Revue van de week. I De Oorlog 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo Stort op 87926 Dank 1 1 j Stadsnieuws. Jaargang Vrijdag 19 Juni 1942 No 49 o. 1. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD onze girorekening INGEZONDEN on- 1 pr Administratie De Jeng’s Nieuwsblad. 1 u J d F Meen niet dat het joodsche gevaar alleen bestaat in vermenging met joodsch bloed. Ook de geest kan verjoodscht worden. Het één is minstens zoo erg als het andere. Strijdt mede tegen den joodschen invloed op elk gebied. Treedt in de rijen der Nederlandsche SS. méér in zijn bestaan hebben. En nu wacht een ieder af, die zich kan noe men Een Hindelooper. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Heuvelstellingen en forten bij Sebastopol veroverd. Sovjet-Russische aanvallen aan het Wolchof-front afgeslagen. Hoofdkwartier van den Führer, 17 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De aanval van de Duitsche en Roe- meensche troepen op de vesting Se- HOOFDREDACTEUR NIEUWMARKT 29, Uw abonnemuutsgeld voor het 2e halfjaar asVl gt u n ip 111 c n. i. Li. ux.ii. 102 cl -1U. uuïh. aicir 6 ct. Tussehen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. dergelijke opmerking is in zijn enheid schadelijk voor ongetwij- n gezelschap, maar bovendien veronderstellen we eens een oogenblik dat die opmerking op waarheid berust (het zou ons niet moei lijk vallen het tegendeel te bewijzen) dan geeft een overtreding die een an der maakt, ons niet een vrijbrief ook maar raak te hamsteren of sluikhandel te drijven, of het goed van een ander te gappen. Hoe men de zaak ook wil ca- moufleeren, het is en blijft diefstal. Dat ook bij de jeugd een meer dan normale verwildering plaats grijpt, be hoeft ons niet te verwonderen, wanneer we in ons geheugen opdiepen dergelijke gevallen uit de vorige oorlog. Ook toen was de misdadigheid onder de jeugd bedenkelijk toegenomen maar als geluk kig verschijnsel kon toen na den oorlog het feit worden geconstateerd, dat die criminaliteit weer zeer snel gedaald was. Daaruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de omstandigheden waar onder men leeft, een groote rol spelen, en inderdaad wanneer men dagelijks het voorbeeld van anderen voor oogen heeft, een voorbeeld zooals we in de aanhef schetsten, dan kan het niet anders of de jeugd, die in veel dingen maar vooral in net verkeerde de ouderen graag nadoet, zal in haar kring en op haar manier de onmaatschappelijke gedra gingen van de ouderen imiteeren. De ruil- en bonnenhandel op de middelbare en ambachtscholen neemt bedenkelijke vormen aan. We bedoelen hier niet de misschien geoorloofde ruilhandel in bonnen, maar het zedelijk kwaad dat er in schuilt, vooral wanneer er een geldprijs mee gemoeid is. Het is dan o zoo gemakkelijk wat geld achter te hou den, wat gebruikt kan worden voor ver keerde gewoonten en verkeerde om- gang. Een ernstige waarschuwing mee nen we daarom ook van onze kant te moeten richten aan ouders en opvoe ders, om met alle ten dienste staande middelen onze jeugd te bewaren voor een volkskwaal, die voor het latere le ven van onze jonge menschen van be slissende beteekenis is. We hebben deze J. D. OSINGA, BOLSWARD. UITZENDING ROTTERDAMSCHE KINDEREN. Het Comité dat verleden jaar de uit zending van de Rotterdamsche kinderen heeft verzorgd, zoekt ook dit jaar weer voor duizend kinderen een gastvrij derdag in Friesland. Nog steeds leven de kinderen in Rotterdam in angst en vrees over wat hun iedere nacht weer kan gebeuren, en is het voor deze kin deren dringend noodzakelijk in de groote vacantie een tijd van rust door te maken. Wij die hier in Friesland toch N' kwestie iets uitvoeriger belicht dan ge woonlijk in deze rubriek gebruikelijk is, maar het groote belang van deze zaak wettigt deze meer uitvoerige uiteenzet ting. Nu binnenkort de hooiperiode meer dere werkkrachten tot zich zal trekken, is het niet ondienstig de vraag te be spreken, hoe staat het met de arbeidskrachten in land- en tuinbouw. Wanneer we even terugdenken aan de achter ons liggende crisisjaren dan had den we in de winter van 1935-36 120000 werklooze land- en tuinbouw arbeiders. In de zomer van 1936 be droeg dit aantal nog 75000. Dat is nu gelukkig heel anders.. Einde Augustus 1941 waren er b.v. in de provincie Gro ningen in totaal 100 geheel werklooze landarbeiders. Het totaal over het ge- heele land bedroeg 3600. Het is nu zoo ver, dat men in sommige land- en tuin bouwgebieden kan spreken van een te kort aan arbeidskrachten. Verschillende factoren hebben in deze veranderde toestand meegewerkt. Al lereerst is de economische toestand van de ondernemers belangrijk verbeterd door veel hoogere prijzen en meer ex port. Daardoor kan meer werk worden uitgegeven. Verder vragen de gestegen oppervlakte tuingrond, de omzetting van weide in bouwland, de teelt van meer arbeid vragende gewassen, zooals vlas, aardappelen, suikerbieten, het ge bruik van minder machines, de verka velingen in ons land, een grooter aantal arbeidskrachten. Bovendien vonden on geveer 16000 landarbeiders in Duitsch- land werk. Het vooroorlogsche beeld in de verschillende landbouwbedrijven, dat de vaste arbeider uitzondering en de losse arbeider regel was, is gelukkig aan het veranderen. Op zeer veel land bouwondernemingen oegon de vaste kern arbeiders meer en meer te ontbre ken, niet alleen tot nadeel van de arbei ders, maar ook van landbouw en ge meenschap. We zouden als vervolg van dit land- bouwpraatje nog even willen wijzen op de contributie voor het Arbeidsfront. De centrale persdienst van het Ned. Ar- I beidsfront deelt in verband daarmee i mede, dat de geldelijke bijdragen die worden betaala door de leden van het N.A.F. in tegenstelling tot de bijdragen, welke in het verleden door de vakbon den werden geheven, niet moeten wor den beschouwd als verzekeringspremies, geheven volgens het beginsel van weder zij dsche hulp. Deze bijdragen zijn voor alle werkers, onafhankelijk van beroep of ambacht, slechts gebaseerd op de persoonlijke draagkracht van ieder lid. Voor sommige groepen van werkers beteekent dit een vernooging van bij drage. Hier staat tegenover, dat de zorg van het N.A.F. van zijn leden zich in vergelijking tot het verleden ook over een grooter terrein uitstrekt. Het belangrijkste is echter, dat zoo wel door de hier vorenbedoelde zorg, die werkloosheidsondersteuning, bijzon dere steun in geval van nood, onder- houds- en invaliditeitsondersteuning, t.b.c.-ondersteuningen, rechtsbescher ming en ondersteuning bij huwelijk om vat, als ook door de naar draagkracht geheven bijdragen tot uiting komt, dat ieder die lid is van het N.A.F., eener- zijds meedraagt aan de gezamenlijke lasten van de gemeenschap, waartoe hij behoort, en zich anderzijds binnen die gemeenschap ten volle geborgen kan weten. bastopol heeft ondanks verbitterden tegenstand en groote terreinmoeilijk- heden verder terrein gewonnen. De doorbraakplaatsen in het vijandelijke verdedigingsstelsel werden aanzienlijk uitgebreid en van hieruit werden diepe wiggen in de verdedigingslinies ge dreven. Krachtig verdedigde heuvel stellingen en forten werden op beide aanvalsvleugels na zware gevechten veroverd. In de ochtenduren van van daag werd het belangrijke fort Siberië stormenderhand veroverd. De lucht macht steunde den strijd der infanterie op prachtige wijze. In den centralen sector van het Oostelijke front werden uiteengeslagen vijandelijke groepen in het achter- waartsche gebied van het front ver nietigd. Vijandelijke aanvallen ten Zui den van het Ilmenmeer mislukten. Aan het Wolchof-front trachtte de vijand opnieuw met sterke strijdkrach ten de door Duitsche troepen sedert weken in het moerassige, boschachtige terrein taai verdedigde grendelstelling te doorbreken. Alle aanvallen bleven zonder succes. De ring om de vijan delijke strijdkrachten, die ten Noorden van de grendelstelling ingesleten zijn, werd nauwer aangehaald. Gevechts- en slagvliegers brachten ten Zuid oosten van het Ilmenmeer en aan de Wolchof den vijand aanzienlijke ver liezen toe. Aan de kust van de Noordelijke Ijszee werd in de haven van Jokonga een vijandelijk koopvaardijschip van 3000 b.r.t. door bommen tot zinken gebracht. Nieuwe actie der Japanners in de provincie Kwangtoeng. JAPANSCHE BASIS IN ZUID-CHINA, 18 Juni (Domei). In nauwe samenwer king met de luchtmacht hebben Ja- pansche strijdkrachten in Zuid-China een nieuwe actie geopend in de di stricten Tsoengfa en Sansjoei van de provincie Kwangtoeng, teneinde de resten der troepen van Tsjoengking hieruit te verdrijven. De Japanners vielen de Chineezen aan op een punt ten Westen van Tsoengfa en verdreven hen na een strijd die zes uur duurde. De vijand liet 200 gesneuvelden achter. Andere Japansche afdeelingen ver overden verscheidene vijandelijke front- stellingen, terwijl inmiddels de Japan sche vliegers een hevig bombardement openden op de vijandelijke stellingen in de buurt van Soehoei. GEALLIEERDEN ONTRUIMEN STELLINGEN BIJ ACROMA EN EL ADEN. ROME, 17 Juni. (Stefani). Weer- machtsbericht no. 749 van het Italiaan- sche opperbevel. De operaties der troepen van de As in de Marmarische woestijn worden nog altijd in gunstiger omstandigheden leven dan de menschen uit de groote steden, laten wij onze* huizen nog eens open zetten voor de arme kleintjes uit Rotterdam. Al zijn de levensomstandig heden ook dit jaar weer moeilijker ge worden, voor velen zal het toch nog wel gaan vier weken een logeetje op te ne men, dat op de eerste plaats rust noo- dig heeft. Het platte land is voor deze kinderen een ideaal vacantie-oord, daarom zouden we vooral de bewoners van de boerderijen hier in de omtrek willen vragen zich over deze pleegkin deren te ontfermen. Het Comité hier in de stad zal U gaarne alle mogelijke inlichtingen ge ven en degene die een Rotterdamsch pleegkind voor 4 weken tot zich willen nemen worden verzocht vóór 1 Juli slacht, leeftijd en godsdienst van verlangde kind op te geven. Het Comité: E. F. TEN CATE-BEEKHUIS, Voorz. N. VAN DEN OEVER- VAN DER WERF, Secr. F. ALT-WESSELING. A. POLMAN-IDEMA. G. OSINGA-KOCH. T. NAWIJN-RATSMA. SJ. HOLLANDER. B. I. ZANTMAN. L. ZELLE. Geachte redactie, De zeedijk is voor den kustbewoner méér dan een noodzakelijke bescher ming tegen het water, hij is speelplaats voor de jeugd, hij is wandelweg voor de ouderen, Kortom! het buiten’ voor de hele bevolking. Wie Hindeloopen op een zomerse Zondag bezoekt, vindt de plaats zelf leeg, wie er noodzakelijk iemand te spreken heeft, hij lope de zee dijk af, dan vindt hij zijn man, wande lend langs of zittend aan de glooiing van de dijk. Er zijn van ouds twee dij ken bij Hindeloopen, die deze rol in het plaatselijke leven van Hindeloopen ver vullen, een daarvan voert in de richting van Molkwerum het paviljoen Is de pleisterplaats en de andere naar Workum. Tot deze laatste dijk nu heeft men den Hindelooper de toegang ontzegd. Heel zacht uitgedrukt kan men zeggen, dat dit verwondering heeft gebaard on der de Hindelooper bevolking. Aan wer kelijkheidszin ontbreekt het deze men sen stellig niet en wanneer een gegron de reden aanleiding zou moeten zijn voor deze maatregel, dan zou men daar in berusten hoe jammer het ook is dit natuurlijke recreatieoord te moeten ver liezen. Zelfs zou men zich dan kunnen verzoenen met het feit, dat door dit ver bod het gezicht op de vogelwereld, die men hier buitendijks vindt en onder de bescherming staat van „It Fryske Gea”, moet missen. De reden van deze bepaling echter is meteen de reden van de aan veront waardiging grenzende verwondering. Het zit namelijk zo: Vroeger bestond de zee-wering niet alleen uit de dijk, maar daarachter bevond zich nog een houten beschoeiing. De povere restan ten hiervan, half vermolmd en vergaan, zijn er er nog en daarvan hebben snode Hindelopers deze winter wat hout voor de kachel geplukt. Niet alle Hindelo pers, slechts enkelen waren de schuldi gen. Dit is natuurlijk niet goed, zelfs een diefstal van verwaarloosde stukken hout mag niet. Maar of de verontwaar diging van het dijkbestuur over deze snode daden nu zo groot moest zijn dat het met ..verboden toegang”-bordjes moest gaan werken, is een andere vraag. Misschien kan het dijkbestuur ae hand over het hart strijken. Misschien zou een iets minder radicale bescher ming van deze hout-ruïne overwogen kunnen worden. In ieder geval zou de Hindelooper, die thans (op z’n zachtst uitgedrukt) verbaasd is over de onbe grijpelijke strengheid van de mensen, die de dijk en toebehoren moeten ver zorgen en bewaken, weer een pleziertje Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 met succes voortgezet. In de zone van Acroma en El Aden werden na hevige gevechten de versterkte stellingen, die hardnekkig waren verdedigd, door den vijand verlaten. De buit, gemaakt in dezen strijd, welke heeft geleid tot de verovering van Ain el Gazala, bedraagt tot dusver 224 panserwagens, 85 ka nonnen en eenige honderden motor voertuigen, die werden buitgemaakt of vernietigd. Het aantal gevangenen dat reeds de interneeringskampen is binnengestroomd, bedragen meer dan 6000. De luchtmacht bombardeerde de haven van Tobroek en haalde drie Curtiss-machines neer. Formaties vlie.- tuigen vielen overdag en des na< nis de militaire installaties van Halfai en Micabba aan, waarbij de gestelde doelei werden getroffen. Een van onze vlieg tuigen is niet teruggekeerd. Dui sene vliegers haalden in de wateren van het eiiand Linosa een Britsch vliegtuig n. er welks bemanning werd gevangen ge nomen. In de straat van Sicilië, waar zich de roemvolle zeeslag afspeelde die is geëindigd met den slag van Pantelleria werden eenige honderden Engelsche officieren en manschappen opgevischt afkomstig van oorlogsbodems en koop vaardijschepen, welke in brand ge schoten of tot zinken gebracht zijn. C.a. honderd dezer opvarenden zijn min of meer ernstig gewond. Een vijandelijk convooi, komende van Alexandrië en bestaande uit onge veer vijftig eenheden, dat reeds was aangevallen door de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht, toen het op weg was naar Malta en dat de tegenwoor digheid van een sterk Italiaansch es kader had opgemerkt, dat dit convooi tegemoet ging in de wateren van Kreta, wendde den steven en zag er vanaf zijn haven van bestemming te bereiken. Terwijl het convooi haastig naar zijn punt van uitgang terugkeerde, werd het opnieuw aangevallen door de lucht macht, die het wederom zware slagen toebracht. De totale door dit convooi geleden verliezen kunnen aldus worden samengevat: Door de Duitsche lucht macht vier kruisers en torpedojagers en talrijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht, verscheidende andere vaartuigen getroffen en beschadigd en Het bespaart U en ons kosten en moeite bovendien een kruiser door een Duit- sche duikboot tot zinken gebracht, Door de Italiaansche luchtmachteen torpedejager tot zinken gebracht, vijf kruisers en vier schepen ernstig be schadigd. PAARDENSPORTVER. BOLSWARD. Dinsdagavond hield bovengenoemde Vereen, haar jaarverg. in Hotel Boer- mans. Voorzitter Tj. Kramer van Wol- sum, opende met een kort welkomst woord, inzonderheid aan den heer Bur- L taris de heer A. Andnesma, vermeldde een tekort van het vorig jaar, groot 177 gulden. De draverijen over 1941 hebben een batig saldo oi ten de 210 gulden, welke de deelne mers in het garantiefonds ontvingen, dit jaar nog een batig saldo in de kas is van 287 gulden. De op Pinkstermaan dag gehouden concours en demonstra ties van de landelijke rijvereenigingen waren niet voor rekening van de Vereen, maar het risico werd geheel door het bestuur gedragen. Besloten werd op 23 Juli a.s. een dra verij te houden. Het totale bedrag aan prijzen zal pl.m. 1000 gulden bedragen. Op voorstel van een der leden wordt besloten de jaarvergadering wat vroe ger te houden en zoo mogelijk in het najaar nog een vergadering. Op deze vergadering werd reeds voor een bedrag groot 650 gulden in het ga rantiefonds geteekend, zoodat ingeval de risico niet wordt overgenomen door de Onderlinge van Paardensportver., het fonds reeds voldoende waarborg biedt. Zoo mogelijk zal ook dit jaar in de nazomer een concours in de stad wor den gehouden. Het bestuur gevoelt weinig voor me dewerking aan de plannen voor een ker- misweek. Men wil zich tot het eigen ter rein beperken. De bestuursvacature ontstaan door het bedanken van den neer K. Galama, zal niet weer worden aangevuld. Met een woord van dank sloot de Voorzitter hierna de vergadering. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Voor het Middenstandsdiploma zijn geslaagd de heeren: Albada Jelgersma, Andriesma, Bonne- ma, Buikstra, Eizema, Fransen, Hiem- stra, Hettema, Strikwerda, Landskroon en Koomen, allen te Bolsward. Attema r J ;itt< sum, opende met gemeester. Het verslag van den secre- tekort van het vorig jaar, g: jen over 1941 opgeleverd, zoodat bui lden, welke de deelne- Meermalen hebben we ons in deze oorlogsjaren verwonderd over de gi makkelijke wijze waarop een groot deel van het Nederlandsche publiek de over tredingen tegen de distributie-maatre- gelen, de noodzakelijkheid of het ge oorloofde in de sluikhandel tracht goed te praten met de nietszeggende opmer king: het is oorlogstijd, dus een abnor male tijd. Het juiste begrip over het mijn en dijn raakt in onze dagen een beetje zoek en men vergeet maar al te dikwijls, dat ook in oorlogstijd het ge bod gij zult niet stelen dezelfde kracht heeft als voor die tijd. Vele brave, streng geloovige menschen bezondigen zich bijna dagelijks aan dit gebod, en waar men op elk ander ter rein zoo buitengewoon serieus is, schijnt het dat dit ten opzichte van dit gebod geen rem meer behoeft te worden aan gelegd. Van hoog tot laag bemerkt men deze mentaliteit en het gevolg is, een ontstellend groot aantal dieverijen. Als een sprekend voorbeeld van deze ver keerde opvatting zouden we willen noe men het geval in een vriesinrichting voor vleeschwaren, waar op zeker moment twintig varkens waren verdwenen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat ver schillende werklieden, in dit bedrijf I werkzaam, waaronder mannen met een I prachtige staat van dienst, zelfs een chef die meer dan 18 jaar in dit bedrijf gewerkt had, een complot hadden ge vormd en elk zijn aandeel in de buit ont ving. Dat wijst ons inziens op een be- denKelijke storing in het verantwoorde lijkheidsbesef van deze mannen en een schromelijk misbruik van vertrouwen. We weten b.v. ook van een geval, dat goed betaalde werkkrachten in een bo- terfabriek zonder eenig gewetensbe zwaar boter, room kaas, enz. uit de fa briek meenemen. Zelfs in die mate dat de directie een strenge contröle op de uitgaande arbeiders moest uitoefenen. We hebben kort geleden in een verga dering, waarin we het funeste van deze mentaliteit trachten aan te toonen een werkgever de opmerking hooren maken: Geen wonder dat het volk zoo wordt; de overheid geeft het voorbeeld. Een dergelijke opmerking is in zijn algemeenheid schadelijk voor ongetwij feld zwakke broeders in een gezelschap, 'len we eens oogenblik dat die opmerking op lijk vallen het tegendeel te bewijzen) der maakt, ons niet een vrijbrief ook 1 u 1 i> v ei s n 4 i d 11 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor net Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. I - - Jl Voor hun vertrek naar het Oostfront werden de vrijwilligers der Neder landsche in het Wehrmachtsheim door ||-Gruppenführer Rauter en den leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert, toegesproken. Gruppenfiihrer Ranter *n de voorman der Nederlandsche J. H. Feldmeyer. Inspee- teeren de aangetreden vrijwilligers. A DE JONG s NIEUWSBLAD waarin epgenemen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1