Revue van de week. I De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo I V Visdag 5 Juni 1942 I 'W 38glg Jaargang Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Uit den Omtrek No. 45 9. 1. 1 1 r I i Gedurende de laatste dagen is de groentevoorziening een beetje spaak ge- loopen. Vooral in de grootste steden nam het groente- en aardappelentekort be denkelijke afmetingen aan en toch Is voor dezen toestand reeds vroeg in het voorjaar gewaarschuwd. De abnormaal strenge winter, waardoor groote hoe veelheden aardappelen zijn bevroren en Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. d. a ent ent les Ten slotte willen we uit de rede, wel ke de heer Woudenberg dezer dagen voor het economisch front heeft gehouden enkele passages uitwippen. In het arbeidsfront, aldus deze spreker moeten alle werkers van Nederland één geheel vormen. In elke onderneming moet de sociale vrede tot stand komen. De bedrijfsleider is niet alleen verant woordelijk voor de leiding van het be drijf, maar ook voor het welzijn van de in het bedrijf werkzame personen. In djt verband deed spreker de mededee- ling, dat binnenkort een wet tot rege ling van den nationalen arbeid te ver wachten is. De heer Rost van Tonningen wees in deze bijeenkomst op de groote vraag, welk het aandeel van het Nederlandsch bedrijfsleven zal zijn in de Russische ruimte. Daar is enorm veel verwoest en er zullen veel handen noodig zijn om op elk gebied aan het werk te kunnen gaan. Een weloverwogen politiek kan bereiken dat onze grondstoffenvoorzie ning voor altijd gewaarborgd is. Het is ongetwijfeld menschelijk zorg te dragen voor zieken en gebrekkigen. Deze zorg is staatszaak. De opgave der SS is wat sterk is nog sterker en wat gezond is nog gezonder te maken. Strijdt mede voor een sterk en gezond volk. Treedt in de rijen der Nederiandsche SS. het schrale voorjaar, waardoor de nieu we groenten wat later dan men verwacht had aan de markt komen, zijn twee der belangrijkste oorzaken. Maar er is ook een andere factor van beteekenis en wel het feilt, dat de tuinders vrij zijn tot 6 kg per persoon om vrij te verkoopen buiten de veiling om. Welk een omvang dit be drijf heeft aangenomen, wordt het beste geïllustreerd door het verhaal van een tuinder in de omgeving van een onzer groote plaatsen, die met een zekere trots verklaarde, dat hij in die afgdloopen! week meer dan 700 klanten uit de stad op zijn bedrijf gehad heeft. Natuurlijk wordt voor al die groenten niet altijd precies de maximumprijs betaald, maar in die gevallen waar men ter wille van de contröle hieraan de hand moest houden, werd er weer waf anders op ge vonden en vroeg men 40 A 50 cent en tree van elke klant op het bedrijf. Het koopen van kasgroenten in meer dan voor dagelijksch gebruik noodzakelijke hoeveelheid heeft nog dat nadeel dat er veel groente verloren gaat. Veleri (koopen (thans kasgroente om deze te kweeken. Diit is glad verkeerd. Kasgroente kan niet geweckt worden. In het belang van, een rechtvaardige voed selverdeling is het dringend gewenscht, dat alle aanvoer via de veiling in con sumptie wordt gebracht. Naast het euvel van de te hooge prij zen ziet men momenteel ook een ruilhan del in de producten. Tuinbouwproducten die worden afgegeven tegen sigaretten, tabak, zooals b.v. manufacturen geruild worden tegen peulvruchten, enz. Dat ef over het algemeen een veel scherpere contröle dan nu het geval is, moet wor den gehouden is voor leder duidelijk, an ders zal men zien, dat °ok bet fruit wel dra denzelfden weg zal opgaan als thans de groente, tot schade van onze volksgemeenschap en meer in het bij zonder van onze tetedelijke bevolking, van de ziekenhuizen en van andere in stellingen van sociale zorg. DUTCH HARBOR AANGEVALLEN. Door Japansche vliegtuigen. In een communiqué van het Ameri- kaansche departement van marine wordt medegedeeld, dat Dutch Harbor, de Am^rïkaansche havenstad op de Ale- oeten, door vier Japansche bommenwer pers en 15 jachtvliegtuigen is aangeval len. Later werd bekend gemaakt, dat in Dutch Harbor bij dep Japanschen lucht aanval opslagplaatsen in brand zijn ge vlogen. Er is echter geen ernstige scha de aangericht. HOOFDREDACTEUR OORLOG KOSTTE ENGELAND TOT DUSVER 10 MILLIARD. Naar de Londensche correspondent!, van „Göteborgs Posten” meldt, heeft de oorlog Engeland tot dusver 10 milliard gekost en wel aan rechtstreeksche oor logsmaatregelen. De tot dusver beschik baar gestelde 9 milliard zijn, naar de Zweedsch. journalist meldt, zoo goed als gebruikt. Men verwacht, dat ‘Ae Engelsche mi nister van financiën spoedig een nieuw crediet zal vragen, dat de behoeften tot September a.s. moet dekken. Dit nieuwe crediet zou een milliard pond bedragen. De geheele eerste wereldoorlog heeft Engeland nog niet ten volle 8y2 mil liard gekost. De dagelijksche oorlogs kosten bedragen thans voor Engeland 12.5 millioen tegen 5 millioen in het begin van den oorlog. BOLSWARDSCHE BANK N.V. In de op 27 Mei j.l. gehouden jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders der Bolswardsche Bank N.V. werden de jaarstukken over 1941 met algemeens stemmen goedgekeurd. Uit de Balans cijfers blijkt, dat de opeischbare ver plichtingen voor 127 zijn gedekt door de bezittingen. Het winstsaldo bedroeg f3401.45. Het dividend over 1941 werd vastgesteld op 5 betaalbaar op dividendbewijs no. 6. Tot commissarissen werden herkozen de h.h. H. Qötzen te Hilversum en A. J. Osinga te Bolsward. HEYDRICH OVERLEDEN. Bezweken aan gevolgen van moordaanslag. Dq plaaftsvervangende Rijksprotector in' Bohemen en Moravië en chef van de veiligheidspolitie en van den veiligheids dienst, SS-Obergruppenführer en gene raal der politie Reinhard Heydrich, is Donderdagmorgens volgens de „Deut sche Ztg. L d. N.” bezweken aan de gevolgen van den moordaanslag, welke op 27 Mei j.l. op hem werd gepleegd. Zooals (men weet, werd de SS-Ober- gruppenführer en Generaloberst der po- itie Daluege reeds eenige dagen gele den met de tijdelijke leiding van de zaken van den Rijksprotector belast. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Herige zandstormen. Naar de meening van militaire krin gen te Berlijn drukken de Engelschen zij het ook met zeer veel woorden over de tegenwoordige operaties in Lybië eigenlijk niet anders uit dan wat hier omtrent reeds van Duitsche zijde is ge meld. Dezelfde kringen geven als hun over tuiging te kennen, dat het oogenbljk nog geenszins gekomen is om met betrek king tot de aan den gang zijnde gevech ten in Noord-Afrika van een „resultaat” te spreken. Het verlies van 3000 Brit- sche gevangenen waarvan reeds in een bericht van het opperbevel van de Duitsche weermacht melding is gemaakt beteekent naar de meening van mili taire kringen te Berlijn voor den tegen stander in zooverre een aanzienlijke slag, dat de in Lybië strijdende troepen niet zoozeer uit regulaire infanterie zijn samengesteld,} doch meejr uit speciale formaties. Het D. N. B. verneemt in aanvulling op het weermachtbericht van militaire zijde: De gevechten in het Noord-Afrikaan- sche woestijngebied zijn, ondanks hevige zandstormen, die met een snelheid van 50 km per uur uit het Zuidwesten waaien nog toegenomen. Kenmerkend voor den aard van het succes, dat door de troepen der spilmo- gendheden werd behaald in het gebied van Got el Waleb is, dat' bij de verove ring van een tot een vesting versterkte Britsche stelling, ook een Britsche gene raal, bevelhebber der eerste Engelsche pantserbrigade in gevangenschap ge raakte. Door pantserafweerkanonnen en lucht macht zijn volgens tot nu toe ontvangen berichten meer dan vijfhonderd Britsche pantserwagens buiten gevecht gesteld. De verliezen aan pantserwagens der spilmogendheden zijn zeer gering. Waarom neemt men b.v. geen kennis van de doelstellingen van het nationaal socialisme? omdat men bang Is, er mis schien Iets In te ontdekken dat wel een beetje met een in onze gedachten slui merende opvatting overeenstemt? Heb ben onze sociale werkers dan vóór 1940 ook geen kennis genomen van het socia lisme, van het liberalisme? Natuurlijk wel en ze zijn er geen steek minder van geworden. Weet U wat een van de voor mannen in deze beweging dezer dagen verklaarde? dat de nat. socialistische op bouw pas na dezen oorlog werkelijk kan beginnen, omdat het een voor den Nederlandschen aard aanvaardbaar nationaal socialisme zal moeten zijn, omdat het anders toch geen levensvatbaarheid zou hebben. Dat is o.i. eerlijke taal, die we volkomen kun nen onderstrepen, maar waarin ook voor ons deze waarschuwing ligt opgesloten, dat we niet met de handen in de schoot moeten blijven toezien, maar ons reeds nu bereid moeten toonen een deel van die toekomstige zorg en studie op onze schouders te nemen. Ik heb in mijn leven veel mogen samenwerken met menschen die ronduit en eerlijk hun meening durf den te zeggen. Het was niet altijd pret tig, maar leerzaam en de vriendschap is er des te hechter door geworden. Daarom ook kan ik met volle instemming volgende passage lezen uit het laatste radiopraatje van Max Blokzijl. Ik ben er van overtuigd, dat vele van die persoonlijke bezwaren uit den weg kunnen worden geruimd door propagan da in allerkleinsten kring, b.v. door het uitschakelen van elementen in de N. S. B. (gelijk ook inderdAAd, maar wellicht niet overal met de gewenschte onverbidde lijkheid geschiedt), elementen, die in onze betrekkelijk kleine samenleving als een belasting voor de ontwikkeling der dingen worden ondervonden en die men meer of minder terecht tegen ons uit speelt. Ten slotte is een goede propa ganda, het geven van voorbeelden van onbaatzuchtigheid, ijver en idealisme, juist in deze dagen van toenemende zorg, van onvermijdelijke schaarschte aan aangename en nuttige dingen en van Insluipende corruptie en daarmee onaf scheidelijk samengaande verleiding. Wanneer de georganiseerde of met de beweging sympathiseerervde nationaal- socialist In handel en wandel, zelfs in de allerkleinste vertakkingen der samen leving, een beter mensch en beter staats burger toont te zijn dan zijn „anti”-om- geving, beleefder, ordelievender en cor recter dan de „anti” dan is dat een doeltreffender propaganda dan een mil lioen vlugschriften, honderdduizend, plakkaten en honderden redevoeringen. aanvaller. Meer dan 400 dooden bedek ten het gevechtsterrein. In de Noordelijke zone duren de he vige plaatselijke gevechten in ’t moeras gebied van den Wölchof voort. Door eigen aanvallen werden belangrijke vij andelijk ravitailleeringsverbindingen af- gesneaen. Tegenaanvallen van de vijand mislukten, waarbij met ondersteuning door duikbommenwerpers 32 Sovjet- tanks vernield werden. In de Zwarte Zee hebben gevechts vliegtuigen een tankschip van 3000 ton, dat deel van een Sovjetconvooi uitmaak te, tot zinken gebracht. In de haven van Moermansk hebben duikbommenwerpers zes groote vracht- en transportschepen met zware bommen getroffen. Van 21 Mei tot 1 Juni hebben de bol sjewisten 610 vliegtuigen verloren, waar van 496 in luchtgevechten en 74 door luchtdoelgeschut. Veertien toestellen werden op den grond vernield. In de zelfde periode gingen aan het Oostelijke front 53 Duitsche vliegtuigen verloren. BOND VAN OUD-LEERLINGEN VAN DE HUISHOUDSCHOOL. Woensdagavond vergaderde de B. O.-L. in Ons Gebouw. Met zang en ge bed werd deze bijeenkomst aangevan gen, waarna de presidente Ruth 1 voor las en aan de hand hiervan ’n inleidend woord sprak. Een groot aantal leden en gasten waren aanwezig. Inplaats van mevr. Feddema-Hoogland zou cand. K. G. Jansma spreken. In de plaats van T. Rijpkema-Elzinga werd als bestuurslid gekozen mej. R. Buwalda. Na nog eens te hebben ge zongen kreeg cand. Jansma het woord voor zijn lezing. „Het gebedsleven”. Spr. begon met te zeggen dat het ge bedsleven een moeilijk onderwerp is om over te spreken, want het gebed is de allerhoogste uiting van een mensch tot God. Het gebed -werd genoemd een ademtocht der ziel, een wonder der wonderen. Er zijn verhoorde gebeden die als ladders naar boven zijfi en onver hoorde gebeden die als donkere gangen zijn. Bidden is het geloof dat God be staat. Het ware gebed eischt ootmoed en moet oprecht zijn en ons leven moet in overeenstemming met ons gebed zijn. FILMAVOND IN DE DOELE. Zondag- en Maandagavond draait in de Doele de zeer mooie film „De roman van een dokter” (Romaneines Arztes). In deze film zien we de nobele figuur van Dr. Uedling die ter wille van de vrouw die hij liefheeft de schuld aan een moord op zich neemt. Wanneer hij na een 7-jarig verblijf in de gevangenis in de bewoonde wereld terugkeert, vindt hij zijn huisgezin verwoest. Na een zeer moeilijken tijd komt dan eindelijk voor hem ook nog een laat geluk aan de zijde van een vrouw die hem de liefde voor zijn mooi beroep teruggeeft. VOETBAL. Zondag a.s. moet C. A. B. II de strijd nog eens aanbinden tegen Lemmer II voor de promotie-degradatie. Vorige Zaterdagavond speelde C. A. B. II met een gehavende ploeg in Lemmer 1-1, men zou nu zeggen dat thans de thuiswed strijd in ieder geval gewonnen kan wor den, doch jammer genoeg was Lemmer niet genegen eveneens op Zaterdag de returnmatch te spelen en daar Zondag eenige spelers niet van de partiji kunnen zijn, kan ook thans niet het sterkste elf tal op de been worden gebracht. Niettemin hopen we op een goed re sultaat, doch om dit te bereiken zullen alle spelers van begin tot eind hun uiter ste best moeten doen. Voor deze wedstrijd staan niet zoozeer de eigen, doch de C.A.B.belangen op ’t spel, enl dus jongens van C.A.B.vecht Zondag tot de laatste minuut voor uw vereeniging C-A.B. We hopen dat deze laatste belangrijke thuiswedstrijd die om half drie aanvangt fair en aantrekkelijk zal zijn. Tot Zon dag en succes gewenscht Leest U wel eens de bekende wekelijk- sche radiopraatjes? Natuurlijk niet, zult U zeggen. U bent immers anti! Maar.. hield U diezelfde norm ook aan vóór 1940, of las U toen wel iets van Uw te genstander, teneinde op de hoogte te blijven van zijn bedoelingen en ook om van de ongetwijfeld goede punten in het program van uw tegenstander iets te leeren? Zien we dan nu niet meer het onderscheid in de diverse levensbeschou wingen? Durven we dan nu niet de consequenties te trekken uit de geheel veranderde samenleving, uit de worsteling naar een nieuwe tijd? Bij heel veel menschen vóór 1940 sociale werkers va nden eersten rang vind je nu een stemming van rustig afwachten of wat nog erger is, afbreken wat een ander tracht op te bouwen. Het is een voudig onbegrijpelijk hoe men in deze van problemen boordevolle tijd rustig met de armen over elkaar kan zitten droomen over een toekomst die vanzelf wel weer in orde zal komen. Iedere so ciale werker weet, dat het moeite, tijd, geduld en opoffering kost een organisa tie op te bouwen, maar vooral deze te doordringen van de doelstellingen van den nieuwen tijd, waaraan we niet kun- nep ontkomen. Daarvoor is het noodza kelijk dat we ook kennis nemen van wat er in het kamp van de z.g. tegenstanders gebeurt. Ook daar zitten heldere koppen de problemen van dezen tijd te bestu- deeren om daaruit de voor onzen tijd en onze samenleving Inoodzakelijke richt lijnen vast te leggen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. Het opperbevel deer weermacht deelt mede: In de centrale zone van het Oostelijke front leidden plaatselijke aanvallen tot de vernietiging van ingesloten vijandelij ke groepen. De vijand verloor bij deze gevechten meer dan 1500 dooden, 2000 gevangenen, 54 stukken geschut, 287 granaatwerpers en machinegeweren, 3 pantserwagens en vier vliegtuigen. Een bij verrassing ondernomen vijandelijke aanval in den Rector van een (divisie mislukte met zware verliezen voor den dedijgingsplan van de Aleoeten reeds se dert ongeveer 1933 in snel tempo, nadat wij op grond van de toenemende betee kenis van deze eilanden een expeditie voor cartographische opneming daarheen hadden gezonden. Sindsdien is daar op militair en marine-gebi^d heel wat tot ontwikkeling gekomen. De Aleloèten liggen dwars over (de kortste handelsroute tusschen Amerika en Japan en hun strategische waarde is door de Japanners evenzeer ingezien als door ons”. acht. Spr. besloot zijn lezing met te wij zen op de behoefte der voorbede in de zen tijd. De presidente dankte den spreker har telijk en bood hem namens de vereeni ging een boekwerk aan, waarna cand. Jansma met dankgebed deze bijeen komst sloot STOCKHOLM, 3 Juni. (D.N.B.) Dutch Harbor is een der belangrijkste Ameri- kaansche vlootsteunpunten op de Ale oeten. Een Amerikaansche woordvoerder heeft tegenover een vertegenwoordiger van Reuter de haven den sleutel van ’t verdedigingssysteem van Alaska ge noemd. „Aanvallen werden hier verwacht,” aldus de woordvoerder, „aangezien het een positie van eerste-rangs strategische beteekenis is. Wij werken aan het ver-1 God verhoort, zooals Hij het ’t beste p n, .JL, jk.mL irL-ur 6 Ct, Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. ENKELE GREPEN UIT HET RADIO PROGRAMMA VAN DE KOMENDE WEEK. Zondag 7 Juni: Hilv. 20.15. Omroepl symphónle- orkest. 18.30. Lichte muziek. Hilv. I. 18.15. Flitsen uit het Zondagsche sport gebeuren. Maandag 8 Juni: Hjlv. L 19(15, Concertgebouworkest. 211 uur. Zangvoordracht. Dinsdag 9 Juni: Hilv. I. 14 uur. Haarlemsche orkest- vereen. 16.15. 3e deel tennis-cyclus. Woensdag 10 Juni: Hilv. II. 20 uur. Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest. 21 uur. Prof. Dr. van Genachten (spreekt over: Wie zijn de schuldigen aan Neerlands ondergang? Donderdag 11 Juni: Hilv. I. 19.15. Weensche avond onder lejding van Pierte Reinards. Hilv. II. 13 uur. De heer Piebenga spreekt over. De boerenschool te Rijs. Vrijdag 12 Juni: Hilv. I. 13.15. Lichte muziek. 20.15. Cabaretavond. Zaterdag 13 Juni: Hilv. II. 14 uur. Het stedelijk orkest van Maastricht. 19.30. Lichte muziek bont avondprogramma. ARUM. K.V. „WILLEM WESTRA”. 31 Mei 1942. Hedenmiddag werd een ledenwedstrijd gehouden, waaraan 10 parturen deelna men. De uitslag is als volgt. 1ste prijs: P. Tjeerdema, J. Sieswer- da en F. Rjenstra. 2de prijs: M. R. Hiemstra, L. van der Weerd en S, P. Huizinga. 3de prijs: Joh. Brunia, H. Tulnstra en P. Folkerts. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. AMATEURVISSCHERS. 3 Juni 1942. De tijd van amateurvisschen is weer aangebroken om zijn hengel uit te wer pen om een snoek of snoekje te ver schalken. Hoewel het niet gemakkelijk is nu al vischjes te vangen voor lokaas heeft de heer R. Wiersma alhier er iets op gevonden om op tijd klaar te zijn. Genoemde heer had voor den winter een 60-tal van deze vischjes gevangen en beproefde deze diertjes door den winter te helpen. Deze proef is gedeeltelijk ge lukt, want hij heeft 40 van deze vischjes in het leven gehouden. Dit is vrij zeker een heele prestatie te noemen gezien de lange en strenge win. ter, die wij hebben beleefd. Het is te wenschen dat het vele werk hieraan ver bonden ruimschoots mag worden beloond en dat de heer W. menig snoekje mag vangen, hetgeen in deze b’eroolde tijd niet is te versmaden. - 1 V. r ir 1 1 I* B a 4 L K LStfARD *879201 NIEUWMARKT 29, De productieslag in de Haarlemsche hofjes. Het Van Oorschothofje in de Kruisstraat te Haarlem beeft xön tmn in een groententuin herschapen. BUsen-sJ I. D. OSINGA, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgencmen - jj: ioo ct.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1