Revue van de week. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo p No. 41 Vrijdag 22 Mei 1942 38^ Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I'- Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. f. De I EXMORRA. BELASTING BETALEN. te Bolsward maakt bekend, dat op de SLAG BIJ CHARKOV DUURT VOORT. Weer 63 Sovjet-vechtwagens vernield. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van Charkov duurt de slag vooÜt. Door sterke pantserstrijd- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. PINGJUM LEDENKAATSPARTIJ. Aan de alhier gehouden ledenkaats- partij werd door 17 parturen deelgeno men. De uitslag is: 1ste prijs: P. O. Dijkstra, P. S. Dijk stra en Tj. de Vries. 2de prijs: L. Blanksma, Tj. Roorda es D. J. de Jong. 3de prijs: T. Huisman, W. Sieswerda en S. Jorritsma. 21 Mei 1942. Tijdens het onweer van hedennacht sloeg de bliksem in een dikke boom, staande tegen de boerderij bewoond door den heer O. Postma. Groote gedeel ten van den boom werden versplinterd. De Ontvanger der directe belastingen Aan de boerderij werd geen schade toe gebracht Metslawier, 16 MeL Opgenomen: Corrie van Oldersma, eig. G. Sinne- ma, Metslawier. Clairona, eig. J. Tj. Alberda, Eet Jasmina,, eig. dezelfde. Suze, eig. H. Vogel, Anjum. Frida, eig. W. P. P. Bosch Hantum. Julia, eig. Sj. D. Dijkstra, Brantgum. Hallum, 16 Mei: Opgenomen: Valina, eig. O. J. Wasenaar, St Anna Parochie. Juliana, eig. R. Schuiling Thz., Hal lum. Mina, eig. dezelfde. Mina, eig. H. K. Hoogland, St. Anna Parochie. Mertaldum, 16 Mei. Ogenomen. Bert van Welgelegen, eig. J. K. Haima, Dongjum. Nu voorloopig Ned.-Indië voor onze levensruimte is verloren gegaan, wordt van verschil lende kanten de vraag gesteld: „op wel ke manier zal die Nederlandsche onder nemingsgeest en de Nederlandsche ar beidskracht gebruikt kunnen worden in het nieuwe Europa?” Wanneer men van het standpunt uit gaat, dat de geheele Europeescha levens ruimte ook voor het Nei volk behoort open te staan, dan wil daarmee niet ge zegd worden, dat we bepaalde Neder landsche bevolkingsdeelen zoo maar el ders kunnen overplanten. Een vermen ging van bevolkingen moet (aldus ir. Vlussert in zijn rede op de tiende ver jaardag van de N. S. B.) zooveel moge lijk worden vermeden. Bevolkingsoverschotten voor w’ie de Nederlandsche levensruimte niet vol doende arbeidsmogelijkreden schept, zullen bij voorkeur in Oostland moeten worden ingezet. Wel echter behoort de Nederlandsche ondernemer en de Neder landsche vakman de Europeesche levens ruimte als veld van werkzaamheid open te staan, onder gelijke voorwaarden als anderen geboden worden. Reeds thans nu het Ned. volk is opge sloten binnen zijn betrekkelijk enge le vensruimte en zijn verbindingen met overzee zijn afgesloten, moet de hand aan den ploeg worden geslagen. Wordt dit werk met kracht ter hand genomen en worden de aldus ontworpen plannen, zoodra de gelegenheid zich biedt, ten uitvoer gelegd, dan zal er geen sprake meer behoeven te zijn van wegkwijnen en weg vegeteeren van ons volk in een te nauwe levensruimte. plaatselijk bureau van de V. V. V. dit bespaart U vast en zeker teleurstellin gen. Betreffende het terugzenden van de voormalige Nederlandsche officieren in Duitsche krijgsgevangenschap, hebben heel wat dwaze geruchten de ronde gedaan. De Deutsche Ztg. in die Niederlanden bespreekt in een artikel deze kwestie waarin er op gewezen wordt, dat in dezen strijd, die aan beide zijden met den wil tot volledige vernietiging van de tegenstander wordt gevoerd, er voor ge waakt moet worden, dat er niet plotse ling een tegenstand in den rug komt op duiken. Het terugzenden van de vroegere beroepsofficieren, cadetten en adelbor sten van de voormalige Nederlandsche weermacht, beteekent zulk een beveili gingsmaatregel, niets meer en ook niets minder. Dat deze maatregel niet overbodig was, heeft het jongste proces tegen de beroepsofficieren uitgewezen. De be handeling van deze krijgsgevangenen nu geschiedt op grond van de internationale bepaïngen, wtqlke voor officieren zijn vastgesteld. Dat de krijgsgevangenen zich moeten onderwerpen aan de gewo ne beperking der persoonlijke vrijheid, is zeer logisch. Op een geheel ander plan staat even wel de arrestatie van de 460 gijzelaars. Deze maatregel heeft meer tot grondslag het ondergrondsche gewroet van bepaal de kringen in ons land, die meenen ons volk een dienst te bewijzen door ophit sing, tot sabotage en ordeverstoring. In een officieele waarschuwing wordt gezegd, dat wie voortaan nog met het denkbeeld rondloopt om zijn wraakzucht tegen eigen landgenooten of tegen Duit- schers bot te vieren, weet, dat hij daar mede het leven der gijzelaars op het spel zet. Het boven aangehaalde artikel be sluit aldus: „Zouden sommige kringen, die tot dusver nog niets van de ver schrikkingen van den oorlog hebben ge merkt, hebben vergeten, dat het Duitsche rijk een harden strijd om zijn bestaan voert, dan zouden zij met drastische middelen tot de werkelijkheid moeten worden teruggebracht. Zij zouden daar mee niet alleen zich zelf schade aan lijf en goed berokkenen, maar ook een slechte dienst bewijzen aan hun volk, welks belangen alleen worden gewaar borgd door handhaving van rust en or de. Het oude spreekwoord „voorzichtig heid is de moeder van de porceleinkast” heeft nog niets van zijn beteekenis in geboet.” krachten ondersteunde aanvallen van de tegenstander mislukten onder zware verliezen. Er werden wederom 63 vij andelijke vechtwagens vernield. De luchtmacht greep met sterke strijd krachten in de gevechten op den bega- nen grond in. Ook in het gebied ten Z.O. van het Ilmenmeer werden vijandelijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De negende divisie lucht doelartillerie vernielde in de gevechten in het gebied rond Charkov tot 20 Mei 107 vijandelijke vechtwagens. Het 91ste regiment luchtdoelartillerie heeft in het Oosten zijn lOlen en de eerste afdeeling van het 12de regiment luchtdoelartillerie haar lOOen vechtwagen stukgeschoten. Op Malta werden vliegvelden van den vijand overdag en des nachts gebombar deerd. Voor de Z.O.kust van Engeland be schadigden lichte gevechtsvliegtuigen overdag een koopvaardijschip van mid delbare grootte. In het tijdvak van 11 tot 20 Mei ver loor de Britsche luchtmacht 151 vlieg tuigen, waarvan 36 boven de Middel- landsche Zee en in Noord-Afrika. In den- zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 42 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant Reichwald schoot op 18 Mei met een zwaar stuk luchtdoelgeschut in enkele minuten zes aanvallende bolsje wistische vechtwagens kapot en heeft zoodoende 'in den loop van den veld tocht in het Oosten in totaal 27 vecht wagens stukgeschoten. DRIE SCHEPEN VOOR KUST VAN AMERIKA VERNIELD. Koopvaarder in Middellandsche Zee beschadigd. ROME, 21 Mei. (Stefani). Weermacht- bericht no. 719: Verkenningsvliegtuigen en bommen werpers van de As hebben in N.-Afrika en boven Malta een groote activiteit ontwikkeld. In een luchtgevecht werd ’n „Spitfire” neergehaald. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee hebben onze vliegtuigen een koopvaardijschip van middelbare tonnage herhaaldelijk met bommen ge troffen en zwaar beschadigd. Onze duikbouten, die op den Atlanti- schen Oceaan in de nabijheid van de Amerikaansche kusten opereerden, heb ben nieuwe successen behaald. Een duik boot onder bevel van den majoor Sapi- tano de Corvette, Enzo Grossi, heeft een volbeladen tankschip van 12000 ton tot zinken gebracht, alsmede een stoom schip van 10.000 ton. Een andere duik boot onder bevel van den luitenant-ter- zee le klasse Marco Revedin heeft een schip van 7000 ton tot zinken gebracht. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN DOOR FRANSCHE LUCHTDOELARTILLERIE NEERGEHAALD. VICHY, 20 Mei. (D.N.B.). Volgens uit Dakar ontvangen berichten is op 10 de zer een vliegtuig, dat was gevlogen over Konnakry, een basis in Fransch-Guinea in de nabijheid van de grens van Br.- Nigeria, door de Fransche luchtdoel artillerie omlaag gehaald. In dezelfde streek, aan het strand van Port Bouet, werd 18 Mei een Engelsch vliegtuig teloor de Fransche luchtdoel artillerie tot een noodlanding gedwon gen. DUITSCHE AANVAL OP HAVEN AAN DE IJSZEEKUST. BERLIJN, 20 Mei. (D.N.B.). Duitsche I gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers hebben gisteren een aanval gedaan op de havenwerken van Jokonga, aan de kust van de Noordelijke Ijszee. De aanval leverde goede resultaten op. Bij een aanval op een sterk bezet vliegveld werden treffers geplaatst op geparkeerde vliegtuigen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten negen vlieg tuigen boven dezen gevechtssector om laag. cent .cent ird, Op het Marktplein te Heerlen sprak Dr. R. Ley tot Duitsche en Neder landsche kameraden. Dr. Ley in gezelschap van den Rijkscommissarii, Dr. Seyss Inquart, generaal-commissaris Hauptdienstleiter Schmidt en Van Geelkerken, plaatsvervangend leider der N.S.B. (VJ’B.-Polygoon^A. P. Breyer-m.) 100 et. rs.rn.. iiia'-T 6 ct. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. HOOFDREDACTEUR 1. D. OSINGA, NIEUWMARKT 29, BOLSWARD. hierna vermelde aanslagen vóór 1 Juni 1942 de daarbij genoemde gedeelten moeten zijn voldaan, t.w.: Personeele belasting 1941, aanslag biljet gedat in Dec. 1941: geheeL in Maart 1942, deeL Inkomstenbelasting 1941, aanslagbiljet gedateerd in Dec. 1941, geheel; in Febr. 1942 de helft en in April 1942 y5 deel. Vermogensbelasting 1941, aanslagbil jet gedateerd in Maart 1942, deel. Tenslotte wordt er aan herinnerd, dat op de aanslagen omzetbelasting 1942 dei kleine ondernemers uiterlijk 15 Juni 1942 de helft moet zijn betaald. WONSERADEEL. KINDEREN MET VACANTIE UIT ROTTERDAM. Er is op de plaatselijke comité’s weer een beroep gedaan om een zoo groot mogelijk aantal Rotterdamsche kinderen weder in de gelegenheid te stellen hun zomervacantie van 3 a 4 weken op het platteland door te brengen. Het Rotterdamsche comité schrijft overtuigd te zijn dat intusschen de moeilijkheden voor de pleegouders ten gevolge van de rantsoeneeringsmaatre- gelen nog zijn toegenomen< Men beden ke echter dat de toestanden in het bij zonder voor de Rotterdamsche jeugd, nog zeer ongunstig zijn en een rustige vacantjd lop het platteland door deze kinderen niet ontbeerd kan worden. Een dringend beroep wordt daarom op de ingezetenen van Wonseradeel en spe ciaal op de bewoners van boerenbedrij ven gedaan, om voor enkele weken een pleegkind uit Rotterdam in huis te ne men. Men kan zich voor dit doel uiter lijk 1 Juni a.s. bij den burgemeester op geven. Wanneer ieder van de moeilijke levensomstandigheden in de groote ste den doordrongen is, zal het beroep op de gastvrijheid van een groot aantal pleegouders uit Wonseradeel zeker niet vergeefs zijn. KEURING VAN MERRIëN tot opname in het Keurstam- boek afd. Friesland, uitgaande van de vereen, het Ned. Trek paard. Wit marsurn, 16 MeL Opgenomen: Meta, eig. P. A. Hibma, Witmarsum. Alina, eig. J. AL de Groot, Witmar sum. Karels Cornelia, eig. R. Yetsinga, Arum. Ketty, eig. M. de Groot, Pingjum. Meta, eig. M. de Groot, Pingjum. Oudeschoot, 16 Mei. Opgenomen: Anla van Astra, eig. A. H. Hoekstra, Oosterzee. Olterterp, 16 Mei. Opgenomen: Marga Dina, eig. W. F. Donker, Haule. Lionnora, eig. P. van Wijk, Siegers- woude. Alida v. Holwerd, eig. M. J. Finnema, Warga. Wanneer in de Meimaand een enkele mooie dag met een heerlijk koesterend zonnetje ons de suggestie tracht bij te brengen, dat het zomer is, of althans begint te worden, maken vele menschen reeds plannen voor de komende vacan- tietijd. Daar doet het feit dat we leven in zeer abnormale omstandigheden niets aan af. De vacantietijd js ons nu eenmaal gegeven en zoo rede neert men, deze moet zoo goed moge lijk besteed worden. Toch zal de vacan- tietijd dit jaar zeer veel moeilijkheden geven, waarvan we het vervoer en de bonnengeschiedenis wel als het meest urgente mogen beschouwen. In voor- oorlogsche jaren liepen er in ons land honderden touringcars, volgepakt met vacantiegangers, waren de fietsers bij duizenden te tellen en maakten boven dien velen nog gebruik van een eigen auto. Dat is nu allemaal niet meer moge lijk. De touringcars en bussen rijden haast niet meer, het bandenprobleem maakt het voor vele fietsers onmogelijk dit vervoermiddel te gebruiken en de duizenden particuliere auto’s zijn ver kocht of staan rustig in de garages te wachten op betere tijden. Hieruit volgt dus, dat het overgroote deel der vacantiegangers aangewezen is op de trein. Maar ook dit vervoermiddel is niet meer onbegrensd. 'Een tekort aan materiaal maakt het onmogelijk nu en dan extra treinen in te leggen, zoodat er maar één mogelijkheid, om al deze va- cantieklippen te omzeilen overblijft, n.l. een vacantiespreiding. De beteekenis van dit woord komt in het kort hierop neer, dat men de vacantietijd over een langere periode moet verdeelen. Door verschil lende officieele instanties is reeds alle medewerking toegezegd en dit plan zal kunnen slagen, wanneer ook de be drijven medewerken. Dezer dagen is het officieele rapport verschenen van de Interdepartementale commissie die was ingesteld om het vraagstuk der vacantie- spreiding te bestudeeren en het advies van deze commissie kan als volgt wor den samengevat: a. dat gehuwde werknemers met schoolgaande kinderen hun vacantie kun nen nemen in den tijd waarin voor die bepaalde plaats de schoolvacanties val len; b. dat ongehuwde en gehuwden zon der schoolgaande kinderen zooveel mo gelijk vóór Juli en né Augustus met va cantie gaan. De bedoeliing van deze laatste maat regel is duidelijk. De maanden Juli en Augustus zijn reeds overbelast met de groote stroom huisgezinnen met kinde ren, zoodat de onder b genoemde groep dus voor 6 Juli of na 22 Augustus va cantie zal moeten nemen. Nu zullen er natuurlijk altijd menschen overblijven die zoo|„vrijheidsliefvend”(?) zijn, dat ze persé hun vacantie juist op het aller drukste moment willen kiezen, enfin dezd vacantiegangers hebban. Ihet dan geheel aan hen zelf te wijten, wanneer hun vacantie voor een groot deel wordt bedorven. Men moet ook niet vergeten, dat de hotels de stroom van gasten op meer normale wijze kunnen verzorgen, wanneer niet allen tegelijk komen. Het vorige jaar is b.v. op de Veluwe de be voorrading van de winkeliers door de enorme drukte wel eens spaak geloopen. Dan mogen we ten slotte ook nog deze raad geven: Vraag voordat U een reis plan opstelt, eerst Inlichtingen bij het EVANGELIE-CONFERENTIE. J Zaterdagmiddag 4 uur ving deze 3- daagsche conferentie aan. In de eerste samenkomst, die speciaal voor kinderen was belegd, en waar een 80 kinderen waren opgekomen, werd hun op onder houdende wijze de Heere Jezus verkon- 1 digd. ’s Avonds had de eerste J. N. V. C.- samenkomst plaats. Vele jonge menschen waren opgekomen. De heer Van der Brugge liet de vele aanwezigen aan de hand van Rom. 6 4 op duidelijke wijze zien, waar het geheim ligt voor een ge- lukkig leven,, Met ,Qhristus gestorven (wat de oude mensch betreft) zullen we, met Hem opgewekt, leven tot heerlijk heid des Vaders. Zondagmiddag 4 uur had er weer een J. N. V. C.-samenkomst plaats. De bo venzaal van ’t Volksgebouw was geheel bezet. Van heinde en ver waren er jonge menschen komen luisteren. De heer Klein-Haneveld bepaalde zijn gehoor bij Efeze 2 en liet zien welk een groot voor recht; een kind van God in dezen tegen- woordigen tijd heeft, met Christus gezet te zijn in den hemel, gezegend met alle geestelijke zegeningen in Christus. Dat alles te verkrijgen door te gelooven in Jezus Christus. De genadegiff Gods is het eeuwige leven, Rom. 6 23. De leider van al de samenkomsten, de heer Kits, zei daarna, dat zulk een ge- Ijiofeleven een positief leven lis, geen strijden tegen den ouden mensch, deze is gestorven, maar blijven in Hem, die ons leven is. Zondagavond 8 uur een Evangelie verkondiging. De eerste spreker v. d. Brugge behandelde voor de talrijke aan wezigen Col. 3 1-3. Indien gij dan met Christus opgewekt zijt, zoo zoek de jin-1 gen die boven zijn. Uw leven is met Christus, verborgen in God. De tweede spreker, Rozendal, behan delde in aansluiting daarop het vraag stuk waarom toch zoo vele Christenen hun heele leven blijven hopen en strij den, waar ze in hun leven altijd weer er varen dat die oude mensch hun parten speelt. Op duidelijke wijze liet deze spr. uitkomen hoe ook deze kwestie op radi cale en rechtvaardige wijze door God was opgelost. Joh. 13 6 wat uit vleesch geboifen /5s is vfeesch. (Dat is geoor deeld aan het Kruis. God ziet hen, die in Jezus Christus gelooven, als nieuwge boren. Maandagmiddag 4 uur wederom een samenkomst. Deze samenkomst was wel in het bijzonder een oogenblik, waarin de beide sprekers Rozendal en Klein- Haneveld uit lieten komen met welk doel i Christus Jezus in de wereld was geko- men. Zijn werk en Zijn verdienste, ’t is alles ten bate van de menschen. Heeft het verlossingswerk van Jezus Christus allen die gelooven voor eeuwig zalig ge maakt, ’t is in dit leven de tijd om die zaligheid te verkrijgen, met eeuwige heerlijkheid. Daartoe wekt ’t Woord van God ieder kind van God op. Er is loon te verkrijgen, er zijn kronen voor kin deren Gods. Indien wij dan met Hem lij den, wij zullen ook met Hem verheerlijkt worden. De slotsamenkomst ’s avonds was ’n boodschap voor hen, die Jezus Christus nog niet als hun Zaligmaker kenden. De beide sprekers voor dien avond noodigden de onbekeerden met grooren ernst uit te gelooven in Hem, Die kwam om zondaren zalig te maken. Niet te wachten op wat we gevoelen of ervaren, maar te gelooven in de boodschap die God geeft doof Zijn Zoon Jezus Christus. Met dankbaarheid kunnen zij, die deze conferentie voorbereidden, op deze da gen terugzien, ’t Onderwerp voor die dagen „Christus ons leven” kwam in al het gesprokene uit. JAC. GERLACH IN BOLSWARD. Naar wij vernemen komt het °°k hier ter stede populaire Ensemble Ferry a.s. Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) we derom een voorstelling geven in de con certzaal van de Doele. Opgevoerd wordt een Radio-Sterren- Programma, waaraan als gast zal mede werken de beroemde Radio-Accordeon- Virtuoos: Jac. Gerlach. Onbetwist is Jac. Gerlach momenteel Neerland’s ver- maardste accordeonnist. Ensemble Ferry is ook hier ter stede reeds genoegzaam en zeer gunstig be kend, zoodat wij overtuigd zijn, dat èn Tini Lavell èn Ferry persoonlijk zoowel als de bekende Albert Klein, ook allen bekende Radio-sterren, voor een uitmun tend en geestig programma zullen zorg dragen. ONZE ZWEMSCHOOL. Velen vragen zich de laatste dagen af om welke redenen onze zwemschool nog niet wordt geopend. Om allerlei on ware geruchten den kop in te drukken vermelden we, dat elke zwemschool dit seizoen móet worden gekeurd. Dit fe voor Bolsward nog niet gebeurd en dit is de eenige reden waarom onze zwem school nog niet geopend kan worden. et -;11 II V t r HIK w .SWARD -o 8792$ DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1