De Oorlog Buitenlandsche Revue. i ff J De Bolswardsche Courant en Westergoo Een beetje meer beleefdheid. I leo De oorzaak van de groentenschaarschte. Dinsdag 9* Juni 1942 38C53 Jaargang No. 40 o» 1. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD aren 615 K 21G p. st. 54.- I Heeft dit speciaal door Engeland in gezette luchtoffensief reeds meerdere re sultaten opgeleverd? Wanneer men de zaak van militair strategisch doel be schouwt, neen. De productiecentra’s voor den oorlog zijn door Duitschland voor een groot deel diep in het land onderge bracht, waar tot nu toe geen vliegtui gen hebben kunnen doordringen. De uit werking van de herhaalde luchtaanvallen heeft bovendien op de burgerbevolking niet die uitwerking, die men er waar schijnlijk van verwachtte. Van een pa niekstemming is geen sprake, dat geldt zoowel voor Duitschland als voor Enge land, maar bovendien heeft het Duit- sche volk uit den vorigen oorlog ge leerd, dat alleen een gehard en in de vernederingen gestaald volk deze be proevingen met succes kan doorstaan. Deze mentaliteit van het Duitsche volk wordt vertolkt in een hoofdartikel van de Kölnische Zeitung waaruit we volgende passage ovememen: „Wanneer Churchill heeft gemeend door een ter reurdaad als de aanval der Engelsche luchtmacht op de burgerbevolking van Keulen invloed te kunnen uitoefenen op den strijd en overwinningswil van het Duitsche volk, dan heeft hij een nieuwe misrekening bij zijn vele voorgaande ge voegd. Hij zou eens een wandeling door de straten van onze stad moeten maken en op de gezichten der menschen de rustige vastbeslotenheid kunnen lezen.” Wanneer deze nachtelijke luchtaan vallen een „tweede front” moeten voor stellen, dan passen zij precies in het kader van de bolsjewistische vernieti- gingswll. Met dergelijke terreurdaden wint men geen oorlog. Wanneer we dit ond<rdeeï va(n de tegenwoordige we reldcrisis eens wat uitvoeriger belichten, dan Is dat niet uit gebrek aan oorlogs nieuws of belangrijke gebeurtenissen op een der strijdpunten, maar meer om eens de vinger te leggen op een wondeplek die lang voor dezen oorlog onze samen leving teisterde en die meer, dan het mi litaire de diverse handelingen beïnvloedt. De crisis van dezen tijd, onze wereldcrisis is die van het cul- Een vriendelijk: „Waarmee kan ik U van dienst zijn?”, uitgesproken met een zonnigen glimlach, kost niets meer moeite dan het norsche „En U?” wat bovendien nog heel onaangenaam klinkt. Mje hum WA, snties; Verschijnt DINSDAGS- en VRlJDAüoAVUNDS. f - f - 1 29 f - f - f - f 38 f - f - f - A j 7J j n Ip ij n n, 1 iói iö ar’uï}, 100 Ct, Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 54.- st lend, inde ren ■n f. 5 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, (D. N. B.). Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front sloegen Duische bergtroe pen en Hongaarsche afdeelijngen enkele aanvallen van den vijand af. In den centralen en Noordelijken frontsector werd de ring om de in het achterwaartsche frontgebied ingesloten groepen van den vijand door een gecon- centreerden aanval nauwer aangehaald. Vijandelijke tegenaanvallen werden in hardnekkige gevechten bloedig afgesla gen. Aan het Woltsjof-front herhaalde de vijand op verscheidene plaatsen zijn he vige aanvallen. Zij mislukten echter dank zij den waakzamen afweer, die gesteund werd door formaties duikbommenwer pers. De vijand leed daarbij zware ver liezen en verloor weer 18 pantserwa gens. In Noord-Afrika leverde de tegenaan val der Duitsche en Italiaansche pant- sergroepen gesteund door sterke lucht strijdkrachten, groote successen op. De vijand verloor weer 30 pantserwagens. Talrijke stukken geschut en voertuigen behoorden tot de buit. Er werden ruim 4000 gevangenen gemaakt. Daarmede bedragen de verliezen van de Britsche strijdkrachten sinds het begin van den strijd in dd Marmarische woestijn op 28 Mei: ruim 10.000 gevangenen, 550 pant- in es Jo Jo ?iet ;ma 1 htA 1 eltj{ J i Es a te ner- Vei- VOORSTEDEN VAN SYDNEY BESCHOTEN. STOCKHOLM, 8 Juni (D. N. B De zender New York meldde hedenmorgen dat volgens berichten uit Sydney de voorsteden van Sydney en New Castle (ten N. van Sydney) Zondag zijn be schoten, waarschijnlijk door vijande lijke duikbooten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, wordt in de Vereenigde Staten thans toegegeven, dat bij een slag bij Midway een Amerikaansch vliegkamp- schip verloren is gegaan. Reuter meldt uit Pearl Harbour, dat volgens een communiqué van admiraal Nimitz een Amerikaansche torpedojager door een vijandelijke duikboot tot zin ken is gebracht. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat er in de wateren van Hawaii vijande lijke duikbooten opereeren. In een officieele Amerikaansche sta tistiek wordt toegegeven, dat sedert verleden week Zondag 20 schepen tot zinken zijn gebracht, waardoor het to tale aantal schepen, dat sedert 15 Ja nuari verloren is gegaan, tot 247 is gestegen. De marine-autoriteiten verklaren, dat de volgende 4 of 5 maanden voor de geallieerde scheepvaart uiterst kritiek zullen zijn. Het iis wel eens goed op enkele fac toren te wijzen, die de tegenwoordige schaarschte aan groenten beïnvloeden. Allereerst bemerken /we nu de ge- volgen van de strenge winter. De bloem kool, de sla en de peen die voor het meerendeel in Februari zijn uitgeplant, is voor het grootste deel bevroren. Er moest dus opnieuw worden uitgezaaid, waardoor de opbrengst ook zooveel la ter komt. Bovendien heeft het koude voorjaar de groei niet bevorderd. Hier door is de aansluiting van de afloop der kasproducten met die van den kouden grond gemist. Nu is het een telken jare terugkeerend verschijnsel dat voor dezen tijd van het jaar de groenten erg krap zijn en zeker is dat nu het geval, nu alle invoer is stop gezet. Hier Komt nog bij, dat er in onzen tijd meer groenten wor den verbruikt dan in normale jaren, om dat In zeer veel huisgezinnen tweemaal moet worden gekookt wegens het tekort aan brood. Ook de busgroente maakte in de voorgaande jaren die overgang ge- makkelljker. Gedurende de laatste week hebben heel wat landgenooten een deel van hun ncahtrust ingeboet door het vele gebrom van de vliegtuigmotoren, die op weg naar Duitschland de route over ons land genomen hadden. Zoo nu en dan verliest een van deze vliegtuigen zijn lugubere bommenlast enl worden Nederlandsche burgers de dupe van deze JEngelsche oorlogsvoering. Gelukkig bepaalt dit zich in ons land tot enkele sporadische gevallen in tegenstelling met Duitschland waarop de eigenlijke luchtaanval is ge richt. Men is geneigd de vraag te stel len: met welk doel wordt de burger in de in oorlog zijnde landen stelselmatig bij nachtelijke aanvallen met den dood bedreigd, de burger die over het alge meen over weinig strijdlust beschikt en het liefste rustig en in vrede de tijd, die hem gegeven is, zou willen doorbrengen. Er is ons inziens maar één antwoord op deze vraag en wel de be slissing in deze wereldworsteling die met de normale strijdmiddelen niet is te be reiken, moet geforceerd worden door *n luchtterreur, waardoor de bevolking ach ter ’t front wordt gedemoraliseerd, wat weer noodwendig tot gevolg heeft dat de productie vermindert en daardoor de strijd aan de fronten beïnvloedt. De groote factor voor een eventueele overwinning is de productie. Wanneer de soldaat aan het front niet voldoende gevoed, gekleed en van mu nitie voorzien wordt, verzwakt de weer stand. Natuurlijk is dit niet de eenigste factor tot succes, maar een zeer belang rijke factor is het wel. Men heeft wel eens gezegd: voor elke strijder aan het front moet het land vijf menschen aan het werk zetten wil de prpductle op het gjewenschte peil blijven en dHt woord heeft zeker ten volle zijn beteekenls In tien modernen oorlog zooals we deze thans beleven. Het zal nu nog wel een paar weken duren voordat de producten van dein kouden grond in voldoende mate aan wezig zullen zijn, maar dan is ook het leed geleden. Naar dezer dagen op een persconfe rentie werd verklaard, zal het met de sla, de bloemkool en de worteltjes wel spoe dig in orde komen. De doperwten zijn met circa 3 weken klaar en ook de tuin. boonen kan men einde Juni verwachten. Er is gewezen op het euvel van den verkoop door telers aan het publiek. De schaarschte wordt veroorzaakt voor ’t grootste deel door de zooeven genoemde factoren. Maar er zijn nevenfactoren, o.m. deze verkoop door telers aan het publiek. Regel is, dat de telers hun geheele prodcctie ter veiling brengen. Maar ze mogen tot een maximum van 5 kg aan het publiek verkoopen tegen telersprijs. Dit geldt speciaal voor bepaalde streken waar minder winkelverkoop voorkomt. Nu gaat men uit Den Haag in drommen naar het Westland en uit Amsterdam naar den Haarlemmermeerpolder om groenten in te slaan. Derhalve komt er hedenavond in de Staatscourant een vervoersverbod voor groente. In bepaalde plaatselijke om standigheden akn daarvan worden afge weken. Dan zal de groentevoorziening wel iets normaler worden. W|af id|e vooruitzichten betreft, nog dit: er is meer oppervlakte verbouwd dan vorige jaren. Maar de opbrengst per ha is minder, vooral door de minder be schikbare kunstmest. Dus zal er niet veel groente méér beschikbaar komen dan vorige jaren. Bovendien moet er een deel gereserveerd worden voor het volgende seizoen. serwagens, 200 stukken geschut eenige honderden automobielen. In het gebied van het Kanaal schoten Duitsche jagers gisteren overdag zon der zelf verliezen te lijden, 13 Britsche vliegtuigen omlaag. Het stadgebied van Canterbury werd in den nacht van 6 op 7 Juni opnieuw door formaties gevechtsvliegtuigen met brisant- en brandbommen bestookt. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht de stad Emden aan. De burgerbevolking leed verliezen. Tal rijke openbare gebouwen vooral weer in woonwijken, werden verwoest of be schadigd. Zes der aanvallende vliegtui- ven werden omlaag geschoten. Waarom zijn we tegenwoordig zoo norsch Zij, die tegenwoordig dikwijls op reis zijn en nog al eens gebruik maken van de openbare verkeersmiddelen en vaak komen in hotels en restaurants, zijn het er vrijwel allen over eens, dat de men schen tegenwoordig lang niet meer zoo beleefd zijn als een paar jaar geleden. De algemeene indruk is, dat de door snee mensch norscher, kribbiger is ge worden en dat de beleefdheid tegen woordig ver te zoeken is. Dat i,s niet al leen in ons land het geval, ook in het buitenland. Het is mij opgevallen, dat de autoriteiten in Berlijn een propa- ganda-actie voor de beleefdheid op touw hebben gezet. Er is zelfs een wedstrijd aan verbonden. De 40 Berlijners con ducteurs, kellners, winkelbedienden, bankemployé’s enz. die gedurende ’n bepaalden tijd het meest beleefd zijn ge weest, ontvangen een prijs. Het publiek functionneert in deze als jury. Het Is dus duidelijk, dat het gemis aan beleefdheid een algemeene kwaal is ge worden, ook voorkomende buiten onze landsgrenzen. Maar ons valt het op, dat wij. Nederlanders, een beetje gebrek aan beleefdheid vertoonen. En dat moet niet. Wat is daarvan de oorzaak? Laatst sprak ik een winkelier, die zijn nood klaagde over het publiek. „Ik heb deze week geen beschuit gehad,” zeide de man, „en heb dat mijn klanten mede gedeeld. Maar toch kwamen ze in den loop van de week nog zeuren om een rol beschuit, terwijl ze wisten, dat ik geen beschuit in huis had. Ik ben begon nen met te zeggen: Het spijt me> me~ vrouw, maar ik kan U er niet aan hel pen, en ben geëindigd met een wanho pig: Mensch I Ik heb toch al gezegd, dat Ik geen beschuit hebl” Wij kunnen best begrijpen, dat menig winkelier, zakenman of wie dan ook in dezen tijd wel eens zijn geduld verliest en begint te snauwen. Dat brengen de tijdsomstandigheden mee. Aan ’t geduld van een mensch is ook een grens. Toch is het noodzakelijk, dat we ons zooveel mogelijk beheerschen. Men moet er trotsch op kunnen wezen, in iedere om standigheid tegenover iedereen beleefd en voorkomend te blijven. Dat daaraan heel wat mankeert, dat weten we, maar daarom is het niet goed te keuren. Het zou voor een kellner of een dien ster in een restaurant heel wat beter zijn als zij eens wat anders bedacht dan het afgezaagde, onwelluidend klinken ie: „Heppubonne?” Waarom niet, na eerst de bestelling genoteerd te hebben, met tureele. We kunnen onzen tijd het beste vergelijken met een vulkanische uitbar sting. De lavastroom spaart niets en nie mand, alles op zijn wég (wordt (ver schroeid en verwoest; dat is geen beeld spraak, maar pure werkelijkheid. In wezen gaat de strijd niet om een stukje land meer of minder, maar om nieuwe cultuurvormen en om een nieuw geloof. Men versta ons goed, met dat nieuwe geloof bedoelen we niet het mo derne heidendom, ook niet het een of andere kerkelijke geloof, maar het ge loof aan den nieuwen tijd, aan de nieu we wereld die uit de chaos van dezen tijd geboren moet worden. Die nieuwe wereld kan voor ons onmogelijk zijn de bolsjewistische heilstaat en evenmin het Amerikanisme, die beiden uitgaan van de grondgedachte van de massa-mensch, het nummer in het productie-isysteem, maar zal alleen gevonden kunnen wor den in de vrije volksmensch, de uit eigen bodem en uit eigen aard en uit eigen kracht levende volksgenoot. Dit doel is alleen een positief doel, het is de ver sterking en de onbelemmerde groei der eigen volken, volgens hun aard in de door hen zelf geschapen cultureels vor men. Zoo nu en dan wordt er in verschil lende landen reeds eenige aandacht ge schonken aan de komende toestand na dezen oorlog. De Amerikaansche onder-minister van buitenlandische zaken, Sumneir Welles, gaf dezer dagen de volgende definitie: „Indien de geallieerden zegevierden, zouden zij de mogendheden van het drielandenpact en haar bondgenooten terstond volkomen moeten ontwapenen en tot de oprichting van een Interna tionale politiemacht overgaan. Zij zou den verder de wijze van verdeeling der producten over de afzonderlijke volken moeten dicteeren. De geallieerden zouden de kern vor men van een internationale organisatie, welke de definitieve voorwaarde voor ’n rechtvaardige en duurzame vrede moet vaststellen. De Britsche ambassadeur Halifax is geestdriftig gestemd ten aan zien van het denkbeeld eener politie macht onder voorwaaJrde dat de En- gelsch-Ameriikaansche staten de leiding hebben. Hier komt, al is het slechts in bedekte vorm, de aloude Engelsche op vatting van de macht reeds weer tot uiting. Laten we hopen dat in de nieu we wereld het woord macht plaats moet maken voor overleg. een vriendelijken lach gevraagd: „Mag ik misschien gelijk de bonnen van U heb ben?” Dat geeft toch al dadelijk een be teren indruk. Ook het personeel van de diverse openbare vervoermiddelen lijdt tegen woordig niet bepaald aan overmatige beleefdheid. Het is beslist opmerkelijk, hoe hondsch .verscheidene stationsbe-1 ambten, tot zelfs chefs en treincontro- leurs toe, het publiek afsnauwen. Vooral bij de Ned. Spoorw°gen is het een be denkelijk feit, dat de beambten van hoog tot laag tegenwoordig gebrek aan be leefdheid vertoonen. Zij, die veel reizen, zullen het met mij eens zijn, dat er van de hooggeroemde service der Nederland sche Spoorwegen weinig of niets meer is overgebleven. Dit mag wel eens spe ciaal onder de aandacht gebracht wor den. En.ten slotte mankeert er bij het publiek zelf ook heel wat aan. Het zou niet eerlijk zijn, wanneer we dit negeer den. En dan is het wel eens te begrijpen dat de een of andere treinconducteur uit zijn slof schiet en antwoordt op de vraag: Conducteur, ik kan geen plaats vinden; de trein is zoo vol, antwoordt: „Kruip er dan maar bovenop; daar is het luchtig”. Een historisch geval. Willen we tezamen ons door dezen moeilijken tijd zoo goed mogelijk heen slaan, dan moeten we, ook wat voorko mender, vriendelijker en beleefder wor den jegens elkander, want we gaan er, wat bleefdheid betreft, niet op vooruit. Een beetje zelfbeheersching en we zijn er. Het kost toch niets meer, om met een vriendelijken lach te zeggen: „Waar- meékah ik U van dienst zijn”, dan op norsche wijze, kort en bondig: „En?” Een vriéndelijk woord vindt altijd een goede plaats en een beetje meer beleefd heid kan heusch geen kwaad. Dat maakt het leven tevens wat aangenamer. Op gewektheid en beleefdheid doen lm moeilijke omstandigheden de zon door de wolken breken en zon hebben we noodig. Laten we zelf daarom onder alle omstandigheden zooveel mogelijk een zonnig gezicht zetten. Afgesproken? LUCTOR. DE STRIJD IN DE MARMARISCHE WOESTIJN. Aanzienlijke buit in Cyrenaica, Britsch generaal gevangen genomen. ROME, 8 Juni. (Stefani). Weermacht- bericht no. 738: Vijandelijke tegenaanvallen, die door pantserstrijdkrachten werden gesteund, werden door onze formaties infanterie volkomen afgeslagen. Er werden 150 ge vangenen gemaakt. Eenige pantserver- kenningswagens en automobielen wer den vemielcL De aanzienlijke buit, die waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 BERLIJN, 6 Juni. (D.N.B.) V< igens de door het opperbevel van dt i macht binnengekomen rapporten ben de gevechten op het Afrika ih oorlogstooneel in de afgeloopen w in onverminderde hevigheid voon?*’- duurd. Na de succesvolle operaties van de Spil-mogendheden bij Agedabia (22—27 Januari) hebben deze thans na vier maanden van schijnbare rust weer het initiatief hervat. De Spilmogendheden hebben deze gevechtspauze gebruikt om in vergrooten omvang versterkingen en ravitailleering van Italië naar Afrika over te brengen. Dit werd haar door het voortdurend bestoken van de Brit sche vesting Malta en door de succes volle actie van krachtige beschermingen der convooien door de Itaiaansche marine, Duitsche duikbooten en bewa- kingsstrijdkrachten en form its van Duitsch-Italiaansche luchtmac t, moge- lijk gemaakt. Sedert 26 Mei staan de Duitsch- Italiaansche formaties in de Marmari sche woestijn aangetreden voor den strijd in een jaargetij, waarin men tot dusver groote operaties in het Afri- kaansche gevechtsgebied voor ónmo gelijk hield. De door een verhoogde actie van de luchtmacht der Spilmo gendheden gesteunde onderneming, heeft zich voor de Duitsch-Italiaansche formaties gunstig ontwikkeld, talrijke steunpunten werden veroverd Bij de verovering van een door de Britten bij Got-el-Oeales in den vorm van een vesting versterkte stelling kon een groot succes worden behaald. Naar de meening van Italiaansche kringen komen de door de Britten tot dusver geleden verliezen aan pantser wagens ongeveer overeen met de ge- vechtssterkte van twee panserbrigades. Intusschen werden in het verloop van partieele gevechten nieuwe successen behaald. I en r I 1 0 i i iJN®A Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. nl.JiL fli-llf 6 ct. -SWARD 5792$ HOOFDREDACTEUR NIEUWMARKT 29, - J. D. OSINGA, BOLSWARD. Een volk van grijsaards is ten doode opge schreven. Teruggang van het kindertal be- teekent, dat de levenswil uit een volk is geweken. Alleen erfgezonde kinderen van gloed bloed zijn in staat een volk jeugdig en gezond te houden. Strijdt daarom mede tegen de verwording, voor een gezond volk, Treedt in de rijen der Nederlandsche SS. Duitsche jager ’n tweede Westwall 65 maal behaalde dit jachtvliegtuig met zijn dapperen piloot de overwin ning op den vijand zoo vermelden trots de teekens van de neergeschoten vliegtuigen op het staartroer. ,Tr P.B.-Zander-P-K. Rothkopf-mjl DE JONG s NIEUWSBLAD A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1