Revue van de week. De Oorlog t)AO VAN DEN ARBEIT I I 1 -1 De Bolswardsche Courant en Westergoo aI I III 11 1 Vrfldag 1 Mel 1942 38£lg Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I i f Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 ,1 No. 35 1. parch 1 m**cm fen vormen van het Europeesch geheel. Deze Europeesche eenheid brengt dus mee dat een Europeesch bestuur de cen trale leiding moet krijgen over bepaalde gebieden van de economie, zooals het prijspeil, de valuta en de buitenlandsche handel en over de verhoudingen tot de rest yan de wereld. Hoewel dus nog niet ver genoeg gaande heeft de bro chure van Jhr. de Geer dit voordeel, dat velen 'Zullen worden aangespoord den algemeenen toestand ook eens van de door hem belichte kant te aanschou wen en dit kan en zal op veler inzicht verhelderend werken. Het begrip over het mijn en dijn is in, deze loofllogsjaren buitengewoon rekbaar geworden. Regelmatig wordt de beschikbare ruimte in de dagbladen in- A d t B n I i p r IJ n. i Jai IJ rt.nj, 100 et. alke m.m. meet 8 ct. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. I Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgcld !r, p. p. per hall jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. ro 8792$ NATUUR EN ARBEID, tezamen vormen zij den grond slag van ons bestaan. Telkenjare op den eersten Mei zullen wij, nationaal-socialisten, het huwelijk van die twee, die elkaar zoo volkomen wederzijds kunnen aan vullen, herdenken. Mussert 1 Arbeiders en Kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan Nederlander! Zorg voor vrouw en kind is voor den Nederlandschen man iets vanzelfsprekends. Voor je gezin kan je het best zorgen, als je werkt. In Duitschland kan je te allen tijde door te werken goed verdienen en daardoor in het on derhoud van je gezin voorzien. Je kunt je aanmelden bij alle ar- beidsbureaux. m- let len 21 >g Onze vliegtuigen vielen met succes de haven van Tobroek aan en beschoten met machinegeweren concentraties van vijandelijke voertuigen ten Westen van de vesting. Een Curtiss werd door Duit sche jagers neergehaald. Sterke Italiaansche en Duitsche vlieg tuigformaties ondernamen herhaalde bombardementen op Malta, waardoor groote verwoestingen werden aange richt. Een verkenningsvliegtuig van de ko ninklijke marine, dat een convooi in het centrale deel van de Middellandsche Zee escorteerde, sloeg met succes een aan val af van drie Britsche Blenheims, waarvan er een ernstig werd getroffen. Ons toestel, dat bij het gevecht werd beschadigd, is met drie gewonden aan boord op zijn basis teruggekeerd. d I Volk. wij marcheeren Men zegt wel eens: elke medaille heeft zijn keerzijde en het eigenaardigste is, dat diegene die éan een ander een me daille toont, nooit de keerzijde, maar steeds de bovenkant,^ d.i. de mooiste kant laat zien. Dit vloeit bepaald voort uit de inge wortelde gewoonte bij de menschen om graag in de allereerste plaats de mooiste kant van het leven te zien en te hooren. Ook diegene die, zooals men dat noemt aan den weg timmert (en in dit geval ver keert de man van de krant wel in een zeer uitzonderlijke positie) doet om het meeste succes te behalen, het verstan digste eveneens die mooiste kant van het leven te belichten. I J zoo nu en dan het schip van staat een duw in de verkeerde richting. Het is daarom een verheugend feit dat een man van de oude soort, de man, die een zeer verantwoordelijke positie in ons land voor den oorlog heeft ingenomen, tot de conclusie gekomen is, dat een Europee sche samenwerking noodzakelijk is. Het is niemand minder dan den vroegeren minister-president Jhr. de Geer, die in zijn bekende brochure deze, formuleering geeft: „Er moet een samenwerking tus- scheh de verschillende landen ontstaan waarbij de volstrekte soevereiniteit der afzonderlijke staten niet gehandhaafd zal kunnen worden.” Deze uitlating kan voor velen, die thans niet wilden nadenken nuttig zijn. Het is jammer, dat Jhr. de Geer deze gedachte niet verder heeft uitgesponnen In een noodzakelijke Europeesche sa menwerking zullen toch bepaalde le vensgebieden autonoom moeten worden geregeld, maar wat de economische orde betreft, deze zal centraal moeten worden geregeld, evenals de landsverdediging een onderdeel zal moe- lezers de vraag stellen: is het dan in J dezen beroerden tijd nog mogelijk een mooie kant aan de levensmedaille te ont- dekken? en ons antwoord luidt®» waar om niet?'Onder den druk der tijden heeft het egoïsme plaats gemaakt voor de hulpvaardigheid, is het begrip van een dienende volkstaak in breede lagen van ons volk doorgedrongen, is de macht van het geld verminderd en de waarde van den arbeid naar voren gekomen. De •oclale omwenteling die zich thans vol trekt en waaraan we allen deelnemen ook zij die nog steeds aan den zelfkant blijven staan is de voorzijde van de levensmedaille die we gerust elkander mogen toonen. Een tweede vraag is. Wat bevat de keerzijde? en dit antwoord kan niet op timistisch zijn. Hoe ook deze wereld- strijd zal afloopen en welke partij met de overwinning zal gaan strijken, doet niets af aan het feit, dat deze overwin ning te duur is gekocht. Hoeveel jaren zullen er niet overheen moeten gaan voor al het leed van dezen oorlog is uitge bloed; voor de ondervoeds jeugd weer krachten vergaard heeft voor de nieuwe levensstrijd; voor de kapot gemaakte fa miliebanden weer opnieuw gehecht zijn en de vrede de plaats van de haat heeft ingenomen. Het meest betreurenswaardigste is nog wel dat we door eigen onwil medewer ken dié druk der tijden nog moeilijker te maken. Inplaats van als één man mede te bouwen aan de heropbouw van onze in elkaar gezakte samenleving, blijven zeer velen onder ons niet alleen op de walkant werkloos staan, maar geven ook trimt de Boalserters oan to soargjen, det dizze Krite great wirdt; det binne jimme Boalserters oan jimme stêd forplicht. Mei in hertlik wird oan de hear Van der Spoel en in oprop oan alle Friezen oirf to striden for de moaije tael en de winsk det dit 40-jierrich bistean ’n tsjügenis wêze mei for it Frysk, slüt dizze sprek- ker syn taspraek. Oan de hear Van der Spoel wier üt namme fen it haedbistjür in blommekoer oanbean. De hear de Vrïes fen .it Haedbistjür jowt mei de lokwinsken in tapaslik boek hweryn de jierforslajggen fen _’e Krite biwarre wirde kin. De hear H. R. Kingma, foarsitter fen 'e P. F. C., bringt de lokwinsken oer fen de^Boalserter boargerij en forbynt der- oan de winsk det ek yn ’e takomst üs moaije tael yn Boalsert yn eare hélden wirde scil. De hear Noordenbos sprekt nammes it bistjür en de leden fen ’e Krite in hertlik wirdt fen tank for alle goede winsken. De hear Zandbergen hat demei de o'anwêzigen formakke mei syn goechel- kinst en det mei folie sukses. R.-K. LANDBOUWSCHOOL. Donderdagmorgen had in de gebou wen aan de Oasthuissingel de eindles plaats van de leerlingen der vierde klae dier schoot Waarschijnlijk zullen velen onder onze genomen door berichten over diefstallen, over clandestien slachten, over in beslag name van groote voorraden goederen die aan dé distributie zijn onttrokken. Wanneer men dit lijstje zou optellen komt men voor de levensmiddelen tot de duizendert kilo’s, voor de sigaren tot de honderdduizend stuks enz. Het pleit voor het goede inzicht van den distri- butiedienst dat de rantsoenen nog steeds gehandhaafd kunnen worden, hoewel, wanneer niet de zwarte handel zoo we lig tierde, In sommige gevallen de extra rantsoenen konden worden verhoogd. Wat ons inziens een veel erger ver schijnsel is, dat is de handel in bonnen. De hoeveelheden die ons op de diverse bonnen worden toegewezen zijn in veel gevallen juist genoeg voor het normale levensonderhoud. Wanneer men dus om een bepaald geldelijk voordeel een deel van deze bonnen verkoopt, dan is daar van het onvermijdelijk gevolg, dat in die huisgezinnen de normale voedselvoorzie ning in de war loopt en het gevaar voor ondervoeding zeer accuut wordt. Nooit genoeg kan er gewaarschuwd worden tegen deze praktijken. Het is van den verkooper een zeer on?ociale daad ten opzichte van zijn huishouding, maar min stens even afkeurenswaard is degene die deze bonnen koopt om daarmee zijn eigen rantsoen te vergrooten. Nu hoort men somtijds beweren dat sommige ge zinnen niet in staat zijn alle bonnen in goederen om te zetten om de.eenvou dige reden dat de verdienste te klein is. Indien dit waar is, dan heerscht er een misstand {He zoo gauw mogelijk moet worden verholpen. De beschikbare rant soenen vormen het minimum voor ons levensonderhoud en elke gewilde of door de noodgedwongen vermindering daarvan doet schade aan onze volks kracht. Er is thans in de bonnenwereld weer een nieuw object binnengeslopen, n.l. de vervalsching van de distributiebons. Het Centraal distributiekantoor heeft onder den suggestieven titel: „Past op uw tellen” een geschriftje verspreid, waarin de winkeliers worden aange spoord bij het in ontvangst nemen van distributiebonnen op hun hoede te zijn voor namaak of vervalsching. Het schijnt soms heel moeilijk te zijn de ech te van de valsche bons te onderscheiden. Ehkele kenteekenen zijn b.v. het ontbre ken van perforatieranden (het is dus van belang dat men de bonnen langs de perforatie afscheurt en niet afknipt (met een beetje geduld is dit ook bereikbaar) verder zijn de valsche bons kenbaar aan ongewone scheurranden, overgeplakte stukjes, weggekrabde ondergrond-aniline potloodstrepen óf resten daarvan. In het eigenbelang van den winkelier maar ook in het algemeen volksbelang moet het euvel van de bonnenverkoop en de bonnennamaak met kracht worden bestreden. We willen in dit verband nog even wijzen op een andere gewoonte, die ook zijn nadeelige gevolgen heeft. Voor de zieken en zwakken worden extra bons verstrekt, alleen op advies van den ver- trouwensgeneesheer. Een zeer belangrijke maatregel die de volksgezondheid ten goede komt. Wat gebeurt nu echter? Dat in veel gevallen de extra rantsoenen worden gebruikt in het belang van de geheele huishouding en niet in het uitsluitend belang van de ziekte of zwakke, waarvoor dif rantsoen bestemd was. Wanneer de volle melk voor de .zwakkere bestemd, uit oogpunt van gasbesparing tegelijk met de tapte melk voor het gezin gekookt wordt, blijft er van de extra voeding voor de betrok ken patiënt niet veel over. We zouden hiervan nog meerdere voorbeelden kunnen geven, maar laat dit enkele voorbeeld genoeg zijn om hen die ziekenbons in huls hebben aan te sporen deze bons ook werkelijk ten goé de té laten komen aan hen, die dit dub bel «n dwars noodlg hebben. ?0 cent 7 cent enties TWEEDE BOMBARDEMENT VAN NORWICH. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 April. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In den centralen en den N o o r d e- 1 ij k e n sector van het Oostelijke front wer den eigen aanvals- en stoottroepacties met succes uitgevoerd. Enkele vrij zwakke aan vallen van den vijand werden afgeslagen. Door aanvallen van de luchtmacht op spoor- weginstallaties en achterwaartsche verbin dingen leden de bolsjewisten gevoelige ver liezen aan rollend materiaal. Aan het front in Lapland en aan het front bij Moermansk mislukten her nieuwde vijandelijke aanvallen onder hooge bloedige verliezen voor den vijand. In No or d-- Afrika als gevolg van he vige zandstormen slechts levendige weder- zijdsche verkenningsactiviteit. In het Oostelijke deel van de Middel landsche Zee heeft een Duitsche duik boot een transport-zeilschip van het Britsehe ravitailleeringsverkeer tot zinken gebracht. Vliegvelden op het eiland Malta werden •overdag en ’s nachts met goede uitwerking gebombardeerd? Duikbooten hebben aan de Oostkust van N o o r d -A m eri ka zes vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 33.000 brt. tot zinken gébracht en een ander vrij groot schip door torpedotreffers beschadigd. De vergeldingsaanvallen van de Duitsche luchtmacht op Groot-Brittannië werden voortgezet. In den nacht van 29 op 30 April vielen formaties gevechtsvliegtui gen bij goed zicht de Engelsche stad N o r- w i c h aan. In het centrum der stad en in industrieele installaties werden omvangrijke branden en hevige ontploffingen waargeno men. Bij een vijandelijken luchtaanval op de voorsteden van Parijs ontstonden vrij groote schade aan gebouwen en verliezen onder de burgerbevolking. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Luchtaanvallen op Tobroek en Malta. ROME, 30 April. (Stefani). 698ste weermachtsbericht: Aan het front van Cyrenaica levendi ge activiteit van onze verkennings- patrouilles, die door dén hevigen ghibli 'werd belemmerd. ,'b- ;n DE VODDENRAPER VAN PARIJS. Een tjokvolle Doelezaal heeft Dinsdag avond met stille aandacht geluisterd naar bovengenoemd tooneelspel, opge voerd door het gezelschap Gerlach. Bij de beoordeeling van een dergelijk stuk dient men zich zoo mogelijk te ver plaatsen in de toestanden en de verhou dingen in dien tijd te Parijs. Eigenlijk, zouden entourage en kleeding zich moe ten aanpassen bij de taal en handelingen waarvan dit stuk uit de oude doos als het ware doorweven is. De oude koet- siersjas van Vader Jean doet het bijv, beter dan het modern colbertje van men heer de Baron, of het moderne zomer- costuum van een der andere medespelers Wanneer dan bovendien de kamer van den baron een gewoon burgermans huis houding is, gaat er voor ons een groot deel van de noodzakelijke sfeer verloren. Met de buitengewoon goede tooneel- krachten zooals Vader Jean, juffr. Clara en Marie en juffr. Pothard waarover dit gezelschap beschikt, moet men niet te lang meer snuffelen in de oude stoffige resten van een voor onzen tijd verouder de tooneelkunst. Dat kan voor een oogenblik als curiositeit bevrediging schenken, maar op den duur geen be langstelling kweeken. Wij hopen dit ge zelschap iri het volgend seizoen met een van onze mooie tooneelstukken nog maals in de Doele te ontmoeten. Aan belangstelling zal het hun dan ze ker niet ontbreken. HOOFDREDACTEUR NIEUWMARKT 29, 1T 40-JIERRICH BISTEAN FEN DE KRITE BOALSERT. Der wierne hiel hwet leden en bilang- stellenden opkomt by de feestjoun dy’t Woansdeitojoun yn hotel Boermans hél den is. Der wieme blomstikken oanwêzich fen it Fryske toanielboun, de Krite Ljouwert, dy fen Snits en Frentsjer en de Perma- nente Feestkommisje to Boalsert. Lok winsken wierne tastjürd troch de kriten Drachten, Bergum, Dokkurn, liJarren- fean, it toanielboun ’n lokwinsk fen de Krite Gerdyk. Fierders fen de éld-foar- sitter Statema, aldbistjürslid Feenstra to Rotterdam, fen de Boargemaster fen Boalsert en de hearen Terpstra en Nieu wenhuis fen it Frysk Selskip. De hear Noordenbos iepent as foarsit ter fen de Krite dizze gearkomste en ropt it wolkom ta oan de hearen Dijkstra en De Vries, foarsitter en ponghalder fen it Frysk Selskip, oan de minsken fen ’e krante, de-P. F. C., de éld-krite-foar- sitter Schokker en dé- oanwêzige leden. Op dizze feestjoun moatte wy efkts tobek sjen nei de tiid do’t de Krite op- rjuchte is. Det wier yn 1902 do’t nei in ütfiering fen de krite Ljouwert yn Boal sert prikken yn it wirk stelt binne om ek hjir in Frysk Selskip op to rjuchtsjen. Det barde op dy joun net, mar lokkich wierne der twa minsken dy de oare dels bisocht hawwe de Boalserters, dy’t fiel den for de Fryske tael, byelko'ar to brin- gen. De hearen Piekema en Van der Spoel hawwe dêrtroch de groun lein for dizzte Krite. It earste bistjür bistie üt ’e hearen Piekema, Vari der Spoel, D. Steensma en H. Banning. Uncjerskate jounen binne der dodestiids ynelkoar set, allegearre mei- eigen krêften en just dizze jounen moatte ek, yn üs tiid hwer werom kom- me. Al gau hat de Krite ék o'an toaniel- spyljen dien en troch de kindige lieding fen de hear Leverland is it Kriijetoaniel yn de earste klasse fen it Fryske toaniel boun opnommen. Jammer det de tsjin- wirdige Krite net mear op dit hege plan stiet. Der moat wer komme ’n krêftige toaniellieding en ’n warbere jongerein’ mei Ijeafde for üs Fryske tael. De hear D, Steensma hat lange jierren foarsitter. west en ek de hearen Statema en Schokker. De Krite en Boalsert binne ien neffens de foarsitter. De greate historyske fees ten dy’t hjir yn forgeande jierren ynel koar set binne jowe it biwiis det it yn Boalsert- kin en wol. Dy tiid moat werom komme. Mei de winsk for ’n bettere tiid, ek for de Krite Boalsert bislüt de foarsitter dit koarte oersjuch. It wird wier nou oan de hear Zand bergen fen Grou, üs Fryske „goochelaar” dy’t de minsken aerdich förmakke mei syn goechelkinst. Der wierne knappe nü- merkes by en it foel tige yn ’e smaek. Yn ien fen de skoften is de iennichst oanwêzige oprjuchter fen de Krite Boal sert, de hear Van der Spoel, troch de foarsitter hildigje mei de bineaming ta earelid fen de Krite. Dit is de twadde kear det soks bart. De earste kear wier it master Leverland en nou de twadde kear Van der Spoel. Boppedien jowt de foarsitter nammes de Krite qan v. d. Spoel ’n lyts presintsje n.l. it moaije boek fen Simke Kloosterman „Ut de giel- goerde”. Van de Spoel bitanket mei inkele wir- den en een earnstich wird oan de jon gere leden fen it Kritetoaniel. Dé foarsitter f|in it hae|dbistj!Ür, de hear Dijkstra, bringt de lokwinsken oer ek nammens de hear Canne. Yn de élde stêd fen Gysbert-om en Ds. Joost Hal- bertsma stean wy op hillige groun. Fryslén hat ’n greate forplichting oan Boalsert, de élde Hénzestêd. Sprekker I ■to/. EDUARD ANNE SCHOT J 9 I I I I I o e- SWARD ■el- us- ©or |ht- hO- De schoot De hand aan Kameelen als hulp voor de Duitsche troepen. Geduldig wacht de kameel op een Duitsch vliegveld in Afrika op de komst van het transportvliegtuig. Volbeladen gaat straks de tocht naar de Duitsche stellingen. (VPB-ScherUPK. Kriegsberichter Hug) f'. - ‘P” tit- iti- til k, Met negen millioen! Ons noodlot zal verkeeren, Als wij daden doen! De nacht is overwonnen i In het morgenrood Is de dag begonnen Van vrijheid, arbeid, brood. Bouwt mee, kameraden! En bouwen vraagt daden! De schoot van de toekomst verwacht onze zaden! De hand aan den hamer, den ploeg en de spade! Volk, bal de vuisten! Ken één gebod: Maak met Uw knuisten Uw eigen lot! Volk, sluit de rijen, Nu is ’t de stond: Word eep volk van vrijen: *Eén arbeidsfront! Bouwt mee, kameraden! En bouwen vraagt daden! De schoot van de toekomst verwacht onze zaden! De band aan den hamer, den ploeg en de spade! 1 I. D. OSINGA, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De trommels slaan een roffel: Ons volk staat op! Met hamer, spade, troffel. Met vuist en kop Gaat Nederland beginnen Een nieuwen tijd: Een volksstaat is te winnen Voor d’eeuwigheid! Bouwt mee, kameraden! En bouwen vraagt daden! van de toekomst verwacht onze zaden f den hamer, den ploeg en de spade! 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1