Revue van de week. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo 4 3 B 38SJ Jaargang Vrtfdag 15 Mei 1942 No. 39 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD UI Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 K waren Steenwijk. Eedsaflegging op den Führer door 400 Ned. Arbeidsdienstmannen, Verschillende teekenen wijzen er op, dat de bezettende macht in ons land de teugels wat strakker begint aan te ha len. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. A 4 7 17 n 11 p r ij i n, I ‘vi ij .i..;i. 100 ct. ilki m.ni, mc«r 6 ct, Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. FRIESCHE UITVAARTVERZORGING, AFD. BOLSWARD. Voorzitter Mol opende j.l. Woensdag avond deze slecht bezochte jaarvergade ring in het Convent De afd. Bolsward heeft ook dit jaar weer uitstekend ge werkt en dank zij haar activiteit is er hiör veel verbetering gebracht in het begrafeniswezen. Notulejn van die vorigej vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Uit ’t jaarverslag memoreeren we, dat het sterftecijfer in Bolsward zeer normaal is. Het aantal aangesloten huisgezinnen bedraagt thans 170, In totaal werden nu reeds 28 uitvaarten verzorgd, waarvan 13 in het afgeloopen jaar. Het bestuur onderging geen wijziging. In Juli is een extra bestuursvergadering gehouden ter bespreking van het uit- vaartfonds Met eert beroep op allen om de vereen, met de daad te steunen, be sluit de secretaris zijn jaarverslag. Het financieel verslag is, nu alles over de Centrale kas te Leeuwarden loopt, van minder belang en door een vergis sing waren de gegevens niet aanwezig. De heer Van der Sleen van Leeuwar den vertelde een en ander over de alge- meene toestand van de vereeniging. Er staan waarschijnlijk groote veranderin gen te gebeuren, zoowel in de orga nisatie der diverse uitvaartvereen., als in de particuliere ondernemingen. Reeds nu sluiten zich bijna alle uitvaartvereen. aan bij het Centraal Genootschap, waardoor een krachtige onderlinge band wordt ge schapen. De periodiek aftredende bestuursleden werden herbenoemd. welke zich vrijwillig voor het Oosten meldden. Arbeiders en Kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan! Wanneer de beschikbare arbeid juist verdeeld wordt, kan iedereen werk vinden. Het verwisselen van betrekking in de bedrijven heeft ten doel dat werklooze arbeiders met veel kinderen en oudere Ne derlanders in het arbeidsproces worden opgenomen. Wanneer daartoe van jonge en krachtige menschen eens gevergd wordt ar beid in Duitlschland te verrichten, is dat dan onrechtvaardig? Wees eerlijk, hoe denk je daarover? :1- thans met volkomen leege handen en de eenige, van wlen ons volk nog iets te verwachten heeft, zijt gij. De 14de December van het vorig jaar is gewor den tot een hoogtepunt in de beweging. Toen werden alle politieke partijen in Nederland weggevaagd, behalve wij, omdat wij de dragers zijn van de natio- naal-socialistische gedachte. Wij weten het: er rust nog een zware verplichting op ons, maar wij beloven u, dat wij, zoo mogelijk, onze krachten zullen verdub belen om plichtsgetrouw en blijmoedig voor u een ruggesteun te zijn op den weg, die voor ons volk ligt en die eens zal leiden tot de grootheid van het Ne- derlandsche volk.” Ir. Huygen bood hierna ir. Mussert een bedrag van f 110.000 aan, er aan toevoegende, dat dit vermoedelijk nog wel tot f 130.000 zou aangroeien. Ir. Mussert heeft met een enkel woord voor dit geschenk dank gezegd en er aan toegevoegd, dat niet alleen voor de achterblijvende kinderen van gevallen kameraden een spaarbankboekje zal worden aangeschaft, doch dat tevens voor het overblijvende geld het aantal N. S. B.-kindertehuizen zal worden uit gebreid. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FülJRER, 13 Mei opperbevel van de Duitsche weermacht maakt het volgende exitra-,bericht be kend: De veldslag, die gevolgd is op de doorbraak, van de landengte van Kïrtsj, is beslist. Hij is geëindigd met de ver nietiging van de aldaar overrompelde en ingesloten strijdkrachten van den vij and. Tot dusver heeft de vijand meer dan 40.000 manschappen aan gevange nen, 197 vechtwagens, 598 stukken ge schut en 260 vliegtuigen verloren. Tal loos veel ander oorlogsmateriaal werd buitgemaakt of vernield. De achtervolging van de verslagen nesten van jden vijand jn de richting Kertsj wordt onvermoeid voortgezet. J. D. OSINGA, BOLSWARD. De strenge straffen tegen de hamsteraars, de bonnenzwen delaars en de saboteurs zijn voor het Ne- derlandsche volk even zoovele waar schuwingen om zich toch eindelijk eens te bezinnen in >de werkelijke verhoudin gen waaronder we leven. Wanneer het dezen zomer hard tegen hard zal gaan, denkt men dan werkelijk, dat wij in Ne derland er zonder kleerscheuren af zul len komen? Geen denken aan. De be trekkelijke rust waaronder we nu twee jaar geleefd hebben, zal, nu de eindbe slissing nadert, wel eens op voor ons zeer onaangename wijze worden ver stoord. Een waarschuwend woord tot hen, die trachten in troebel water te vis- schen is daarom niet misplaatst. Den laatsten tijd wordt in verschillen de kringen nogal erg enthousiast ge sproken over een Engelsche invasie op het Europeesche vasteland. Soms staat men verbaasd over de naïviteit, waar mee een dergelijke ernstige zaak wordt beredeneerd. Wanneer het al ooit zoo ver komt, dat Engeland een serieuze po ging zal doen den strijd met het Duitsche leger aan te binden dan dienen deze na ïeve anti-menschen wel te bedenken, dat het dan geen wandelingetje wordt naar den Rijn, maar een harde strijd. Ook mogen diezelfde groepen wel eens be denken dat ons mootfe Nederland het slagveld zou kunnen worden en we even tueel op de brandende puinhoopen van onze steden en dorpen de blijde Inkom- ste van de Engelsche bevrijders kunnen vieren. Dat is geen optimistisch beeld wat we u schilderen, maar gezien het achterbaksche gewroet van heel veel anti-menschen in ons land is deze zeer ernstige waarschuwing niet overbodig. We leven nu in het beslissende stadium van den oorlog en dit kan niet zonder meer aan ons land voorbijgaan. Wan neer we niet mee willen werken aan den opbouw van het nieuwe Europa is onze eigen zaak. We zullen de gevolgen daarvan op den duur moeten dragen, maar in het stadium, waarin thans de strijd verkeert, is tegenwerking of een stille sabotage niet meer geoorloofd. De vredige periode midden tusschen het oorlogsgewoel die we nu bijna twee jaar hebben Jmeefeemaakt, zou dejre zomer wel eens kunnen veranderen In een tijd perk van onrust Er komt een zomer (aldus een zeer bekende radiospreker) waarin de sol daten het voor het zeggen zullen hebben; voor de saboteurs, zwarte handelaars, vetrzetjespeflers en complottanten komt er een gevaarlijke tijd. Blijft de groote meerderheid van ons volk verstandig dan komen we er met ons allen wel door heen. De verjaardag van Ir. Mussert. Huldiging door het personeel van het Hoofdkwartier. Geheel overeenkomstig de wensch van den leider der N. S. B., ir. Mussert, droeg de viering van zijn 48e verjaardag een zeer sober karakter. De eerste feestelijkheden hadden plaats in de Stadsschouwburg, waar de leider precies tien uur arriveerde; De stecr.pgeneraal van het hoofdkwartier, ir. Huygen, sprak er zijn groote vreugde over uit, als eerste namens het perso neel van het hoofdkwarter ir. Mussert de beste wenschen te kunnen aanbieden. „Er ligt,” zoo vervolgde spreker, „een heel moeilijk jaar achter ons. Een maand nadat wij het vorige jaar uw verjaar dag vierden, begon de strijd tegen het bolsjewistische monster. U hebt ons toen opgewekt, deel te nemen aan den strijd aan het Oostfront en sindsdien hebben niet alleen eenige duizenden aan uw oproep gevolg gegeven, doch ook zijn reeds eenige honderden in den strijd ge bleven voor de vrijheid en de toekomst van ons volk.” Vervolgens wees spr.- er op, wat het voor Ir. Mussert heeft beteekend, toen bekend werd, dat naast Nederland, ook Indië bezet was geworden. „Wij staan Duitschland even groote bewondering gewekt als de levendige, wereldomvat tende koopmansgeest van de Nederlan ders. Hoe eerder zich de volken evenwel op de nieuwe feiten instellen, des te be ter is het voor hen zelf. Een geweldig hervormingsproces voltrekt zich in onze dagen. Dit blijft vanzelfsprekend op ’t sociale leven niet zonder uitwerking. Wat dr. Ley echter sedert 1933 voor de werkende menschen aan sociale ver betering heeft bereikt, is een unicum en heeft hem de liefde en aanhankelijkheid van alle Duitsche arbeiders deelachtig doen worden. Zijn grootste taken wach ten hem nog. Sociale werken van onge- dachten omvang en van richtinggevende draagwijdte zijn op zijn initiatief in voorbereiding. Over dit groote omwentelipgsproces dat zich ook in ons land voltrekt, heeft kort geleden nog een deskundige, n.l. prof. dr. Zimmermann gesproken. De in dustrialisatie, aldus deze spreker, van het einde der negentiende en het begin der twintigste eeuw vormde de inleiding tot ’n sociale revolutie. Onze geheele sa menleving werd er door veranderd en ’t gaat er nu om deze omwenteling mees ter te worden. Met de uitbreiding van ’t gebruik der machine ging een toeneming van de massa gepaard. Spreker wees er voorts op dat de staat geen begrip is, doch realiteit. Als de sociale ontwikke ling verandert, verandert ook de staat. De staat waarin de massa op de juiste wijze zal zijn ondergebracht moet zijn autoritair en disciplinair, maar vooral sociaal. De verwerkelijking van de so ciale doeleinden beteekent geen staats socialisme, doch alleen dat de oplossing van de sociale spanningen door de mo derne staat mogelijk is. Een verder probleem van dezen tijd vormt het geld, waaromtrent spr. op merkte, dat een sterke staat het geld beheerscht, terwijl ’n zwakke staat door het geld wordt beheerscht. Het geld moet echter ’n functie van den arbeid worden, waarbij de staat de leiding heeft; daarbij behoeft het goud geen rol meer te spelen. Ook de prijs zal niet meer aJs regulator* dienst doen,, doch ook hiervoor zal de staat leidend moeten olptreden. De ontwikkeling gaat thans naar een nieuwe organisatie van de we reldeconomie. Onder den drang der om standigheden is thans Europa tot een economische eenheid samengesmeed en ook na den oorlog zal deze toestand be stendigd blijven. Europa moet de uit de techniek voortvloeiende vraagstukken oplossen en vooral heeft het tot taak de oplossing van het sociale probleem. Europa heeft dit probleem doen ontstaan en aldus besloot spreker zijn voordracht, het moet er ook de oplossing voor vin den. vechten tusschen Duitsche patrouille vaartuigen en lichte Britsche zeestrijd- krachten plaats. Twee vijandelijke mo- tortorpedobooten werden door voltref fers beschadigd, een van onze booten is gezonken. De succesrijke aanvallen op Britsche torpedobooten in het zeegebied ten Zui den van Kreta, waarvan in het weer- machtsbericht van gisteren melding werd gemaakt, is uitgevoerd' door een for matie gevechtsvliegtuigen die onder lei ding stond van den drager van het eiken loof van het Ijzeren Kruis, kapitein Hel- big. Deze bracht zelf een der vijandelijke torpedojagers door bommen tot zinken. KRITE BOALSERT. By Timme is Tiisdeitojoun de fjirtich- ste jiergearkomste fen de Krite Boalsert halden. De opkomst wier tige min, mar det skynt wenst to wêzen. Neidet foarsitter Noordenbos de gear- komste iepene hat, hat de skriuwer F. v. d. Spoel, in stikmannich notulen foar to lézen en it jierforslach, Hjirüt blykt, det de Krite yn 1941 opfierd hat: op de 2e Peaskedei „In poepetoer” en op de 1ste Krystdei „It fiere lok”. Fierder hat op 1 Nov. it Ljeuwerter Kritetoaniel op fierd „Kening Skaek” en is d’r op oan- stean fen de Krite op 15 Juny in Fryske preek halden troch Ds. J. Kalma. Tige bilangryk is det d’r yn ’e hjerst in folk- en gea leargong oprjuchte is, dy’t troch 28 learlingen bisocht wirdt. ’t Is to hoopjen det dit fortuten dwaen scil: It ledental giet stadich foariït. Ut de sifers fen de ponghalder blykt det der ynbard is f 1280.82 en ütjown f 1321.52 sadöt de Krite yn 1941 hwet ef^erüt boerkq is. BUstjursforkiezing. De ófgeande leden J. Noordenbos en F. v. d. Spoel wirde op ’e nij bineamd, wylst yn it plak fen de hear Roek bi neamd waerd de hear D. Hoitsma. By de ynstjürde stikken wier in brief fen in lid, dy’t frege ef it net mügiik wier, det de twa nou yn Boalsert bi- steandé toanieiselskippein ta ien sterk seiskip wirde kinne. Ut it bisprek hjir- oer hearden wy düdlik, det as soks net bart, dit net oan de Krite Boalsert lizze scil. D’r scil bisocht wirde in goede lieder tq krijen. OOK IN LAPLAND LEED DE VIJAND ZWARE VERLIEZEN. Het opperbevel der weermacht deelt verder mede: In het zeegebied van ’t schiereiland hebben gevechtsvliegtuigen gisteren vier kleine transportschepen tot zinken ge bracht en een groot aantal andere kust vaartuigen beschadigd. In Lapland verloor de vijand bij de succesrijke afweergevechten van de Duitsch-Finsche troepen in den sector van Louhi van 24 April tot 10 Mei meer dan 11000 man aan dooden. Aan de kust van de Ijszee en in de haven van Moermansk hadden gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers bij den strijd tegen scheepsdoelen bijzonder succes. Zij vernietigden een vrachtschip van 8000 brt alsmede een klein kust- schip en beschadigden vier groote transportschepen en verbindingsvaartui- gen ten deele zoo ernstig, dat verwacht mag worden^ dat nog meer fccheeps- ruimte vernietigd is. In samenwerking met de marine brachten gevechtsvlieg tuigen bovendien bij de Noordkaap een vijandelijke; duikboot tot zinken. In luchtgevechten boven Malta scho ten Duitsche en Italiaansche jagers, die gebruikt werden ter bescherming van eigen gevechtsvliegtuigen, elf Britsche jagers van het type Spitfire neer. Drie andere vijandelijke vliegtuigen werden aan de kust van Noord-Afrika ten val gebracht. Bij aanvallen van de luchtmacht, die overdag op militaire doelen aan de Zuid kust van Engeland werden gedaan, richt ten bomtreffers in havengebieden en fa- brieksinstallaties belangrijke schade aan. Voor de Nederlandsche kust en aan den ingang van het Kanaal vonden gis teren en in den nacht verscheidene ge- (D.N.B.). Het :he weern HOOFDREDACTEUR NIEUWMARKT 29, De rondvraag leverde verder geen nieuws op. SCHAAKCLUB „WESTERGO”. Woensdagavond besloot de schaakclub „Westergo” haar speelseizoen met een simultaanwedstrijd in drie groepen. *Si- multaanspelers P. Elzinga, R. Faber en J. Dijkstra, ieder speelde tegen 8 perso nen. Groep I speelde H. Vlagsma re- mise, groep II wint K, Visser en groep III wist J. Dijkstra allen te winnen. Een aardige besluitavond. Winnaars der 1ste competitie als, volgt: 1ste klas nog niet beslist. 2e klas. Prijs: D. Frankena; 2e J. van Dijk en 3e S. Radelaar. 3e klas A. Prijs: U. Rijpma, 2e A. de Jong en 3e W. Kingma. 3e klas B. Prijs: H. Foekema, 2e J. Zantman en 3e U. Nota. 2e Competitie gespeeld in combinatie van 1 sterke speler en 1 minder sterk. Winnaars: H. Foekema en H. Vlag sma. Groep B. winnaars R. Bosch, J. Visser L. Andringa. Het ledental der club was dit seizoen in stijgende lijn. De kas sloot met een klein saldo. AMATEUR-CABARET-AVOND. Deze aerste Amateur-Cabaret-avond, door het strijkorkest „Andante” in el kaar gezet, is een buitengewoon succes geworden. De Dqelezaal was meer dan vol. De aankleeding van het tooneel was heel aardig en reeds bij de eerste nummers van Andante was de goede stemming er in gebracht. Het programma werd in een zeer vlot tempo afgewerkt. Er was „elck wat wils”, muziek, zang en voordracht. We hadden een buitengewoon gemakkelijke avond, omdat een critische beschouwing behoort tot de taak van de jury. In alge- meenen zin kunnen we wel constateeren, dat dit programma zeer goed in den smaak viel, getuige de stilte waarmede in deze tjokvolle Doelezaal de diverse nummertjes werden beluisterd. De jury die een kleine wijziging had ondergaan, bestond uit mevr. G. Andela- Ruyter en de heeren A. van de Ven en W. Ph. Hendriks. Na de afwerking van het programma werden /de p«ijswinnaa)rs aangewezen, n.l.. 1ste prijs: de heer M. Flapper, voordr. 2de prijs: The Mauna Kia’s. 3de prijs: mej. Lucie Bruinsma, voor dracht. 4e prijs: Accordeon-duo mej. Kan en de heer Vlaskamp. PAARDENSPORT TE BOLSWARD. Omtrent den paardensportdag op Pinkster-Maandag a.s. zijn wij thans in de gelegenheid onze lezers eenige nade re mededeelingen te doen. Het programma opent des morgeus ongeveer tien uur met onderlinge dres- suurwedstrijden voor de Leden van de demonstreerende vereenigingen. Des nam. 2 uur parade en inspectie der Lan delijke Ruiters waarna het concours hip- pique aanvangt in 3 klassen, n.l. de lemietklasse en B en C open klasse voor Friesch en Bovenl. ras. Tusschen deze nos. door demonstratie van dubbel tandemrijden en van 4-tallen en 1 achttal. Speciale vermelding ver dient dit achttal Friesche paarden van de afdeeling „Huis ter Heide” met als aan voerder de bekende stamboekhengst „Nammele” terwijl het nummer „Klaver tje Drie” gereden door de leden van „Gaasterland” en „de Waterpoorters” een bijzondere attractie is. Als laatste nummer op het programma prijkt het springconcours, waaraan door 14 ruiters wordt deelgenomen. De jury bestaat uit de h.h. J. K. Schui- ling te St. Jac. Par., B. Hopperus Buma te Drachten, Dr. Wiechersma te St. Anna Par., G. Bearda te Hardegarijp, H. J. van Weperen en H. J. van Weperen Lzn. te Oosterwolde, Jhr., Mr. P. M. Baerdt van Sminia te Oldeboom, inspecteur en mej. J. M. J. Alta te Oudemirdum, secr.esse. Voor het concours-hippique de h.h. Dr. J. Groenewold, S. B. Yntema en Nico v. d. Werf. Prijzen zijn reeds uitgeloofd door Jonkvrouwe Q. J. J. van Swinderen te Rijs, de EdelAchtb. Heer Burgemeester van Bolsward, de h.h. J. H. Alta te Oude mirdum en W. Folkerts te Bolsward, het bestuur der Vereen, ter bev. van het Vreemdelingenverkeer en de Vereen. t.b. van de Paardensport te Bolsward. Het muziekkorps „Hollandia” heeft belangeloos haar muzikale diensten aan geboden en zal in den namiddag een concert geven. Bij gunstig weer zullen stellig velen naar Bolsward trekken. BENOEMINGEN. Het Hoofd van de distributiedienst te Bolsward heeft benoemd aan het distributie kantoor te Bolsward tot kassier-waardema- teriaal de heer W. M. Brandenburg, tot ad ministratief ambtenaar de heer S. Kramer, tot ambtenaren belast met de uitreiking van dis tributiebescheiden de heeren P. Jorritsma en P. Visser, allen alhier en aan het agentschap in Hennaarderadeel tot ambtenaren, belast met de uitreiking de heeren A. Tuinstra en A. Reitsma ta Wonunals. 7 cent Het bezoek van Dr. Lelj, de leider van het Duitsche Arbeidsfront, aan Nederland, zou men als een aanwij zing kunnen beschouwen dat er belang rijke ontwikkelingen op sociaal politiek gebied gaande zijn, die door de komst van Dr. Ley nog bevorderd en onder steund kunnen worden. Wanneer wij de oprichting van het arbeidsfront in Nederland beschouwen, dan beteekent dit allereerst de opheffing van den klassenstrijd. In dit nieuwe ar beidsfront komt de wil tot uiting om het leven in de bedrijven op een nieuwe basis te plaatsen. Dit beteekent, dat in een bedrijf de ondernemer niet meer de uitbuiter van den arbeider is en de ar beider zich niet meer beschouwt als de vijand van den ondernemer. Naast het gezin als cel van de staat, komt dus de bedrijfsgemeenschap als cel van de volkshuishouding. Het zal ook in ons land nog wel eenige moeite-kosten de werkende Nederlanders met den juisten geest te bezielen, maar met ’n doelbe wuste leiding zal men deze arbeidsge meenschap kunnen leiden in de goede richting. Het Nederlandsche arbeidsfront is geen cople van het Duitsche. Duitsch land is niet voornemens zijn eigen staats- en sociale instellingen aan an dere volken op te dringen. Wel echter stelt het desgewenscht gaarne zijn raad en steun ter beschikking. Wanneer idr. Ley zich bereid heeft verklaard zijn ervaringen ter beschik king te stellen, dan bewijst hij hiermede ook een vriend van Nederland te zijn. Dr. Ley heeft Nederland en zijn men schen steeds hoog geacht. Het hooge peil van de Nederlandsche cultuur heeft bij dr. Ley en trouwens in geheel 'et :n u i g -jnt cent ntieS DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen .SWAT- -0 8792#, w iet

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1