Revue van ne week. De Oorlog De Bolswardsche Courant en Westergoo pi ‘till Vrijdag 3 Juli 1^42 Uitgever Fa. A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD I 1 Jaargang Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 53 I. 'F i Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per hall |aar f 1.57 Buiten de provincie f 2.10; inn. 15 c. Voor het Buitenland f 7.35 per jaar. Leesg. p. looper 42 ct. p. kwartaal. GROOTE SUCCESSEN IN HET OOSTEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, In het weermachtsbericht deelt het op perbevel van de Duitsche weermacht na herhaling van een extra-bericht betref- denle den val van Sebastopol nog het volgende mede. Bij de gevechten om Sebastopol heb ben lichte zeestrijdkrachten der Duitsche en der Italiaansche marine, in samenwer king met de onder het bevel van schout- bij-nacht Georgescu en kapiten-ter-zee Slatian staande Roemeensche marine, de vijandelijke ravitailleering verbroken, vesting en haven door versperringen af gesneden, de eigen ravitailleering over zee uitgevoerd en aan verreweg supe rieure vijandelijke zeestrijdkrachten met N.V.D. te steu- steund door de beproefde luchtcorpsen >p korten afstand van kol.- generaal Freiherr von Richthofen, na een HOOFDREDACTEUR voor strijd o verbitterde worsteling van 25 dagen de tot dusver sterkste land- en zeevesting der wereld bedwongen. Sterke forten, in rotsen gehouwen fortificaties, onder- aardsche gevechtsinstallaties, betonnen en aarden bunkers, benevens ontelbare rotsversterkingen werden in voorbeeldi ge samenwerking van alle wapens geno men. Het aantal gevangenen en de hoeveel heid buit is nog niet te overzien. Resten van het verslagen Sebastopolleger zijn gevlucht naar het schiereiland Chersone sus. Op een zeer nauw terrein opeenge drongen gaan zij hun vernietiging tege moet. SEBASTOPOL GEVALLEN. Na verbitterde worsteling van 25 dagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Boven vesting, stad en haven waaien de Duitsche en Roemeensche oorlogs- vlaggen. Onder leiding van kol.-gene- raal von Manstein hebben Duitsche en Roemeensche troepen, schitterend ge- succes slag geléverd. v 23 SlL i 89 f.t O&G S& 131G'f S Pt, Tussehen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. DE BETEEKENIS VAN SEBASTOPOL. Sebastopol, „de verhevene”, was de voornaamste oorlogshaven der bolsje wisten op de Krim aan de Zwarte Zee. Het moderne Sebastopol bezit een betee- kenis, die een taaie verdediging volko men rechtvaardigt. Reeds vóór den oorlog waren verde digingswerken van het zwaarste type aangebracht. Naderhand werden deze versterkt, waarbij rekening werd gehou den met de nieuwste ervaringen van de zen oorlog. Behalve de oorlogshaven heeft Sebas topol een koopvaardijhaven, die van be slissende beteekenis is voor de industri- eele gebieden der Oekraine. De stad telt omstreeks 120.000 inwoners en is voor zien van marinewerven, reparatiewerk- plaatsen voor de marine, droogdokken, vliegtuigfabrieken en arsenalen. Het verlies van Sebastopol beteekent het gemis van een belangrijke ravitail- leerings- en uitvalsbasis voor operaties in de Zwarte Zee. GROOT OFFENSIEF IN OOSTEN BEGONNEN. In bevoegde Duitsche militaire krin gen legt men grooten nadruk op de me- dedeeling in het Duitsche weermachts bericht van Woensdag, dat Duitsche troepen in den Zuidelijken en den Cen- tralen sector met hun bondgenooten tot den aanval zijn overgegaan. Men geeft te verstaan, dat dit gelijk staat met het groote offensief, hetwelk sinds geruimen tijd werd verwacht. Zooals gebruikelijk, wanneer het Duit sche leger een groote actie onderneemt, weigert men verdere mededeelingen te doen. Wat de Sovjetberichten betreft over een buitengewoon groote activiteit van de Duitsche luchtmacht, doet men op merken, dat tot nu toe alle groote Duit sche operaties in de lucht zijn voorbe reid en ondersteund. Omtrent de situatie in Egypte stelt men zich in de Wilhelmstrasse op het standpunt, dat zich in de algemeene situatie geen nieuwe gezichtspunten heb ben voorgedaan. Opf de berichten uit Londen, dat de Engelsche vloot de Mid- dellandsche Zee heeft verlaten en door het Suezkanaal naar de Roode Zee is gestoomd, wordt van bevoegde Duitsche zijde geen commentaar geleverd. GYMNASTIEK. De gymnastiekvereen. „Lycurgus” zal behoudens goedkeuring, op Donderdag 9 Juli a.s. een groote gymnastiekdemon- stratie organiseeren. Hieraan wordt door 6 verschillende vereenigingen deelgeno men, welke gezamenlijk ’n vrije oefening zullen demonstreeren. Tevens zal elke vereeniging een ver- eenigingsnummer demonstreeren, o.a. baToefening, Sluierzwaaï-tKnotsoefening, Hoepeloefening, Halteroefening enz. Verder zullen de beste dames en hee- ren van elke vereeniging oefeningen aan Rek, Brug en Ringen ten beste geven. Ongeveer 1000 gymnasten nemen aan deze demonstratie deel. Bij mooi weer belooft dit een prachtige avond te wor- I den nog eens na een week „op proef’ de j school bezocht te hebben wordt de door de ouders te betalen vergoeding naar het inkomen vatgesteld. De leef tijdsgrens ligt, naar wij meenen, bij het tiende jaar en niet gelijk bij middelbare scholen het geval pleegt te zijn, onge veer bij het twaalfde levensjaar. En acht jaren intensieve en veelzijdige opleiding in internaatsverband, staan dan alle mo gelijkheden tot verdere ontwikkeling, in overeenstemming met aard en aanleg, open. We hebben de vorige week reeds ter loops melding gemaakt van het gerucht dat 'een deel der Nederlandsche eimi- granten-regeering haar zetel naar Amerika heeft verplaatst Onwillekeurig vraagt men zich af met welk doel gebeurt dat? Het is ons niet recht duidelijk, dat men vanuit Amerika beter de Nederlandsche belangen zal kunnen behartigen, dan vanuit Londen, dus zoekt men naar andere motieven. Het meest voor de hand liggende ar gument is dan, dat bij het jongste En- gelsch-Sovjet-Russische verdrag de po sitie van Nederland na dezen oorlog is besproken. Uitgaande natuurlijk van de veronderstelling, dat Engeland in samen werking met de Sovjets wint, is het niet ondenkbaar, dat als loon voor deze hulp aan de Sovjet-Unie vérstrekkende con cessies gedaan werden, waarbij de mo gelijkheid niet is uitgesloten dat ons land in de belangensfeer van Rusland wordt opgenomen. In dat geval blijft er voor de vroegere Nederlandsche regeering niets anders over dan door bemiddeling van de Amerikaansche regeering te trachten nog iets van onze overzeesche bezittingen te redden. Het Handelsblad schreef dezer dagen in verband met deze kwestie o.a.: Zon der twijfel is New York de juiste plaats van waaruit men die zorgen het best overzien kan. In hoeverre echter ook een „zetel” in New York nog nut heeft, kan afgeleid worden uit in den jongsten tijd uitgevaardigde Amerikaansche militaire bevelen, die reeds thans allerwege in de West-Indische gebieden doorslaggevend zijn. Ten slotte nog eenige grepen uit het jaarverslag van <je Ned. Bank. Allereerst de stijging van de koers van aandeelen In het Nederlandsche bedrijfs leven die volgens het verslag kan worden verklaard uit de daling van de rentestand 'Geheel anders staat het met de Indische fondsen, waarover woordelijk wordt ge zegd: „Zoolang de belangen van te goe der trouw zijnde Nederlanders niet wor den geschaad, kan men de gevolgen van een koersineenstorting van de Indische fondsen voor de rekening van de heden- daagsche bezetter laten. Doch zoo noo- dig zal met de uiterste middelen worden opgetreden.” Een verheugend verschijnsel is voorts, dat de spaarzin herleeft. Het vertrouwen blijft toenemen doordat de genomen maatregelen den wil tot uitdrukking brengen de uitgaven zooveel mogelijk door normale ontvangsten te dekken. Op de muur aan den overkant hangt de langzamerhand bekende roode plaat met de twee zwarte figuren, waarboven in witte letters de zin Roddelen schaadt uw volk. Ik denk aan dit opschrift wanneer bij het in- en uitgaan van de kleuterschool een groepje moeders, die heusch wel wat anders te doen hebben, een half uurtje besteden aan de drukke onderlinge dis cussie. Ik denk ook aan de z.g. vele ver gaderingen, vanwaar je thuis komt met een zak vol nieuwtjes, distributie vrij aangeboden door hen die het met de herkomst en de waarheid van die klets praatjes niet zoo nauw nemen. Misschien is roddelen wel een nieuw woord voor lasteren, want naar onze meening ko men beide doelstellingen wonderwel overeen. Klakkeloos wordt de eer en goede naam van den medeburger door het slijk gehaald en de ongetwijfeld goe de bedoelingen verkeerd uitgelegd. Dat is vooral in onze dagen een geliefkoosd bedrijf. Spreek eens in gezelschap over den toestand in Nederland vóór 1940. Tien tegen één dat het grootste deel der aanwezigen zal instemmen met de con clusie dat er toen heel veel fouten aan onze samenleving kleefde. Meent ge, dan de consequentie te moeten doortrek ken door te beredeneeren dat, hoewel er thans ook nog fouten gemaakt wor den (die we echter voor een groot deel op den oorlogstoestand moeten afwim pelen) er nu verschillende maatregelen worden genomen die werkelijk als een verbetering kunnen worden beschouwd, dan is het zonderling, hoe het geheele gezelschap zwijgt. Maar wacht even tot de afloop der bespreking. Dan ziet ge ze in groepjes huiswaarts gaan, druk re- deneerend en de conclusie bij ’t afscheid is: wees voorzichtig, die man wordt als hij het nog niet is N. S. B.er. Iedereen weet het bekende verloop van dergelijke kletspraat. Men zegt en de sneeuwbal rolt rustig voort. We vragen ons dikwijls af: hebben we in Neder land dan niet beter werk te doen? Kun nen we onzen tijd niet nuttiger besteden door b.v. ook eens persoonlijk kennis te nemen vian de groote problemen van dezen tijd. Nog heef dikwijls hooren we deze dooddoener Ik lees niet meer, maar, zoo zouden we wjlien vflagen: waar hebt ge uw ontwikkeling, voor- zoover die nog niet geheel is afgestompt voor dezen oorlog vandaan gehaald. Toch zeker ook mede door uw couran ten en tijdschriften en wanneer ge toen wel kennis kon of mocht nemen van de problemen van dien tijd, waarom dan nu niet? Waarschijnlijk is deze mentaliteit die men in zoo groote mate onder ons Ne derlandsche volk aantreft, een gevolg van een verkeerde, te slappe opvoeding die men gerust op rekening van de ka pitalistische, materialistische levensbe schouwing kan stellen. Maar men zal toch eindelijk eens moeten Inzien (en de nuchtere levensopvatting van den Ne derlander staat er ons borg voor dat dit ook gebeurt) dat in de strijd op leven en dood tussehen twee werelden en twee maatschappijvormen, de volken, die ge leerd hebben in eenvoud te leven en hard voor zichzelf te zijn en in plaats van het goud het offer en in plaats van het ka pitaal de gemeenschap stellen, uiteinde lijk moeten winnen. In de allereerste plaats is daartoe noo- dig een andere opvoeding en deze kan nooit beter succes hebben dan te begin nen bij de jeugd. Daarom heeft ook de Rijkscommlssaris het initiatief genomen tot de stichting van z.g. Reichscrülen, waarmee een eerste schrede zal worden gezet op den weg naar nieuwe opvoed kundige mogelijkheden voor een bepaal de categorie kinderen, n.l. de uitblin kers. Gedurende een achtjarige gemeen- schapsopvoeding vormt de Reichschule haar leerlingen tot zelfstandige jonge- menschen die later de sleutelposities in den staat zullen kunnen innemen. Bij dit alles zit de gedachte op den voorgrond te voorkomen, dat een periode van bloei zal worden gevolgd door inzinking en verval, gelijk tot heden veelal geschied de. Dank zij de Reichschule zal men nu echter altijd de beschikking hebben over een aantal naar lichaam, geest en ka rakter eminente jonge mannen en vrou wen die in staat zijn op elk gebied de noodige leiding te geven. De financieele factor speelt geen rol, want eerst na de tot tweemaal toe her haalde selectie eerst bij de aanmel ding en vervolgens voor de goedgekeur- SCHOLINGSCURSUS N.VJ). Dinsdag had in den Hof van Holland een scholingscursus plaats voor belang stellenden in het N.V.D.-werk uit de gemeenten Bolsward, Hennaarderadeel en WonseradeeL Ongeveer 30 personen hadden aan de zen oproep gehoor gegeven. De heer de Boer uit Leeuwarden open de te ongeveer half 10 de bijeenkomst met een woord van welkom, waarna de heer Dekker, provinciaal leider van den N.V.D. in Friesland een causerie hield over deze beweging in Friesland. Spr. schetste daaiij de algemeene toestand zooals die zich in de jaren 1913 en daarna aan ons voordeed. Het eco nomische leven was toen vol van de polsslag van de handelsgeest die zich culmineerde in de scheepvaartbeweging te Rotterdam, daarna kwam eenige jaren later de inzinking, waardoor de zoo hoopvolle activiteit ten doode werd op geschreven. Voor de jongere generatie die meen de na de schoolopleiding een plaats in het productieproces te kunnen verove ren, was deze toestand een groote te leurstelling. Dit heeft bij die jongeren gebracht de eerste symptomen van het socialisme wat langzaam is uitgegroeid tot een internationaal probleem. Dan komt de tijd na de eerste wereld oorlog, waarin speciaal Duitschland werd leeggepompt. In deze periode is het recht en de waarde van den arbeid gegroeid en komt langzamerhand de te genstelling tussehen nationaal-socialis- me en communisme. Wi eal die feiten nuchter beschouwt komt tot de conclusie dat het in deze wereld anders moet en ook anders kan. In een nieuw Europa zal Rotterdam weer kunnen worden de groote door voerhaven. Er zal dan evenwel een coördinatie van het politieke en econo mische leven moeten komen, waarvan reeds in 1928 prof. Evers in een prae- advies uitdrukking gaf. Men was reeds toen dicht bij de oplossing van het pro bleem, maar de verdeeldheid in ons volk kon niet komen tot de daad. Ook thans zoekt het Nederlandsche volk voor een, zeer groot deel nog naar den juisten vorm. Zoo gaat het ook met de N.V.D. Men erkent, dat er iets is veranderd, dat de N.V.D. reeds wortel heeft geschoten onder breede lagen van ons volk, maar de groote massa blijft afzijdig. In de N.V.D. passen geen twij felaars, maar mannen en vrouwen van karakter, die weten, dat we mi.dden in de nieuwe tijdgeest zitten, een tijdgeest die openlijk beleefd moet worden. Er zal idealistische samenleving die begrip toont voor dezen nieuwen tijd. Dan ook zal ons volk weer zijn plaats kunnen innemen in het nieuwe Europa. Tweede spreker was Dr. Dubree, die meer behandelt het geneeskundig ele ment 'in de N.V.D. De vergelijking van dit tijdsgewricht met de geboorte van een kind was zeer toepasselijk, maar leent zich niet voor een gewoon verslag. De medische afdee- ling in de N.V.D. is nog slechts korten tijd werkzaam en kan reeds op goede resultaten wijzen. Speciaal wijdt de N.V.D. haar aandacht aan de verzorging van de moeders en de kinderen. Ook ge zonde kinderen worden uit propagandis tisch oogpunt niet vergeten. Zuster Barkman vertelde daarna iets over de kinderuitzendingen. Onze vroe gere vacantie-kolonies waren goed, maar te weinig kinderen konden hiervan pro- fiteeren. Ook ’t gezonde volkskind moet zijn vacantie kunnen doorbrengen in een andere omg«Ning want het hoofddoel van de N.V.D, is de jeugd van Neder land gezond te houden. Ook de moeder, tehuizen zijn een noodzakelijke ver. eischte voor een gezond volk. Wanneer we willen werken aan de gezondmaking van ons volk, dan moeten we allereerst zorgen dat onze moeders gezond blijven om haar groote taak in onze maatschap pij te kunnen vervullen. Ook de gezins hulp is een belangrijke factor. Wanneer de moeder door een of andere oorzaak niet meer in staat is haar werk te doen en zelf moet worden uitgezonden, dan is er hulp noodig, opdat zij gerust en zonder zorg van haar vacantie kan ge nieten. De heer Dekker bespreekt hierna nog even de schooltandverzorging, waarover we kort geleden een artikeltje geplaatst hebben. Na een gezamenlijke maaltijd spreekt op de namiddag eerst de heer Veltenaar over de taak van de N.V.D. voor de toe komst van ons volk, waarbij speciaal de aandacht gevestigd wordt op het arm wezen in de voor-oorlogsche jaren. Te veel werd toen de armenzorg als middel om zieltjes te winnen gebruikt. De N.V.D. doet niet aan politieke noch aan geestelijke beïnvloeding van haar leden. Zij vraagt alleen waar hulp noo dig is en geeft die hulp ongeacht de po litieke of geestelijke overtuiging. De N.V.D. wil ook samenwerken met alle stichtingen van armenzorg. De sociale opvoeding is de groote stuwkracht die van de N.V.D. uitgaat. Hierna geeft de reer de, Boer een uit eenzetting van de organisatie van den N.V.D. We kunnen deze technische uit- eenzettng, die trouwens ook meer be doeld was voor de werkers in de N.V.D. niet uitvoerig opnemen en een verkort resumé zou het beeld te gebroken weer geven. Ten slotte beantwoordt de heer Dek ker de verschillende ingekomen vragen, waaruit we een tweetal memoreeren. Ten eerste de vraag waarom de kerkbe sturen niet zijn uitgenoodigd. Spreker beantwoordt deze vraag uitvoerig en be wijst aan de hand van verschillende do- cumentaties, dat door de N.V.D. meer malen getracht is samenwerking te krij gen met deze besturen, maar dat die sa menwerking tot nu toe steeds zonder op gave van redenen van de hand is gewe zen. De tweede vraag betreft het Groene Kruis. Ook hier heerscht een groot misver stand. De N.V.D. heeft veel waardeering voor het werk van het Groene Kruis, Zij acht dit werk van groot nut voor ons Ned. volk en wenscht niets liever dan dit werk nog meer uit te bouwen. Op een vergadering met het hoofdbe stuur van het Groene Kruis te Utrecht, die niet door den N.V.D. maar door de Duitschers was belegd is uitdrukkelijk gezegd: Wanneer het Groene Kruis niet wil samenwerken met de N.V.D., zullen we de besturen van die afdeelingen op heffen, dus niet zooals door meerdere afdeelingen wordt rondgestrooid, dat de afdeeling zal worden opgeheven. Dit is in die vorm een pertinente leugen. Het Groene Kruiswerk moet blijven bestaan en zoo mogelijk nog meer uitgebouwd. Ten slotte wekt deze spreker allen op het mooie werk van den nen -door het lidmaatschap. Voor de Zuidpunt van De Krim zijn tien kleine uit Sebastopol vluchtende schepen, waaronder twee bewakings- vaartuigen, door luchtaanvallen in den grond geboord of beschadigd. De aanvalsopenaties in den Zuidelijken en den Centralen sector van het Ooste lijk front hebben belangrijke begin- successen opgeleverd. Sterke- formaties van de luchtmacht grepen in golven in de gevechten op den grond in. Bij lucht aanvallen op Woronesj werden verschei dene voor den oorlog van belang zijnde fabrieken met vernietigende uitwerking getroffen. Escorteerende jagers schoten in luchtgevechten 52 Sovjetvliegtuigen neer. De zwaarste artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke installaties te Leningrad en het scheep vaartverkeer in de Golf van Kroonstad. Zware branden werden in dq dloelen waargenomen. Door nachtelijke luchtaanvallen op be langrijke spoorwegknooppunten werd de groote ravitailleeringslijn Rostov Moskou op vele punten zwaar getroffen. Aan het front van de Noordelijke Ijs zee wierpen gevechts. en duikvliegtui- gen bommen van zwaar kaliber op de kaden en stationinstallaties van Moer- mansk. In Egypte hebben Duitsche en italiaan sche divisies, ondersteund door sterke duikvliqgtuigformaties, na e;en verbit terden strijd de stelling van El Alamein doorbroken. Zij achtervolgen de versla gen Britsche strijdkrachten, die zich op de Nijldelta terugtrekken. In het zeegebied van Port Said bracht een Duitsche duikboot een Britsche mu- nitiöstoomboot van 1800 brt. tot zin ken. Op het e lan(l Malta werden de lucht aanvallen op Britsrhe vliegvelden met goede uitwerking voortgezet. Bomtref- fers veroorzaakten in het bijzonder op het vliegveld Luca tussehen op den grond staande vliegtuigen en in de in richt ngen van hef vliegveld zware ver nielingen en branden. In den strijd tegen Gr.-Brittannië vie len afdeelingen van de luchtmacht in den afgeloopen nacht voor den oorlog be langrijke inrichtingen aan de Engelsche Zuid- en Zuidwestkust aan. In het zeegebied van Sebastopol heb ben zich de afdeelingen van den Itali- aanschen kapitein-ter-zee Mimbeil, de Roemeensche kapitein-ter-zee Bardescu en de Duitsche KorvetenkapitSn Hirn- baum bijzonder onderscheiden. 1 i i 1 l ipreki Binnenkort zal aan alle aan het Oostfront dienende Nederlandsche vrijwilligers uit het Vaderland een kistje worden gezonden, dat, naast tabak en andere ver- snapecingen tal van nuttige en bruikbare zaken bevat. Generaal SeyffardÜ Inspecteert hier het Inpakken der kistjes. NIEUWMARKT 29, "WAI I. D. OSINGA, BOLSWARD. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1