De Oorlog Buitenlandsche Revue. a 11 De Bolswardsche Courant en Westergoo I H J Fietsers, let op Uw vehikel! I 1 J cent cent .dies 5 sn 38^ Jaargang Dinsdag 26 Mei 1942 No. 42 f. p ;h n. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I urta den LUCTOR. 'aren prijs- 1 r 1 soon Het werk van de Nederlandsche Volksdienst Mij dunkt, dat hier geen commentaar voor noodig is. Zoo erg is hiet reeds ge worden in ons land. Dat het hard noo dig is, dat er eens krassere maatregelen worden genomen tegen de zwijntjes jagers, zal een leder met mij eens zijn. In een volgend artikel hoop ik dit nog nader toe te lichten. rt en ustus ei '42 „Degene, die Dinsdagavond om streeks elf uur mijn Bato-fiets no. 78834 uit een tuin in de Lawick- sche Allée heeft geleend, verzoek ik dringend mij zelf als eerste kooper voor het rijwiel te doen gelden, daar ik het eiken dag noo dig heb om mijn werk In Ede te kunnen bereiken. Ik betaal dien vinder contant f 100.plus een half pond voor-oorlogsche rook tabak en geef hem mijn eerewoord dat er geen politiewerk van ge maakt zal worden. Ook voor het frame zonder banden loof ik een goede belooning uit. Bij voorbaat dank voor een sportieve mede werking van nieuwen eigenaar”. (Volgt onderteekening). an»». 'ram ;ram 'ram ;raa Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar i 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. r. run- iteren i en 211, >r af 'ram iter liter gram gram gram goed bij de zwarte handelaren in de fietsenbranche. menteel alles overheerscht. Als de sche pen die tot zinken worden gebracht, niet in aantal verminderen, zullen de werven der geallieerden, niettegenstaande haar groote krachtsinspanning, niet in staat zijn een evenwichtpositie tot stand te brengen. De totale geleden verliezen aan scheepsruimte op alle zeeën zouden waarschijnlijk grooter zijn dan de ton nage die daarvoor in de plaats kan wor den gesteld. Een andere vraag, die we ons meer dan eens stellen, is deze: Wat heeft deze oorlog in de harten der men- schen bewerkt? Is het een geloof aan een betere toekomst, aan een ideaal, waar voor al die offers met liefde gebracht worden, of is het bij vele menschen duis ter als de nacht, geen vertrouwen meer in zich zelf en in de toekomst? In het Engelsche tijdschrift The Spic- tator treft men zoo nu en dan ingezon den stukken aan, die beter dan officieel» redevoeringen den graadmeter der pu blieke opinie genoemd kunnen worden. Uit vele van die beschouwingen zou men kunnen vaststellen, dat deze oor log moet worden gezien als een episode in het 'verschrikkelijke drama van de Westersche cultuurcrisis. Velen, neen millioenen, zijn er in onze tegenwoordige wereld, die geen houvast meer hebben, die gegrepen worden door de angst van een leven zonder zin, zonder zekerheid, maar ook valt met ontstellende zeker heid in die ingezonden artikelen te be luisteren dat het ziekelijke cynisme van de jeugd en de onverschilligheid en het egoïsme van de menschen der middel bare leeftijd een noodlottige rem zullen worden voor al de verbeteringen, die men zich voorstelt, dat uit dezen oorlog geboren zullen worden. We nemen de vrijheid een kort stukje uit die artikelenreeks over te nemen om dat dit gedeelte zeer duidelijk de menta liteit aangeeft ook van groote groepen onder de bewoners van het vasteland van Europa. „Behoeven wij slechts in leunstoelen te zitten en in brieven aan de dagbla den een massaal luchtoffensief tegen Duitschland te wrlangen? Wellicht be werken wij dat. Dat offensief zal dan door de bloem der Engelsche jeugd uit gevoerd worden. Welk geloof zal hun kracht geven, als zij door sneeuw en re gen vliegen, dwars tegen de schijnwer pers en het spervuur in van de luchtdoel- artillerie, elk oogenblik den aanval van een Messcherschmidt verwacrtend? Mis schien het bewustzijn, dat zij die massa’s verdedigen, die de Albert-Hall bij een box-match vullen, terwijl op de parkeer plaatsen honderden auto’s staan als aan fluiting van de benzinebesparing? Of dat zij zich inzetten voor de afzetters, die hun bui’del spekken met duistere zaken op de zwarte markt, en er afkomen met een geldboete, welke zij tienvoudig zou den kunnen betalen In een handom draaien? Willen wij in ernst beweren, dat zij dédrvoor hun leven inzetten r” Wanneer we dan ten slotte na deze wel wat lange Pinksterbespiegeling te- rugkeeren tot het actueele onderwerp van dezen tijd, n.l. de oorlog, dan kun nen we direct het feit vastleggen, dat er in den algemeenen toestand weinig ver andering gekomen is. Of de Duitschers nu bij Kertsj de kustplaats van die naam hebben veroverd, of de Russen bij Charkov massale aanvallen doen, die ge regeld te pletter loopen tegen de ijzeren afweermuur van de Duitsche troepen, de Japanners in Birma de Chineesche grens HOOFDREDACTEUR Zoo gaan we een nieuw oorlogsjaar tegemoet. Wat hierin voor ons verbor gen ligt; we weten het niet, maar dat het minder ernstig zal worden dan de afgeloopen jaren, daaraan gelooft nie mand meer. Wel vindt men onder de menschen optimisten en pessimisten. De eene groep die er vast van overtuigd is dat de oorlog dit jaar een einde neemt en de andere groep die ons niet alleen een nieuwe oorlogswinter maar ook een nieuwe oorlogszomer in het vooruitzicht stelt. Het optimisme is naar onze mee- ning gebaseerd op de suggestie uit be paalde hoek, die met moed en vertrou wen de hoop op een gunstige keer in dezen strijd tracht levendig te houden, het pessimisme ziet naar de woorden van Roosevelt, die nog pas geleden ter ge legenheid van den vlootdag in Amerika heeft verklaard: ,/ie oorlog zal nog lang duren.” Speurende naar de oorzaak van deze pertinente verklaring, kunnen we maar één oplossing vinden n.l. het probleem der scheepsruimte. Amerika, zoowel als Engeland, kunnen niets doen zonder scheepsruimte, geen aanvoer van levens middelen, van oorlogsmateriaal, van grondstoffen, kortom alles en nog wat is aangewezen op scheepsruimte. Verschillende Amerlkaansche schrij vers geven toe, dat dat probleem mo- 100 jlkj üLhL xüJi'f 6 ct, Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. I. D. OSINGA, BOLSWARD. Roemenië strijdt mee. I Stafbesprekingen met konlng MlChaeL In zijn specialen trein bespreekt da konlng met Generaal Antonescu bat verloop van de operaties aan he< Oostfront (V -Eur.-Bildmatr.dienst-P.K. Pllhmann-m-) Weer beleven we een Pinksterfeest in Oorlogstijd. Wat een tegenstelling eigen lijk tusschen den zin van het Pinkster feest, n.l. dat wij vervuld zullen worden, door den Heiligen Geest en onze ont» redderde, op een chaos gelijkende we reld. Waar Is gebleven in de verantwoorde lijke leiders der volkeren die geest Gods die het verstand verlicht en de harten bestuurt? HJet schijnt hoe) langer hoe meer dat het gezonde verstand is ver dwenen om plaats te maken voor de haat en het egoïsme en toch, wanneer we ooit weer werkelijke vrede op deze wereld willen brengen, dan moeten we terugkeeren tot de kern der tien gebo den Gods. Bemint Uw naaste als U zelven, gij zult niet doodslaan, en ver geldt geen kwaad met kwaad. Wanneer we den zip hiervan goed begrijpen, en vooral daarnaar leven, dan alleen bestaat er kans dat het egoïsme en de haat kun nen worden uitgebannen. Laat ons ho pen, dat God ons gebed op dit Pinkster feest moge verhooren, dat Hij Zijn hei ligen Geest moge zenden over alle men- schen inzonderheid over hen die in deze wereld de) zware velrantwoordeflljkHeid der leiding hebben te dragen. Ja, dat is juist het kardinale punt: hoe komt het, dat de zwarte handelaren zulke goede zaken maken in de fietsen- en rijwielbandenbranche? Om iets te kunnen vèrkoopen, moet men ook eerst koopen. De zwarte fietsen- en banden handelaren moeten dus op de een of an dere wijze aan hun handelsobjecten ko men. En daar zit nu juist de kneep: want voor de „bevoorrading” van die zwarte handelaren zorgen de zwijntjesjagers, ofwel: de fietsendieven. Dag aan dag is er tegenwoordig een legertje fietsen dieven in ons land aan het werk. Staat er ergens een karretje onbeheerd, men kan er van verzekerd zijn dat er spoedig iemand is, die zich er over ontfermt. In het gunstigste geval weet de politie nog wel eens den dader en het karretje op te sporen; in een minder gunstig geval ontvangt de gedupeerde eigenaar1 na verloop van eenigen tijd zijn vehikel bandenloos terug omdat het gevon den wordt, ergens langs een stillen weg, door een of anderen goeden genius en in de meeste gevallen ziet de eige naar nooit meer zijn waardevol rijwiel terug. Het verdwijnt al of niet „opge knapt” in den zwarten handel. Misschien rijdt er lang iemand anders op, die er een „behoorlijke” som voor heeft be taald. De fietsendiefstallen beginnen de laatste maanden een bedenkelijken om vang aan te nemen. Wanneer men in oogenschouw neemt, dat alleen al in Am sterdam in 1941 ruim 20.000 rijwijelen zijn gestolen (tegen in 1934 nog geen 9000), dan overdrijven wij niet, wanneer wij zeggen, dat hier van een zwijntjes- jagers-epidemie gesproken kan worden. Hoe ver het al is» moge de volgende advertentie bewijzen, geknipt uit „Greb be- en Veluwepost” van 6 Mei: Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj zijn bij de laatste zuiveringsacties nog 19.942 ge vangenen binnengeütfacht, alsmede 36 pantserwagens, 264 kanonnen en een pantsertrein buitgemaakt. Daarmede is het in het weermachtbericht van 20 Mei genoemde aantal gevangenen gestegen hebben bereikt, de strijd in Lybië regel matig heen en weer golft, het zijn alle maal bijkomstige dingen, die ons niet mogen afleiden van het kardinale punt, dat de strijd begonnen is tusschen Duitschland en Engeland en ook tus schen die twee landen zal moeten wor den uitgevochten. In dezen strijd speelt het wapen der blokkade een zeer belangrijke rol en wel aan beide kanten. Het is ons inziens nu maar de vraag wie hef langste zal kun nen volhouden. Men zou tot het wapen der blokkade ook kunnen rekenen de diplomatieke ac tie die onvermoeid wordt toegepast; de missie van Cripps naar Britsch-Indië en de druk op Turkije zou men als de meest actueele op dit terrein kunnen be schouwen. Wat het eerste aangaat blijkt nu ach teraf dat de mislukking van de onder- handelingen van Cripps met de Indische leiders voor een groot deel moet worden toegeschreven aan de hernieuwde actie van Ghandi, de Indische Mahatma. Toen deze er van overtuigd was dat de En gelsche regeering niet genegen was zijn eisch| om de uitlevering van de politieke macht in Indië aan de Congrespartij te waarborgen, is hij direct begonnen met moeilijkheden. Ghandi is van oordeel, dat de Indische regeering het recht moet krijgen met andere mogendheden ver dragen te sluiten. Daarin ligt niet alleen opgesloten het recht van een afzonder lijke vrede met Japan, maar ook van het volledig zelfbestuur over Indië. Voor wat Turkije betreft, staan de za ken even anders. Dit land is geheel,vrij, maar wordt door het verloop van dezen oorlog hiel langer hoe meer in het nauw gedreven. Turkije wenscht niets liever dan baas in eigen huis te blijven, maar de druk die van geallieerden zoowel als van Duitschen kant op dit land wordt uitgeoefend, zou er onverhoopt toe kun nen leiden dat Turkije ten einde raad partij zal moeten kiezen. Aan welke kant deze weegschaal uiteindelijk zal door slaan, is nu nog niet te zeggen. irdi ■3 Reeds in de laatste maanden van het jaar 1941, na het begin van het werk van den N.V.D., konden 8000 schoolgaande kinderen worden uitge zonden voor een verblijf van 4—6 weken naar plaatsen, welke door hun ligging en klimaat bij uitstek geschikt waren voor hun gezondheid. In het begin van 1942 is wederom met de uitzending van kinderen een begin gemaakt. Thans zijn 1000 kin deren bij pleegouders in inrichtingen ondergebracht, terwijl deze uitzendin gen van week tot week in versterkte mate voortgaan. Met de moederuitzending werd in Nederland een geheel nieuwe tak van sociale verzorging begonnen. 50 hulp behoevende moeders uit kinderrijke gezinnen werden in mooie tehuizen gedurende 4 weken opgenomen. Door dit herstel van gezondheid werd groote vreugde gebracht in vele gezinnen. Een andere geheel nieuwe taak heeft de N.V.D. eveneens op zich genomen, door het aanvatten van de schooltand- verzorging, door middel van vervoer bare tandheelkundige klinieken. Al naar gelang van behoefte kon de N.V.D. in de daarvoor in aanmerking komende huishoudingen zijn hiervoor opgeleide krachten inzetten. De huis houdelijke hulp heeft met 70 helpsters reeds 24.500 dagen arbeid in de ge zinnen verricht. De algemeene bijstand van den N.V.D. neemt een steeds grooteren omvang aan. Vele duizenden families werden met een ondersteuning ge holpen. Zoo werd b.v. in Juli 1941 een bedrag uitgekeerd van f3287.55, terwijl dit in December 1941 was ge stegen tot f31.779 69. Deze enkele gegevens toonen aan. op welke wijze de N.V.D. ten behoeve van de volksgezondheid speciaal in kinderrijke gezinnen werkzaam is. Daarnaast werden door den N.V.D nog verschillende bijzondere opdrach ten uitgevoerd door de inschakeling in het werk der centrale keukens kul den in de maand December 1 932 t>8 porties eten uitgegeven worden 3ii bominslagen verleende de N V D. un- gebreide hulp, tot een totaal bedrag van f 100.000. Deze maatregelen van sociale luo; werden grootendeels hierdoor moge ijk gemaakt, dat zich reeds een gro i aantal leden, die ’n maandelijKsctn bijdrage betalen, bij den N.V.D. heb ben gemeld en dat zich een steeds grooter aantal vrijwillige medewerkers aanmeldt. Bij een terugblik op dit zoo kort bestaande werk van W.H.N. en N.V.D. kan worden vastgesteld, dat beide stichtingen een zeer groote taak op sociaal terrein zullen hebben te ver vullen, BRITTEN GEDWONGEN OM DE KAAP TE VAREN. BERLIJN, 22 Mei. (D.N.B.). Het op perbevel der weermacht deelt inzake de jongste successen van het Duitsche duik- bootwapen de volgende bijzonderheden mede: Ten Oosten van de Antillen viel een Duitsche duikboot het in Glasgow thuis- behoorende Britsche motorschip „Cape of Good Hope”, ter grootte van 4963 brt., met succes aan. Het schip, dat zich, volgens de verklaringen van den kapitein op weg bevond van New York naar Een fiets ip in dezen tijd een kostbaar bezit. Nieuwe fietsen zijn op de bon en men moet al zeer gefundeerd kunnen aantoonen, dat men, beslist voor zijn werkzaamheden een rijwiel noodig heeft anders vangt men bot tijdens de aan vrage op het distributiekantoor. Hetzelf de is het geval, als men om een nieu wen binnen- of buitenband komt Het is dus zaak om zeer zuinig met de fiets om te gaan en er niet meer mede te rijden dan beslist noodzakelijk is. Im mers, een groote categorie wielrijders, die thans nog kunnen fietsen, dank zij het feit, dat zij nog over een paar min of meer goede banden beschikken, zul len niet voor nieuwe banden in aanmer king komen, omdat hun werkzaamheden niet van dien aard zijn, dat ze van geen ander vervoermiddel gebruik kunnen maken, ofwel.den beenenwagen kunnen gebruiken. Het ligt voor de hand, dat dingen, welke schaarsch worden en uitsluitend via de distributie te verkrijgen zijn, ge wilde objecten zijn voor den zwarten handel. Dat 1» ook het geval met de rij wielen en de banden. Op groote schaal worden er op het oogenblik fietsen en rijwielbanden te koop aangeboden. Wij willen niet beweren, dat ieder rijwiel, of liederen band, die per advertentie te koop wordt aangeboden, afkomstig is van diefstal, doch vast staat evenwel, dat een groot aantal fietsen en banden, af komstig van diefstal, op deze en andere wijze verkocht worden. Wie wel eens een kijkje neemt in de centra van den Zwarten handel, weet, dat er op het oogenblik fabelachtige hooge prijzen worden betaald voor goede fietsen en banden. Een journalist is een brutaal mensch Ik zeide dat reeds eerder in deze arti kelen en zoodoende komt hij ook wel eens daar, waar men op minder bona fide wijze zaken doet in artikelen, die meestal niet op een legale wijze zijn verkregen. Een en ander heel voorzich tig uitgedrukt En zoo heeft schrijver dezes dezer dagen eens een kijkje geno. men in een stad van ons land, waar handel gedreven wordt in rijwielen en onderdeden. Mag ik U enkele prijzen noemen? Een prachtig nieuw rijwiel, eerste klas fabrikaat, met goede, voor- oorlogsche banden, moet een bedrag van f350.opbrengen, en naar ik mij heb laten verzekeren is dit nog niet eens een hooge prijs. Een nieuwe buitenband gaat van de hand voor f 70.A f 80.en een tweedehandsch binnenband, die er nog heel behoorlijk uitziet, moet f 13 opbren gen. Een d®orzichtige celluloid stel jas- beschermers voor achterwiel kost f7. (de normale prijs was vóór den oorlog misschien f 1.10). En zoo gaat het maar door. De prijzen van tweedehandsch fietsen, met min of meer behoorlijke bin nen- en buitenbanden, varieeren van f70.tot f 150.En er zijn altijd koo- pers genoeg, In 1de vijf minuten, dat schrijver dezes even stond te kijken in dit centra op klaarlichten dag in de openlucht notabene werden liefst 2 nieuwe rijwielen verkocht, plus enkele nieuwe en oude banden. De-zaken gaan I Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 FOOKf miKiïAAR Het internationale grootkapitaal heeft onze boeren en arbeiders gemaakt tot slaven ea knechten. Van geboorte en afstamming echter zijn zij vrij I Daarom moeten hun ketenen ver- brokenjworden, opdat zij met hun vrouwen en kinderen weer vrij kunnen leven. De strijd gaat tegen de geldbaronnen, voor een waarlijk volksche adel. Werpt U in den strijd tegen de volksverpestende plutocraten. Treedt in de rijen der Nederlandsche S.S. tot 169.198, de buit tot 284 pantserwa gens en 1397 kanonnen. Gevechtsvlieg tuigen wierpen in het havengebied van Sebastopol een koopvaardijschip in brand. Nadat in den slag van Charkov alle bolsjewistische aanvallen onder zeer zware verliezen voor den tegenstander waren afgeslagen, is het initiatief thans in onze handen overgegaan. Ten Z.O. van het Dmenmeer zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. In Lapland wonnen Duitsche troepen bij een aanval verder terrein. Een in den loop der gevechten ingesloten gevechts groep van den vijand werd vernietigd. In een haven op het schiereiland Kertsj beschadigde de luchtmacht 3 vrij groote koopvaardijschepen, waarvan 1 zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het vernietigd is. Nachtjagers schoten de laatste dagen aan het Oostelijke front verscheidene bolsjewistische bommenwerpers en transportvliegtuigen neer. Op Malta werden de vliegvelden Hal- far en Luca overdag en des nachts ge bombardeerd. Andere luchtaanvallen waren gericht tegen een Britsch lucht steunpunt in Noord-Afrika. Duitsche duikbooten hebben, zooals in een extra-bericht id medegedeeld^ ten Oosten van de Antillen, op de Caribische Zeel en in de Golf van Mexico 20 vijan delijke koopvaardijschepen, te zamen 11 >6000 brt. tot zinken gebracht. Een andere duikboot drong over de Golf van St. Lawrence tot in de St. Lawrence- rivier door en bracht daar, in weerwil van de bewapening door talrijke zee- en luchtstrijdkrachten 3 schepen van 14000 brt. tot zinken. Daarmede heeft de vijan delijke scheepvaart in de Amerikaansche wateren in het bestek dezer operaties weer 23 schepen met een gezamenlijken inhoud van 125.600 brt. verloren. Bij de succesvolle operaties van Duit sche duikbooten in Amerikaansche wate ren hebben de booten onder bevel van de luitenants-ter-zee le klasse Thur- mann, Wurdemann en Folkers zich bij zonder onderscheiden. reek XQA, t r 605 f f 20G f - f - f - f - f - f 28 f - f - f - f - f 38 f - f - f - :-g. iram ajitfaR artA •8- •g. ante. eken gram agen •ants. Wantde gelegenheid maakt den dief. NIEUWMARKT 29, J 'J SWARD 8792Ó; L DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1