Revue van de weet De Oorlog 8 ft ij De Bolswardsche Courant en Westergoo I 87926 1 Stadsnieuws. Stort op Dank 38g!£ Jaargang Vrfldag 26 Juni 1942 No. 51 o. 1. Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD onze girorekening A Uw abonnementsgeld voor het 2e halfjaar Het bespaart en ons kosten en moeite Administratie De Jong’s Nieuwsblad. GESLAAGD. Aan de R.K. School voor Maatschap pelijk Werk te Amsterdam slaagde voor het examen Wijkverpleegster 1942, mej. H. H. Andela alhier. FILMAVOND IN DE DOELE. De reeks filmavonden wordt Zater dag en Zondag weer voortgezet met een Tobis-film „De trouwelooze Eckehardt”, Deze film is van het meer komische genre. Kluchtige verwikkelingen volgen elkaar op. De rustige en achtenswaar- dige familie Fellner wordt door de eenigszins lastige situatie waarin de toe komstige schoonzoon Frits Flotter de fa milie brengt, meegesleept in den maal stroom van de meest komische gebeur tenissen. Het einde komt natuurlijk met een voor alle partijen bevredigend slot. Een leuke film die wel weer belangstel ling zal trekken. Bijzonder willen we nog even wijzen dat de bioscoopavonden nu niet gehou den worden op Zondag en Maandag, maar op Zaterdag en Zondag. 3 d Verschijnt DINSDAGS- en VKIJDAUoAVUNDS. Leesgeld fr. p. p. per hall jaar 1 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. keesg. p. looper 42 et. p. kwartaal. J lil 100 .’121 m1.hL 0 ct, Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. F d d. s: Een volk leeft niet alleen in het heden, maar ook in het verleden en de toekomst. Ieder mensch is een schakel in de lange keten van zijn voorouders en zijn nakomelingen» De SS is een gemeenschap van sibben, die tezamen een weerbaar volk vormen. Treedt in de rijen der Nederlandsche SS. ll HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Juni. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het vestinggebied van Sebastopol heeft de aanval der Duitsch-Roemeen- sche troepen in verbitterde bosch- en straatgevechten opnieuw terrein gewon nen. Zware en doeltreffende aanvallen van formaties vliegtuigen richtten zich vooral tegen de «tellingen aan de Zui- Het oude spreekwoord „Spreken is zilver en zwijgen is goud” heeft in onzen tijd Iwel een uitzonderlijke beteekervs gekregen en wordt door verschillende deelen in ons volk met gemengde ge voelens aanvaard. We hebben groote groepen in onze samenleving die nog steeds de stelling huldigen dat elke vrije tneening gerust gelanceerd mag worden en daar tegenover staat een kleinere groep, die meent, dat een zekere beperking nood- zakelijk en nuttig is. Waarom? zult ge misschien vragen. Allereerst omdat elke vrije meening in de meeste gevallen is de nog niet ge rijpte gedachtengang van eiken mensch dus ook van de niet ontwikkelde. Hoe minder zelfkennis en zelfbezinning, hoe grooter het aantal meeningen. Laat men nu die meeningsuiting geheel vrij, dan bevordert men daardoor een oncontro leerbare oppervlakkigheid, die zeer dik wijls schade doet aan de volksgemeen schap. We hebben kort geleden in het Han- uit ’t vaderland van de arbeiders. Zoo gelezen: houdt het D. A. F. zich met de buiten- landsche arbeiders bezig van het mo ment af dat zij in Duitschland aan het werk gaan en gedurende al den tijd, dat ze in het rijk verblijven. Misschien denkt ge: alles goed en wel, maar wat wordt er nu voor de blijvende arbeiders ge daan? Wanneer ge de moeite zoudt willen nemen eenlge studie te maken van het werk van den N. V. D., de Nederland sche Volksdienst, dan zult ge spoedig tot de conclusie komen, dat niet alleen de arbeiders in de meer engere betee- kenis van het woord, maar de geheele werkende gemeenschap in de N. V. D.- zorg is ingeschakeld. In de voor-oorlog- sche periode hebben we ons misschien een beetje te bezorgd gemaakt over het zwakke en abnormale in onze Nederland sche gezinnen en te weinig aandacht ge schonken aan het normale sociaal voe lende gezin. Het is niet waar, zoo re deneert de leiding van den N. V. D., dat het sterke en gezonde onder alle omstan digheden tot vollen wasdom kan komen. Het kan behoefte hebben aan bescher ming en steun, wil men, dat hetgeen aan mogelijkheden voorhanden is, ook vol ledig tot ontplooiing komt. Het meest op den voorgrond komende werk is de zorg voor moeder en kind. Hadden we tot voor kort een zeer groot aantal ver- eenigingen die elk een klein onderdeel van dit werk behandelden, dan zal in de toekomst één groote organisatie dit sociale werk moeten overnemen. Daar voor is echter noodig eendrachtige sa menwerking van het geheele volk op so ciaal terrein. De oude leuze: Eén voor allen en allen voor één, moet weer in zijn ouden luister hersteld worden. waaronder we leven, noodzakelijk wer den gemaakt. Wanneer honderden jonge mannen dag in dag uit op hoeken van straten of pleinen rondhangen., terwijl elders in Europa het werk op de werkers ligt te wachten, dan is een harde drang zeker gerechtvaardigd. Deze menschen moet weer worden geleerd dat de arbeid voldoening en vreugde verschaft Onwillekeurig komen we hier op het terrein van de arbeidsverzorging en meer speciaal de positie van den Neder- landschen arbeider in Duitschland. Deze arbeider geniet in Duitschland het gast recht met de daartegenoverstaande ver plichting, dat hij zich evenals zijn Duit- sche collega volkomen schikt naar de in de bedrijven heerschende discipline. De buitenlandsche arbeiders, die naar Duitschland gaan, worden volkomen op del hoogte gebracht van de geldlende loonen en arbeidsvoorwaarden, over den werktijd, de sociale verzekeringen, de belastingen enz., de verloven, paskwes ties, werkkleeding, enz. Een uniforme regeling is ook Ingevoerd voor het transport der arbeiders. In den regel geschiedt dit door middel van spe ciale treinen. Zijn de arbeiders tot aan de grens gebracht, dan wordt de verzor ging overgenomen door het arbeids front. Voor het meerendeel worden de werkers In groote kampen onderge bracht Het aantal kampen zal tot 8000 worden opgevoerd. Voor elk kamp wordt een kampleider aangewezen, die met de sociale verzorging is belast. Deze sociale verzorging omvat ook de geeste lijke en cultureele zijde van het leven en daarom kunnen als kampleider slechts de beste en betrouwbaarste personen worden aangewezen. Ter verstrooiing der buitenlandsche arbeiders organiseert hef D. A. F. tour nee’s en voorstellingen van kunstenaars JAPANNERS BEZETTEN KISJOEI. TOKIO, 25 Juni. (D.N.B.). Japansche keurtroepen hebben op 24 Juni de ver sterkte stad Kisjoei in de 'Chineesche provincie Tsjekiang bezet, alsmede de vliegvelden in de omgeving van de stad. Kisjoei is een belangrijk strategisch steunpunt. HOPKINS REKENT OP „TWEEDE, DERDE EN VIERDE” FRONT. Churchill en Roosevelt doende een „offensieve strategie uit te werken”. Harry Hopkins heeft naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Noord- 1 Afrika en van de bespekingen tusschen Roosevelt en Churchill verklaringen af- delijke baai, bij Imkerman en tegen de verdedigingszöne om Nikolajevka. Ten Zuidoosten van Charkov is sinds 22 Juni een aanval ter vernietiging van vijandelijke afdeelingen aan den gang. DE STRIJD AAN HET WOLCHOF- FRONT, Ring om vijandelijke gevechts groepen vernauwd, BERLIJN, 24 Juni. (D.N.B.). Het op perbevel van de weermacht deelt met betrekking tot de reeds gemelde succes sen der Duitsche troepen aan het Wol- choffront mede: De ring om de ingesloten, zich wan hopig verdedigende vijandelijke ge vechtsgroepen is opnieuw vernauwd. D Duitsche aanvalstroepen rukken over ongunstige wegen en ondoordringbare bosschen concentrisch verder op. Vijandelijke pantserwagens en Infan terie hebben tevergeefs getracht door den stalen ring heen te breken. De ver liezen -der bolsjewisten aan menschen en materiaal zijn buitengewoon groot. De luchtmacht heeft op voortreffelijke wijze met het leger samengewerkt. Bom men van zwaar kaliber hebben de vljan- delijkei gevechtsgroepen, die p<i<ch aan den rand van de bosschen en in plaatsjes verschanst hebben, zwaar getroffen. Mu- nitie-opslagpiaatsen in de bosschen gin gen door bomtreffers in vlammen op. Verscheidene bolsjewistische batterijen werden buiten gevecht gesteld. Voor den aanval gereedstaande vijandelijke pant serwagens die den ring moesten doen springen werden uiteengeslagen en aldus werd dit voornemen in de kiem ge smoord. Tegelijkertijd richtten zich de scheervluchten van Duitsche gevechts vliegtuigen op bolsjewistische colonnes. Talrijke pantserwagens en vrachtauto’s werden vernietigd, in brand geschoten of bleven zwaar beschadigd liggen. Duikbommenwerpers ondersteunden den aanval van de infanterie. GESLAAGD. Voor het coupeuse-examen van de Vereen, van Modevakscholen in Neder land, gehouden te Utrecht op 23 en 24 Juni, slaagde mej. G. Ypma. Zij ontving haar opleiding aan de Modevakschool v. Bolsward en Omstr., Dir. H. Praam- sma. AFSCHEID Mr. Dr. N. HOFSTEE. J.l. Woensdagmorgen te 10 uur, na afloop van de civiele en buitengewone strafzitting, heeft Mr. Dr. N. Hofstee die geruimen tijd van 1916 tot 1934 Kantonrechter alhier was, en in 1934 als zoodanig te Sneek werd benoemd, en aan wien met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag is verleend, in een open bare zitting van het Kantongerecht te Sneek afscheid genomen. Behalve de ambtenaar van het O, M., Jhr. Mr. Th. W. van den Bosch en den Griffier Mr. J. F. C. A. Wille, mevrouw Hofstee en een zoon, waren o.a. aan wezig de kantonrechter-plaatsvervan- gers Mr. A. W. Haan, Mr. H. H, J. van Bottenburg, Mr. J. H. Comelis, Mr. J. P. Winsemius en M. A. Wisselink, Mr. O. van Anken, Griffier van het kanton gerecht te Zwolle, vroeger bij dat te Sneek, J. N. Hofmeester, Plv. Griffier van het kantongerecht, de notarissen F. J. Bruinsma en H. A. J. Alma te Bols ward, H. A. Banning en J. A. Maseland te Sneek, L. K. van Giffen te Balk, J. Hl Faber te Maikkum, B. Tuinstra te Wommels en A. Jukema te Workum, de leden van de Pachtkamer J. Bruinsma te Bolsward en H. Wind te Sneek, de deurwaarders L. Broersma en A. de Jong en de brigade-commandanten der mare chaussee en de rivierpolitie te Sneek en de oud-brigade-commandant der rijks- veldwacht aldaar. Mr. Dr. N. Hofstee voerde eerst zelf het woord en richtte een woord van dank en erkentelijkheid tot degenen met wie hij in de afgeloopen jaren mocht sa menwerken, in het bijzonder de oud- griffier Mrs. Alma en van Anken en de tegenwoordige griffier en de plv. griffier eii ambtenaar ter griffie de heeren Wille en Hofmeester. De verstandhouding met de notarissen in het kanton Sneek was steeds van zeer prettigen aard, evenals met de leden der Pachtkamer, waarbij spreker in het bijzonder dacht aan het onlangs overleden lid de heer J. Cnossen te Hommerts. Namens de Kantonrechter-plaatsver- vangers sprak Mr. A. W. Haan, waarbij deze de groote bewondering van de Sneeker balie voor de werkkracht en capaciteiten van den scheidenden Kan tonrechter uitsprak. Namens velen, met wie Mr. Hofstee meermalen in aanraking kwam,, bood spreker deze een vijftal boekwerken aan. Het O. M. richtte toen een woord van dank tot Mr. Hofstee, waarna namens de griffie sprak de grit fier Mr. J. F. C, A. Wille, namens de notarissen in het kanton Sneek voerde toen de heer F. J. Bruinsma te Bols ward het woord. De laatste spreker bood namens de notarissen den schei denden kantonrechter als herinnering ’n tweetal boekwerken en een leeslamp aan. Daarna werden nog het woord de heer J. Bruinsma te Bolsward namens de Pachtkamer, de heer L. Broersma na mens de deurwaarders en de oud-bri- gadecommandant der rijksveldwacht te Sneek, de heer A. Scheper, namens de rijkspolitie, waarna de Kantonrechter dank bracht aan de aanwezigen en voor de aangeboden cadeaux. Allen stelden zich toen om en achter de groene tafel voor het nemen van een foto van de plechtigheid, na afloop waarvan allen met een handdruk van den scheidenden kantonrechter afscheid namen. GYMNASTIEK. Bij de door den Turnkring Leeuwar den (onderafd. van hef Ned. Gymn. Verbond) uitgeschreven vereenigings- kampioensturnwedstrijden der aangeslo ten vereenigingen wisten de dames en heerenafdeelingen van de plaatselijke G.V. „Lycurgus” het kampioenschap te behalen. Aan deze wedstrijden namen 17 vereenigingen deel. De wedstrijd bestond uit de volgende onderdedenRek, Rin gen, Paard, een vrije oefening en een paardsprong. De eerste wedstrijd werd gewonnen van de Sneeker G.V. „S.O.V.” met 446% tegen 437 punten. In de tweede ronde moest de strijd aangebonden worden te gen de G.V. „S.S.S.” van Grouw, welke met 4983^ tegen 476>/2 punt het onder spit moest delven. De finale moest gestreden worden tegen de G.V. „Stanfries” van Ijlst. Na een achterstand van 11 punten wisten de dames en hseren met het toestel Rek nog zooveel punten te verzamelen dat zij met 5393^ tegen 532>/2 punt als kam pioen uit den strijd kwamen. Deze zwaar bevochten zege is, zoo wel voor den Directeur als voor de ver- eeniging een groot succes. BENOEMING. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school alhier, mej. D. Botke, thans in gelijke betrekking te De Veen- hoop. delsblad volgende definitie „Meeningen zijn het onrijpe afval van den boom der rede. Elke vruchtboom heeft zijn afval meer of minder aange stoken. Doch wij zullen het onrijpe af val niet gelijk stellen met het gave fruit en daarom moeten wij de meeningen der menschen niet beschouwen als rijpe vruchten des geestes. Wie zich dus ver beeldt, dat het rondstrooien van allerlei afval, bijgevolg ook van denk-afval, zonder schade voor de maatschappij en de staat kan geschieden, die mag zich misschien in zijn békrompen denken een sociaal voelend mensch beschouwen, maar hij vergeet ten eenenmale dat hij door het rondstrooien van dergelijk on rijp, soms aangestoken, afval den geest der samenleving niet alleen in een voort durende onrust houdt, doch hem tevens ziek maakt. Een dergelijke mentaliteit ondermijnt het staatsgezag en dat er in onzen tijd met kracht tegen deze uitwas wordt op getreden is niet alleen een gevolg van de bezetting, maar blijkt noodzakelijk om de ingeroeste verkeerde opvatting van onze meeningsvrijheid weer in het rechte spoor terug te brengen. Dit is geen gemakkelijke taak, maar noodzake lijk werk. Wanneer we orde hebben ge bracht in ons denken, dan zullen we ook orde scheppen in onze meeningsuiting. Zijn we eerst zoover, dan komt de tweede phase, het ordelijk handelen en ook hierover mogen we wel eens een kleine beschouwing houden. We zijn er allen van overtuigd, dat een staat zonder orde niet bestaanbaar te. Vooral in onzen tijd is orde van mensch en gemeenschap: orde in denken, orde in doen, een be langrijke factor om de moeilijkheden die zich dagelijks aan ons voordoen, op te lossen. Wanneer b.v. een onderdeel van de Nederlandsche huishouding door ver schillende natuurfactoren (we denken bier aan de tijdelijke groenteschaarschte) In wanorde is geraakt, dan is het een allereerste plicht van iedere Nederlan der, die wanorde te overwinnen door zich te onthouden van handelingen, dis de wanorde zouden kunnen vergrooten. Vooral voor onze minderbedeelden die allereerst de dupe worden, is dit een plicht, die op de gemeenschap rust. Zelf tucht, het niet slechts met het gevoel on dergaan van de hoofd- $n nevenver schijnselen van den tijd, maar het be naderen met de rede, dus met de rede lijkheid is daarvoor gebiedende eisch. Uit het denken immers vloeit het han delen voort en diegene die niet in staat te ordelijk te denken, kan nog veel min der ordelijk handelen en toch, niets wat we meer noodig hebben in onzen tijd die van elke Nederlander bezinning en logisch handelen vraagt. Die logische maatstaf moeten we steeds aanleggen bij de beoordeelig van handelingen, die dooi de buitengewone omstandigheden, DUITSCHE EN ITALIAANSCHE TROE PEN ZIJN TOT VOORBIJ SIDI EL BARRANI OPGERUKT EN VEROVER DEN CAPUZZO, SALLOEM EN HALFAYA. BERLIJN, 25 Juni. (D.N.B.). Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, heb ben de Duitsch-Italiaansche troepen in Noord-Afrika de Lybisch-Egyptische grens overschreden en de vestingen Ca- puzzo, Solloem en Halfaya, nadat de vij andelijke tegenstand was gebroken, ver overd. Bij de achtervolging van de verslagen Britten werden Sidi el Barrani en ’t ge bied ten Zuidoosten hiervan bereikt. Engelsche bommenwerpers naueren. Zoodra aan boord van het slagschip luchtalarm wordt gegeven, wordt een Intensief spervuur rond den oorlogsbodem gelegd. (VJ’.B.-Zander-PJC Lagemann-s.) gelegd,, waarbij hijj tover het „tweede front” zeid“ dat dit zeker geschapen zal worden: „Een tweede front en zoo noodig een derde en vierde front”. Blijkens te Stockholm ontvangen be richten, weergegeven in het „Hambur ger Fremdenblatt”, verklaarde Hopkins in dit verband, dat Chuchills bezoek in Washington tot doel heeft plannen voor een offensieve strategie „uit te werken”. Wanneer deze plannen van het stadium der beraadslaging tot dat der feitelijke handelingen zouden kunnen overgaan, liet Hopkins in het midden. Wel meende hij, dat Churchill „met hernieuwd ver trouwen in de strijdkracht en de bereid heid tot steun van de Vereen. Staten naar Londen zal terugkeeren”. Wat betreft de door hem aangekon- digde „tweede” en andere fronten naast de reeds bestaande fronten na tuurlijk als het Oostfront, het Egyptische front, het Britsch-Indische front, het Chi neesche front, het Australische front en het Aleoetenfront, alsmede naast den on onderbroken voortgaanden zeeslag op de Oceanen tegen de handelsscheep- vaart wat betreft dus deze nog te scheppen „tweede” en andere fronten, verklaarde Hopkins, dat „het drle-mll- Üoen-man leger der Vereen. Staten na tuurlijk niet opgeleid wordt om een spel letje halma te spelen." Hoe deze drie mlllioen man met hun uitrusting naar fronten in andere werell- deelen moeten worden overgebracht als de scheepverliezen in den huidigen om vang voortgaan, was een belangrijk punt dat evenmin nader door Hopkins werd toegelicht. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 MERSA MATROE HEVIG GEBOMBARDEERD. ROME, 25 Juni. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 758 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Na het verzet gebroken te hebben, dat nog werd geboden door de overge bleven eenheden van het achtste Brit- sche leger, aan de grens tusschen Lybië en Egypte en na het fort Capuzzo als mede Solloem en Halfaya te hebben ver overd, hebben de troepen van de As de achtervolging van den vijand, die naar het Oosten uitwijkt, voortgezet. Sidi el Barani werd bezet en de zone ten zui den van deze plaats gepasseerd. De militaire werken en installaties van Mersa Matroe werden door onze eskaders bommenwerpers getroffen. JAPANSCHE OPERATIES OP DE ALEOETEN. TOKIO, 25 Juni. (D.N.B.). Het groote hoofdkwartier publiceert het volgende communiqué: De Japansche vlootstrijd- krachten, die in het gebied van de Ale- oeten opereeren, (hebbejn na bezetting van het eiland Kiska op 7 Juni en van hef eiland Attu op 8 Juni de zuiverings actie op de naburige eilanden voortgezet. Het eiland Kiska zal voortaan Naroe- kami heeten en het eiland Attu Atsoeta. J f J 3 1 ff ie le il ei ;n M -I HOOFDREDACTEUR NIEUWMARKT 29, I. D. OSINGA, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1