Revue van de week. De Oorlog k De Bolswardsche Courant en Westergoo a 1 I I Stadsnieuws. 38£± Jaargang Vrijdag 29 Mei 1942 No. 43 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Omtrek. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 t tl 1 r R R Hilv. I. i 3 1 I i >r 1 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lmgeld fr. p. p. per hall ja ar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland 1 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 et. p. kwartaal. n .rd, E3 I A 4 7 1/1il i Ip ij i n, I iól IJ *!-», 100 ct. ilk) ni.rrt. rïUJr 6 Ct, Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 1 u WWB®? De dienaren van het politieke christendom hebben in den loop der tijden veel onheil en leed over ons volk gebracht. Telkens weder brachten zij verdeeldheid tusschen volksge- nooten, tusschen menschen van hetzelfde ras en bloed. Door hun kuiperijen en intriges werd broederbloed vergoten. De kans daartoe mogen zij nooit meer krijgen. Strijdt daarom mede tegen de zwarte internationale. Treedt in de rijen der Nederlandsche SS. cent cent lies wijdt hieraan een gpediaal artikel en komt tot deze conclusie, dat de oorlog aan ieder groote beperkingen oplegt en dat wij ons vele begeerenswaardige za ken voorloopig zullen moeten ontzeg gen. Dit is ook niet erg, maar nooit mo gen wij vergeten dat deze offers door allen moeten worden gebracht en dat het de allereerste eisch van sociale recht vaardigheid rs, dat de beschikbare hoe veelheden levensmiddelen zooveel mo gelijk gelijkelijk worden verdeeld. En de belooning van den arbeid is dAAr on rechtvaardig en on-socialistisch gewor den, waar het den een in staat stelt met behulp van sluikhandelaars en andere zwendelaars de eerste levensbehoeften van den ander op te koopen, omdat in het laatste geval het loon ontoereikend iB zich de eerste levensbehoeften te1 ver schaffen. Deze besteling der armen met behulp van den sluikhandel vindt in ons land op ontstellend groote schaal plaats. Ondanks het verbod van verkoop of aan koop van levensmiddelenbons wordt er in de bonnen der voor hun arbeid te laag betaalden een zeer levendige handel gedreven.Het is alweer een eisch der so ciale rechtvaardigheid dat ieder zich kan aanschaffen datgene waar de bonnen recht op geven. Hoewel de meesten zoo niet al de kachels reeds veilig voor den volgenden winter zijn opgeborgen, is daarmee het probleem van onze kolenvoorziening nog niet geheel verdwenen. Zoowel voor huisbrand als Industrie is het dringend noodig, dat er In de komende maanden eenige reserve wordt gekweekt, opdat het gebrek aan kolen in de komende winter tot de kleinst mogelijke propor ties kan worden teruggebracht. Als een der maatregelen waardoor de kolenpro ductie weer op normale basis kon wor den teruggebracht is indertijd ingesteld dat er op één Zondag in de maand moest worden gewerkt. Dit heeft heel wat ver zet onder de mijnwerkers teweegge bracht, maar het schijnt nu toch, dat men langzamerhand begint in te zien dat het op peil houden van de productie een bij uitstek Nederlandsche zaak is. De Lim burger Koerier schreef dezer dagen, dat dit argument thans heeft doorgewerkt en de mijnwerkers hebben begrepen, wat op het spel staat. Zij hebben het offer van hel Zcfndagweilk gebracht en fi.l. Zondag Is er als op een gewone werk dag gewerkt Het Nederlandsche publiek zal daar dankbaar voor zijn. Het heeft te meer reden tot dankbaarheid nu enkele kolen bons zijn aangewezen en ieder dus reeds voor de eerste wintermaanden een hoe veelheid huisbrand kan opslaan. Deze hoeveelheid behoeft In de komende win termaanden niet te worden vervoerd en moeilijkheden ten aanzien van dit ge deelte zijn dus niet te vreezen. Daar ook aan de voorraadvorming bij de groote steden aandacht zou worden geschon ken zullen moeilijkheden, zooals die er m den afgeloopen winter waren, wel voorkomen kunnen worden. Natuurlijk hoopt een leder, dat een spoedige pacificatie van ons werelddeel het mogelijk zal maken, tot normale ar beidsverhoudingen, óók in het mijnbe drijf, terug te keeren. 1 MEXICO IN OORLOG MET DE ASMOGENDHEDEN. Veridaring van president Camacho in het Congres. De president van Mexico, Camacho, heeft naar uit Mexico City wordt gemeld in een buitengewone zitting van het Con gres medegedeeld, dat Mexico zich van 28 Mei af als in staat van oorlog met Duitschland, Italië en Japan beschouwt. Mexico was, naar Camacho verklaar de, op grond van de internationale ver plichtingen, die het had aangegaan, geen andere beslissing meer overgebleven, dan „moedig deze weg met alle conse quenties aan de zijde der democratieën te gaan”. De Mexicaansche president beschul digt in zijn verklaring de spilmogendhe- den van agressieve bedoelingen en be weerde met name, dat een Mexicaansch stoomschip aan een aanval had bloot gestaan. sloten, maakt snelle vorderingen. Na nieuwe vergeefsche uitbraakpogingen is de weerstandskracht van den vijand, die tot dusverre hardnekkig heeft gevoch ten, gebroken. De op een nauw gebied opeengedrongen en in verscheidene af zonderlijke groepen omsingelde vijande lijke troepen vertoonen een chaotisch beeld. De commandant van het 57ste Sov- jetleger, generaal Podlas, en zijn stafchef hebben zich, kort voor zij gevangen zou den worden genomen, doodgeschoten. In de centrale en Noordelijke zone van het Oostelijke front zijn eigen aanvals- operaties met succes voortgezet. Enkele vijandelijke aanvallen werden afgefsla- gen. Aan het IJszeefront werden in de haven van Moermansk twee groote koopvaardijschepen in brand gebombar deerd. Bij de voortzetting der aanvallen op het vijandelijke convooi in de wateren tusschen de Noordkaap en Ijsland heb ben gevechtsvliegtuigen een koopvaar der van 8000 ton tot zinken gebracht en aan boord van drie andere brand ver oorzaakt. In de Middellandsche Zee zijn geslaag de aanvallen gedaan op vliegvelden op Malta en aan de kust van N.-Afrika. Overdag hebben gevechtsvliegtuigen de havenwerken van Southampton aan gevallen, gedurende den nacht voor den oorlog belangrijke installaties jaan d'e Zuidwestkust van Engeland. Bij enkele vluchten naar de kust van Noorwegen en Frankrijk verloor de vij and door jachtafweer en luchtdoelge schut vier vliegtuigen. Wanneer we nu, wat betreft het bin- nenlandsch nieuws, aan onze lezers de vraag zouden voorleggen: wat acht ge deze week actueel? dan zullen *de ant woorden wel zeer verschillend zijn. In de eerste plaats ligt dat aan een bepaalde geesteshouding en aan den anderen kant aan het verschil in levens positie. De werkman zal zich in alge- meenen zin meer interesseeren voor alles wat met de arbeid in verband staat, dus arbeidsdienst, ontslag van personeel, vrijwillige dienstneming bij de politie of gedwongen dienst in het buitenlandsche arbeidskamp. De middenstander is geneigd meer be lang te stellen in alles wat met den goe derenhandel samenhangt; leest graag lets over in beslag genomen goederen en hoe hiermede gehandeld wordt, maar trekt zich door de kopzorg van de dis- stributie en al de andere papieren be zwaren van de groote problemen van dezen tijd bitter weinig aan. Evenzoo de fabrikant en groothande laar die door de rantsoeneering aan de eene kant een veel te groote vraag en aan den anderen kant het grootste deel van de maand met ontevreden afnemers moet werken. Bovendien week in week uit volgestopt wordt met ambtelijke pa perassen, die een groot deel van zijn tijd in beslag nemen. Neen, look bij deze groep moeten we niet de volle belang stelling zoeken voor de groote proble men van dezen tijd. Onwillekeurig zult U de vraag stellen: heeft het dan nog wel zin die vraag stukken van onzen tijd in korte trekken te belichten? Voor den journalist, die zijn taak goed opvat en zijn positie tegenover de volks gemeenschap begrijpt, is er maar één antwoord en wel: „rtu meer dan ooit is het noodig in onze apatische samenleving waar leugen en bedrog, egoïsme en haat hoogtij vieren, de problemen van dezen tijd te bespreken, opdat belangstelling gekweekt wordt voor de vraagstukken, waarvoor we nu, maar zeker na dezen oorlog een antwoord gereed moeten heb ben. We zullen na dezen oorlog de groote massa niet weer stuurloos aan ’n woelige zee over mogen laten. We zul len vooral de sociale problemen moeten bestudeeren en hen die het aangaat de overtuiging bijbrengen, dat de eerste plicht in een gezonde samenleving Is de sociale rechtvaardigheid. Zie, daar komen we ongemerkt op een zeer belangrijk probleem van dezen tijd. Wat verstaan we eigenlijk onder sociale rechtvaardigheid? Om ’t maar eens kort en krachtig te zeggen, de waardeering van den arbeid. Daarin ligt opgesloten een rechtvaardig loon, zoowel voor den werkman als voor den werkgever; dat teder lid van een bedrijf ook deel uit- maakf van dit bedrijf, zich van hoog tod laag bewust is van de verantwoordelijk heid, niet dus een soort machine-onder- deel, dat de opgedragen taak en ook niets jmeelr vervult, maar een levende gemeenschapscel die zich beschouwt als een deel van het groote raderwerk, waarop een deel der algemeene verant woording rust. Het niet vervullen van de eisch der sociale rechtvaardigheid heeft in ons land toestanden geschapen, zoo als we ze voor 1940 bij legio konden ontdekken. Deze toestand mag en moet niet weer terugkomen. We hebben er voor te zorgen teder in zijn staat en stand, dat die eerste beginselen van een sociale rechtvaardigheid zoo worden gepropageerd, dat onze geheele samen leving ervan wordt doortrokken; dan, maar ook dan alleen zal het mogelijk zijn het leven weer met idealen te vullen, omdat een leven zonder Idealen voor de meesten onder ons geen leven is. In het begin van dit overzicht hebben we terloops even gesproken over den sluikhandel We zouden haast willen zeggen: het groote probleem van dezen tijd. Door die sluikhandel een ontstellend aantal inbra ken, diefstallen, onthouding van voe dingsmiddelen aan de gemeenschap, bonnenhandel, clandestien slachten, enz. enz. De sluikhandel is een rotte plek in onze! samenleving die alleen daardoor zulke vérstrekkende gevolgen heeft, om dat er nog steeds menschen gevonden worden, die over een ruime beurs be schikken en het woord egoïst als no. 1 in hun zakboekje geplaatst hebben. Veel schuldiger dan de dief is hij, die de meestal gestolen slulkhandelgoederen koopt. Er Is nog een ander gevaar, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat goederen In den sluikhandel terecht komen en wel het dikwijls ontbreken van een recht vaardig loon. De redactie van Vo Va DE STRIJD IN CHINA. Hoofdstad van Tsjeklang bezet. Het persbureau van het Japansche le ger te Sjanghai heeft medegedeeld, dat Japansche strijdkrachten, na verwoede gevechten de hoofdstad van de provin cie Tsjekiang, Kinhwa hebben bezet. De in het gebied van Kinhwa ingeslo ten Chineesche troepen, waarvan de sterkte op 20.000 man wordt geschat, zijn volgens andere Japansche berichten vernietigd of gevangen genomen. Volgens Stefani is het verlies van Kinhwa voor de regeering te Tsjoeng- ki'ng zeer ernstig. De stad is n.l. een groot handelscentrum. Zij vormde hef voomaamstrategische punt in de derde militaire zone van het China van Tsjang Kai-sjek. In Z.O. Sjansi, een Noord-Chineesche provincie, die ten Westen van Peking ligt, gaan ingesloten Chineesche commu nistische troepen ter sterkte van onge veer 10.000 man hun vernietiging tege moet. Volgens vertraagde berichten heb ben Japansche troepen op 24 Mei de nieuwe zesde brigade van Tsjoengking in de pan gehakt, waarbij de Chineezen 400 dooden en 80 gevangenen verloren. Uit een gemeenschappelijk Japansch- Thaisch commuiqué, waarin de bezetting van de plaats Kentoeng in Birma door Thaische troepen wordt medegedeeld, blijkt voor het eerst officieel, dat de Thaische troepen actief met Japan sa menwerken. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. Vernietiging der ten Zuiden van Charkov ingesloten Sovjet-legers maakt snelle vorderingen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: De vernietiging van de Sovjet-legers die ten Zuiden van Charkov zijn inge- Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de Britsche opperbevelhebber in Birma, generaal Alexander in een dag order medegedeeld, dat zijn opperbevel door den terugtocht uit Birma is geëin digd DE ZWEMSCHOOL. Naar wij vernemen is de zwemschool dezer dagen door bevoegde instantie goedgekeurd, zoodat wanneer de voor- bereijdende werkzaamheden een beetje vlot verloopen, eerstdaags de zwem school kan worden opengesteld. Waarschijnlijk kan reeds a.s. Dinsdag nader bericht worden tegemoet gezien. GESLAAGD. 16 Mei werd een examen gehouden, uitgaande van de Vereen, van Leeraren in Steno- en Dactylografie „Speed”. Namens het Centraal Bureau slaagden voor: Kantoorstenogra(a)f(e) B (130 letter grepen per minuut): Mej. Hittie Bijlsma en de heer O. H. Zelle, Bolsward. Typist (e): de dames Femie M. L. Ger- ritsma en Gé de Groot, Bolsward; Annie Hardenberg, Witmarsum en Magda S. de Vries, Hichtum; de heeren L. de Boer, Makkum; Y. Bonnema, Hijdaard; F. Fal- kena en H. Personius, Pingjum; K. P. de Jong, Bolsward en W. de Vries (met lof), Sneek. Eén candidaat werd afgewezen. Zij werden opgeleid door Hillle de Jong, Gedipl. Ler. Typen en Steno-Speed Hid Heroplantsoen 4, Bolsward. De R Uit de maand.de Aal en Paling in het land. De palingrookerijen in Volendam hebben hun wer^aamheden hervat en leveren weer bun gerookte Aal af, welke groeten aftrek vindt Zoo uit da rookerij. (VJ?.B.-PoJygoon-Zeylainaker-a^. STILSTAND IN STRIJD OP MADAGASCAR. Onderhandelingen over Martinique duren nog steeds voort. Van gezaghebbende zijde verneemt men, dat seder eenige dagen een stil stand in de gevechten op Madagascar is ingetreden. Naar men in bevoegde kringen te Vichy verneemt, is Martinique nog steeds het voorwerp van diplomatieke onderhande- lingen. Plaatselijke besprekingen hebben geleid tot het immobteliseeren van 'de Fransche oorlogsschepen op de reede van Martinique door verwijdering van belangrijke machine-onderdeelen. De Fransche regeering heeft daarente gen geweigerd de schepen te ontwape nen. Wat de koopvaarders en in het bij zonder de zeven tankschepen betreft: de Fransche regeering houdt vast aan het standpunt, dat zij heeft uiteengezet in haar nota van 12 Mei, waarin zij ver klaarde, dat zij onder geen omstandig heden schepen aan een andere mogend heid zou afstaan. FILMAVONDEN. De Doele geeft Zondag en Maandag een drietal filmvoorstellingen met de leu ke Nederlandsche hoofdfilm „Het leven is niet zoo zwaar”. Nu, een beetje op wekking hebben we tegenwoordig wel noodig en daarom veronderstellen we, dat de Doele niet over bezoek te klagen zal hebben. Speciaal willen we even de aandacht vestigen op de kindervoorstelling van Zondagmiddag 4 uur en op de op veler verzoek als proef ingestelde filmavond op Maandagavond. Voor hen, die Zondags niet naar de bioscoop gaan, is dit een gelegenheid, die wel gewaardeerd zal worden. vereen. Hilv. II. 19.15. Bont program ma. Woensdag 3 Juni: Hilv. II. 20 uur. Ernstige muziek, frag menten uit Bizet’s „Carmen”. Hilv. I. 13 uur. Een bezoek aan een grasdro gerij. 15 uur. Actueele huishoudelijke dingen, door mevr. Bonger-Uyldert. Donderdag 4 Juni: Hilv. L 19.10. Omroeporkestvereen. ernstige muziek. Hilv. II. 16.45. Kin derkoor v. d. Omroep. Vrijdag 5 Juni: Hilv. I. 14 uur. Groninger orkestver. Werken vair Bach, Mozart, e. a. Zaterdag 6 Juni: Hilv. I. 16.45. Volksliederenprogramma door het omroep-kamerkoor. 20.05. Piano-voordracht. Hilv. n. Lichte mu ziek. 19.30 en 20.45. Bont programma. WONSERADEEL. BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER. Wanneer het daarvoor in verband met de noodlijdendheid der gemeente aan- geVraagde crepiet wordt goedgekeurd zal aan verschillende besturen van bij zondere schoten op grond van art. 72 der 1. o.wet 1920 medewerking worden verleend voor de aanschaffing van leerboekjes voor het onderwijjs in de Duitsche taal. Onder gelijk voorbehoud zal medewerking worden verleend aan de inrichting van het terrein voor licha melijke oefening bij de bijzondere scho len te Gaast en Ferwoude. A. Joma te Gaast wordt in het genot gesteld van financieele steun ingevolge art. 13 der l.o.wet 1920 voor het bezoe ken door een zijner kinderen van de bij zondere lagere (r.k.) school te Mak kum. Aan het verslag van de onlangs te Makkum gehouden vergadering van de commissie van toezicht op de gemeen telijke vischafslag wordt het volgende ontleend: a. van de N.V. Cervo-balans te Den Haag is een weegtoestel aangeschaft, dat een vlotte afdoening van zaken ten zeerste in de hand heeft gewerkt en in alle opzichten naar wensch voldoet; b. dat het jaar 1941 voor de visch afslag ’n record-jaar is geweest en zelfs de stoutste verwachtingen nog heeft overtroffen; c. dat plannen ontworpen zijn voor den bouw en de inrichting van een nieuw vischafslaggebouw, waarvoor bereids ’n gedeelte van de winst over 1941 met in stemming van hoogere autoriteiten zal worden gereserveerd, doch waarvan de uitvoering in verband met de huidige materialenschaarschte uiteraard stagnatie ondervindt; d. dat het op 31 Dec. 1941 afgetre den lid T. de Vries te Zurich als zooda nig is herbenoemd; e. dat bij Kingma’s bank te Makkum een rekening-courant is geopend voor de tijdelijke belegging van overtollige kas gelden. De v.m. tolwoning te Longerhouw, tot nog toe bewoond door den heer W. Koopmans, wordt ingaande 12 Mei 1942 in huur toegewezen aan T. Joma te Exmorra. Aan E. Koomstra te Makkum wordt voor het jaar 1942 weer vergunning ver leend tot het gebruiken van een strook groot 500 M3. van de Makkumerwaard, gelegen aan de buitenhaven te Makkum. Het in verband met de noodlijdendheid der gemeente vanwege het departement van binnenlandsche zaken ingestelde on derzoek omtrent de begroeting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1942 heeft aanleiding gegeven tot het maken van enkele opmerkingen, t. a. v, de perso neelskosten (dienstpersoneel armenhuis Makkum) die van ondersteuning, welke voor 1942 op een bedrag van rond f30.000.kunnen worden aangehouden, steun aan doortrekkenden waarvoor f 500.minder kan worden geraamd en vervoerskosten van ziekenhuispatiënten, die f 100.lager kunnen worden ge steld. Tengevolge van een en ander kan voor 1942 met een subsidie van f69.200 uit de gemeentekas worden volstaan. Aan K. Zandstra, bakker te Parrega, wordt Pp grond van de hindemiswet vergunning verleend tot het bouwen van een gecombineerde heetwateroven in zijn bakkerij, plaatselijk gemerkt Parrega 83, terwijl gebr. A. en T. v. d. Berg te Mak kum vergunning ontvangen tot ’t plaat sen van een electromotor van 3 p.k. voor het aandrijven van een inrichting tot het fabriceeren van koelljs en één van 10 p.k. voor het aandrijven van een koel- en vriesinstallatie in het perceel te Makkum plaatselijk gemerkt Vallaat 9. Mw. D. J„ W. Posthuma de Boer- Donkervoort te Makkum heeft haar be noeming tot lid van de damescommissie van toezicht op het handwerkonderwijs aan de o. 1. school te Makkum aange nomen. Wegens opheffing van haar betrekking wordt aan mej. D. Kingma te Burgwerd eervol ontslag verleend uit haar functie van tijd, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de a L school aldaar. ENKELE GREPEN UIT HET RADIO-PROGRAMMA VAN DE KOMENDE WEEK. Zondag 31 Mei: Hilv. I. 10.20. Zondagmorgen zon der zorgen. Maandag 1 Juni: Hilv. II. 17.30. Liederen van Mozart Bizet e. a. 18.50. Prof. Dr. van Ge nechten spreekt over het Jodenvraag stuk. Hilv. I. 19.10. Beethoven cyclus. Amst. Concertgebouworkest. Dinsdag 2 Juni: 14 uur. Haarlemsche orkest l 4 k HJ SWARD 8792$ HOOFDREDACTEUR NIEUWMARKT 29, I. D. OSINGA, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1