Buitenlandscbe Revue. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo f Zomergenot en Zomergevaren. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Aanhankelijkheidsverklaring aan den leider der N.S.B. Mussert 38^S Jaargang Dinsdag 23 Juni 1942 No 50 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 k rW uk han- han- 3 •N. In het Utrechtsche stadion. uit- wei- met zen. roer, reek, e in Twee belangrijke feiten beheerschen deze welk het beeld van den wereld oorlog. Ten eerste de plotselinge reis \an den Engelschen minister-president Churchill naar Amerika en ten tweede le verovering van Tobroek doo.' de buitsch-Italiaansche troepen. Wat is het doel, zoo vraagt men zich onwillekeurig af, van die plotselinge reis van Churchill? Natuurlijk in -de allereer ste plaats een bespreking van de oor logssituatie. liet beste bewijs hiervoor ou men kunnen noemen de mede aan wezigheid van Sir Alan Brooke, chef van den generalen staf van het Britsche rijk en generaal-majoor Ivandy, de secretaris van den chef van het stafcomité. Onmiddellijk nadat Churchill in Was hington was aangekomen, zijn de be sprekingen met Roosevelt begonnen. Na tuurlijk is de Amerikaansche en ook de andere buitenlandsche pers erg nieuws gierig naar de vraagstukken, welke door deze twee leiders zullen worden bespro ken, maar zooals de secretaris van pre sident Roosevelt op een gehouden pers conferentie mededeelde, zullen er deze week geen verklaringen van Roosevelt noch van Churchill verwacht kunnen worden. Het blijft dus bij vermoedelijk dit en zeer vermoedelijk dat, welke gls- 65> 18» 12< 41 f 40 me /ooi lijks vee. ■r de ct. 36 al rei 6 ct. 20 >4 !4 12 iO 18 0 unties: >5.— 12.— 0.53 >4.— -4 :4 >2 18 '4 TOBROEK GEVALLEN. OOK BARDIA EN BI REL GOBI. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 Juni. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche en Italiaansche troepen heb ben gisteren onder bevel van den Gene- raloberst Rommel het grootste deel van de zwaar versterkte vesting Tobroek stormenderhand veroverd. Daarop heeft hedenochtend een Ehgelsche palementair de overgave van de vesting bij den staf van een Italiaansche legercorps aange boden. Staj en haven zijn bezet. Tot dusver werden ruim 25000 gevangenen gemaakt onder wie verscheidene generaals. Er is een onafzienbare hoeveelheid aan wa pens, oorlogsmateriaal en voorraden buitgemaakt. In taaie achtervolging van de verslagen Britten naar het Oosten werden Bardia en Bir el Gobi ingeno men. Oök hef Italiaansche opperbevel heeft over de bezetting van Tobroek een extra bericht gepubliceerd, waarvan’ de tekst als; volgt luidt: >5.- 12.- 0.52 >4.- >5.- 0.42 54.— Slechts dat volk is weerbaar waarin de Eer weer leeft, waarin de Moed wordt bewon derd en waarin de Trouw grondslag der samenleving is. De zinspreuk der SS is Mijn eer heet trouw. Onder <ieze zinspreuk vechten aan het Oost front de vrijwilligers der Waffen SS. Strijdt mede voor de mannelijke deugden Eer, Moed en Trouw in een weerbaar volk- Treedt in da rijen dec Nederlandsche SS. HOOFDREDACTEUR A V C l i t h k p I y L- G lie 1» it UscLu IOC1 cL tttZ. IrUUe ÜK£f 6 Ct. Tussehen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. gemeenschap rekent men alle delicten, waarbij aan de gemeenschap als geheel of ’n groote groep daarvan schade be rokkend wordt. Een ambtenaar die dis tributiebonnen steelt, pleegt een misdaad tegenover de volksgemeenschap en wordt dienovereenkomsctig gestraft. Evenzoo voor dieverijen op gezinnen, waarvan de vader aan het front strijdt, of de moeder dagelijks buitenhuis werkt Voor eenvoudige diefstallen worden dik wijls straffen van één tot verscheidene jaren uitgesproken. Dat is het groote verschil met ons land, dat het rechtsbe wustzijn van het Duitsche volk belang rijk is verbeterd. Hier heeft de volksop voeding ongetwijfeld een groote rol ge speeld. Het begrip „volk” is voor de Duitscher over het algemeen tastbaar der geworden en dientengevolge ook ’t begrip: misdaad tegen de volksgemeen schap. Deze hardheid tegenover zich zelf heeft de Duitscherr noodig, om de vele inoeilijkheden en opofferingen die de oorlog meebrengt, zonder opstandigheid soms wel met een zekere blijmoedigheid te dragen. Verschijnt l-'l 'Sb yiS- - h VRHDAwoaV 4Db Lecsgeld fr. p. p. per huil jaar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. lagen der geallieerden aan alle fronten. De indruk in Italiaansche kringen is, dat de beslissing over de afloop van den oorlog niet afhangt van dergelijke be sprekingen en reizen ,maar dat deze valt aan het front. De Diplo Deutsche Diplomatisch poli- tische Korrespondenz schrijft o.a.: dat de jobstijdingen, de laatste dagen door Churchill ontvangen, een onverwijlde conferentie met Roosevelt noodzakelijk deden lijken. Een ander motief voor de reis was het toenemende ongeduld waar mede het Lagerhuis wachtte op een ver klaring van Churchill over het echec in Lybië en de zorgwekkende scheepsver- liezen op den Oceaan en in de Middel- landsche Zee. Het Engélsche blad de Times schreef nog dezer dagen: Leveranties voor de strijdkrachten op vijf continenten eri; ze ven zeeën kunnen niet alleen door de vervanging van de gezonken schepen tot een goed einde worden gebracht. Dat >s o.i. wel het meest belangrijke probleem voor de Engelsche oorlogvoering en zal natuulijk ook de kwestie van een tweede front belangrijk beïnvloeden. Het tweede belangrijke feit wat we in den aanhef van dit overzicht noemden, is de val van Tobroek, Toen einde vorige week een Duitsche doorbraak vanuit de Marmarische woes tijn een wig dreef in de Britsche legers en in een snelle opmarsch de eerste for ten van de verdedigingswerken rondom Tobroek weden genomen, was de moge lijkheid niet uitgesloten gezien het tot nu toe gevolgde verloop van den strijd in Lybië) dat de vesting Tobroek bin nenkort zou worden opgegeven. Dat dit evenwel na slechts enkele da gen van strijd zou gebeuren, heeft velen verwonderd. We hadden tot nu toe altijd gedacht, dat Tobroek uitstekend ver sterkt en door de Engelschen niet zon der meer zou worden prijsgegeven. Daar hapert dunkt ons, iets aan de Engelsche legerleiding, niet alleen dat men nog nergens het initiatief neemt, maar zelfs in de verdediging is men wat al te gemakkelijk uitgevallen. Welke ge volgen de val van Tobroek voor de ver dere strijd >n Lybië zal hebben, is nog niet te voorzien. Volgens de laatste berichten zijn de Engelsche troepen op de Egyptische grens teruggetrokken. Is het uiteindelijke doel van de Duitsch-Italiaansche troepen het Suezkanaal, dan mag men nog zeer zware gevechten in dit gebied verwach ten. Ook in de omgeving van Sebastopol wordt in de laatste week hevig gevoch ten. Hier kunnen de Duitsch-Roemeen- sche troepen wijzen op opmerkelijke successen. Verchillende forten in de bui tenste verdedigingsgordel van Sebasto pol zijn in de laatste week genomen, o.a. het moderne en sterkste fort van deze vesting, de Maxim Gorki. Volgens de Duitsche berichten is de aanval nu tot op drie kilometer van den haveningang •van de vesting gebracht. Alle voortee- kenen wijzen er op, dat eerlang deze ves ting de druk van deze verbonden legers niet zal kunnen weerstaan. We hebben in onze vorige weekrevue een. beschouwing gewijd aan de toene mende criminaliteit in ons land en willen vandaag dit probleem heel in het kort van Duitschland belichten. In tegenstel ling met ons land is het begrip „mis daad tegen de voksgemeenschap” In Duitschland veel verder doorgedrongen dan in ons land. Het begrip „Volks- schddling” dat wil zeggen een misdadi ger die, hetzij door karakter, hetzij door de veelvuldigheid van zijn misdaden een gevaar is voor het geheele volk en ver wijderd of onsvhadelijk gemaakt moet worden, is in alle lagen en standen der maatschappij doorgedrongen. Onder de misdrijven tegen de volks- UTRECHT, 21 Junï. In een indrukwekkende betooging in het stadion te Utrecht kwamen Zater dag 20 Juni, meer dan drieduizend functionarissen der N.S.B. bijeen om aan den leider der N.S.B.Mussert een persoonlijke aanhankelijkheidsverkla ring af te leggen. Het groote stadion was alom met vlaggen en emblemen der Nationaal- Socialistische beweging versierd. Nadat zich onder marschmuziek de functiona rissen der N.S.B. in het middengras- veld opgesteld hadden, kondigde kla roengeschal de aankomst van den leider aan. Alles rees omhoog om Mus sert den groet te brengen. De tribunes waren tot de laatste plaatsen bezet. Na het binnendragen en opstellen der vaandels voerde het eerst de plaats vervangend leider der N.S.B. Van Geel kerken het woord. In zijn korte toe spraak, die herhaaldelijk door applaus onderbroken werd, bracht Van Geel kerken in het bijzonder het jaar 1931 in herinnering, toen Mussert den moed had, den strijd op te nemen tegen de Internationale machten, die Nederland op den weg naar den afgrond brach ten. In het verloop van zijn rede onder streepte Van Geelkerkende eenige ver bondenheid op leven èn dood van de Nederlandsche nationaal-socialisten met Als de Junizon aan den hemel staat te branden en de straten heet blakert, dan ligt het voor de hand, dat de tem peratuur achter de schrijfmachine nu ook niet bepaald noodt tot werken. Lie ver zou ik dan ook mijn badpak nemen en op de fiets springen naar het zwem bad en me daar eens heerlijk onderdom pelen, inplaats van in ’n broeierige tem peratuur de vellen vol te tikken, maar helaas, de plicht gebiedt en de redacteur van Uw krant zou leelijk kijken, wan neer mijn copie niet op tijd op zijn bu reau terecht kwam, dus.... ik laat het zwembad het zwembad en beklim eerst m’n schrijfmachine. Maar om te schrijven moet men ook een onderwerp hebben en waar zou ik vandaag beter over kunnen schrijven dan over den zomer, die z’n lusten en lasten, z’n genot en gevaren heeft? Ja, als de kalender Juni aanwijst, dan beginnen we zoo’n beetje tot de conclu sie te komen dat de zomer in aantocht is. En al heében we in dezen tijd van het jaar weinig of niets met de ver- duisteringsnarigheden te maken, toch zijn er andere dingen, die minstens evenveel moeilijkheden kunnen veroor zaken. Daar heb je allereerst het brandge vaar. Zij, die in de omgeving van bosch en heide wonen, weten, dat er in de af- geloopen weken heel wat hectaren van dit brandbare goed in de vlammen zijn opgegaan. Hoe komt dat? Grootendeels door onvoorzichtigheid of onachtzaam heid. Want ondanks het feit, dat er een algeheel landelijk rookverbod bestaat voor bosch en hei kunnen nog vele bosch- en heidebezoekers het niet laten, een sigaretje of een sigaartje op te ste ken. Eert achteloos weggeworpen lucifer of een niet-gedoofd peukje kan vele hectaren bosch In vlammen doen op gaan. Vooral in den drogen tijd van het jaar, in den zomer dienen we er op te letten, dat er niet door onze schuld brand ontstaat in bosch of de heide. Wat heeft men aan verbrand natuur schoon? Laten we toch allemaal een beetje oppassen op ons kostbaar natuur- bezit! Een ander zomersch gevaar schuilt op de.... zolders. Ja, daar lacht U mis schien om, maar het is toch waar. Zol ders zijn in den regel rommelig en broeierig. Op een zolder vind je oude boeken, oude kleeren, kisten, oude meu belen, stapels oude kranten, ja wat al niet meer. Stuk voor stuk brandbare goederen. En al die rommel kan in den heeten tijd van het jaar vanzelf aan ’t branden gaan. Ja, werkelijk. Eigenlijk is de zon de hoofdschuldi ge. Het is al vele malen voorgekomen, dat de zon onbarmhartig brandde op een glazen dakpan. Zoo’n pan is een brandglas, omdat het glas gewelfd is. Doordat de zon op dit brandglas schijnt, ontstaat er een brandpunt, net zooals wij in onze jonge jaren wel eens deden met eenzvergrootglas en een stukje pa pier. Welnu, als de zon lang op zoo’n glazen dakpan schijnt en door die pan op een stuk papier, hout, of een oud stuk goed, dan bestaat er groote kans, dat te eeniger tijd brand ontstaat in dat den levensstrijd van het Daitsche volk en zijn Führer Adolf Hitler. Daarop schetste hij het doel van deze samen komst, door een persoonlijke belofte van trouw de aanhankelijkheid aan Mussert te bekrachtigen. De woorden van Van Geelkerken werden luide door de duizendkoppige menigte toegejuicht. Daarop nam de leider der N.S.B. zelf het woord. In een forsche rede voering, waarin hij in het bijzonder het strijdjaar 1937 uitvoerig behandelde herinnerde hij zijn kameraden aan de moeilijke maar ook trotsche jaren van strijd. Nog eenmaal riep hij zijn voor spellingen in herinnering, die hij in Februari 1940 in het Amsterdamsche Concertgebouw uitgesproken had. Toen had hij reeds verklaard, dat eens de dag zou aanbreken, dat de regeeripg in Engeland zou zitten en onze goud voorraden naar Amerika versleept zou den worden. Dan zou Nederland onder water staan, alle bruggen zouden stuk zijn en het land een ruïne. Al deze voorspellingen heeft men in den wind geslagen. Hoe had het anders gekend. Hij riep vervolgens de grootschheid van het Nederlandsche volk in herin nering en schetste de verschillende fasen van ontwikkeling, die volk en land in den loop der eeuwen doorge maakt hebben. Uitvoerig besprak hij de periode, toen het Nederlandsche volk nog voor den afstand van Karel V, roemvol zijn taak in nauwe verbondenheid met het Grootduitsche Rijk vervulde. Breed voerig schilderde hij de menigvuldige oorlogen, die Nederland in zijn strijd om zijn bestaan tegen het steeds naar het noorden opdringende Frankrijk en tegen Engeland, dat ons land van de zee wilde verdringen, heeft moeten voeren. Speciaal tegen Engeland en de Engelschgezinde Nederlanders richtte hij het scherpe verwijt alle ellende van het oogenblik over Neder land’gebracht te hebben. De N.S.B. heeft reeds in 1935 den moed gehad een andere koers in te slaan dan de machthebbers van die dagen in domme verblindheid tot eiken prijs gevolgd hebben. Sedert 1935 leeft de N.S.B. in sterke verbondenheid met de bruinhemden van Adolf Hitler en de zwarthemden van Mussolini. Indien het Nederlandsche volk in 1937 de idealen der Nationaal Socialistische beweging gevolgd zou hebben en niet geluisterd had naar Dr. Colijn en den heer Oud, zou dit land veel leed be spaard gebleven zijn. Het slot van de rede, die herhaal delijk door luide betuigingen van in stemming onderbroken werd, was een dringend beroep op zijn leden de be weging in haar lotsverbondenheid met de germaansche volkeren trouw te blijven. Na deze grootsche betooging had een voorbijmarsch van alle aanwezigen voor den leider der N.S.B. in het Nas- saupark plaats. Enkele uren lang nam Mussert het défilé van zijn kameraden, die in lange rijen met opgeheven arm aan hem voorbijgingen, af. Voor alle deelnemers zal deze 20ste Juni met zijn indrukwekkende aanhan kelijkheidsverklaring aan den leider der N.S.B. een mijlpaal in de geschie- nis der Nationaal Socialistische bewe ging In Nederland zijn. papier, hout of goed. En dan kan het heele huis in vlammen opgaan. Het is reeds vele malen gebeurd. Een gewaar schuwd man telt voor twee, dus.... in- sp^teer Uw zolder eens, vooral als er in het dak, glazen dakpannen of dakra men zijn. Ruim de rommel zoodanig op, dat de zon er nooit op kan schijnen. Of... nog beter, geef al die rommel eens met den eersten den besten leurder mee. U helpt zoodoende ock onze eigen in dustrie, die van oude materialen weer nieuwe kan maken. Van het vuur naar het water is in den zomer maar één stap. Ook in den zomer schuilt er in het water gevaar. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan het zwemmen. Vooral dit jaar is het noodig er dringend op te wijzen, dat men jonge schoolgaande kinderen, die al of niet de eerste beginselen van de zwemkunst hebben geleerd, niet zonder toezicht laat baden of zwemmen. Deze dagen is het voorgekomen, dat onder Amersfoort een 10-jarige jongen, die verleden jaar bij het schoolzwemmen deze kunst eenigszins machtig was ge worden, met enkele vriendjes in een kolk zonder toezicht ging baden. Op een gegeven moment verloor hij waarschijn lijk zijn zelfbewustheid, z’n tegenwoor digheid van geest of kreeg hij kramp; in ieder geval, hij zonk en kwam niet meer boven. Kunstmatige ademhaling mocht ryet meer baten, zooals dat In een journalistieke term heet: de levens geesten waren reeds geweken. In dit opzicht rust vooral bij het on derwijzend personeel de plicht er de kinderen op te wijzen, nooit zonder toe zicht te gaan baden of te zwemmen. Stuur de kinderen naar een zwembad, waar een badmeester toezicht op heji kan houden. Ook al kost zulks misschien een paar centen. Dat is het leven van Uw kinderen toch zeker wel waard. Nog een ander gevaar schuilt er in het water, in koele dranken. Vooral als men erg verhit is. Men drinke dan niet te gulzig of te snel, want dat kan fatale gevolgen hebben. En vooral, als men warm is, geen groote hoeveelheden melk snel achter elkaar. Dan stremt de melk in de maag en kunnen er maagziekten door ontstaan. Liefhebbers van een zonnebad dienen er aan te denken, dat de zon ook de huid kan verbranden en wel op zooda nige wijze, dat men er aan kan sterven. We denken in dit verband aan de zonne steek. Ook deze kan noodlottig zijn. In dien ge een bruine huid wilt hebben, wel, niets is er op tegen, maar laat de zon U met mate bruin branden en niet te snel achter elkaar. En nu stoppen we met het opsommen van de zomergevaren en denken we al leen nog aan de zomergenoegens, waar van we zeker in de komende weken naar hartelust hopen te profiteeren. Want daarvoor is het immers zomer, die in ons landje immers toch al zoo kort is. Buit hem uit en geniet. En nu is mijn rubriekje weer vol. Mijn badpak wenkt en de zon schijnt. Ik ga zwemmen. Tot de volgende week. LUCTOR. singen dan hoofdzakelijk gebaseerd zijn op den tegenwoordigen stand van den oorlog. Men hoeft niet pro-Duitsch of pro- Engelsch te zijn, om het nuchtere feit te constateeren, dat tot nu toe hef initia tief steeds in handen geweest is van de Asmogendheden. Dat tot nu toe Enge land niets anders heeft gedaan dan ge voelige klappen incasseeren, niet alleen wat betreft menschen en oorlogsmate riaal, maar veel meer het verlies van het oude prestige in de overzeesche be zittingen. Wat dus als vrij zeker in deze besprekingen tussehen Roosevelt en Qhurchill op den voorgrond zal staan is de beantwoording van de vraag: hoe kunnen de geallieerden van het defensief tot het offensief overgaan, waarmee dan ook tevens de kwestie van het tweede front ter sprake kan komen. Op de hier boven genoemde persconferentie heeft men Early gevraagd of deze kwestie een onderwerp van bespreking zou vormen en zonder aarzelen is deze vraag be vestigend beantwoord. In Berlijnsche politieke kringen ziet men in de plotselinge reis van Churchill een hernieuwd bewijs van zwakheid van Engeland. Bovendien meent men dat deze reis moet worden beschouwd als een agita torische manoeuvre om een afleiding te hebben voor de jongste militaire neder- 36 74 i r- 1 F 10 A, I V» ff ff ff ff ff ff ire INCA I J De Führer met de zonen van den vermoorden plaatsvervan- g enden RUksprotector van Bohemen en Moravië, Obea- gruppenführer Heydrich. V JP£.-Presse-Hottmani>-».) NIEUWMARKT 29, I. D. OSINGA, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1