Hevue van ne week. De Oorlog r De Bolswardsche Courant en Westergoo I 38gig Jaargang Vrijdag 12 Juni 1942 No. 47 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD a Telefoon No. 451 Stadsnieuws. |Uit den Omtrek o. I. A K Verschijnt DINSDAGS- en VRlJDAüoAVDNDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. nt at '.6 1 Waar wordt een volk sterk en weerbaar? Niet aan de bridge-tafel of in de danszaal. Op de sportvelden worden de spieren ge staald, het lichaam gehard. Elke jonge kerel moet over een sportief getraind lichaam be schikken. Strijdt mede voor een lichamelijk gehard volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche SS. Toevallig hebben we dezer dagen eens kunnen controleeren welke onder werpen we zooal vóór 1940 in onze weekrevue behandelden en dan frap peert het direct dat er naast veel ver andering, toch ook veel overeenstemming is. Toen mocht niet over politiek wor den gesproken wegens de richting die de krant vertegenwoordigde, thans mag niet over politiek gesproken worden, omdat er in wezen geen politiek meer bestaat, althans niet in den geest zooals we dat vóór 1940 gewoon waren. Toen schreven we veel over de werk loosheid, over gouden of zilveren stan daard; maar denk er om, zoo was het parool, wees zoo neutraal mogelijk. In dit opzicht is er gelukkig veel veran derd. De Subbas Chandra Bose op bezoek bij den Führer. Subhas Chandra Bose, de leider van de Indische vrijheidsbeweging, heeft een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van den Führer. De Führer begroet zijn gast, links gezant Dr. Schmidt. (VBB.-Presse-Hoffmann, Zander-s.) HOOFDREDACTEUR NIEUWMARKT 29, GESLAAGD. Voor het te Den Haag gehouden examen Nijverheidsonderwijs eerste ge deelte slaagde onze stadgeijoote mej. D. Eerdmans. p 3. i 300 si. 6 et, Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. neutraliteit in al die kwesties die we als de grootst mogelijke onzin kunnen bestempelen, is verdwenen, er mag en moet nu positief werk worden verricht. Speciaal wat be treft de bestrijding van de werkloosheid, t» er na 1940 zeer goed werk verricht. Reeds spoedig na de capitulatie van ons land is door een ontslagverordening getracht de verhoudingen op de arbeids markt te stabiliseeren. De voor den werknemer buitengewoon goede resulta ten van dezen maatregel kan men nog dagelijks constateeren. Daarnaast is door werkverruiming getracht de werk- loozen uit de voor hen materieel en mo reel nadeelige sfeer van ondersteuning te onttrekken en om hun arbeidskracht niet geheel voor de gemeenschap verlo ren te doen gaan. Het vraagstuk van den arbeid is in onze dagen nog zeer actueel. Er bestaat naast een zeker recht op arbeid, ook een plicht tot arbeid, wanneer men die arbeid in het algemeen beschouwt als een deel der maatschap pelijke arbeidskracht, die zoo nuttig mo gelijk moet worden besteed. Wanneer men de kwestie zoo beziet, krijgt ze een internationale befeekenis, omdat het te kort aan de eene kant door ’t overschot aan de andere zijde kan worden aange vuld. Een sprekend voorbeeld hiervan be leven we tegenwoordig met de eenigs- zins gedwongen tewerkstelling van Ne derlandsche arbeidskrachten in Duitsch land. Dat onder de gegeven omstandig heden en verhoudingen niet kan worden geduld, dat In Nederland arbeidskracht onvolledig productief wordt, of zelfs werkloosheid heerscht, terwijl In Duitschland dringende behoefte aan die zelfde arbeidskracht niet zou kunnen worden bevredigd is ons Inziens logisch. Hierbij dienen we op den voorgrond te stellen, dat de economischs oorzaken in verband met de voor Duitschland alles overheerschende belangen van de oor logvoering een tijdelijk abnormaal over wicht hebben gekregen, waaraan wij ons in Nederland onder de gegeven om standigheden niet kunnen en niet mogen onttrekken. Het Handelsblad schreef dezer dagen naar aanleiding van deze kwestie o.m.r „Alléén reeds het feit, dat Nederland binnen het Duitsche machtsbereik ligt, maakt daarbij elk gewetensbezwaar in verband met werkzaamheid in Duitsch land tof een buiten de werkelijkheid staande constructie, omdat immers de door de gegeven verhoudingen opgeleg de belangengemeenschap van Duitsch land en de bezette gebieden den arbeid in deze gebieden noodzakelijk mede in dienst stelt van de Duitsche oorlogs doeleinden. In zooverre is de continen tale Europeesche levensruimte, afge scheiden van de grootere mogelijkheden in de toekomst, reeds thans een, door de harde werkelijkheid van den oorlog op gelegd, feit. Doch, zooals reeds opge merkt, de Duitsche oorlog tegen het bol sjewisme is ook onze oorlog en het win nen ervan ook het belang van onzen godsdienst, cultuur en volksgeluk! Wanneer wij de uitwisseling van ar beidskrachten met Duitschland in dit verband als noodzakelijk aanvaarden on verschillig of daarbij het zwaartepunt ligt bij de economische en sociale belan gen, die verder reiken dan dezen oor log, of bij de machtsverhoudingen die niet kunnen worden ontkend, dan blijft nog de taak den socialen en cultureelen band met de buiten de grenzen tewerk gestelde landgenooten te handhaven. Ook hierbij zullen dan onder de hui dige. In vele gevallen moeilijke omstan digheden, ervaringen kunnen worden opgedaan, waarop na den oorlog bij den opbouw van een nieuw Europa zal kun nen worden voortgebouwd”. Bij deze beschouwing over den ar beid in het algemeen, zouden we kun- 8 Juni 1942. Hedenmiddag hield de kaatsvereen. „Witmarsum” haar ditmaal goed be zochte jaarvergadering bij Hofstra. Besloten werd op Zondag 2 Augustus a.s. een groote kaatswedstrijd te hou den van seniores-kaatsers in beperkte vrije samenstelling. Verder zal getracht I. D. OSINGA, BOLSWARD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Juni. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het versterkte gebied van Sebas topol werd de aanval in hevige gevech ten voortgezet. Wanhopige tegenaanval len van den vijand leverden geen succes op. Bij hevige luchtaanvallen op het ge bied van Sebastopol werd in de haven der vesting een koopvaardijschip van 3000 bat door bomtreffers tot zinken gebracht. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front ontruimde de vijand on der den druk van onze oprukkende troe pen talrijke plaatsen. Aan het Wolchov- front werden sterke vijandelijke aan vallen onder bloedige verliezen afgesla gen. Kustartillerie van het leger be stookte met goede uitwerking vijandelijk andere te bezetten; ten tweede: een ge lijktijdige aanval op alle vijandelijke sleutelposities te doen. Van Japansche zijde is thans beslo ten een strategie te voeren, waardoor tegelijkertijd talrijke vijandelijke steun punten worden aangevallen. Deze stra tegie zal, aldus Hotta, zoodanig worden uitgevoerd, dat men eerst de buitenste linies van de vijandelijke stellingen doorbreekt, waarna men de afzonder lijke deelen van deze gebieden onder den voet loopt. De successen zullen, naar hij zeide, met minimale krachtsinspan ning van het Japansche leger worden behaald. JAPAN’S STRATEGIE. Gelijktijdige aanvallen op tal rijke steunpunten. TOKIO, 10 Juni. (D.N.B.). De militaire strategie van Japan is vooral gericht op de permanente voortzetting van de krijgsoperaties, zoo zeide luitenant-ko- lonel Hotta van de persafdeeling van 't keizerlijke hoofdkwartier bij zijn inlei ding van een overzicht over de prestaties van het Japansche leger en de marine. Er bestaan twee methoden, zoo zeide Hota, om de Britsche en Amerikaansche steunpunten in den Stillen Oceaan te verslaan, n.l. ten eerste: de vijandelijke stellingen stap voor stap, de een na de Voor het leerares-examen, 2e gedeel te van de Ver. v. Modevakscholen in Ne derland, gehouden op 9 en 10 Juni te Utrecht, Slaagde ^mej. S. Kooistra aU hier. Zij ontving haar opleiding aan de Modevakschool voor Bolsward en Om streken, Dir. H. Praamsma. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 17 graden. VISCHCLUB. Ziondag j.l. lopende;, del (Onthouders^ Vischclub haar wedstrijdenserie met een clubwedstrijd in de Snejekervaart. De medewerking der baarzen liet wel iets te wenschen over, maar toch was de vangst niet bepaald slecht. 21 Baarzen boven de wettelijke maat werden gevan gen. De 1ste prijs werd behaald door Tj. v. d. Hauw met een baars van 22 cm. 2de prijs: G. van der Zee. A. Nieuwenhuis. J. Molenaar. R. van der Schaaf. A. van Kouteren. D. Kamstra. B. Wolthuizen. A de Vries. P. de Wit. 3 de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de FRIESCH VOLKSSANATORIUM. AFD. BOLSWARD. Donderdagavond hield bovengenoem de afdeeling de jaarvergadering, die als gewoonlijk zeer slecht bezocht was. De voorzitter, de heer W. Hendriks, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en moet tot zijn teleurstel ling het feit constateeren, dat in het af- geloopen jaar het ledental der afdeeling weer gedaald is. Het hoofdbestuur wil trachten door een krachtige propaganda dit algemeen voorkomend verschijnsel te bestrijden. De bestrijding van de tu berculose is vooral in onze dagen zeer urgent en zelfs de laatste tijd is het percentage iets stijgende, zoodat men alle krachten zal moeten inspannen deze volkskwaal weer onder de knie te krij gen. Spreker geeft hierna een korte technische uiteenzetting van de ver schijnselen, de werking en de bestrijding van de tubercel-bacil. Verschillende be- strijdingsmefhoden worden toegepast, o.a. den laatsten tijd ook met lichtstra len. Ook de methode om de infectie haard te localiseeren worden door spre ker nader toegelicht. Toch is en blijft de rust-terapie zooals die in Appelscha wordt beoefend, gunstige resultaten af werpen. Voor vele patiënten, ook uit jBols-1 wand, heeft deze arbeid zegenrijk ge werkt, zoodat ook in de toekomst voor Bolsward op de belangstelling voor het t.b.c.werk mag worden gerekend. Notulen werden hierna gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrij ven van den heer Pannekoek Loois waar in hij dankt voor de uitnoodiging voor deze vergadering en de beste wenschen uitspreekt voor de groei en bloei der afd, Bolsward. Het financieel verslag van den pen- ningm., den heer A. J. Osinga, vermeldt aan uitgaven f467.72,, aan inkomsten f601.31, batig saldo f 133.59. Hef kapi taal van de afdeeling bedraagt thans ruim f 1800. De financieel® commissie bestaande uit de h.'h. Ybema en Sandstra, stelt voor dit verslag onder dank voor de samenstelling te aanvaarden. Aldus goedgevonden. Uit het jaarverslag van den seen, den heer Hazenberg, stippen we aan, dat de afd. 88 gewone en twee buitengewone leden telt. Voor rekening van de afd. zijn 2 patiënten verpleegd die beide geheel hersteld zijn. In het bestuur kwam geen wijziging. Het verslag besluit met een beroep op alle vrienden van het Volks- sanatorium om deze mooie instelling te blijven steunen. Daarna volgde een kort verslag over de het vorig jaar gehouden algemeene vergadering. Voor dit jaar worden tot afgevaardig den benoemd de heeren Hazenberg en Steensma. In de financieele commissie de heeren Sandstra en Steensma. De periodiek aftredende voorzitter de heer Hendriks, werd met algemeene stemmen herkozen. De rondvraag leverde geen nieuwe ge dachten op, waarna sluiting. CARBID KOOK-1NSTALLAT1E. We hebben Donderdagmorgen in de Doele met aandacht de uiteenzetting ge volgd, welke de heer bij de Vveg uit Wommels gaf over de door hem in den handel gebrachte carbid kookinstauaue. Vooral in dezen tijd van gasrantsccuc ring zit er in dit systeem goede perspec tieven. De constructie is zeer eenvoudig en het warmtegevend vermogen zeer voldoende. Zoowel twee-pits- als een- pitscomforen kunnen op dit carbidtoe- stel worden aangesloten en ook voor veijlichtingsdoeieinden is (deze vinding uitermate geschikt FILM IN DE DOELE. Ook nu weer geeft de Doele op Zon dag- en op Maandagavond een bios coopvoorstelling. Voor deze keer is als hoofdfilm gekozen „Kora Terry” een Ufa-film uit de productie 1940-1941. In deze film kan men de acrobatische dansnummers van de Terry Sisters be wonderen, maar bovendien wordt er op enl om het tooneel een intrige uitge speeld, die de spanning gedurig vast houdt Een film waarin Marika Rökk haar triomphen viert, maar ook haar on dergang tegemoet gaat. DE KILIMA HAWAIIANS OP REIS. De Kilima Hawaiians door de radio hooren en.hetzelfde in levende lijve zien dat is nog wat anders. De Kilima Hawaiians gaan op stap met een uitge breid schitterend repertoir. Maar niet al leen zij worden bij het uitvoeren van hun populair Radio-repertoir geas sisteerd door eerste rangs Variéténum- mers o.a. Jack Junior, Saytons Compag nie, Katinka Kuster, de Mateo’s Toto en Johny, enz. Zondag 21 Juni treden zij op in de Doele te Bolsward. ENKELE GREPEN UIT HET RADIO-PROGRAMMA VAN DE KOMENDE WEEK. Zaterdag 13 Juni: Hilv, I. 14.20. Speciaal vacantie- programma. Zondag 14 Juni: Hilv. I. 12.15. Ernstige muziek. 19.30. Cabaret-programma. Hilv. II van Zondag 14 tot en met Zaterdag 20 Juni 22.10 tot 22.15 Avondwijding. HilV. II van Maandag 15 tot en met Zaterdag 20 Juni 10.00 tot 10.15 Morgenwijding. Maandag 15 Juni: Hilv. II. 10.50. Jo van Helden, viool en Pierre Palla, piano. Hilv. I. 15.30. mevr. Ellen Russ spreekt over de figuur van Marijke van Nimwegen. Dinsdag 16 Juni. Hilv. I. 14 uur. Haarlemsche Orkest- vereeniging. Woensdag 17 Juni: Hilv. II. 13 uur. Reportage over de Friesche veehouderij. Donderdag 18 Juni: Hilv. II. 19.30. Fragmenten uit Bruck ner’s onvoltooide 9e symphonic. Vrijdag 19 Juni: Hilv. I. 14 uur. Arnhemsche Orkest- vereen., o.l.v. Otto Glastra van Loon. Hilv. II. 21 uur. Friesch luisterspel „Ut de ilde doaze”, geschreven door Y. C. Schuitmaker. Zaterdag 20 Juni: HJlv. H 16.20. Viool-duetten. 16.50. Mannenzangvereen. „Apollo” zingt. Hilv. II. 17 uur. Stedelijk orkest van Maastricht. WITMARSUM. I scheepvaartverkeer I Kroonstad Een ui van houdingen, de sociale verzorging enz. kende duikboot en een deze begeleidend enz. Dit zou evenwel het nog beschik bare deel voor onze weekrevue meer dan vullen en wat het ergste is, we zouden daarbij nog zeer onvolledig blijven. Daarom willen we voor vandaag enkele gedachten wijden aan het Ned. Arbeids front en de voordeelen, die deze stich ting aan haar leden kan geven. Allereerst de uitkeering bij invaliditeit. Als aanvulling op de sociale verzekerin gen zijn de bedragen, welke het N.A.F. verleent bij ouderdom of invaliditeit zeer belangrijk. Reeds na een lidmaatschap van 35 jaar, een periode, die gerekend naar de totale duur waarover de arbei der werkt, niet lang te noemen is, is de maximale uitkeering bereikt. Zelfs in de laagste klasse beteekent dit een njaan- delijksch inkomen of in veel gevallen ’n inkomstenvermeerdering van twaalf gul den per maand. Met het verstrekken van de bovengenoemde uitkeering wordt de gemeenschapsgedachte, die leeft in het Nederlandsche arbeidsfront gediend. Bo vendien wordt het verantwoordelijk heidsgevoel van de indi.vidueele werkers jegens hun gezin en de gemeenschap versterkt door het besef met hun aan sluiting een basis te kunnen leggen voor een redelijke verzorging in geval van ouderdom of Invaliditeit. De mate, waarin een gemeenschap zich zijn eenheid bewust is, komt niet het minst tot uiting in de wijze, waarop de zorg voor ouden van dagen en inva lide werkers is verzekerd. Waar aan de zorg een rechtsgrond is verleend, is de hoogste vorm bereikt. De leden van het N.A.F. ontleenen het recht op deze uit- keeringen niet alleen aan de betaalde contributies, doch daar bovenuit aan 't feit dat zij deel uitmaken van een werk gemeenschap, waarbinnen allen door de leniging van elkanders nooden hebben te zorgen. Een tweede punt betreft het NAP. en de t.b.c.-bestrijding. Voor leden van het N.A F. bestaat na een jaar lidmaatschap de mogelijkheid tot het verkrijgen van t.b.c.ondersteu- ning. Dit wordt gegeven in den vorm van tegemoetkoming in de kosten van sana- toriumverpleging, vergoeding van ver sterkende middelen, extra voeding, enz. enz. Dat deze ondersteuningen krachtig zullen bijdragen tot de t.b.c.bestrijding in den ruimsten zin van het woord, be hoeft geen nadere verklaring. Het bestrijden van deze gevreesde ziekte is geen groepsbelang maar een volksbelang. Daarom past deze taak ge heel in ’t kader van het N.A.F. omdat deze ziekte de volkskracht ondermijnt en het N.A.F. alle middelen te baat neemt de afgezakte Nederlandsche volkskracht weer orf normaal p^Tl te brengen. nen voegen een bespreking over den ar- I scheepvaartverkeer in de baai beid in Duitschland, de onderlinge ver- I Kroonstad. Een uit Leningrad vertrek- vaartuig werden in brand geschoten. In Noord-Afrika werd het fort Bir Hacheim, de Zuidelijke pijler van het Britsche verdedigingsstelsel, hedenoch tend na dagenlangen verbitterden tegen stand van de aldaar ingesloten sterke vijandellijke strijdkrachten, stormender hand veroverd. Luchtstrijdkrachten mengden zich in den strijd te land en bombardeerden Britsche troepenconcen traties en colonnes. In luchtgevechten verloren de Engelschen 21 vliegtuigen. In het Oostelijk deel van de Middel- landsche Zee vielen Duitsche duikboo- ten een krachtig beschermd voor To- broek bestemd convooi aan. Zij brach ten in een feilen aanval twee zwaar be laden tankschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 12000 brt tof zinken. Bovendien werden vier transportschepen door torpedotreffers beschadigd. Op het eiland Malta wenden Britsche vliegvelden overdag en ’s nachts met bommen bestookt. Duitsche en Italiaan- sche jagers vernietigden hierbij acht Britsche vliegtuigen. - Voor de Engelsche zuidkust plaatsten gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht bomvoltreffers van zwaar kaliber op drie koopvaardijschepen van middel bare tonnage. Eerste luitenant Gnddig, compagnie- chef In een infanterieregiment, heeft zich bij de gevechten voor Sebastopol door bijzondere dapperheid onderscheiden. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Voortgezette verbitterde gevechten in Noora-Afrika. Engelsche luchtaanval op Tarente. ROME, 10 Juni. (Stefani). Het Itali- aansche weerm'achtbericht van heden luidt als volgt: In verschillende sectoren van de Mar- marische woestijn werd ook gisteren verbitterd gevochten. Vijandelijke tegen aanvallen, die door gepantserde eenhe den werden gesteund, werden met ge voelige verliezen voor den vijand afge slagen. De luchtmacht liet den vijand geen rust, bombardeerde zijn verdedi- gingsstellingen en beschoot zijn aanvul lende colonnes met de boordwapens. Ita- Jiaansche [en Duitsche jachtvliegtuigen ontwikkelden een levendige activiteit. In succesvolle luchtgevechten schoten zij 17 Curtiss-toestellen neer. Van onze machines zijn er twee niet teruggekeerd. De vliegvelden van Micabba en Ta Vendzia werden door formaties bom menwerpers aangevallen. Boven Malta verloor de Engelsche luchtmacht in luchtgevechten met de jachtformaties der asmogendheden vijf toestellen. Engelsche vliegtuigen wierpen op nieuw brisant- en brandbommen op Ta rente. Drie woonhuizen stortten in. Er ontstonden eenige branden, die spoedig bedwongen en gebluscht werden. Tot dusver zijn aan slachtoffers 20 dooden en 74 gewonden geconstateerd. De be volking legde een voorbeeldige houding aan den dag. Onze op den Atlantischen O'ceaan opereerende duikbooten onder bevel van den fregattenkapitein Enzo Grossi, cor- vettenkapitein Luigi Longanesi Cattani en den luitenant ter zee eerste klasse Marco Revedin, hebben vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen in houd van 38000 ton tot zinken gebracht, waarvan 27000 ton aan tankbooten. v r- t I 99 99 99 99 99 I !LJ 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenoman I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1