De Oorlog Buit enlandsche Revue.J Hel nieuwe Socialisme is hel llatlonaal-soclalisme. F *or Pt- I De BolsvVardsche Courant en Westergoo n H' Nog enkele weken en dan Dinsdag 12 Mei 1942 38?!g Jaargang Ne, 38 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 1. 4#' F te. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. -• HOOFDREDACTEUR t we weer met vacantie/ ALEXANDRIE EN MALTA GEBOM BARDEERD. I n 7 on •k t». en LUCTOR. 1.) 2.) 3.) de kg en am en its. handteekening Niet verschijnen heeft onmiddellijk strafmaatregelen ten gevolge. TWEEDE VERPLICHTE BIJEENKOMST TER CONTROLE VAN DE VOORMALIGE NEDERLANDSCHE WEERMACHT dringen van een fanatiek geloof aan het droombeeld, dat nationalisme en socia lisme elkander zouden uitsluiten als wa ter en vuur. Het volksche socialisme gaat niet uit van de gedachte, dat ver zoening tusschen beide begrippen mo gelijk is, maar leert, dat ze zóó bijeen hooren, dat scheiding onmogelijk is. „Men kan geen nationalist zonder so cialist en geen socialist zonder nationa list zijn,” heeft Adolf Hitler eens ver klaard. „Er is één volk en er is één va derland. Wij zijn het volk en het vader land is van ons,” is een kernachtige uit. Op de tweede verjaardag van den we reldoorlog is er niet alleen voor ons land, maar voor de geheels oorlogvoe rende wereld nog weinig vooruitzicht op een verandering ten goede. Indien het mogelijk was nog meer staten in den oorlog te betrekken, dan zou de mogelijkheid van een uitbreiding van dit wereldconflict niet denkbeeldig zijn. De reeds lang aangekondigde voorjaars-activiteit wordt in zekeren zin door de weersge steldheid onmogelijk gemaakt. In Noord- am len en tus ’42 IA, te CA Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 et. p. kwartaal. Der Wehrmachrbefehlshaber in den-Niederlanden General der Flieger, FR. CHRISTIANSEN 320 en. tle- :al- :ns. im ts. im im im im A i J i j fl H j p f II 3 n, 1 bi j 100 et. Jk.; m,m. maar 6 ct. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. im r r Afrika belemmeren zandstormen en een ondragelijke hitte elke actie van éenige beteekenis en aan het Oostfront speelt de modder in de laatste maand een be langrijke rol. Pas wanneer deze weers- factoren iets gunstiger worden, zal men er aan kunnen denken het eenigszins vastgeloopen front weer in beweging te brengen. Daaruit moet men evenwel niet de conclusie trekken, dat er momenteel niets gebeurt. Speciaal aan het Oost front wordt hard gewerkt om de voor- De verbinding van de begrippen „na tionaal” en „socialistisch” tot een on verbrekelijke eenheid, is wellicht de meest grootsche gebeurtenis in de ge schiedenis der twintigste eeuw. Door de onvermoeide propaganda van joodsche en andere anti-volksche machten heeft het marxisme de werkers pogen te door- NIEUWMARKT 29, 4.) 9 Mei 1942. I. D. OS IN GA, BOLSWARD. ft- ti et ln m !1 ben Duitsche en Italiaansche jagers bij zonder veel succes gehad. Bij een eigen verlies van slechts één toestel hebben zij 14 Britsche jagers neergeschoten. Af- deelingen gevechtsvliegtuigen hebben vliegvelden op het eiland langdurig ge bombardeerd en in den afgeloopen nacht militaire doelen in de haven Alexandrië aangevallen. Overdag hebben lichte gevechtsvlieg tuigen havenwerken en fabrieksinstalla- ties in Zuid-Engeland met bommen be stookt. Bij aanvallen van gemengde afdeelln- gen der Britsche luchtmacht op het Bel- gisch-Fransche kustgebied verloor* de vijand door de actie van jagers en lucht doelgeschut 11 vliegtuigen; militair re sultaat behaalde hij niet. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. BOMBARDEMENTEN. Als vergelding voor de aanvallen van Britsche bommenwerpers op Duitsche steden en landelijke gemeenten hebben formaties gevechtsvliegtuigen In den Arbeiders en Kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan! De jonge en lichamelijk gezonde Nederlander, die zijn betrekking in Nederland aan een ouderen of li chamelijk zwakkeren kameraad af staat, dient Nederland en handelt in het belang van het vaderland. Wanneer je er ook zoo over denkt, meld je dan aan bij het arbeids bureau in je woonplaatls. gaan ja, ja, als we Mei hebben en de hoo rnen er weer eens fatsoenlijk beginnen te worden en hun kleurige, groene bla- derjasje aantrekken; als de koeien in de wei de eerste magere grassprietjes ont dekken en verorberen; als er in mijn tuintje de boontjes en de andere groen ten te voorschijn komen en de kippen weer eens aan hun plicht om eieren te leggen gaan denken, dan ga je zoo langzamerhand zelf ook eens [plannen maken voor den zomer. Want zomer, dat beteekent vacantie en als er ooit een tijd is geweest in het menschenleven waarin behoefte was aan een paar we ken rust, dan is dat zeker wel in onze dagen. Ja, laten we het maar eerlijk zeg gen: we snakken dan naar een poosje onbezorgde rust. In vroeger dagen maakte je geen plannen, althans geen weken van tevo ren. Telgen den tijd, dat je verlof inging, keek jej eens in de krant of vroeg je een paar folders van de V.V.V. in je gemeen te en aan de hand daarvan maakte je je plannen, één of twee weken van te vo ren. Of je maakte heelemaal geen plan nen en je trok er zoo maar, zonder meer op uit, zelf niet wetende, waar je des avonds zou zijn. Je had geen bonnenna righeid en het risico, dat een hotel vol geboekt was, deerde je ni'et, want dan trok je eenvoudig naar een ander hotel. Dit jaar staan we er eenigszins anders voor. Natuurlijk is het ook dit jaar mo gelijk om onbezorgd een prettige vacan tie te genieten, maar.noodzakelijk is het toch, dat men tijdig, in ieder geval eerder dan anders, welgefundeerde plan nen maakt. Zij, die bijvoorbeeld een ho tel of een pension prefereeren in een be kend vacantiecentra, zullen goed doen reeds nu maatregelen te treffen, wil men niet het risico loopen, dat alle hotels en pensions In het gewenchte vacantie centra volgeboekt zijn. Dat is best mo gelijk! Er zijn voorteekenen, die er op wijzen, dat de meest in trek zijnde va cantiecentra, bijv, de Veluwe, overvol zullen zijn. Wij weten trouwens, dat er nu reeds plaatsen op de Veluwe voor ’t geheele seizoen „uitverkocht” zijn. Wanneer we dus dit jaar plannen gaan maken, dan beginnen 'we daar mede in deze maand: Mei. Willen we een rustige vacantie hebben, dan ver mijden we ditmaal bij voorkeur de druk ke centra en zoeken eens iets aparts. Zonder een bepaalde streek te willen bevoordeelen zouden we als gezellige, mooie en rustige centra kunnen aanbe velen: Drenthe, bijv, de omgeving van Assen of Emmen. Voorts in Friesland: Gaasterland. Vooral voor liefhebbers van de watersport aan te bevelen. Ook kan worden aanbevolen de Peelstreek in N.- Brabant, een bijzonder mooie, rustige streek, waar tot nu toe weinig vreemde lingenverkeer was trots de schitterende plekjes. Als bijzonder mooie plaatsjes r ■SWARD 'O 8792$ f cent f cent jptiei met dito omgeving kunnen worden ge noemd de dorpen Someren, Asten, Deur- ne, Venray, Oploo, St. Anthonis en Box meer. Ook Heeze en Leende tusschen Eindhoven en Weert kunnen aanbe volen worden. Men vindt hier bijv, volop heide en bosch, alsmede de pittoresque bekende vennen, de heidemeertjes. Dit is maar een heele korte opsom ming van een paar mooie gedeelten in ons land, dat nog niet door de toeristen is „ontdekt”. Zij kunnen door schrijver dezes, die al deze streken in den letter lijken zin van het woord heeft door trokken, worden aanbevolen. Noodig blijft het echter, ten allen tijde dat men vooraf pensions of hotels be spreekt. Men loopt dan niet het risico teleurgesteld te worden en men is er dan van verzekerd, dat de plaats vrij blijft. Inlichtingen hieromtrent verstrek ken alle plaatselijke vereenigingen van vreemdelingenverkeer en als men op eigen initiatief een pension of een hotel wenscht te bespreken, dan is de gemak kelijkste weg.het bureau van dit blad. De directie van ons blad zal U gaarne alle gewenschte inlichtingen geven over de bladen, die in de plaats, welke U eventueel op het oog heeft, verschijnen. Een advertentie In een dezer bladen en het doel is bereikt. De administratie van ons blad zorgt voor de plaatsing in welk blad in ons land ook, zonder extra kos ten. Waar hij een man van het vak is, weet hij uiteraard ook precies welke bla den er in andere streken des lands ver schijnen. En dan nog dit. zorg er voor de noo- dige bonnen bij de hand te hebben, wan neer U op reis gaat. Niet alleen de bon nen voor brood, aardappelen, vleesch en vet, maar bijv, ook de suikerbon. Bijv.: U gaat één week met vacantie en Uw gezin bestaat uit vier personen. Dan is voor die ééne week één suikerbon vol doende. Zoo ook één gortbon, één jam bon e.d. Hoe meer bonnen U meeneemt naar Uw vacantieplaats, des ^e beter kan men voor U en Uw gezin zorgen en des te onbezorgder is Uw vacantie. En daar is het ten slotte toch om be gonnen. Ten slotte dan: veel plezier. Geniet volop van ons mooie landje en ga bij voorkeur eens naar een gedeelte van ons land waar U nog nooif tevoren kwam. Dan ontdekt ge weer eens iets nieuws, want telkens zal U, althans wanneer U oog hebt voor de schoonheid van ons land, getroffen worden door die schoonheid, zoowel in de boschrijke streken als op de vlakke landen, zoowel in het binnenland als aan den zeekant. Leer ons mooie landje beter kennen, dan zult U het ook meer gaan waardeeren en liefhebben. Want dat is ons kleine, maar prachtige Nederalnd toch ten volle waard. bereidingen voor het nieuwe offensief zoo goed mogelijk te treffen. Vooral aan Duitsche zijde treft men daartoe zeer bijzondere maatregelen, niet alleen dat het militaire front deze stille periode benut om de meest gunsti ge uitvalsstellingen te bezetten. Ook het binnenlandsche front is thans in zijn ge heel ingeschakeld en tot dit binnenland sche front behooren ook de bezette ge bieden. We kunnen dus wel zeggen, dat geheel Europa leeft in de periode van afwachten en met gemengde gevoelens de komende gebeurtenissen tegemoet ziet. Ondertusschen gaat de 'diplomatieke activiteit ongehinderd verder. De verschillende conferenties tusschen belangrijke staatslieden, maar vooral de telkens opnieuw opduikende geruchten over een tweede front in West-Europa dragen er veel toe bij de onrust gaande te houden. Sommigen vragen zich nu reeds af: waar dit tweede front op de lange kustlijn van Noorwegen tot Spanje gevormd zal worden, zonder zich rekenschap te geven van de enorme moeilijkheden hieraan voor den aanval ler verbonden. We hebben dit reeds eerder betoogd, dat het groote probleem schuilt in de beschikbare scheepsruimte en niemand minder dan de Engelsche generaal Sir Hubert Gough, verklaarde dezer dagen in een artikel in de Evening Standard, dat de werkelijke moeilijkheid, die zich voordoet bij de poging een nieuw front in West-Europa in het leven te roepen, is het gebrek aan scheepsruimte. Ook in een hoofdartikel in ’t genoem de blad van 4 Mei wijzen critici op het tekort aan schepen. Dit zal een reden te meer zijn om een invasie zoo dicht mo gelijk bij huis te houden, waaruit men dus de conclusie zou kunnen trekken van een serieuze invasie in Frankrijk. De Duitsche minister van binnenland sche zaken, Dr. Frick, heeft in een rede te Aussig verklaard,, dat het tijdstip niet lang meer op zich zal laten wachten, waarop de Duitsche offensieve geest opnieuw tot ontplooiing zal komen. De blokkade waarmee Engeland Duitsch- land wilde bedwingen, ontwikkelt zich meer en meer tot zijn eigen schade. Thans zijn reeds meer dan zeventien millioen ton aan vijandelijke scheeps ruimte in den grond geboord. Door hun bomaanvallen op vreedzame steden zullen de Engelschen precies hef tegenovergestelde bereiken van wat zij willen. Hoe langer de oorlog duurt, des te harder en onverbiddelijker zal de wil tot overwinning van het Duitsche volk zijn. We leven dus in Europa in zekeren zin in een tijdperk van afwachten en hef is zeer begrijpelijk, dat zoo nu en dan een zekere nervositeit zich van de be woners van hef vasteland meester maakt. De spanning stijgt met den dag en de oplossing van dezen crisistijd wordf door velen als een bevrijding tegemoet gezien. In den strijd tusschen Japan en de geallieerden Amerika-Engeland vallen belangrijke feiten te vermelden. Bij den opmarsch in Birma zijn de Japansche troepen de Chineesche grens genaderd en is de bekende Birma-weg, die ge bruikt werd voor den aanvoer van oor logsmateriaal voor den Chineeschen ge neraal Tsjang kai Sjek, voor de Engel schen verloren gegaan. Bovendien zijn rijke grondstoffencen tra’s in handen van de Japanners ge vallen. Wel komt van zekere zijde het bericht dat genoemde generaal met 4 divisies op weg is naar de Birmasche grens, maar het staat te betwijfelen of daarmee de Japansche opmarsch kan worden gestuit. Dan is er verder de val van Corre- gidor, het belangrijke verzetsteunpunt van del Phipppijnen. Naast dit eiland in de baai van Manille zijn ook thans al de andere eilanden bezet. Vervolgens noemen we de zeeslag in de Koraalzee tusschen een gecombi neerde Engelsch-Amerikaansche en de Japansche vloot. Deze zeeslag duurt, volgens de laatste berichten, nog voort met aan beide zijde ernstige verliezen. Met een buitengewone doodsverachting wordt deze strijd door de Japanners ge- Verplicht tot aanmelding zijn alle: b) beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlandsche Land- en Zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren. b) beroepsolficieren van het voormalige Nederlandsche Koloniale Leger t/m den leeftijd van 55 jaar. Op 15 Mei 1942 14 uur precies moet de tot aanmelding verplichte persoon lijk opkomen, overeenkomstig de volgende lijst: In de provincies: Groningen, Fries land, Overijsel en Drente verplichte bijeenkomst te Assen: Friesland-kazerne (Wilhel- mina-kazerne), Drentsche Hoofdvaartstraat 153. Gelderland en Utrecht te Ede Maurits- kazerne (infanterie-kazerne), Srationsweg. Noord-Holland te Bussum v.d. Palm-kazerne Amersfoortsche straatweg. Zuid-Holland en Zeeland te Breda Chassé-kazerne. Vier- Windenstraat 4. Noord-Brabant en Limburg te RoermondErnst Kasimir-kazerne. Ieder tot aanmelding verplichte moet medebrengena) een wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zakboekje militaire documenten enz.)b. twee foto’s van recenten datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen papier (formaat din), die met de volgende gegevens moeten worden ingevuldfamilienaam, alle voornamen, geboorteplaats, geboortedatum, gehuwd, ongehuwd, gescheiden, laatste militaire rang, laatste legerafdeeling, tegenwoordig beroep, arbeidsplaats en/of werkgever, tegen woordig adres, woonplaats, straat. Invullen in blokletters of met schrijfmachine. vperd. Het Japansche legerbericht maakt bijv, melding dat een vijandelijke kruiser waarvan het type en den naam niet kon den worden waargenomen, door tor- pedo-vliegtuigen, die zich in zelfvernie tiging op het schip stortten, zwaar werd beschadigd. Volgens een speciaal bericht van den Britsclien berichtendienst uit Washing ton wordt daar officieel bekend gemaakt dat de slag op de Koraalzee met onver minderde hevigheid voortduurt. Japansche berichten melden het ver lies voor Amerika van 2 groote vlieg- kampschepen. De Japansche admiraal Nagamoera schrijft in een artikel in de Japansche pers, onder het opschrift „De kwade droom van een tegenaanval op Japan verdwijnt in de Koraalzee”: Het is voor de Anglo-iAmerikaansche vloot na het verlies van twee vliegkampschepen vol strekt onmogelijk een gecombineerde vlootcampagne ten uitvoer te leggen. Zonder vliegkampschepen kan men de controle in de lucht niet handhaven en op die wijze wordt de vorming van een vloot nutteloos. Ten slotte is er dan nog de bezetting van Madagascar, dd bekende' Frdnsche (kolonie .aan de Oostkust van Afrika door de Engelsche troepen. De Fransche koloniale troepen hebben zoo lang mogelijk verzet gebo den, maar tegen de overmacht was niet te strijden. De gouverneur-gene'raal van Madagascar heeft de Fransche regeering te Vichy telegrafisch ervan in kennis ge steld dat de Fransche strijdkrachten te Diego Suarez het verzet gestaakt heb ben. Waarschijnlijk zullen de Engelschen deze Fransche kolonie in bezit hebben genomen als steunpunt in den Indischen Oceaan en ook als beveiliging van het Engelsche bezit in Oost-Afrika. Het hoogtepunt van dit wereldconflict speelt zich dus momenteel af in en nabij, den Indischen Oceaan. lating van fMus8ert, waarin (in wezen hetzelfde wordt getuigd. Nationaalsocialisme bestaat in dienst baarheid aan het volk, aan groei en in standhouding van het volk. Daarom streeft het nationaalsocialisme krach tens zijn wezen naar de hoogste sociale levensvoorwaarden voor het geheele volk. Nationaalsocialisme bestaat in een fa natiek geloof aan de mogelijkheid om door de samenwerking van geheel het volk ieder noodlot te kunnen overwin nen, de vrijheid te veroveren en te waar borgen en iederen volksgenoot die plaats in de volksgemeenschap te geven, waar op hij krachtens zijn arbeid aanspraak kan maken. Voor den waren nationalist is het so cialisme vanzelfsprekend. Voor hem is een natie, een volk zonder eer ondenk baar. En tot de eer van een volk behoort zijn gemeenschap de hoogst mogelijke sociale bevrediging te schenken. Wereldbeschouwingen en stelsels wor den op hun waarde beproefd door de realisatie, door de verwezenlijking welke zij vinden, wanneer ze tot gelding ko men. Liberalisme en marxisme hebben beide hun onvruchtbaarheid, hun strij digheid met de natuur bewezen, door dat ze de volken hebben verdeeld en verzwakt, economische en sociale ram pen over de menschheid uitgestort en geschapen een toestand van uiterste geestelijke en materieele ellende, waar van men gezegd heeft, dat ’t de schand vlek is der humanistische beschaving. Het nationaalsocialisme is trotsch, dat het in zijn korte geschiedenis reeds heeft bewezen een wereldhervormende kracht te bezitten, dat het de jaren niet verspild heeft met den onvruchtbaren strijd van klasse tegen klasse, maar dat het de grootst mogelijke kracht, den totalen in zet der natie, het geestelijk en materieel vermogen der natie heeft ingezet int den kamp voor een volksrijk, voor een waar lijk socialistische gemeenschap. Het is de eer van het nationaalsocialisme den opgedrongen oorlog van de goudmagna- ten, den oorlog tegen de uitbuiting en verslaving der volken thans zegevierend te kunnen voeren en nu reeds te kunnen getuigen het geheele Europeesche: conti nent van de dictatuur der Angelsaksi sche en Joodsche haute finance te heb ben bevrijd. Voor het Nederlandsche volk heeft ’t nationaalsocialisme thans, na tien jaar worstelen om de ziel van ons volk, de handen aan het werk geslagen voor de eindelijke emancipatie van den werken den mensch met het fanatieke doel voor oogen zooals Mussert het eens formu leerde: „Ons socialisme bestaat daarin dat wij den strijd voor de vrijmaking van den arbeid, de terugwinning van den eerbied voor de arbeid, ’t recht op ar beid en dat op de opbrengst ervan, tot het uiterste willen voeren.” Rijksarbeidsdienst in het Oosten. De dooi heeft de meeste wegen in de Sovjet-Unie onbegaanbaar gemaakt. De mannen van den Duitschen Rijks arbeidsdienst zijn thans overal met het herstel van de straten bezig. (V.P.B.-Scherl-PJK. Grohe-S.) DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Sowjet-aanvalleti in Donetzgebied en Lapland afgeslagen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 Mei. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In het Donetzgebied en in den noor delijken sector van het Oostelijke front hadden nieuwe plaatselijke aanvallen van den vijand geen resultaat. Bij ver scheidene Duitsche aanvalsoperaties zijn den vijand zware verliezen toegebracht. In Lapland mislukten wederom vijan delijke aanvallen. De luchtmacht zet de vernietiging der bolsjewistische ravitailleering met suc ces voort. Alleen al in het Noorden van het oostelijke front zijn gisteren 22 vii- andelijke vliegtuigen, alsmede drie „Hurricanes” neergeschoten. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen. Bij luchtgevechten boven Malta heb-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1