 4 De Bolswardsche Couranten Westergoo Hoofdredacteur l d. osinga, NIEUWMARKT 29, BOLSWARD. Mededeelingen betreffende het k F5 i 3 r X Dinsdag 14 April 1942 No. 80 38^ Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws* Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 I K I. ward, I V, I in 9. Pauze. GYMNASTIEK De tweede groote uitvoering die de Chr. Gymnastiekvereen. „Durate-Tone- vido”1 morgenavdnd hoopt tie Jiouden, belooft weer goed te worden als men kennis^ neemt van het gevarieerde pro- Springen Baloefenlng Dansje Rek Knotsoefening Halteroefening Sluierzwaaien Sluiting. AdVfi’tsntiflpriJaen, M 18 100 ct. elke m.m. jneer 6 ct. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Kleine jongens. Heeren II. Kleine (meisjes. Meisjes II. Adsp. Heeren. Heeren. Dames. Heeren I. Adsp. Meisjes. Dames. Adsp. dames. Heeren. Dames. Heeren. Dames. ARBEIDSDIENSTPLICHTBESLUIT 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leengeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie 12.10; mn. 15 c. Voor het Buitenland f ldX> per jaar. Leesg. p. looper 42 Ot. p. kwartaal. 11. 13. 17. Indiening dezer verzoeken ontheft niet van eenige verplichting. Vrijwilligers kunnen zich als voorheen aanmelden. Voor nadere bijzonderheden omtrent de aanmelding verwijzen wij naar d'e an nonce in dit blad. verklaart het Turksche blad „Fasvjri Ef- i arbeidsdienstplicht hébben vervuld. Een en ander is niet van toepassing op hen, geboren vóór 1 Januari 1920 of hen, die reeds vóór 1 Januari 1942 als student waren ingeschreven. Op 1 Juni a.s. beginnen de kampen en bestaat er voor beide bovengenoemde categorieën gelegenheid zich tot 25 April a.s. in persoon of schriftelijk aan te mel den bij een der aanmeldingsbureaux te: Amsterdam, Apeldoorn, ’s-Gravenhage, Groningen, ’s-Hertogenbosch en Utrecht. Verzoeken om vrijstelling of uitstel van personen behoojende tot een der bovenstaande' dienen zoo spoedig mo gelijk schriftelijk te worden ingediend bijp den Commandant van den Neder- landschen Arbeidsdienst, Gevers Dey. JAPANNERS RUKKEN VERDER OP IN BURMA. Radio-Dehli meldt uit Burma, dat de Japansche voorhoeden over een breed front oprukken naar Magwè, 160 km. ten Noorden van Prome. De Japansche luchtmacht is aah het geheele front zeer actief en bestookt de Britsche troepen onophoudelijk met bommen en mitrailleurvuur. gramma, dat wij hieronder laten volgen. Voor tijd en plaats verwijzen wij nog even naar de advertentie. Programma: Opmarsch en Opening. Bankoefening Brug\ Diversen Vrije oefening Ringen Vrije oefening 8. Knotsoefening Brug SOVJEÏ-RUSSISCHE AANVALLEN OP KERTSJ AFGESLAGEN. HOOFDKWARTIER VAN. DEN FÜH RER, 12 April. ID.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj stortten nieuwe, door pantserwagens en de luchtmacht ondersteunde, aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten in- ZWEMSCHOOL BOLSWARD. Maandagavond hield bovengenoemde Vereen, haar jaarvergadering in hotel Boermans. Voorzitte Lunter opende de bijeen komst met een woord van welkom tot de leden en mocht het verheugend feit consthteeren, dat (het a^gehjopen jaar voor de zwemschool zeer goed is ge weest., Aan den badmeester werd een woord van dank gebracht. Notulen der vorige ledenvergadering worden gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secr.esse mej. Magendans, memoreeren we, dat 1941 een zeer goed zwemseizoen gaf. Op 21 Mei kon de zwemschool ge- tel- %re rus- [oor tht- lho- n- 1. Aanstaand personeel in openba en dienst of bij het bijzonder onderwijs. Mannelijke personen, die nd 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en den leeftijd, van 18 jaar hebben bereikt, en niet geboren zijn vóór '1 Januari 1920, moeten hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. 2. Aanstaande studenten. Manne lijke personen, dit in eenig studiejaar als student wenéchen te worden inge schreven of eenig examen wenschen ai te leggen bij> een Universiteit of Hooge- INDISCH CONGRES KOMT BIJEEN. De executieve commissie van het In dische Nationale Congres heeft, naar de Britsche berichtendienst uif New- Dehli meldt, besloten Congres tegen 29 en 30 April in Allahabad bijeen te roepen. (X) cent 7 cent tenties INDIE BEHOUDT VOORLOOPIG TEGENWOORDIGEN STATUS. Voorts heeft Cripps, naar Reuter een extra bericht meedeelt, in een ver klaring vasfgesteld, dpt voor Indië zoo lang het niet een omraming voor zijn 'nieuwé grondwet heeft gevonden, de oude status blijft bestaan. een. Veertien pantserwagens werden vernietigd; Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben haveninstallaties aan de Kaukasus-kust aangevallen-en een groot bolsjewistisch passagierschip door bomtreffers be schadigd. In den centralen en Noordelijken sec tor van het Oostelijk’front herhaalde, de vijand op enkele plaatsen zijn'ver- geefsche aanvallen. In de Noordelijke Ijszee hebben gevechtsvliegtuigen een beschermd vijandelijk convooi aange vallen en hiervan twee koopvaardijsche pen in brand geworpen. Een ander schip werd door bommen beschadigd. In Noord-Afrika levendige activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Zware en lichte gevechtsvliegtuigen hebben in de Maramarische woestijn de achterwaarsche verbindingen van de Engelschen met succes aangevallen. Vergezellende jachtvliegtuigen schoten in lucht^evechten zes vijandelijke vlieg tuigen .heer. Bij luchtaanvallen op de militaire in stallaties op het eiland Malta kreeg een in het dok liggende Britsche torpedo jager verscheidene voltreffers van bom men. Duitsche jagers schoten in lucht gevechten boven het eiland 13 Britsche vliegtuigen neer. FILMAVOND IN DE DOELE. Voor ’n geheel uitverkochte Doelezaal ging Zondagavond de film „Verbannen” Het is een ietwat eigenaardige film, waarin soms de samenhang ontbreekt. Men krijgt den indruk dat verschillende brokstukken aaneengevoegd zijn. We kunnen ook maar niet onder de beko ring komen van hef donkere stemgeluid van Sarah Leander. Overigens bevat de ze film zeer goede spelmomenten. Het voorprogramma was deze keer goed verzorgd. De film over het Beier- sche land en de omgeving van de Rijn was buitengewoon interessant en werd met groote belangstelling gevolgd. DÉ BLAUWPOORTSBRUG BESCHADIGD. Gistermorgen was men aan de Blauw- poortsbrug bezig een storing aan de af sluithekken te onderzoeken, toen van de Harlinger kant de tram aankwam. Hoe wel de seinlichten op onveilig stonden en men nog trachtte den machinist op merkzaam te maken reed de tram ge woon door en ramde daarbij het afsluit hek aan de stadskant. Het geheele hek werd ontzet en zal door een, nieuw moeten worden vervangen. Ook een werkkarretje van de fa. van Wieren kwam in de knel. kiar” zoo langzamerhand daaraan ge wend en het is zoo zeer bewust van zijn eigen veiligheid, dat het de kranten het afdrukken van deze geruchten niet eens verbiedt. Turkije, aldus bfesluit dit blad, ziet zijn eigen beteekenis alleen in de taak het principe van den vrede te die nen. Met zeer veel-spanning is het resul taat van de missie van Cripps tegemoet gezien. Waarschijnlijk zullen velen-onder onze lezers zich afvragen: wat was dat ook weer met die Cripps? voor wie wa ren die voorstellen bestemd? En voor de niet regelmatig het buitenlandsch ge beuren volgende lezerskring behoeft de ze vraag geen verwondering te wek ken. We leven tegenwoordig zoo snel, hootweg 59, Scheveningen. we-nemen verschillende indrukken met meer of minder interesse op, maar we vergeten even spoedig, deels door nieu- we ^gebeurtenissen, deels door Jandere beslommeringen, die onze gedachten gang vasthouden. Om dan in een paar woorden de boven aangehaalde kwestie ,..i uw geheugen terug te roepen, is het voldoende te vertellen, dat Cripps als af gevaardigde van de Engelsche rogee- ring naar Britsch-Indië was gereisd om te trachten de Indische beweging, die den laatsten tijd wat al te sterk aan drong op een zekere onafhankelijkheid, te bewegen tot aan het einde van dezen oorlog een soort compromis te sluiten. Uit de verschillende berichten, die thans -over deze reis gepubliceerd wor den, krijgt men den indruk, dat het doel van deze reis is mislukt. Het Indische Nationale Congres heeft verklaard, dat het niet in staat is de voorstellen van het Britsche oorlogskabinet te aanvaar den. Het is zeer goed mogelijk, dat ver schillende actueele feiten uit de laatste maanden dit (besiltrit van het Indische Congres hebben beïnvloed. De verrassend snelle opmarsch van de Japanners heeft dezen gebracht tot voor de poort van Britsch-Indië en het is zeer goed denkbaar, dat de leuze Indië voor de Indiërs bij vele leiders van het Br.- Ihdische volk- weerklank heeft gevon den. Wanneer de missie van Cripps ook maar zelfs gedeeltelijk mislukt, is dit voor de Engelsche diplomatie een zware slag, omdat daardoor 'de daadwerkelijke steun van een millioenenvolk voor het Engelsche imperium verloren gaat- Men is wel eens geneigd een zekere balans op te maken om dan zakelijk gesproken zijn houding voor den komenden tijd vast te leggen. Naar onze meening ziet die oorlogsbalans er als volgt uit: Aan Duitsche kant een geconcentreerde kracht omspannende het geheele vaste land van Europa. Een vast omlijnd plan en een doelbewust uitwerken van die plannen, daarbij de beschikking hebben dé over belangrijke hulpbronnen die het oorlogsapparaat intact kunnen houden. Aan den anderen kant eveneens een groote kracht, maar niet, op één bepaald doel geconcentreerd. Bovendien gehan dicapt doordat alles over zee moet wor den aangevoerd. Daar komt nog bij, dat het front der geallieerden zoowat over de geheele wereld is verspreid, waar door een geweldige versplintering van krachten noodzakelijk is. Ook is er tot nu toe bij de geallieerden van een vast omlijnd plan niet veel merkbaar, eerder een disharmonie >en een tegenstrijdig heid in de oorlogsdoeleinden. Wiel zoo onbevooroordeeld de voor de hand liggende feiten tegenover el kaar plaatst en de mogelijkheden af weegt, moet tot de conclusie komen, dat de balans nog steeds ten gunste van de Asmogendheden doorslaat. Of daarin dit voorjaar door een tegenoffensief van Britsch-Amerikaansche kant verandering in kan worden gebracht, zal dé tijd ons leeren. N.V.D.helpt bij bominslagen met schadekaart. Nieuwe regeling maakt afdoende hulp bij rampen mogelijk. Luchtgevaar komt meestal bij verras sing en kan zeer onaangename gevolgen hebben. Daarom is het goed,’ op alles zooveel mogelijk voorbereid te zijn en ook hier heeft de Nederlandsche Volks- dienst zijn taak begrepen door in over leg met den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschade, te zor gen voor de eventueele slachtoffers. Tot nu toe lieten weliswaar vele in stanties zich met de hulpverleening in, doch thans is een nieuwe regelihg ge troffen, die het, mogelijk maakt, direct en af doende te “helpen. Er is een com missie gevormd uit vertegenwoordigers van genoemden algemeen gemachtigde, van den N. V. D., het dep. van sociale zaken, het centraal distributiekantoor en het hoofd van de inspectie der luchtbe scherming. De teken van elk dezer dien sten zijn nu scherp afgebakend en er is een onderscheid gemaakt tusschen die bominslagen, welke een ramp ten ge volge hebben en die, welke als geval op zichzelf zijn te beschouwen. In geval van een ramp worden de ver tegenwoordigers der bovengenoemde diensten gewaarschuwd. Dan is het de" eerste taak van den luchtbeschermings dienst de slachtoffers uit de getroffen en de in gevaar verkeerende huizen te halen. Daarna'komt de Volksdienst in actie om de menschen te verzorgen, voor zoover zij niet gewond zijn en me dische hulp of ziekenverpleging behoe ven. Die hulp vanwege den N. V. D. zal vooral noodig zijn indien de menschen b.v. in den nacht slechts gedeeltelijk ge kleed de vlucht hebben moeten nemen. Er is een schadekaart ingevoerd, die door de huurtschapshoofden .van de N. V. D. in geval van een ramp zal worden uitgereikt aan elk der te helpen perso nen en waarop 20 bonnen voorkomen, i n.1. 13 voor brood- en 7, voor warme j maaltijden, in een of ander restaurant te verkrijgen.’Verder zal op de achterzijde advies worden uitgebracht omtrent klee- ding e.d., terwijl de distributiedïenst machtigingen zal verstrekken voor aan koop van schoenen, textiel en eventueel van. brandstoffen. Moet directe* finan- ciae’le hulp* worden verleend, dan zorgt de N. V. D. hiervoor rechtstreeks. Meu- bilar en huisraad wordt niet door den N.-V. D. vergoed, dit is de taak van de schade enquête-commissie. Wel belast de N. V. D. zich, indien noodig, met hulpverschaffing bij. overbrenging van getroffenen naar een andere gemeente, bijv, door vergoeding of 'betaling van reiskosten. De schadekaart zal ook wor den verstrekt, indien bijv, in geval van een niet ontplofte bom, de bewoners hun huizen moeten verlaten zonder in staat té zijn geweest, zelf de noodige voorzieningen te treffen. Uit een en an der blijkt opnieuw hoezeer de N. V. D. er op uit is, hét volk werkelijk te dienen op elk gebied, waar dit kan. opend -Worden, de temperatuur bedroeg 16 graden. Het bezoek uit de dorpen is- in de warme dagen zeer groot. De hoog ste temperatuur is 27 graden geweest. Op 28 Juni is het afstandzwemmen gehouden. Voor de 1000 meter waren er 22 dames en 18 heeren, voor de 2000 meter 25 dames en 13 heeren. De tem peratuur van het water was goed, maar de wind erg koud. De jongste zwemmer was dit seizoen 4 jaar, de oudste 69 Jaar., Er werden 1 ledenvergadering en 3 bestuursvergaderingen gehouden. In de plaats van( den heer Posthuma werd in het bestuur gekozen de heer A. H. van de Ven. Met den wensch, dat ook het zwemseizoen 1942 goed mag. verloopen besluit dit jaarverslag. De rekening van den penningm., den heer Boermans, sloot met een batig sal do van f613.36>/2. Onder de ontvangsten beluisteren we 4-m, de post aontrtbuties groot 1748 gulden. Deze rekening, nagezien door mevr. Poelstra en notaris Alma wordt bij monde van eerstgenoemde goedgekeurd en den penningm. dank gebacht voor z’n accuraat beheer. De begrooting over 1942 sluit met ’n nadeelig saldo van 300 gulden, wat eventueel door het reservefonds kan wor den opgevangen. Door de gunstige finaneieele uitkom sten van 1941 stelt het bestuur voor alle nog aanwezige aandeelen in totaal 40, terug te betalen. Dit voorstel wordt aanvaard. Het zijn de nos. 21, 26, 39, 51, 54, 56, 59, 61, 62, 65, 67, 73, 75, 76, 78, 83, 85, 89, 96, 100, 105, 109, 111, 113, 114, 115, 118, 120 122 123, 125, 126, 131, 132, 133, 134, 141, 143, 144, 147. De aftredende bestuursleden worden herkozen. Bij de rondvraag wordt de aandacht er op gevestigd, dat de' geruchten over gemengd zwemmen bij het bestuur hoe genaamd niets bekend is. Aangedrongen wordt bovendien op verbetering van den toegangsweg naar de zwemschool. Met een woord van dank sluit de voorzitter deze geanimeerde vergade ring. school, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni gekwalificeerd. Turkije heeft zich, zoo voorafgaande aan dat studiejaar, hun De lange en strenge winterperiode aan het Oostfront heeft thans ook voor dit seizoen afscheid genomen. De smeltende sneeuw schept evenwel nog een tusschen-periode die voor de strijdende troepen elke groote activiteit belet. Wanneer de wielen van de dui zenden wagens van allerlei soort, de rupsbanden van de vechtwagens en ka nonnen tot aan de assen in den modder wegzinken kan er in deze gemotoriseer de oorlog geen sprake zijn van eenige belangrijke activiteit. Wat deze zomer ons zal brengen is nog in raadselen gehuld,'maar zeker is het, afgaande op de verklaringen uit bei der kamp, dat men alles in het werk zal stellen in de komende zomermaan den een beslissing te forceeren. In Duitschland zijn de voorbereidin gen voor het nieuwe voorjaarsoffensief aan het Oostfront reeds sedert eenige maanden met kracht aangevat. Wat ma. |jn teriaalvoorziening zoowel als de perso neelsvoorziening betreft, gaat de bewa- peningsindustrie vooraan. Strenge straf fen zijn uitgevaardigd tegen hen die op eenigerlei wijze deze behoefte in gevaar brengen door een onjuiste opgave van beschikbare voorraden als grondstoffen, mathalen, productie, machinerieën of gereedschappen. Dat daardoor het eco nomisch leven ook voor de bezette ge bieden in ’t gedrang komt, behoeft geen nader betoog. Ook in het andere kamp, zoowel Rus land als Engeland en Amerika wordt met koortsachtige haast gewerkt aan de versterking van het oorlogs-apparaat. De Sovjets hebben met hun winteroffen sief niet dat resultaat bereikt wat er waarschijnlijk van verdacht werd en wil men nu het komende Duitsche offensief aan het Oostfront weerstaan, dan is een versterking van het Sovjetoorlogsappa- raat dringend noodig. De bekende Sov- jet-jambhssadeur dLiltwdniof jdie 'momen teel in Amerika vertoeft, heeft dan ook onomwonden verklaard, dat de asmo gendheden niet alleen door een blokka de van Duitschland of door bomaan vallen op‘Duitsche steden kunnen wor den vernietigd, maar door een veldslag. Het voornaamste slagveld ligt volgens dezen spreker, in de Sovjet-Unie waar een overweldigende meerderheid aan divisies uit Duitschland en de verbonden landen worden geconcentreerd. Litwinof verklaarde in deze rede ver der nog: „De overwinning kan ons niet ten deel vallen, wanneer één staat ge noodzaakt wordt zijn voornaamste kracht bij de militaire ondernemingen uit te putten, terwijl een ander zijn krachten voor mogelljke operaties in ’n onbepaalde toekomst spaart. Tot dus ver hebben wij den juisten weg nog niet gevonden. Wij moeten snel handelen, anders zou die weg wel eens versperd kunnen zijn, voordat wij hem hebben bereikt.”- Uit deze woordèn zou men een, open lijke aansporing kunnen lezen aan En geland en Amerika om nu eens daad werkelijk te toonen, dat men ook iets anders" kan dari afpachten en telkens nieuwe slachtoffers voor de bescherming van eigen veiligheid te zoeken. Te Berlijn overheerscht dan ook mo-, menteel de meening, dat de reis van Marshall de, chef van den generalen staf der Vereen. Staten en Hopkins de leider van de leen- en pachtwet, naar Londen, bedoeld zijn" als ".en voorbode van een Engelsch-Amerikaansch offensief. Natuurlijk speelt bij deze overwegin gen de kwestie 'der scheepsruime een belangrijke rol vooral nu aan de Oost kust der Vereen. Staten dagelijks koop vaardijschepen door de Duitsche duik- booten tot zinken worden gebracht. Ook zou men uit de weinige activiteit van de Amerikaansch-Engelsche vloot de conclusie kunnen trekken, dat deze voor een zeer groot deel wordt gebruikt voor bescherming van de convooien die naar sommige berichten ons suggereeren een belangrijke Amerikaansche troe penmacht naar Engeland en Ulster brengen. Al deze voorbereidingen zou den we haast willen noemen de stilte voor den storm, die ongetwijfeld deze zomer zal losbreken. Gedurende de laatste weken staat Turkije meer dan gewoon in het middelpunt der belangstelling. Allerlei geruchten over ’n mogelijk conflict met Bulgarije, over Duitsche wenschen betieffende een mi litaire doortocht voor ie verbonden le gérs, over (troepencortcentratidsi In de Dodekanesos worden door leidende Turksche kringen als looze geruchten LUCHTSLAG BOVEN HET KANAAL. Naar het opperbevel der weermacht mededeelt, hebben de Engelschen Zon dagmiddag aan de Kanaalkust een zware nederlaag geleden. Ongeveer een dozijn Engelsche bommenwerpers na derden, beschermd door een vijftig Spitfires, de feelgisch-Fransche kust, doch boven het Kanaal werden zij door Duitsche jagers van het type Focke- Wulff opgevangen. In een buitengewoon verbitterden luchtslag werd de formatie bommenwerpers verstrooid. Volgens tot dusverre ontvangen be richten werden twaalf Spitfires neerge schoten, evenals een Boston-bommen- werper. De Britsche jagers konden den weg voor de bommenwerpers niet vrij maken, zoodat slechts hier en daar bommen werden geworpen, die geen mi litaire schade aanrichtten. Ongeveer tezelfder tijd werd verder naar het Noorden ook een Spitfire door Duitsche jagers neergeschoten. DE MISLUKTE MISSIE VAN CRIPPS. Ook de Moslem-Liga heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Bombay meldt, thans in een resolutie haar stand punt bepaald met betrekking tot de door sir Stafford Cripps ingediende voorstellen der Britsche regeering. In de resolutie wordt gezegd, dat de voorstellen in hun huidigen vorm niet aanvaardbaar zijn. e- n- et DE a i i I t in- 10. 12. 14. 15. 16. I- r f jit- -fcti- det ren en 21 lig n- :s- en NG s NIEU WSBL A waarin opgenomen SWARB ro 8792$

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1