r De Oorlog Buit enlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo f r7'. 1 I Fietsers, let op Uw vehikel! er t I Dinsdag 2 Juni 1942 Jaargang No. 44 1. A i o 154.- f - f - f - f - f - f f - f - f - De plechtige opening van de Nederlandsche Cultuurkamer r W* Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. raatt i j&gL 500 Ct. s&si, m&sr 6 ct, rd. a HOOFDREDACTEUR Strengere straffen tegen de zwijntjesjagers zijn zeer gewenscht. n. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD a Telefoon No. 451 Ms j it 1 1. d 3. veel ;anti f y LUCTOR. ouder shou- p. st p. st p. st soo t n n NOA, tent* 211, ri 3-12 irt en ;ustus lei '42 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. Gedurende de laatste week is er aan het Russische front een veldslag gaande van geweldige afmetingen. Meer dan een millioen menschen met al het moderne materiaal in den vorm van tanks, ka nonnen, vlammenwerpers enz. enz. ston den hier tegenover elkaar. Het voorspel van dezen strijd, we bedoelen de slag rondom Charkov, is reeds afgespeeld in het begin van de nu afgeloopen maand Mei, toen de ver bonden Duitsch-Roemeensche legers in een krachtige aanval het schiereiland Kertsj hebben veroverd. Deze Duitsche aanval was het sein voor de troepen van generaal Tlmosjenko om een groot- Bcheepsche aanval in het gebied rondom Charkov op touw te zetten. Aanvankelijk scheen het, dat deze Russische aanval belangrijke successen opleverde. Immers meerdere Russische divisies drongen door de eerste verdedi gingslinies van de Duitsche troepen heen Achteraf blijkt idiit, naar het Duitsche Nieuwsbureau in een beschouwing weer geeft, een doorgestoken kaart. Toen de legers van Timosjenko diep genoeg in de Duitsche linies waren doorgedrongen hebben de pantserlegers van von Kleist uit het Zuiden en die van Paulers uit het Zuld-Oosten ongeveer 80 A 100 km opereerend achter de bolsjewistische aanvalslegers ’n omsingeling uitgevoerd, waardoor het grootste deel der aanval lende Sovjettroepen als het ware van hun aanvoerbasis werden afgesneden. Te laat bemerkte toen Tlmosjenko dat hier een val voor hem was opengezet, waarop hij niet gerekend had. Het groo- HOOFDKW ARTIER VAN DEN FüHRER, 31 Mei. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijke front brachten eigen plaatselijke aanvalsoperaties suc ces. Achter de linie zijn vrij sterke bol sjewistische benden in gevechten, welke twee weken duurden, door Hongaarsche afdeelingen vernietigd. De vijand verloor daarbij behalve een aantal gevangenen, meer dan 4300 mdn £an dooden^ 21 stukken geschut, 97 mortieren en mi trailleurs, alsmede een hoeveelheid hand- vuurwapens en munitie. Bij den slag om Charkov heeft een Kroatisch regiment zich bijzonder onder scheiden. Van de rest van het vijandelijke con- vooi in de Noordelijke Ijszee dat de laatste dagen reeds herhaaldelijk zwaar was getroffen door de aanvallen van luchtmacht en vlootstrijdkrachten, zijn wederom vier groote koopvaardijsche pen door bommen zwaar beschadigd. Bij deze aanvallen kwam het tot luchtge vechten, waarbij zes vijandelijke jagers van de typen Tomahawk en Hurricane werden neergeschoten. In Noord-Afrika duurt de strijd voort Duitsche en Italiaansche jacht- en ge vechtsvliegtuigen schoten 25 Britsche vliegtuigen neer. Aan de Kanaalkust heeft de Britsche luchtmacht bij aanvallen van jagers gis teren overdag twee vliegtuigen verlo ren. Voor de Nederlandsche kust werden bij een aanval op een Duitsch convooi acht vijandelijke vliegtuigen door be schermende strijdkrachten der marine neergeschoten. tg. ranta ranü ek« k-g. gram rans graai gram gram gram Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 2 n t er. idend, run- iteren Tegenover de bloedroode Internationale van den bolsjewistischen haat staat de S3 als „internationale” van bet Germaansche bloed. Deze tegenstelling is onuitwischbaar, de strijd gaat op leven en dood. Daarom staan nu schouder aan schouder In de gelederen der SS de Germaansche vrij willigers uitalielandenaaangetreden.Zij zullen het roode beest van het Kremlin vernietigen. Strijdt ook gij mede tegen de bolsjewistische internationale. Treedt in de rijen der Nederlandsche SS. I J gram liter liter gram gram gram reken gram lagen rants. ;ent ;ent \ies te aantal krijgsgevangenen en het zeer groote aantal vernielde pantserwagens bewijst, dat het Sovjetleger hier een ge voelige klap heeft gekregen. Zeer waar, schijnlijk is het Timosjenko den eersten tijd onmogelijk een nieuw offensief in te zetten. Was dit offensief nu alleen maar een doorbraakpoging zonder meer of zit er misschien een verder strekkende beteekenis achter? We hellen meer tot de laatste stelling over. Het uiteindelijke doel van dit Sovjetoffensief is klaarblij kelijk geweest door te stooten tot de Dnjepr en dan de Oekraïne te heroveren. Dat mag men afleiden uit het Reuter- bericht dat dato 23 Mei uit Moskou werd gezonden en waarin we deze passage lezen: In de heete en stoffige steppen wordt een van de verbitterdste veldsla gen van dezen oorlog gestreden. Van zijn uitslag hangt het lot der geheele Oekraïne af. Hieruit valt duidelijk af te leiden dat het doel van dit Sovjet-offen- sief geweest Is, het belangrijke Russische voedsdlarsenaal en grondstoffengebied wat de Oekraïne altijd voor Rusland ge weest is, terug te winnen. Ook in Afrika in de MarmarisChe woestijn is de strijd opnieuw ontbrand. De reeds gedurende enkele weken stelselmatig volgehouden vliegtuigaanvallen op Malta hebben het vermoeden bevestigd, dat de Duitsch-Italiaansche legerleiding een offensief in Lybië voorbereidde. Sedert Woensdag is een Duitsch-Italiaansch offensief ingezet en hoewel het jaarge tijde door de geweldige hitte die daar heerscht nu juist niet de meest geschikte genoemd kan worden, trekt men zich hiervan In den modernen oorlog bitter weinig "an Reeds bij vorige gelegenhe. zijn hoofdkwartier deze Indische leider ontvangen. Omtrent het resultaat van deze bespre kingen zullen we vooreerst nog wel in het duister tasten. De berichten over een tweede front blijven nog regelmatig aanhouden en worden natuurlijk in de hand gewerkt wanneer in de Engelsche bladen berich ten worden gepubliceerd over de aan komst van Amerikaansche troepen in N.- lerland. Zoo langzamerhand zullen hier zoo spoedig worden weggekaapt, als ’n fiets, die niet staat afgesloten. Welis waar schrikken de doorgewinterde fiet sendieven nergens voor terug, maar het risico wordt toch minder. Een Larensche wielrijder heeft een zeer origineele uit vinding gedaan, die het stelen van zijn fiets onmogelijk maakt. Hij zet zijn fiets ergens neer en als een ander er met het karretje van door gaat, rijst er achter aan de fiets een blikken plaat omhoog, waarop te lezen staat: Deze fiets is zoo juist gestolen! Houdt den dief! De man een ingenieur heeft een en ander heel vernuftig geconstrueerd. Alleen hij is in staat om het ingewikkel de apparaat buiten werking te stellen. Een andere wielrijder de man woont in Amsterdam heeft weer iets anders bedacht. Hij heeft een apparaatje aan het voorwiel gebouwd, dat hij in werking zet, wanneer hij zijn fiets alleen laat. Indien nu een onbevoegde er met het karretje vandoorgaat, dan gaat het apparaat een soort rem op het voor wiel na een twintigtal meters eens klaps werken en blokkeert onverwachts het voorwiel. Het gevolg Is, dat de wiel rijder over den kop slaat. Hij heeft al eens de proef op de som genomen. Het resultaat was, dat de fietsendief met ’n hersenschudding in het ziekenhuis te recht kwam. Waarmede wij maar zeggen willen, dat er verschillende mogelijkheden zijn om het stelen van fietsen zooveel moge lijk tegen te gaan. Wij mogen dan al mopperen over de slechte menschen, die zich niet ontzien een anders karretje te ontvreemden, wij allen hebben den plicht er zelf voor te zorgen, dat het stelen van een fiets zoo weinig mogelijk kan gebeuren. Men late niet nonchalant zijn fiets onbeheerd ergens voor een winkel staan. Breng hem naar een fietsenstal ling, als ge boodschappen moet doen in de stad of op het dorp. Of is Uw fiets U geen vijf cent of een dubbeltje waard? Het parool is dus op het oogenblik: „Fietsers let op Uw vehikel!” Geeft de zwijntjesjagers geen schijn van kans; laat Uw karretje geen moment zonder toezicht staan. Zoodoende verkleint U de kans van diefstal. Het kwaad van de fietsendiefstallen neemt een bedenkellj- ken omvang aan. Wij allen hebben de plicht er voor te zorgen, dat de kans, om een fiets te stelen, zoo miniem mo gelijk is. Met een beetje medewerking kan gezamenlijk heel wat gebeuren. Het is toch altijd nog goedkooper, zélf voor afdoende maatregelen te zorgen, dan te moeten loopen of bussen, omdat de fiets gestolen is. En als de justitie dan ook eens met strengere straffen begint uit te deelen tegen de zwijntjesjagers, dan zal het aantal fietsendiefstallen In ons land zeker weer verminderen. NIEUWMARKT 29, 1. D. OSINOA, BOLSWARD. den is de strijd in Lybië met voor beide partijen wisselend succes vastgeloopen en ook door geen van beide kanten het uiteindelijke doel bereikt. Voor de Duitsch-Italiaansche troepen is dit door te stooten tot het Suez-ka- naal en daardoor deze bruikbare aan- voersweg voor Britsch-Indië af te snij den, voor de Geallieerden de beheer- sching van dit deel van de Middelland- sche Zeekust. We zullen moeten afwach ten of dit nieuwe offensief werkelijk zoo groot zal worden opgezet, dat nu de heel wat troepen aangevoerd zijn. Met een bepaalde bedoeling? Natuurlijk, maar hoe en wanneer? Dat is en blijft voorloopig een raadseL d ii 2 n, verbonden troepen den aanval hebben ingezet, ook het uiteindelijke doel, n.l. het Suezkanaal zal kunnen worden be reikt. Dit hangt natuurlijk voor een groot deel af van de versterkingen welke En geland voor dit deel van het strijdtooneel nog zal kunnen missen. Wanneer we dan verder onze aan dacht even vestigen op het Japansche strijdtooneel, dan zijn we eenigszins ver wonderd, dat het offensief tegen Austra lië zoo lang uitblijft. Blijkbaar riskeert Japan geen enkele mogelijkheid, maar tracht de voorbereidingen voor dit of fensief zoo intens mogelijk uit te voe ren. Men zou ook de veronderstelling kunnen lanceeren, dat eerst met China moet worden afgerekend. Nu de Birma- weg voor de aanvoer van oorlogsmate riaal is afgesneden, is het voor het Chi- neesche leger onder bevel van Tsjang kai Sjek uiterst moeilijk zich tegenover de goed uitgeruste Japansche troepen te verdedigen. Dit Chineesche leger is voor het grootste deel afhankelijk van den aanvoer van materiaal uit Engeland of Amerika. We willen in düt verband even wijzen op een uitlating van Cripps in ’t Engelsche Lagerhuis, dat „geen prijs te hoog lijkt voor de voortzetting van de dappere Russische krachtsinspanning, zelfs wanneer dat zou beteekenen dat ’n deel van ons gebied in gevaar zou wor den gebracht”. Men zou hieraan de conclusie kunnen vastknoopen, dat de oorlogsleveranties aan Rusland belangrijker worden geacht dan die aan China, zelfs al zou daardoor de Britsch-Indische bezitting in gevaar komen. We geven toe, dat deze uitlating even goed betrekking kan hebben op Noord- Afrika, maar ons inziens is dit laatste object voor Engeland belangrijker, dan het eerste. Bovendien bestaat voor En geland nog steeds het gevaar, dat door de onafhankelijkheidsbeweging van de Britsch-Indiërs dit gebied toch verloren dreigt te gaan. Nu de poging van Cripps is mislukt om de Britsch-Indiërs zonder politieke tegenprestatie in de Engelsche oorlogspolitiek te betrekken, moet men meer dan gewone waarde hechten aan de rede, die de Japansche minister-pre sident Tojo j.l. Woensdag in de Japan sche Rijksdag heeft gehouden. Speciaal verdient aandacht de passage, dat de bevolking van Birma, nu de vijandelijk heden daar nagenoeg ten einde zijn, on der leiding van hef Japansche leger op vreedzame wijze het doel: politieke vrij heid te verwerven, zal verwerkelijken. Deze verklaring zal natuurlijk ook in Britsch-Indië weerklank vinden, temeer nu een groot deel van deze Indische be weging door middel van een der leiders h.l. Chandra Bose, contact zoekt met de Asmogèndheden, Nadat deze voorvechter van de Indi sche beweging een onderhoud heeffj ge. had met de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft ook Hitler in In het vorige artikel vertelde ik U iets omtrent de practijken van de zwarte handelaren in de fietsen- en banden branche en van het kwaad van de rij wieldiefstallen, dat den laatsten tijd zoo’n bedenkelljken omvang heeft aan genomen. Na mijn bezoek aan het cen trum van dezen zwarten handel, sprak ik met een rechercheur van politie in de bewuste stad en vroeg hem, of de po litie niet krachtdadiger kon optreden. De man haalde de schouders op en zeide. „Wat moeten wij er meer aan doen? Geregeld houden wij razzia’s onder men schen, van wie wij verwachten kunnen, dat zij ziich bezig houden met het ver handelen van gestolen rijwielen en ban den. De vangst is vrijwel steeds goed, maar morgen duiken er op een an der punt van de stad weer handelaren op. Honderden gestolen fietsen worden er wekelijks in beslag genomen, tien tallen processen-verbaal worden opge maakt, maar niet altijd kan bewezen worden, dat de verkoopers weten, dat deze vehikels van diefstal afkomstig zijn en dikwijls moeten wij die menschen, wegens gebrek aan bewijs weer vrij la ten, hoewel wij ervan overtuigd zijn, dat zij er wel meer van weten. De Ne derlandsche wet eischt nu eenmaal het wettig en overtuigend bewijs en lever dat nu maar eens in al die gevallen. Er zijn echter twee factoren van be lang, aldus onze zegsman, die de dief stallen van de rijwielen zullen kunnen tegengaan. In de eerste plaats moeten de straffen tegen de fietsendieven en de handelaren in gestolen rijwielen en ban den veel zwaarder worden. In de tweede plaats moeten de fietsers zelf er meer voor zorgen, dat de kans, om hun fiets te stelen, geringer wordt. Dat kan in de eerste plaats door: geen fiets onbeheerd te laten staan en in de tweede plaats door er voor te zorgen, dat er een deug delijk slot op het rijwiel zit.” „Rijwielsloten zijn schaarsch,” meen de ik te moeten opmerken. „Inderdaad, maar dan kan men ook gebruik maken van gewone hangsloten.” Dat is het oordeel van een politieman, dat we gaarne publiceeren. Want het is Inderdaad juist. Met alle respect voor de Nederlandsche justitie, zijn wij eveneens van meenlng, dat tegen fietsendieven in de eerste plaats veel zwaardere straffen moeten worden uitgesproken. Dat kan alreeds preventief werken. Het schrikt menig aspirant-zwijntjesjager af, als het risico wat grooter wordt. En voorts Is het inderdaad juist, dat nog menige wielrijder niet zorgvuldig genoeg er voor zorgt, dat zijn rijwiel niet gestolen kan worden. De gelegen heid maakt nu eenmaal den dief. Een rijwiel, dat stevig op slot staat, zal niet Hoogwater in de Oekraïne. De aan den anderen kant van de spoorbaan liggende troepenonder- deelen ontvangen hun voedsel door middel van vlotten en roe: booten. (V.P.B.-Zander-s.) hoogen en daarmee onze cultuur te die nen. Het is terra nova, die voor ons ligt en als pionjers gaan wij, die leiding moeten geven, het voor een deel onge kende gebied tegemoet Zonder hartstocht, heeft Hegel gezegd, is niets grootsch in de wereldgeschie denis tot stand gebracht Om dien harts- tochtelijken wil gaat het en niet om de zekerheid, het doel te bereiken. In antwoord op de redevoering van prof. Goedewaagen heeft de Rijksminis- ter Dr. Seyss Inquart een rede gehou den, waaruit we eveneens enkele punten aanstippen. De oprichting van de Ned. Cultuurka mer zal door velen overbodig worden geacht, omdat zij meenen dat de Neder lander op het oogenblik wel andere zor gen heeft dan juist nu voor het welzijn van de kunstenaars te zorgen. Wie zoo denkt, heeft den dieperen zin van dezen oorlog nog niet begrepen. Hij is er zich nog niet van bewust geworden dat in dezen strijd Europa strijdt met de machten van het verval om het be staan van zijn cultuur. Wij staan aan getreden tegen het materialisme van het Westen en tegen het bolsjewisme in het Oosten, ten slotte om geen andere reden dan om onze cultuur van het avondland, welke in onze landen is geschapen en ontwikkeld door de prestaties van den Germaanschen geest, te behouden. De conclusie, waartoe gij zijt geko men, wortelt niet in een toevallige vriendschap of in de persoonlijke sym pathie van enkelen dan zou ik op dezen grondslag niet mijn besluit hebben genomen doch op de nauwe verbon- henheid in bloed en cultuur met het Rijk. Hoe verscheiden ook voor den oorlog nog de sociologische vormen in Neder land en het rijk zijn geweest, onder de oppervlakte werken toch ook in de Ne derlanden reeds dezelfde krachten. Deze gemeenschappelijke levens krachten, gemeenschappelijk uit de ver wantschap van bloed en cultuur, drin gen thans tot een ontwikkeling in gelijke vormen van het leven der gemeenschap. Derhalve heeft het een diepen grond, dat de Nederlandsche Cultuurkamer de Reichskulturkammer tot voorbeeld heeft genomen. Hetzelfde geldt ook voor de andere inrichtingen, welke in Nederland nieuw zijn opgebouwd. Wie hier spreekt van ovememen of nabootsen, sluit de oogen voor den niet te miskennen die peren samenhang. Wij bootsen niet na, wanneer wij uit gelijken wortel tot gelij ken vorm komen. Ik hoop thans, dat deze nieuwe instel ling tot het welzijn van de Nederland sche kunstenaars en daarmede tot zegen van de Nederlandsche cultuur moge zijn. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Zaterdagmiddag heeft in jdej Stads-, schouwburg te Den Haag de plechtige opening plaafts gehad van de Neder landsche Cultuurkamer. Prof. Dr. T. Goedewaagen hield een redevoering ‘waaraan we zejer in het kort enkele gedeelten ontleenen. De lijf spreuk van den nieuwen mensch, de nieuwe staat en de nieuwe cultuur is, dat de mensch er niet is om gediend te worden, maar om zelf te dienen. De bes ten uit ons volk waren reeds lang vóór 1940 overtuigd dat °nze cultuur, on danks haar groote verleden, vooral sinds de laatste generatie verstrikt was in on oplosbare problemen, zoowel ten aanzien van de kunstwerken en kunstenaars, als ten aanzien van de pers, de film, van de journalisten en filmwerkers. Wij leef den onder den doem van ondergang der Europeesche cultuur, van een langzaam uitdooven der vitale krachten onzer kunst en haakte naar bevrijding uit die fatale stemming en richtten reeds lang onze oogen naar wat in het Derde Rijk langzaam werd opgebouwd. Dat in de nieuwe ordening van Europa de staat zwaarder zal wegen en moet wegen dan in de burgerlijke maatschap- pij-orde der vorige eeuw en dat deze herijking der waarde ook in ons land moest komen, zooals zij dan ook is ge komen, was een gedachtengang, waar toe de gemiddelde Nederlander en al lerminst de cultuurscheppende Neder- lander zich kon verheffen. Velen onder ons vreezen een overdreven staatsbe moeiing met de cultuur, staatsabsolutis- me, staatsdwang, alsof men in de cul tuur meer zou kunnen doen dan leiden. Om met liefde te kweeken en te telen wat van zelf reeds groeikracht in zich bergt. De boven aangehaalde lijfspreuk van den nieuwen mensch, is de mythe van de volksche staat. Deze richt zich niet, zooals vroeger, of tot dusver, naar den wil van kerk, vorst, adel of burgerij, maar naar den volkswil, waarvan de staat niet meer dan een orgaan is. Hierna behandelde spreker de drie- deelige taak, welke de volksche staat heeft ten opzichte van de cultuur: ten eerste de cultuur steunen, stuwen, zui veren, ordenen en op haar toezien, ten tweede het brengen van die cultuur tot heel het volk in al zijn onderdeden en ten derde de zorg voor hen die in den ruimsten zin op cultureel gebied werk zaam zijn. De cultuurkamer is gesticht om jour nalist, filmwerker, musicus, schrijver, tooneelspeler, schilder, beeldhouwer, en bouwmeester een verzekerde basis voor hun scheppingsdrang te geven, hun be langen in economischen zin te verzor gen, hen sociaal In een steviger positie te brengen, hun vakkundigheid te ver- 4»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1